Projectgroep geeft WAO-ers de kans hun leven weer zinvol te maken treedt op C.O.V. in concertgebouw Manchester PROGRAMMA'S MET VEEL SPORT EN SPEL Duizend wandelaars van start Viering Koninginnedag 1978 op acht plaatsen in Velsen *s F 1 I I „IJmuiden” I Kom vanavond naar de VVD lij „NIET NAAR BUITEN, WANT DAN WIJZEN ZE: DAAR GAAT DIE PARASIET D Echtscheiding 's Nachts naar buiten it I Weer inhoud geven grote formaten offset druk tot 50x70cm PM rr VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 25 APRIL 19 7 8 ONDERWIJSPROBLEMATIEK (Van een onzer verslaggeefsters) OP UITNODIGING ENGELSE ZUSTERVERENIGING -- drukkerij schmitz bv De heer Burger, die zelf twaalf jaar geleden om gezondsheidsre- ienen voor zijn werk bij de Hoog ovens werd afgekeurd, zet zich al (eruime tijd in voor zijn lotgeno ten. „Het is”, zo vertelt hij, „ver nietigend om door ziekte naast het arbeidsproces te worden ge plaatst. De spanningen die er door ontstaan zijn zo groot: ver eenzaming en geïsoleerd raken zijn de grootste problemen”. Drs. N. J. Ginjaar-Maas D. A. T. van Ooijen offset klein-offset boekdruk VELSEN. Nadat al enkele jaren in de IJmond door de indu striebond NKV-,,Herwonnen Levenskracht” is gewerkt aan het project VAO heeft een deelnemer uit die groep, de Velsenaar Th. J. Burger, iet plan opgevat om in Velsen iets op poten te zetten voor alle belangstellenden uit de groep die de WAO-ers wordt genoemd. „De jroep”, aldus de heer Burger, „die altijd tussen de wal en het schip valt, if ze nou georganiseerd zijn of niet. Want iedereen zit in dezelfde problemen”. Daarom is in samenwerking met een groot aantal organi saties in Velsen een projectgroep samengesteld die op dinsdag 9 mei «n tien uur in gebouw Velserduin een bijeenkomst gaat houden. Hier wordt iedereen die wat meer wil weten over dit initiatief verwacht. Er ;al een enquête worden gehouden om te kijken hoe de wensen liggen, welke behoeften er zijn, zodat komend seizoen een en ander van start kan gaan. 1^ (ADVERTENTIE) Tweede Kamerlid VVD Tweede Kamerlid PvdA Antwoordnummer 1877 Den Haag (geen postzegel) tel 070-614121 (Van een onzer verslaggevers) t (ADVERTENTIE) TH. J. BURGER IlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllilllllllllllllllllllOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Waterlandweg. I liers an te één peci- neer iren- lame mer- scor- dder sap- Hen) kunnen hen duidelijk maken dat ze nog zoveel kunnen betekenen”. IJMUIDEN. De Christelijke Oratori- umvereniging „IJmuiden” doorbreekt 1 mei de sleur van plaatselijke optredens met een uitvoering in het Engelse Man chester. Het koor zingt daar op uitnodi ging; van de zustervereniging het Hallé- koor in het pas geopend concertgebouw van Manchester. Aan het optreden in En geland nemen 112 leden deel. Het IJmui- dense gezelschap vertrekt zaterdag per vliegtuig vanaf Schiphol. Voor het gastoptreden zijn de volgende koorwerken ingestudeerd: Blessed be the Lord (Elgar), Missa Brevis (Telemann) en het Amsterdamse Te Deum dat bij gele genheid van Amsterdams zevende eeuw feest door Willem Wiesehahn werd gecom poneerd. Het Hallékoor, dat aan dezelfde uitvoering meewerkt, zingt de Mis in C van L. van Beethoven. Deze zanggroep bestaat evenals de C.O.V. IJmuiden uitsluitend uit amateurs. Er bestaan nauwe banden met het Hallé Symfonie Orkest waarmee jaar lijks gemiddeld vijftien concerten worden verzorgd: De IJmuidense oratoriumvere- niging zong eerder al voor buitenlands publiek tijdens concertreizen naar Duits land en Zwitserland en in Canada naar welk land in 1975 een veertiendaagse toer- nee gemaakt werd. Een onverwachte, maar door de organi satoren gewaardeerde opkomst. De wandelaars trokken gisteravond door Driehuis en