PASSAGIERS VERDWAALDE BOEING TERUG UIT SOVJET-UNIE Terreurgroep in Egypte opgerold Ontvoerders chanteerden Empain Verkrachters in Pakistan gegeseld Egyptische minister naar Washington Miss i |J Vliegen vorig jaar veiliger JI Twintigduizend demonstranten in Keulen 1 iw i1 RECHTERHAND VERBOD OP GEWAPENDE ACTIVITEIT BOYCOTACTIE Atherton sprak met Sadat Schilderijen terug 4' In beroep tegen vonnis BINNEN- EN BUITENLAND 3 APRIL 19 7 8 MAANDAG 24 ek en it 1'gF-W isd )dja iopen ;roep ld, te rege- I-Al on gen uitse een en urd door Nico Scheepmaker X. (Van onze redactie buitenland) HELSINKI. De twee omge komen passagiers in de Zuidkore aanse Boeing 707, die donderdag boven het noorden van de Sovjet- Unie tot landen werd gedwongen, zijn gedood door kogels die door Russische Mig-gevechtsvliegtui- gen op de Boeing zijn afgevuurd. Dit vertelden passagiers van het vliegtuig gistermorgen in Helsin ki, nadat zij uit de Sovjet-Unie waren teruggekeerd met een ge charterde PanAm-Boeing 727, die door de Verenigde Staten was ge stuurd. gin in” - 1 w I1 trijfël g uit Mig-vliegtuig Pr incipe -a kkoord in Libanon Massale betoging tegen fascisme Jf I Twee doden door kogels >er- ard □ek ofd Volgens de verhalen van de passagiers vertelde de gezagvoerder hun, nadat zijn toestel was geraakt, dat hij geen waar schuwing via de radio van de Mig-straalja- gers had gekregen. Kim, aldus de passa giers wist dat hij uit koers was en poogde vast te stellen wat zijn positie precies was. Op dat ogenblik verscheen er een Mig- gevechtsvliegtuig. De Mig maakte op en neergaande bewegingen met zijn vleugels, maar de gezagvoerder van het burgertoe- stel kreeg via de radio geen contact met de piloot van de Mig. De Mig verdween en snel daarna voelden de passagiers een heftige schok. In een paar minuten, zo vertelden ze, dook de captain van een hoogte van 10.500 meter naar 1500 meter en probeerde hij een noodlandingsterrein te vinden. Uiteindelijk vond hij dat, zette zijn toestel neer in de hoek van een meer. Daarbij raakte de linkervleugel een rij bomen en brak af. De Brit Bill Howard, een van de inzitten den: „Na de explosie aan boord kwam er een brandlucht opzetten en het toestel dook in een glijvlucht naar beneden. Ik was er zeker van dat we de dood tegemoet gingen.” De Boeing was van Parijs op weg naar de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel via de Noordpool. De Verenigde Staten hebben hun bezorgdheid geuit over het achterblij ven van de twee bemanningsleden en ge zegd, dat dit tegen de oorspronkelijke af spraak is. De Amerikaanse afgezant begon vrijdag .een bezoek van vier dagen aan Egypte om vast te stellen wat de mening van de rege ring in Cairo is over mogelijkheden de impasse te doorbreken. De Amerikaanse regering acht dit van belang omdat mor gen de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Dajan, naar Washing ton komt. z De 50-jarige Japanse passagier Kisjio Otani zei: „Het was een bloedbad in het Atherton verklaarde na drie uur met de Egyptische president van gedachten te hebben gewisseld in de aan de Rode Zee gelegen stad Hurghada, dat Sadat echter van oordeel is dat Israel zijn standpunten dient te verzachten voordat van enige vooruitgang sprake kan zijn. De gezagvoerder, captain Kim Tsjang- Kyoe en de navigator Lee Koen-Soo moch ten van de Russische autoriteiten niet mee met de andere 106 inzittenden. Zij zullen worden verhoord over de vraag hoe het Zuidkoreaanse toestel ruim 1500 kilometer uit koers heeft kunnen raken. In Jeruzalem verklaarden Israëlische functionarissen, dat de premier, van Israel, Menachem Begin, op 1 mei een ontmoeting zal hebben met president Carter. Daarbij zal gesproken worden over mogelijkheden het vredesoverleg te hervatten. Het bezoek van Begin zal samenvallen met een plech tigheid op het Witte Huis ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van de stich ting van de joodse staat De Zuidkoreaanse president Park, heeft de Sovjet-Unie vandaag bedankt voor de snelle terugkeer van de passagiers en een deel van de bemanning van de Boeing. Hij vroeg de gezagvoerder en de navigator ook vrij te laten. