los Coler uit bestuur UEFA Hughes „buiten zinnen o Amsterdam futloos Eagles machteloos RUUD GEELS VERSLOEG PSV Israel nog buitenspel Sparta twijfelt over Clarke 2a ,1S H k Grootwinkelbedrijf tegen profvoetbal op zaterdagmiddag 99 W I I M M F* 13 19 7 8 APRIL MAANDAG 24 X v WW k Jos Coler Piet van den Berg N Piet van den Berg: „Door onze mentali- Beer Wentink SPORIEF ri- Ruud Geels scoort een van zijn dne doelpunten tegen PSV ■WW Voor rust mocht Amsterdam van Roda Inzet van Haarlem opnieuw beloond AMSTERDAM (ANP). De raad van het grootwinkelbedrijf voelt er niets voor de wedstrijden in het betaalde voetbal tover te hevelen naar de zaterdag, omdat dit de belangen van de detailhandel zal schaden. Beduidend omzetverlies zal er zeker het gevolg van zijn, aldus heeft de raad laten weten in een brief aan de betrokken Tweede-Kamercommissies. Met de brief reageert de raad op het rapport „gezonder betaald voetbal” van een kleine stuurgroep, die de vorige minis ter van CRM in het leven heeft geroepen. Volgens de raad is de zaterdagmiddag bij uitstek geschikt voor de consument om „boodschappen te doen”, maar ook voor het zogenaamde „recreatieve winkelen in gezinsverband”, dat gericht is op de aan koop van duurzame gebruiksartikelen. In het rapport van de stuurgroep wordt trouwens al opgemerkt dat bij een eventu eel verplaatsen van het betaalde voetbal naar de zaterdag de winkelstand de begin tijd van 14.00 uur niet zal toejuichen. De raad zegt het hiermee helemaal eens te zijn, maar voegt er aan toe dat ieder aan- vangsuur op zaterdagmiddag dezelfde be zwaren zal hebben in verband met de soms wij aanzienlijke reistijd voor aanhangers van de uitspelende verenigingen. Wanneer de keuze op zaterdag zal vallen als speel dag dan verdient het de voorkeur de wed strijden in de avonduren te laten spelen, meent de raad voor het grootwinkelbe drijf. ISTANBOEL. Jos Coler is zaterdag tijdens het veertiende congres van de Eu ropese voetbalfederatie (UEFA) afgetre- den als penningmeester. In zijn plaats werd de Luxemburger René van den Bulc- ke gekozen. Datzelfde geldt in mindere mate voor Ajax, dat over een bredere selectie be schikt en Arnesen en Ling zonder meer kon uitwisselen voor Everse en Erkens, zonder dat het ritme in de ploeg echt werd verstoord. Hans Erkens had zelfs een bij zonder groot aandeel in het winnende der de doelpunt, toen hij de door Meijer opge brachte bal overnam en nauwkeurig op het gretige hoofd van Geels deponeerde. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. „Deskundigen” op het gebied van de voetballerij of degenen, die daar voor door menen te gaan, gaven Haarlem twee weken geleden nauwelijks een kans meer op het behoud van het eredivisieschap. Met duels tegen Sparta, PSV, FC Twente en AZ’67 nog voor de boeg dachten de „experts” dat het tegen die (sub)topploegen voor Haarlem schier onmogelijk zou zijn om ook nog maar één enkel puntje aan het schamele totaal toe te voegen. Al die rekenaars hebben echter ongelijk gekregen, want na de 1-0 zege op PSV pakte Haarlem gisteren een fel be vochten puntje tegen FC Twente, waar door de degradatie net op tijd werd afge wend. Achteraf bekeken is de abominabele vertoning tegen Sparta, twee weken gele den, de ommekeer ten goede gebleken voor Haarlem. De Rotterdammers speel den hun opponenten toen volkomen weg en zegevierden verdiend met 3-1. De bui tenwacht zag het daarna erg somber in voor Haarlem, maar juist na die wanverto ning in de Maasstad groeide binnen de selectie het besef, dat het tijd werd om zich op te maken voor de eindstoot. Piet van den Berg: „Voor die wedstrijd tegen Spar ta probeerden we alleen door onze kunde punten te pakken, daarna was iedereen zich plotseling bewust van het