R 18 rustige familie-auto Ook in Amerika boeken foto EXPOSITIES is de tijd van grote motoren voorbij Laura Ashley en Marielle Bolier op z’n zomers aan de zwier weg en wiel Fotowedstrijd voor Nationale Molendag >T Nieuws in ’t kort Te lage spanning kost te veel geld Minder belasting diesels is nuttig r modejournaal ng maak Spelen in de doka VARIA R IUWI 2’rannDaDDDDnnaaaDDDDnanunanDnaaDDDannnnaaaaciannnnnnnnaaanaanoaannaDaanaannaaaanannanoaonnaanonnonoac Onder redactie van J.P. Bos indvo tellige i i vriendi Het ad astraat 1 lem j TEL. 587 TER GELEGENHEID VAN Nationale Molendag op 13 mei organiseren de Haarlemse Vrij willige Molenaars een fotowed strijd. Hieraan kan iedereen deelnemen met uitzondering van vakfotografen en zij die uit hoofde van hun beroep fotogra fische opnamen maken. Molené zijn bijzonder fotogeniek. De or ganisatoren hopen dat veel men sen op 13 mei de molens in en om Haarlem zullen bezoeken en bij een nadere kennismaking met deze zwoegende, malende sui zende werktuigen iets van de sfeer zullen proeven van weleer, toen de molens nog in vol bedrijf waren. mi door Bé ter Maat 0 ü- De verbeelding van Les Krims. aal in v □wling) at ges verenig 100; in de beide andere groepen is de eerste prijs een fotobon van 150, de tweede een bon van 50 en de derde prijs een fotoboek over oude molens. Foto’s, in kleur of zwart-wit, minimaal formaat 13 x 18 cm en maximaal 20 x 25 cm, moeten vóór 13 mei 1978 worden ingezonden. Per deelnemer niet meer dan drie drukken. Uitsluitend foto’s ge maakt in dit jaar of liever nog op 31 mei en die nog niet eerder zijn bekroond, geëxposeerd of gepubliceerd, komen in aanmerking. Alle inzendingen moeten ei gen opnamen zijn. Het doen afwerken of vergroten door derden is toegestaan. De jury bestaat uit de heren S. Engel jr., fotohandelaar; Peter Hammann, stu dent en vrijwillig molenaar; M. Willink, fotograaf. De uitslagdatum is 16 juni. De winnaars ontvangen tevoren bericht. Publikatie geschiedt in de rubriek Foto- /Fihn van deze krant. Het reglement van de wedstrijd is be schikbaar in de fotozaken, waar het Mo- lendag-affiche hangt, en bij de vrijwillige molenaars C. W. van Dijk, Helsinkistraat 6, Haarlem en Peter Hammann, Heussens- straat 94, Haarlem. Op Nationale Molen dag liggen er ook exemplaren bij de molens. De molens die op 13 mei zeker zullen draaien, zijn: De Santhaes bij de Wüste- laan in Santpoort, De Stoop aan de Heus- sensstraat in Haarlem-Noord, de Een- h- Molen De Hommel aan de Ringvaart in actie, zonder zeilen, omdat er erg veel wind staat. Opname van Peter Ham mann met Nikon FM op Afgapan 100. hoorn aan het Zuider. Buiten Spaarne, De Hommel aan de Molenplas bij de Ringvaart en De Vijfhuis aan de Ring vaart bij Vijfhuizen. Het is natuurlijk oud nieuws, maar af en toe moet het maar weer eens gezegd worden: rijden met een goede banden spanning is van zeer groot belang. Iede re automobilist zal dit ongetwijfeld we ten. Hoe komt het dan, dat bij een onderzoek van de Vereniging van ban denspecialisten nog onlangs bleek, dat ruim 65 percent van de automobilisten rijdt met banden, die een te lage span ning hebben? Het gevolg daarvan is, dat de rol- weerstand met twintig percent toe neemt en daarmee het brandstofver bruik met vijf percent. Een kleine re kensom leert wat dit in feite betekent: de gemiddelde automobilist rijdt per jaar 17.000 kilometer. Bij een verbruik van 1:10 verspilt hij door een te lage K bandenspanning 85 