EINDVERSLAG VAN MINISTER VAN AARDENNE NAAR KAMER verder omhoog n Frankfort tussen de bedrijven clocx Krachtig herstel Wall Street Dollarkoers beurs deze week achtergrond Astma Hm Minister Albeda aarzelt nog met VAD overrompelde Amsterdam t. Giro 55 0 55 Lensden z I^at-ikSiy Giro 55 0 55 Leusden ■M Luchtvaartpersoneel Japan in staking ÏÏFÏÏT Sluit u een goede hypotheek af? Of één die u voor verrassingen stelt? Hoge koersstand ondanks winstnemingen behouden 25 Jaar Consumentenbond Ontslag directeur Monumentenzorg nietig verklaard 1 s h 15 ECONOMIE 19 7 8 APRIL ZATERDAG 22 (Van onze parlementsredactie) I J Almere HM,/ I (Van een medewerker) Ubbink Vi i 502 Pannebier vandaag. De vlag gaat in top. Weekend begint. Het busje haalt ons op. U leest ’t samen met nog veel meer in de Consumentengids. Die krijgt u elke maand voor maar f 22,- per jaar. Door nu lid te worden van de Consumentenbond. Bel 070-889377 of stuur een ongefrankeerde enveloppe met uw naam en adres naar antwoordnummer 9 in Den Haag. Doen. Wel zo zeker. Norit: Investeren VRG-Papier AMSTERDAM (ANP). Op de wisselmarkt in Frankfort is de roers van de dollar in het begin ran de handel van gisteren blij ven stijgen. Enige tijd na de ope ning werd gehandeld op ongeveer !,07 mark vergeleken met een .fixing” van 2,0632 mark donder dagmiddag. De vraag vond zijn oörzaak nog in de aangekondigde verkoop van goud uit de Ameri kaanse reserve. Hoogste tijd om óók lid te worden. AMSTERDAM. Een week van forse koersbewegingen trok ditmaal voorbij. Voor Wall Street was het een onverwacht krachtig herstel, dat de Amsterdamse ef fectenbeurs min of meer over rompelde en daar tot flinke fluc tuaties aanleiding gaf. Wall Street liet weer eens zien dat het verras singselement nog altijd onverbre kelijk verbonden is met het beurs leven. Zonder direkt aanwijsbare redenen schoot het koerspeil, dat de Dow Jones-index voor 32 in dustriële aandelen bijhoudt, in twee dagen omhoog van 775 tot 810. En in het verdere beloop van deze week kon die hoogste koers stand ondanks winstnemingen over een breed front, opvallend goed behouden blijven. DEN HAAG. Het kabinet zit onmiskenbaar in de problemen om op korte termijn met een aanvaardbare regeling van de VAD te komen. De beloofde da tum van 1 april is al ruim over schreden en op zijn vroegst in de loop van volgende week zal het kabinet, althans ten aanzien van het moeilijkste punt het collec tieve deel een tipje van de sluier oplichten. SHV-Raet DEN HAAG. Het kabinet is niet van plan wijzigingen aan te brengen in zijn standpunt over de invoering van de eerste fase der Wet Investerings Rekening (WIR). Dit is de voornaamste in houd van het zogenoemde eind verslag, dat minister Van Aar- denne (Economische Zaken) gis teren aan de Tweede Kamer heeft uitgebracht. Hiermee is de weg geopend tot behandeling van het wetsontwerp, gepland voor de eerste helft van mei. (Van onze parlementsredacteur Frans Kok) 1 (ADVERTENTIE) Kabinet verandert ondanks kritiek WIR-plannen niet 4 Als het niet mogelijk zou zijn de bezwa- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) z In Londen trad een reactie in onder druk van winstnemingen na de sterke stijging die de dollarkoers donderdag te zien had gegeven. Volgens sommige iiandelaren begint men zich af te vra gen of de goudveilingen van de VS wel voor een belangrijke verminde- 'ing van het enorme tekort op de Amerikaanse handelsbalans kunnen zorgen. In het begin van de handel van gisteren werd de dollar in Londen genoteerd op ongeveer 2,065 mark vergeleken met 2,0775 bij het slot van donderdag. In Zwitserse franken no teerde het Amerikaanse geld 1,958 tegen donderdag 1,969. Op de wisselmarkt in Tokio is de koers van de dollar gistermorgen ge daald tot 225 yen na een opening van 226. De slotkoers van donderdag was 224,40 yen. De omzet bedroeg 46 mil joen dollar. In New York is de dollar donderdag ten opzichte van de voornaamste Eu ropese valuta’s gestegen ondanks winstnemingen tegen het slot van de handel. Op die gewijzigde voornemens kwam