Carillo krijgt groene licht Acties voor meer loon tijdens WK OVER CORANTIJNRIVIER EG-controleurs uitgewezen Noor dier se Tass: incident rond vrouw propaganda !“"8t Ultimatum loopt vanmiddag om drie uur af Bonn wil 500 Argentijnen asiel geven Gratie voor Voorwaardelijke straffen in dui veluitdri j vingsproces 1 Ondanks behoud zetel toch verlies Labour overstelpend verlrouwen hebben in blanke politici van welke partij dan ook. Het is daarom opvallend, dat de fascistisch-racisti- sche Nationale Frontpartij zich op de derde plaats wist te nestelen en daarmee de liberalen naar de vierde plaats verdrong, ook al was het verschil tussen de twee niet meer dan 180 stemmen. Indiaan Carter n 377 7/ F In Argentinië Journalist gedood Winst voor Nationaal Front 2 3 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 2 2 APRIL ZATERDAG fëgl V naan Sing amse ij het nesty rijla- in de igen tot de ■opese iefini- ;e par- dat in evaar- ■orden esl laiTl een ais iur ioff leeld heid Moro’s vrienden bekend maakte, en, le- waren e acti- radio lerhaalde zij gisteren „het beslis te verzoek een realistische hou ding aan te nemen en zich open te stellen voor een onderzoek naar vrije de concrete voorwaarden waarop de partijvoorzitter kan worden bevrijd”. Een verzoek, dat giste ren door vakbondsleiders, bis schoppen en Italiaanse burgers werd ondersteund. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Spaanse communistische partij heeft gisteren op haar vijfdaags congres fel uitgehaald naar de Amerikaanse president Carter. Hem werd verweten, dat hij zich keert tegen het door de Spaanse communisten beleden Eurocommunisme, omdat het Euro- communisme Carters streven dwarsboomt van West-Europa een „per manent protectoraat” te maken. ering ze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. „Redt mijn man”, is de dramatische smeekbede van mevrouw Eleonora Moro aan de Christen-Democratische Partij en de Italiaanse regering. In een ver- daring, die zij ook uit naam van Spaanse communisten hekelen Carter Roberto Guevara Conflict Suriname Vandaag gesprek Opnieuw smeekbede familie Moro bezorgd en dat in Rome vergezeld ging van bij de abena i. Ver- 1 niet ;n een e leef- n zou- ent te en Re- pië en isische it zijn er van ’scom- Een onderzoek naar deze voorwaarden is wel het minste wat de regering zou kunnen ondernemen, want het „communi qué nummer zeven” (het echte, dat don- Uit de discussie gisteren bleek, dat Caril lo’s samenwerking met de regering op het punt van het anti-inflatiebeleid op het con gres een van de meest omstreden kwesties is. Maar ook hierover bleek bij de stem ming uiteindelijk weinig wezenlijk verzet. Vijftien afgevaardigden stemden tegen het republikeinse staatsvorm, maar „daar de monarchie geen belemmering vormt voor de uitvoering van de democratische beslui ten van het volk, zal de communistische partij de huidige monarchale staatsvorm niet ter discussie stellen”, zo besloot men. beleid van Carillo op dit vlak en er waren '66 onthoudingen. Nu Carillo het groene licht van zijn par tij heeft gekregen betekent dit, dat de Spaanse communistische partij zijn beleid van onafhankelijkheid ten aanzien van Moskou en een streven naar een meervou dige democratie kan voortzetten. „Wan neer een theorie tot dogma wordt, sterft de theorie", zo had de communistische vak bondsleider Sartorius eerder betoogd, ter verdediging van Carillo’s streven de partij voortaan niet meer „marxistisch-leninis- tisch” te noemen, maar „marxistisch, de mocratisch en revolutinair”. De leider van de Russische delegatie op het congres, Victor Afanasiev zei het te betreuren, dat de Spaanse communisten het leninisme, „de, vlag van de revolutio naire strijd”, hebben laten vallen. „Wij kennen geen enkel land dat tot het socialis me is gekomen langs een andere weg dan de marxisch-leninistische”, zo zei Afana siev. Genua gevangen