IS Door zege op Hartoch en remise van naaste concurrent Sosonko Tol (Volendam) geselecteerd René Pijnen veroordeeld I. Beker gortpap of bloempap tijdelyk Partij-analyse Nu nog vriendelijk If il i Boskamp: „Ik j I kreeg pijn I \in mijn nek” W z/ A TÉ ■TION Tactische opdracht niet uitgevoerd Zwartkruis: Geen uitblinker gezien r lp I a i 1 I’ Weg s s 23 SPORT 22 WOENSDAG 26 APRIL 19 7 8 ts (Van onze sportredactie) I Negatief Spelstijl Opstelling Climax t of Uitslagen en stand isloten 3 wijk ma- 3ken en gemene even op P. )5 S. 5 1 X 1 I KERKRADE. Niet in de eerste plaats het negatieve resultaat (0-1), maar meer het zwakke spel van de Nederlandse B-equipe tegen de Poolse reserves zal interim-bondscoach Ernst Happel triest hebben gestemd. Het duel, dat al veel van zijn waarde had verloren doordat niet minder dan zeven geselecteerde spelers wegens blessures hadden afgezegd, leverde Happel en zijn rechterhand Jan Zwartkruis geen enkel lichtpunt op. De Oranje-formatie rammelde in alle linies, wist totaal geen raad met de toch vrij simpele tactische opdrachten van Zwartkruis, en kon evenmin de nodige wilskracht opbrengen om het zeker niet sterke Poolse team onder de duim te houden. Kortom, het was een verloren avond. Ook voor de 18.000 toeschouwers, die overigens vrij mild waren in hun beoordeling van het slechte optreden. Wï J «kW -1 i „i tweede helft niet meer voor in het j Zwartkruis-Happelstük. „Alle ballen I moesten op de grote knikker van Dirk (Nanninga). Ik heb er pijn in m’n nek van gekregen”, aldus de zichtbaar te- leurgestelde schutter. Ondanks twee persoonlijke fouten herstelde Bos- I kamp zich goed. „Leuk gevoetbald in de eerste helft. We hebben vergeten te I jagen. Dat hoort toch bij het spel. En voor de rest. kijken naar de donkere hemel boven Kerkrade”. POVERE VERTONING TEGEN POLEN-B S in je rug en je bent weg met dit systeem. den werden vrijgesproken. ff llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Timman leidt (Van een medewerker) JAN TIMMAN: grootste kanshebber op nationale schaaktitel. Alleen voor Melkunie-of' Menken Landbouw produkten. soort aanklacht. De kans op de gelijkmaker heeft Zwartkruis was terecht niet mild. Zon der voorbehoud bestookte hij zijn spelers met zeer kritische kanttekeningen. „Eer lijk gezegd, zijn er vanavond veel te veel fouten gemaakt om tot een goede wed strijd te kunnen komen. De oorzaak? Ach teraf geloof ik dat de jongens toch te veel onder druk hebben gestaan. Onbegrijpe lijk eigenlijk, want tijdens de voorberei ding had ik nadrukkelijk gesteld dat zij vrijuit konden spelen; dat het resultaat niet echt van belang was, maar dat het ging om de wijze waarop werd gespeeld. „Er werd een spelstijl gehanteerd die ons toch niet meer ligt”, concludeerde ook Zwartkruis. „Niet één keer probeerde men achter de Poolse verdediging te ko men om de bal vanaf de achterlijn terug te leggen op inkomende mensen. Verder heb ik niets van het gebruikelijke tempo spel gezien. Er waren ook geen versnellen de acties. Het normale Nederlandse spel is vanavond geweld aangedaan. En door dat in het begin ook nog enkele goede kansen onbenut bleven, kregen we de moeilijkheden waarom we hadden ge vraagd”. uitblinker heb gezien. Van Dusbaba, Haan en Boskamp wisten we natuurlijk al waar toe zij in staat zijn. En verder kan ik alleen maar herhalen dat alle spelers veel te veel fouten hebben gemaakt”. Vooral door het gebrek aan variatie in de offensieve acties konden de Polen het kar wei echter op simpele wijze klaren. ir JAN ZWARTKRUIS: terecht somber gestemd. Wit: Scheeren, zwart: Van der Sterren. Benonin-verdediging. 