AFSPRAKEN OVER WERKGELEGENHEIDSOVERLEG NEMEN VOORLOPIG NIET AF INFLATOIRE KRACHTEN IN VS tussende bedrijven door ’n Ei hoort erbij 1 Overeenkomst cao Philips Duphar Winst bij DAF Trucks 1977 30,1 mln I Giro 550 55 Lensden Astma Ebnds s Giro 55 0 55 Leusden Amro Privérekening (ÖJ BNG VERLAAGT HYPOTHEEKRENTE e Grofsmederij (KNG) tegen plan van bewindvoerders GEEN OPTIMISME 4 CONCERN: 1978 WORDT MOEILIJK JAAR I Arabische landen straks verkopers van zonne-energie 17 ECONOMIE 19 7 8 WOENSDAG 26 APRIL ,Fedvoorzitter Miller: V Rentabiliteit Gehoord bij de Amro Bank. (15) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Werkgevers en werknemers hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de groot-metaal. Er zijn nu concrete afspraken gemaakt over al lerlei vormen van werkgelegenheidsoverleg dat kan worden gevoerd. Deze kwestie vorm de eerder een moeilijk punt. Doordat nu ook een cao voor het hoger personeel is overeen gekomen, vallen ruim 280.000 werknemers onder de collectieve regelingen in plaats van, zolals voorheen, ruim 250.000. Zwakke groepen Duitse handelsbalans Tankerrampen O o Britse werkloosheid Loodvergiftiging Compromis bereikt Hulp aan India BOZ-aankopen FGH: onveranderde winst Volkswagen: goed jaar s (ADVERTENTIE) Principe-akkoord in groot-metaal -‘4 i'fCkC* '*r fondsen 4,60 1.10 0 320,01 ioteerd I C27i (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). (ADVERTENTIE) WASHINGTON (ANP, Reuter). Er is weinig reden om optimistisch te zijn over de mogelijkheid dat de inflatoire krachten in de Verenigde Staten in de naaste toekomst afnemen. Dit heeft G. William Miller, voorzitter van de Federal Reserve Board (het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS), gisteren gezegd in een hoorzitting van de bankcommissie van de Amerikaanse Senaat. Naar zijn mening is de inflatie het meest zorgwekkende van de economische problemen waarmee de Verenig de Staten kampen. Hij merkte op dat de inflatie in het eerste kwartaal van dit jaar is blijven toenemen ondanks de stilstand in de groei van het Amerikaanse bruto nationaal produkt (de rparktwaarde van alle goederen en diensten). De stijging van het inflatiepercentage was naar zijn mening vooral te wijten aan prijsverhogingen van levensmiddelen, hoewel ook de prijzen van fabrieksprodukten en dienstverleningen zijn blijven stijgen. De arbeids kosten per eenheid produkt zijn in het afgelopen jaar met meer dan zes procent gestegen en er zijn nog geen aanwijzingen voor enige vertraging in het tempo waarmee de lonen worden verhoogd, aldus Miller. De topman van de „Fed” verklaarde dat er op het ogenblik weinig kans is op een versnelling van de produktiviteitsverbetering. Daarom mag naar zijn mening worden verwacht dat de stijging van de arbeidskosten per eenheid produkt zal doorgaan en dat de prijzen er een aanzienlijke opwaartse druk van zullen ondervinden. De inflatie wordt nog versterkt door overheidsmaatregelen als verhoging van het minimumloon, subsidië ring van landbouwprodukten, invoerbeperking, hogere werkgeversbijdragen aan socia le voorzieningen en hogere premies voor werkloosheidsverzekering. President Carters voorstellen voor bestrijding van de inflatie geven l.uop op het doorbreken van de inflatoire psychologie maar de taak om de inflatie in bedwang te houden vergt een gemeenschappelijke krachtsinspanning van alle Amerikanen, aldus Miller. Hij merkte op dat uit de koersverbetering die de dollar de laatste dagen op de wisselmarkten te zien geeft, kan worden opgemaakt dat er wat meer vertrouwen is ontstaan in het vermogen van de VS om de inflatie de kop in te drukken en de invoer