hielden. Maar het besluit tot invrijheidstelling van een aantal terro risten, dat al door de rechtbank was geno men, werd aangevochten door de openba re aanklager Francesco Coco en daarop vernietigd door het hof van cassatie. Sossi werd vrijgelaten, zonder uitwisseling, en Coco werd twee jaar later door de Rode Brigades vermoord. Dit toont het verschrikkelijke dilemma dat in Rome moet worden opgelost. Voor de Rode Brigades telt de Italiaanse staat, met zijn wetten en instellingen, minder dan niets: het is een vijand die vernietigd moet worden. Voor de regering is diezelfde staat het hoogste wat zij dient te verdedi gen - ook ten koste van een, of misschien zelfs vele mensenlevens. Het is de beslis sing waarvoor steeds meer regeringen zich door het moderne terrorisme zien gesteld. „Wij zijn evenwel realistisch genoeg om te weten, dat de wereldkampioenschappen toch zullen doorgaan en daarom grijpen we die aan voor onze eigen doeleinden”. naar de Verenigde Staten over te seinen, heeft de Amerikaanse ambassade in Mos kou gisteren geprotesteerd tegen deze „schending van de afspraken van Hel sinki”. 1 Volgens het Russische persbureau Tass gaat het echter om een „lasterlijke propa- ganda-actie”, waarin mevrouw McLellan de hoofdrol speelt. Volgens het Russische persbureau heeft zij haar Amerikaanse echtgenoot alleen maar getrouwd „om naar het buitenland te kunnen reizen”. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers waren de „medespelers”, die volgens Tass kort na het incident al hun „bekende verhalen over de zogenaamde schending van mensenrechten naar de Bourgeois- pers stuurden”. Het geheel vormde vol gens het Tass-commentaar een provoca tie”, die moest zorgen voor een negatieve achtergrond van de besprekingen in de Russische hoofdstad. Het was gisteravond nog niet bekend of minister Vance het incident en het geval van mevrouw McLellan al had besproken met minister Gromiko van Buitenlandse Zaken, zoals hij van plan was. Over con crete vorderingen in de besprekingen tus sen beide bewindslieden werd verder niet veel bekend. s in ond i de cus- de ■ond >rdi- l het iken Vol- ver- a de een Per ir de t het ;ezel- r een Op •ond- iffet. Hage- n niet Isver- amse De lijst- m de NVU :amse )oden het ten. gal- van ge- a. BONN (AFP). De Westduitse regering is bereid aan 500 Argentijnse politieke gevangenen asiel te verlenen. De staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, Günther van Well, heeft dit meegedeeld aan de Westduitse afdeling van „Amnesty Inter national” die zich het lot van politieke gevangenen aantrekt. Genoemde afdeling had Bonn op 10 maart gevraagd stappen te ondernemen voor het verlenen van politiek asiel vóór het begin van het wereldkampioenschap voetbal aan 500 Argentijnse politieke ge vangenen. De Argentijnse regering had laten weten dat zij bereid was die gevange nen vrij te laten op voorwaarde dat andere landen asiel zouden verlenen. dla- ?en- wég leek het aap ling i het edu- ilge- 1 de eikt. het op 7 n. BRUSSEL (DPA). Het Centraalafri- kaanse keizerrijk heeft twee vertegen woordigers van de Europese Commissie, die toezicht hielden op de uitvoering van enkele EG-ontwikkelingsprojecten in het land, uitgewezen. Keizer Bokassa I heeft een van zijn ministers naar Brussel ge stuurd om de commissie over de uitwijzing te informeren. Een reden voor de maatre gel is niet meegedeeld. In het kader van de conventie van Rome zijn zes vertegenwoordigers van de Euro pese Gemeenschap werkzaam in het Cen- traalafrikaanse keizerrijk. Directe aanleiding voor het Guyahees schrijven is de recente arrestatie van zes inwoners van Guyana, die op de Corantij- ne aan het vissen waren, door Surinaamse politiemannen. Op de rivier verdienen tal rijke Guyanezen hun brood met visserij, houttransporten en varende winkeltjes ten behoeve van kleine nederzettingen aan de bovenloop. Suriname wenst de rivier