Toelichting op jaarverslag Shell CNV groeit naar 300.000 leden Sportcomplex geopend Zwartboek aan Kamer overhandigd Bos Kalis maakt Olie.invoer in VS sterk Deelnemers niet verwijderd Inkomsten stegen 12 procent Besluit pensioenfonds teruggedraaid 15 procent meer winst tussen de bedrijven door gedaald NDU gaat eigen vermogen versterken s I uiMU.; ECONOMIE 19 7 8 APRIL VRIJDAG 2 1 r A ar (Van onze redactie binnenland) DEN (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft zijn besluit opgeschort om met terugwerkende kracht (1 april) 75 medewerkers aan verschillende onderwijsprojecten uit het fonds te verwijderen. Skol naar VS Pandbrieven Afgelopen staking Winst Stevin Minder Staal )s na 6 of De Boer Hagemeyer Bedreiging Uitgesloten AMSTERDAM. Voor de dag bladpers in ons land is 1977 een gunstig jaar geweest. In vergelij king met 1976 stegen de inkom sten met ruim 12 percent tot ƒ1.580 miljoen. Daar staat een kostenstijging tegenover van 11 percent. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers. Van Doorn ■i s Vraag naar olie wordt (Van onze redactie economie) invaliden op AAW medische 6,5 e oteerd (Van onze verslaggever) r‘- 1 Dagbladpers had goed jaar (ADVERTENTIE) weer groter dan aanbod sche en sen. dit i euvel aan. 1,01 317.0 AMSTERDAM. Het bagger- en bouw bedrijf Bos Kalis heeft het afgelopen jaar een winst behaald van 44,9 miljoen gul den, 15 procent meer dan in 1976. Deze groei kwam voornamelijk tot stand doordat het CNV zich, na de breuk met NW en NKV, die samen de FNV vormden, als een algemeen-chris- telijke vakcentrale open stelde. Belang rijke aansluitingen bestonden uit de R.K. Politiebond en de Algemene R.K. Ambtenarenbond (ARKA), verder de len van de Prot. Chr. Onderwijs Vakor ganisatie (PCOV). Hierbij ging het me rendeels om organisaties die nog niet in vakcentrales zaten. De FNV heeft ruim één miljoen leden, de „derde vakcen trale”, de Raad MHP, ruim 135.000. Dat gebeurde in het gebied Zuid- Veluwe, een proef die model stond voor andere raden die sedertdien elders zijn opgericht. In deze raden worden de problemen van een gebied besproken en wordt getracht in overleg met pro vincie- en gemeentebesturen oplossin gen tot stand te brengen. Daarbij gaat het veelal om onderwerpen als woning bouw, werkgelegenheid, onderwijs, mi lieu en welzijnsvoorzieningen op plaat selijke schaal. Dit werk wordt weer ondersteund door districtsraden en sub-districtsraden die per provincie of per regio actiepro gramma’s opstellen en uitvoeren. In 1974 werd de eerste sub-districtsraad, als overkoepeling van plaatselijke be sturenbonden, opgericht. Dit zei de president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij, drs. D. de Bruyne, in een toelich ting op het jaarverslag van de groep. De kapitaaluitgaven van de Shell-maatschap- pijen kwamen in 1977 op een recordpeil: 2222 miljoen pond sterling. In 1976 was dat (Van onze redactiè economie) DEN HAAG. Tussen 1985 en 1990 zal de vraag naar olie weer groter zijn dan het aanbod. De Koninklijke Shell-Groep wil dan de alternatieven klaar hebben ook kolen, olie uit teerzanden, enz. en moet daarom nu veel investeren. De opbrengst van deze kapitaaluitgaven zien we pas later. Het is vooral dit voor- zieningenbeleid dat aanlei ding geeft tot grote kritiek op de uitvoerders van de AAW, dat zijn de bedrijfs verenigingen en hun me disch adviseur, de gemeen- (Van onze redactie binnenland) De resultaten van de Koninklijke Shell- Groep bleven over geheel 1977 genomen op peil. Drs. De Bruyne noemde het een redelijk goed jaar. In de loop van het jaar ondervonden de resultaten echter steeds In Zoeterrneer heeft Prins Bemhard gisteren het sportcomplex De Olympus geopend.. Aan het exterieur valt vooral het koepelvormige aluminium dak op. De bouwconstructie geschiedde volgens een systeem dat ondermeer ook werd tóegepast bij het Aviodome op Schiphol. meer de invloed van dp teleurstellende economische situatie in de meeste landen. De internationale handel in steenkool van Shell nam toe tot bijna 1 miljoen ton. In Zuid-Afrika