RAADSFRACTIES VERDEELD OVER OPLOSSING VERKEERSPROBLEEM Staartklok en koffie buit na inbraken de waterschappen op stelten s Mivaki-vakantiekamp voor Velsense zorgenkinderen AZ-supporters zetten boel Voorjaarsmarkt onder koesterend zonnetje CDA wil kuststrook in Noord-Holland onder beheer van Uitvoering „IJmuidens Roem” met veel muzikale toppers Bezuinigingen geen rechtvaardige zaak” i plein 1945 deze week 1 LEDEN VULDEN VERLANGLIJSTJE IN HOOGOVENS OR-LID W. VAN ROEDEN Voordeel Historisch Verbouwing L W l Mi - 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 APRIL 2 4 MAANDAG rechtvaardigt bezuinigingsmaatregelen dus niet”. VELSEN. Aan de hand van de voorkeur die de raadsleden hebben uitgesproken over een reeks nog uit te voeren projecten, heeft het gemeentebestuur van Velsen een ontwerp-prioriteiten- lijst samengesteld, die zal worden behandeld in de raadsvergade ring van donderdag 27 april. De lijst vormt een opsomming van allerlei plannen in de volgorde die de raadsleden het meest wenselijk achten. Ter bepaling van die voor keur heeft elk lid van de gemeen teraad een aantal punten verdeeld over de verschillende projecten. *3, I (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. „Kwalijke nonsens en welbewuste leugens” noemde Hoogovens’ ondernemingsraadslid W. van Roeden de bezuinigings maatregelen die door de directie van het IJmuidense staalbedrijf als noodzakelijk worden voorgesteld. „Door een verbeterde orderporte feuille en aangetrokken prijzen”, zo vervolgde hij zaterdagmiddag op een door de CPN belegde bijeenkomst in de Nieuwe Slof in Beverwijk, moet Hoogovens in staat worden geacht op een produktie van nog geen 6 miljoen ton staal per jaar kostendekkend te draaien, Op dit moment verwacht men te komen tot een produktie van 5,5 miljoen ton tegeno ver 4,7 miljoen ton verleden jaar. De financiële positie van dit moment 1 jr ur tie •er 30 lur verkeerslichten is nog steeds een Qu eer u.: 1.30 Ter- >un- sto- Het 1 ir lïWiüifti 11 ii ii ii iiiMÜ len Ige- 1 in eer oor ig”, str.) laar eel- sen al- jr. ur •ur B. en W. zeggen toe hun uiterste best te zullen doen de toegankelijkheid van open bare gebouwen voor invaliden te verbete ren. Maar hiervoor zullen wel enige voor bereidingen moeten worden getroffen. Er zal een inventarisatie nodig zijn van de belemmeringen waarmee de lichamelijk gehandicapten in en rondom de gebouwen worden geconfronteerd. In een toelichting bij de uitslag wijst het college van B. en W. erop dat de procedure volgens deze nieuwe formule, nog in een experimenteel stadium verkeert. De erva ring zal leren in hoeverre bijstelling nood zakelijk is. Benadrukt wordt dat het ver langlijstje van de raad als uitgangspunt dient voor de opstelling van het meerja renplan, maar dat dit niet kan betekenen dat er op geen enkele wijze van wordt afgeweken. Er kunnen zich omstandighe den voordoen die een aanpassing van de lijst rechtvaardigen. „Zo zullen behodigde voorbereidingstermijnen en het niet tijdig ter beschikking komen van rijks- en pro vinciale subsidies het noodzakelijk kun nen maken, dat van de eerder vastgestelde rangorde moet worden afgeweken”, aldus het college. Het verkeerscirculatieplan heeft op de lijst de dertiende plaats veroverd. Hoewel de raadsleden hechten aan een snelle reali sering van het tunneltje onder de Heeren- duinweg, is men minder geporteerd voor andere verkeersvoorzieningen zoals stop lichten aan de Lange Nieuwstraat. De PvdA-leden zijn tegen plaatsing van ver keerslichten omdat zij menen dat een der gelijke oplossing ontoereikend zal zijn. In een brief aan het college zegt de PvdA- fractie naar een andere oplossing te zoe ken. Er is een alternatief plan in de maak, zo laat de fractie weten. In tegenstelling tot de PvdA, is het CDA een