niet te delen met Guyana, hoewel de Corantijne een grensrivier is. Paramaribo claimt volledi ge souvereiniteit over de rivier, van oever tot oever over een lengte van 900 kilometer „tot en met de hoogwaterlijn”, aldus de Surinaamse autoriteiten. De Guyanezen die voor hun onderhoud van de Corantijne afhankelijk zijn, kunnen dat alleen doen met toestemming van Paramaribo. Ze heb ben een vergunning nodig, die elk jaar opnieuw moet worden aangevraagd. Toen Guyana vorig jaar enkele vanuit Suriname opererende Zuidkoreaanse vis sersboten opbracht, omdat die de 200-mijl- zone zouden hebben geschonden, reageer de Suriname hierop door de vergunningen voor het werken op de Corantijnrivier, niet langer te verlengen. Premier Burn ham van Guyana stuurde daarop een van zijn ministers, Wills van Buitenlandse Za ken, naar Paramaribo voor overleg. Wills slaagde erin een akkoord te bereiken maar trad kort na zijn terugkeer af. Waarne mers geloven, dat premier Burnham zich met het akkoord niet kon verenigigen. In de protestbrief aan Suriname wordt ge zegd, dat Guyana te allen tijde bereid is het overleg met Suriname te hervatten. LONDEN (AFP). De 20-jarige Noord- ierse Noreen Winchester, die tot zeven jaar gevangenisstraf was veroordeeld we gens moord op haar vader, heeft gisteren van de Britse koningin Elizabeth gratie gekregen. Miros- lisstraf n van ligran- t tegen or het- Brezjnjev. Een woordvoerder van Vance zei echter niet te verwachten, dat alle details voor een nieuwe Salt-overeenkomsi zullen zijn geregeld als de Amerikaanse bewindsman morgen Moskou verlaat. De sfeer gisteren tijdens de besprekin gen, werd wat beïnvloed door de inciden ten rond mevrouw Irina McLellan, de vrouw die donderdag door Russische poli tiemensen met geweld werd verwijderd van het terrein voor de Amerikaanse am bassade. Zij demonstreerde daar omdat zij naar de VS wil emigreren. Mevrouw McLellan is vier jaar geleden getrouwd met de Amerikaanse hoogleraar McLel lan. De Russische autoriteiten weigeren tot nog toe haar te laten vertrekken. Omdat Russische technici weigerden fo to’s en filmbeelden van het incident, ge maakt door Amerikaanse journalisten, had kunnen zijn: minister Forlani van Buitenlandse Zaken rapporteerde over de landbouwpolitiek van de EEG, er werden besluiten genomen over belastinginspectie en woningbouw voor beroepsmilitairen en ten slotte bracht minister van Binnenland se Zaken Francesco Cossiga een geheim verslag uit over het onderzoek inzake „de gebeurtenissen van de 16e maart en daar op volgende”, wat al even onschuldig ge klonken zou hebben als de hele rest, als de „16e maart” niet onuitwisbaar in het ge heugen van alle Italianen was gegrift als de datum waarop Aldo Moro op weg naar het parlementsgebouw door de Rode Bri gades werd ontvoerd. Wat gaat er gebeuren, wanneer vanmid dag om drie uur het ultimatum afloopt, dat de Rode Brigades in hun „echte” zevende communiqué hebben gesteld? De bood schap van Aldo Moro’s ontvoerders laat weinig hoop: of de Italiaanse regering is bereid een ongekend aantal gevangen rode terroristen vrij te laten, of Aldo Moro wordt door zijn ontvoerders vermoord of, zoals zij het zelf uitdrukken, terechtge steld. Een van de problemen die zich voor doen is, hoe de Italiaanse staat zou kunnen voldoen aan de eis van de Rode Brigades. Ook al hoeven de terroristen zich daar niets,van aan te trekken, de regering kan zich moeilijk onttrekken aan de wetten van het land, waaronder het Wetboek van Strafrecht. Een deel van de terroristen is al defini tief veroordeeld, zoals de oprichter van de Rode Brigades Renato Curcio, die onlangs in Bologna in hoger beroep acht jaar ge vangenisstraf kreeg voor gewapende roof overvallen. De enige manier om daaraan te ontkomen is door gratieverlening van de kant van de president van de republiek, op voordracht van de minister van justitie. Daarmee zou