1. d2-d4, Pg8-f6, 2. c2-c4, e7-e6, 3. g2-g3, c7-c5, 4. d4-d5, e6xd5, 5. c4xd5, b7-b5, 6. Lfl-g2, d7-d6, 7. Pgl-f3, Lc8-b7, 8. 0-0, g7- g6, 9. Lel-f4, Lf8-g7, 10. Pbl-c3, a7-a6, 11. e2-e4, 0-0 (voorbarig is: 11. b4, 12. Pa4, Pxe4, 13. Tel. 12. Tfl-el, b5-b4, 13. Pc3- a4, a6-a5, 14. Ddl-c2, Tf8-e8, 15. Lf4xd6! De partij Hartoch-Timman verliep nogal spectaculair. De Weense opening die Har toch op het bord bracht en die overging in een Schotse opening, is op zichzelf al niet alledaags. Ongewoon was verder dat Har toch de opening die hij zelf had uitgeko zen, blijkbaar niet bestudeerd had. Hij week namelijk al snel af van de theorie, raakte drie pionnen achter en vocht daar na nog slechts tegen windmolens. Op de 24e zet gaf hij zich gewonnen. Genna Sosonko zou zijn partij tegen Leo Hofland stellig niet na 11 zetten remise hebben gegeven als zijn tegenstander in een gecompliceerde variant van het Engel se niet een nieuwe en sterke zet had ge daan. Uit vrees voor verrassingen nam hij het zekere voor het onzekere. Dat Frans Kuijpers en Jan Hein Donner na negen zetten al remise gaven, lag meer aan de stand van het algemeen klassement dan 'aan de stelling op het bord. Kick Langeweg, die tot dusver beneden zijn kunnen functioneerde, kwam in deze ronde met een puntgave partij uit de bus. Hij versloeg niemand minder dan Hans Ree in een partij die er zijn mocht. Tegen de konings-Indische verdediging van zijn LEEUWARDEN. In de 8e ronde van de wedstrijd om het persoonlijk schaak kampioenschap van Nederland, die dins dag in het restaurant van de Friesland- bank werd gespeeld, heeft Jan Timman alleen de leiding genomen. Hij bereikte dat door een snelle overwinning op Rob Hartoch, terwijl zijn naaste concurrent Gema Sosonko tegen Leo Hofland niet verder dan tot een puntdeling kwam. Het laat zich aanzien dat de strijd om de leiding beperkt blijft tot deze beide spe lers, want het peleton, met aan de kop Donner, Kuijpers en Böhm, ligt een vol punt achter. noodzaak: op 19. Lxd5 komt namelijk 20. Tdl), 20. Tal-dl, Lc8-f5, 21. Lg2-e4, Lf5-g4, 22. Le4-f3, Lg4-f5, 23. Dc2-e2, Pb8- d7, 24. Pc5xd7, Dd8xd7? (verliest direct. Intussen is ook na 24Lxd7, 25. d6 wits pluspion voldoende voor de winst), 25. g3- g4, Ta8-e8, 26. De2-a6!. Zwart gaf het op, want 26. Lxg4, 27. Dxf6 verliest een stuk. Door al deze verwikkelingen heen hield hij het heft stevig in handen. Tussen de be drijven door had hij een pion in de wacht gesleept, en dit voordeel gaf, met het posi- tievoordeel dat hij had verzameld op de 32e zet de doorslag. Het duel tussen de beide Limburgers Peter Scheeren en Paul van der Sterren was bijzonder hard. Een Benoni-verdedi- ging leidde tot de interessante schermutse lingen in het centrum. Door een schijnof- fer op de 15e zet stak Scheeren de vlam in de pan. In de explosie die volgde, verloor Van der Sterren na 26 zetten een stuk. Hij streek meteen de vlag. Niet minder heftig ging het toe tussen de beide Groningers Christofoor Baljon en Gert Ligterink, door laatstgenoemde Sici- laans verdedigd. In het middenspel kwam het tot een pittig