Luchtdefensie Sovjet-Unie kwam veel te laat in actie In Tsjaad zouden 60 Fransen zijn gedood Vorig jaar bijna 140 doden in Zuidafrikaanse cellen VOOR VIERDE KEER in Europese Unie Conservatieven en christen-democraten W STRIJD TEGEN FROLINAT allaghan en Schmidt VOLGENS NOORSE MILITAIRE KRINGEN oneens over plan Falen Tweede Cuba Sovjet-Unie en Cuba gaan bemoeienis met Afrika vergroten I I niet se ijakart y00r wereldeconomie e eeuw VOORZITTER OEFENMUUR DICK VERKIJK MENSENRECHTEN I i Rhodesische politie verspreidt betoging I van zwarte studenten 2 3 1 9 7 8 f APRIL BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 25 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie economie) m i I zoek andel LUXEMBURG. De EEG-mi- nisters van Visserij zijn gistermid dag wederom onverrichterzake uit elkaar gegaan. Noch op het stuk van het interne visserijbe leid, noch inzake betrekkingen met derde landen werden noe- menswaardige resultaten bereikt. Minister Van der Stee leek hier door echter niet bepaald ontmoe digd, want hij concludeerde „zij die geloven haasten zich lang zaam”. pact giste- ie mi- an de jchau. ver de de .-over ren is elijk ffing Beek lulair strij( lenuij tnjfd De Britse minister van landbouw John Silkin in gesprek met zijn Nederlandse collega Van der Stee (rechts). Visserij-ministers EEG LISSABON. De 25e april is voor Portugal een Op borden, die de beto- SALISBURY. (AFP)— de naai» i Amste( Dit is vooral van belang voor het Verenigd Koninkrijk, dat gisteren men. De Ierse visserijminister voerde gisteren al besprekingen met hoge Nederlandse ambtenaren over een re geling van/ de haringvangst ten wes ten van Ierland waar de Nederlandse vloot vanaf 1 juli toegang heeft. missie zij een oekers ig van bij de ,en ge- 1, alia aange wapen i Epe i stelle ;au mi it De Verenigde Staten hadden vlak voor minister van Buitenlandse Zaken Vance recentelijk naar Moskou vertrok opnieuw hun ernstige verontrusting uitgesproken over de Russische en Cubaanse politiek en aanwezigheid, in Afrika. De twee landen steunen de strijd van deze bewegingen in Rhodesië, Zuidwest- Afrika en Zuid-Afrika voor „de volledige en definitieve uitroeiing van kolonialisme en apartheid en voor vrijheid en onafhan kelijkheid”, aldus de verklaring. De Boeing werd met raketten beschoten en tot landen gedwongen op een plaats vlakbij de poolcirkel en de westpunt van de Witte Zee. Het toestel had toen bijna een uur boven Russisch grondgebied gevlo gen. De Noorse radar pikte de Boeing, die pal van noord naar zuid vloog, ruim boven Moermansk op en volgde het toesel gedu- redne een a twee uur. Al die tijd hield de (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) doen op 25 april?” is de suggestieve vraag van een ander blad. Nogal vreemde vragen voor zo’n feestdag. Vier jaar na de bevrijding is het Portugese volk een beetje de kluts kwijt. „25 april zegt me niks”, antwoordden sommigen op de gestelde vraag. „Er zijn veel fouten gemaakt na de 25e april”, zeggen andere zwartkijkers. Toch zijn de meesten het er over eens dat, dankzij de bevrijding, dit soort vragen in ieder geval gesteld kan worden. Zonder de staatsgreep van de Beweging van de Strijd krachten zou Portugal het 53e jaar van de fascistische dictatuur zijn ingegaan, zou er geen vrijheid van menings uiting zijn en geen in vrijheid gekozen parlement. Maar het heeft wat voeten in de aarde gehad voor het zover was. Het heeft er even serieus naar uitgezien dat Portugal een tweede Cuba zou worden. Maar de hete zomer van 1975 koelde behoorlijk af. De militaire macht is nu in handen van gematigd-progressieve militairen. De nieuwe grondwet bestaat al weer meer dan twee jaar. In 1976 werd de eerste vrij gekomen parlementaire regering geïn stalleerd. Toch lijken de Portugezen de laatsten die ermee tevre den zijn. Voor de ene helft is de 25e april „een dag van strijd” tot verdediging van de revolutionaire verworven- Op bilateraal niveau werden echter wel enige vorderingen gemaakt. Het uitblijven van een intern akkoord zal bijvoorbeeld de Nederlandse haring visserij niet tot paniek moeten stem- De Boeing verdween plotseling van de Noorse radarschermen, waarschijnlijk omdat