de Italiaanse rechtsstaat vol ledig door de knieën gaan voor de eisen van de terroristen en dat wordt door alle regeringspartijen ten enenmale gewei gerd. Dan is er nog een aantal, zelfs het merendeel, dat nog in afwachting is van een definitief oordeel. In hun geval is het de rechtbank, die zou kunnen besluiten tot voorlopige invrijheidstelling, wat nage noeg zou neerkomen op gelegenheid geven tot ontsnapping, j Vier jaar geleden is dit gebeurd, toen de Rode Brigades de rechter Mario Sossi uit een foto die bewees dat Moro althans woensdag nog in leven was) behelst slechts een uiterst vage aanduiding van „commu nistische gevangenen” die tegen Moro zou den kunnen worden uitgewisseld, zonder namen of getallen te noemen. De Rode Brigadisten die in Turijn te rechtstaan toonden gistermorgen in de rechtszaal een totale onverschilligheid voor al deze dramatische problemen. Re nato Curcio’s advocaat, Giannino Guiso, die een lang onderhoud met de beklaagden had, verklaarde dat zij geen speciale be langstelling hadden en voegde daar als zijn persoonlijke mening aan toe dat de meest voor de hand liggende onderhande laar Aldo Moro zelf was. „De foto die donderdag werd bezorgd toont een man die volkomen bij zijn positieven is en die dus in staat is al zijn politieke ervaring in dienst te stellen van een serieuze onder- handeling tussen de Italiaanse regering en zijn ontvoerders”. Er zijn echter geen aanwijzingen dat de Italiaanse regering bereisd is in te gaan op het ultimatum van de Rode Brigades, dat vanmiddag om 3 uur afloopt. De kabinets- zitting die gisteren werd gehouden werkte een agenda af, die in willekeurig welke normale week van het jaar aan de orde SALISBURY (Reuter). Bij een ge vecht tussen Rhodesische militairen en guerrillastrijders, is een Britse journalist om het leven gekomen. Het slachtoffer is de 30-jarige lord Richard Cecit, een zoon van de markiezin van Salisbury. Volgens een communiqué van het militaire hoofd kwartier in Salisbury, werd hij gedood, toen hij een gevecht in het noordoosten van Rhodesië filmde. atelliet derdag op vier plaatsen in Italië werd ar ook enkele /orden i kern- (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. Hoewel de Labourpartij in de bijver- kiezingen in de Londense wijk Lambeth zich heeft weten te handhaven en zijn zetel in het parlement veilig heeft weten te stel len, verloor de partij niet minder dan 5000 stemmen van haar in 1974 behaalde meerderheid. De conserva tieven daarentegen won nen 9 procent. De stijgende kansen op regeringen met daarin communisten in Spanje en andere Westeuropese landen, hebben tot Ameri kaanse interventie geleid, zo zegt het par tijprogram van de Spaanse communisten, dat onder meer gisteren is besproken. De 1500 deelnemers gaven gisteren hun goedkeuring aan het beleid van secretaris generaal Santiago Carillo en besloten in grote meerderheid het woord leninistisch te schrappen in de definitie van de partij. Het congres ging ook akkoord met het niet ter discussie stellen van de monarchie in Spanje. Prinscipieel blijft de partij voor de - Guyana verscherpt (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Het conflict tussen Suriname en Guyana over de Corantijnrivier tussen beide landen, is sinds de afgelopen week verscherpt. In een protestbrief dreigt Guyana Suriname met het verbreken van de betrekkingen en wordt Suriname verweten zich provocatief in het conflict op te stellen. Vance-Brezjnjev (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Na ruim elf uur van „nuttig en zakelijk” overleg over de beperking van de strategische wapens (Salt) gisteren in Moskou, zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, ^Vance, vandaag een gesprek hebben met de Russische president nktash van de ekend- ju nog te geloven, dat Anneliese Michel bezeten is geweest door de duivel. Zenuwartsen ‘ft tien an pre- forma- weken