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De dertien leden van de parlementaire commissie die in Libanon bezig zijn met het formuleren van een politieke basis voor een komende rege ring, hebben een principe-akkoord be reikt over een verbod op alle gewapende acitiviteit „van Palestijnse of andere zijde”. De Belgische president van het Internationale Auschwitzcomité, dr. Maurice Gold stein, verklaarde uit naam van de vele miljoenen doden in gevangenissen en concentra tiekampen en hun nabestaanden, het niet langer te willen tolereren dat de vroegere SS’ers, gesteund door neo-nazi’s, het zich kunnen permitteren het nazisme te verheerlij ken en de schandelijke oorlogsmisdaden te vergoelijken om op deze wijze het nationaal- socialisme te rehabiliteren. De anti-fascistische manifestatie, waarbij afgevaardigden van gedurende de Tweede Wereldoorlog vernielde en uitgemoorde steden als Oradour (Frankrijk), Lidice (Tsje- choslowakije) en Marzabotto (Italië) spraken, verliep buitengewoon kalm. Opvallend was het grote aantal Duitse jongeren dat overtuigd meedemonstreerde met de stoet oorlogsslachtoffers, van wie er enkelen hun vroegere kampkleding droegen. Soldaten van de Bundeswehr in uniform kregen veel bijval voor hun kreten als „Nooit meer fascisme - nooit meer oorlog.” Zij liepen eveneens mee in de stoet. (Van onze redactie buitenland) BONN. Meer dan 20.000 oud-verzetsstrijders en slachtoffers van Duitse concentra tiekampen uit 20 landen hebben gisteren in Keulen met een stille optocht door de binnenstad betoogd tegen de heropleving van het fascisme^ in Europa. De activiteit van de oude SS-organisaties, beklemtoonde Goldstein, is in tegenspraak met het volkenrecht en ook met de Westduitse wetgeving. Daarom, besloot Goldstein, „mag de Bondsrepubliek niet langer aarzelen, de wetten tegen deze nazi-organisaties en hun volgelingen zonder schroom toe te passen.” FLORENCE. (UPI) Politiemannen hebben in de kofferruimte van een perso nenauto in Florence, tien schilderijen ge vonden, die in de nacht van donderdag op vrijdag uit een museum in deze Italiaanse stad waren gestolen. Er zouden drie perso nen zijn aangehouden. ■ü- Aankomst van de passagiers van de Zuidkoreaanse Boeing in Helsinki. Als hij dat niet zou doen, zouden door de ontvoerders drie willekeurige personen worden doogeschoten. Dit heeft de Franse politie gisteren in Parijs verklaard. De baron ondertekende de brieven op 27 maart, enkele minuten voordat hij na een gevangenschap van negen weken, in vrij heid werd gesteld. Commissaris Robert Ottavioli zei giste ren het dreigement van de ontvoerders niet ernstig te nemen. Volgens hem is de identiteit van de ontvoerders na de arres tatie van twee leden van de bende, bekend en wordt er overal in Europa door de politie naar hen uitgekeken. Baron Em pain is dit weekeinde met onbekende be stemming vertrokken. CAIRO. (Reuter en UPI) In Egypte is een geheime organisatie opgerold waarvan de leden van plan waren aan slagen te plegen op Egyptische en bui tenlandse persoonlijkheden. De verdedigers willen zich beroepen op de grondwet die gewetens- en gods dienstvrijheid garandeert. MÜNCHEN. (DPA) De advocaten van de in het „duiveluitbanningsproces” in Aschaffenburg in Beieren, veroordeelde rooms-katholieke geestelijken en ouders van de gestorven studente Anneliese Mi chel, zullen in beroep gaan tegen de uitge sproken vonnissen. we de De de •hip asd aal- etal cke- het ■t de oop het een nge- PARIJS. (AFP, AP en DPA) De ont voerde en onlangs vrijgelaten Belgische baron Eduard-Jean Empain, heeft bij zijn vrijlating brieven moeten ondertekenen waarin hij belooft zijn ontvoerders ruim 20 miljoen gulden te betalen. 