feit, dat er geknokt moest gaan wordén”. En rechter- verdediger Beer Wentink: „Hughes heeft ons toen verschrikkelijk op onze sode mieter gegeven, dat hielp”. Op basis van die inzet werd PSV vorige week zijn eerste nederlaag toegebracht. Gisteren tegen FC Twente waren de Haar lemse spelers opnieuw bereid zich hele maal leeg te knokken. Duidelijk ook werden Hughes woorden, dat hij in deze fase liever ploegen als PSV en Twente bestrijdt, dan één van de degra- datie-concurrenten. Na PSV liet FC Twen te ook weer blijken, dat deze competitie maar zo snel mogelijk beëindigd moet worden. De bal werd plichtmatig rondge speeld en geen speler wenste zich moe te maken om gaten te trekken. Haarlem, dat het op technisch/tactisch gebied moet af leggen tegen Twente, compenseerde dat gemis aan kwaliteit t.o.v. de Enschedese formatie door een brok wilskracht. PSV-Ajax was overigens beslist geen onaantrekkelijke wedstrijd, hoewel er voor beide teams nauwelijks nog iets op het spel stond. Het merendeel van de laatste competitiewedstrijden pleegt ge woonlijk plichtmatig afgewerkt te wor den. Niet PSV-Ajax echter, dat 90 minu ten lang bleef boeien en voor PSV zonder meer een uitstekende voorbereiding is geweest op de eerste UEFA-Cupfinale woensdagavond tegen Bastia. Hughes: „Ik heb me anderhalf uur een ongeluk gerookt. Nog nooit was ik zo nerveus. Als je ziet hoe de spelers zich het lazerus werken, dan wil je zo wel het veld in. Vooral ook, omdat ik wist, dat we volgende week tegen AZ kansloos zouden zijn. We moesten hoe dan ook een punt behalen. Een paar weken geleden gaf niemand Haarlem meer een kans, omdat we tegen de topploegen, die we nog kregen, geen punt meer zouden pakken. Ik heb de jongens gezegd, dat ze rustig moesten blijven en zich niets van al die voorspellingen moes ten aantrekken. Ze hebben gelukkig geluisterd”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Behalve Haarlem heb ben zich op de voorlaatste competitiedag nóg vier ploegen veilig gesteld in de eredi visie. FC VVV won in een zeer spannende wedstrijd met 4-3 van Feyenoord, FC Den Haag had in een gratis toegankelijk Zui- derpark voldoende aan een 1-1 gelijkspel tegen Vitesse, terwijl ook NEC en NAC samen de punten deelden (2-2). Daarente gen werden Go Ahead Eagles en FC Am sterdam geconfronteerd met nederlagen. Laatstgenoemde twee ploegen maken vol gende week in Deventer uit wie Telstar mag vergezellen op zijn tocht naar de eerste divisie. Het bezoekende FC Am sterdam heeft daarbij aan een gelijkspel voldoende. Go Ahead Eagles vocht in Volendam uit alle macht tegen het degradatiespook, maar door het gemis van Van Kooten (zweepslag) sorteerden de hoge ballen in de Volendamse doelmond geen enkel ef fect. Aan de andere kant wist de Deventer- defensie nauwelijks raad met het opko men van Fred André, Volendams centrale verdediger, die na ongeveer 20 minuten Piertje Tol aanspeelde, waarna de laatste Strijdveen te vlug af was en doelman Van Zoghel kansloos passeerde. In de tweede helft bepaalde Volendam zich tot enkele uitvallen, waaruit Frank Kramer nog een droomkans op 2-0 miste. De Eagles creëerden zich, ondanks storm achtig aanvallen, geen enkele scoringsmo- gelijkheid, zelfs niet toen doelman Van Zoghel in de slotfase met zijn sprong kracht de aanval in het vijandelijke straf schopgebied te hulp schoot. Het bleef 1-0. De Deventenaren hadden het geluk, dat ook Amsterdam verloor en wel met 1-2 van Roda JC. De wijze, waarop dat ge beurde doet bovendien vermoeden, dat de Lieverdjes het volgende week in Deven ter nog wel eens erg moeilijk zouden kun nen krijgen, zo mat en fantasieloos was het in het Olympisch stadion vertoonde spel. Van de spelers van Haarlem, die gisteravond na het veiligstellen van