Vrouwen in Azië grote verliezers Zonnedetector doet het weer Nieuwe maatregelen verwacht Pionier II weer Angst groeit onder vol bedrijf in Russische joden STAATSSECRETARIS HAAS VAN VERKEER: zekerheid bieden Ook lage vliegtarieven moeten Angst voor geromantiseerd beeld LENTE IN WASHINGTON A*' Hongarije hecht aan economische positie ISH bob Conclusie op bijeenkomst in Hong Kong I i w WtfWiSB 1 J* 15 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL (door Anton Koene) I IMF OPJUT v (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De NASA is erin geslaagd een wetenschappelijk instrument aan boord van de Pionier II, die vele honderden miljoenen kilometers van de aarde is verwijderd, op weg is naar de planeet Saturnus, weer tot leven te brengen nadat het drie jaar lang had gezwegen. Fj JRATI01 WOENSDAG 26 (Van onze redactie buitenland) HONG KONG. In Azië zijn de vrouwen de grote verliezers in de modernisering. Een vrouw heeft een man nodig om in het door mannen gedomineerde werelddeel enig aanzien te verwerven. Dat is de conclusie die getrokken werd aan het einde van een bijeenkomst in Hong Kong waar vrouwen spraken over het strijden voor gelijke rechten. BOEDAPEST. De verande ringen in de top van het Centrale Comité van de Hongaarse Com munistische Partij hebben vol gens welingelichte bronnen de weg vrijgemaakt voor de man die vooral de laatste tijd het meest genoemd is als opvolger van par tijsecretaris Janos Kadar. De 56- jarige „kroonprins” Karly Ne meth, die sinds 1974 de portefeuil le voor Economische Zaken in het Centrale Comité beheert, is Ka- dars vroegere economische advi seur en de vertrouweling van Bela Biszku. De laatste is 21 jaar lid van het Politburo geweest en nu op 57-jarige leeftijd „gepensio neerd”. S W gap EbL.: m> O g i ‘j >65 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Onder de joden in de Sovjet-Unie, vooral diegenen die overwegen toestemming te vragen om het land te verlèten, groeit de laatste maanden de angst voor nieuwe anti-joodse maatregelen. „Men is bang dat de autoriteiten zullen proberen tijdig voor de Olympische Spelen van 1980 (die in Moskou worden gehouden) de vrijheidsdrang van de joden te onderdrukken met allerlei intimidatiemaatregelen”, aldus de Haagse rabbijn A. Soetendorp namens het Nederlands Solidariteits comité met de Joden in de Sovjet-Unie. Volgens rabbijn Soetendorp is de sfeer in de Sovjet-Unie op het ogenblik te vergelijken met die in 1936, vlak voor het hoogtepunt van de stalinistische zuiveringsacties die miljoenen inwoners van de Sovjet-Unie het leven kostten. Tijdens de persconferentie van het Solidariteitscomité vertelde de vorig jaar uit de Sovjet-Unie vertrokken professor Herman Shapiro over de problemen die de joden in de Sovjet-Unie ondervinden, als zij eenmaal kenbaar hebben gemaakt dat zij het land willen verlaten. De praktijk in de Sovjet-Unie is op het ogenblik dat joden alleen het land mogen verlaten als zij een officiële uitnodiging kunnen overleggen van familieleden die wonen in Israel. De val van Bela Biszku, die als minister van Binnenlandse Zaken de vervolging van de contrarevolutionairen na de op stand van 1956 leidde, en de opkomst van Nemeth, leggen twee belangrijke ontwik kelingen in het Hongarije van vandaag vast. Een daarvan is de langzame maar vastberaden politiek een open discussie toe te laten om voort te borduren op wat er in en rond 1956 is gebeurd. De tweede is de vastbeslotenheid van de Hongaren de eco nomie kost wat kost te hervormen en pro blemen, zoals produktiviteit, efficiënte be drijfsvoering, investering en het beperkte aantal arbeidskrachten in de wortel aan te pakken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „De luchtvaartmaatschappijen die passagiers trachten te lokken met bijzonder lage tarieven”, vindt staatssecretaris drs. Nellie Smit-Kroes van