werd begonnen met de constructie van de in dagbouw te ontgin nen rietspruitmijn, die uiteindelijk 5 mil joen ton steenkool voor de export zal pro duceren. De eerste verschepingen zullen begin 1979 plaatsvinden. Desgevraagd zei drs. De Bruyne dat het geen enkele zin heeft zelfs maar te overwe gen zich uit Zuid-Afrika terug te trekken. Shell voert een progressief personeelsbe leid met uitstekende sociale voorzieningen en een volkomen gelijke behandeling van zwarten en blanken wat de salarissen be treft Ook de kleine apartheid ontbreekt. NEW YORK (AFP). De invoer van olie en olieprodukten in de Verenigde Staten heeft de eerste drie maanden van 1978 een „spectaculaire” verlaging te zien gegeven van 14 percent. kranten gerichte werking,” aldus de NDP in haar jaarverslag. In 1977 namen de inkomsten uit abonne menten met 7,8 percent toe, terwijl de inkomsten uit advertenties met maar liefst 15,1 percent stegen. De stijging van de abonnementsinkomsten is terug te voeren op een uitbreiding van de gemiddelde op lage met 2,8 percent en van twee abonne mentsprijsverhogingen. Het netto-resultaat van de maatschap pijen van de Koninklijke Shell-Groep be droeg vorig jaar 1340 miljoen pond ster ling tegen 1231 miljoen pond in 1976. Voor gesteld is het dividend van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, de Nederlandse tak van het Nederlands-Brit- se concern,, te verhogen van 10 tot 10,75, per aandeel van 20, zodat rekening hou dend met het al uitgekeerde interim-divi dend het slotdividend uitkomt op 15,75. Skol International Ltd., Skol Brouwerij en NV en Julius Wile Sons en Co. Inc. in New York hebben overeenstemming be reikt over de distributie van Skol in de VS. Het bier zal worden gebrouwen in Neder land en dan naar de VS worden vervoerd, aldus Skol Brouwerijen. De Friesch Groningsche Hypotheek bank is gisteren begonnen met de afgifte van 7,25 pet pandbrieven 1978 per 1983- 1987 tegen een koers van 100 pet. Na een staking van 23 dagen hebben arbeiders van de Volvofabrieken in België gisteren op een vergadering besloten weer aan het werk te gaan. De meeste arbeiders werkten al weer. De Stevin Groep heeft volgens de verwachtingen over 1977 een grotere winst behaald dan over 1976: 31,3 miljoen tegen 21,6 miljoen gulden. Het bestuur stelt voor over het van 26,2 miljoen tot 38,4 miljoen gestegen aandelenkapitaal 5,50 gulden dividend per aandeel Van 20 gulden te betalen. Houders van gewone aandelen kunnen ook 1,25 gulden in belas tingvrije agio-aandelen krijgen. teem gemakshalve maar bij de omroep had ingedeeld. Deze indruk werd versterkt door het feit dat het aanvankelijke enthou siasme waarmee de PTT aan de plannen voor een openbaar proefproject van NDP en ANP meewerkte, geleidelijk bleek te bekoelen. In 1977 heeft de commissie voor fusie- aangelegenheden van de SER tien overtre dingen van de fusiegedragsregels vastge steld tegen 24 in 1976. De commissie heeft vorig jaar 412 fusiezaken behandeld. De gedragsregels achtte zij op 135 daarvan niet van toepassing. Australië is bereid met de EEG te onder handelen over de staaluitvoer naar de Euromarkt in 1978. Dit staat in een ver klaring van minister Garland van Handel, die gisteren is gepubliceerd door de Aus tralische ambassade in Den Haag. De mi nister was op bezoek in Nederland. 64,00 48,00 38,40 56,80 59,00 39,20 34,50 582,00 47,00e 69,80 55,50 40,50 46,20 124,00 33,70 50,00 107,50 61,20 52,50 3,30 67,00 143,00 138, OOf 61,50 183,50 62,00 57,90 128,00b 56,70 29,30 140,50 70,00 87,00 50,80 30,00 116,00b 93,50 87,40 59,20 167,00 35,40 92,00e 107,20 62,50 64,00 40,50 45,50 260,00 515,08 174,00 119.00 381,00 jaar 1978 ongeveer 5 percent jager zal komen te liggen dan in 1977. Dit zal dan ook een weerspiegeling vinden in een vermindering van het tekort op de Ame rikaanse handelsbalans. Tot de factoren die aan de verminde ring van de olie-invoer hebben bijgedra gen, rekent het instituut de invloed van de olie uit Alaska en een reële inspanning van de Amerikaanse industrie om op energie te bezuinigen. 