Directie van Hoogovens voert inkrimping personeelsbestand door h V.LD.E.S OPKOMST IN VELSEN WAS BEVREDIGEND ïrs Gereedschap en accu’s gestolen Sprankelende operettevoorstelling van jubilerend hcivcn- Ixrichten Ij o Insluiping in woning Lierstraat burgerlijke [stand ■Franse romantiek bij leorgei J “^Hollands Harpkwintet Kunstschilders te gast in gebouw van Odd Fellows in de vishd 99 99 int he feervolle kamermuziek in Burgerzaal VAN BENATZKY Onderzoek op baarmoederhalskanker KAMPIOEN VVB HOUDT RECEPTIE Onduidelijkheid Eisen r IM WEISSEN RÖSSL” 1 Beschuldiging ÏLSEN 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 APRIL I 9 t- fz »>-... jd door VELSEN. Als men bedenkt dat e leden van het Hollands Harpkwin- it, te weten Jolle de Wit, fluit, (die «plaats van de tijdelijk verhinderde d*Ruysenaars, cello (op zich al na- ;aI1ien die voor zichzelf spreken) veelal erste lessenaars bezetten van de drie elangrijkste symfonieorkesten van VELSEN. Werken van twee Velsense kunstschilders zal zater dag 22 en zondag 23 april te kijk hangen in het pand Stationsweg 95 te Velsen-Zuid. Dat is het ge bouw van de IJmondloge van de Odd Fellows. Cultuurwethouder Harry Scheeper zal zaterdag om 10 uur de expositie „Land en Zee” officieel openen. Vanaf dat mo ment krijgt het publiek twee da gen de gelegenheid het tentoonge stelde werk te bezichtigen van Ed ward Masséus en Arie van der Veer. 1 4 “WOENSDAG VELSEN. Ter gelegenheid van zijn tweede lustrum heeft het IJmuider operettegezelschap „V.LD.E.S.” enige tijd geleden Ralph Benatzky’s nog altijd popu laire „lm weissen Rössl” in studie genomen, kennelijk met de bedoe ling het jubileum met deze operet te een extra feestelijk cachet te geven. Een in dit geval aller minst gemakkelijk te realiseren voornemen, omdat „V.LD.E.S.” gedurende het verloop van deze tien jaar al een peil wist te berei ken dat door zusterverenigingen moeilijk kan worden overtroffen. Ij K W- a F 1 Ss® A '1 JAAP STORK nd HM seis Sérénade opus 30 en Debussy’s van broze charme vervulde Sonate voor fluit, altviool en harp? Er was toch immers geen moment dht de muzikale waarde een zo schaarse uitvoering van deze composities rechtvaardigde? Natuurlijk mag daarbij niet vergeten worden, dat wij, verwend als we werden door de gulle esprit en de glanzende klankveredeling die telkens de smetteloos afgewerkte interpretaties van het Hollands Harpkwintet sierden, een on overtrefbaar gunstige indruk van de in houd hebben gekregen. Ook de sfeervolle, Spaans beïnvloede Fantaisie opus 123 voor viool en harp van Saint-Saëns, alsme de het beknopte Quintette van Jean Fran cais dat tintelde van onbevangen humor, mochten zich in dezelfde optimale pleitbe zorging verheugen. Eenzaam temidden van deze overvloed aan zuidelijke klank- impressie stond de abstracte rijkdom van Mozarts Fluitkwartet in D KV 285 waar van de solopartij een markant gezicht kreeg door de intense en gave voordracht van invaller Jolle de Wit, die op dit concert zijn uitgebreide solistische taak met de zelfde uitnemendheid als zijn muzikale confraters vervulde. 