Verkeer, „moeten daar de volle zekerheid tegenover stellen dat de passagier kan worden vervoerd wanneer hij dat wil. De prijs voor een goedkoop ticket behoort niet de toevalli ge beschikbaarheid van een vliegtuigstoel te zijn, of de afroep dat hij mee kan”. Aldus formuleert de staatssecretaris haar be zwaren tegen de voorwaarden die KLM en Pan American hadden verbonden aan de wel zeer lage tarieven die zij onlangs hadden aangekondigd voor reizen naar de Verenigde Staten - behoudens goedkeuring van de Rijks Luchtvaart Dienst. Wel, die goedkeuring is dan ook niet gekomen, want, vindt mevrouw Smit-Kroes, „in zulke zaken past niet een opstelling zoals Albert Heijn met succes Voor het eerst sinds 1956 heeft de Hon gaarse radio vijf maanden geleden een documentaire uitgezonden over de gebeur tenissen, die destijds tot de opstand heb ben geleid en waarin ook de stem van Imre Nagy te horèn was. Het boek over de opstand en de achtergronden daarvan, waarin stevige kritiek wordt geleverd op de houding van de partij, is nu vrij te koop in de boekwinkels. Dit is een wezenlijke ontwikkeling en verandering in een land waar nog altijd Russische militairen gele gerd zijn op minder dan een uur afstand van het centrum van de hoofdstad Boeda pest en waar alle schade aan de gebouwen wordt toegeschreven aan de belegering van de stad aan het einde van de Tweede Wereldoorlog en niet aan de aanval van en toepast, drommen klanten te lokken met één enke le goedkope krop sla”. Anders gezegd, „het moet niet zo worden dat lijnmaatschappijen een zodanige greep op de markt zouden krijgen dat het resultaat zou zijn het wegvallen, weggeconcurreerd worden van een ca tegorie die van zeer grote betekenis is geweest voor de ontwikkeling van het sociale toerisme, het char- ter-vliegverkeer. Laten de chartermaatschappijen maar volop de hete asem in de nek van de lijn maatschappijen blijven”. In haar opvatting schept dat op zichzelf reeds een gezonde concurrentieverhouding, terwijl zij het als de taak van de Rijks Luchtvaart Dienst ziet dat de belangen van de consument geen geweld wordt aangedaan. „Afgezien natuurlijk van on voorziene prijsontwikkelingen, heeft de passagier Toch is het opmerkelijk dat in het geval van de KLM de goedkeuring is „onthouden”, terwijl Pan American bericht kreeg dat het tarief voor stel was afgekeurd: „Disapproved”. Geen wonder dan ook dat de Amerikaanse luchtvaartdienst, de Civil Aeronautics Board, afgevaardigde Atwood vanuit „Lokkertjes”, noemt mevrouw Smit-Kroes dat, die uiteindelijk alleen aantrekkelijk zijn „voor 65- plussers en studenten - niet voor de massa die zich eigenlijk wel een vakantie in Amerika zou kunnen veroorloven”. er niets aan dat hij volgend jaar aanzienlijk meer moet betalen, of dat de voorwaarden waaronder hij voor de laagste prijs aan boord kan komen, weer zo veel zwaarder zijn”. Bonn naar Den Haag heeft gedirigeerd om met de RLD over deze zaak stevig van gedachten te wisse len. De Amerikanen zijn duidelijk boos. Het zit de Amerikanen verder dwars dat de RLD bezwaar had tegen de koers die PanAm hanteerde, 2,50 voor een dollar in plaats van de 2,75 die de RLD wilde. Daarmee kwam PanAm’s tarief welis waar nog juist boven dat van Martin Air te liggen, maar in werkelijkheid, door de prijs die de touro perators moeten vragen, 90,- eronder. „Ja, ƒ2,75 voor een dollar is nu eenmaal de rekeneenheid die in de luchtvaart voor een dollar wordt gehanteerd. Daar moet Pan American zich dan ook aan houden. In elk geval werd hierdoor het verschil met de chartertarieven te gering. Dat zou ertoe kunnen leiden dat de charterbedrijven hier even noodlijdend worden als de Amerikaanse, en dat achten wij onaanvaardbaar. Het verschil tussen een vlucht met een chartervliegtuig en een met een lijnvliegtuig moet echt in prijs uitdruk baar blijven”. Filippijnen. „Het leven de plattelands