het eredivisieschap een feestje vierden, hebben alleen Masefield, De Kip en Haar een contract voor volgend jaar. Deze week begint het bestuur besprekingen met de overige selectiespelers over de verlenging van hun contracten. Beer Wentink, Cees de Vries en Piet van den Berg weten nog niet, of zij er nog wel een jaartje eredivisie aan vastplakken. Het bestuur van Sparta was er gister avond nog niet uit of het Ray Clarke een hoger contract zal aanbieden dan Ajax. Op grond van het salaris dat Ajax de Brit aanbiedt, is men van Amsterdamse zijde bereid om 750.000 gulden aan vergoeding naar Rotterdam over te maken. Verder blijkt trainer Cor Brom zo ge charmeerd van rechtsback Bert Jansen, dat hij ook deze graag naar Ajax zou willen halen. Leo van Veen van FC Utrecht staat bij Sparta hoog genoteerd als mogelijk opvolger van Clarke. heupen kregen. In de achtste minuut was Mühren dichtbij een doelpunt, toen hij knap werd aangespeeld door Halvar Tho- resen. De oud-Volendammer schoot echter net naast. Joop Böckling kreeg in de 22ste minuut een kansje één van de weinigen maar hij vond het lichaam van Epi Drost op zijn weg. Van den Ban en Huyg probeerden het in de eerste helft nog met schoten uit de tweede lijn, maar Van Ger- ven was beide malen ter plekke. Robbie de Kip (griep) werd na rust door Danny Lensen vervangen. Deze laatste was beweeglijker dan De Kip, maar ook hij kreeg te weinig steun om gevaar te stichten. Beer Wentink moest in de 75ste minuut noodgedwongen een corner weg geven, toen Gritter eindelijk eens een keer voor Boersma verscheen. Boersma ver werkte drie minuten later in een reflex hij dook de de andere kant op een door Mühren ingeschoten bal knap tot corner. Het was Twente’s laatste kans op de zege, want daarna werd amper nog een poging gedaan om in de buurt te komen van Rob Boersma. Na het laatste fluitsig naal van scheidsrechter Beek vielen de Haarlem-spelers elkaar zielsgelukkig in de armen. De tomeloze inzet was na de 1-0 winst op PSV opnieuw beloond. GOVERT WISSE (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het Rotterdamse Sparta beraadt zich over de vraag wie het volgend seizoen de spitsplaats zal inne men nu Ray Clarke tot overeenstemming is gekomen met het bestuur van Ajax. werkelijk alles, maar verder dan de 16- meterlijn kwamen de degradatiekandida ten niet. Dat geschiedde pas na de pauze, toen Cees de Jong enkele malen goed door ging, maar evenzovele keren stuitte op een voortreffelijke Jan Jongbloed. Uit een van de sporadische Roda-aanvallen zorgde Nanninga koppend voor 0-1maar toen kwam scheidsrechter Van Dijken de Amsterdammers te hulp. Hij schonk Stout een strafschop, die dankbaar werd benut: 1-1. Ook deze geste wist Amsterdam niet uit te buiten. Opnieuw liet de aanval het afwe ten, waarna Kolding besloot zijn tegen standers uit het lijden te verlossen. Swart verspeelde de bal aan de Deen, die Van der Meeren omspeelde en slechts het lege doel voor zich had: 1-2. De trainer van Amsterdam, Pim van de Meent, die vol gend jaar De Graafschap onder zijn hoede zal nemen, loopt alle kans, dat hij zijn oude club in de eerste divisie tegen het lijf loopt. ENSCHEDE. Als reactie op een paar slapeloze nachten en een benauwde anderhalf uur voetbal tegen FC Twente ging Barry Hughes in de kleedkamer even van zijn stokje. De emotionele trainer kon zelfs zijn tranen niet bedwingen, toen hij hoorde, dat Haarlem door het 0-0 gelijke spel tegen Twente en de resultaten van Amsterdam en Go Ahead Eagles (beide ploegen verloren en moeten nu uitmaken wie gaat degraderen) voor de eredivisie behouden was gebleven. Dat derde doelpunt had nooit gescoord mogen worden, stelde Rijvers na de wed strijd ontevreden vast. „Als je met 0-2 achter komt te