00 uur 10 uur t van en on ik van k. Ver In de motivering van de besluitvor ming, onderkent de directie naast een groot aantal punten van eenstemmig heid, afwijkende opvattingen tussen de Ondernemingsraad en de bedrijfslei ding. „Ons is gebleken dat er over de achtergrond en samenhang van de maat regelen en studies nog enige onduidelijk heid bestaat. Om deze onduidelijkheid weg te nemen is aan de Ondernemings raad voorgesteld de komende vier weken in kleinere overleggroepen nog eens in te gaan op de maatregelen”, aldus de di rectie. Van de zijde van Hoogovens wordt er wederom op gewezen dat de uitvoering van een en ander de noodzakelijke kos tenverlaging van tenminste tweehonderd miljoen gulden op jaarbasis mogelijk maakt. Wat betreft het personeelsbestand in de fabrieken, wordt opgemerkt dat de aanpassing hier zal plaatshebben door middel van overplaatsingen, vrijwillig vertrek en pensionering. Om de bezetting op peil te houden, wordt voor fa- brieksfuncties momenteel volop gewor ven. „Gezien het geringe aanbod op de arbeidsmarkt aan personeel voor derge lijke functies, blijkt dit een zware opgave te zijn”, zo ervaart de directie. van, omdat zij eerst met Hoogovens een arbeidsplaatsenovereenkomst willen af sluiten. (Van een onzer verslaggevers) vrouwen werd eiwit in de urine geconstateerd. verlaagd. Dit zou betekenen dat er geen ruimte zou zijn voor noodzakelijke (in- standhoudings) investeringen, produk- tontwikkeling en dergelijke”, zo wordt betoogd. Ook wijst de directie op de „uiterst geringe” financiële ruimte waar over dat bedrijf de komende jaren kan beschikken. Rente en aflossingsverplich tingen van Estel zijn de afgelopen jaren behoorlijk toegenomen. Tevens moeten we bedenken, zo ver volgt de directie, dat de samenleving ons aanzienlijke lasten oplegt door bijvoor beeld strenger wordende eisen en maat regelen van de overheid op milieugebied. „We zullen wel moeten bezuinigen om onze verplichtingen en wensen het ge zond houden van het bedrijf en een kwa litatief beleid na te kunnen komen en te kunnen betalen”. De directie gaat in haar besluitvorming voorbij aan een van de belangrijkste eisen van de Ondernemingsraad. Deze had in haar advies aangedrongen op een zorgvuldig onderzoek naar het benodig de personeelsbestand bij een produktie van ongeveer vijf miljoen ton staal per jaar. Hierom was gevraagd omdat de Ondernemingsraad onvoldoende overtu igd is van de noodzaak van de personele maatregelen. In afwachting van de uit komst van zo’n studie zou de huidige personeelsbezetting (bijna 20.000 man in actieve dienst) rr- den worden gehand haafd. Het is de eerste maal dat in het gebouw van de Odd Fellows een dergelijke exposi tie wordt georganiseerd. De aanleiding om er toe over te gaan was meerledig. De heer B. Wellink, belast met de organisatie van dit experiment, vertelt er over: „De leden van de loge waren al heel lang van mening dat er eens iets gedaan moest worden op het culturele vlak. Iedereen stemde in met het plan om een paar Vel sense kunstenaars in de gelegenheid te stellen in het logegebouw hun werk eens te exposeren. Daarbij werd met name ge dacht aan schilders die niet zo makkelijk in aanmerking komen om te exposeren in de daarvoor bestaande gelegenheden in de IJmond. Er was bij beide kunstenaars die werden benaderd nogal enige overredings kracht nodig om van het aanbod gebruik te maken. Nu ze een deel van hun werk hebben geselecteerd en met de inrichting kan worden begonnen zijn ze reuze en thousiast.” De heer Wellink maakt er geen geheim van dat met het organiseren van dit soort ■ir Eén van de werken van Arie van der Veer te zien op de weekendexpositie in het gebouw van