2 j hem □hten and. appij a een ‘drijf ikost. rhan- jgere in ote een de del Guevara zwaaide lof toe aan „Frek i Bram”, maar hoewel hij de boycotacties toejuichte, hoopte hij toch niet dat de boycot metterdaad zou slagen, omdat de arbeiders, die door de inflatie 40 procent in hun loon zijn achteruitgegaan, van plan zijn bij het begin van het WK om loonsver hoging te vragen, waarbij zij de hoop koes teren het wereldkampioenschap („Het oog van de wereld”) als kogelvrij vest te kun nen gebruiken. Het lijkt me ijdele hoop. De voetbalsupporters die er zullen komen (Duitsers en Italianen en een paar puissant rijke Perzen) zullen het oog van de wereld niet zijn, van de journalisten valt hooguit iets te verwachten van een paar Nederlan ders en een paar Zweden, en de tv staat op een plateautje in het stadion en kan er niet af. be- 51 tot olks- •kne- sver- con- i. De was i een vra- i als op niet ac- ven- icht. rare iden leeft issel p uit be- drij- gens ■ege- n de i het dam n de oe te ngen vrij- elijk- 'dam ister- 5 lijst wor- olks- de sn. en :en lal en len jp- hk de tt en F-lll bom- ucht- n an- imers mil- ilden) toren nnen, Aus- heeft inden gele- Niet om het een of ander, maar, als dit een met een pen of potlood geschreven brief was in plaats van een kranteartikel dat ik eerst met twee vingers op een elek trische schrijfmachine getikt heb, daarna per telecopier heb doorgestuurd naar het hoofdkwartier in Den Haag, vanwaar het weer langs mechanische weg naar de ver schillende kranten werd geseind, dan zou ik die brief met de rechterhand hebben geschreven en zou u iets in uw bezit heb ben van een hand die een duidelijke meer waarde bezit vergeleken met mijn linker hand. Stel dat we enig geloof zouden mo gen hechten aan de handopleggingen van Peter Hurkos (maar zelfs de wetenschap pelijke medewerker van De Telegraaf zet te daar afgelopen zaterdag net niet te veel vraagtekens bij om ontslagen te worden, maar net genoeg om duidelijk te maken dat hij hem ook een charlatan vindt), dan zou deze, als hij zijn hand op de achterzij de legde van mijn handgeschreven brief, daaruit de vibraties voelen opstijgen van menig beroemd iemand die ik in de loop der jaren die rechterhand heb laten druk ken. Iedere handdruk van zo’n persoon met meerwaarde moet volgens mij een onzichtbaar, vliesdun ozonlaagje van mis schien een miljardste millimeter dunte op mijn rechterhand achterlaten, en vorige week vrijdag heb ik daar weer zo’n flinter dun laagje aan kunnen toevoegen door iemand de hand te drukken die dan mis schien niet wereldberoemd is in zijn eigen gedaante, maar die op zijn beurt in het verleden zijn drie jaar jongere broertje aan zijn rechterhand moet hebben meege voerd, en dat broertje is zo wereldberoemd geworden, dat de posters van zijn portret over de hele wereld verspreid in de jon gens- en meisjeskamers van middelbare scholieren en studenten hangen, zodat je rustig mag aannemen dat de rechterhand van die broer nog voldoende ozon van zijn rechterhand bevatte om ook mijn rechter hand weer van een onmeetbaar partikeltje daarvan te voorzien. Atherton zei verder, dat president Sadat hem een persoonlijke boodschap voor pre sident Carter heeft meegegeven. Hij voeg de hieraan toe niet de indruk te hebben dat Sadat „ongeduldig” is omdat het proces met Israel zo langzaam