staan, maar je weet de zaken toch weer tot 2-2 recht te trekken, dan moet de ijzeren wet gelden dat er minder risico’s genomen mogen worden. Na dat tweede doelpunt van ons bleef PSV soms wel met negen man op de aanval spelen. Dan vraag je uiteraard om moei lijkheden.” terugvallen uit de spits om als spelbepaler te fungeren öp het middenveld. Dat laatste lukte maar ten dele, omdat Haar te weinig aanspeelpunten vond orri de bal in de ploeg te houden. „Daardoor kon FC Twen te veel in balbezit komen en steeds maar weer een aanval opbouwen”, aldus Piet van den Berg. De aanvallen van de équipe van Spitz Kohn liepen echter voortdurend stuk op de hechte defensie van Haarlem. Twente was daar niet van onder de indruk, omdat het met een gelijkspel ook best tevreden was, want daarmee was Europa Cup voet bal voor het volgend seizoen gewaar borgd. De 7000 toeschouwers op de tribu ne ergerden zich mateloos aan die desinte resse bij de Twentse spelers en gaven met boe-geroep uiting aan hun gevoelens. Een indicatie van het slechte gehalte van de wedstrijd vormden de hoekschop-cijfers: drie voor Twente tegen één voor Haarlem. Het matte FC Twente had vooral in het begin moeite om tempo in het spel te brengen. De combinaties vlotten niet, doordat passes en solo’s voortijdig in de kiem werden gesmoord door de storende arbeid van Haar, Huyg, van den Ban en Masefield. Het enige gevaar ontstond, wanneer aan Twente’s linkerkant Wild schut, Mühren en Thoresen het op hun Naar aanleiding van uitlatingen van Bob Maaskant in een dagblad, als zou PSV Haarlem vorige week de zege cadeau hebben gedaan, zei Hughes: „Ik heb Maaskant opgebeld en verteld, dat-ie niet van die stomme dingen moest zeggen. Wat denkt hij wel. Twee jaar geleden was hij nog masseur en dan nu al zo’n grote mond, kom nou. Het wordt wel mooi in Deventer. Maaskant en Brand (per 1 juli de nieuwe trainer van de Eagles - red.), dat kan een leuk paar worden. Mogen ze in Deventer wel een klaagmuur oprichten”. teit hebben we een punt weggesleept uit Enschede. Er werd door iedereen goed gewerkt, waardoor Twente in feite niet gevaarlijk is geweest”. Barry Hughes, die evenals zijn spelers erg gespannen was de Haarlem-trainer raakte zelfs even buiten bewustzijn als reactie op de benauwde anderhalf uur in het Diekman-stadion miste tegen Twen te twee belangrijke pionnen. Douglas Ge orge (schorsing) en Eef Melgers, die tegen PSV twee middenhandsbeentjes van zijn rechterhand had gebroken, moesten aan de kant blijven. Frank van Leen werd op de plaats van Melgers geposteerd. Daar school een zeker risico in, omdat Van Leen alleen nog maar in het C-team had geac teerd. De „eigen-kweek” was het vertrou wen van zijn trainer echter meer dan waard, hoewel daarbij dient te worden aangetekend, dat zijn directe tegenstander Jaap Bos als een „oude man” liep te voet ballen. Hughes haalde Piet Huyg, zoals werd verwacht, niet terug naar de defensie. In plaats daarvan posteerde hij Piet van den Berg op de ausputzers-plaats, zette Cees de Vries op Twente-spits Ab Gritter en experimenteerde wederom met Huyg op het middenveld. Martin Haar diende zich in het tactisch concept van Hughes te laten Guy Francois wegens zijn plannen om naar het Belgische Sint-Truiden te ver trekken buiten de Eindhovense selectie is gevallen. Dat de twee PSV-treffers door Ernie Brandts en Will” van der Kuylen gescoord werden, zegt in dit verband vol doende. Door de afwezigheid van René van de Kerhof en de eveneens geblesseerde Krijgh (beiden spelen vrijwel zeker woensdagavond op Corsica tegen Bastia) trad PSV aan met Nick Deacy en Paul Postuma, die beiden opnieuw aantoonden dat er tussen het „vaste” PSV-team en zijn reserves toch nog altijd een grote kloof gaapt. Het