de Old Fellows. De twee machines stonden afgesloten op een plek waar momenteel werkzaam heden worden verricht. Uit de draglineka- bine werd voor ruim driehonderd gulden aan sleutels, schroevedraaiers en tangen gestolen. Uit de kabine van de bulldozer verdwenen twee accu’s (waarde 450 gul den per stuk) en eveneens gereedschap. (van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 421 kisten kabeljauw; 143 kisten koolvis; 218 kisten schelvis; 325 kisten wijting; 1 kist schol; 5 kisten schar; 26 kisten diversen. •sperd losket e Ami- stich- lebben Stich ld toe Ferdi zetten elf tot e vice Koers, n Am- ling, waar het publiek in de volle zaal de gehele avond enthousiast op heeft gerea geerd. Gul met „open doekjes” dus, zowel voor het ballet en de solisten als voor de makke geit, die niet in de rolverdeling was opgenomen. Voor de goede verstaanders: donderdag- en vrijdagavond wordt „lm weissen Rössl” in de Stadsschouwburg herhaald. Misschien kunnen er nog toe gangskaarten voor worden bemachtigd. JAN VAN DAM er- 3a- de >er in jen ‘ist a- lie ar n. iet ili- de en de m, im io- jk VELSEN-NOORD. Het behalen van het kampioenschap van het eerste elftal van de voetbalvereniging WB. in de vierde klasse C van de KNVB na de wed strijd van afgelopen zondag tegen NAS (0- 0) is voor het bestuur aanleiding zaterdag middag 22 april om 14.30 uur een receptie te houden in paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk in Velsen-Noord. WB heeft slechts één jaar in de vierde klasse doorgebracht. De receptie is uitslui tend bedoeld vóór genodigden. Daarna is ieder die het bestuur wil complimenteren om 16.45 uur hartelijk welkom. dende Kunstenaars. Jarenlang werkte hij abstract. De laatste jaren weer uitgespro ken naturalistisch en realistisch met als hoofdmotieven stilleven, portret en figuur. De 55-jarige in Mmuiden geboren Van der Veer heeft een pure zeemanscarrière achter de rug. Als afleiding begon hij in de oorlogsjaren tijdens het konvooivaren te tekenen. Hij is een autodidact. Zijn terrein is typisch de zee. Tal van taferelen werden door hem op het linnen vastgelegd. Zijn werk is heel erg populair bij de IJmuide- naren die op de één of andere manier betrokken zijn bij het zee- of havenge- beuren. De expositie is op beide openingsdagen toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur. De laatste deelneemsters aan het gecombineerde on derzoek zijn voor een nade re diagnosestelling door verwezen naar hun hui sarts. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: Per 40 kg.: kabeljauw één 98-92; kabel jauw twee 140-84; kabeljauw drie 112-79; kabeljauw vier 94-76; kabeljauw vijf 100- 51; koolvis één 64; koolvis twee 78-71; koolvis drie 81-79; koolvis vier 75; schelvis één 122-114; schelvis twee 100-96; schelvis drie 112-110; schelvis vier 73-58; wijting drie 72-58; schar 94-66; poontjes 83; haai 132; schartong 90; steenbolk 57; schol vier 128. afgelo- an de im ook het ge aantal werknemers. Voor veel van deze afdelingen kan deze personeelsvermin dering worden bereikt door het natuur lijk verloop niet aan te vullen. Aanvullen de maatregelen acht de directie noodza kelijk voor sommige afdelingen waar het verloop niet groot genoeg is. Regelingen om werknemers te stimuleren elders een baan te zoeken of deel te nemen aan interne overplaatsingen, zijn vervat in een ontwerp sociaal plan, waarover de