liter brandstof, zo’n 90,per jaar. Berekend over 65 percent van drie miljoen automobilis ten komt dit neer op een verlies van circa 170 miljoen liter brandstof per jaar. Morgen toch maar eens de spanning controleren. Intussen probeert elke fabriek op zijn eigen manier de problemen het hoofd te bieden. Het ziet ernaar uit, dat Gene ral Motors het meeste bereid is tot verandering: niet alleen het uiterlijk van de GM-wagens dragen de „zuinig heidsgedachte” uit, ook de technische oplossingen die in de motorenbouw worden toegepast, gaan vrij ver. Het grootste autoconcern ter wereld heeft de laatste tijd enige aangepaste en geheel vernieuwde motoren in pro- duktie genomen, die we zowel aantref fen in Chevrolet en Pontiac, als in Olds mobile, Buick en Cadillac. Waarbij we kunnen vaststellen, dat de zes cilinder- en de dieselmotor thans in het middel punt van de belangstelling staan. Kort na het begin van de energiecri sis heeft men bij Buick de aloude V6- motor uit de jaren zestig nog eens on der de loupe genomen en de nodige verfijningen aangebracht. Het resul taat is, dat deze 3,8 liter krachtbron nu niet alleen terug te vinden is in de produkten van Buick zelf, maar ook in uitvoeringen van Chevrolet, Pontiac* en Oldsmobile. De verbeteringen komen erop neer, dat de motor vooral in de lagere toerentallen rustiger werkt. Ook de Chevrolet-divisie heeft enige maanden geleden een eigen V6 motor Het lijdt geen twijfel, dat ook aan de overkant van de oceaan de dieselmotor een goede toekomst heeft. Tenminste zolang er geen verscherpte voorschrif ten ook voor diesels worden uit gevaardigd. Er wordt dan ook onder meer door Oldsmobile gewerkt aan een diesel V8 met 4,3 liter inhoud, terwijl men tevens studeert op kleinere diesels met vier en zes cilinders. General Mo tors heeft wat dit betreft al een voor sprong, dankzij de vier cilinder diesel, die al enige tijd in de Rekord wordt aangeboden. in het programma opgenomen. Evenals bij Buick verbeterde men onder meer de krukas. Deze verfijningen aan in wezen oude motoren kunnen echter niet voor lang de oplossing brengen. Als cilinder-inhoud en de auto’s zelf nog meer inkrimpen, zijn andere moto ren nodig die meer met hun vermogen kunnen doen, dan de huidige Amerika nen met hun laag toerenniveau. Naast deze zes-cilinders, is er nu ook de Cadillac Seville met een V8 diesel motor. Deze diesel kan men overigens ook gebruiken in de lichtere wagens van Cadillac. Volgens gegevens van het CBS zijn er in 1977 in ons land 1.324.000 fietsen verkocht. Dat is bijna zeven percent meer dan in het jaar daarvoor. En meer dan ooit in enig jaar in Nederland werd verkocht. Men verwacht dat de ver koop van fietsen zich op dit hoge ni veau zal handhaven. Een trend is, dat velen zich een tweede fiets aanschaf fen, meestal een sport- of racefiets, voor het trimfietsen in de vrije tijd. waarheid, maar z ij n waarheid zou moe ten spreken. iansant j) mete >t 3-gi 25,- Uniek kongreT in. I KANS 1ENZEI IDVOOI at vergeter ice kun lestaun rtreffelij iten va t. Ook t.d. 2-1 nten L_ ale w HET ENGELSE HUIS Laura Ashley, dat inmiddels al zes vestigingen in ons land heeft (onder andere in Amsterdam), staat garant voor romantische kledij in een zeer gunstige prijsklasse. De jurken, blouses, rokken, nachtkleding, hesjes en andere dessins in gezellige kleurtjes. Aan de bestaande modellen worden wekelijks nieuwe toegevoegd en een eigen atelier in Wijk bij Duurstede zorgt er voor