het toestel snel naar beneden dook na de beschieting. De Russische luchtde fensie faalde dus volkomen, aldus de mili taire experts in Noord-Noorwegen dat na bij het besneeuwde Kirkenes een gemeen schappelijke 200 km lange grens met de Sovjet-Unie heeft. Gewoonlijk worden de niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen reeds buiten de territo riale wateren (12 mijl uit de kust) onder schept als ze op vreemd grondgebied aan vliegen. In Noorwegen gebeurt het regel matig dat jachtvliegtuigen opstijgen zodra een dergelijk toestel nog enige honderden mijlen van de Noorse grens is verwijderd. De Boeing koerste volgens de Noorse radar bijna een half uur lang in rechte lijn aan op de kust van het Kola-schiereiland bij Moermansk. Het duurde dus ten minste een uur voordat de Russische luchtdefen sie alarm sloeg. De Noorse waarnemers beschikken over informatie die het aannemelijk maakt dat de piloot van de Russische jager die de Boeing beschoot, in paniek handelde. Dit zou gebleken zijn uit de af geluisterde ge sprekken van de Russische piloot. De Noorse militaire zegslieden wilden hier over echter geen mededelingen doen. De Raad besloot het voorlopige ak koord over wederzijdse visrechten met Zweden, Noorwegen en de Fa- roer-eilanden met een maand te ver lengen. Wel vertelde commissaris Gundelach de ministerraad dat er door deze landen steeds grotere druk werd uitgeoefend om het akkoord te formaliseren. Dit is namelijk de enige groep landen die de gemeenschap aantrekkelijke tegenprestaties in hun wateren hebben te bieden voor verde re visserijconcessies binnen de EEG- 200-mijlszone. Josef Taus, voorzitter van de „Oosten rijkse Volkspartij”, werd voor een periode van twee jaar tot voorzitter van de „EDU” gekozen. SALZBURG (DPA). Tien Europese conservatieve en christen-democratische partijen hebben zich gisteren in Salzburg verenigd in de „Europese Democratische Unie” (EDU). Acht partijen namen slechts als waarnemer aan de oprichtingsverga dering deel. Ze willen deze status voorlo pig behouden. De 18 partijen hebben rond 56 miljoen kiezers in 14 landen achter zich. Zij willen als werkgemeenschap streven naar ver sterking van de samenwerking tussen de groeperingen van het politieke midden en dit streven niet beperken tot de groeperin gen binnen de Europese Gemeenschap. De christen-democratische partijen uit Italië en de Beneluxlanden namen niet aan de oprichtingsvergadering deel. Taus weet hun afwezigheid aan moeilijkheden bin nen deze partijen zelf of moeilijkheden op het gebied van de binnenlandse politiek van de betrokken landen. De uitnodiging tot toetreding tot de „Europese Democrati sche Unie” blijft echter van kracht. Van de verschillende zijden werd er echter een versoepeling van de Britse houding geconstateerd. Minister Sil kin maakt de raad alvast duidelijk dat het visserijbeleid bij de ophanden zijnde Britse verkiezingen geen enke le rol zou spelen. Verwacht wordt nu dat, na een rondreis langs de Europe se hoofdsteden, commissaris Gunde lach eind mei de ministerraad een nieuw compromisvoorstel zal kunnen voorleggen. Volgens een woordvoer der van de politie is geen geweld gebruikt en is ook geen arrestatie verricht. Dat staat maandelijks in de krant. De werkloosheidsuitkering? Die is heel wat hoger dan het gemiddelde loon in de Sov jet-Unie. Of we de werkloosheid ook mas keren door een portier bij de deur te zetten die automatisch doorverwijst naar de por tier die enkele meters verderop achter een bureau zit? Nee, dan plaatsen we een bord je: PORTIER, met een pijl erbij. En mogen wij nu weten hoeveel politieke gevangenen er in de Sovjet-Unie zijn? O, niet één? Tja. En waarvan moeten joden die een visum voor Israel hebben aangevraagd en daar om uit hun baan zijn gezet met hun gezin leven tot zij (misschien, ooit) dat visum krijgen? Daarvoor bestaan geen uitkerin gen. Niet dat zij dat antwoord dan geven, wij weten het zelf al, dus vanwaar nu eigenlijk die behoefte om het ook henzelf nog eens te horen zeggen? Niet om onze kennis te vermeerderen, maar om hen eindelijk eens te laten erkennen dat zij altijd liegen ofdat het gedrukt staat! De betoging van giste ren is de eerste