directie overleg pleegt met enkele vak bonden. Zoals bekend distanciëren de Industriebonden NW/NKV zich hier- Er zullen in 1978 geen gedwongen ont slagen vallen mits met de vakorganisa ties overeenstemming wordt bereikt over een sociaal plan. Het beleid is erop ge richt ontslagen ook in de komende jaren te voorkomen. Maar de directie tekent daarbij aan dat financiële steun van de rijksoverheid en de EEG onontbeerlijk is. VELSEN. Van de 2755 vrouwen die zijn uitgeno digd voor het in maart ge houden onderzoek naar baarmoederhalskanker in Velsen hebben er 1571 ge reageerd. Velsen wijkt met deze deelname (57 percent) weinig af van de landelij ke animo voor dit onder zoek. Het onderzoek werd verricht bij de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Spaamestraat in IJmui den en bij de GGD-dépen- dance in Velsen-Noord. EN TOCH kon dinsdagavond bij de pre mière in de Velsense Stadsschouwburg op bepaalde punten weer een duidelijke voor uitgang worden geconstateerd. Zoals bij het ballet onder leiding van Netty Lange- wen uit Den Haag, waar een uiterst be weeglijke choreografie voor was ontwor pen. Aldus konden de danseresjes, aange voerd door een solo-danser met talent, voor een aantal levendige intermezzi zor gen, zodat men nu eens niet aan wat stati- scher optredende majorettes behoefde te denken. OOK HET stemmen- en spelersmateri- aal was bij het gezelschap weer van prima kwaliteit. De hoofdrollen werden opnieuw welhaast ideaal bezet door Ans Poppe, Cees Borger, Vlementine Wolf en Peter Witjes, die allen fris en overwegend zuiver hebben gezongen. Voorts demonstreerde Dik Koster als fabrikant Giesecke het voor een operettekomiek vereiste talent, terwijl ook Ingrid Zweedijk een guitige piccolo voor haar rekening nam. Met Frans de Linsel, Cor van Duyn en Rosa Blokker in de overige rollen. BIJ Dit alles laat ook het zo sterk bezette koor zich bij „V.I.D.H.S.” steeds weer met veel genoegen beluisteren. Mede doordat Arnold Alons met zijn knappe regie wist de voorkomen dat de vele leden daarvan zich uitsluitend tot zingen hebben bepaald. In plaats daarvan vormden zij een levendi ge eenheid met de hoofdrolspelers, door steeds gepast op hun handelingen te reage ren. En dan niet te vergeten de vrolijke muziek van het „Haarlems Operette Or kest”, bekwaam gedirigeerd door Edwin Wolf, die van de orkestbak uit ook het gezelschap op de planken strak in de hand wist te houden. COMPLEET met de weelde aan kos tuums en het fraaie decor van Peter van Warmerdam is hier weer sprake geweest van een sprankelende operettevoorstel- A In haar toelichting gaat de bedrijfslei ding ook in op de beschuldiging van de vakbonden als zou de structurele kosten verlaging een ordinaire bezuinigingsac- tie zijn. Zij benadrukt dat met een be trekkelijk constant produktieniveau voortdurende kostenstijgingen, veroor zaakt door loonsverhogingen en stijgen de energieprijzen, niet meer kunnen wor den opgevangen met omzetstijgingen. „Bij onvoldoende mogelijkheden om de opbrengstprijzen te verhogen, zouden de verliezen groter worden als de kosten op andere terreinen niet kunnen worden 4 De besommingen waren: KW 141 ƒ48.800,-; UK 135 UK 145 ƒ4.300,-; VD 20 YE 25 5.300,-; verder één Deen RI11 ƒ26.400,-. evenementen mogelijk belangstelling wordt gewekt voor het doel en streven van de orde der Odd Fellows. „Daar bestaan”, zo verklaart hij, „nogal