AANDACHT VOOR ANDERE WOON- EN LEEFNORMEN qemeentGracidsx/erl Rob van Reijn brengt „Exegese A. Mattheusschool neemt afscheid van H. Zurlohe „TURNLUST” ZETTE DRIE LEDEN IN DE BLOEMEN I I Haya van Someren spreekt tijdens VVD-bijeenkomst I» Hoofd vertrekt naar Amsterdam FIETSTOCHT IN DE OMGEVING H. J. P. Visser nieuwe directeur van dienst gemeentewerken Algemene raad van De Nieuwe Slof vergadert Nieuwe ARKA- afdeling opgericht Popfestival in Nieuwe Slof VIERING KRITISCHE GEMEENTE ld vrr/r? :t 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 APRIL 8 VRIJDAG 2 1 ate Sociaal-cultureel r Gezondheid Kunst JJ In De Nieuwe Slof VERENIGING GROEIT EN BLOEIT Leefbaarheid Sport Werkgelegenheid ra O O Onderwijs Wegenplan Emancipatie Huisvesting 1 ■r Fikse inbreng Rooie Vrouwen in gemeenteprogram van PvdA i 19 imel- tn en Lijsttrekker van de PvdA: Cees Bodewes ner. Het popfestival begint b I (ADVERTENTIE) J Voor de niet doorgaande wegen zal de woon- en speelfunktie door de PvdA cen- vervolgonderwijs na de moeder-mavo (o.a. moeder-havo) dienen volgens de PvdA te wórden onderzöcht en volgens deze partij verdient onderwijs aan werkende jonge ren alleen steun wanneer deze onderwijs instelling geheel onder de verantwoord- leijkheid van de overheid valt. Andere programmapunten: gelijktrek- king aanvangstijden van basis- en kleuter scholen in de regio en zoveel mogelijk gelijktrekken van vakantietijden van alle scholen. In het hoofdstuk sociaal-cultureel werk belooft de PvdA zich bij gebleken behoeft te zullen beijveren voor medewerking van de gemeente aan de totstandkoming van kinderdagverblijven. Verder wil men uit breiding van de mogelijkheden voor het club- en buurthuiswerk om zich bezig te houden met buurtopbouwwerk. Meer aan dacht wil men besteden aan de huisvesting van het buurtcentrum „De Schans” en aan die van Labyrinth. Andere wensen: af schaffing van de ouderbijdrage voor het peuterspeelzaalwerk, voortzetting van de subsidiëring' van de Alpha-sociëteit en voorbereiding van maatregelen voor het opvangen van jeugdwerklozen. Stichtingen, instellingen en dergelijke die een duidelijk gemeentelijke taak be hartigen dienen volgens de PvdA onder gebracht te worden in gemeentelijke com missies (art. 61). Gedacht wordt daarbij aan de muziekschool. De Kennemer Oudheidkamer zou veel meer een educatieve funktie moeten gaan vervullen. De aankoop van kunstwerken uit een vast jaarlijks budget zou moeten ge- Vrij dagavond 28 april brengt het As- sumburgtheater in de Heemskerkse Jans- heeren op herhaald verzoek nogmaals Rob van Reijn met zijn programma „Exegese”. Van Reijn legt in het programma op zijn eigen manier het oude testament uit. Hij behandelt o.a. het scheppingsverhaal, het verhaal van de ark van Noach en de verlei ding van Eva door de slang. De voorstel ling begint om half negen. Kaartverkoop bij de Nutsspaarbank te Heemskerk, bij reisbureau Oosterom te Beverwijk en na tuurlijk aan de zaal. HEEMSKERK. Burgemeester en wet houders stellen de gemeenteraad voor de heer H. J. P. Visser te benoemen tot direc teur van de dienst gemeentewerken. Hij volgt de heer N. P. Steenstra op, die on langs met pensioen is gegaan. De heer Visser is thans als adjunct-directeur aan de dienst verbonden. Wensen op sportgebied zijn onder meer een tweede sporthal van eenvoudige aard, zo mogelijk gebouwd in combinatie met een bestaande accommodatie; verbetering van de jeugdsportsubsidie en bevordering van de recreatiesport. Aan de werkgelegenheid wordt een af zonderlijk hoofdstuk gewijd met meren deels wel bekende standpunten. Uit dit hoofdstuk tippen we even aan, dat de PvdA wil dat de overheid zich bezint op de overlapping van en het onderscheid tussen de, taken enerzijds van het Gewestelijk Arbeidsbureau en anderzijds van de uit zendbureaus. Bij het inschakelen van ar beidskrachten door de gemeente via een uitzendbureau zou de gemeente de ar beidsvoorwaarden