groot voorstander van verkeerslichten langs de Lange Nieuwstraat. De WD is onderling sterk verdeeld, wat dit punt be treft. De noodzaak van een verkeerslicht- installatie op de kruising Van den Vondel- laan/Driehuizerkerkweg in Driehuis wordt door de raad op dit moment sterk betwij feld blijkens de uitslag van de prioriteiten stelling. Ook voor de bouw van een par keergarage aan de Oosterduinweg in IJ- muiden bestaat weinig animo. Hetgeen VELSEN. Veertig jeugdige AZ-sup- porters hebben zondagmiddag ter ere van de voetbalwedstrijd TelstarAZ her en der de boel op stelten gezet. Nadat tijdens de treinreis van Alkmaar naar Santpoort al verschillende vernielingen waren aan gebracht in de trein, werd in Velsen op de bijvelden van Schoonenberg een handbal- wedstrijd verstoord, "en toeschouwer die hier wat van zei, kreeg een klap tegen zijn hoofd. Hij liep daarbij een hechtwond op. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamerfrac tie van het CDA wil dat de hele Noordhol- landse kuststrook in beheer komt bij de waterschappen. Een uitzondering zou wellicht gemaakt kunnen worden voor de Helderse Zeewering, die in handen van het Rijk zou kunnen blijven. Momenteel is het Rijk verantwoordelijk voor vrijwel de hele waterkering langs de Noordhol- landse kust (duinen en dijken). Alleen de Hondsbossche Zeewering en het stuk ten zuiden van Velsen zijn in beheer van de waterschappen. De christen-democraten verbinden aan de overdracht van de ver antwoordelijkheid wel de voorwaarde dat de waterschappen sterk genoeg moe ten zijn om die last te kunnen dragen. CDA-kamerlid Eversdijk gaat er echter vanuit dat de betrokken Noordhollandse waterschappen zonder al te veel moeite met die nieuwe taak belast kunnen worden. Over de uitbreiding van het hoofdbu reau van politie wordt in de raad uiteenlo pend gedacht. De PvdA hecht hier nauwe lijks aan terwijl CDA- en WD-leden over het algemeen vele punten hebben toege kend aan de huisvesting van de politie. Een zeer hoge score behaalde het project Elta in Santpoort-Zuid. Het betreft de aan leg van sportvelden en een gemeentelijke bijdrage voor de bouw van een kleedhuis. Dit plan kwam op de vierde plaats terecht. Vandaag zal hij tijdens de openbare commissievergadering van de vaste ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat met minister Tuijnman een motie indienen waarin overdracht van de waterkeringen aan de waterschappen wordt voorgesteld. Het voorstel maakt in de Kamer een goede kans. De vergadering handelt vandaag over de regeringsnota waarin reorganisa tie van het waterschapsbestel wordt voor gesteld en de „Nota betreffende het beheer van waterkeringen langs de Nederlandse kust”. In dat laatste stuk, dat vorig jaar door minister Westerterp werd gepresen teerd, stelt ook de regering dat het beheer lokaal. Tevens dient een theorielokaal te worden omgebouwd als praktijkruimte. Op de zesde en zevende plaats van de ranglijst staan respectievelijk de projecten „vergroting boekenbezit van de biblio theek” en „uitbreiding van de gymnas tieklessen”. B. en W. kondigen aan binnenkort nade re voorstellen te zullen doen over de huis vesting van buurthuis De Brulboei. De raad zelf oordeelt niet eenstemming over deze problematiek. PvdA en Progressief Velsen zijn royaal met hun punten. De overige partijen vinden het probleem min der urgent. Diezelfde verhouding is zicht baar als het gaat om de oprichting van een zelfstandig buurthuis in Zeewijk. De CPN-fractie en enkele WD’ers zien blijkbaar niets in een voorlichtingscam pagne over energiebesparing. Althans, de waardering voor zo’n idee is in die poli tieke kringen nihil. Progressief Velsen daarentegen verwacht, getuige de punten verdeling, veel van een dergelijke actie. Op een van de allerlaatste