congres, waaraan met uitzondering ran Albanië alle lidstaten deelnamen, stond volledig in het teken van de (herver kiezingen van bestuursleden. De Italiaan Artemio Franchi werd met algemene stemmen voor een nieuwe ambtsperiode van vier jaar als voorzitter van de UEFA gekozen. Ook de bestuursleden Harold Thompson (Eng) en Nikolai Ryaschentsew (Sov.) keren terug. In de plaats van de aftredende vice-voorzitters Sandor Barecs (Hon) en Dahl Engelbrechtsen (Den) wer den de Noor Einar Jorum en de Oostduit- ser Günther Schneider gekozen. De opvol ger van Jos Coler in het bestuur, Van den Bulcke, kwam pas in de tweede stemronde als sterkste naar voren. De Spanjaard Por ta en oud-Ajaxtrainer Stefan Kovacs (Roe) hadden hun kandidatuur voor de eerste stemronde al ingetrokken. De Maltees Bonnici deed hetzelfde in de tweede ronde. De overige kandidaten, uit Nederland en Portugal, behaalden niet het benodigde aantal stemmen. Met algemene stemmen werd tevens de westduitser Hermann Neuberger herko zen als vice-voorzitter van de FIFA. EINDHOVEN. Het prestigeduel tussen de oude en de nieuwe Nederlandse kam pioen, Ajax en PSV, is gistermiddag in het lang niet uitverkochte Eindhovense stadion door een doelpunt van Ruud Geels acht minuten voor tijd geëindigd in een 2-3 zege voor de Amsterdammers. De nieuwe aanvalsleider van het Brusselse Anderlecht scoorde overigens alle drie de Ajax-treffers (twee kopballen en een strafschop), waarbij hij elke keer opnieuw triomfantelijk richting dug-out bikte, alsof daar de boosdoeners zetelden die hem noopten opnieuw naar België uit te wijken. vorig jaar oktober uil de Aziatische voetbal confederatie (AFC) werd gestoten. i ISTANBOEL. Israel zal voorlopig niet toetreden tot de Europese voetbalfe deratie UEFA. Tijdens het congres van de UEFA zaterdag in Isutanboei (Tur) dienden vijf landen, Nederland, Frankrijk, Zweden, Zwitserland en West-Duits- land, een amandement in op de statuten van de Europese bond, dat volgens voorzitter Franchi de deur zou hebben opengezet voor Israels toetreding. Maar het voorstel had een driekwart meerderheid nodig om te worden aangenomen door het congres, terwijl slechts 16 van de 34 aanwezige landen voorstemden. Geels had de blik iets hoger op de tribu nes moeten richten om de mensen die hem verstoten hebben met een onoordeelkun dig beleid te confronteren. Daar had het bestuur van Ajax plaatsgenomen, het ma nagement dat in het verleden wel meer goed bruikbare spelers heeft laten vertrek ken. Bijna had Geels overigens een tweeja rig contract getekend met de tegenstander van gisteren, PSV, maar Anderlecht toon de zich juist iets slagvaardiger dan de Eindhovenaren, die nu een voorlopig con tract hebben afgesloten met de Roda JC- speler Dick Nanninga. Want dat PSV zo langzamerhand toch Wel over een specifieke aanvalsleider zal Moeten gaan beschikken, werd in de pres- bgestrijd tegen de Ajacieden opnieuw be wezen. De Eindhovenaren schiepen zich aan de lopende band kansen - vooral in de tweede helft, toen de Amsterdammers bij vlagen totaal overspeeld werden - maar Misten voorin toch een man die al die Mogelijkheden inderdaad in doelpunten kon omzetten. Zeker hu René van de Kerk hof door een blessure niet in de basis stond, Smits nog steeds geblesseerd is en Zweden diende toen een alternatief voorstel in dat de Israëlische voetbalbond het recht zou geven aan UEFA-toernooien mee te doen en tevens in te schrijven voor de Europese kwalificatiërönden voor het wereldkampioenschap en de Olympische Spelen, zonder daadwerkelijk lid te worden. Dit voorstel kreeg niet meer dan elf stemmen. De toetreding tot de UEFA is voor Israel van belang geworden, aangezien het - j J'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13