treffen. Op een pionoffer van Baljon reageerde Ligterink wat opti mistisch. Het gevolg was dat hij door een kleine combinatie werd verrast, die hem de dame kostte. Wel kreeg Ligterink nog wat tegenspel, maar voldoende leek dat op den duur niet. De partij werd na 41 zetten afgebroken en in de avondzitting snel door Baljon gewonnen. De strijd tussen Fred van der Vliet en Hans Böhm kwam in de tijdnoodfase tot de climax. Daarvoor was alles zo ongeveer gelijk op gegaan, maar in het laatste uur sloeg Böhm hard toe. Toen de partij na 40 zetten werd afgebroken, had Böhm een gewonnen dame-eindspel bereikt. Van der Vliet gaf zich zonder verdere strijd ge wonnen. tegenstander bouwde hij een evenwichtige stelling op, waarbij hij zich niet liet af schrikken door dreigende verwikkelingen. Van spanning behoefde dus helemaal geen sprake te zijn”. Dat Oranjes tweede keus ondanks al die woorden van de coach toch zo jammerlijk de mist in ging, was een logisch gevolg van de onevenwichtige samenstelling van de ploeg. Neem alleen al de voorste linie, die voor rust werd gevormd door twee spelers die bij hun club gewend zijn in de punt van de aanval te spelen. Nanninga en Van Leeuwen, die drie weken geleden in het A- team tegen Tunesië nog redelijk uit de voeten kwamen, zaten nu totaal vast. Nu werden zij namelijk vanuit het midden veld met hoge ballen steeds de overvolle trechter voor de Poolse doelman Kukla in gejaagd, terwijl het de bedoeling was dat er veel spelers vanuit de tweede en zelfs derde lijn via de vleugels zouden opko men. De keren dat deze toch zo belangrijke opdracht werd uitgevoerd, waren op de vingers van één hand te tellen. Bernard Hinault heeft dinsdag de pro loog van de Ronde van Spanje een indivi duele tijdrit over 8 kilometer, gewonnen. De Franse favoriet nummer een voor de eindoverwinning had met een tijd van 11 minuten en 16 seconden 29 seconden voor sprong op de Belg Ferdi van den Haute en van 34 seconden op de Spanjaard Jose- Luis Viejo. De Belg Rik van Linden heeft dinsdag in Italië de semi-klassieke wegwedstrijd Milaan-Vignola over 238 kilometer ge wonnen. Rik III was de snelste van een kopgroep van acht renners, die in de finale een kleine voorsprong op het peloton had genomen. In het Belgische Templeuve behaalde Marc de Meyer, de knecht van Freddy Maertens, in een wedstrijd over 190 kilo meter zijn eerste overwinning in dit sei zoen. De Belg had aan de eindstreep een voorsprong van 15 seconden op zijn land genoten Frans van Looy en Eddy van Haerens, die tweede en derde werden. Leo van Vliet werd 27e in dezelfde tijd. Toon van der Steen uit Etten-Leur is in de amateurwielerronde van Mariakerke de sterkste van een veld van 180 renners gebleken. Hij legde het 110 kilometer lange parcours af in 2 uur en 30 minuten. Van der Steen had een voorsprong van 15 se conden op een achtervolgende groep, waarvan ook Gerard Tabak deel uit maakte. DEN HAAG. Coach Jan Zwartkruis zal het Nederlands militair voetbalelftal, dat vanavond om 19.00 uur in Sittard tegen West-Duitsland speelt uit de volgende spe- lers samenstellen: Willems (Helmond Sport), Van Laar (Achilles 12), Swart (FC Amsterdam), Woudsma (Go Ahead Eag les), Boeve en Mellaard (beiden Vitesse), Degens (Roda JC), Van Staa (FC Utrecht), Erkelens (Sparta), Tol (Volendam), Bud ding en Melis (beiden Feyenoord), Hout man (FC