van olie te beperken. Als de koersontwikkeling zo doorgaat zal de positie van de dollar spoedig aanzienlijk verbeteren, meende hij. De overeenstemming, die nog aan de achterbannen moet worden voorgelegd, kwam tot stand na ongeveer vijf uur vergaderen. De sfeer op deze achtste onderhan- deiingsdag werd als „vlot en zakelijk” gekenschetst. AI hebben de werkgevers niet de gevraagde werkgelegen- heidsgaranties gegeven, de overeenkomst legt nu uit drukkelijk vast over welke werkgelegenheidskwesties kan worden gesproken. Met name het overleg op onder nemingsniveau kan op die manier meer inhoud worden gegeven De materiële resultaten, die in de cao worden verwerkt, beperken zich tot twee hoofdzaken: een algemene loons verhoging per 1 juli van 0,5 procent en een uitbreiding van het aantal vakantiedagen met één tot 21 dagen per jaar. Dit getal geldt voor de middengroepen werknemers, van 19 tot en met 29 jaar. Jongeren en ouderen hebben reeds extra vakantiedagen; hun totaal blijft ongewijzigd. Ver der werden prijscompensatie en vakantietoeslag aange past. De cao geeft oudere werknemers bij Philips Duphar de mogelijkheid zich voor te bereiden op het pensioen. De werkne mers van 62 jaar krijgen per jaar 80 uur extra vrij, werknemers van 63 jaar 120 uur. Voor 64-jarigen is dat 160 uur. De vrije tijd wordt door Philips 100 procent doorbetaald. Per 1 januari 1979 worden het respectievelijk 100, 140 en 180 extra vrije uren. Er komt een prijscompensatie van mini maal 210 gulden per procent prijsstijging op 1 juli en 31 december, en een extra prijscompensatie van een half procent voor het duurdere aardgas. De basisva kantie wordt met maximaal twee dagen uitgebreid. Sta ik afgelopen weekend zonder benzine 'en zondergeld. Gelukkig dat ik rn’n Eurocheques bij me had. Ja, die Eurocheques zijn echt heel gemakkelijk. Vijftig gulden wilde u opnemen, zei u? Alstublieft, meneer. De raad van bestuur van DAF Trucks verwacht dan ook niet dat dit jaar de resultaten van 1977 kunnen worden gerealiseerd. Ter Wisscha vindt dat de beslissing van de raad van commissarissen duidelijk maakt dat zij er geen mo ment over hebben gedacht om de werkgelegenheid bij het bedrijf te redden. Zij wilden alleen de miljoenen binnenslepen alvorens het bedrijf in de afgrond te du wen. Het is een grof schan daal, aldus Ter Wisscha. Op 23 februari liep het, reeds vergevorderde, overleg inzake deze belangrijke industriële cao vast. De vakbon den concludeerden toen dat er op dat moment niet verder te praten viel. Breekpunt was een verschil van mening over de manier waarop de vakbeweging zou worden betrokken bij de werkgelegenheid in individuele onderne mingen. De werknemers stuurden aan op een overleg dat tot een overeenkomst zou kunnen leiden, maar de werkge vers meenden dat zij dan niet de uiteindelijke beslissingen konden nemen en daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. Behalve de aangekondigde sanering in de vleessector, die dit jaar zijn beslag moet krijgen en waarover begin mei beslissin gen zullen worden genomen, moeten er nog eens 400 arbeidsplaatsen verdeeld over de diverse bedrijven verdwijnen. Daarbij wordt het natuurlijk verloop bui ten beschouwing gelaten. Hoeveel arbeids plaatsen er in de vleessector zullen verval len, staat nog niet vast. Tijdens een toelich ting op het vandaag verschenen jaarver slag van Unilever werd een aantal van 1200 genoemd. (Van onze financiële redactie) ROTTERDAM. Het aantal perso neelsleden van de Unileverbedrijven in Nederland zal dit jaar verder afnemen. Hoewel wereldwijd het personeelsbe stand in 1977 met 12.000 man toenam tot in totaal 327.000, daalde