naarnotrdwijk ROUTE VAN HET CORSO IZH past zich aan I een tweede Leliecultuur bezig aan renaissance Dat is mooi meegenomen nü nog voor de oude prijs! Zo’n TOYOTA Corolla is er BarnhoornTOYOTA Rustman’s autobedrijf Kennemer automobielbedrijf Meyers autobedrijf bollepracit Muziekuitvoering Ichthus College burgerlijke s tg nel )ienstencentrum komt net eigen contactblad HAARLEM 13 19 7 8 APRIL R I J D A G 2 1 al en is. w A VELSEN: I Groot assortiment Bestuurswisseling bij KIC Hi Bejaard soort o. ’■sa Wieg Nieuwe typen f n - ju -AF IJMOND (Van een onzer verslaggevers) maar weer dat je met bloemen veel kunt zeggen. En des te meer met heel veel bloemen. Zeker als dat er meer dan anderhalf mil joen zijn. HAARLEM/HILLEGOM. Holland is huiselijk, Holland is zonnig, Holland is groeiend, Hol land is gastvrij, Holland is gezel lig, Holland is sierlijk. Toe maar, er kan nog meer bij, denk je dan langzamerhand. En dat alles on der het pretentieuze motto: Harte lijk Holland. En daarmee blijkt door J. Zandbergen F sTi f k A F J Bi t ■èLT: h, Z A Ft 1; ■•x y Hartelijk Holland door de bollenstreek (Van onze streekredactie) 0 (Van onze streekredactie) (ADVERTENTIE) füf MS Honderdduizend Nederlanders en bui tenlanders zullen dat zaterdag 22 april weer met eigen ogen kunnen waarnemen. Want vanaf tien voor tien (Nassaulaan) trekt de stoet van twintig praalwagens en Het gunstige weer van de laatste dagen heeft er net op tijd voor gezorgd dat er voldoende bloemen voorhanden kwamen om de wagens een fleurig aanzien te geven. De Lions Club Bollenstreek zorgde giste ren rond de wagens in de Hobaho-hallen voor een groot aantal evenementsstands, terrasjes, oud-hollandse ambachten in de praktijk en bars. Voor de bezoekers van de hallen is het een fraaie gelegenheid in de opgesmukte omgeving alle pracht en praal van dichtbjj te bewonderen. Ook vandaag is er nog een mogelijkheid een bezoek aan de hallen-in-feesttooi te brengen. Tot vrijdagavond tien uur duurt het spektakel rond „Hartelijk Holland” in wording. Dan vindt ook de jurering plaats, waarbij de ontwerpen van vader en zoon Van Driel worden bekeken met en zonder figuranten. Tijdens de expositie kan het publiek aan de oordeelsvorming deelne men door hét invullen van formulieren. Zaterdagochtend om zes uur rijden de praalwagens (met een lengte van tien tot vijftien meter) van Lisse naar het vertrek punt in Haarlem, waar krap vier uur later de rit door de bollenstreek een aanvang neemt. De snelheid van de stoet is gemid deld 4,5 kilometer per uur. De route van het corso wordt geheel bemand door leden van de rijks- en gemeente politie die vanuit de lucht en op de grond de stroom toeristen en het an dere verkeer in goede banen moet leiden. Op het tijdstip dat de stoet een bepaald punt passeert zullen de toe gangswegen zijn afgesloten. Van Leiden: 6.00 t/m 10.00 u. tot Haarlem. 10.15 t/m .30 u. tot Hillegom. 12.45 t/m 13.30 u. tot Lisse. 13.45 1 14.45 u. tot Sassenheim. 15.00 t/m 15.30 u. tot irmond.Vanaf 15.45 u. weer naar Haarlem. Van Haarlem: t/m 10.05 u. tot Leiden, t/m 12.05 u. rvallen. t/m 14.05 u. tot Bennebroek. t/m 14.35 u. tot Uegom. 