Beeckestijn. Vandaag leidt de tocht langs vishal, havens, strand en Zeewijk, terwijl woensdag IJmuiden, Velsen-Zuid en Velserbeek worden doorkruist. De tocht eindigt woensdag met een gezamenlijke in tocht. Hiervoor wordt verzameld bij de Tolsduinerlaan in Velsen-Zuid. Van daar zal de stoet, begeleid door de IJmuider Harmonie en het Majoretten- peleton en Drumband IJmuiden via Zeeweg, Plein 1945, Velserduinweg, Oosterduinweg en Kennemerlaan weer bij de finish komen; de Hugo de Groot school in de Grahamstraat. telefoon 02510 -23207 wijkerstraatweg 160 velsen-noord uur lur der- een n de is en deel ge- keu- n. „Ik weet van zoveel mensen die bijvoor beeld overdag niet op straat durven, om- iat ze gewoon worden nagewezen van „daar gaat die parasiet” en dan maar ’s nachts buiten gaan wandelen. Daarbij ko men de problemen die in zo’n situatie ontstaan in het gezin: iedereen behoudt zijn eigen taak, maar pa loopt thuis ieder- een maar voor de voeten, bemoeit zich met het werkpatroon van moeder, gaat de kin deren meer bedillen, heeft geen hobbies en als-ie ze wel heeft, leert hij al gauw dat zo’n hobby toch je dag niet vult. Hij loopt met z’n ziel onder z’n arm”. De projectgroep WAO stelt zich tot taak het isolement van de WAO-er te doorbre ken, wil een nauwere band scheppen en wil waar nodig de mensen elkaar laten helpen. Hiervoor worden regelmatig bij eenkomsten georganiseerd en worden, voor de mensen die niet mobiel zijn, huis bezoeken gebracht. De ervaring binnen de NKV-club heeft al lang geleerd hoeveel steun de mensen elkaar kunnen geven. willigers nodig hebben, we zijn bezig om de grond te regelen voor volkstuintjes, we kunnen gaan vissen, men kan helpen bij bejaarden, ach, er is zoveel mogelijk om weer inhoud te geven aan een bestaat dat anders zo uitzichtloos is”. Naar schatting van de heer Burger telt Velsen zo’n achthonderd personen die in de WAO lopen. „En dat is”, zegt hij, „nog aan de lage kant. Die mensen moeten even over die drempelvrees heenkomen en wij spriet-vechten, schieten, Dartspel en touwtrekken. Opgeven voor de home- trainerwedstrijd bij de heer P. Heer- kens. Deelname vanaf de leeftijd 17 jaar. 21.00 uur: Feestavond voor en door de jongeren van Driehuis in tent I. Feesta vond. Het programma wordt verzorgd door de Heemskerkse groep „Tina and the Sea-Set”. Alleen toegang op vertoon van lidmaatschapskaart (geldig voor 2 personen). Introduceren is mogelijk, waarvoor vooruit eveneens toegangsbe wijzen worden verstrekt. Oranjevereniging Santpoort-Zuid: Zondag 30 april: 14.00 uur Gezinswandel- tocht. Uiterlijk 13.45 uur aanwezig zijn op het veld aan de Brederodeschool aan de Bloemendaalsestraatweg. Maandag 1 mei: 8.45 uur: Opening door burgemeester Molendijk, vlag hijsen door het watervendel van de Kon Tiki, terwijl „Wilhelmina” het „Wilhelmus” speelt. 9.00 uur: Start van de optocht. Aanmelden Naast de mannen staan veelal de echtge notes. „En die moet je niet vergeten, wat die meemaken”, aldus de heer Burger. „Dat geldt natuurlijk ook voor de kinde ren, maar die vrouwen hebben het ook moeilijk. Er komen heel wat echtscheidin gen voor in gezinnen waar pa opeens na een jaar ziektewet in de WAO terecht komt. Voor die vrouwen nu willen we ook discussiemiddagen organiseren. Ons is wel gebleken dat met al deze activiteiten in een grote behoefte wordt voorzien en dat het al veel steun heeft gebracht”. In de projectgroep die nu in Velsen is samengesteld zijn ook de Algemene Hulp dienst, de Stisa, de Stichting Dienstverle ning aan Bejaarden, alle buurthuizen, de wijkcommissie uit het dienstencentrum Zee-en Duinwijk, het Kennemer Vor mingscentrum en de Commissie Lichame lijk gehandicapten IJmond vertegenwoor digd. Vanuit de raadscommissie