plaatsen van het verlanglijstje prijkt het bouwplan voor een derde sporthal in de gemeente Velsen. Het plan is nauwelijks actueel omdat de tweede hal zelfs nog moet worden ge bouwd. Alleen de CPN is nu al een groot voorvechter voor meer sportaccommoda tie in Velsen, aldus blijkt uit de stemming. SANTPOORT. Na inbraak zijn uit een woning aan de Joh. Maurits van Nas- saulaan in Santpoort-Noord een antieke Friese staartklok, een kleurentelevisie, een radio en een cassetterecorder ge stolen. van de hoofdwaterkeringen door krachti ge waterschappen in beginsel de voorkeur verdient. Het CDA vindt die formulering echter nog te onduidelijk. Het wil een krachtiger stellingname vóór overdracht aan de wa terschappen. „Als je met die nota niets doet kan het nog heel lang duren voor de waterschappen echt de zaak over kunnen nemen”, aldus Eversdijk. Het CDA onder schrijft de mening van de regering dat de Noordhollandse kust niet veel verschilt van de Zuidhollandse en die wordt allang door de Hoogheemraadschappen Delfland en Rijnland gecontroleerd en onderhou den. Wanneer de waterschappen de finan ciële middelen en eventueel de technische kennis van de Staat kunnen krijgen, dan is er volgens de christen-democraten geen enkele reden om het beheer niet over te dragen aan de waterschappen. leiden tot een verhoging van de water- schapsheffingen. Het geld dat het Rijk momenteel aan de hoofdwaterkeringen spendeert moet in de toekomst ter be schikking van de waterschappen worden gesteld. Een mogelijke overdracht van het beheer van de kustweringen hangt nauw samen met de voorgestelde recon structie van het waterschapsbestel. Daar mee wil de regering bereiken dat er grote re krachtige waterschappen ontstaan. IJMUIDEN. Een 17-jarige Velsenaar heeft zondagmiddag z’n pols gebroken bij een ongeluk met de brommer. De jongen, die onder invloed van alcohol bleek te zijn, verloor de macht over het stuur en botste tegen een verkeerslicht. Het ongeval ge beurde bij de kleine sluis. De provincie Noord-Holland is tegen een overdracht van de kuststreek aan de wa terschappen. Het provinciebestuur is van mening dat het Rijk zich uitstekend van zijn taak kwijt, het ziet dan ook geen redenen om dat nu te veranderen. Zuid- Holland en Zeeland zijn voorstanders van beheer door waterschappen, evenals de Unie van Waterschappen. De Raad van de Waterstaat adviseert echter de verant woordelijkheid voor de hele kuststrook bij het Rijk te leggen. De donateursuitvoeringen van „IJmui- dens Roem” staan als cultuuruitingen niet helemaal op zichzelf. Met bal na afloop en een verloting wordt er doorgaans een brok gezelligheid aan vastgeknoopt. Zo ook vrijdagavond. zongen, het laatste met pianobegeleiding van An van Strien. 2. Vorming van permanente overlegor ganen in de kustprovincies (waar alle betrokken instanties zitting hebben). 4. Het verlenen van rijkssubsidies voor onderhoud en voor buitengewone werken aan beherende waterschappen. 3. Vaststelling van de begrenzing van de strook, die als beheersgebied van de zeewering moet worden aangemerkt, door de Kroon. 1. Versterking van het toezicht en het oppertoezicht (het Rijk). In verband met de veranderingen daar, door stromingen of door de mensen aange brachte zeeweringen, zoals de pieren bij IJmuiden, is het van groot belang dat de waterschappen ook het onderzeese deel in de gaten gaan houden. Er is nog geen duidelijkheid over de exacte breedte van het te beheren kustgebied. Voorgesteld wordt de concrete afbakening daarvan ter hand te nemen nadat de principiële beslis sing over het kustbeheer is genomen. Na uitgebreide studie is de regering tot de eerder vermelde conclusie gekomen dat het beheer bij voorkeur in handen moet komen van krachtige waterschap pen. Volgens de ministers moeten