vrouwen op de Filippijnen heeft weinig weg van het geromantiseerde beeld, dat vaak gegeven wordt. Honger, ziekte en ondervoeding zijn de feiten”. Zij zei ook dat vrouwen die zich geen beha kunnen permitteren met minachting kijken naar de westerse vrouwen die met name in de jaren zestig de beha in de ban deden. Afgevaardigden uit Thailand klaag den over het feit dat vrouwen nauwe lijks betrokken worden bij modernista- tieplannen in de landbouw. De eige naars van de boerderijen verkopen hun vrouwen vaak aan bordeelhouders uit de stad. In Japan, waar de industrialisatie zeer snel is doorgevoerd, krijgen de vrouwen in de grote bedrijven nauwe- Vaak worden zij niet toegelaten bij cursussen. Ook worden zij nog paterna listisch behandeld. Alleen in Maleisië en Birma hebben de vrouwen behoorlijk wat rechten. Zo mag ook een vrouw bezittingen hebben in die landen, hetgeen in veel Aziati sche landen niet het geval is. „In Azië heerst voornamelijk nog de traditionele gedachte, dat de man baas in huis is”, aldus Anne Thaler. Het ruimtevaartuig vloog rond Jupiter van de ene pool naar de andere en gebruik te de geweldige aantrekkingskracht van Jupiter om in een nieuwe baan te komen naar Saturnus, hoog boven ons zonnestel sel (160 miljoen kilometer boven het vlak van de meeste planetenbanen). Korte tijd daarna viel de detector uit. Bij het naderen van Saturnus daalt de Pionier II langzaam in zijn hoge boogbaan, vanwaaruit hij als het ware van boven op de ecliptica neerkeek. Geen enkel ruimte vaartuig heeft eerder zo hoog boven de aardbaan gevlogen. De Pionier II reist nu door onverkend terrein. Hij heeft vastgesteld dat de zon, evenals de aarde, een magnetische noord en zuidpool heeft, tenminste tijdens deze fase van de zonnecyclus. Geleerden beschouwen dit als een fun damentele ontdekking, die misschien van toepassing is op praktisch elke ster aan het firmament. Van de aarde af gezien ziet de zon er nogal ingewikkeld uit. Op reis van Jupiter naar Saturnus kwam de Pionier II door een „schild van elektrische stroom” in het noordelijke magnetische halfrond van de zon. Ontdekt werd dat dit stroomschild als een soort vervormde schijf door het vlak van de evenaar van de zon loopt, en de bolvormi ge ruimte rond de zon verdeelt in ruwweg even grote magnetische halfronden. Het gebied van de zonnewind strekt zich tot ver voorbij de aarde uit, minstens tot zover als de Pionier II op zijn reis heeft gemeten. traat 2 Het Hongarije van vandaag is een land dat onder de Oostbloklanden een van de meest gezonde economieën heeft en dat vast van plan is deze leidende positie te behouden. Onze redacteur in Oostenrijk Anton Koene, is een week in Boedapest geweest, waar de Hongaarse autoriteiten hem in uitvoerige achtergrondgesprek- ken hebben geconfronteerd met de economische problematiek. De informatie die gegeven werd, was beknopt, de zaken werden duidelijk uitgelegd en er werd geen poging gedaan recent gerezen problemen te verdoezelen. Wat dat betreft zijn de Hongaren zich goed bewust van fouten en zijn zij in feite hun eigen critici. ■Moeilijker was het een open gesprek te voeren over politieke problemen. Nog altijd is er een bepaalde angst bij degenen die een gedachte willen uitspreken. Niettemin zijn velen bereid in dit opzicht meer risico’s te nemen dan in de voorbijgaande jaren. Er zijn tekenen die erop wijzen dat Hongarije langzaam maar zeker nadrukkelijk binnen het Oosteuropese blok het eigen gezicht wil bepalen zonder het gevaar te lopen door de Sovjet-Unie tot de orde te worden geroepen. In Bonn wordt overlegd over een nieuwe lucht- vaartovereenkomst tussen de Bondsrepubliek en de VS. Ook daar is een voorstel voor lage transat lantische tarieven ingediend, ook daar is het voor stel van PanAm door de Duitsers afgekeurd. Ech ter wel tegen een andere achtergrond dan hier. De Amerikanen zijn