sociale zaken heeft het PvdA raadslid mevrouw J. Bos-de Boer zitting. De commissie heeft voor de activiteiten een begroting opgesteld die wordt meege nomen in het Educatief Plan van de ge meente, waarvoor het rijk mogelijk subsi die zal verlenen. Zelf hebben de leden van de projectgroep al gezocht naar een ruim te in Velsen waar geknutseld kan worden, ook is geschreven naar de Stichting Re creatieschap Spaarnwoude voor grond voor volkstuintjes, maar nog niets van dit alles is geregeld. Daar wordt dus nog aan gewerkt. Nu staat echter als eerste de bijeenkomst in Velserduin (Velserduin- plein in IJmuiden) te wachten om eens te kijken hoe groot de belangstelling is. „Want dan weten we wat”, zegt de heer Burger, „en dan kun je hard maken dat je ruimte, grond en geld nodig hebt”. „We organiseren bijscholing, cursussen bijvoorbeeld vreemde talen en acti viteiten om gewoon nieuwe perspec tieven te openen. Zo kun je iemand een nieuwe hobby geven, hem in contact bren gen met allerlei hulpinstanties die vrij- Aanvang 20.00 uur Bloemendaalse Schoolvereniging Lage Duin en Daalseweg 17, Bloemendaal. tot 8.30 uur. De stoet wordt voorafge gaan door het fanfarekorps „Wilhelmi na” en de majorettes uit IJmuiden. Rou te: v. Dalenlaan, Wüstelaan, W. Daniëls- laan, Laurillardlaan, Clarionlaan, Hard- draverslaan, W. Daniëlslaan, Wüstelaan, en terug naar de Brederodeschool. 9.50 uur: Schermdemonstratie door „De Valkeniers” met deskundige toelichting. 10.20 uur: Prijsuitreiking van de optocht. 10.30 uur: Bekendmaking prijswinnaars kleurwedstrijd. 10.45 uur: .Ringsteken op de fiets voor jeugd vanaf 12 jaar. Voor 10.45 uur opge ven aan wagen I op het veld. 14.00 uur: Film voor de allerkleinsten (t/m 6 jaar) in „De Duinpan” aan de Duinweg. 14.00 uur: Start kinderspelen voor kinde ren van 7 t/m 12 jaar. Tot 13.30 uur is de aanmelding. o.a. polsstokspringen, feli- citatieloop). 16.15 uur: Judo-demonstratie door judo- vereniging Dschen Dui. 16.45 uur: Uitslag kinderspelen en bekend making prijswinnaars gezinswandel- tocht. 17.00 uur: Mastklimmen, vanaf 15 jaar. 17.00 uur: Touwtrekken met z’n drieën. Het bestuur begint. Men kan zich ter plaatse aanmelden. 19.00 uur: Voetbalwedstrijd om de dorps- eer tussen de winkeliers van Santpoort- Noord en -Zuid op het veld van de Ter- i 50 jaar metaalfoliedruk en nog altijd voor uw familiedrukwerk beckelaan, Jan Kostelijklaan, dr. Kuy- perlaan en verder door het bos naar de Muziektent bij Paviljoen Velserbeek. 11.30 uur: Ballonnenwedstrijd bij de Mu ziektent. 14.00 uur: Middagspelen voor alle* leeftij den o.a.: hoepelen, zaklopen, ringsteken, blaasslaan, volleybal, straattekenen, di verse balspelen, boetseren, plakken etc. voor de kleintjes. Deze spelen worden gehouden op het plein aan de van Tuyllweg. 21.00 uur: Feestavond in het Paviljoen Velserbeek voor alle bewoners van Vel- sen-Oost en Velsen-Zuid, met medewer king van de „Oranjeband”. Aktiviteitenkomitee Velsen-Oost: Kin- deroptocht in samenwerking met Oran jevereniging Oud-Velsen. 12.45 uur: Opening en verzamelen bij de microfoon geplaatst in het plantsoen van ’t Kaetie. 13.00 uur: Aanvang van de kinderspelen slalom, tekenen, kussengevecht, oberra- ce, hindernis, touwtrekken en peuter- spelen. 16.30 uur: Prijsuitreiking. Na de prijsuit reiking tonsteken op smalspoorbanen voor volwassenen. Programma Oranjevereniging Driehuis: Dinsdag 25 april: 20.15 uur Toneelgroep Theater met De Burgeredelman van Mo lière in de Stadsschouwburg. Maandag 1 mei: 8.30 uur: Samenzang door kinderen voor de R.K. Engelmun- duskerk met begeleiding van muziekver eniging „Soli”. 