dat de winkels twee keer per week van de nodi ge aanvullingen worden voorzien. NIEUW IN DE COLLECTIE van Ash ley is een gewatteerde stof die per meter wordt verkocht en bijzonder leuk is voor jasjes, hessen, dusters en spreien. Al even nieuw is een geplastificeerde stof, ideaal voor regenjassen, schortjes, maar ook voor tafelkleden en douchegordij- De winter is zo’n beetje hét traditionele dokaseizoen en zo tegen het eind daar van, als Uit alle negatieven wel gehaald is wat er inzat, komt de kriebel wel eens boven. De kriebel om dezelfde nega tieven nu eens met een grafisch effekt te gaan vergroten. Ook de recente opnamen van het winterlandschap met of zon der sneeuw lenen zich bijzonder goed voor allerlei effekten. Een fabrikant van chemicaliën heeft de gedachte gehad daartoe een speciaal foldertje te vervaar digen. U kunt dat gratis bij uw fotohan delaar ophalen. Met ingang van deze maand is de prijs van dieselolie verhoogd tot 63 cent per liter. De oorzaak is een verhoogd BTW-tarief van vier percent naar acht tien percent. Het ministerie van Economische Za ken heeft dezer dagen het rapport van de Algemene energieraad „Energie sparen - ook thuis” vrijgegeven. De energieraad gaat in dit rapport ook in op het rijden met dieselmotoren. Onder meer signaleert de raad, dat de wegen belasting voor auto’s met dieselmoto ren en LPG-installaties thans 1,4 tot 1,6 maal zo hoog is, als de wegenbelasting voor benzineauto’s. In het rapport komt men tot de conclusie, dat het verlagen van de wegenbelasting voor deze categorieën het rijden met diesel motoren veel aantrekkelijker maakt. En dat zou weer voordelig werken op het energieverbruik in het algemeen. De tijd, dat de Amerikaanse autocon cerns onbekommerd steeds grotere mo toren konden bouwen, is voorbij. De eisen die de overheid en de economie stellen, dringen aan op kleine wagens met zuinige motoren.Amerika draait dus naar het gevoel van velen de klok terug. Dat moet voorzichtig gebeu ren, omdat lang niet iedere klant zich tevreden toont over het terugschroeven van de krachtige motoren. Daarvan wordt met name de populaire V— mo tor het slachtoffer: in deze tijd van schaarste en rendabel autorijden is voor de V8 krachtbron geen plaats meer. Maar de autofabrieken in Ameri ka willen dat voorlopig nog niet ronduit toegeven, uit vrees voor ongunstige ver- koopgevolgen. Voor de eerste maal in haar bestaan heeft General Motors in ons land meer dan 10.000 voertuigen in een maand verkocht. Het record werd geregi streerd in maart toen in totaal 10.035 Opel personenwagens en bestelauto’s de deur uitgingen. IN DE CANON-galerie (Reestraat 19), Amsterdam hangt tot en met 5 mei werk van de Amerikaanse fotograaf Les Krims en onze landgenoot Geri Glastra. Krims’ drukken zijn provocerend en extravagant. Hij bereikt de toeschouwer door de verbeelding, hij drukt zijn sensationele visie langs twee hoofdlijnen door: de meer verbaasde manifestatie van het werkelijke leven en het gestalte geven aan zijn eigen vruchtbare verbeel ding. Enkele onderdelen van zijn exposi tie zijn: grote tekeningen en andere din gen, hoeveel dingen vindt u verkeerd in deze foto?, uraniumrobots, academische kunstwoorden, klassieke vrouwelijke schoonheid en vijftien grappige dingen. De mensen en dingen vastleggen, zoals je die op je weg door het leven tegenkomt „met alles erop en eraan”, interessant door het gegeven zélf dat is fotografe- •ren, zoals het niet met andere beeldende middelen niet gedaan kan worden, vindt Glastra. Hij heeft de beelden niet be dacht, maar in elk van zijn foto’s is zoveel van hemzelf aanwezig dat je niet van dè WAAR WE ONS de komende winter in moeten - nou ja, moeten.!