Tbiletwagen als noodmaatregel agenda uitgevaren vi55erijschepen Oi/er Belemnieten en Brachiopoden hoven- berichten Schrijven aan gevangenen I 1 Grootscheepse feestmarkt bij Ossendorpschool 1* Collecteren voor het Astmafonds 100 jaar politie wordt gevierd met fotowedstrijd Onafhankelijk Toneel geeft Witte Tejater gezelligheidsprijs Nieuwe vergunning Hinderwet voor timmerwerkplaats 6 7 APRIL 19 7 8 MMOND VRIJDAG 21 Wijk aan Zee In en om Haarlem Heemskerk Velsen-Noord Beverwijk Velsen-IJmuiden TONEEL MUZIEK (Van een onzer verslaggevers) I. maar ■ir Brachiopoden Belemnieten ESS3S3E9 Op hei zogenoemde „buitenterrein” van het woonwagenkamp aan de Oude Pontweg zijn personeelsleden van de gemeentelijke dienst voor „Gas en Water” bezig met het installeren van een semi-permanente toiletvoorziening. Het stenen bouwsel, waar toiletten en douches tot voor kort in waren ondergebracht, zal worden gesloopt. Van gemeentezijde heeft men deze maatregel noodzakelijk geacht omdat er regelmatig sprake zou zijn van overlast in de vorm van niet functioneren van de douches en verstopping van de afvoer. De bewoners van het kamp hadden er Ook morgen wordt er door de bazar- commissie van de Goede Herderkerk een rommelmarkt gehouden. Dit jaarlijks te rugkerend gebeuren zal dit jaar zijn aan de Velserduinweg. Vanaf acht uur kun nen belangstellenden voor de boeken en de boetiek terecht kunnen in één van de zaaltjes bij de kerk. 152, ML. Michiel KW. 167. MK. Poolster IJM. 11, Gertjan Pieter IJM. 14, Eben Hae- zer IJM. 23, Drie Gebroeders IJM. 20, Maarten Cornelia IJM. 44, Deo Volente II KW. 11, Alida KW. 22, Pieter Jacob KW. 24, Ada KW. 29, Rosemarie KW. 34, Anna Jendrika KW. 45, Pelikaan KW. 88,-Wil ma KW. 113, Marry Jacob KW. 117, Maar- tje Jacoba KW. 137, Tiny KW. 145, Wilhel mina KW. 173, Pieter Gijsbertha KW. 175, Valk KW. 185, Hans KW. 189, Yvonne Yolanda KW. 206, Arie Jacob KW. 221, Jacob Senior KW. 226, Marco WR. 32, Leendert Jan SCH. 256. Dinsdag 18 april: Hektrawler Arie Ou- wehand KW. 122, MT. Meyert Menno IJM. 209, MK. Pieter IJM. 19, Wiron VII IJM. 207, Willem Adrieana KW. 25, Johanna Cornelia WR. 57. VELSEN. Loet Neve BV heeft bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend voor een Hinderwetvergunning. De heer Neve heeft voor zijn timmermanswerk plaats, die gevestigd is aan de Tuinder- straat, een vernieuwde de hele zaak omvattende vergunning nodig. Op woensdag 3 mei wordt om tien uur over dit verzoek een hoorzitting gehouden in het stadhuis. De stukken liggen voor belangstellenden ter inzage op de vierde afdeling van het stadhuis. Ten de afgifte van de gevraagde Hinder wetvergunning kan bezwaar worden aan getekend: mondeling tijdens de hoorzit ting en schriftelijk bij het college. Dit laatste kan tot 9 mei. Beroep is later alleen mogelijk wanneer schriftelijk ingediende bezwaren op de hoorzitting mondeling zijn toegelicht. Het Witte Tejater mag zich verheugen in een welgemeende sympathie van het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam. Nu het theaterseizoen ten einde Ipopt heeft het Onafhankelijk Toneel het Wit te Tejater een eenmalige prijs toe gekend van een geldbedrag van tweehon- derdvijftig gulden. Reden hiervoor is, zo motiveert de Rotterdamse groep, dat het Witte Tejater de gezelligste kleedkamer had