Voorzitter I KNZB naar NOC Voetbalencycloped ie met de Franse slag I O i i i it I J hl >1 Zwembad bij Olympisch Stadion tb „Te weinig aandacht voor amateurs” B r door Piet Teeling Foute getallen Twaalf vedetten Niet moedeloos Bep Bakhuys Excessen r «m 1 -U I Bi s. 41 W N Bl ns tien een in is •ca iet bij tal igd /an op- aan els- akt 120- >or ijk Tien jaar leidde mr. Jaap van der Krol advocaat en procureur te Nijkerk zwemmend Nederland. Vandaag (zaterdag) legt hij de voorzit tershamer neer. Voor Jaap van der Krol begint morgen een nieuw tijdperk in de sport, als een soort vrijblijvende vice-voorzitter van het NOC het Nederlands Olympisch Comité. Over verle den, heden en toekomst van de georganiseerde sport in Nederland, de zwembond in het bijzonder en het Nationaal Sport Overleg, waarvoor Jaap van der Krol tien jaar vocht gaat dit verhaal. Het verhaal van de Nijkerkse jurist, die hoe kon het ook anders, zelfs het kort geding dat Enith Brigi- 1 tha vorig jaar tegen de KNZB aanspande tot een goed einde bracht. Winter 1978. Terwijl buiten de temperaturen net iets tot boven het nulpunt zijn opgeklommen, is het binnen nauwelijks uit te houden. Televisielampen doen hun best om samen met de centrale verwarming het Amersfoortse Sportfondsenbad te herscheppen in een bakkersoven. Links en rechts worden stropdassen afgelegd, bovenste knoopjes losgemaakt. Dikke truien hebben al eerder plaats gemaakt voor fleurige, fel gekleurde bloesjes. Het verlangen naar een verkoelende duik wordt met de minuut groter. „Meester” Jaap van der Krol verschijnt in een donkerblauw kostuum; driedelig. Vouw in de broek, vest en colbert strak dichtgeknoopt. De bordeaux-rode KNZB-stropdas wordt voor het grootste gedeelte bedekt door het vest. In die ambiance loopt Van der Krol het halve zwembad rond voor de zoveelste prijsuitreiking van die dag. Feliciteert de nummers één, twee en drie, overhandigt het brons, het zilver en het goud en kust de uiteindelijke winnares: Enith Brigitha. i-d KT d K /Hf |K i 1 Y RMHMMi i»B«l ize Van der Krol kan moeilijk buiten de zwembond h >tste in ton bent en vorden. iet u De KNZB-voorzitter naast oud-voorzitter Jan de Vries. I STOPPER - - - •ag-sjaifip VU n bulk- :oals rengen n de i ze end ening, uiden Een dubbele overwinning voor de zwembond; een dubbele overwin- voetballers van faam vermeld worden in het Franse encyclopediedikke boek „La Fabuleuse histoire du Football” van 1115 bladzijden, dat in ieder geval tot en met vorig jaar was bijgewerkt. Er staat een zeer lange en prijzenswaardige lijst in van bekende voetballers uit alle lan den door de jaren heen, dus niemand mag verlangen dat alle Nederlandse voetballers van enige betekenis, dus ook Klaas Nuninga en Firn Doesburg, erin staan opgenomen. Het zijn er toch nog twaalf geworden, nu t Bep Backhuys (foutief gespeld dus, het moet Bakhuys zijn) als de oudste en Johan Cruijff als de jongste. maar 28 doelpunten, waarmee hij de eni ge Nederlander was die een hoger gemid delde had dan 1, en dus meer doelpunten maakte dan hij wedstrijden speelde. Dat zijn nu juist de aardige dingen, daarvoor maak je een encyclopedie. natuurlijk ook bij moeten staan, bij die vele honderden namen, maar ik wil niet kinderachtig zijn en me neerleggen bij het kwantum tien, tussen Bakhuys en Cruijff in. Laten we nu eens kijken wel ke van die tien niet in de Franse voetba- lencyclopedie werden opgenomen. Dat zijn Rinus Israel, Ruud Krol en Johan Neeskens. Hoe onterecht hun afwezig heid is moge blijken uit het feit dat Horst Blankenburg wel wordt vermeld, alleen maar dankzij Ajax, want in het Duitse elftal heeft hij nooit gespeeld, en