in Rhode sië tegen het akkoord van 3 maart sinds de vor ming van de overgangs regering. ie van lilippe juni in werd of van evierd edede- i bij de 'entien ar ge- gister- meege- ■k vrij den en anklach' 1 n komen •ij ven of zijn. Dit ith giste- ogenblik nu toe 1 weinij i tot een daders MOSKOU. (Reuter) Cuba en de Sov jet-Unie zullen bun hulp aan de bevrij dingsbewegingen die in zuidelijk Afrika strijden opvoeren. Dit werd gisteren in Moskou bekendgemaakt in een gezamen lijk communiqué dat werd gepubliceerd na afloop van een bezoek van de Cubaan se minister van Buitenlandse Zaken Isi doro Malmierca Peoli aan Moskou. zit was t is eei Toen er tijdens een ontmoeting tussen de Russische delegatie van het Russische par lement en Nederlandse parlementariërs enkele vragen werden gesteld over met name genoemde dissidenten, luidde het tennismuurtje-antwoord: „Wij stellen toch ook geen onheuse vragen over de werk loosheid in Nederland?” Ik zou zeggen: gaat u rustig uw gang, wat wilt u weten? Hoeveel werklozen er zijn? Dick Verkijk heeft zich gespecialiseerd in de ondankbaarste vorm van journalis tiek, namelijk de kritische vraag aan de Oosteuropese autoriteit. Het is een vorm van oefenballen slaan tegen een tennis muur: een echte tegenstander ontbreekt, de antwoorden liggen in het protocol van de muur besloten, en je kan het effect van het antwoord ook wel tevoren berekenen aan de hand van het effect dat je de bal zelf hebt meegegeven. Echt zinvol zijn zul ke vraag- en antwoordspelletjes daarom zelden, maar ze moeten toch gespeeld wor den, om dezelfde reden waarom het goed is (ik spring nu even over van tennis op voetbal, opdat alle geledingen in mijn le zerskring aan hun trekken komen) dat de midvoor blijft jagen op de bal die door de tegenpartij in de verdediging wordt rond gespeeld. Want het maakt die verdedigers toch onrustig en onzeker. Vorige week somde ik op welke Neder landse namefï en begrippen ik tijdens een verblijf van vijf dagen in Parijs was tegen gekomen. Daarbij hoorde ook „a Dutch journalist”, die blijkens een verslag in de Herald Tribune, tijdens een persconferen tie in West-Duitsland van de Tsjechoslo- waakse president Husak, een kritische vraag had gesteld. Mijn eerste gedachte was: dat zal Dick Verkijk wel weer geweest zijn, en inder daad, hij vertelde me bij thuiskomst dat dat klopte. Op die persconferentie bleek dat er alleen tijd was voor één vraag van een Westduitse en één van een Tsjechoslo- waakse journalist, maar toen er na enige aandrang uit de zaal ook een vraag van een „buitenlander” werd toegestaan, nam Dick Verkijk zijn kans waar om te vragen hoe Husak, die zelf in de stalinistische tijd jarenlang gevangen had gezeten, er nu zelf ook weer politieke gevangenen op na kon houden. KAAPSTAD (Reuter). Naar de Zuidafrikaanse minister van Justitie James Kruger gisteren in het parlement heeft verklaard stierven er vorig jaar in Zuid- Afrika 138 mensen in gevangenschap. Tien daarvan zaten vast op grond van veiligheidswetten, 128 wegens andere beschuldigingen. Carter ens de Ja 11 up- :hts 39 .-miner nt min- Ier dan lijk het aldus In conferentiekringen werd meegedeeld dat premier Tindemans van België, die voorzitter van de Europese Volkspartij” is, onder druk van zijn partijgenoten niet naar Salzburg is gegaan. De „Europese Volkspartij” is een bunde ling van christen-democratische en con servatieve partijen binnen de Europese Gemeenschap. heden. Dat mag men gerust begrijpen als een protest tegen het terugdraaien van die verworvenheden; zoals de arbeidersmedezeggenschap in de bedrijven en de onbe lemmerde stakingsvrijheid. Protest vooral ook tegen de gestegen prijzen, die de werkelijke waarde van de lonen weer hebben teruggebracht tot een niveau dat niet veel meer verschilt met dat van vóór de bevrijding. De andere helft zegt dat 25 april een dag is als alle andere en gaat demonstratief aan het strand liggen. Dat is hun manier om tegen de teleurstellingen van de bevrijding te protes teren. Zaterdag het de Revolutionaire Raad een ernstige waar schuwing horen tegen de heden die misbruik maken van de moeilijke economische toestand en het volk opruien tegen de democratie. De