14.50 u. tot Lisse. Vanaf 15.05 u. weer naar tóen. Er moet rekening gehouden worden met vertraging, iar en van de Keukenhof zonodig extra diensten. Vanaf 16.45 tot 20.00 uur trekt het corso door de meente Noordwijk, waardoor de busdiensten, t.w. lijnen 40 - 42 - 90 en 92 binnen genoemde gemeente it vertraging of in het geheel niet zullen rijden. Het plan is in 'elke editie wat uitvoeriger aandacht te besteden aan de welzij n- sinstanties die op deze vas te adreslijst voorkomen. Beelden van de werkzaamheden aan de praalwagens in de Hobaho-hallen in Lisse. warmrood als een glas oude wijn. Een van die zaailingen was Enchantment, een lelie die in 1941 voor het eerst begon te bloeien en die de naam van Jan de Graaff over de gehele wereld droeg. Ook vandaag is Enchantment in Nederland veruit de meest geteelde lelie. Op de basis van Jan de Graaff bouwden Hol landse veredelaars verder en de resulta ten van hun werk zal men dus van 4 tot en met 7 mei in de Keukenhof kunnen bezichtigen. HAARLEM/HILLEGOM. De eenendertigste versie van het Bloe mencorso vertrekt zaterdagochtend van het Haarlemse Nassauplein en heeft als einddoel Noordwijk waar een deel van de praalwagens in het weekend te zien zal zijn. Het tijdsche ma is in grote trekken het volgende: 9.50 uur vertrek Nassaulaan-Haar- lem, 10.15 uur aankomst Houtplein- Haarlem, 11.30 uur aankomst Benne broek, 13.10 vertrek Bennebroek, 13.50 uur aankomst centrum Hille gom, 14.45 uur aankomst centrum Lisse, 15.40 uur aankomst centrum Sassenheim, 16.05 aankomst Warme- ronderdam Sassenheim. BEVALLEN: M. E. Bijeman-Voerman, z., IJmuiden. J. A. M. Vlot-Houtenbos, d., IJmuiden. A. E. Krab-de Waal, d., IJmuiden. S. Dubbelaar- Remmers, d., IJmuiden. C. M. Buding-de Haan, d., IJmuiden. OVERLEDEN: H. de Boer, 56 jr., echtgenoot van H. H. Meijer, IJmuiden. E. Greebe, 76 jr., echtge noot van D. Buijs, IJmuiden. F. Borm, 78 jr., echtgenoot van M. C. van Dijk, IJmui den. F. Wassenaar, 13 jr., IJmuiden. GETROUWD: A. van Zonderen-M. Broekhuizen, IJ muiden. J. Reker-J. M. van Voorst, IJmui den. R. Vink-I. ohademakers, IJmuiden. ONDERTROUWD: H. J. Comser en A. A. Glas, beiden IJmuiden. J. A. de Rooie en M. Planting, beiden IJmuiden. J. A. C. Bonarius, Sant poort en C. M. van Ravinckhoven, IJmui den. M. van Geem, Spaamdam, en H. R. Blokland, Santpoort. H. H. Sassen en M. P. Koks, beiden Velsen-Noord. G. R. J. Jo chems en C. W. H. Appel, beiden IJmui den. D. L. Veltman en W. Y. Bol, beiden IJmuiden. F. H. van Wienen en A. Wouda, beiden IJmuiden. J. S. G. Koning, Sant poort en M. A. T. Wösten, Laren. A. Rijer- kerk, Lisse, en Y. E. M. Meinen, Santpoort. IU,- j Haarlem/ Zijlweg 26/ (023) 24 22 50’ Heemstede/ Roemer Visscherplein 19 21/(023) 24 22 50* Haarlem/ Lange Herenvest 130-134/ (023) 32 13 17 Bloemendaal/ Kleverlaan 6a/(023) 25 10 95 Heemstede/ Glipperweg 42rd/ (023) 28 53 75 VELSEN-NOORD. In de laatste be stuursvergadering van de voetbalvereni ging KIC zijn enkele voor de vereniging belangrijke zaken behandeld waaronder het aftreden (wegens drukke werkzaam heden) van de heer H. Klinkhamer als voorzitter van de jeugdcommissie en als bestuurslid. Het KIC-bestuur heeft inmiddels de heer F. Abbink bereid gevonden in de vacature te gaan voorzien. In de volgende bestuursbijeenkomst aan het eind van deze maand zullen de nieuwe statuten worden behandeld en het nieuwe publicatiesysteem van afkeuring van de HV. Aandacht zal worden besteed aan de vorming van het nieuwe bestuur waarvan voorzitter J. E. van Dongen bij de jaarver gadering op 30 augustus al aftreden we gens zijn werkzaamheden in de raad van Beverwijk. Via de Leidsevaart wordt naar de gemeente Noordwijk gereden. Daar is het schema: 17.30 uur vertrek Schiestraat, 17.44 uur Van de Mortel- straat, 17.58 uur Duinweg, 18.10 uur Palaceplein, 18.30 uur aankomst Kon. Wilhelminaboulevard waarna ontbinding van de stoet volgt. Een deel van de praalwagens blijft daar, als geschreven, staan en is ’s avonds verlicht. 