van het bureau kritisch moeten bekijken. De gemeente zou ook intern het creëren van parttime funkties voor zowel mannen als vrouwen dienen te bevorderen. In het kader van de gezondheidszorg ziet de PvdA een mogelijkheid tot verbetering in het streven naar een gestructueerd over leg tussen huisartsen, maatschappelijk werkers en kruisverenigingen. Pogingen tot vestiging van een groepspraktijk of gezondheidcentrum zouden door de ge meente moeten worden ondernomen en ondersteund. Een bewonersraad voor bejaardente huizen acht men vereist. Er zou onder- HEEMSKERK. De heer H. Zurlohe, hoofd van de Apostel Mattheusschool in Meerestein, neemt per 1 mei afscheid van zijn school. Met ingang van die datum betrekt hij een functie als inspecteur van het basis- en kleuteronderwijs in Amster dam. In de aula van de school wordt vrijdagavond 28 april een afscheidsre ceptie gehouden. Om 19 uur voeren de kinderen een musical op en omstreeks half negen volgt de receptie. De heer Zurlohe aanvaardde op 1 janua ri 1965 het hoofdschap van de toen nog drieklassige basisschool. Elk jaar groeide het aantal kinderen gestaag en uiteindelijk was het aantal klassen uitgebreid tot zes. Het schoolgebouw, gelegen aan de Van Riemsdijklaan was door de geringe ac commodatie niet langer geschikt om goed onderwijs te bieden aan de kinderen. Groot was daarom de vreugde, toen er in juni 1972 kon worden verhuisd naar de nieuwe school aan de Maerten van Heems- kerckstraat. De heer Zurlohe, een voorstander voor onderwijsvernieuwing, hoedde zich er al tijd voor om van zijn school een experi- menteerschool te maken. Natuurlijk, expe rimenten zijn nodig om het onderwijsge- beuren kritisch te blijven volgen en zich aan te passen aan belangrijke onderwijs vernieuwingen. Echter, het heeft bij dê heer Zurlohe steeds duidelijk voor ogen gestaan dat dit moest gebeuren als het belang van de kinderen ermee was ge diend. Ook de Spaanse kinderen op zijn school hebben zijn aandacht. Door zijn volledige inzet en groot enthousiasme heb ben de Spaanse kinderen nu de mogelijk heid om een biculturele vorming (les zowel in Nederlands als in Spaans) te krijgen. Bekend is zijn sociale bewogenheid. Ve len, zowel ouders leerkrachten en leerlin- geri heeft hij waar mogelijk met raad en daad bijgestaan wanneer zij met persoon lijke moeilijkheden kampten. Juist zijn gave om te luisteren naar een ieder die hem nodig had en zijn mensenkennis heb ben bijgedragen tot de prettige sfeer in „zijn” school. zocht moeten worden of er in overleg met bestaande instellingen in de IJmond kan worden gestart met een consultatiebu reau voor spoedeisende pshychiatrische gevallen (o.a. druggebruikers en alcohol- gebruikers). Een algemeen bevolkingson derzoek zou nu van de grond moeten komen. Tenslotte citeren we dan nog uit het programma, dat de PvdA vindt, dat het gemeentehuis minstens éénmaal per week ’s avonds geopend moet zijn voor buitens huis werkende mensen en dat er geen maatregelen genomen worden die de be voorrechte positie van het huwelijk be stendigen, maar dat meer ruimte moet worden gegeven aan mensen die alleen staand of niet (meer) in gezinsvorm willen samenleven (woningbouw, huisvestings beleid, bijstand, enz.). Tevens heeft hij zich vanaf het prille begin, overtuigd van het bestaansrecht van de bijzondere school, ingezet om zijn school een duidelijk katholiek karakter te geven. Om zich enigszins los te kunnen maken van het veeleisende hoofdschap begon hij in 1969 zijn studie in de rechten. Hij noemde dat zijn „hobby”. Vanaf 1973 werd deze studie voor hem een serieuze zaak. Drie jaar later volgde de kroon op zijn werk en kon hij zich mr. in de rechten noemen. BEVERWIJK. De algemene raad van de Stichting Ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof vergadert 25 april om 20 uur in het centrum aan de Kerkstraat. De agenda vermeldt o.a. personeelsaangele genheden van het ontmoetingscentrum, een voorstel van het bestuur om de heer J. v.d. Berg tot voorzitter te benoemen en décharge te verlenen aan de huidige voor zitter, drs. C. van der Aart. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De Beverwijkse gymnastiekvereniging Turnlust heeft tijdens haar zevenenzestigste jaarvergadering, die donderdagavond in De Nieuwe Slof werd gehou den, drie leden in de bloemetjes gezet. Mevrouw M. Steinvoord-Zijp werd tot lid van verdienste benoemd. Zij is 42 jaar lid van de vereniging en maakt nog actief deel uit van het bestuur. Mevrouw M. van der Veen- Hommes, 35 jaar lid van Turnlust, kreeg de erespeld, terwijl deze ook aan mevrouw R. Verkerk-Klein werd uitgereikt, die 26 jaar lid van Tumlust is. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. „Radikaliteit en vroom heid” is het thema van de viering die de Kritische Gemeente IJmond zaterdag om 19.15 uur houdt in de Vredevorstkerk aan de Beverwijkse Laan der Nederlanden. De opbrengst van de collecte is bestemd ter ondersteuning van de 2 procent Uppsa- la-aktie. De gelden worden aangewend voor ontwikkelingssamenwerking en voor projecten in de westerse wereld die deze samenwerking bevorderen. In de toespraak wordt onder meer inge gaan op de nieuwe start van de Commissie Pluriformiteit. Deze commissie heeft van de bisschoppen de opdracht gekregen om contacten mogelijk te maken met basis groepen en kritische gemeenten. Deze ge meenten hebben op hun onlangs gehouden congres een motie met dezelfde doelstel ling aangenomen. In het nieuwsbulletin dat zaterdag ter beschikking is, wordt de informatie over de discussie die gevoerd wordt binnen de Gereformeerde kerk van IJmuiden over het dopen van kinderen van Gereformeer de ouders in de kritische gemeenten, voortgezet. BEVERWIJK. Vanuit een tiental plaatsen in Noord-Holland organiseert de toerclub „Le Champion” op dinsdagavond 25 april toeristische fietstochten over 25 kilometer waar elke fietsliefhebber(ster) aan kan deelnemen. Tussen 18.30 en 19 uur kan men hiervoor vertrekken vanaf café Eindspurt aan de Alkmaarseweg nr. 59. Het inschrijfgeld bedraagt voor de jeugd tot en met 15 jaar anderhalve gul den; ouderen betalen twee gulden. Direct na afloop ontvangt men een herinnerings- vaantje. ft .■•r Volgens voorzitter W. Schipper gaat het de vereniging momenteel voor de wind. Het ledental stijgt (Tumlust heeft momenteel 716 leden) en men kan terugzien op een geslaagd seizoen, met als onbetwist hoogtepunt het Russisch tumgala in de Beverwijkse Sporthal. Wat de sportieve resultaten van de leden betreft, gaan Marja Eijman en Hans Los tijdens de nationale kampioenschappen pogen de naam Van Tumlust hoog te houden. Van de komend seizoen te houden evenementen noemde voorzitter Schipper speciaal de Beverwijkse tumkampioenschappen, die in november door SSS worden georganiseerd. Herkozen werden de aftredende bestuursleden W. Eijman en W. J. Schipper. Penning meester N. S. Boogaard trok zich terug. Tot het moment waarop zijn opvolger kan worden benoemd blijft hij echter de kas van de vereniging beheren. Gediscussieerd werd er over de uitwisseling met de Duitse turnvereniging Heddesdorf. Het bestuur zal trachten deze uitwisseling nieuw leven in te blazen. Druk bezig is men momenteel met het aanstellen van een nieuwe leider, nu de heer Bos om gezondheidsre denen terug heeft moeten treden. Ten slotte kon mevrouw Dekker met gerechtvaardigde trots de nieuwe clubvlag tonen. Het bestuur wordt gevormd door J. A. Middelhoff, Castricum, voorzitter; H. P. M. Beentjes uit Uitgeest, waarnemend voor zitter; C. J. Th. Stuurkenboom uit Heems kerk, secrrtaris; J. Bruijns uit Limmen, tweede secretaris en C. P. Nan uit Bever wijk, penningmeester. Deze week hield de nog jonge afdeling de eerste ledenvergadering, tijdens welke de oud-bestuursleden van de opgeheven afdelingen zijn gehuldigd. Zij ontvingen een glas-in-lood medaillon met