107,00 52,50 86,5» 1,35 153,00 33,50 6,60 86,8» 30,0» 54,40 109,70 49,50 62,00 50,80 57,00 43,60 61,20e 111,5» 106,00 112,00 32,00 115,00 62,30e 146,0» Veel kritiek van beter dan ooit”. De oplagen van de diverse bladen, die de NDU uitgeeft, groeien nog steeds, hetgeen investeringen betekent. Daarom is een versterking van het eigen vermogen door deze emissie op zijn plaats, aldus het bestuur. De opbrengst van de emissie zal mede worden gebruikt voor de noodzakelijke investeringen dit jaar geschat op ƒ35 mln tegen 12 mln in 1977 die het overschakelen van de huidige druktech niek op het offsetprocedé, waartoe is be sloten, met zich meebrengt. Dit houdt on der meer in de aanschaf van drie rota tiepersen. De omschakeling naar offset zal een investering van ca. ƒ25 mln vergen, aldus president-directeur W. Pluygers. aim. =n. Kon. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer jr. NV zal voorstellen het dividend over 1977 te bepalen op 10 gulden in con tanten per aandeel van 100 gulden tegen 12 gulden over 1976. De omzet steeg vorig jaar met 16,4 procent tot 122 miljoen gulden. Hagemeyer NV (internationale handel en industrie) heeft over 1977 een winst behaald van 18,52 miljoen tegen 17,54 miljoen over 1976. Voor dit jaar wordt een winst verwacht die niet veel zal verschillen van die óver vorig jaar. Voorgesteld wordt een dividend van 6 gulden per aandeel van 20 gulden. Dit heeft het Amerikaanse olie-instituut in New York bekendgemaakt. De ver mindering van de invoer heeft plaatsge vonden, ondanks het feit dat nog geen stemming heeft plaatsgehad over Car ters energie wetten. Ze zal ongetwijfeld zeer positieve gevolgen hebben voor de koers van de dollar, aldus het instituut. Tegenover deze importvermindering stond een importverhoging van 18 per cent over 1977 en van 20 percent over 1976. In kringen van deskundigen voorziet men, dat de olie-invoer over het gehele Ondanks de genoemde inkomstenstij ging constateert de NDP, dat nog steeds een verontrustend groot aantal dagbladen een onrendabele exploitatie blijkt te heb ben. Het rendement was volgens de NDP in de meeste gevallen voornamelijk te dan ken aan de sterke toename van het adver tentievolume. Dat lag in 1977 ruim 11 per cent hoger dan het jaar daarvoor, een percentage dat volgens de NDP in de na bije toekomst minder hoog zal uitvallen. De minder rendabele bladen blijken ech ter relatief lage advertentie-opbrengsten te hebben, terwijl de kosten van de redac tie, de technische vervaardiging en de ex peditie op een hoger niveau liggen. De NDP meent dat deze kranten voor het grootste deel hun voortbestaan te danken hebben aan het feit dat zij in concernver- band werken en zodoende profiteren van de meer winstgevende uitgaven. „Het verdwijnen van de verliesgevende bladen zou de pluriformiteit van de dag bladpers in ernstige mate aantasten. Mede om deze reden heeft de NDP constructief bijgedragen aan het zoeken naar algemene steunmaatregelen met een juist op deze peerde gehandicapten. De VARA-ombudsman heeft regelmatig aandacht be steed aan de vele proble men rond de uitvoering van de AAW. De NDP zegt in haar jaarverslag dat het nieuwe medium in deze vorm vooral aan sluiting vindt bij de geschreven media. „De NDP vreest dat het Viewdata-systeem een ernstige bedreiging kan gaan vormen voor de dagbladen als deze daarvan niet vrijelijk gebruik zouden mogen maken. De NDP hoopt dat de overheid voldoende visie zal tonen om dit gevaar te onderken nen.” In samenwerking met de PTT wordt gewerkt aan een project voor de realise ring van een telekrant die door middel van het Viewdata-systeem wordt samenge steld. Voor het eerst sinds 1973 nam de oplage van de landelijke avondbladen toe. Net als in 1976 was dat ook het geval bij de lande lijke ochtendbladen en de regionale me dia. De totale betaalde oplage van de Ne derlandse dagbladen bedroeg het vorig jaar bijna 4,4 miljoen exemplaren, een stijging van ruim 3 percent. „De omvang van de dagbladen was in 1977 gemiddeld bijna 26 pagina’s per dag. Daarmee was de krant gemiddeld bijna 6 percent