Elektrische apparaten vragen onderhoud Extra zithoek Epeda Meubelfabriek H Oisterwijk is zo gemaakt 1 w Zaaienvan 99 Behangkrabber van duivenboden bizarre planten Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: Kartonnen vogelhuis Informatie HOEKAANRECHTEN ZONDER NADEN «77 heerlijk slapen begint bij ons,want daar staat het beste bed,dat er in nederland te krijgen is! 30 19 7 8 APRIL [RUDAG 2 1 Verkeerde zuinigheid Afwerking BezoeJrt onze i z’n minst komen kijken, wij vertellen u graag alles! Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Bewerking Het monteren Elektrische apparaten weten van geen ophouden als in deze weken huisvrouwen tot de voorjaarsschoonmaak overgaan. Daarmee worden ze meer dan anders in het jaar belast. Reden om ze na al die inspanning met extra zorg te omringen. Want de capaciteit van stofzuigers en wasmachines bijvoorbeeld is niet onbeperkt. Het onderhoud blijft weliswaar beperkt maar na intensief gebruik zullen kleine controles noodzakelijk zijn. Fabrikanten gaan ervan uit dat de verbruiker weet wanneer de stofzuigerzak geleegd moet worden, maar dat men haast nooit toekomt aan olie verversen. Dat is dan ook niet meer nodig. Pas wanneer klachten optreden, loopt men raar de reparateur en doorgaans zijn er dan nieuwe koolborstels nodig of zullen andere onderdelen vervangen moeten worden. Doe eens azijn in het koffie apparaat b mooi om te zien! gezond en slaapbevorderend. apparaat laten het -3 benodigde delen en aag steeds worden verbonden met iede re keer 3 deuvels van 7 centimeter. Door deze deuvels over de volle lengte iets af te platten, kan bij het erin slaan het te veel aan lijm ont wijken. Platen voor de zitting en de tafel worden opgelegd op steunlatten, die bevestigd worden tegen de binnen kant van het onderstel. Men doet er goed aan de plaat van de stoel t.o.v. de bovenkant van de houten delen van het onderstel (aangebracht op Het tafelblad houdt men gelijk met de bovenkant van de vier delen van het onderstel. De kussens die in de zitelementen komen, spelen natuurlijk een be langrijke rol. gaan. De bouwplaat kost 4,50; bij afname van twee stuks 5,75. isch arm- leem den elbare Hings- jrs. Na het monteren van de houten' delen, steunlatten en platen, schaft men de uitstekende stukjes van de deuvels af. Het uiteindelijk resultaat Voor degenen, die de moed kunnen opbrengen om behang te gaan afsteken teneinde de muur wat op te knappen, is er een zogenoemde snel-behangafsteker op de markt gekomen, een produkt van Van Vliet kwastenfabriek (Weurtseweg 242, Nijmegen). Het apparaat is van kunststof; het mes is schuin op dat handvat gesteld. Het mes heeft ronde hoeken, waardoor beschadigingen aan de muur tot een minimum worden beperkt. Losse mesjes zijn verkrijgbaar in verpak kingen van drie stuks, hetgeen volgens de fabrikant voldoende is voor een normale kamer. Bij de afsteker kan ook een losse getande krabber worden gekocht voor het inkrassen van afwasbaar, geverfd behang, zodat er vocht of afweekmiddel kan binnendringen. De afsteker kan natuurlijk ook gebruikt worden voor het verwijderen van bladderende verf op muren en plafonds of het afsteken van kitresten na het opruimen van vloerbedekking. Het apparaat kost ,48 MEUBELSHOW - SLEEPINGHOUSE: GED. OUDE GRACHT 88-90-92 4000 M2 AFD. WONINGTEXTIEL (TAPUTEN-GORDUNEN-BEDDEN) GED. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM TELEFOON 023-31 38 40 (4 LUNEN) 'S MAANDAGS GESLOTEN 35 cm) 2 cm te verlagen. De zitting- hoogte wordt dan 33 cm, dit om ervoor te zorgen dat het kussen later waar- weg- Aan het eind van het koude sei zoen zal de elektrische deken ook wel aan een grote beurt toe zijn. Informeer bij een chemisch reiniger naar de mogelijkheden. Het ligt voor de hand dat het toestelletje waar mee de warmtetoevoer wordt gere geld, losgekoppeld dient te worden. Voor alles geldt dat de vakman wordt ingeschakeld bij reparaties en mankementen die na de schoon maak, als het elektrisch instrumen tarium overuren heeft gemaakt aan de dag zijn getreden. Een totaal verkeerde zuinigheid is het gebruik van verouderde materi alen bij elektrische apparaten. Snoeren die niet deugen, aansluitin gen die versleten zijn, hetiinschake len van onveilige driewegstekkers in plaats van de wettelijk voorgeschre ven meervoudige stopcontacten, lei dingen die men gemakshalve even langs de muurplint spijkert, kope ren fittingen die niet meer toege staan zijn, treft men nog altijd aan. De schoonmaak zou eigenlijk aan leiding moeten zijn ook de veiligheid in huis nog eens onder de loep te nemen. Controleer bijvoorbeeld de aansluiting van hanglampen aan het plafond. Bij het afstoffen moet men de kap niet ronddraaien omdat daardoor het kroonsteentje, dat de snoeraansluiting regelt, beschadigd kan worden. De beste manier is: zelf Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur I Zaai eens een Patty pan cour- I gette of een eierenplant of een I Golden berry. Het kan. Ook als u I nu nog niet weet wat dat voor I soort merkwaardige planten zijn. I Thompson en Morgan (in de Be- I nelux vertegenwoordigd door I Ivosta, De Lairessestraat 6, Am- I sterdam) heeft een lijst met za- I den van de vreemdste soort. Dus I als u eens wat anders wilt dan de bekende worteltjes, bietjes en spinazie of iets anders dan de bekende asters, viooltjes of lo belia’s moet u die lijst dan maar 1 eens bekijken. We zullen eens wat van die extravagante plan ten noemen: sladerij (half sla, half selderij), Broccoli groene ko meet, paprika canapé, vroege zoete maïs, spaghettigroente (een vrucht tot zo’n twintig centimeter lengte, die je door midden snijdt en waarvan je de inhoud eet als spaghetti), gele guava, kof- fieplant of de meloen Ha-ogen (iedere struik aldus de importeur produceert minimaal tien meloe nen), enz. Zaad voor bijv, huis- palmen is er in minstens tien soorten. keurig op maat te zagen, waarna begonnen kan worden met het af ronden van de hoeken. Dit geeft de on zich vrij hoekige meubels een scchtere lijn Men begint met het afronden van de hoeken van de lange kanten met een reischaaf. Met een kleinere da- vidschaaf kan men de hoeken ver der afronden, waarna ze kunnen worden afgewerkt met schuurpa pier. Het ronden van de uiteinden van de delen is veel moeilijker in verband met snel splinterend hout Men steek) lüer befevl-p van een scherpe beitel ronde kanten aan het hout. Met een kleine davidschaaf, altijd schavend naar het midden om splintering te voorkomen, wordt het vervolgens verder afgerond. Indien men de houten delen van een beschermende laag wil voor zien, is het verstandig dit nu al te doen om kans op vuilworden te ver kleinen. Vergeet hierbij niet dat net w d» lak een betere hechting -geef;. Planken die elkaar kruislings overlappen, worden met viér bouten aan elkaar bevestigd. Voor de bou ten kan men patentrozetboutjes ne men, het type met bout en bijbeho rend busje. Gaten voor de bouten kan men met behulp van een verti cale boorstandaard recht in het hout boren. Vervolgens boort men de hol ten, waarin de koppen van de bou ten verzinken. Dan smeert men een beetje lijm in alle gaten om de schroef huisjes