9.00 uur: Kinderoptocht. Vertrek van het Kerkplein naar de Koningin Juliana- boom op de hoek Driehuizerkerkweg/de Gen^stetlaan, alwaar de voorzitter on der het spelen van het „Wilhemus” de vlag zal hijsen. Route: de Genestetlaan, Valeriuslaan, Driehuizerkerkweg, da Costalaan, Tol lenslaan, P.C. Hooftlaan, Driehuizerkerkweg, Waterlandweg. Eindpunt feestterrein. 10.15-11.45 uur: Kinderspelen: Kleuters: Spelletjes in de kindercrèche in tent II. Meisjes en jongens 6 en 7 jaar: Kangoe- roe-race, Meisjes en jongens 8 en 9 jaar: Hindernis-race, Meisjes en jongens 10 en 11 jaar: Boegspriet-vechten en sjoelen, Meisjes 12 t/m 15 jaar: Langlauf-race en dartspel, Jongens 12 t/m 15 jaar: Zeep- baan-race en schieten. 12.00 uur: Prijsuitreiking. 13.30 uur: Versierde optocht. Beoordeling door een jury uit de deelnemende kinde ren. Opstelling: Op het schoolplein van de nieuwe Engelmundusschool aan de Driehuizerkerkweg. Het thema is dit jaar „versierde vaartuigen, dieren en vogels van allerlei kleur en vorm”. Rou te: vertrek schoolplein nieuwe Engel mundusschool richting station Wester- veld, Nic. Beetslaan, van Maerlantlaan, Tesselschadeplantsoen, Nic. Beetslaan, Alb. Verweylaan, Lodewijk van Deyssel- laan langs de Luchte en Huis ter Hage, van Lenneplaan, P.C. Hooftlaan, Tolles- laan, Jacob Catslaan, Middelloolaan, feestterrein Aagte Vonklaan. 14.00 uur: Middagspelen op het feestter rein. Voor de ouderen: Home-trainer- wedstrijden, Rad van Avontuur, boeg- Ruim duizend wandelaars zijn maandagavond bij de Hugo de Groot- mavo in Umuiden van start gegaan voor de wandeldriedaagse van de wan delclub De Kennemer Jagers. Deze driedaagse wordt deze week gehouden in het kader van de Velsense Sport week. Met de duizend belangstellen den aan de start werden driehonderd wandelaars meer geteld dan vorig jaar. met ort het dagprogramma genoteerd per :lden 'Uk of woonkern. Jmuiden-West. De Oranjevereniging „IJ- muiden-West” begint Koningnnedag 1978 met een trimwandeltocht over tien kilometer. Start (10 uur ’s morgens) en finish: bij het hervormde wijkgebouw aan de Radarstraat. In de sporthal aan de Planetenweg begint om half tien ’s morgens een amusementsprogramma speciaal voor de kleuters met een goo chelaar, imitator en marionettenvoor stelling. Voor de ouderen draait om half acht in het City Theater een film over de Koninklijke Familie gevolgd door een lachfilm met Louis de Funès („Samen uit, Samen thuis”). De IJmuider Harmo nie en het Tamboer- en Trompetter korps Velsen-Noord maken ’s morgens een rondgang. De harmonie geeft ’s mid dags op het sportpark Schoonenberg een miniretteshow met een openlucht circus als onderbreking. (Aanvang 14.00 uur). In Umuiden-Oost wordt al op 29 april begonnen met twee kinderprogramma’s. Een voorstelling voor kleuters (gooche len en poppenkast) begint om half drie in de lts (ingang De Noostraat). In de Stadsschouwburg beginnen om half twee en kwart over drie filmvoorstellin gen (Sjors en Sjimmie) voor de wat ou dere jeugd. Programma voor maandag 1 mei: 100-10.00 uur: Muzikale rondgang door Drumband „IJmuiden”. Route: Start Brinioplein, de Noostraat, Plein 1945, Zeeweg, Tussenbeeksweg, Kastanje- straat, Groeneweg, Meeuwenlaan, Fa zantenlaan, Elzenstraat, Cederstraat, Velserduinweg, Lindenstraat, Heeren- duinweg, lepenstraat, Velserduinweg, Acaciastraat, Tuinderstraat, P. Potter straat, G. Doustraat, Rijnstraat, Spaar- nestraat, Marktplein, R. Claesenstraat, Planciusstraat, Evertsenstraat, Tromp straat, Kortenaerstraat, van Wassenaer- straat, Casembrootstraat, de Ruyter- straat, Fr. Naereboutstraat, Velserduin- plein, Velserduinweg. Eindpunt Heeren- duinweg/twembad. 10.00-12.30t Schapenlandje de Heerendui- nen Spelochtend, georganiseerd in sa menwerking met diverse Scouting groe pen uit Velsen. Op het programma staat ringsteken, zaklopen, pijlen gooien, las- sowerpen, touwtrekkenjiindemisbaan, paalwerpen, kabelbaan. 