om het voorgestelde kustbeheer tot een goed functionerend systeem te maken de vol gende maatregelen worden getroffen: ar- we De supporters, die en passant autoanten- nes vernielden, namen tijdens de wed strijd tevens de afrastering van het veld onder handen. De politie, die ingreep, heeft twee jongens meengenomen naar het hoofdbureau. Een van hen, een 16-jarige scholier uit Alkmaar, werd ter ontnuchte ring ingesloten. De ander, een jongen van 17 jaar, werd in de namiddag naar huis gestuurd Als laatste melding over het gedrag van de jongelui ontving de politie een melding van een bewoner van de Groeneweg, waar een auto onder de kalk was gesmeerd. Voorts is de aftocht van de jongens on der begeleiding van de politie rustig ver lopen. Sinds 1957 zet de commissie Mivaki zich regelmatig in voor meisjes en jongens die niet zonder een speciale verzorging op vakantie kunnen gaan, zoals spastici en poliopatiëntjes. Voor de oudere kinderen is onlangs reeds een bootreis op de Rijn gehouden. De activiteiten richten zich nu op jongens en meisjes van zes tot en met zestien jaar voor wie het vakantiecentrum De Leemkule in Hattem is gereser veerd. Wat de gemeente Velsen betreft is de vakantie vastgesteld op de periode van 3 tot en met 10 juni. De kinderen worden door vrijwilligers per auto gebracht en teruggehaald. In Hattem met zijn bosrijke omgeving nemen de meisjes en jongens deel aan een reeks aangepaste wedstrijden, waarbij ook een zeskamp. Behalve een speurtocht worden verder onder meer een ontspanningsmiddag en een muziekavond met medewerking van het gezelschap De Speulders en Dansers georganiseerd. De kinderen worden de gehele week door een groot aantal vrijwilligers begeleid. Om het alle daarvoor in aanmerking komende kinderen mogelijk te maken aan het vakantiekamp deel te nemen wordt van de ouders slechts een bij hun omstandigheden aangepaste bijdrage gevraagd. De overige kosten kan de com missie Mivaki voor haar rekening nemen dankzij de financiële steun die zij regelmatig van bedrijven, verenigingen en particulieren in de gemeente Velsen ontvangt. Ouders die hun kinderen alsnog voor het kamp willen opgeven kunnen vóór 30 april telefonisch contact opnemen met mevrouw G. Kuijper in Velsen-Zuid (02550-12073) of de heer J. J. M. Pastor in Santpoort-Zuid (023-372004). tre- len- jer. ler- de ter. in- ïint s a- 20 pa- lou 1.15 uk- «f- ne- di. 30- u.: len, w. 30 an it, 22 en eveneens geldt voor het plan om de Hoofd- straat in Santpoort te verbreden. Enige voorkeur hiervoor bestaat bij het CDA en de WD. Hoog genoteerd bij de socialisten en de christen-democraten staat het voor nemen om verbeteringen aan te brengen in de woonomgeving van Wijkeröog, een buurt in Velsen-Noord. Een hoge notering was er ook voor de verbouwing van de Willem de Zwijgerma- vo. De school moet worden voorzien van een administratieruimte en een overblijf- De gemeenteraad komt donderdaga vond 27 april in vergadering bijeen. Er zal ondermeer een debat worden gewijd aan de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de IJmond. Dit gebeurt aan de hand van een notitie van het college van B en W. Ook zal worden gesproken over de nota Visse rijbedrijf IJmuiden. De raad wordt ge vraagd haar goedkeuring te hechten aan een plan tot verfraaiing van de woonwijk Wijkeroog in Velsen-Noord. Aan de orde komt tevens de beantwoording van schrif telijke vragen van het PvdA-raadslid me vrouw W. Stek-Wijnberg. Zij heeft het col lege opheldering gevraagd over een ver keersongeluk waarbij een vrachtauto met explosief materiaal was betrokken. B en’W antwoorden haar dat het transport plaats had conform de voorschriften. Naar ver wachting zal over enige tijd een vaste route van kracht worden voor het vervoer van gevaarlijke stoffen door