in het hou.: ie bev, tigen. is afhankelijk van het spel van vormgeving, detaillering en kleur. telsteen tegen te gaan. Hiermee be reikt men bovendien een zuiniger energieverbruik. Steenaanslag staat snelle verwarming van het apparaat in de weg. (ADVERTENTIE) men de bouten en bevestigt zo de kruislings overlappende delen aan elkaar. De delen die kops tegen el kaar aan komen te zitten kunnen gedeeltelijk in een bak ligt, door het niet zo snel zal schuiven. Drie delen vormen samen een bank. De poten zijn zodanig verspringend ge plaatst dat het ele ment sluitend tegen een ander element gezet kan worden. 1 In de schoonmaaktijd wordt de stofzuiger zwaar pp de proef ge steld. Hoe voller de stofzak, des te meer wordt de motor belast. Die heeft dan extra energie nodig om al het werk te doen. Het slijtageproces wordt daardoor versneld. Een paar maal extra legen is dan ook geboden. Van gruis of steenslag dat naar binnen wordt gezogen, kan de stof-i zuiger last krijgen. As uit de open haard kan ook scherp zijn. Het vuil dat via de stofzuiger wordt opgeno- men, moet de slang en de pijp steeds gemakkelijk kunnen passeren. Ui teraard moet afval uit de haard vol ledig gedoofd en afgekoeld zijn. Vonken immers kunnen bij de mo tor een binnenbrandje veroorzaken. Het verdient aanbeveling wanneer de open haard dit seizoen niet meer wordt gebruikt, de schoorsteen te laten nakijken door een vakman. Dat. voorkomt, problemen tegen de tijd dat men het vuur weer aan steekt. Nog afgezien van het feit dat in veel brandverzekeringspolissen een jaarlijkse veegbeurt verplicht wordt gesteld. Vooral wie een huis bezit met een (brandgevaarlijk) rieten dak moet hierop bedacht zijn. Wasmachines, koelkasten en diepvriezers zijn meestal moeilijk te verplaatsen. Maar waarschijnlijk zullen ze bij een grote beurt toch opzij moeten. De betere ijzerwaren handel levert voor dat doel handige rollers die makkelijk onder de kast geschoven kunnen worden en op De elementen zijn opgebouwd uit ondom geschaafde hardhouten Janken <"2.5-10 cm), waarvan alle Deken afgerond zijn De afmetm en van de elementen houdt men oveel mogelijk gelijk om de onder- nge eenheid te bevorderen. Men aat uit van een hoogte voor het afelblad en zittingplaats van 35 cen- irneter. Voor de afmetingen in het orizontale vlak (breedte en diepte) an men 60 centimeter in het tërkant nemen. Met deze afmetin- w ontstaan zeer goed bruikbare Iwnenten, die afhankelijk van de 8uze van de houtsoort al dan niet alakt kunnen worden. In het laatste aval neemt men een houtsoort met *n mooie nerf, bijvoorbeeld essen- '“ut. Na verloop van tijd treedt dan val enige houtverkleuring op. II Wanneer men in een reeds gemeu bileerde kamer een extra zithoek wil creëren om naar de televisie te kijken of om zich even rustig in een Boekje te kunnen terugtred»», kampt men vaak met het probleem lat het plaatsen van bijvoorbeeld fen extra bank met een tafeltje er- 'oor te veel plaats inneemt. Een goede oplossing kunnen de hier afgebeelde elementen zijn, die pitgaande van eenzelfde construc tie in principe gemakkelijk tot een tefel of een bank zijn te maken en toch niet veel plaats innemen, loordat een bank is opgebouwd uit Verschillende elementen, blijft het Oogelijk de zitelementen afzonder lik als bijschuifmogelijkheid voor te „hoofd-zit” te gebruiken. Het Kordeel van eenzelfde opzet voor afel en stoelen is ook het feit dat de ithoek dan al snel als een geheel wordt beschouwd. In de keuken worden steeds hogere eisen ge steld aan sfeer en functionaliteit. De bouw van eetkeukens heeft tot