ervan overtuigd dat de tarieven zijn afgekeurd teneinde een voor Duitsland gunsti ger overeenkomst af te dwingen. Pan American voelt zich door de Nederlandse weigering dan ook duidelijk „gepakt”: hebben zij Los Angeles en nog een bestemming in de VS aan de KLM moeten weggeven om er uiteindelijk niets voor terug te krijgen? Hongaars streven naa openheid over opstand de bezetting door de Russische troepen in 1956. De reden voor het op gang brengen van de discussie is naar de mening van inge wijden de vrees van de Hongaarse rege ring, dat er een „geromantiseerd” beeld van de opstand ontstaat onder de jongere generatie, die nu aan de universiteiten studeert of de scholen verlaat. Alleen door meer feitenmateriaal aan te dragen, denkt men een ontwikkeling in de richting van romantiseren tegen te gaan. Dit zou ook wellicht de reden kunnen zijn waarom de Hongaarse Communistische Partij zich stapje voor stapje wil ontdoen van dege nen die na 1956 aan de macht kwamen en die betrokken waren bij de daaropvolgen de zuiveringen. De enige die in deze poli- Het ding, een zonnewinddetector, schijnt nog in goede staat te zijn en dienst te kunnen doen wanneer het ruimtevaartuig- je volgend jaar Saturnus bereikt om van nabij opnamen te maken van de beroemde ringen en andere metingen te verrichten. De zonnewinddetector was in 1975 uitge vallen en bleef zwijgen, ondanks herhaal de pogingen hem weer aan de gang te krijgen. Allerlei verschillende opdrachten aan het instrument haalden niets uit, tot de onderzoekers tenslotte besloten opdracht te geven tot het inschakelen van een hoog voltage. Misschien zou een „hitteschok” het zendgedeelte weer in werking stellen. En dat lukte. De NASA kreeg 36 dagen later weer de eerste gegevens sinds drie jaren binnen. Er volgde een uitgebreide controle van alle functies en de deskundigen van de NASA vertrouwen er nu op, dat het instrument goed werkt. De analisator van zonneplasma meet de zonnewind, het stromende gas van ionen en elektronen dat de zon voortdurend over het zonnestelsel uitstrooit. Het instrument zal belangrijke gegevens opleveren over de wisselwerking tussen de deeltjes van de zonnewind en de atmosfeer van Saturnus met zijn geheimzinnige rin gen. Deze gegevens zullen worden vergele ken met die van drie jaar geleden, toen de Pionier II om Jupiter heen slingerde. Het instrument had goed gewerkt in de 21 maanden die de miljard kilometer lange reis van de aarde naar Jupiter duurde. Deze planeet werd in december 1974 bereikt. Van de 361.976 Russische Joden (van de bijna drie miljoen) die deze eerste stap sinds 1968 tot nu toe hebben gezet, hebben intussen (tot 1 april j.l.) ruim 150.000 het land mogen verlaten. Rond 200.000 hebben het voorlopig bij deze eerste stap gelaten en nog geen uitreisvisum aangevraagd. Het aanvragen van een uitreisvisum is meestal de beslissende stap, die leidt tot onmiddellijk ontslag, allerlei problemen voor de betrokke nen. Tweeduizend Russische joden leven thans in deze moeilijke omstandigheden: ze zijn na het aanvragen van een uitreisvisum hun baan kwijt geraakt, ze mogen het land toch niet uit. Sommigen van hen zijn veroordeeld op grond van de wet tegen het parasitisme. Prof. Shapiro: „Die wet is destijds ingevoerd door Chroesjtsjov, die de dronkaardsen zwervers van de straat wilde halen. Dat is niet gelukt, maar nu wordt de wet gehanteerd tegen mensen die tegen hun wil werkloos zijn”. Prof. Shapiro zelf, die werkzaam is in het Hadassah-ziekenhuis in Tel Aviv, heeft viereneenhalf jaar op zijn uitreisvisum moeten wachten. „Ik had gewerkt in een ziekenhuis waar militairen werden verpleegd. Ze zeiden dat ik daar geheimen kon hebben gehoord, en dus geen uitreisvisum kon krijgen. Maar de enige reden was dat ze andere joden die willen emigreren, proberen af te schrikken.” Prof. Shapiro signaleerde een steeds openlijker