Vance uit Moskou vertrokken contact met brigades RUSSISCHE DELEGATIE BOOS TERUG Gijzeling in Nijmeegse flat Hongerstaking tegen uitwijzing Marokkanen ip Moord op Belg opgelost 24 Lijk gevonden in Ringvaart j Tussenpersonen zoeken Chaos op de ^z wegen door mist n v w het \x/eer vandaag: het woord is aan... Nooit meer fascisme Veel bewolking Beverwijkse Courant Platonow Haarlem veilig A^ BS IT J RS 1 Christen-democraten verzachten houding agenda pagina 4 'E K/LO WO 6MM Prioriteiten Sprake van misdrijf I' K ti' (ADVERTENTIE) MAANDAG 24 APRIL 1978 DIAMANT Seneca: aft WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 146 2 (Van onze redactie buitenland) Overvaller doodt hem onbekende man (Van onze redactie binnenland) -30% -40% -50% 2, 3 4,5, 6,7 9 r 5RIJF 10-29064 naqirtó NIJMEGEN. Nad^t zijn ex-vriendin had geweigerd hem in haar flat binnen te laten, heeft een 22-jarige man uit Nijmegen zaterdaga vond laat de hem totaal onbekende 37-jarige drs. W. van Hilten met een flobert-geweer doodgeschoten en daarna een 26-jarige vrouw in hetzelfde flatgebouw tien uur lang in gijzeling gehouden. Gisteroch tend slaagden functionarissen van de Nijmeegse gemeentepolitie erin de gijzeling zonder verder bloedvergieten tot een einde te brengen. I u:--x- Weerrapporten MOSKOU. Er is bij de besprekingen over een nieuw akkoord over de beperking van de strategische bewapening (SALT) vooruitgang geboekt, maar een werkelijke doorbraak die op korte termijn tot een dergelijk akkoord moet leiden, is uitgebleven. jiso7gCae Oorzaak: te hard rijden Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips11 Beurs10 Sport ..13,14,15,17,19,2123 I i. 1 1 i a IJmuider Courant Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 (Van onze redactie buitenland) Vooruitgang in SALT-gesprek in ge- (Van onze Haagse redactie) Zie kunstpagina De gemeenteraad van Velsen zal zich (ZIE PLAATSELIJKE PAGINA’S) Auto-Europa Jansweg 47 (320232) stratie sden mogelijk geacht, dat de RAF bij die ont voering een rol heeft gespeeld. AUSTIN PARTS tot SIMCA PARTS tot FIAT PARTS tot typen, jeving in ons tel. Aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance, gistermorgen, kort voor zijn vertrek uit Moskou. Vance heeft in de Sovjet-Unie drie dagen intensief overleg gevoerd met zijn Russische collega Gromiko. De Amerikaanse bewindsman heeft ook uitvoerig gesproken met partijleider en president Brezjnjev. Volgens Vance zijn er ook resultaten bereikt ten aanzien van een beter begrip voor de problemen die een directe invloed hebben op de wederzijdse betrekkingen tussen beide landen. Hoewel er weinig over de feitelijke inhoud van de gesprekken van de afgelopen dagen bekend is gemaakt, was het gisteren duidelijk, dat de besprekingen in een veel betere sfeer zijn verlopen en geëindigd, dan tijdens het eerste bezoek van Vance, een jaar geleden. Het Russische partij-orgaan Pravda sprak gisteren over de „vriendelijke sfeer” tijdens de gesprekken. Het blad schreef overigens daarbij, dat die vriendelijke sfeer” voornamelijk werd bevorderd door de constructieve houding van de Sovjet-Unie”. Inkoop Verkoop De Raad van State beschikte afgelopen donderdag negatief op het verzoek van de 182 Marokkanen, die in 1975 aan een hongerstaking deelnamen, om in aanmer king te komen voor een verblijfsvergun ning. Volgens het comité dat de hongerstaking in Amsterdam heeft georganiseerd, wor den de met uitwijzing b dreigde Marokka nen bij hun terugkeer in Marokko be dreigd met vervolging en marteling. Vol gens Amnesty International, het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland en de Marokkanen zou dat met twee op eigen initiatief teruggekeerde ex-hongerstakers al zijn gebeurd. De hongerstaking zou als een tegen Marokko gerichte daad worden opgevat. De griffier van de Tweede Kamer zei dat de Russen enthousiast waren over de ontvangsten door plaatselijke auto riteiten. „Maar ze begrijpen niet waar om wij niets gedaan hebben om de betogers op een afstand te houden. Ze denken dat wij die betogingen organi seren”, aldus de heer De Gou. Ook een vraaggesprek met de journa list Dick Verkijk zou bij hen in verkeer de aarde zijn gevallen. S DEN HAAG. De acht man sterke Russische parlementaire delegatie is vanochtend boos naar huis terugge keerd. Een geplande persconferentie in Den Haag ging niet door; de delega tie liet het afweten. Weer ging de man een etage hoger. Hij belde aan op een willekeurig adres. De twee vrouwen die daar wonen, wilden hem aanvankelijk niet binnenlaten, maar na enig aandringen stemden ze toe. Een van de twee bewoonsters kreeg opdracht me