dermate veel kritiek uit het parlement en TOKIO. (Reuter) Meer dan 300 internationale en binnenlandse vluchten van de Japanse luchtvaartmaatschappij (JAL) zijn gisteren afgelast in verband met een staking van het cabinepersoneel. De actie is bedoeld om kracht bij te zetten aan eisen voor een loonsverhoging variërend van 19,5 tot 27,5 percent. Meer dan 30.000 passagiers in spé zijn gisteren door de staking getroffen. De actie begon donderdag, voor onbepaalde tijd. Omdat de premies voor bestaande ge bouwen in de Randstad twee maal zo hoog worden als voor nieuwbouw, wordt ver wacht dat de investeringen in die soort bouw stijgen, terwijl juist investeringen in nieuwbouw het gunstigst voor de werkge legenheid zullen zijn. Bovendien wordt on eigenlijk gebruik van de regeling ge vreesd. Deze bezwaren komen zowel van CDA- als van PvdA-zijde, waarbij deze fracties zich afvroegen of deze opzet wel bij de EEG wordt aanvaard. ook van de kant van werkgevers- en werk nemersorganisaties los, dat de behande ling, die eerst in april zou worden gehou den, al moest worden uitgesteld. Deson danks schrijft minister Van Aardenne dat het kabinet bij zijn plannen wil blijven. De aanvaarding van het wetsontwerp wordt daarmee, zo meent men in Den Haag, de Kamer wel zeer moeilijk gemaakt. Bezwa ren zijn er vooral tegen het feit dat de regering de WIR nu wil koppelen aan de Wet op de Selectieve Investerings Regeling (SIR), waarvan het oorspronkelijke doel was industriële activiteiten uit de Rand stad te spreiden. Door die koppeling nu zou er in een tijdvak van vier jaar onge veer een miljard aan premies meer naar de Randstad gaan ter stimulering, waarvan dus zwakkere gebieden niet profiteren. De oorzaak van de vertraging ligt merkwaardigerwijs bij de man die tij dens de formatie-Dei. Uyl de VAD-crisis zo snel tot een oplossing wist te brengen: Albeda. Hij heeft al uit eigen kring het verwijt gekregen van besluiteloosheid, omdat hij met zijn eerder wetenschap pelijke dan politieke instelling telkens nieuwe varianten van de VAD aan een gedegen onderzoek wil onderwerpen. gingen doen over een volledig uitgeklede VAD, zelfs zonder collectief deel, wat voor de vakbeweging volstrekt onaan vaardbaar zou zijn. Dat wantrouwen moet Albeda nu eerst zien weg te nemen. Het kabinet had al vorige week vrijdag de VAD-knoop, die langzamerhand Gor diaanse afmetingen heeft aangenomen, willen doorhakken. Maar staatssecreta ris Notenboom van Financiën kwam toen met een plan om de VAD te laten samenvallen met de op stapel staande algemene pensioenplicht. Notenboom had dit idee opgedaan bij zijn broer, het voormalige kamerlid en D’66-dissident, een expert op pensioengebied. In plaats van dit voorstel direct als onrealistisch, gezien de hele voorgeschiedenis van de VAD, van de hand te doen, zag Albeda er wel enkele interessante gedachten in, en verzoener van standpunten als hij is, ging hij onmiddellijk op zoek naar een compromis, dat er echter niet bleek te zijn. Een complicatie vormde ook het feit dat er in het kabinet een drietal opvattin gen om voorrang strijden en dat deze bovendien dwars door de twee partijen heen lopen. Natuurlijk, het merendeel van de VVD-bewindslieden wil helemaal In de afgelopen anderhalf jaar, waarin Wall Street van een stand van 1000 terug viel tot 742, is dat wel eens anders geweest. Tijdelijk opkomend herstel smolt toen meestal na enige dagen weer geheel weg. Zou het getij dan inderdaad gekeerd zijn? Het meest opvallende bij dit herstel van de Newyorkse effectenbeurs is wel de enor me dagelijkse omzet, die enkele dagen achtereen alle historische records glans rijk versloeg. In de twee dagen dat de koersstand 35 punten steeg, werd voor niet minder dan ongeveer 110 miljoen aande len van eigenaar verwisseld. Nu is deze enorme animo psychologisch wel verklaarbaar, omdat vele potentiële kopers op een seintje zaten te wachten. En, zoals het meer gaat in beurszaken, komen die kopers dan opeens massaal opzetten, hetgeen in Wall Street wordt vergemakke lijkt doordat