eens misverstanden over. De laatste jaren is er echter een toenemende belangstelling voor de Odd Fellows. Probleem lijkt ech ter te zijn dat men vaak niet weet hoe men met de organisatie in kontakt moet komen. Ook in dat opzicht kan het logegebouw als expositieruimte aanleiding zijn tot een kennismaking of drempelvrees - zo die al bestaat - wegnemen.” De nu 60-jarige Masséus was leerling van de Akademie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Van 1945 tot 1955 was hij lid van de Federatie van Nederlandse Beel- Wethouder Th. C. Witte kon dinsdagavond in de commissie volksgezond heid alleen de laatste cij fers noemen. Van het baar- moederhalsonderzoek is het resultaat nog niet be kend. In Velsen is al enkele maanden een Werkgroep Eerstelijns Gezondheids zorg actief. Over een van de programmapunten, een sociaal café, worden in een werkbijeenkomst op 26 april spijkers met koppen geslagen. In het stadhuis, waar op die datum verga derd wordt, vallen beslui- SANTPOORT. Uit een dragline en een bulldozer, die stonden aan de Hof- geesterweg in Santpoort, zijn in de nacht van maandag op dinsdag gereedschap en accu’s gestolen. Totale waarde van de spullen is ongeveer veertienhonderd gulden. Het ging om dames in de leeftijdsgroep 35 tot 55 jaar. Zij ondergingen ook een urineonderzoek. Dit le verde negen gevallen op van suiker in de urine. Bij drie van de onderzochte guy op vrij he breken bbie de Quant inneemt), Edward 5 Séguj ’itsenburg, harp, Jaring Walta, vi- iten vanoj Gerrit Oldeman, altviool en Har- van c lesvarien voor zichzelf spreken) veelal Eerder had de Ondernemingsraad in haar advies over het reorganisatieplan de plannen van de directie om hét aantal arbeidsplaatsen in 1978 en 1979 in te krimpen met 2250 man van de hand gewezen. De raad eiste dat alle maatrege len die nadelige gevolgen zouden hebben voor het personeel, zouden worden inge trokken. Uit de verklaring die de directie vanmorgen in de Ondernemingsraad heeft afgelegd, blijkt dat zij onvermin derd vasthoudt aan de vermindering van het personeelsbestand. Deze teruggang is al in gang gezet. Vooral in de ondersteu nende afdelingen, zoals kantoren, labo ratoria en technische diensten, daalt het IJMUIDEN. Hoewel de Onderne mingsraad van Hoogovens het reorgani satieplan van de directie in grote lijnen heeft afgewezen, zullen de voorgestelde maatregelen toch worden doorgevoerd. Dit heeft de directie vanmorgen meege deeld tijdens een vergadering met de Ondernemingsraad. Aangekondigd is dat in de periode vanaf heden tot eind 1979 de personeelsbezetting in de zoge noemde ondersteunende afdelingen nog moet dalen met circa 1200 man. ten over de plaats van zo’n café en de openingstijden. De vervaardiging van een sociale kaart van de ge meente zit nog in een voor bereidend stadium, zo werd gisteravond meege deeld. In de Werkgroep Eerste lijns Gezondheidszorg zijn de Velsense huisartsen, het maatschappelijk werk, de gezinszorg en de wijkver pleging vertegenwoordigd. De commissie volksge zondheid had gisteravond geen enkel probleem met de gedeeltelijke verhuur van de Santpoortse poli tiepost aan de Hoofdstraat (na een verbouwing) aan een tandarts en een iden tieke transactie voor het gebouw „Maranatha” in Santpoort-Zuid. Beide punten gingen zonder dis cussie onder de hamer door. Dinsdag aangekomen: Boberg, Kötka, Velsen; Kristina, Kristineham; Albireo, Iz