door de Russische autoriteiten aangemoedigd antisemitisme. „Het lijkt wel of ze niets anders aan hun hoofd hebben. Elke dag staan er weer verhalen in de kranten over het jodendom en over Israel. Volgens rabbijn Soetendorp begint het Russisch regime ook steeds meer rechtstreeks de joden aan te vallen, zonder de fictie dat men „niets tegen joden heeft, alleen tegen het zionisme”, zoals vroeger werd beweerd. Prof. Shapiro: „De Sovjet-Unie heeft enorme economische problemen, maar daar over schrijven de Russische kranten niet, alle aandacht is gericht op de joden. Het lijkt Vel Duitsland aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. De Duitsers hadden geen treinen meer om hun soldaten te vervoeren, maar wel om de joden naar de concentra tiekampen te brengen.” De gedelegeerden waren van mening, dat de vrouwen in geheel Azië gediscri mineerd worden, met uitzondering van Maleisië en Birma. Anne Thaler van de Vrouwenraad van Hong Kong ver klaarde, dat de enige manier voor een Aziatische vrouw met ambities om iets te bereiken, is te trouwen met een domi nante en invloedrijke man. „Zelfs Indi ra Gandhi van India en Sirimavo Ban- daranaike van Sri Lanka zouden niet zover zijn gekomen als zij geen goede relaties zouden hebben met machtige mannelijke politici”, aldus Anne Thaler. Zelfs in landen waar economische vooruitgang wordt geboekt en waar de industrialisatie opkomt, moeten vrou wen het onderspit delven. „Het is zelfs zo dat hoe ipoderner de economie wordt, hoe minder de vrouw heeft in te brengen”, zo meent Thaler. Vooral in lijks de kans om hoger op te komen, dorpen wordt van de vrouw verwacht dat zij zich uitsluitend bemoeit met de huishouding en de opvoeding van de kinderen. Alleen de mannen worden betrokken bij landbouwvernieuwin- gen. Een gedelegeerde zei: „Als een land arm is, zijn de vrouwen de arm- sten van de armsten”. De Filippijnse afgevaardigde Car- mencita Karagdag schetste een triest beeld van de plattelandsvrouwen op de tieke schermutselingen buiten schot blijft, is Janos Kadar. Zijn successen bij het leiden van Hongarije naar een gezonde economie worden zo hoog gewaardeerd dat de rol die hij in 1956 heeft gespeeld, althans voor het ogenblik, zonder discus sie wordt aanvaard. Kadars ambtsperiode loopt in 1980 af. De andere veranderingen in het Hon gaarse Centrale Comité wijzen erop, dat de partij niet tevreden is met de gemaakte vooruitgang in de industrie. Volgens Bakó Ede, economisch adviseur van de Hon gaarse Nationale Bank, met wie ik vorige week een gesprek had vóór de vergadering van het Centrale Comité, werd vorig jaar een produktiviteit gehaald van zes pro cent, terwijl als doel voor het economisch evenwicht 7,8 procent was berekend. Of beter, zoals een partijlid me in een vertrou welijk gesprek zei: „Ik wil met je praten over volledige werkgelegenheid, maar vraag me niet te discussiëren over het effectiever benutten van arbeids krachten”. Produktiviteit, aldus Bakó Ede, is voor het tegenwoordige Hongarije van alles overheersende betekenis. Hongarije heeft anders dan andere Oosteuropese landen lonen en prijzen aan elkaar gekoppeld. In dit beleid is een zekere inflatie ingebouwd die alléén wordt tegengegaan door de voortdurende waardevermeerdering- van de Hongaarse forint tegenover de Russi sche roebel. De Hongaren hebben ook de dollar ten opzichte van de forint gedevalu eerd. De groei van de Hongaarse economie zal echter moeten komen van de produkti viteit. De arbeidsreserve is uitgeput nu de generatie, die geboren is in een tijd toen Hongarije’s geboortencijfer het op een na laagste in de wereld was, de fabrieken en boerderijen moet bemannen. ■A Ook in Washington is de lente gearriveerd. Rond de vijver bij het presidentiele Witte Huis staan de tulpen in volle bloei. VMAN& LM NTIE y

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15