in het Europa-Cup-Ajax was hij bepaald niet de sterkste schakel, zeker niet ver geleken met Neeskens, Krol, Swart en Suurbier, of Vasovic, die ook ontbreekt. Welke drie Nederlanders hebben dan de plaats ingenomen van Neeskens, Krol en Israel? Ten eerste Abraham Appel, ten tweede Berthus de Harder en ten derde Barry Hulshoff, die aangeduid wordt als „le „hippie” d’Ajax”, blijkbaar omdat hij een baard droeg. De keuze van de eerste twee is nog wel begrijpelijk, voor Fransozen, want Berthus de Harder (inderdaad een fabuleuze voetballer, al reikte hij, mede door de oorlog, niet hoger dan 12 interlands) en Bram Appel hebben allebei in Frankrijk gevoetbald en maakten ook deel uit van het Waters- noodelftal dat Frankrijk met 1-2 ver sloeg. Bakhuys, Rijvers en Van der Hart, die in het rijtje voorkomen, hebben trou wens ook in Frankrijk gespeeld, en dat zal bij de samenstellers zeker in het geheugen zijn blijven hangen. Ik bedoel: Cor van der Hart werd eens beschouwd als Europa’s beste spil, hij hoort zekerin het rijtje thuis, maar Rinus Israel WAS in zijn Feyenoord-tijd domweg de beste Ausputzer van Europa, alleen het feit dat hij daarna naar Zwolle ging in plaats van naar Lille heeft gemaakt dat hij op het lijstje ontbreekt. Het valt bovendien op, dat de bijge voegde cijfers zelden kloppen. Cruijff Enith Brigitha ontvangt uit handen van de voorzitter een medaille tijdens de Speedoweek in Amersfoort vraag of het met zoveel miljoenen gepaard moest gaan. Maar Van had ook vorig jaar meer dan 32 internati onale wedstrijden gespeeld, hij staat nu op 48 (waarmee hij op de zesde plaats staat en Abe Lenstra gepasseerd is!). ander levenspatroon. Met minder vergaderen, minder telefoontjes, minder post voor of van de zwem bond. Daar moet ik me op gaan instellen, al weet ik nu al dat het me zwaar zal vallen. Soms hè”, merkt Op 19 mei zal het zwembad op Papendal officieel worden geo pend met een nationale sportont- moeting, vorige week is op het sportcentrum in Zeist de eerste spade de grond ingegaan voor een zwembad en de afgelopen week kreeg de Amsterdamse wethouder van sportzaken de bouwtekening en de begroting voor het 50-meter- bad achter het Olympisch Stadion op zijn bureau. „Wanneer de com missies van financiën en sport nog voor de verkiezingen van de gemeenteraad dit voorstel ter be handeling krijgen en de raad nog dit jaar haar goedkeuring zal kun nen geven, zal in 1979 met de bouw van dit 50-meterbad kunnen worden begonnen”, zo meent de KN ZB-voorzitter. Met de bouwkosten van het bad in de hoofdstad is een bedrag van 14 miljoen gemoeid. Maar laten we nu eerst eens de tien spelers invullen die volgens ons tussen Bakhuys en Cruijff het meeste recht hadden om vereeuwigd te worden. Abe Lenstra natuurlijk, en Faas Wilkes en Kees Rijvers. Cor van der Hart en Coen Moulijn. Rinus Israel, Piet Keizer, Ruud Krol, Johan Neeskens en Bob Rensen- brink. Stop! De tien zijn al bereikt. Voor Sjaak Swart, voor Willem van Hanegem, voor Wim Suurbier, voor Jan van Beva ren is al geen plaats meer. Zij hadden er schop je meestal tegen de schenen van organisaties als NSF of NOC. Dat is in het verleden regelmatig gebeurd. Daarbij vond ik, dat ik niet uit het oog mocht verliezen, dat die „schenenschopperij” plaatsvond in het belang van de sport zelf. Kijk naar de KNVB de voetbalbond. Die bond blijft flink groeien, maar is wel bezig het zicht te verliezen op de brede, grote amateurlaag, door te veel te kijken naar de professionals. Ook bij het waterpolo gaan we die richting in en dat is een gevaarlijke richting”, zo meent mr. Jaap van der Krol. Toch waren het in de loop van zijn voorzittersperiode