gevolg dat de aanrechten niet langer gebonden kunnen blijven aan standaardmaten. Het aanrechtblad moet goed kunnen worden onderhouden, dus glad en kras vast zijn en bestand tegen temperaturen,tot 140 graden Celsius. Hoekaanrechten hebben op de toplaag in de hoek meestal storende naden. Van het duurzame materiaal Ocron en het wat luxere Chicron wor den nu naadloze hoekaanrechten gemaakt in tal van afwijkende vormen tot zelfs halfrond. De bladen worden afgewerkt met een aluminium- of eikenhouten rand. Inlichtingen verstrekt Ocriet BV, Postbus 10 Baarn, tel. 02154-13641. zwenkwielen draaien Vanzelfsprekend wordt tevens de ijsafzetting in koelkast en diepvriezer gecontroleerd. Dat voor komt overbodig energieverbruik van de koeling, omdat ijs in het vriesvak de werking belemmert. In veel moderne keukens bevindt zich boven de kookbron een wasemkap die veelal werkt via een losse filter- laag. Net als de stofzuigerzak moet dat filter van tijd tot tijd vervangen worden. Wanneer zich namelijk vet en vuil ophoopt, kan de motor min der goed draaien en daalt het nuttig effect van het afzuigapparaat aan zienlijk. Hoe vaak die wisseling van filters plaats moet hebben, hangt af van het gebruik van de keuken. Wordt bijvoorbeeld veel met olijfo lie gewerkt in Spaanse en Italiaanse gerechten of is men liefhebber van uitgebreide Indische maaltijden, dan werkt de afzuiginstallatie op volle toeren. Men beïnvloedt de goe de werking van de afzuigkap beslist door het filter fris te houden. rond de kap te lopen met een plu- meau en de lamp stil houden. Plafonières, dus lampen die tegen het plafond geschroefd zijn, vindt men vooral in de keuken, badkamer en toilet. Ze verdienen eens per half jaar zeker een schoonmaakbeurt. Draai ze voorzichtig los en reinig ze in warm water met een schoon maakmiddel. Eventueel vliegenvuil verwijdert men met schuurpoeder of spiritus. Goed afdrogen en de kunststofhouder aan het plafond omzichtig reinigen voordat de bol weer wordt bevestigd. Elektrische waterketels, koffiezet apparaten en stoomstrijkijzers dienen regelmatig met azijn te wor den behandeld om vorming van ke- Behalve tafel- en zitelementen zijn er met hetzelfde onderstel nog ande re invullingen te maken. Men kan hierbij denken aan .een plantenbak of een bak om platen en tijdschrif ten in op te bergen. Zo kan iedereen de elementen aanpassen aan zijn eigen wensen en eventueel na ver loop van tijd ombouwen. KLOP .5 SHI Een vogelhuisje in de tuin of op het balkon is altijd leuk. Je biedt de vogels een aardige behuizing en je kunt ze goed observeren. Bovendien kunnen de katten geen moordpartijen aanrichten. Je kunt huisjes eenvoudig in el kaar timmeren; je kunt ook een stuk boomstam uithollen, nadat je er een schijf hebt afgezaagd (en die schijf er later weer op bevestigd hebt). Sluis (postbus 31, Etten-Leur) heeft nog een an dere oplossing om de vogels te hulp te komen: een kartonnen vogelhuis, dat je in opgeklapte toestand koopt en zelf in elkaar kunt zetten zonder lijm of wat ook. Een waarlijk spitsvondige bouwkaart voor een prima be huizing. Het is nl. gemaakt van keihard karton, dat met een vochtwerende stof is behandeld. Ik praat uit ervaring, dat de vo gels het een uitstekende nestgele- genheid vinden, want terwijl ik dit stukje tik en af en toe naar buiten kijk, zie ik een bedrijvig koolmezenpaar aan en af vliegen. Wilt u nog nestelende vogeltjes aan het werk zien, dan o o 'r i (ADVERTENTIE) Door de gelijmde huisjes steekt Het is belangrijk de delen nauw-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31