Groningen), Bouma (Ajax), Nieuwendijk (MVV) en Ruys (Fortuna SC). De wedstrijd wordt gespeeld in het ka der van de voorronden om het militaire voetbalkampioenschap. Woensdag 3 mei ontmoeten de militairen Italië in Triëst. OUDENAARDE. De correctionele rechtbank van Oudenaarde heeft René Pijnen veroordeeld tot een boete van 2000 francs (ongeveer 120 gulden) of een gevan genisstraf van vijftien dagen. De Belgische wielrenner Jean Pierre Berckmans had René Pijnen voor de rechter gedaagd naar aanleiding van onregelmatigheden tijdens een wielerwedstrijd op 6 juni 1975 in St. Martens-Lierde. In de eindsprint, waarbij Pijnen, Berckmans, Piet van Katwijk, Pronk en De Bisschop waren betrokken week Pijnen van zijn lijn af. De Bisschop en Berckmans werden hierdoor gehinderd en Berckmans kwam ten val. Hij liep daar bij een barst in de schedel op en was enkele maanden uitgeschakeld. De Belgi sche wielerbond strafte Pijnen en De Bis schop (die Berckmans van zich af had geduwd) en deklasseerde winnaar Pijnen. Berckmans diende een klacht in tegen Pijnen en Pronk. Later werd ook De Bis- I schop aangeklaagd. Twee laatstgenoem- Een van die fouten, van doelman Pim Doesburg, vijf minuten voor rust, bezorg de de Polen de overwinning. De inzet van Mazur verdween over de totaal verraste Sparta-doelman in het doel. De Nederlan ders hadden daarvoor al enkele aardige scoringsmogelijkheden gekregen, maar vooral Boskamp en Van Leeuwen slaag den er niet in Kukla te verschalken. Na de hervatting strandde het spel van Oranje, met Vermeulen voor Schoenaker, De Bree voor Doesburg, en later Van Veen voor Van Leeuwen, steeds meer. Zeker, het negatieve spel van de gasten maakte het zeer moeilijk om openingen te creëren, maar met de veelal te opvallende assisten tie van de Belgische arbiter Peters had de formatie van Zwartkruis het zijn opponent toch wel wat moeilijker dienen te maken. VI g lUWlUJAC exvxxxxxx. xxxj vvxx.x cxxxxxxxg xxxxj dat hij halverwege de tweede helft het veld mocht ruimen voor Leo van Veen. Voor Van Leeuwen hoefde het experi- F ling. Ik ben niet bang dat ik uit mijn wedstrijdritme ben geraakt, want tenslotte heb ik goed en veel ge traind". Keys Rijvers denkt PSV tegen Bastia in de sterkste opstelling het veld in te stu ren. „Dat is vrijwel zeker. Er is slechts een kleine kans dat de blessures van René van de Kerkhof en Kees Krijgh niet geheel ge nezen zijn. Tijdens de war ming up vóór de wedstrijd krijgen we pas volledige ze kerheid. (Van onze sportredactie) KERKRADE. Jan Boskamp was een van de spelers die ten prooi vielen aan het hoge-b allensysteem. De RWDM’er, voor de rust uitblinker - al is dat een groot woord - kwam in de Een individuele beoordeling wenste Happels assistent gisteravond niet te ge ven. „Dat gebeurt, op korte termijn, als Happel en ik deze wedstrijd gaan analyse ren. Wel kan ik zeggen dat ik geen enkele ue Kans op ue geiijninaKei neuii k I Oranje gehad. Zoals de kopbal van Nanninga, die door Dzuiba van de lijn I werd gehaald. Dick Nanninga over zijn j I probeersel: „Er zat niet genoeg kracht I achter”. Een kwaal waar alle Oranje- kandidaten aan leden. De enige die met volle overtuiging en overgave voetbal- de, was Simon Tahamata. De kleine Ajacied, die weet dat voor hem een J plaats bij de laatste 22 toch onbereik- j I baar is, had natuurlijk een groot voor- I 8e ronde: Langeweg-Ree 1-0; Scheeren-V. d. Sterren 1-0; Baljon-Ligterink 1-0; Hartoch-Tim man 0-1Hofland-Sosonko Va-1/?; Kuijpers-Don- ner V?