Revolutionaire Raad is het or gaan dat over de broze democratie moet waken. In de Raad zitten de gematigd-progressieve militairen die, sa men met president Eanes, tot nog toe de situatie meester waren. Is de verklaring van de Revolutionaire Raad een teken van vastberadenheid bij de militairen? Of juist een teken van zwakte? Een winkelierster in Lissabon zei zondag: „Op 25 april ga ik naar mijn buitenhuisje: Met dat schieten in de stad ben ik hever niet thuis”. De waarschuwing van de Revolutionaire Raad vatte ze maar vast als een aankon diging op. ?se Ve orgar ds ei ingen ven va I ragelip— rijs bt’ voor 3r/_'< itionai L-i raat 6! De Franse regering heeft tot dusver het stilzwijgen bewaard over de gevechten, die geduurd zouden hebben van 16 tot en met 19 april. Het communiqué van het Frolinat is niet door ooggetuigen bevestigd. De pogingen van het Frolinat om in Tsjaad de macht te grijpen hepen in april uit op gevechten op grote schaal, toen de guerrillastrijders optrokken naar de hoofdstad N’djamena. Op verzoek van de Tsjadische regering schakelde Frankrijk, voormalig koloniaal heerser vah Tsjaad, 350 commandostrijders van het vreemde lingenlegioen in en bracht tonnen oorlogs- materieel naar Tsjaad om de Franse troe pen daar te versterken. Volgens de regering van Tsjaad is het Frolinat uitgerust met Russische wapens en wordt het gesteund door Libië. Volgens de guerrillastrijders is. met de aankomst van de commandostrijders van het vreem delingenlegioen het totaal aantal Franse troepen op 7000 gekomen. De burgeroorlog in Tsjaad begon in 1960, toen het van Frankrijk de onafhan kelijkheid kreeg. De Franse regering heeft de Tsjadische regering gedurende zeven jaar gesteund. Deze steun werd in 1972 stopgezet. Parijse dagbladen hebben erop aangedrongen dat Frankrijk zich buiten het conflict houdt. Front van Josjua Nkomo en Robert Moegabe, dat deze regeling afwijst. nd heef >e confe ationali ntwape landei n willei Pe tweejaarlijkse ontmoeting hield zich ning on roomamelijk bezig met de voorbereidin- jt de ke gen voor twee topconferenties die in juli in t onder West-Duitsland gehouden zullen worden: Central! j nistischi Boeing-piloot, die zich boven Groenland waande, zich aan de voorgeschreven hoog te voor verkeersvliegttugen. De Russische luchtdefensie kwam pas in actie toen het toestel Moermansk al ongeveer 200 km achter zich had gelaten, aldus blijkt uit de Noorse waarnemingen. van de Strijdkrachten is vanochtend een serie acties begonnen om het land te bevrijden van het regime dat bet al zo lang onder de duim houdt... Viva Portugal!” Hoewel dat eigenlijk niet de bedoeling was, liepen de Portugezen als één man de straat op om de bevrijding te lagenaa vieren, nog vóór dictator Marcello Caetano goed en wel )en Haa bevangen was gezet. gemeen sen inge De „Dag van de Vrijheid” wordt op grootse wijze Ie burge herdacht. Overal in het land zijn volksfeesten, sportevene- istermid inenten en plechtige herdenkingen georganiseerd. De istembii bloemenverkopers met hun anjers, het symbool van de Portugese revolutie, zullen weer goede zaken doen. In moti ^sabon wórdt een geweldige militaire parade gehouden ït'dat di het ••Pbsbi van het Imperium”. Hetzelfde imperium te kandi#aar april het jaartal hoeft men er in Portugal liet bij te zeggen een definitief einde aan maakte. Toen, veest vat® grandioze feestroes van de bevrijding, heeft ganisatii ^and daar een traan om gelaten. Of het zouden de .jmd»f®en van geluk moeten zijn die rijkelijk stroomden. .,Was 25 april de moeite waard?”, schreef zaterdag het SP een na grootste weekblad van Portugal. „Wat gaat u Tot de eerste categorie behoorde de zwarte leider Steve Biko, die, naar het onderzoek uitwees, tengevolge van hersenletsel zou zijn overleden, dat hij waar schijnlijk opliep tijdens een worsteling met leden van de veiligheidspolitie. Kruger verklaarde in schriftelijke antwoorden op vragen van oppositie-afge- vaardigde Helen Suzman dat van de andere negen drie zelfmoord pleegden, drie een natuurlijke dood stierven en een omkwam doordat hij van grote hoogte van een gebouw viel. De uitslag van de officiële onderzoeken naar de twee andere gevallen- werd