van alle theaters waar de toneel groep afgelopen seizoen heeft gespeeld. Deze waardering, zo blijkt uit de brief waarin de prijs wordt aangekondigd, is Van 24 tot 30 april is de landelijke kollecteweek voor het Nederlands Astmafonds. In Velsen zijn voor deze collecte vrijwilligers nodig en daarom doet het Astmafonds een beroep op de mensen die in die week enige uurtjes over hebben. Men kan zich opgeven bij mevrouw C. van der Klooster-Oude Veldhuis, Frans Halsstraat 7 in IJmuiden, telefoon 02550-14624. Naar aanleiding van het verhaaltje dat onze krant afgelopen maandag publi ceerde en waarin melding werd gemaakt van de vondst van fossiele inktvissen op het duinpad bij de Keetberglaan, kregen wij een deskundige reactie van de Vel- sense heer B. Bloemsma. De heer Bloemsma weet ons te melden dat de wetenschappelijke benaming van die inktvisfossielen belemnieten is. „De ze naam”, zo schrijft deze lezer, „is afge leid van het Griekse woord belemnon, dat werptuig of projectiel betekent. Vroeger dacht men dat het door de hemel weggeslingerde bliksems waren. Ook de naam „donderstenen” kwam voor. Ver der werden ze in de volksmond „duivels- vingers” genoemd”. De heer Bloemsma vertelt verder dat het vinden van deze fossielen niet zo uniek is. Op de genoemde paden heeft hij ook wel deze duivelsvingers gevon den. Maar tevens andere dingen: brachi opoden en dat zijn dieren die lijken op de tweekleppige schelpdieren als kok kels en mossels. Deze laatste komen le vend nog voor, in tegenstelling, aldus de heer Bloemsma, tot de belemnieten die aan het eind van de krijtperiode zijn uitgestorven. Trouwens ook koralen, sponsjes, delen van zeeëgels en zeele- liestengels schijnen op de schelppaden te vinden te zijn. Ter verduidelijking zond de heer Bloemsma ons deze uit de „British Meso zoic Fossils” overgenomen afbeeldingen van de langwerpige belemnieten en de brachiopoden. Dit ter lering van de ande re lezers en mogelijk vinders. Belang stellenden beveelt hij aan om een bezoek te brengen aan het Teylers museum, waar veel fossielen te zien zijn. Donderdag aangekomen: Umm Elze- moul, van Rotterdam; Bomma, Oslo; Sabi- Zaterdag wordt op het plein van de Ossendorpschool in IJmuiden een grote feestelijke markt gehouden. Het doel van deze fancy fair is om geld bij elkaar te krijgen voor een schoolreis voor de hele school. In verband met het zestigjarig bestaan van de Ossendorpschool dit jaar wil men met alle kinderen een weekje naar het ponykamp Slagharen. En daar is vierduizend gulden voor nodig. Op de Ossendorpmarkt zullen in tal van marktkramen allerlei activiteiten zijn: een rommelmarkt, een veiling van tweede hands spullen, een schandpaal (voor de leerkrachten), het rad van avon tuur, een pofferskraam, viskraam, bar- becuekraam, er zijn plantjes te koop, t- shirts en wat zoal meer. Een draaiorgel zal voor muziek zorgen. De markt begint om half elf en duurt tot half vier. Bij slecht weer is de markt in de school, maar er wordt gerekénd op de zon. De Ossendorpschool is gevestigd aan de Lemairestraat. ne, Leixoes, Velsen; Falkenberg, Karlstad, Zaandam; Thorsten, Antwerpen; Tor Bri tannia, Gotenburg; Ninja Tholstrup, Ark- low, IJmuiden; John Wulff, Bergen, Vel sen; Colston, Guernsey; Unterweser 