niet alleen uitval len naar het Nederlands Olympisch Comité of naar de Nationale Sport Federatie. Ook de overheid moest het ontgelden. Van der Krol: „Het valt niet te ontkennen, dat de geor ganiseerde sport in zijn totaliteit ei genlijk weinig aandacht heeft be steed aan de recreatieve sportsector. Misschien dat de KNZB, dat sinds 1968 een eigen afdeling recreatieve sport heeft, daar een uitzondering op vormt, maar over het algemeen, staan de topsport (wedstrijdsport) en de recreatieve sport ver bij el kaar vandaan. De vorig jaar afgetre den minister van CRM, Van Doorn, probeerde de recreatiesport met een injectie te helpen, op zich een nobel streven, al blijft daarbij wel een anders zijn, maar ook daar raak je aan gewend”, aldus Van der Krol, die binnenkort als nieuwe vice-voor- zitter van het Nederlands Olym pisch Comité zal worden geïnstal leerd. Als opvolger van Koos leden burg. Zijn rol bij het NOC: het actief volgen en begeleiden van zes van de aangesloten bonden: hockey, voet bal, krachtsport, gymnastiek, judo en ruitersport. Zijn eerste taak: een In die tien jaar, dat Jaap van der Krol de functie van voorzitter bin nen de KNZB vervulde, heeft hij M- Persoonlijk zou ik dan ook Puck van Heel er nog even bijgezet hebben, als de man met de meeste interlands (boven dien was hij aanvoerder van het elftal dat op 12 januari 1936 in Parijs met 1-6 van Frankrijk won en waarin Bakhuys drie doelpunten scoorde), maar vooral zou het wenselijk zijn geweest dat de bijgevoegde cijfers Bep Bakhuys recht hadden gedaan. Hij scoorde immers niet 23 doelpunten in 23 wedstrijden, zoals in de Franse encyclopedie, vermeld staat, Piet Keizer heeft geen 30 maar 34 „selec tions” op zijn naam staan (de 38 van Moulijn kloppen merkwaardigerwijs weer wel!), en Van der Hart speelde geen 41 interlands maar 44. De potsierlijkste cijfers zijn echter bij Abe Lenstra, Kees Rijvers en Faas Wilkes uit de bus gerold in de Franse voetbalencyclopedie. Ach ter Abe Lenstr’a naam staan 27 inter lands (in plaats van 47), Cornells Rijvers wordt geschat op slechts acht interlands (in plaats van 33 waarop hij recht heeft) en Faas Wilkes komt niet hoger dan 11 stuks, terwijl het er toch echt 38 zijn. De vermelding dat hij voor Inter, Valencia en Feyenoord speelde, is bovendien wat summier: hij speelde voor Xerxes (ook al als international), Intemazionale, Tori no, Valencia, Levante, VW en Fortuna ’54. Dat hij ooit voor Feyenoord speelde, daaraan is althans in Nederland nooit ruchtbaarheid gegeven ning voor Jaap van der Krol. Het is typerend voor het beleid, dat hij tien jaar als voorzitter van de Koninklij ke Zwembond heeft gevoerd en waaraan hij een eigen gezicht heeft willen geven. Op voorhand lijkt Van het eind van de avond zeg ik dan: Goddank, dat het afgelopen is. Je bent er iedere dag mee bezig, vijf, zes avonden in de week, meestal het Hoewel ik in principe natuurlijk een internationalist en cosmopoliet ben, voel ik me in de praktijk toch altijd weer een beetje genomen als ik merk dat (bij voorbeeld) Denen of Zweden in het bui tenland hoger worden aangeslagen dan Nederlanders. Spijskaarten die in alle talen, inclusief het Zweeds, het voedsel omschrijven, behalve natuurlijk in het Nederlands, of advertenties waarin ge schermd wordt met ettelijke buitenland se kranten waar dan wel de Dagens Ny- heter bij staat maar niet de NRC (zelfs De Telegraaf had ik dan liever gezien dan helemaal niets!), of servetjes, waarin je in tien talen „smakelijk eten” wordt toegewenst, behalve in het Nederlands. Zulke dingen storen me. Er zijn toch meer Amsterdammers dan Stockhol mers, de Nederlandse taal