daar, in tegenstelling tot Am sterdam, de beurshandel over een groot aantal uren wordt uitgestreken. De wachtende kopers bleken ditmaal vooral uit de hoek van de beleggingsmaat schappijen te komen, die in de loop van de eerste maanden van ’78 grote liquiditeiten hadden vergaard. Ook het buitenland had zich maandenlang onthouden van aanko pen op de Newyorkse effectenbeurs, om dat de dollar niet werd vertrouwd. Beide werknemers op de hoogte is, heeft zijn uitlating bij het CDA nogal wat weer stand opgeroepen. In het kabinet was afgesproken dat niets over de voortgang van de VAD-discussie naar buiten zou komen. Van Agt hield op zijn wekelijkse persconferentie zijn mond dan ook dicht, wat hem zelfs bracht tot de uitspraak: „Ik ben Andries de Zwijger.” Alleen Albeda mocht wat reclame ma ken voor zijn VAD op het congres van de Unie BLHP. Toen Wiegel het niet kon laten de VAD van het kabinet-Den Uyl demonstratief naar de schroothoop te verwijzen, kreeg hij onmiddellijk van Aantjes een terechtwijzing aan zijn broek. Aantjes vond dat het niet de taak is van Wiegel zich zo te profileren en verwees naar het feit dat Wiegel altijd zo vol kritiek is geweest op dit soort partij politieke speldeprikken. Boersma’s solo-actie tegen de VAD- nieuwe-stijl heeft binnen het CDA wel de wenkbrauwen doen fronsen, maar ook enkele kamerleden, vooral die met een vakbewegingsverleden, aan het denken gezet. Boersma’s argument dat de VAD een principekwestie is die niet kan wor den afgekocht met een paar gulden méér in het handje, spreekt hen wel aan. Dat Boersma tegen de nieuwe VAD is, valt, zeker gezien de uitleg die Wiegel eraan geeft, te begrijpen. Als hij consequent is en tegen het wetsontwerp gaat stemmen, kan dat voor sommigen uit de linkervleu gel van het CDA aanleiding zijn zijn voorbeeld te volgen. In dat geval moet het kabinet nog heel nauwkeurig de neu zen gaan tellen om tot een meerderheid te komen. Norit (Producente van actieve kool) blijft flink investeren. In 1977 bewogen de inves teringen zich op een hoog niveau en dit zal ook gelden voor het lopende jaar aldus het bedrijf. Norit heeft 1977 met een gunstig resultaat afgesloten. De omzet steeg van ƒ81,1 mln tot ƒ89,2 mln. De nettowinst nam toe van 5,0 mln tot 6,6 mln of per aandeel van 20 nominaal van 13,32 tot 17,53. Voorgesteld wordt een dividend van 6,20 in contancten per aandeel, als mede 0,80 in agio-aandelen. Over 1976 werd 5,60 in contanten betaald. matieverwerking. SHV beoogt hiermee té komen tot een noodzakelijke verbetering van de informatieverwerking in het con cern, die zonder deze samenwerking moei lijk te verwezenlijken is. Voor RAET houdt deze samenstelling, aldus SHV, een niet onbelangrijke schaalvergroting in. NV Gemeenschappelijk Bezit VRG heeft over 1977 een netto winst behaald van 6,93 mln tegen 6,79 mln in 1976. Voorge steld zal worden over 1977 een dividend te declareren van 3,50 per aandeel van ƒ10 tegen 3,30 over 1976. Bij het bestuur bestaat het vertrouwen, dat het groepsre- sultaat over 1978 niet zal achterblijven bij de winst over 1977. De omzet bleef onver anderd 378,0 mln. De winst per aandeel nam toe van ƒ7,47 tot ƒ7,63 en de cash flow per aandeel van 10,60 tot 11,15. De jaarvergadering is op 6 juni. ren te ondervangen, dan zou er volgens CDA en VVD een overgangsregeling moe ten komen. In dit geval werd gesugge reerd te komen tot een gedeeltelijke in voering van de regeling met een basispre mie van 11 procent (zoals aanvankelijk bedoeld) in plaats van, zoals nu'voorge steld wordt, 23 procent. Dan zou voor gebieden buiten de Randstad als extra stimulans voorlopig het huidige systeem (nu overal geldend) van de vervroegde afschrijving moeten blijven bestaan. UTRECHT. (ANP) Het ministerie van CRM moet het ontslag van directeur O. van Dongen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg intrekken. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht verklaarde gisteren het ontslagbesluit nietig en vond ontslag een te straffe maatregel. SB De goudprijs is donderdag in New York drie dollar per ounce (31,1 gram) gezakt en op 170,40 dollar terechtge komen. Dat was wel boven de slotno tering in Londen die 168,75 dollar bedroeg. Gistermorgen steeg de Lon- dense goudprijs tot 171 dollar na een opening op 170,825 dollar. In Zürich kwam er in de goudprijs gistermor gen weinig verandering. geen collectief deel in de VAD, laat staan een collectief aandelenfonds beheerd door de vakbeweging. Maar een enkele WD’er vroeg zich af waarom zonodig van de oude VAD afgeweken moest wor den, temeer daar de opbrengst, buiten de aardgaswinst van de NAM, vrijwel nihil zou zijn. De regeling die nu op stapel staat, betekent voor het bedrijfsleven, dat het toch al moeilijk heeft, een niet geringe belastingverhoging. Ook bedrij ven die onder de oude regeling nooit VAD-plichtig zouden worden, moeten nu meebetalen. Daarnaast hièlden enkele progressief getinte CDA’ers vast aan de oude opzet van de VAD, die de medezeggenschap voorop stelt in ruil voor de vrijwillige loonmatiging van de werknemers van de laatste jaren. Albeda, het past bij zijn aard, probeerde een realistische tussen weg te bewandelen. Gezien de bezwaren van de WD tegen medezeggenschap van de vakbeweging in de onderneming, zou het idee van spreiding van het produktief vermogen wat losgelaten worden, maar daar moest dan wel een hogere op brengst van de VAD tegenover staan. In plaats van èen kale, maar principiële VAD-overeenkomst, maakte Albeda de VAD tot een goed gevulde winstdelings- regeling. Wiegel typeerde het maandaga vond in Barneveld als volgt: De VAD- plannen van het kabinet-Den Uyl, vol dogmatisme, zijn van de baan. Nieuwe realistische voorstellen komen er aan, rekening houdend met wat de werkne mers zelf willen. Afgezien van de vraag hoe Wiegel zo goed van de diepere verlangens van de Van Dongen werd in november 1975 ontslagen als directeur Monumentenbe heer, omdat hij als adviseur van een bouw bedrijf tegen betaling voor dat bouwbe drijf orders in de wacht zou hebben ge sleept. Daarbij zou hij misbruik gemaakt hebben van de kennis en de positie die hij als directeur Monumentenbeheer had, vond CRM. De Centrale Raad meende ook dat Van Dongen zich schuldig had gemaakt aan plichtsverzuim, maar van daadwerkelijke acquisitie was geen sprake geweest. Eén keer zag het er naar uit dat het zover zou komen, maar toen ging het om een nieuwbouwproject en niet om de restarau- tiesector. De Centrale Raad liet vandaag in het midden of Van Dongen nu weer directeur bij Monumentenzorg moet worden. Zijn opvolger zit er al. Hij moet maar eens met CRM gaan praten over een bevredigende oplossing, aldus de raad. In maart kwam de regering met een lanvullende memorie van antwoord, waaruit bleek dat het voorgestelde pre miestelsel ter stimulering van de investe ringen, aanzienlijk wilde wijzigen. Daar bij werden de algemene of basispremies aanzienlijk verhoogd. De oorzaak van de- re veranderingen was met name de kri tiek bij de EEG in Brussel op de extra toeslagen, die investeerders naast de basispremie zouden kunnen krijgen. Het vooruitschuiven van de beslissing heeft ook weinig opgeleverd, want zoals het er nu uitziet komt er ten aanzien van het collectieve deel een regeling uit de bus die gelijkluidend is aan wat Albeda al weken geleden voorstelde: geen hef fing op de overwinst, maar een verho ging over de hele linie van de vennoot schapsbelasting met twee punten. Het effect van de besluiteloosheid was slechts dat allerlei gissingen de ronde ging van de basispremie is ook van de kant van het bedrijfsleven bezwaar gerezen, men ziet daar liever een basispremie van 12 procent, en wel zo spoedig mogelijk in te voeren. De vakbeweging heeft de nieuwe opzet van de WIR als „onaanvaardbaar” betiteld. De woningen in Almere zullen vooral worden toegewezen aan inwoners van Am sterdam, die gedwongen door de stadsver nieuwingen moeten verhuizen en aan men sen, die in Almere werken. Dit heeft giste ren het ministerie van verkeer en water staat meegedeeld. Verder zegt het ministe rie dat de