35, Cont. Plat, IJmuiden; Pergo, Par, Velsen; Vesta, Rotterdam; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden. Donderdag vertrokken: Clio, naar Aar hus; Alcor, Antwerpen, IJmuiden; Nitsa, Gibraltar; Sea Viking, Cont. Plat; Tor Bri tannia, Gotenburg; Fridel, Kingslynn, IJ muiden; Kentshore, Cont. Plat, IJmuiden; Jobst Oldendorff, Syracusa, IJmuiden; Lindinger Opal, Hull; Bomma, Antwer pen; Harlesiel, Bremen; Holsatia, Antwer pen; Albireo, Antwerpen; Horation, Col chester; Pongola, Bremen; Sovetskiy Mo- riak, Antwerpen, Velsen; Unterweser 35, Cont. Plat, IJmuiden. Vrijdag aangekomen: Konkar Indomita ble, Reserve; Barbara-Ann, Papenburg. Vrijdag vertrokken: Styrsö, Rotterdam; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Pres to, Willlemshaven. Donderdag aangekomen: Otto, Malmö, IJmuiden; Karpacz, Antwerpen; Styrsö, Hamina; Fridel, Kingslynn, IJmuiden; Sea Viking, Cuxhaven; Kenrix, Whitby, IJmui den; Laurentine, Roven, IJmuiden; Since rity, Imminghan. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Dorpduinen 6 vrijdag alle leeftijden 19-21 uur, zat alle leeftijden 10- 12.30 uur. Maandag 27 april: MK. Anna Lydia KW. 194. Dinsdag 4 april: Hektrawler Onderne ming I SCH. 90. Donderdag 6 april: Hektrawler Johanna KW 39. Maandag 10 april: Hektrawler Onderne ming II SCH. 108, Vooraan VL. 115. Dinsdag 11 april: Hektrawler Elisabeth Christina KW. 41, Annie Hillina KW. 170, Frank Vrolijk Czn SCH. 81. Woensdag 12 april: Hektrawler Schout Velthuys KW. 49 Donderdag 13 april: Hektrawler Rijn mond I KW. 15, Holland KW. 123. Maandag 17 april: Hektrawler Egmond IJM. 36, Tetman Hette KW. 74. MT. Protinus IJM. 154, Wiron II IJM. 211, Ora et Labora KW. 51, Soli Deo Gloria KW. Redactie Loes De Fauwe tel. 02^50 15389 Bibliotheek, Wijkerstraatweg 177, zaterdag 10.00-12.30 uur. Twee kinderen uit Zeewijk, Bob Heuwefcemeijer en Annelies Honing vonden de fossielen. Wellicht niet uniek, toch wel bijzonder. vooral te danken aan de ijskast met inhoud die voor de spelers in het kleine kleedkamertje staat. Voorts is, zo Schrijft de groep, de ontspannen sfeer bepalend geweest. In de brief suggereert het Onafhanke lijk Toneel het geld te gebruiken voorde eerste aanbesteding voor thermostatisch geregelde kranen op de C.V.-radiotoren in de zaal. De aanleiding tot deze sugge stie zal bij de bezoekers van de laatste voorstelling van het Onafhankelijk To neel in Velsen, waar „Wachten op Go- dot” werd gespeeld, wel instemming ont moeten: de temperatuur liep tijdens die voorstelling door de moeilijk in toom te houden kachel tot tropische hoogte op. E - De Lichtboei, Maasstraat Vrijd 20 u klaver jassen. De Vrijburcht, Vrijburglaan Vrijd 20 15 u toneelvereniging Vriendenkring met ,,Pas op dat je geen woord zegt". - - TENTOONSTELLINGEN De Nieuwe Slof, Kerkstraat. Tot en met 3 mei etsen en keramiek van Peter Bes en Irene Grij zenhout, t.m. 29 april aquarellen en tekeningen van Wietske Bruins, geopend ma. t.m. vrijd. 10-22 u, zat. 14-17 u. Bibliotheek, Kerkstraat t.m. 8 mei expositie fotografengroep „Cirkel”. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Vrij. 20 u. „Clo se Encounters”, 12.30 u. „Phantasmes”, 19.30 en 22 u. „The Car". Luxor Theater, Breestraat. Vrij. 19 en 21.30 uur „Doctor Vlimmen”. DIVERSEN Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Zaterdag geopend van 12.30-17 uur. De Nieuwe Slof, Kerkstraat: Vrijd. 