nog verwacht. Van de 128 andere in gevangenschap omgekomenen die op grond van andere beschuldigingen werden vastgehouden, stierven er 30 een natuurlijke dood, pleegden 20 zelfmoord, overleden er 19 tengevolge van verwondingen opgelopen bij arrestatie of ontsnappingspogingen, tien door aanvallen van medegevangenen en tien tengevolge van wonden die zij voor hun arrestatie hadden gekregen, aldus Kruger. De onderzoeken naar de meeste andere gevallen waren nog niet afge sloten. In het bericht dat het gedetailleerde verslag van minister Kruger meldde, werd er overigens geen melding van gemaakt of de minister al dan niet een specificatie van de 138 overledenen naar huidskleur had gegeven. te eerste voor de leiders van de Europese Gemeenschap in Bremen, en de tweede in Bonn voor de zeven belangrijkste indu- CeSSCO Fe^an<^en' deze laatste zal ook presi dent Carter aanwezig zijn. Justitii- Premier Callaghan en kanselier Schmidt zijn het erover eens dat er bij dra ling 8en geleverd moeten worden aan het her stel van de wereldeconomie, maar ver schillen van mening over het aandeel dat de Verenigde Staten hierin moet hebben. Zondagavond had Dick Verkijk weer een kort interview losgepeuterd met de voorzitter van de Opperste Sovjet, kame raad Ruben. Hij wou eigenlijk geen inter view toestaan, maar omdat zijn delegatie te gast was bij de NOS, kon hij er toch niet onderuit. Tevoren had de persattaché van de Russische ambassade ongerust aan Verkijk gevraagd: „U stelt toch hoop ik geen vragen over de mensenrechten, hè?” „Geen vragen over de mensenrechten?”, vroeg Verkijk verbaasd. „En u noemt zich een socialist?” Hij vroeg dus naar de hou ding van de Sovjet-Unie inzake Chili, Ar gentinië en Zuid-Afrika, de tennismuur antwoordde automatisch met het begrip „internationale solidariteit”, waarop Ver kijk vroeg waarom de Sovjet-Unie vragen over dissidenten dan als een inbreuk op de binnenlandse aangelegenheden be schouwde? Dat waren onvergelijkbare grootheden, werd kribbig geantwoord. Tij dens het interview nam een fotograaf van de Russische ambassade een aantal foto’s. Allemaal van Dick Verkijk, niet één van kameraad Ruben. Die hoefde nog niet in het archief. KIRKENES. De Russische luchtde fensie heeft volledig gefaald toen de Zuid- koreaanse Boeing met 110 passagiers vo rige week doordrong in het Russische luchtruim nabij Moermansk, een van de grootste militaire bases in de Sovjet-Unie. Dit blijkt uit een analyse van de Noorse radarwaarnemingen, aldus militaire kringen in Noord-Noorwegen. LONDEN. (AP) De Britse en West- itgenoti duitse politieke leiders zijn er gisteren chouwdniet in geslaagd overeenstemming te be- iwen uil reiken over een plan om het monetaire en Djakarhandelssysteem van de wereld te stabili- le terug adonesi leren‘ ids bézit boeken geen resultaat niettemin bleef dwarsliggen. Het wil eerst het interne beleid van de grond zien komen met daarin bijzondere voordelen voor zijn eigen vissers. Niet alleen wil het een preferentie behou den binnen 50 mijl rondom de Britse kust, ook wil het een groter aandeel (er werd gesproken van minstens 25 procent) in de toekomstige groei van de visstand als de huidige strikte con serveringsmaatregelen hun vruchten beginnen af te werpen. Portugal viert anjer-revolutie (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) MADRID (UPI). Bij een aanval van Franse troepen op guerrillastrijders van het Frolinat (het Nationaal Bevrijdingsfront van Tsjaad”) zijn zestig Franse soldaten gesneuveld, zo wordt gezegd in een communiqué van het Frolinat dat door een functionaris van de Spaanse socialistische partij naar Madrid is gebracht. Hij had een bezoek gebracht aan een kamp van de bevrijdingsbeweging. Op borden, die de beto- I gers meevoerden ston- den teksten gericht tegen de drie zwarte leiders die het interne akkoord gete- kend hebben, te weten bisschop Moezorewa, do- j minee Sithole en stam- I hoofd Chirau. SALISBURY. (AFP)— I De Rhodesische politie heeft gisterochtend enke- le honderden zwarte stu- I denten verspreid die be- toogden tegen het interne I akkoord van 3 maart en I voor het Patriottisch

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3