Norëen was enkele jaren door haar va der seksueel misbruikt toen zij hem ten slotte met een mes ombracht. De zaak heeft in Noord-Ierland maar ook in ons eigen land grote beroering verwekt. Noordierse en Nederlandse vrouwenorga nisaties voerden een campagne voor Win chesters vrijlating. hebben blijkbaar geen ge wicht in de schaal gelegd. Anderzijds kan gesteld worden, dat een „veilige” parlementszetel (en dat is Lambeth voor Labour) doorgaans in bijverkiezin- gen niet het grootste aantal kiezers op de baan brengt. Dit keer stemde minder dan de helft van de kiesge rechtigden. Niettemin trekken politi ci uit de Lambeth-ver- kiezingen de conclusie, dat de Labourpartij een harde dobber zal hebben wan neer premier Callaghan nu zou overgaan tot algemene verkiezingen en verder dat de Nationale Frontpartij niet langer afgedaan kan worden als een te verwaar lozen groepje fascistische rassenhaters. AMSTERDAM (ANP). De wereld kampioenschappen voetballen zullen door de Argentijnse voetballers worden aangegrepen om desnoods via stakingen, loonsverhogingen af te dwingen. ASCHAFFENBURG (DPA). De rechtbank in het Beierse Aschaffenburg in de Bondsrepubliek, heeft gisteren in het duiveluitdrijvingsproces de twee aangeklaagde rooms-katholieke priesters en de ouders van de gestorven studente Anneliese Michel, wegens schuld aan haar dood, elk veroordeeld tot een half jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. De 23-jarige Anneliese Michel stierf op 1 juli aan ondervoeding. Zowel de ouders als beide geestelijken waren overtuigd, dat de vrouw was bezeten door de duivel. Er werd volgens officiële rituelen door beide priesters aan duiveluitdrijving bij haar gedaan. Medische bijstand, welke Anneliese had kunnen redden, werd niet gevraagd. De vier beklaagden hebben er zich tijdens het proces op geroepen niet alleen vroeger maar ook hebben daarentegen in getuigenissen voor de rechtbank verklaard, dat de vrouw aan epilepsie leed. De straf is zwaarder dan de eisen van de officier van justitie. Deze had de ouders Weliswaar schuldig verklaard, maar eiste geen straf omdat hij vond, dat ze voldoende badden geleden. Beide rooms-katholieke priesters had hij echter een boete van 4800 mark toegedacht. Dit heeft Roberto Guevara, secretaris buitenland van de Revolutionaire Volks partij van Argentinië, gistermiddag ge zegd op een persconferentie in Amster dam. Welke acties de arbeiders zullen gaan voeren wilde de broer van de legendari sche Che Guevara niet zeggen uit veilig heidsoverwegingen. In Argentinië staat volgens Roberto Guevara de doodstraf op staken. Hij verwacht overigens, dat de militaire junta in Argentinië tijdens de wereldkampioenschappen voorzichtig zal zijn met het tóepassen van scherpe maat regelen, omdat het land in die tijd in het middelpunt staat van de internationale belangstelling. Guevara zei veel sympathie te hebben voor de boycotacties. Door de acties, aldus Roberto Guevara, krijgen de misstanden in zijn land veel aandacht en vormen op deze, wijze een bijdrage in het isoleren van het regime Videla. De bijverkiezingen in Lambeth zijn vooral van belang omdat het een van Londens armoedigste buurten is, bevolkt door overwegend Westindische immigranten, die geen Het is de vierde recente bijverkiezing waar de libe ralen door het Nationale Front werden voorbijge streefd, Lambeth kan voor La bour niet anders dan een waarschuwing zijn. De na tionaal over het algemeen goed ontvangen begro tingsvoorstellen van La bour-minister Denis Healy Tijdens een ontmoeting op het Witte Huis met leiders van de Keep America Beautiful Inc. (Hou Amerika Mooi b.v.) bleek president Carter best bereid een nieuwe Indiaanse hoofdtooi te proberen. Het gebeurde bij een onderonsje met Iron Eyes Cody. Vandaag wordt in Amerika de nationale Hou Amerika Mooi-dag gevierd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3