het aantal mede werkers in Nederland met 975 tot 16.680. Wat de kwestie van de gedwongen ontslagen betreft, zullen partijen praten over de voorgenomen maatregelen tot aanpassing van de personeelsbezetting in dergelijke gevallen en over de periode waarin die moeten worden genomen. Met medewerking van betrokkenen zal ernaar worden gestreefd om door middel van om-, her- en bij scholing, over- en herplaatsing e.d. gedwongen onslagen te voorkomen. In de cao wordt een aanbeveling opgenomen om bij het aanstellingsbeleid in de onderneming aandacht te beste den aan plaatsingsmogelijkheden voor zwakke groepe ringen op de arbeidsmarkt. Inzake overwerk is bepaald, dat, als de situatie dit mogelijk maakt, de werkgever de werknemers die hebben overgewerkt desgewenst in de gelegenheid stelt dit overwerk te compenseren door onbetaald vrijaf te nemen op dagen dat anders gewerkt zou moeten worden. Vastgelegd wordt ook dat werknemers in een onderne ming in de gelegenheid zullen worden gesteld te sollicite ren als er een vacature ontstaat. Alle vacatures dienen bij het arbeidsbureau te worden gemeld. De moeilijkheden op het stuk van een cao voor hoger personeel, die tot dusver niet bestond, waren gelegen in de verschillen over wie niet en wie wel daaronder zouden moeten vallen. Men is het erover eens geworden dat functionarissen, „die rechtstreeks bij het beleid zijn be trokken”, niet onder deze cao gaan ressorteren. In het algemeen zullen dus de ondernemingsbestuurders wor den uitgezonderd. Nadere uitwerking van deze richtlijn zal nog nodig zijn. De rentabiliteit van de Unileverbedrij ven in Nederland is teleurstellend en slechter dan over het algemeen in Europa. Unilever Nederland draagt voor ongeveer 9 procent bij aan de totale verkopen van Unilever en slechts v'oor enkele procenten aan de bedrijfswinst. Het overschot op de Westduitse handels balans over maart bedraagt 4,2 miljard mark vergeleken met 2,6 miljard mark in februari en met een batig saldo van 4,2 miljard mark in maart vorig jaar. Dit heeft het Federale Bureau voor de statistiek becijferd. De waarde van de Westduitse export was in maart 24,61 miljard mark en die van de import 20,42 miljard mark. In februari bedroeg de waarde respectieve lijk 21,37 en 18,76 miljard mark en in maart 1977 respectievelijk 25,8 en 21,6 miljard mark. West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, België, Nederland, Denemarken, Noorwe gen en Zweden hebben afgesproken dat ze elkaar beter zullen informeren over onge vallen met tankschepen voor hun kust. De landen zijn ondertekenaars van de inter nationale overeenkomst ter bestrijding van bevuiling van de Noordzee met olie. Naar aanleiding van de olieramp voor de Franse kust hebben ze tijdens besprekin gen van de afgelopen drie dagen in Bonn besloten nauwer samen te werken bij ge bruik en uitwisseling van materiaal voor het opruimen van olie in de kustwateren. Ook zal studie worden gemaakt van natio nale en internationale rampenplannen. i ih AMSTERDAM (ANP). De bonden en de directie van Philips Duphar (2000 werknemers) hebben gistermiddag een- principe-akkoord bereikt over een cao (tot 1 april 1979). Aan het akkoord gingen vier gesprekken vooraf. Philips Duphar heeft vestigingen in Weesp, Olst, Petten en Veenendaal. Het hoofdkantoor staat in Amsterdam. HOEVELAKEN (ANP). Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft gisteren haar hypotheektarieven opnieuw ver laagd. Het fonds verlaagde zijn tarieven voor een hypotheek van twee en vijf jaar met 0,3 pet tot resp. 7,5 en 7,7 pet. De rente voor een hypotheek van 30 jaar is nu 8,3 pet (was 8,4 pet), zo heeft het fonds be kendgemaakt. r ton laim, en. 107,50 51,90 90,50 1,35 159,00 34,20 6,70 92,00 30,00 55,50 110,50 50,90 62,70 51,50 59,50 42,60 64,20 120,50 105,20 112,00 32,80 120,00 62,70 146,10 63,00 49,90 38,00 58,00 59,50 40,00 35,00 601,00 48,00e 72,60 54,00 40.80 47,60 129,00 35,50 52,50 111,00 64,30 54,50 3,10 68,00 SI 48,50 148,50 70,00 185,00a 65,00f 57,50 135,00 58,00 29,10 144,50 89,50 53,80 31,80 116,00b 91,50 84,80 60,00 173,00 36,00 94,50 110,30 64,50 65,50 42,50 47,60 260,00 510,00 178,50 118,00 370,00 ische ;en rsen. r dit tl euvel I* aan. j Nu is mijn vrouw gemachtigde van mijn Privérekening. Kan zij nu ook een,pasje voor mijn Eurocheques krijgen? Natuurlijk meneer. Ik schrijf even een opdrachtje. Dan kan ze ’m met een dag of veertien even afhalen. melijk door uitbreidingen in Afrika en Azië. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, de heer H. F. van der Hoven, zal 1978 voor Unilever - gezien de economische vooruitzichten - een moei lijk jaar zijn. Vooral voor de gang van zaken in Europa is het belangrijk of er een economische opleving zal komen. Daar naast hangt veel af van de ontwikkeling op de markten waarop Unilever zich beweegt. In de rest van de wereld blijven de zaken zich redelijk gunstig ontwikkelen. Daarbij is van belang de realisering van de overne ming van National Starch en Chemical Corporation in de Verenigde Staten. Dat bedrijf zette in 1977 voor een bedrag van 371 miljoen dollar om en behaalde een nettowinst van 25 miljoen dollar. Unilever betaalt voor dat bedrijf een bedrag van 480 miljoen dollar, wat de heer Van der Hoven een behoorlijke maar redelijke prijs noemde. De financiering van dat be drag zal geen moeilijkheden opleveren. Medio april telde Groot-Brittannië 1.387.000 werklozen of 5,8 procent van de beroepsbevolking. Dat is 12.900 minder dan in de voorafgaande maand. De cijfers zijn voor het seizoen gecorrigeerd en ex clusief de werkloze schoolverlaters. Het Britse ministerie merkt op dat april de zevende opeenvolgende maand is met een lager werkloosheidscijfer. De burgemeester van Hoboken, een voorstadje van Antwerpen, heeft gedreigd de poorten van de metaalverwerkende fa briek aldaar te sluiten, tenzij er stappen worden ondernomen de vervuiling van de fabriek tegen te gaan. Er is sprake van het vrijkomen van stoffen die loodvergiftiging veroorzaken. De burgemeester, Emiel Ver- meiren, heeft de gemeenteraad gezegd, dat hij de fabriek zal sluiten als er voor 1 juni niets tegen de vervuiling wordt onderno men. De fabriek ontkent dat er sprake is van het vrijkomen van onaanvaardbare hoeveelheden loodhoudende stoffen. Aantal personeelsleden bij Unilever neemt verder af In totaal zetten de Nederlandse bedrij ven van Unilever 4246 miljoen gulden om (in 1976 4004 miljoen), inclusief 785 mil joen (1976 741 miljoen) aan buitenlandse Unileverbedrijven. De nettowinst bedroeg 13 miljoen (1976 27 miljoen). Dat beteken de een rendement over he( geïnvesteerde kapitaal van 1234 miljoen of 1,9 procent. De investeringen van Unilever zullen in 1978 hoger zijn dan in 1977, toen voor in totaal 1883 miljoen gulden werd geïnves teerd. Voor een belangrijk deel werd geïn vesteerd in Brazilië, een geweldige groei markt voor Unilever. In Nederland zal dit jaar 185 miljoen worden geïnvesteerd. Daarbij is voor een deel begrepen een nieuwe activiteit die Unilever wil starten wanneer de nodige toestemmingen daar voor afkomen. Over de aard daarvan wil de het bestuur zich nog niet uitlaten. Voor de werkgelegenheid zal dat overigens niet veel betekenen. Afspraken over dergelijk overleg moesten in de cao worden vastgelegd, maar de