-1/?; V. d. Vliet-Böhm 0-1. Afgebroken partijen 7e ronde: V. d. Vliet- Langeweg Va-1/?; Sosonko-Hartoch 1-0. Stand na 8 ronden: 1 Timman, 6 punten; 2 Sosonko, 5*/a; 3/5 Kuijpers, Donner, Böhm 4Va; 6/7 Ligterink, Baljon 4; 8/12 V. d. Vliet, Hartoch, Hofland, Ree, Langeweg 31/?; 13 Scheeren, 3; 14 V. d. Sterren, 2’/a. Hoewel geruchten an ders willen doen geloven staat het vrijwel vast dat Johnny Rep vanavond te gen PSV van de partij zal zijn. „Ik speel morgen ze ker tegen PSV”, zei hij dinsdagmiddag nog in een verregend Bastia, dat ge huld in een grauwsluier helemaal geen moeite deed om zijn faam als toeriste noord waar te maken. „Het kan beter met me, dat is wel zo. Ik heb nog wat pijn in mijn elleboog, maar ik sta beslist in de basisopstel- (ADVERTENTIE) tJ- Hier schudden Johnny Rep en Willy van der Kuylen elkaar nog vriendschappelijk de hand. Als straks in het stadion van Bastia het tumult vanaf de tribunes losbarst zou het er op het veld wel eens heel wat minder vriendschappelijk kunnen toegaan, ook al hebben allerlei autoriteiten opnieuw met klem bezworen dat kansen op onregelmatighe den tot een minimum beperkt zullen worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i ment van de hoge ballen niet zo nodig. I „Er zat geen enkele combinatie meer in. Het is allemaal te doorzichtig. Een por I in je rug en je bent weg met dit systeem. Voor de rust ging het lekker”. De druk van het moeten heeft meer spelers de das omgedaan. Pierre Ver- meulen bijvoorbeeld. Als specifieke I combinatievoetballer kwam hij er am- I per aan te pas. „Hoge ballen. Zó moes- k ten we het proberen”. Het leek een soort aanklacht. (met dit schijnoffer breekt wit door), 15. Dd8xd6, 16. e4-e5, Dd6-d8 (op 16. Dxd5 volgt 17. exf6, Lxf6, 18. Pb6), 17. e5xf6, Lg7xf6, 18. Pa4xc5, Te8xel (schaak), 19. Pf3xel, Lb7-c8 (treurige i deel. Hij hoefde niet zenuwachtig te j zijn. Henk van Leeuwen: „En dat ben je I voor zo’n wedstrijd toch altijd”. Ook Arie Haan had het zich allemaal anders voorgesteld. Hij heeft zijn kans gekregen, negentig minuten lang, maar I De waarschijnlijke op stelling van PSV is: doel: Van Be veren; achter: Krijgh, Stevens, Van Kraay en Brandts; mid den: Willy van de Kerkhof, Poortvliet en Van der Kuylen; voor: René van de Kerkhof, Deijkers en Lubse. Reserves: Deacy, Hayer, Postuma en Van Engelen. I 0611 er® eerl*jke was het niet. „Een kans onder zeer moeilijke omstandigheden, i I Met tien vreemde jongens. Dat wist ik V van tevoren. Ik heb kunnen laten zien dat ik er wat voor over heb". Dat is J waar. Arie Haan was bedrijvig, maar I deelde in het totaal-malaisevoetbal. „Wij wilden de bal te vlug op de stip x krijgen. Het ging allemaal te nerveus en I te gejaagd". Dick Nanninga - op hem was dus kennelijk het systeem na de rust afge stemd - liet een paar keer zien wat hij kan. Hij won enkele duels knap van de potige Janas. „Neen, in de lucht heb ik geen problemen gehad. Wij hebben te I haastig gespeeld, al vind ik van mezelf dat ik het niet slecht heb gedaan. Het was niet makkelijk na de rust, want de Poolse verdediging bleef hangen”. Voor Henk van Leeuwen was het een I erg moeilijke avond. Hij was allang blij

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23