uitgangspunten voor de verde ling in Almere zijn vastgesteld en dat de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en het openbaar lichaam Zuidelijke IJssel meerpolders daarover overeenstemming hebben bereikt. Voorts zullen alleen zij, die voor 1 april 1976 in de huisvestingsad- ministratie zijn opgenomen, in aanmer king komen voor een woning in Almere. Deze datumgrens is ingesteld, omdat het aantal aanvragers ver uitsteeg boven het aantal woningen dat tot 1980 in Almere wordt gebouwd. SHV en RAET software- en computer service in Arnhem onderhandelen over een samenwerking van het Rekencentrum SHV in Utrecht-Den Bosch en RAET op het gebied van de administratieve infor- (ADVERTENTIE) Geef ze lucht Gepleit werd ook om de regeling voor vervroegde afschrijving zodanig te wijzi gen dat deze ook gaat gelden voor ver liesgevende bedrijven. De regering heeft wel een regeling voorzien, waardoor ver liesgevende bedrijven sneller investerings- premies kunnen krijgen. Tegen de verho- Geef ze lucht Giro 55 0 55 Lensden Astma Honds Ubbink (o.a. kunststoffenproducten voor de bouwnijverheid) rekent voor 1978 op een gestabiliseerde nieuwbouwmarkt van woningen. Dit betekent dat Ubbink in de afzet van haar traditionele pakket bouwproducten op de Nederlandse markt niet op een verdere groei mag rekenen. De geconsolideerde omzet steeg vorig jaar met 10 pct. van 38,5 tot 44 mln. De nettowinst steeg met 16 pct. van 1,8 tot 2,1 mln. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van ƒ13 per aandeel van 100 of naar keuze 4 in contanten en 5 in aandelen uit de agioreserve. Over 1976 werd ƒ12 uitgekeerd of naar keuze 8 in agio-aandelen. groepen zijn nu echter tot de aanval over gegaan. De buitenlandse liefhebbers heb ben moed geput uit de weerstand die de dollar nu aan de dag blijkt te kunnen leggen bij onverhoedse aanvallen, terwijl de Amerikaanse beleggingsmaatschappij en nogal onder de indruk schijnen te ko men van de overwegend gunstige winstcij fers die de Amerikaanse ondernemingen over de eerste drie maanden van ’78 pu bliceren. Nu voorts is gebleken dat de olie-import van de Verenigde Staten duidelijk aan het teruglopen is, althans in de eerste drie maanden van ’78 lag die invoer behoor lijk lager dan vorig jaar, lijkt ook de positie van de dollar in de nabije toe komst versterkt. Bovendien zijn de Vere nigde Staten van plan een grote hoeveel heid goud te verkopen om zo het teveel aan dollars buiten het land te neutrali seren. Door al deze factoren steeg de prijs voor de dollar deze week tot meer dan 2,22 tegen enkele weken geleden nog 2,13 (en een half). Een keer ten goede in Wall Street dus. Wanneer iets dergelijks optreedt in een periode die voor de Amsterdamse ef fectenbeurs grotendeels beheerst wordt door een vrij gunstig lopend dividend- en jaarverslagenseizoen, dan moet dit wel een positief effect hebben. Vele aandelen schoten de eerste twee beursdagen van deze week omhoog, ge steund bovendien door een discontoverla- ging van de Nederlandsche Bank van 4,5 procent op 4 procent. Deze werd op de hielen gevolgd door een nieuwe staatsle ning die, profiterend van de discontoverla- ging, de rente stelde op 6,75 procent. Na de vier 6,5 procent-staatsleningen in 1968 is sedertdien een lening beneden de 7 pro cent met de Staat als debiteur, niet meer voorgenomen, zodat zich hier wel een ge beurtenis heeft voorgedaan. Het tekent overigens de voortdurende rentedaling, die zich ook dit jaar blijft voltrekken. Want eind vorig jaar kon nog op een rente van 8,25 procent worden ingeschreven. Aanvullend verhoogden de hypotheekbanken deze week de afgifte- koers van 7,5 procent-pandbrieven tot 101 procent. Nadat de eerste overrompelingsreactie op de aandelenmarkt van Amsterdam enigszins was uitgewerkt, kwam echter de koersvorming in aanmerkelijk rustiger vaarwater terecht. Vele sterk opgeblazen noteringen moesten later in de week zelfs weer flink terrein prijsgeven. (ADVERTENTIE) Geef ze lucht Astma Fbnds“

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15