verloopt. Atherton noemde zijn besprekingen met de Egypti sche president verhelderend. Hij had geen bepaalde Amerikaanse voorstellen aan Sadat overgebracht en omgekeerd was dat ook niet het geval. In de commissie zijn vrijwel alle poli tieke en religieuze stromingen vertegen woordigd. Hoewel er geen akkoord op papier is bereikt, is men het wel eens geworden over een intentieverklaring die paal en perk moet Stellen aan de activiteiten van alle illegaal optredende gewapende groepen in Libanon. Ook heeft de commissie gisteren de besluiten vah de Arabische topconfe renties van Riad en Cairo (1976) nog eens onderschreven. Op deze topconferenties werd een akkoord bereikt over een voor namelijk uit Syriërs bestaande Arabische vredesmacht in Libanon. De daders waren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en twaalf slagen elk, voor hun in Faisalabad op 400 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad, begane daad. Twee mannen vielen tijdens de geseling flauw. De ene na zeven, de andere na acht slagen. Ze werden na een inspectie door de aanwezige arts weggevoerd. RAWALPINDI. (UPI) Vier Pakis taanse mannen die ervan waren beschul digd, dat zij een meisje van veertien jaar hebben verkracht, zijn gisteren in een voetbalstadion in de Pakistaanse hoofd stad Rawalpindi ten aanschouwe van ruim 100.000 belangstellenden gegeseld. De organisatie zou volgens de politie in de hoofdstad Cairo, deel uitmaken van een pro-Iraakse Palestijnse groepe ring die zich van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft afgeschei den. Onder de ongeveer twintig gear resteerde leden van de groep bevinden zich een Zwitser die als contactpersoon met dq Rode Brigades in Italië zou hebben opgetreden en een in Cairo studerende Westduitse vrouw. De meeste arrestanten zijn Palestijnen en Jordaniës. De aangehouden verdachten waren volgens de autoriteiten goed getraind in het gebruik van vuurwapens en in het bezit van grote hoeveelheden anti- Egyptisch propagandamateriaal. De parlementaire commissie onder streepte nog eens de wenselijkheid van onmiddellijke Israëlische terugtrekking uit Zuid-Libanon en pleitte voor de op bouw van een sterk Libanees leger, dat op den duur de taak van de Arabische vredes macht zou moeten overnemen. Met dit principe-akkoord zijn de Pales tijnen de grote verliezers. De Palestijnse aanwezigheid is ter discussie gesteld en als zodanig heeft de Israëlische invasie succes gehad. CAIRO (UPI). President Anwar Sa dat van Egypte heeft tijdens het overleg met de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Alfred Atherton, gezegd dat hij zijn minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Kamel, naar Washing ton wil zenden om verder te praten over mogelijkheden de impasse in de Egyp- tisch-Israelische vredesonderhandelin gen te doorbreken. De 1500 man politie hoefde niet in actie te komen. De rechts-extremistische groeperin gen, die met rond duizend man uit heel Europa een tegendemonstratie hadden aangekon- digd, bleven in hun schuilplaats in een dorp even buiten Keulen. Een zaal die zij als verzamelplaats hadden willen huren, werd hen op het laatste ogenblik geweigerd. Vier personen die nazileuzen op de muren van het plaatsje gekalkt hadden, werden aangehou den. Een van hun voertuigen, gecamoufleerd als ambulancewagen en volgeladen met helmen en stokken, werd op weg naar Keulen in beslag genomen. De verontwaardiging van de deelnemers aan de manifestatie en hun woordvoerders op het Grote-Marktplein van de Domstad, werd tot uitdrukking gebracht in een resolutie die van de regering in Bonn de opheffing van de SS-veteranenorganisaties eist alsmede een verbod op hun vergaderingen en manifestaties