ondernemers vonden de formulering van de werknemers te dwingend. In de be sprekingen van gisteren heeft de vakbeweging een wat meer „vrijblijvende” tekst voorgesteld. Na een schorsing hebben de werkgevers zich daarmee akkoord verklaard. In de overeenkomst zal nu worden gesteld dat de vakbon den op ondernemingsniveau met de ondernemingsleiding overleg kunnen voeren over alle aspecten van de werkge legenheid. Rekening houdend met de situatie van de betrokken onderneming zal dit overleg betrekking hebben op een aantal zaken, die met name worden opgesomd. Hierbij gaat het om: het voorkomen van gedwongen ontslagen; het al dan niet vervullen van vacatures ontstaan door natuurlijk verloop; de sollicitatieprocedure voor het ver vullen van vacatures; het voorkomen van inschakeling van uitzendbureaus; het beperken van overwerk; het scheppen van plaatsingsmogelijkheden voor zwakke groepen op de arbeidsmarkt; de verdeling van de beschik bare arbeid; scholing, her- en omscholing; veiligheid, gezondheid en hygiëne. Als alle partijen het plan van de bewindvoerders zouden hebben aanvaard, zou het ministerie van Eco nomische Zaken het opge schorte krediet van één miljoen gulden en de Am- robank ook één miljoen gulden op tafel hebben ge legd. Dit verklaarde gister middag in Zoeterwoude Dick ter Wisscha van de Industriebond NVV op een personeelsvergadering. EINDHOVEN (ANP). De net towinst van DAF Trucks in Eindhoven heeft over 1977 30,1 miljoen bedragen. Dat is bijna een verdrievoudiging ten opzichte van het voorgaande jaar 10.6 miljoen). Het concern had een om zet van 1,2 miljard tegen ruim 1 miljard in 1976, aldus blijkt uit het financiële jaarverslag over 1977 van DAF Trucks in Eindh oven. (ADVERTENTIE) Geef ze lucht De verwachtingen voor dit jaar zijn evenwel niet optimistisch als gevolg van de voortdurende stag natie in de ontwikkeling van de algemene bedrijvigheid in de transportwereld. Bovendien heeft, aldus het jaarverslag, de staking in het Belgische Oevel kort geleden een produktieverlies in Eindhoven veroorzaakt van rond 15 miljoen. Bij Philips Duphar mogen geen gedwon gen ontslagen vallen, tenzij de directie de bonden „na diepgaand en indringend be raad” van de noodzaak daartoe heeft over tuigd. De werkgever moet twee maal per jaar met de bonden praten over de werk gelegenheid en de arbeidsomstandig heden. In het totale personeelsbestand van het Unileverconcem zijn het afgelopen jaar de 26.000 werknemers in Zaïre weer opgeno men, als gevolg van de denationalisering van de Unileverbelangen in dat land. UAC-Nigeria, met 18.000 werknemers, is niet meer in dat totaal opgenomen, omdat het belang van Unilever daarin nog maar 40 procent bedraagt. De werkelijke toena me van het personeel bedraagt daardoor 4000 mensen. Zestig procent daarvan is een gevolg van acquisities, de rest vooma- ZOETERWOUDE (ANP). De raad van commissarissen van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij (KNG) in Zoeterwoude heeft een plan van de bewindvoer ders om tot een oplossing van de problemen bij het bedrijf te komen, verwor pen. De vakbonden, het ministerie van Economi sche Zaken en de Amro- bank hebben het plan wel aanvaard. De Europese Gemeenschap gaat India helpen bij het opzetten van een goed sys teem van melkproduktie en- distributie. Een project dat dit jaar ruim 230 miljoen gulden gaat kosten heeft gisteren in Luxemburg de goedkeuring gekregen van de Europese ministers voor Ontwikke- lingssamenwerking. De Europese gemeen- schap gaat India 31.000 ton melkpoeder en 12.000 ton boterolie leveren en de op- brengst daarvan gaat naar de IndiAse zui- velbond, die het in de vorm