- gaan hullen is, op de zojuist achter de rug zijnde confectiebeurzen in Forence, München en Parijs, in alle opzichtigheid onthuld. Wat dat aan mooie, doch Ook aan bizarre creaties heeft opgeleverd, daar hoop ik u te gelegener tijd uitvoerig over te informeren. Eerst nu maar eens de hoopvolle blikken gericht op de in aantocht zijnde zomer, want de gratis verstrekte aangena- me warmte van moeder Natuur hebben wij lang genoeg moeten ontberen. Luchtige en kleurige kleertjes staan dan volop in de belangstelling. Het zijn onder andere Laura Ashley en Marielle Bolier die daar, ieder op hun eigen manier, in voorzien. De Amerikaanse fotografe Susan R. Mogul verzorgt het Portfolio van de maand. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. Van 21 april af exposeert in Galerie Fio- let (Herengracht 86, Amsterdam) de Ja- pans-Amerikaanse fotograaf Shinkichi Tajiri met zijn befaamde daguerrotypen. Hij woont in een kasteel in het zuidwes ten van ons land en reist vandaar gere geld naar Berlijn, waar hij sinds 1969 professor is aan de Staatliche Hochschu- le für Bildende Künste. Zijn kasteel heeft genoeg ruimte voor zijn experimenten op het gebied van kunst en technologie. Ov er de voorbereiding van zijn daguerroty pen deed hij vier jaar; zijn verlangen naar perfectie is niet gemakkelijk te be vredigen. Openingstijden (tot en met 19 mei) de zelfde als die van Canon. ü- Twee gezellige modellen uit de voorjaars- en zomercollectie van het Engelse huis Laura Ashley. nen. Edoch, Laura gaat nog verder. In Amsterdam is nog een tweede vestiging speciaal op het interieur gericht en daar treft u romantische gordijn- en andere interieurstoffen aan plus een niet minder romantische serie behangselpapier. Wie tenslotte zijn romantische inslag het vol le pond wil geven en alles in dezelfde stijl wil hebben, schaffe zich een servies aan met een Laura Ashley-dessin in de tinten Pink- en Blue Sprig. De serviezen zijn overigens niet in de Ashley-zaken te ver krijgen. Die „real English style” zal niettemin het hart van menig anglofiel sneller doen kloppen. MARIELLE BOLIER, EEN echte Ne derlandse ontwerpster die ook internati onaal hoge ogen gooit, heeft met haar zomercollectie mogelijkheden geschapen tot velerlei combinaties. Dat combineren kan met rokken, blouses, jurken en met smalle, wijde en zeer wijde broeken wor den verwezenlijkt, waarbij zij dan ook nog een uitgebreide keuze geeft in vest jes, blazers, sjerpen, shawls en wat dies meer zij. De natuurvezels, zoals zijde, linnen en katoem spelen in haar creaties de eerste viool. DE BIKINI’S EN BADPAKKEN van Marielle werden daarentegen van een zeer dun en soepel materiaal vervaar digd. Ze blijken als een tweede huidje om je heen te zitten, zodat je bewegingsvrij heid in geen enkel opzicht wordt belem merd. Bovendien kunnen deze heerlijke niemendalletjes al of niet strapless wor den gedragen. Het allerlaatste nieuws van het bikini-front is een model dat aan twee kanten kan worden gedragen. De grappige kleuren van deze tweezijdige bikini’s openen heel wat perspectieven, want uiteindelijk hoeft men het broekje niet altijd tegelijk met het behaatje te keren, zodat er heel wat kleurcombina ties mogelijk zijn. Satijnen en