vrouw Peters te halen. De ander moest in de flat blijven onder bedreiging van een geweer. De dader was kort voor middernacht het flatgebouw Neijhorst binnengegaan. Hij wilde een gesprek met zijn 34-jarige ex- vriendin, mevrouw Janine Peters. Zij wil de hem niet binnenlaten. Daarop ging de man naar de tiende etage van het flatge bouw, waar hij de heer Van Hilten door de deur van zijn woning heen doodschoot. Omstreeks één uur werd de Nijmeegse politie gewaarschuwd door mevrouw Pe ters. In haar woning werd een klein team Bij de hele operatie zijn ongeveer vijftig politiemannen betrokken geweest. De om geving van het gebouw was afgezet en de bewoners ervan hadden via de intercom- installatie de raad gekregen binnen te blijven. gevormd, dat probeerde de 22-jarige Nij- megenaar in langdurige gesprekken via de telefoon tot rede te brengen. In een van die gesprekken werd duidelijk dat er een slachtoffer was gevallen in het flatge bouw; de dader informeerde naar zijn toestand. De gesprekken met de dader verplaats ten zich in deyroege ochtenduren naar het trappenhuis van de flat. Na sterke aan drang gooide de overvaller het magazijn van zijn geweer naar beneden. Even na half tien liet hij zijn gijzelaar gaan. Een half uur later gaf hij zich over. Een groot fortuin is een zware slavernij. king en weinig of geen regen. Zwakke, later matige noordoostelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 5 graden. Maximumtemperaturen ongeveer 12 Pagina 4: Nacompetitie om titel nodig in HVB. n onze wij rs. afd., ia 6 uur >l. 072- sn de al i, 2000 Pagina 7: ODIN moet nog even op titel wachten. Voornamelijk in de nacht en ochtend (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie heeft de moord op de 46-jarige Belg V. te Moor opgelost. Een 24-jarige Belg en een 36-jarige man uit Luxemburg hebben bekend De Moor op 8 april met messteken om het leven te hebben gebracht, toen tijdens een dronkemanspartij ruzie ont stond. Het stoffelijk overschot werd vorige week gevonden in een kast in de kamer waar De Moor had gewoond. De politie kwam de twee mannen op het spoor nadat bij onderzoek van de kamer van het slachtoffer papieren werden ge vonden waaruit bleek dat de Luxembur ger daar geweest moest zijn. Hij woonde öüge tijd bij het slachtoffer in. hgbM voer Beverwijk, Heemkerk en Velsen BEZORGKLACHTEN; maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur zaterdag* van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon. 02510 - 39520 heeft geweigerd hierop in te gaan. Sinds dien is van Moro en van zijn ontvoerders niets meer vernomen. De internationale hulporganisatie Ca ritas heeft zaterdag aangeboden te be middelen en de Rode Brigades gevraagd contact op te nemen. Daar is tot nog toe niet op ingegaan. Volgens de Westduitse politie was de Rote Armee Fraktion in de Bondsrepu bliek op de hoogte van de plannen om Moro te ontvoeren en wordt het zelf:: ROME-NEW YORK. De Italiaanse christen-democratische partij schijnt haar houding ten aanzien van het voeren van onderhandelingen met de ontvoer ders van Aldo Moro, te hebben verzacht. Benigno Zaccagnini, secretaris-generaal van deze partij, zei gisteren, dat de christen-democraten nu via tussenper sonen contact willen opnemen met de ontvoerders. s een de er stimulB 3tselijk we sch ziekei irdenzorg Volgens de advocaat, het KMAN, AI en het comité zou de Raad van State voorbij zijn gegaan aan de gevaren die de ex- hongerstakers in Marokko lopen. Het co mité hoopt dat de regering op grond van eigen verantwoordelijkheid niet tot uitwij zing zal overgaan. AI heeft een beroep gedaan op staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie zich bij haar uiteindelij ke beslissing te laten leiden door de haar verschafte informatie. De contacten zouden moeten leiden tot concrete voorstellen van de kant van de Rode Brigades, verantwoordelijk voor Moro’s ontvoering. Paus Paulus heeft gisteren in Rome de ontvoerders van Moro „anonieme zelfbe noemde rechters” en „slachters” ge noemd. Zaterdag had de paus in een eigenhandig geschreven brief een beroep gedaan op de Rode Brigades de christen democratische leider vrij te laten. Zaterdagmiddag liep het ultimatum af, dat de ontvoerders aan de Italiaanse re gering hadden gesteld. Geëist werd, dat een aantal „communistische gevange nen” moest worden vrijgelaten, anders zou Moro worden gedood. De regering De politie leidt dat af uit stukken die ze heeft gevonden bij de arrestatie van Ga briele Krocher-Tiedemann, december 1977. De gecodeerde papieren handelden over een grote terreurdaad die in Italië zou worden uitgevoerd. Twee weken na de ontvoering brak een computer de co de en toonde aan dat de christen-demo cratische voorman het doelwit was. plaatselijk mist, overigens veel bewol- Of men het nu al of niet met de strekking van deze leus eens is, feit blijft dat Haarlem sinds zondag niet meer in aanmerking komt om in de strijd om lijfsbehoud als slachtoffer tevoorschijn te komen. Dat is een van de conclusies die uit de resultaten van de eredivisie kan worden getrokken. Haarlem droeg zijn steentje bij door in Enschede tegen FC Twente met 0-0 gelijk te spelen. Verder in onze sportbijlage: Pagina 1: Ruud Geels solieerde driemaal langs PSV. Pagina 3: Wanprestatie AZ bij Telstar. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: fIllil IbSMIlll'MMWMBI Tsjechovs eerste toneelspel Platonow duurt acht uur en werd vooral daarom De Russische ambassade weigert commentaar te geven, maar volgens de griffier van de Tweede Kamer zijn de acht Russen geïrriteerd over het feit dat zij tijdens hun bezoeken aan offi ciële instanties werden gevolgd door demonstrerende leden van Amnesty In ternational. De delegatie zou ook boos zijn op de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, die de Russen zou hebben „doorgezaagd over de mensen rechten in de Sovjet-Unie”. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Dertien vertegen woordigers van o.a. politieke partijen en kerkelijke organisaties zijn gistermiddag een hongerstaking begonnen in het Mozes- huis aan het Waterlooplein in Amsterdam als protest tegen de uitspraak van de Raad van State, waardoor een groep Ma rokkaanse arbeiders met uitwijzing wordt bedreigd. Pagina 3:Bruyère nam rol van Merckx over in Luik-Bastenaken-Luik. Pagina 5: Ripperda uit degrada- tiezorgen; Velsen er midden in. Pagina 6: Knap herstel Kinheim in honkbalcompetitie. HOOFDDORP. In de Ringvaart rond Haarlemmermeer nabij Buitenkaag is gis teren het lijk gevonden van een 29-jarige man uit Amsterdam. Sectie heeft uitgewe zen dat er sprake is van een misdrijf. Het lichaam heeft drie weken in het water gelegen. De gemeentepolitie van Haarlem mermeer die de zaak samen met de Am sterdamse recherche in onderzoek heeft, tiet dipl wiicie vanmiddag nog geen nadere bijzon derheden bekendmaken. t.b.v. d Zo’n twintigdui zend mensen uit ver schillende Europese landen hebben zater dag massaal gede monstreerd tegen het opkomend fascisme in Europa. In de beto ging die in Keulen werd gehouden, liepen ook overleven den uit concentra tiekampen mee in hun kampkleding. Ook geüniformeerde leden van de Bundes- wehr namen aan de betoging deel. Zie verder pag 3. I DRIEBERGEN (ANP). De dichte mist van vanmorgen heeft op de Neder landse wegen tot chaos geleid. Bij ver schillende aanrijdingen zijn minstens vier gewonden gevallen. Op de rijksweg Utrecht-Den Bosch ter hoogte van Zaltbommel schaarde een aan tal vrachtauto’s, die dwars op de weg kwa men te staan. 28 personenwagens botsten in de chaos die ontstond op elkaar, waarbij één inzittende gewond raakte. Op de rijksweg Utrecht-Arnhem ter hoogte van Veenendaal viel een gewonde toen tien personenwagens op elkaar in reden. Oorzaak: een gekantelde tankauto. Bij de afslag Bleiswijk op de weg Utrecht-Den Haag botsten twee personen auto’s op elkaar, waarbij één inzittende gewond raakte. Op het verkeersplein Vel- perbroek bij Arnhem raakte een automo bilist gewond. Op de weg Ouderamstel- Amstelveen zorgde een in brand geraakte kraanwagen voor filevorming. Rond elf uur was de situatie op de wegen weer min of meer normaal, aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen. Als oorzaak van de botsingen noemt de rijkspolitie het in dichte mist veel te hard rijden, te weinig verlichting voeren en te geringe afstand houden. „Ook op plaatsen waar met blauwe zwaailichten werd ge waarschuwd snelheid te minderen bleef het verkeer met hoge snelheid rijden”, aldus de woordvoerder in Driebergen. X donderdagavond onder meer bezig houden met de definitieve samenstelling van de zogenoemde prioriteitenlijst voor de Meerjarenbegroting. Hoogste priori teit wordt door de raadsleden gegeven aan de bouw van een filiaal van de bibliotheek in Santpoort. Op een door de CPN belegde Staal- conferentie is de hele problematiek in de staalsektor nog eens op een rijtje gezet. Veel nieuws kwam er niet uit. L viuui, uui O!l nciu VUUIOI MaaiUIll altijd onspeelbaar geacht. Het Pu- bliekstheater gaf zaterdag de première van een sterk bekorte, maar zeker ver antwoorde versie. Prachtig spel, knappe regie en een interessante kijk op Tsje- I chof. -ar*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1