mir; Cam Doussie, Doula; Ivan Kireyev, Noordzee; Tofton, Lulea; Presto, Gdansk; Tor Scandinavia, Gothenborg; Bentainer, Figuera da Foz, Velsen; Tinnes, Bremen, IJmuiden; Kent Shore, Cont. Plat, IJmui den; Export Leader, Bremerhaven; Jem- rix, Poole, IJmuiden; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Juan Carlos Torro, R’dam; Corbank, R’dam, IJmuiden; Tor Scandinavia, Noordzee. Dinsdag vertrokken: Anna Tholsrup, Opotto; Anders Kjenno, Gent; Reint, Sol- vesborg, IJmuiden; Bencol, Great-Yar- mouth; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmui den; Leif Erikson, Bergen; Yantamyi, Bre men; Maria Gorthon, New Hartlepool, Vel sen; Hornwind, Delfzijl; Mercandian Queen, Antwerpen; Tor Scandinavia, Noordzee; Irish Cedar, Dakar, Velsen; Fal con, Kristiansand. Woensdag aangekomen: Sovietsky Mori- ak, Kaliningrad, Velsen; Rijpgracht, Man- tyluoto; Aardenburgh, Lissabon; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmuiden, Hudson Servi ce, Cont. Plat; Alcor, R’dam, IJmuiden; j Astronomer, Kingston. Woensdag vertrokken: Commencen- ment, Aarhus; Reguliersgracht, Hamina, Zaandam; Helena C. Shoreham; Fioniam, Aarhus; Ingrid Gorthon, Brake; Water land, Bremen; Sota, Eduardo, Setbal, IJmuiden. VELSEN. In de nacht van maandag op dinsdag is een woning aan de Lierstraat in IJmuiden door insluipers bezocht. Terwijl de bewoners van het huis sliepen, is de insluiper met vermoedelijk een valse sleutel via de achterdeur binnen gedrongen. Op de benedenverdieping werd alles zorgvuldig doorzocht. De da ders maakten een spaarbusje met onge veer honderd gulden buit SBOREN: M. H. Klinkenberg-Baas, d., IJmuiden; Boontjes-van der Klooster, z„ Minui en; C. J. M. de Weers-Verhoeff, d., Sant- oort; J. M. A. Marques Esteves Simoes- iynthoven, d., IJmuiden; C. C. S. Koks- ihit, z„ woonboot Geerdina, Velsen-Zuid; J. C. Freeze-Weijers, z„ IJmuiden; A. V. I. de Kock-Korver, d., IJmuiden; C. P. H. lebel-Gruter, z., IJmuiden; M. E. Breur- feeuwsen, d., IJmuiden; M. V. Jaspers- Mema, d., IJmuiden; J. G. E. Bruggen- amp-Faber, d., IJmuiden; G. L. Kok-van ten Outenaar, z„ IJmuiden; W. van de telde-Haan, z„ IJmuiden; A. A. M. Hof- ean-Westerman, d., IJmuiden; C. Hazen- erg-Schor, d„ IJmuiden; J. M. Bausa Pas- Ual-Boer, z., Mmuiden; E. S. Berk-Schot- anger, z., Santpoort; W. M. de bas-Braam, z., Mmuiden. VERLEDEN: L. Hekman, 82 j., weduwnaar van N. de On8. Mmuiden; J. van Pel, 70 j., echtge- •oo» van C. Hofman, Mmuiden. e (com is-fene X ganisa de Itali x x :he vak M land, dan ts het niet verwonder- aan he jk, dat er gisteravond in de Burger- le Euro aal van het Velsense Stadhuis op :iaal-deo’w benijdenswaardig klasserijk ni- se com eau gemusiceerd werd. eassoci] Dat gebeurde in een concert onder aus- wiciën van de Velser Kunstkring „Voor Hen” waarbij een ruime hoeveelheid toe- oorders het voorrecht smaakte gecon senteerd te worden met een zeldzame eficatesse in de vorm van twintigste- euwse Franse kamermuziek die helaas iet best in de markt ligt. Waarom, vraag je af, als je kennis neemt van de weel- lerig bloeiende expressie in „Voyage au ays du tendre”, een kwintet van Gabriël iêmé, als je mag wegdrijven op de De- lemmende verbeeldingskracht in Rous- Ans Poppe en Peter Witjes als de waar- din en de advocaat in „lm weissen Rössl” bij „V.LD.E.S." -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5