goudachti ge bikini’s laten zich voorts uitstekend combineren met voile kaftans. WEL, BESTE VRIENDINNEN, dan nu maar gelaten afwachten of die zon mis schien wat frequenter wil gaan schijnen, opdat we al dat minuscule zaligs aan het lijf kunnen trekken en we binnen de kortste keren een fraaie bruine tint kun nen oogsten. Hoewel we onze ogen en oren er niet voor moeten sluiten, kan die zeer zonnige zaligheid er wel toe bijdra gen alle sombere toestanden van nu even te doen vergeten. De wedstrijd „Molens van Haarlem” heeft drie categorieën: de molen, de mo lenaar en montage- of trucfoto’s. De jury zal bij de eerste twee categorieën vooral letten op uitbeelding van de onderwer pen en minder op kwaliteit en uitvoering. Zo krijgen ook beginners of eenvoudig uitgeruste deelnemers een kans. Bij de derde categorie valt de nadruk op de techniek, originaliteit, kwaliteit en uit voering. Hier is slechts één priis te vpr- werven; een fotobon ter waarde van DE PRIJSUITREIKING van de trofee van World Press Photo en de opening van de expositie gaan gepaard met het verschijnen van het boek waarin de meeste ten toon gestelde foto’s zijn opge nomen. Ook de uitgave 1978 is verzorgd door Teleboek in Amsterdam. Naast allerlei calamiteiten die in het afgelopen jaar de wereld schokten, zoals de luchtramp van Tenerife met zijn 582 doden, kwamen menselijke en dierlijke tragedies op kleinere schaal voor de lens. Fotopubliciteit kregen uiteraard verder tal van politieke successen en echecs met als topper de historische ontmoeting tus sen Sadat en Begin. Humor en sport vaak in combinatie komen ruim schoots aan bod. Behalve een jaarboek is deze uitgave een verzameling vSn rake persfoto’s, die een realistisch beeld geven van het leven in onze dagen: veel kom mer en kwel, maar liefde en terderheid zijn gelukkig nog voorhanden. En soms kun je ook nog wel eens lachen Dit najaar, naar verwachting in september, zal Renault de R 18 introduceren op de Nederlande markt. De nieuwe Renault die een concurrent zal worden van de Peugeot 305, is een rustige familiewagen met een top van 150 tot 160 km/uur, afhankelijk van de uitvoering die men aanschaft. Met deze R 18 is Renault afgestaft van de extra deur achterin: de nieuwe Renault heeft weer een „gewoon” kofferdeksel en is in het algemeen klassiek gelijnd. In totaal komen er vier uitvoeringen, die standaard geleverd worden met vier versnellingsbak. De zwaarste uitvoering, de GTS heeft een vijf-bak. De motoren variëren van een 1397 cc krachtbron met een vermogen van 64 pk, tot een krachtbron met inhoud van 1647 cc. Zoals gebruikelijk bij Renault wordt ook deze nieuweling aangedreven via de voorwielen. Kan men het uiterlijk van de auto enigszins conventioneel noemen, de starre achteras van de wagen is dat zeker. Dit heeft tot gevolg, dat de R 18 vooral op een bochtig traject al snel de neiging vertoont te gaan „dribbelen.” Voor rustige rijders echter geen bezwaar. De prijs staat nog niet vast; naar men aanneemt zal de nieuwe R 18 omstreeks de 18 mille gaan kosten. De foto toont de R 18: terug naar de sedan-lijn. .70) Combinatie- modevan de Nederlandse ontwerpster Marielle Ballier: een simpel hempje op een wijde aangerimpelde doorknooprok met broderie-onder- rok, waarover een bijpassende jurk met verhoogde taille wordt ge dragen. h- Satijnen bikini met boksershort, eveneens uit de collectie van Marielle Bolier. 1 i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15