20.00 uur: In het City-theater aan de Ken nemerlaan vertoning van de film „Sa men uit, Samen thuis”. Oranjevereniging Oud-Velsen. 10.15 uur: Opstelling gecostumeerde kin deroptocht bij de brandweerkazerne. Deelname voor alle kinderen tot 12 jaar. 10.30 uur: Vertrek van de optocht met muziek voorop. Route: Brandweerka zerne, Meervlietstraat, Lizenstrate, ’t Roode Hart, Meervlietstraat, Stations weg, v. Tuyllweg, Min. Lelylaan, Thor- Oranjevereniging Santpoort-Noord: Zaterdag 29 april: 14.00 uur straattekenen in de Hoofdstraat, op de trottoirs tussen de Huis ten Biltstraat/Vlugthovenstraat en de Broekbergenlaan. 14.00 uur Fietspuzzeltocht door de omgeving van Santpoort. Start: Juliana van Stolberg- school. Zondag 30 april: 13.30 uur Motortrial door motorclub „IJmond” op het sportveld van kindertehuis St. Rafaël. Maandag 1 mei: 9.30 uur: Verzamelen van gecostumeerde kinderen op de diverse schoolpleinen. 10.15 uur: Vertrek optocht van de diverse schoolpleinen naar de vijfsprong Burg. Enschedelaan/Terrasweg. 10.30 uur: Samenkomst op voornoemde vijfsprong. Toespraken door burge meester Molendijk en de heer P. Tierolf. Vlaghijsen door een groep van scouting Nederland, afd. Santpoort. Muzikale medewerking van Soli en Voorwaarts. 11.00 uur: Vertrek gecostumeerde kinder optocht met onder meer deelname van tilbury’s en aangespannen wagens en Chinese draak. De optocht eindigt in de Hoofdstraat waar de prijsuitreiking plaatsvindt. 13.30 uur: Opening festiviteiten op het feestterein aan de Hoofdstraat en op het land van A. Hop. Aktiviteiten: Zes-kamp, paalzitwedstrijd, damsimul- taan, mogelijk ook een schaaksimul- taan. De hele middag speelt het Sant- poorts draaiorgel. 16.00 uur: Touwtrekken, voor dames en heren. 16.00 uur: Ski-loop op ski’s voor zes per sonen. 19.00 uur: Voetbalwedstrijd tussen de win keliers van Santpoort-Zuid en Sanpoort- Noord op het terrasvogelsterrein in Santpoort-Zuid. 20.00 uur: Klaverjasavond voor bejaarden in zaal „Zomerlust” aan de Hoofdstraat. Kaarten verkrijgbaar bij Hans Böhm in de Hoofdstraat. 20.00 uur: Oranjebal in „De Weyman” ge organiseerd in samenwerking met de Oranjevereniging Santpoort-Zuid. >epa-1 ver- kwa- VELSEN. Koninginnedag is een bus, bruikbare kapstok voor uitgebreide festi- inde- dteiten. Elk jaar weer. Ook in Velsen Waar dit jaar maar liefst acht oranjever- ror nigingen en activiteitencommissies met joral en programma komen. Voor 1 mei, de gaat atum van de feestviering. Hierna in het- rasvogels. In de pauze: wie komt met de gekste tweewielige ongemotoriseerde crossfiets. 20.00 uur: Oranjebal in „De Weijman”. Dinsdag 2 mei: 14.00 uur Gezellige middag voor bejaarden in „De Duinpan” aan de Duinweg. Programma Velsen-Noord: 9.00 uur: Rondgang Tamboer- en Trompetter korps Velsen-Noord. 9.45 uur: Vlag hijsen op het Stratingplant- soen, terwijl het muziekkorps het „Wil helmus” speelt. 10.00 uur: Sport- en spelaktiviteiten voor jongens en meisjes van 7 t/m 14 jaar. Deze aktiviteiten vinden plaats op twee punten aan de Wijkeroogstraat, op het Meerweidenlaan-plantsoen, op twee punten op het Stratingplantsoen, op de Schulpweg en aan de Gildenlaan. 10.00-12.00 uur: Kinderfeest in Buurtcen trum „De Mei”. Optreden van poppen theater Plop en het clownsduo Willy en Bully. Toegangsbiljet via scholen ver krijgbaar. 13.30- 15.00 uur: Spuitbalwedstrijd tussen de brandweerkorpsen van Hoogovens en Van Gelder Papier op het grasveld hoek Pontweg en Grote Hout of Ko ningsweg. 15.30- 17.00 uur: Inschrijving voor de gezinstoertocht op de fiets bij Fietsen- handel Pieters aan het Breesaperhof of na de spuitbalwedstrijd. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5