20 u. pop concert; zat. 9-17 u Staalconferentie CDN; zat. 20 u toneelstichting KDO met „Paris, of spot niet met de liefde”. Openbare bibliotheek, Kerkstraat: vrijdag al le leeftijden 19-21 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Zat. 11-16 u. bazaa^en mini-kermis in clubgebouw Kennemer Zwemclub. i Donderdag vertrokken: Aarden- burgh, R’dam; Oinnoussian Captain, Gdy nia; Wels, Malborg; Stolt Yangos, Terneu- zen; Corbank, Swansea, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Samburg, naar Oslo; Black Rover, Noordzee; Seylla, Noordzee; Plymouth, Noordzee; Sharipo- les, Noordzee; Activ, Noordzee; Export Leader, Felistowe; Times, Simonsvik, IJ muiden; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Hermia, Lowestoft; Tor Scandinavia, Go thenburg; Toften, Rotterdam; Kristina, Krisitneham; Benloyal, Port Said; Bentai- ner, Bremen, Velsen; Andries, Howdendy- ke; Pax, Stettin, Zaandam; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Astronomer, Ham burg; Astrid Schulte, Rouaan; Speyer, Kristiansand; Polyclipper, Cap Lapaz; Globtik Venes, New Orleans; Boberg, Nor- koppin, Velsen. Toen in 1865 een begin werd ge maakt met de werkzaamheden aan het Noordzeekanaal deden in IJmui den twee veldwachters dienst. Van een echt politiekorps was toen uiter aard geen sprake. Het duurde tot 1 november 1871 voordat het eerste officiële politiebu reau in IJmuiden door de toenmalige burgemeester Enschedé in gebruik kon worden gesteld. Omdat de politie niet wil achterblij ven bij de viering van het 100-jarig bestaan van IJmuiden heeft men de datum 1-11-1878 aangegrepen om thans het 100-jarig functioneren van de politie in de Velsense samenleving te vieren. Dit zal in augustus/september a.s geschieden met enige evenementen, waarover te zijner tijd meer bekenc zal worden. In elk geval zal onder het motto „Politie en publiek” een fotowedstrijd gehouden worden waaraan alle inwo ners van de gemeente deel kunnen nemen. De foto’s zullen een indruk moeten geven van het werk van de politie in a zijn facetten. Tussen 1 juni en 12 augustus wor den de inzendingen gaarne ingewr cht op het volgende adres: „Politie Vel sen, postbus 169, 1970 AD IJmuiden” met in de linkerbovenhoek de vermel ding „Fotowedstrijd”. U kunt uw fo to’s ook persoonlijk inleveren bij he hoofdbureau van politie. Tiberius plein nr. 1 te IJmuiden. Voorwaarden voor deelneming zijn de foto’s (géén dia’s) moeten een for maat hebben van minimaal 12x18 cm; zowel zwart/wit als kleurenfoto’s kunnen ingezonden worden; de inzen ders moeten foto-amateur zijn (be roeps) en persfotografen kunnen niet inzenden) en op de achterzijde van de foto’s moet duidelijk leesbaar de naam en adres van de inzender ver meld worden. Een jury, gevormd uit politie en publiek, zal de foto’s waarderen. Voor de beste foto’s worden enige prijzen ter beschikking gesteld, terwijl een groot aantal foto’s te bezichtigen za zijn op een nader bekend te maken datum, wanneer de politie „open huis” voor het publiek houdt. de voorkeur aan gegeven als het stenen gebouw in gebruik was gebleven. Voor de gemeente betekent dat echter een regelmatig weerkerende kostenpost. De toiletwagen die momenteel wordt geplaatst wordt gezien als een tijdelijke voorziening. Er