de gemeente Velsen. De vergadering begint om half acht. De raadscommissie voor personeels zaken en organisatie vergadert woensdag avond, eveneens om half acht. De agenda is echter nog niet verstrekt. „De bezuinigingen zoals die nu worden doorgevoerd zijn niet een gevolg van een crisissituatie. Zij zijn noodzakelijk om af lossingen van leningen en betalingen van renten mogelijk te maken. De bankver- plichtingen moeten worden nagekomen. Het is noodzakelijk dat de politiek zijn invloed uitoefent om controle te krijgen op de huidige ontwikkelingen”, aldus W. van Roeden, die zijn betoog beëindigde met: „In deze structuur is iedere vorm van overleg onmogelijk. Alleen dat wat de di rectie wil kan in goed overleg worden uitgevoerd. Invloed van personeelsverte- genwoordigers? Niets is minder waar. De enige die nog in de huidige structuur ge looft is minister Albeda”. Harry Meertens gaf uitstekend solospel ten beste in een valse musette van Joh. B. Kok. Een moeilijker opgaaf was de Frei- schützpotpourri en de Russische Fanfare, beide eveneens composities van Joh. B. Kok. Dries Keirsgieter kwam als vocalist tot goede soloprestaties. De nummers „Dunkle Rosen”, „Torna a Sorriento” en „O MSrriello” werden met veel inzet ge- De inbrekers waren het huis binnenge komen via een keukenraam dat werd opengebroken. Uit een SRV-wagen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rookartikelen en pak ken koffie gestolen. De wagen stond ge parkeerd in de Passtoorsstraat. Een schuifraampje aan de zijkant van de wa gen was geforceerd. VELSEN. De commissie Mivaki van de Velser Gemeenschap organiseert wederom een vakantiekamp voor minder valide kinderen uit de gemeente Velsen in een aangepast centrum te Hattem. Hoewel er reeds een flink aantal meisjes en jongens is ingeschreven bestaat er nog gelegenheid kinderen voor het kamp op te geven. Het beheer van de kuststrook is nu in handen van Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen. Die situatie is histo risch zo gegroeid. Na de watersnoodramp ,van 1953 is men zich in Den Haag echter af gaan vragen of het beheer van de uiterst belangrijke waterkeringen langs de kust wel op de meest doelmatige manier gere geld is. Met de waterkeringen wordt niet alleen de zeewering bedoeld, maar ook de zogenoemde onderzeese oever. Dat is de zeebodem die direct op het strand aansluit. Onder een koesterend lentezonnetje is de Voorjaarsmarkt van de Bethlehemkerk in IJmuiden zaterdag een succesvol evene ment geworden. In de Radarstfaat ver drong het talrijke publiek zich voor de marktkraampjes, waar allerlei spullen te koop werden aangeboden. Plantjes, kle ding, oude boeken, alles ging van de hand. Ook was er een rommelmarkt met stoelen, een fraai dressoir en een bankstel. De kinderen kwamen af op de geur van vers gebakken poffertjes. En als ze hun buikje hadden volgegeten, renden ze het wijkgebouw van de kerk binnen om een slinger te geven aan het rad van avontuur. Bovendien kon de jeugd in de zaal van het kerkgebouw sjoelen en ballen gooien. On dertussen puften de oudere bezoekers even uit onder het genot van een kopje koffie. Het festijn werd muzikaal omlijst door drumband „IJmuiden” die samen met het majorettenpeloton een rondgang maakte door de buurt. Na afloop verzorgde het korps voor de toeschouwers een show tus- sen de kraampjes. fe De opbrengst van de markt was voor de organisatoren boven verwachting, name- ||i lijfc 11.500,-. Het bedrag is bestemd voor het reparatiefonds van de Bethlehemkerk. Als voordeel noemt Eversdijk dat de Waterschappen in de praktijk dichter bij de plaatselijke problematiek staan, waar door efficiënt beheer mogelijk zou zijn. Bovendien weegt voor het CDA de decen tralisatie van deze taken, dus het overdra gen van macht van'‘het