of anderhalve pagina dikker dan in 1976: de dikste, ook redactioneel, in de geschiedenis, zodat de lezers meer infor matie kregen per aan hun dagblad bestede gulden,” aldus het jaarverslag van de Ver eniging De Nederlandse Dagbladpers. DEN HAAG. Veel in validen zijn allesbehalve te spreken over de uitvoe ring van de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet (AAW). Deze wet biedt aan Nederlanders tussen 18 en 55 jaar behalve een inkomensgarantie de mo gelijkheid van voorzienin gen, zoals rolstoelen, aan gepaste bedden, telefoon- vergoedingen en woning aanpassingen. Het CNV is nu bezig zijn interne organisatie te versterken door het vor men van een net van provinciale dienstencentra in het hele land, waar districtsbestuurders en bestuurders van aangesloten bonden samenwerken. In Denemarken hebben hotel- en restau ranthouders gisteren ongeveer 12.000 werknemers uitgesloten nadat onderhan- delingen over looneisen van het personeel waren mislukt. De betrokken vakbond be sloot als tegenactie voor vandaag een sta king in zestig hotelbedrijven uit te roepen. De gasten moeten er rekening mee hou den, aldus de bonden, dat ze zelf hun bed moeten opmaken Er verloopt een lange tijd tussen het moment van investeren in de ontwikkeling van energiebronnen en het moment waar op die investeringen vruchten gaan afwer pen. Dit benadrukt de noodzaak dat de regeringen bevredigende voorwaarden scheppen voor investeringen op lange ter mijn en zich dan ook aan die voorwaarden houden, aldus drs. De Bruyne. een van de belabberdste uit de ambtelijke historie. De inhoud van het besluit van het pensioenfonds is door bijna niemand uit gezócht, aldus de brief. De algemene con sequenties worden verstrekkend ge noemd. Er wordt een rechtstreekse onder mijning gepleegd van vele op vernieuwing gerichte initiatieven, die zich de laatste jaren hebben ontwikkeld. De opstellers van het protest spreken over een bureaucratische manoeuvre; een woordvoerder van minister Pais houdt het voorlopig op een storm in eep glas water. Inmiddels hebben de PvdA-kamerleden Veilenga en Van Ooijen minister Pais schriftelijk gevraagd of hij in staat is de redenen aan te geven voor het nu opge schorte besluit van het ABP. De tweede- kamerleden willen verder graag weten of het pensioenfonds soortgelijke maatrege len voorbereidt voor andere groepen van tijdelijk bij onderwijsinstellingen gedeta- cheerden. Dat de gehandicapten de ze situatie zo langzamer hand meer dan beu zijn is ook gebleken uit de bezet ting vorige week van het Groningse GAK-kantoor door een twintigtal gedu- volksgezondheid. ROTTERDAM (ANP). De Nederland se Dagbladunie NV (NDU) gaat haar eigen vermogen versterken door middel van een claimemissie in de verhouding van een op vier. De koers van uitgifte is nog niet vastgesteld. De nieuwe aandelen zul len volledig delen in de winst over 1978, zo heeft het bestuur op de jaarvergade ring meegedeeld. Nadere informatie wilde het bestuur niet geven. In de binnenkort te verschijnen prospectus zullen tevens de resultaten over het tweede kwartaal 1978 worden opgenomen. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een statutenwijziging die onder meer de verhoging van het maatschappe lijk kapitaal van 20 mln tot 30 mln en de verlaging van de coupure van de aandelen op naam van ƒ250 tot ƒ50 nominaal omvatte. Reden voor de emissie is de overtuiging van het bestuur dat.de groei van de NDU zal voortduren. „De vooruitzichten zijn UTRECHT. Binnenkort zal het CNV de mijlpaal van 300.000 leden passeren. Dat gebeurt als de Neder landse Christelijke Vereniging van Verplegenden en Verzorgenden (NCVVV) en de Katholieke Vereniging van Militairen „St. Martinus” defini tief tot aansluiting beslissen. Dan ko men er 10.000 bij en stijgt het ledental tot 305.000. Het CNV had enkele jaren geleden nog 230.000 leden, zodat een groei van 33 procent is genoteerd. Shell werkt al 70 jaar in Zuid-Afrika en heeft daar in totaal een half miljard, gul den geïnvesteerd. Weggaan zou zonder meer schade berokkenen aan de zwarte