wordt met het ministerie in Den Haag overlegd om, evenals op het hoofdkamp, de standplaatsen op het bijkamp allemaal te voor zien van een eigen toilet. Ook van vernielingen, waarvan momen teel nog wel eens sprake is, hoopt men dan minder last te hebben omdat men van mening is dat er op toiletvoorzieningen per standplaats door de bewoners een beter toezicht kan worden gehouden. De gezondheidstoestand van Ananias I. Maidana Palacios in Paraguay is zeer slecht. Deze man is een van de langst gestrafte politieke gevangenen in La- tijns-Amerika. Kort geleden werd hij van het gevangenenkamp in Emboscada overgebracht naar het staatshospitaal. De heer Maidana Palacios lijdt aan een hartkwaal en aan andere ziekten, die het gevolg zijn van 19 jaar gevangen schap onder slechte omstandigheden. Na zijn arrestatie in 1959 heeft men hem zeven maanden lang onafgebroken gefol terd; sindsdien is,zijn gezondheid bedui dend slechter geworden. Naar verluidt kan hij zelfs zonder hulp geen stap doen. De heer Maidana Palacios werd ver scheidene keren in ziekenhuizen opge nomen. In 1976 ook, na een langdurige hongerstaking. Een medisch rapport uit die tijd meldt dat hij „leed aan te hoge bloeddruk, maagzweren, inwendige bloe dingen en bloedarmoede”. De aanklacht die tot zijn arreststie leidde, was dat hij communist zou zijn. In al die 19 jaren van zijn gevangenschap is hij echter nooit berecht. Gedurende zestien jaren werd hij gevangen gehouden in een cel met negen andere gevangenen in de Co- misaria Tercera, een politiebureau in het centrum van Asuncion, waar de omstan digheden beneden alle peil zijn en waar mishandeling van gevangenen orde van de dag is. Het verzoek van Amnesty Internatio nal is nu om in beleefde termen gestelde brieven, waarin u uiting geeft aan uw bezorgdheid over de gezondheidstoe stand van de heer Maidana Palacios en waarin wordt verzocht om zijn vrijlating opdat hij de juiste medische behande ling kan krijgen, te sturen naar: Exmo. Senor Presidente de la Republica, Gene ral Alfredo Stroessner, Palacio de Go- biemo, Asuncion, Paraguay. Brieven kunnen worden geschreven in liefst Spaans, anders Frans of Engels. Voorbeeldbrieven en verdere informaties zijn verkrijgbaar bij de werkgroep Vel sen van Amnesty International, bij B. Kruisselbrink, Zeeweg 241, IJmuiden, 02550-14314. Woensdag aangekomen: Stolt Yangos, van Immingham; Holsatia, Bremerhaven; Poss'ehl, Yokohama; Harlesiel, Kaskö; Ta ras, Rotterdam; Wells, Hamburg; Borus sia, Genua; Aros, Rotterdam, IJmuiden; Brightness, Rotterdam, IJmuiden; Sea- bruse, Cont. Plat. Concertgebouw (L. Begijnestr.)20.15 U.: Mo- zartconcert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. André Vandernoot. zat. 20.15 u.: Jubileumconcert van het Symfonie Orkest Haerlem. Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerksplein) 20 u.: Con cert door het Kennemer Vrouwenkoor o.l.v. Olga Ongena. Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart 146) zat. 15 u.: Concert door Willem Vonk op het Willibrordorgel. De Gravin (Gravinnesteeg) 22 u.. The Haarlem Hotpeppers Jazzband, zat. 22 u.. The Midgetown Jazzband. Haarlemse Jazzclub (Zaanderzaal, Gr. Heilig land 37) 21 u.: Jam Sessions. Bar Bodega Maxim (Raadhuisstr. 