Rijk naar de wa terschappen, erg zwaar. De regering bena drukt dat eveneens in de genoemde nota. Voor de Noordhollanders in de gebieden van de betrokken waterschappen zal de overdracht van de verantwoordelijkheid geen financiële gevolgen mogen hebben. Dat de waterschappen een zware kostba re taak toebedeeld krijgen mag dus niet Uit een en ander blijkt dat de raad de meeste waarde toekent aan de nieuwbouw van het bibliotheekfiliaal in Santpoort. Ook het project gericht op de verbetering van de toegankelijkheid van openbare gebouwen voor gehandicapten, heeft een zeer hoge prioriteit gekregen, te weten de tweede plaats. De derde plaats wordt ingenomen door het plan voor een voetgangerstunneltje onder de Heeren- duinweg in IJmuiden. Van Roeden trad als één van de laatste sprekers naar voren op de bijeenkomst die de CPN samen met haar wetenschappelijk bureau IPSO had aangekondigd als „Con ferentie over de Staalindustrie”. Achtereenvolgens werd het woord daar gevoerd door de econoom P. Juffermans, partijbestuurder en Hoogovenswerkne- mer J. Berghuis, IPSO-medewerker W. Schoutendorp en Provinciale Statenlid voor de CPN de heer R. Haks. Alle vier sprekers gingen uitvoerig in op de huidige crisissituatie in de staalsektor. Felle uitha len werden gedaan naar het door de Hoog- ovensdirectie gevoerde beleid van de laat ste jaren dat er geheel op gericht zou zijn kostenbesparende maatregelen, ontstaan door foutief beleid, af te wentelen over de ruggen van de arbeiders. Nauwelijks nieuw te noemen standpunten over the ma’s als milieu, vijfploegendienst, EGKS, Estel, kapitaalexport werden in diverse bewoordingen opnieuw ter discussie ge steld van de circa 75 belangstellenden, waarvan velen aanwezig waren als verte genwoordiger van bedrijven uit de metaal- sektor uit andere delen van het land. Karl Heinze Fernholz vertelde als verte- ^bnwoordiger van de Fabriksrat van Hoesch (de Duitse poot van Estel) dat in Duitsland een in 1969 ingevoerde tarieven politiek niet had kunnen bewerkstelligen dat de teruggang van het aantal werkne mers bij Hoesch (van 1962 tot 1978, 10.000 arbeidsplaatsen) tot staan was gebracht. De kritiek van NW-ondememings- raadslid Van Roeden richtte zich met na me tegen de geselecteerde informatie, waarover de ondernemingsraad beschikt. „Hoewel er geen verschil van mening over bestaat dat het gebeurt, kunnen wij toch geen inzicht krijgen in de omvang van de investeringen die bij Hoesch met Hoog- ovengelden worden gedaan. De bezuinigingsplannen op middenlan ge termijn zouden een besparing mogelijk hebben gemaakt van 150 miljoen gulden per jaar. Vermindering van de personeels- bezitting is ten behoeve van de bezuiniging niet nodig geweest. Dat men er toch toe is overgegaan wijst op de verspilling van de laatste jaren”, aldus Van Roeden, die ver volgens een voorbeeld schetste van het onverantwoorde beleid dat door de direc tie van Hoogovens zou zijn gevoerd. Bij de bezetting van een wals door 5 walsers zou gebruik zijn gemaakt van 3 walsers en een Paar studenten. De raadsfracties verschillen van mening over de aanpak van de verkeersproblemen op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden. Plaatsing van verkeerslichten is nog steeds een omstreden kwestie. IJMUIDEN. De accordeonvereniging „IJmuidens Roem” beperkt zich de laatste jaren tot de populaire muziek en voelt zich daarbij als een vis in het water. De uitvoering van vrijdagavond in De Rank aan de IJmuidense Wilhelminakade was daar het bewijs van. Onder enthousiaste leiding van dirigent/voorzitter Robert van den Berg kregen de vele tango’s, door solistengroepen gespeeld, en een lange reeks walsen en marsen veel bijval bij een overigens niet al te talrijk publiek.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5