23 luxe wagens door het hart van de bollenstreek naar Hillegom. Het 31ste Bloemencorso beëindigt de show-trip ’s avonds om half zeven in Noordwijk. Om die stoet van 43 bloemige (reu- ze)slakken bij elkaar te krijgen hebben honderden mensen de afgelopen dagen hard moeten werken. Met als laatste han den die der „prikkers” die in de Hobaho- hallen te Lisse die trossen hyacinten in het stro van de praalwagens hebben gestoken. HAARLEM/HILLEGOM. De busonderneming ZH heeft in verband met het Bloemencorso haar ischema voor morgen moeten aanpassen op het iject tussen Leiden en Haarlem en andersom krijgen deze week een :uw informatieblad in bus van het diensten rum aan het Zeewijk en. Het nieuwe blad ver- üjnt eens per kwartaal, it is als contactmiddel doeld tussen het enstencentrum en de al niet vaste bezoekers in omliggende wijk. Het eerste nummer be- t informatie over de lo- nde activiteiten van het enstencentrum en adres- n van hulpverleningsin- inties die voor ouderen bijdragen van harte welkom. De wijkagent A. J. Jongsma opent de rij met een uiteenzetting over zijn plaats als politieman in de wijk. Door bijdragen van dit genre kan het nieuwe blad uitgroeien tot echt communicatiemiddel. De directe of zijdelinge relatie met het wijkgebeuren is de enige beperking voor de onderwerpen die door „los se medewerkers” in het blad worden aangesneden. Het dienstencentrum Zee- en Duinwijk volstond tot nog tóe met de uitgave van een jaarprogramma. DRIEHUIS. De muziekbeoefening staat centraal tijdens de culturele avond die 21 april gehouden wordt in het Gebouw van de Muziekschool Velsen aan de Troel- straweg in Driehuis. Gastheer en initia tiefnemer is de Culturele commissie van het Ichthus College in Driehuis. Uitgevoerd worden werken van Debus sy, Satie, Mozart en Andriessen. De mu ziekavond begint om acht uur. De toegang is gratis. Van de genoemde Midcenturyhybri den zal men onder meer kunnen zien de dieprode, middelgrote Pirate, die zeer houdbaar op het water is, de prachtige diep-gele Connecticut King, die even eens een lang vaasleven heeft, de helder gele Destiny en natuurlijk old favorite Enchantment. Daarnaast: Yellow Star, een lelie met hangende gele bloemen, de uit Japan afkomstige Lilium speciosum in diverse typen (vooral in Akersloot en omgeving veel geteeld) en ook de voor name Lilium auratum, die heerlijke geursignalen uitzendt en die bekendheid kreeg als de Goudbandlelie. Men wil het publiek ook nadrukkelijk kenbaar maken dat er op het gebied van de trompetlelies ook andere zijn dan uitsluitend witte exemplaren. Getoond zullen onder meer worden de oranje trompetlelie African Queen, de rose Pink Perfection en de gele Golden Splendor. Een hoog bejaarde, maar kennelijk onverwoestbare trompet zal er ook te bewonderen vallen, namelijk de Ko- ningslelie: Lilium Regale, die reeds in 1905 in de Europese tuinen prijkte. Een lelie die