van leningen - en giften doorgeeft aan plaatselijke zuivel- federaties. De hulp komt uit de „pot” voed selhulp van de Gemeenschap. Via deze gespecialiseerde hulp hoopt men 10 mil- joen Indiase gezinnen ertoe te brengen op X i een doeltreffende manier melk te gaan produceren. o; 00 400,Ot 16 6,11 00 3,71 (ADVERTENTIE) Geef ze lucht Astma Fbndsy j Door aankopen in België en West-Duits land, maar vooral in Frankrijk is het on roerend goed in exploitatie van BOZ NV - (onderdeel van Nationale Nederlanden) vorig jaar met ruim 118 mln gegroeid. Aangekocht werden zes kantoorgebouwen in Parijs, een in Lille en twee bedrijfshal lencomplexen bij Lyon en Parijs, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1978 zullen nog ontwikkelingsprojecten in Dusseldorp, bij Brussel en in Den Haag met een totale investering van circa 60 mln gereedko men. Het bedrijfsresultaat dat in 1976 nog negatief was bedroeg ƒ0,8 mln en de nettowinst steeg van 1,7 tot 3,6 mln. Desondanks wordt voorgesteld het divi dend wederom te passeren. BAHREIN (Reuter, ANP)De Ara-1 I bische landen blijven de voornaamste i exporteurs van energie ter wereld ook als hun oliereserves uitgeput zijn; ze I I zullen in plaats van olie elektrische energie gaan exporteren die met be- hulp van zonnewarmte is verkregen. J Dit heeft dr. Abdoel-Ali Mohammed I Sayigh gisteren verklaard op een pers- j I conferentie ter gelegenheid van een I congres over zonne-energie in Bahrein. tie van de International Solar Energy Society en verbonden aan de afdeling I werktuigkunde van de Universiteit van Riaad. De Arabische landen beschikken ov- J er ongeveer tien miljoen vierkante kilo-1 I meter aan woestijn. Als daar zonne- i installaties worden aangelegd met een rendement van slechts twee procent J zullen ze dertig keer zoveel energie i I kunnen produceren als waarover de j wereld nu beschikt, aldus dr. Sayigh. In I het Westen denken de mensen dat we I voor onze energievoorziening op de in- dustrielanden aangewezen zullen zijn J als onze olie opraakt, maar ze vergeten J dat we de beste mogelijkheden hebben I I om de energie van de zon te benutten, merkte hij op. Dr. Sayigh deelde mee dat Saoedi- Arabië van plan is het grootste van zonne-energie voorziene gebouw ter I I wereld te bouwen. Het wordt de militai- I I re academie in Taboek bij de grens met I Jordanië. Saoedi-Arabië heeft met de Verenigde Staten een overeenkomst J voor samenwerking bij het onderzoek I naar de toepassing van zonnewarmte I gesloten met een looptijd van vijf jaar; I er is honderd miljoen dollar mee ge- J moeid, aldus dr. Sayigh. De resultaten van de Friesch-Groning- sche Hypotheekbank sinds het begin van dit jaar zijn zodanig geweest, dat tenmin ste een gelijke winst kan worden ver wacht, zo is tijdens de jaarvergadering meegedeeld. FGH boekte in 1977 een netto- concernwinst van ƒ38,2 mln tegen ƒ24,5 mln in 1976. De vergadering keurde onder meer ook een statutenwijziging goed, die het bijvoorbeeld mogelijk maakt dat de bank zich in de toekomst ook kan bewegen op het terrein van financiering van objec ten in de EEG-landen en in Zwitserland. (ADVERTENTIE) Astma R>nds“ De Westduitse automobielfabriek Volks- - wagen heeft een zeer goed jaar achter de rug. De nettoconcemwinst over 1977 be draagt 419 miljoen mark na aftrek van anderhalf miljard mark aan belastingen en 1,6 miljard mark aan afschrijvingen. De omzet nam toe van 21,42 miljard mark in 1976 tot 24,15 miljard mark in het afgelo- pen jaar. De president-directeur van VW, Toni Schmücker, verwacht voor dit jaar wederom een goed resultaat.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17