is toch wijder verspreid en literair gezien belangrijker dan de Zweedse, al zou je dat niet zeggen als je het aantal Nobelprijzen voor lite ratuur aan Zweden (Selma Lagerloef, Verner von Heldenstam, Erik Axel Karl- feldt, Paer Lagerkvist, Eyvind Johnson, Harry Martinson) vergelijkt met het aan tal dat ooit aan Nederlanders werd toe gekend (nul komma nul). Omdat dit een sportrubriek is, zal ik u nu even vertellen welke Nederlandse ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, over de grenzen van de topsport. Van der Krol: „Het turnin- ternaat op Papendal is een doorn in het oog. Ik vraag me wel af of het binnen de verantwoordelijkheid van het NOC ligt, maar is de werkwijze op Papendal inderdaad verant woord? Zijn we wel in staat om het tot de top te brengen of kan dat alleen maar op een kunstmatige wij ze? Die vragen zijn niet zomaar één- twee-drie beantwoord”, zo meent de scheidende zwembondvoorzitter. der Krol daarin geslaagd te zijn. Een gezicht waarin continuïteit op de voorgrond lag. Waar trainers elkaar bij kleine bonden met een zekere regelmaat opvolgen, werkte het be stuur van de zwembond aan de con tinuïteit bij de trainers. Alleen al daarin lijkt Van der Krol geslaagd te zijn. „De KNZB heeft de strijdbijl be graven. Ook ten aanzien van de bad- pakaffaire met Enith Brigitha. We hebben ervan geleerd en hebben Enith weten te behouden voor de zwemsport. Dat er fouten zijn ge maakt, vooral door de leiding van de zwembond, geef ik graag toe. Maar waar gewerkt wordt, vallen spaan ders. Als wij niet terloops na wed strijden in Volendam de opmerking hadden gemaakt, dat de zwemmers en zwemsters uit de nationale ploeg bij internationale wedstrijden voort aan in een door de zwembond voor geschreven outfit aan de start moes ten verschijnen, maar dat eerst met de trainers hadden doorgesproken, was er niets aan de hand geweest. Zelfs niet met Enith Brigitha”, zo stelt Van der Krol. „Enith heeft het hard gespeeld, nam een risico, maar stond plotseling helemaal alleen. Net zo als in Wenen bij de Europese kampioenschappen. Ziels-alleen. Toen zwaaide Enith met een hand doek van Arena voor het oog van de zoemende Eurovisiecamera’s. En wat was de prijs: een fototoestel. Toen al verklaarde ik Enith voor gek, heb een tijd met haar gespro ken en toen was ze het met me eens. Ook na de uitspraak van het kort geding stond Enith alleen. Ook toen hebben we de zaak in het reine ge bracht, na een geheime missie in Bunnik, alleen maar om haar te hel pen, omdat we binnen de zwembond van mening waren, dat zelfs dit kort geding, geen afbreuk mag doen aan de carrière van de topsporter”. sociale goede chikt iisnet n groot i De Nijkerkse jurist kent echter ook de keerzijde van de medaille topsport. Een keerzijde, die een grauwsluier over de sport in het algemeen legt, als gevolg van de terugkerende excessen uit de pro fessionele sector van de sport. „Als ik meen dat het anders moet, dan Krol heeft er zijn redenen voor: „Ik moet zeggen, dat ik dat bijzonder jammer vind. Maar aan de andere kant: ik ben geen voorzitter meer van de zwembond en er zitten vol doende krachtige medebestuursle- Doorn maakte daarbij één fout: hij den bij de KNZB. Ik krijg straks een zag de recreatieve sport primair en de georganiseerde sport secundair. Maar het is èn, èn. Het hoort bij elkaar; het ligt in eikaars verleng de”, aldus Van der Krol. Het moet Jaap van der Krol vol doening schenken, dat nog dit jaar Van der Krol op, „ga ik eens lekker het Nationaal Sport Overleg van de er een avondje de pest in zitten heb- grond komt. In de periode dat hij de 'ben. Gewoon, omdat ik er eigenlijk