ook vandaag voor de tuin voor de huiskamer is de geur wat al te zoet veel gevraagd is. De vereniging De Lelie zal dit jaar trouwens op meer plaatsen aan promo ting van lelies gaan doen. Dat gebeurt onder meer eind juli op de Flevohof, maar voor die tijd zal men ook acte de presence geven op de grootste leliemani- festatie van West-Europa, de Liliade in Akersloot. Deze befaamde expositie staat voor 1978 veel vroeger op de ten- toonstellingskalender dan in voorgaan de jaren. De opening zal nl. plaats heb ben op vrijdag 26 mei. Ongetwijfeld zul len dan weer vele liefhebbers koers zet ten naar het dorp aan het Alkmaarder- meer! Raar maar waar: er zijn met name in het buitenland nog hele volksstammen die meteen aan graftakken en aanver wante artikelen gaan denken, zodra men over lelies hoort praten. Een imago dat nog stamt uit de jaren dat de witte trompetlelie het peloton aanvoerde. Die periode is reeds lang voltooid verleden tijd. De witte trompet staat al vele jaren niet meer op de eerste plaats in het klassement. Want sinds Jan de Graaff zijn nieuwe hybriden op de markt bracht, zijn er lelies in vele kleuren en nog meer vormen. Het is zeker niet over dreven te stellen dat de leliecultuur in Nederland aan een tweede renaissance bezit is. Om dat ook hèt grote publiek duidelijk te maken, zal de vereniging De Lelie van 4 tot en met 7 mei in het Koningin Julianapaviljoen op de Keukenhof te Lisse een grote lelieshow organiseren waar men tal van nieuwe rassen zal kunnen bewonderen. In totaal zullen er zo’n duizend takken geëxposeerd wor den. In dip periode zullen ervaren bloembinders en -sters in het paviljoen laten zien dat men van lelies ook stijlvol le bloemstukjes kan maken. Jan de Graaff legde dus de basis voor de twee de lelie-renaissance. De eerste beleefde men na de komst van Lilium speciosum Als eerste komt de stich ting O.I.G. (Ontspanning Invaliden en Gehandicap ten) in het beeld. De wijk- postleider J. Buddingh maakt deel uit van de driemansredactie. Hij ziet het blad als spreekbuis van het dienstencentrum naar de wijk toe maar ook an dersom. Van particulieren in het verschijningsgebied 3 M UMUIDEN. Alle 65- in de wijk van belang zijn. zijn Lij Bissers in Zee- en Duin- Het plan is in 'elke editie welko LsaMSStafe» uit Japan en de Koningslelie (Lilium Regale) uit China. Maar dat is allemaal al ruim zeventig jaar geleden. De Graaff was eigenaar van de Ameri kaanse kwekerij de Oregon Bulb Farms maar zijn wieg en de naam wijst daar al op stond op Hollandse bodem. Zijn voorouders hadden al omvangrijke kwe kerijen van narcissen in Leiden en Sas senheim. Later associeerden zij zich met de heer S(iem) van Konijnenburg uit Noordwijk. Vlak achter de duinreep tus sen Noordwijk en Katwijk hadden ze in de dertiger jaren een van de grootste bloembollenkwekerijen van Nederland. De Graaff kruiste verschillende wilde lelies uit China o.m. met bestaande hy briden. Een van die kruisingen resul teerde in een geheel nieuw type, dat hij Midcenturyhybriden noemde. Dat zijn lelies met opstaande kelken die vrij dicht elkaar aan de top van de stengel zijn geplaatst. Een nieuw type niet alleen qua vorm, maar er zaten ook kleuren in die men tot dan toe in de lelies nauwe lijks kende: fel-oranje, heldergeel en ■w wKiSssa i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13