2, Heemste de) 21.30 u.:Trio Ted Powder. - Stadsschouwburg (Wilsonplein) vandaag en morgen 20.15 u. Frans Halsema met „Ik, ik en nog eris ik”. Toneelschuur I (Smedestr. 23) vandaag en morgen 20.30 u.: Zuidelijke Toneel Globe met „Oordeel.” Toneelschuur III (Smedestr. 23) vandaag en morgen 20.30 u Waste of Time met „Rico Royal”. Cultureel Centrum Zandvoort (Gasthuisplein 9b, Zandvoort) vandaag en morgen 20.30 u.. Op hoop van zegen met „De medailles van een oude vrouw”. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35) zat. 14.30 u.: „Slingertje en het spookje”. Poppentheater Mijko (Peuzelaarsteeg 4) zat. 14.30 u.: „Het land van Kaboes”. Poppentheater La Condola (Warmoesstr. 11) zat. 14 en 16 u.: „Pompelmoes”. BIOSCOPEN Cinema Marquëtte, Ruysdaelstraat. Vrij. 20 uur „Doctor Vlimmen”. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg en Benelux- laan. vrijd. alle leeftijden 19-21 uur, zat. alle leeftijden 10-12.30 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Zat. geopend van 10-12 en 14-17 uur. Alarmnummers: politie 41444, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Vrijd. 21.30 u. popgroep Barrelhouse; zat. 21 u. „Samen Koers Bepalén”, presentatie pol. partijen. De Zandkraai, Handelstraat. Vrij 21 uur Film huis. De Jansheeren, Kerkweg, zat. 21 u. jazzconcert werkgroep Jazz Heemskerk BIOSCOOP EN THEATER City, vrijdag 20 uur „Closre encounters” Stadsschouwburg, vrijdag 20.00 uur: „lm weis- sen Rössl”van operettevereniging Vides. Gebouw De Rank, Wilhelminakade, concert Accordeon vereniging IJmuidens Roem TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen-Zuid: 18e-eeuwse stijlkamers. Di. t.m. zo. 14.00-17.00 uur. Noordelijk Koetshuis, dinsdag t.m. zondag 14.00-17.00 u. etsen van Leentje Linders. Logegebouw Odd Fellows, Stationsweg 95, Velsen-Zuid, zaterdag 10.00-17.00 u. schilderije nexpositie Land en Zee. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033, Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat 1, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. Vrijdag 19.00-21.30 uur. Zaterdag 10.00-12.30 u. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96, zaterdag 10.00-12.30 uur. Filiaal Santpoort, Wüstelaan 79, vrijdag 19.00- 21.30 uur, zaterdag 10.00-12.30 uur. Filiaal IJmuiden-West, Zeewijkplein 27-29, za terdag 10.00-12.30 uur alle leeftijden. Buurthuis De Brulboei vrijdag 19.30-24.00 u. Disco 1420.00-24.30 u. Vrouwencafé. Zaterdag 14.00-17.30 u. Disco 14+. Buurtcentrum Zeewijk: Zaterdag 11.00-13.00 uur Timmerclub 6-12 jaar, 20.00-24.30 uur Disco 16 Sociëteit Asterix, Larixstraat 2, IJmuiden, vrijdag 20.00-01.00 u. Jeugdsociëteit De Ark, Kerkplein 5, Velsen- Zuid, vrijdag 20.30-00.45 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Open: woens dagmiddag en zaterdag de gehele dag? Sporthal, Zeewijk: Vrijdag 19.30-23.00 uur Volleybalkompetitie, zaterdag 8.30-12.00 uur In stuif, 12.00-16.00 uur B.C. Velsen (jeugd), 16.00- 22.30 uur Basketballkompetitie. Velserbad, vrijdag gemengd zwemmen 19.30- 20.45 uur; zaterdag: gemengd zwemmen 10.30- 11.30, 12.15-13.15, 13.30-14.30 en 14.45-15.45 uur; les volwassenen 15.45-16.15 en 16.15-16.45 uuY. Instructiebad Zeewijk, zat. gemengd zwem men 10.45-12.00 uur. Badhuis Snelliusstraat, vrij. 13-20.30 uur, za terdag 9.00-17.00 uur. ■v

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7