personeelsleden. Dit standpunt is ook naar voren gebracht in besprekingen met de Raad van Kerken. Voor 1 juli zullen de betrokkenen in overleg met de werkgever, het ministerie van Onderwijs, en het ABP een aanvaard bare oplossing vinden, aldus een woord voerder van het ministerie. Onderwijs en Wetenschappen heeft zich inmiddels ga rant gesteld voor de rechtspositie van de 75. Onder hen bevinden zich dertien mede werkers aan het Geon-project in Utrecht. Dat is een programma voor gedifferenti eerd onderwijs aan kinderen van 4 tot 8 jaar. De 75, die allen in dienst zijn bij het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum, maar aan verschillende soorten onderwijs projecten elders in het land werken, kre gen half april te horen dat zij per 1 april uit het pensioenfonds zouden worden verwij derd. Als reden noemde het ABP dat de 75 ten onrechte werden aangemerkt als amb tenaar in de zin van de Pensioenwet. In een protestbrief aan minister Pais noemen de 75 de procedure die gevolgd is, 1829 miljoen pond en in 1957 nog maar 290 miljoen pond. Het jaarverslag van de NDP vermeldt ook de contacten tussen de dagbladpers en oud-CRM-minister Van Doorn. De NDP verwijt de oud-bewindsman onvoldoende overleg te hebben willen plegen en de NDP te weinig inspraak te hebben gegund. Van Doorn legde deze verwijten naast zich neer met te verwijzen naar twee contacten die in 1973 en 1974 hebben plaatsgevonden. In het jaarverslag verstaat de NDP kennelijk iets anders onder overleg dan de oud- minister. "„Twee gesprekken in vier jaar, hoe gering in aantal ook, zouden misschien nog als zodanig kunnen worden aange merkt, maar dan niet zonder een dialoog.” De NDP heeft hogere verwachtingen van de nieuwe CRM-minister, mevrouw Gar- deniers. Het NDP-verslag schenkt ook aandacht aan het zogenaamde Viewdata-systeem. Met dit systeem kan een abonnee op schrift gezette informatie op zijn televi siescherm krijgen. Bij de NDP rees in het afgelopen jaar ernstige ongerustheid over de opstelling van het kabinet-Den Uyl wat betreft het gebruik van dit systeem door dagbladen. De indruk bestond dat de rege ring de toepassing van het Viewdata-sys- ondsei J - L it De winststijging is aanzienlijk meer dan de Raad van Bestuur van Bos Kalis in september zei te verwachten. Toen werd op rond 10 procent gerekend. De omzet groeide van 1,15 miljard tot 1,32 miljard. Van die omzet werd 55 pro cent gehaald in baggerwerken, 29 procent in civiele werken en 15 procent in de aanleg van pijpleidingen. Dat laatste is voor Bos Kalis een aan betekenis winnen de activiteit. Op de aandeelhoudersvergadering zal worden voorgesteld een dividend in con tanten van 8 gulden per aandeel van 10 gulden nominaal, uit te keren. Vorig jaar was dat zeven gulden. Daarnaast een uit kering in aandelen van 2,5 procent uit de agio-reserve of een dividend in contant van drie guldfen per aandeel van tien gul den plus twee kwartjes in aandelen ten laste van het belastingvrije agio, zodat op 20 aandelen van tien gulden een gewoon aandeel van tien wordt uitgereikt en een uitkering in aandelen van 2,5 procent uit ^^“”1 de agio-reserve. schappelijke dienst. Met name zijn het de on voorstelbaar lange wacht tijden tussen het moment van aanvrage en het al of niet 'toekennen van de voorziening, waarop de kri tiek zich voornamelijk toespitst. Twee jaar wach ten op een rolstoel, ander half jaar op een eenvoudi ge bureaustoel voor gehan dicapten zijn de klachten die dagelijks bij de ver schillende organisaties van gehandicapten binnen komen. 420,1 1 6.i De Naar aanleiding van de grote stroom van reacties op de uitzendingen van de ombudsman heeft de VA RA onlangs besloten in sa menwerking met de Alge mene Nederlandse Invali- denbond een zwartboek AAW samen te stellen. Men wil daarmee de uitvoeren de instanties en het parle ment doordringen van de ernst van de zaak. Het zwartboek is gistermiddag in het Tweede-Kamerge- bouw aangeboden aan de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken en r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29