en op alle nazipropaganda. Stel nu even dat Peter Hurkos inderdaad over de gaven beschikt waarover Uri Gei ler dus niet blijkt te beschikken (iemand belde me op om me erop te wijzen dat Peter Hurkos in de jaren ’50 bij al zijn openbare optredens gevolgd werd door een tweetal ontmaskeraars, die na enige tijd in staat bleken al zijn toverkunsten na te doen, daarmee aantonend dat het niets met buitenwereldlijke zienerij te maken had), welke ozonlagen zou hij dan aanbo ren als hij mijn handschrift de hand opleg de? Amalrik, Caransa, Wiegel, Bakhuys, Den Uyl, Beatrix, Mies Bouwman, Genera- lic, Najdorf, Shirley Maclaine, Wim Sonne- veld, Melle, Van Thijn, Claus, Zebec, Kortsjnoi, WF Hermans, Duisenberg, Be rend Boudewijn, Corneille, Juliana, Gene Wilder, Bomans, Sinjavski, Bobek, Car- miggelt, Galitsj, Rabuzin, Mulisch, Euwe, Wilkes, Rademakers, Jasjin, Kees en Wim, Bram en Freek, Jan Mulder, Donner, Bak huys, alle Van het Reves, Averty, Hal- strom, enfin zo zou ik nog uren door kun nen gaan om u dtïidelijk te maken dat rpijn rechterhand in de loop der jaren een hand schoen van vipeur (VTP’s ozon) heeft aan getrokken. Vrijdag kwam er dus weer een laagje bij, namelijk dat van Roberto Gue- vara, de drie jaar jongere broer van Ernes to „Che” Guevara, die de oudste was van de vijf kinderen Guevara en in het Argen tijnse Rosario geboren werd. Robert was hier als secretaris buitenland van de marx- istisch-leninistische Revolutionaire Arbei ders Partij in Argentinië, die in onmin leeft met de Argentijnse Communistische Partij, die echter weer een paar graden minder in onmin leeft met het regime van Videla dan de partij van Roberto Guevara. Nooit gedacht en toch gekregen. De 21- jarige Engelse Joanne Williams was tot voor kort receptioniste, een zeer fatsoenlijke baan,maar zonder erg veel opwinding. Dat is voor Joanne sonds kort anders. Verkozen tot miss Stowaway, een tite’ bedacht door een be drijf in parfums, staat nu een carrière als fo- to-model voor haar open. MONTREAL. (Reuter) Volgens IACO in het Canadese Montreal, de Internatio nale Organisatie voor de Burgerlucht vaart, verliep het reizen per vliegtuig vorig jaar veiliger dan in 1976. Het veiligheidspeil van het vliegen per chartervlucht was echter lager, voorname lijk doordat zich in deze sector het naar hter ken, folk atio- tival Nor- oop- NA- n de toestel en ik zag een slachtoffer wiens hoofd was afgeslagen alsof het met een mes was gedaan.” De president-directeur van Korean Air lines, Tsjo Tsjoeng-Hoo zei in Helsinki niet te begrijpen waarom een zo ervaren vlieger en een al even ervéren navigator als Kim en Lee zo ver uit de koers hebben kunnen raken. Tsjo zei dat de zwarte doos daar wellicht antwoord op zal kunnen ge ven. De zwarte doos, waarin alle informa tie over het verloop van de vlucht ligt opgeslagen, wordt echter ook door de Rus sen vastgehouden. Van de twee slachtoffers is er een geï dentificeerd als een Japanner. Van de an der wordt aangenomen, dat het een Zuid- koreaan is. In totaal zouden 13 passagiers verwondingen hebben opgelopen. Die zou den niet ernstig zijn. verlies van mensenlevens gemeten ernstig ste ongeluk uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart voordeed: de botsing in de maand maart van twee Jumbo’s, van de KLM en een Amerikaanse maatschappij PanAm, op de Canarische eilanden, waar bij 555 mensen het leven verloren. Volgens ICAO werden in 1977 op 25 geregelde vluchten 630 luchtreizigers ge dood. In 1976 waren het er 1.187 geweest. Maar in 38 ongelukken met charter vluchten kwamen 884 passagiers om het leven. Het voorgaande jaar waren het in 29 ongelukken 300 reizigers geweest.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3