Arka-in- scriptie. De héér L. A. Schuurmans, ad- junkt-directeur van het ARKA-bureau in Den Haag hield een inleiding over het funktioneren van de ARKA-afdelingen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het liberale Eerste ka merlid mevrouw Haya van Someren- Downer luistert dinsdag 9 mei in De Nieuwe Slof de discussieavond van de' VVD-Beverwijk op. Wat het onderwijs betreft wil de PvdA onder meer van een schoolsituatie die nog altijd de competitie tussen leerlingen be vordert naar één die samenwerking een, traal stelt en de eigen creativiteit en ont plooiing bevordert. Concreet wenst de partij onder andere een onderzoek naar een doelmatig gebruik van de schoolgebouwen in de avonduren; onderwijsbegeleiding voor kinderen van buitenlandse werknemers ook in het voortgezet onderwijs; een gemeentelijk of regionaal plan ter verbetering van de voor lichting aan ouders en leerlingen over school- en beroepskeuze; het starten door de gemeente van een projectbank, eventu eel gekoppeld aan de bibliotheek, waarvan alle scholen in Beverwijk gebruik kunnen maken; uitbreiding van het aantal stimule- ringsscholen, maar om louter financieel- technische redenen geen doorbreking van het jaarklassensysteem. Mogelijkheden tot schieden door een commissie, bijvoor beeld op te richten in samenwerking met de Stichting Tentoonstellingen en de BSCR. Bij aankoop zou in eerste instantie een keuze moeten worden gemaakt uit het werk van Beverwijkse kunstenaars, met inspraak van degenen voor wie het kunst werk is bestemd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De federatie Beverwijk-Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid heeft woensdagavond in Huize Scheijbeeck de kandidaten voor de gemeenteraadsver kiezingen gepresenteerd en het verkiezingsprogramma. Daaruit blijkt dat de Rooie Vrouwen duidelijk hun invloed in het programma tot uitdrukking hebben gebracht en ook op de kandidatenlijst ruim zijn vertegenwoordigd. traal worden gesteld. Andere programma punten in het hoofdstuk recreatie, leef baarheid en milieu onder meer: spoedige realisering van het plan „Aagtenbos”, ver plaatsing van de camping Rollandsduin en uitbreiding van het aantal campings in dien mogelijk, betaalbare prijzen op het strand, strandhuisjes niet ten koste laten gaan van het „vrije strand” en bestuderen in hoeverre het fort Velsen en de vuurlinie ingericht kunnen worden als recreatiege bied, zonder dat de natuur geweld wordt aangedaan en een uniek visgebied zou BEVERWIJK. Vanavond traden in De Nieuwe Slof de popgroepen Invasion, Tin ned Pichels, Fake en Straith op. Het pop- festival staat niet alleen garant voor wat stevig rockwerk, maar de bezoekers kun- j nen ook kennismaken met informatie over de neutronenbom, het Zuid-Afrika-verzet en de jeugdwerkloosheid. De avond wordt' geopend door de voorzitster van het ANVJ, afdeling Beverwijk, Marja Meis- om 20 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Het bestuur van de afde ling Midden-Kennemerland van de Alge mene Rooms Katholieke Ambtenarenver eniging wil komen tot de oprichting van enkele groepen binnen de afdeling. Deze afdeling omvat thans het rayon Bever wijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen en zij is ontstaan uit een fusie van de voormalige afdelingen Beverwijk, Heemskerk en Velsen per 1 januari 1978. verdwijnen, uitbreiding van Hoogovens al leen binnen de huidige grenzen. Tijdens deze bijeenkomst die om 20 uur begint, houdt mevrouw Van Someren een inleiding. Tevens zullen de Beverwijkse gemeenteraadskandidaten zich presente ren en waar nodig de lokale zaken beharti gen. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De discussie-avond wordt georga niseerd door de Vrouwen in de VVD in samenwerking met het afdelingsbestuur. Een punt dat daarbij naar voren springt lis bijvoorbeeld dat volgens het PvdA-ver- Ikiezingsprogramma in het kader van de [vrouwenemancipatie gestreefd moet wor tel naar een evenwichtige samenstelling Ivan het ambtelijk apparaat. Er dient daar- lom voorrang te worden verleend aan Igelijkwaardige vrouwelijke sollicitanten, [vooral op die afdelingen, waar praktisch Leen vrouwen werkzaam zijn. Voorkeur [dus voor de benoeming van vrouwen, [maar niet in strikte zin, want tijdens een [persconferentie werd daarbij de toelich- Iting gegeven, dat die voorkeur in de huidi- Ige situatie is gebaseerd op de achterstand ■in de verhouding vrouwen-mannen in het lambtelijk apparaat. Bij een evenwichtssi- Ituatie zou die voorkeur niet meer in het geding zijn. Bij de samenstelling van het programma voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn s verschillende werkgroepen ingesteld die elk hun programma hebben ingebracht bij de algemene ledenvergadering. Inhaken op nieuwe ontwikkelingen en als progres sieve partij koploper zijn in het ontwikke len van nieuwe versies, niet beperkt tot de komende vier jaren, is daarbij het parool geweest. De aanleg van de westelijke randweg vindt de PvdA niet nodig. De Verlengde Coentunnelweg (vanaf Westzaan)waterto- ren naar de grens van Heemskerk en Be verwijk ten noorden van Assumburg) zou bij eventuele aanleg alleen moeten dienen als aanvoerroute tot aan de be bouwde kom en deze mag de IJmond- Noord niet in twee gedeelten splitsen. Noodzakelijk wordt op korte termijn een nieuwe aansluiting geacht op Rijksweg 9 ten noorden van Oosterwijk/Zuidbroek om het verkeer van Heemskerk, Ooster- wijk en Meerestein de mogelijkheid te bieden direct de snelweg te bereiken en niet via het centrum van Beverwijk. Verder lezen we in het program onder meer: geen autowegen en spoorlijnen door het duingebied, geen „projectontwikke laars”, geen voorhaven, geen kunstmatige kustcorrecties, meer woonerven, niet meer grond in de binnenstad bestemmen voor parkeerplaatsen, bouw van parkeergara ges, parkeermeters, afsluiting van de pa rallelwegen van de Breestraat, verdwijnen van tuintjes, die de voetgangers dwingen van de rijweg gebruik te maken en bij het nemen van verkeersmaatregelen de veilig heid van voetgangers en fietsers als uit gangspunt. Een uitvoerig hoofdstuk is gewijd aan de vrouwenemancipatie, waarin onder meer aan bod komen betaalbare dagverblijven voor kinderen, vakantieopvang, overblijf- centra, om-, her- en bijscholing, steun van de gemeente voor gespreksochtenden, vrouwencafé’s, akties gericht op verande ring van rolpatronen, politieke scholing van vrouwen en steun in de vorm van financiën en huisvesting aan hulpverle nende groepen (Blijf-van-mijn-lijf, vrou wenpraatgroepen, VIDO, feministische therapie, enzovoort. Bij die nieuwe ontwikkelingen is de nadruk gelegd op onder meer de werkge legenheidssituatie, de positie van de vrouw en de gewijzigde opvattingen over het huisvestingsbeleid als gevolg van de dalende gezinsgrootte en de groeiende be hoefte aan huisvesting van alleenstaan den en samenwonenden. Extra aandacht wil de PvdA voor betaal bare huisvesting voor jongeren, alleen staanden, tweepersoonshuishoudens, be jaarden, invaliden en alle andere woon- en leefvormen. Andere programmapunten in het hoofdstuk woningbouw zijn: alleen sloop waar dat noodzakelijk is, geen flat- bouw in de binnenstad en waar mogelijk dient de gemeente eigenaar te blijven van panden of die te verwerven. Buiten de open plaatsen dienen ook het Beij nester rein en het terrein van de Pedagogische Akademie een woonbestemming te krij gen. Anti-speculatieclausules in koopcon tracten dienen een termijn van tien jaren te bestrijken. Bezitters van een premie- koopwoning in Beverwijk mogen niet voor een tweede maal voor een premiekoopwo- ning in aanmerking komen. Volgens het PvdA-programma coördineert de BSCR het werk van buurtcomité’s, huurdersver- enigingen en actiegroepen en richt een informatiebank in. behr-studio

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9