voorzittershamer bij de zwembond nog geen afstand van kan doen. Aan hanteerde, bleek hij ook een voor vechter te zijn van dat NSO. „Ik geloof, dat we alleen al met de op richting van dit NSO een enorme stap voorwaarts doen. Via dit NSO weekend erbij. In het begin zal het blijkt de overheid namelijk bereid om inspraak te geven bij het uitvoe ren en uitstippelen van een natio naal sportbeleid. Dat is een enorm winstpunt. In een dictatoriaal gere geerd land zou een NSO misstaan, zelfs niet mogelijk zijn. Zou een Na tionaal Olympisch Comité afhanke lijk zijn van de overheid. Zou de verhouding overheid-sport moeilij- ker liggen en zou die overheid geen inspraak dulden. Maar de praktijk gesprek met de leiding van het Ko- zal ook bij ons moeten bewijzen of het werkt. Het werk van het NSO zal moeten groeien. Het is een enorme stap vooruit, dat de minister een pre-advies gaat vragen aan het NSO, wanneer er keiharde beslissin gen of wetswijzigingen op stapel staan. Om dat advies kan die minis ter niet heen; dat is de winst voor de georganiseerde sport”, aldus Jaap van der krol. Toch zal de voorvechter van het NSO geen plaats innemen in het nationaal sportoverleg. Van der Een van de problemen, die de zwembond sinds jaar en dag kent, is het gebrek aan voldoende ac commodaties, die aan de eisen van de FINA de internationale zwembond voldoen. Zelf heeft de KNZB het nooit aangedurd om een zwembad uit eigen middelen te bouwen, omdat het niet haal baar zou zijn. Zegt scheidend voorzitter Jaap van der Krol: „We hadden het wel moeten doen, dan hadden we er nu van kunnen pro fiteren. We hadden tenslotte be lang bij een zo centraal mogelijk bad en dat zou ergens in de driehoek, Amsterdam-Utrecht- Rotterdam gesitueerd moeten zijn. Al eerder hebben wij de NSF te kennen gegeven niets te voelen voor een zwembad op het natio naal sportcentrum Papendal. Dat is te „uitlandig”. We zijn vervol gens met de KNVB in zee gegaan, waarbij we mikten op Zeist, maar de NSF vond, dat Zeist daardoor te belangrijk als sportcentrum zou worden ten opzichte van Pa pendal. Ook dat voorstel werd af gestemd, waardoor wij als zwem bond in een impasse kwamen. De onvoorzienigheid wil, dat er bin nen twee jaar, plotseling drie ba den tot onze beschikking zijn”, aldus Jaap van der Krol. niet onder stoelen of banken gesto ken, dat hij de topsport als wezenlijk onderdeel van de georganiseerde sport beschouwde. „Er is gerust in ons land een toekomst voor de top sport weggelegd. Daar hoef je hele maal niet moedeloos over te zijn. Alleen, je zult topsport in West-Eu- ropa maatschappelijk dragelijk moeten proberen te maken. Kijk naar de hockeybond. Daar blijkt topsport in een amateuristisch sportland mogelijk te zijn. Het hoort er nu eenmaal bij omdat topsport in de pyramide-achtige opbouw van de sport in Nederland als een stimulans voor de grote brede laag werkt. Mis schien moeten we binnen de zwem bond ook wel weer tien jaar wach ten voor het waterpoloteam een bronzen plak behaalt op de Olympi sche Spelen. Misschien is het ook louter en alleen aan de toevalligheid te danken geweest, dat Trumbic uit Montreal met een bronzen plak te rugkeerde. Tenslotte, als Nigeria zich niet had teruggetrokken, had den we nooit als deelnemer inge schreven gestaan. Maar zelfs dan blijkt, dat een team op amateuristi sche basis, plotseling tot iets groots in staat is. Daarom moet je niet nu al zeggen, dat het dit jaar toch niet lukt of dat het pas weer over tien jaar zal lukken. Blijf nu nog maar even te ren op die roem van Montreal”, aldus Van der Krol. s- y x.j. 1 r l." - PW ■a

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33