vrezen voor loos neutronenbom-gebaar Rusland Waarnemers Minister De Koning in Luxemburg: SPD herziet Berufsverbote standpunt inzake Rhodesische regering ziet niets in grote conferentie BIJ ONTWIKKELINGSHULP” Frankrijk wil schade olieramp vergoeden Portugal zal veel baat bij EEG hebben” „BETREK MENSENRECHTEN I Li Onderhandelaar van Sovjet-Unie in Peking verwacht RECHTEN VLIEGER MOORD OP TAAL BEKEURINGEN Bil 3 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 26 APRIL door Nico Scheepmaker J Minister in Brussel: I I oek ven Norm KAAPSTAD (DPA). De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren het plan aanvaard, dat vijf westerse landen hebben opgesteld voor de onafhankelijkheid van Namibië. Dit heeft de Zuidafrikaanse premier John Vorster in een toespraak tot het parlement in Kaapstad bekend gemaakt. ïlukt ian va! Mislukking LUXEMBURG (ANP). Minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking vindt dat de EEG de mensenrechten in het geding moet bren gen bij het geven van ontwikkelingshulp. Hij heeft dit gisteren gezegd in Luxemburg, waar in de Europese ontwikkelingsraad werd gesproken over verlenging van het akkoord van Lomé. Het akkoord van Lomé is de samenwerkingsover eenkomst die de EEG heeft met landen in Afri ka, de Stille Oceaan en het Caribisch gebied. Het akkoord loopt in maart 1980 af; in juli a.s. moet het overleg over de verlening van start gaan. >ers s, de 'ang- ichti- jaar r het [•pen. kend uldig zijn n uit id de geor- uit- i ver- ers Iers nen igen 'ebou- >t aan- igesla- in de ten 35 innen. I. ger met neer sten tan- aan. nee- epu- ritse ver- pro- rE SALISBURY (UPI). De multiraciale tussentijdse regering van Rhodesië heeft Engeland en de VS gisteren laten weten dat de conferentie van alle bij de kwestie-Rhodesië betrokken partijen die zij willen beleggen, ongetwijfeld op een mislukking zal uitdraaien. 'kW Azië -R Tl <4 1 tnjfel f- Zuidafrikaanse regering aanvaardt Namibië-plan (Van onze redactie buitenland) 9 j. aSR Sa’Machado trad niet nader in bijzon derheden maar zei na een onderhoud met Lorenzo Natali, lid van de Europese Com missie belast met uitbreidingsproblemen, dat hij „begrip” gevonden had en dat er een „geest heerste van daadwerkelijke so lidariteit”. De Portugese bewindsman zei dat het lidmaatschap van zijn land niet zou moe ten leiden tot een vlucht van arbeidskrach ten. „We willen goederen exporteren, geen mensen”, lichtte Sa’Machado toe. Onder de voorzieningen van de EEG valt onder andere het recht voor arbeiders vrijelijk door de gemeenschap te reizen en zich waar dan ook te vestigen. In Portugal koestert men nu de vrees dat na toetreding tot de EEG een ware exodus van arbeids krachten het land zal treffen. aelo is onder m het le oor- ;ma in rer de :on de eren ndia :ame deze >t de voor leeft we- iten. ffen met hten deel iter- het ver een oor- weg een (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische partijlei der Brezjnjev heeft gisteren bij de ope ning van het 18e congres van de com munistische jeugdorganisatie Komso mol aangekondigd dat de Sovjet-Unie geen neutronenwapens zal gaan produ ceren zolang de Verenigde Staten dat ook niet doen. Volgens diverse politieke waarnemers kan men echter spreken van een loos gebaar als de Sovjet-Unie geen andere constructieve bijdrage aan de ontwapening en ontspanning levert. gepubliceerd werd door het Rhodesische ministerie van Voorlichting. De Rhodesische regering zegt in deze boodschap nog net geen definitief „neen” tegen het Brits-Amerikaanse voorstel dat op 17 april door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, en zijn Britse collega David Owen is voorge legd aan de Rhodesische leiders. De twee ministers vroegen de op grond van de zogenaamde interne regeling ge vormde Rhodesische regering in te stem men met een nieuwe conferentie waaraan ook het Patriottische Front, een bundeling van de twee in Rhodesië vechtende guerril labewegingen, zou moeten deelnemen. Dit Front verwerpt het in Rhodesië zelf tot stand gekomen akkoord. De Amerikanen en Britten willen dat alle betrokken partij en zonder voorwaarden vooraf aan de grote conferentie deelnemen. De Rhodesische regering zegt in haar boodschap niet te geloven dat een confe rentie zoals voorgesteld door Engeland en de VS meer kans van slagen heeft dat de Geneefse conferentie van 1976. „De confe rentie lijkt ons tot mislukking gedoemd te zijn”, aldus de boodschap. De boodschap werf vrijgegeven na een bijeenkomst van de Uitvoerende Raad van de tijdelijke Rhodesische regering, waarin premier Ian Smith en de gematigde zwarte leiders Abel Moezörewa, Ndabaningi Si- thole en Jeremiah Chirau zitting hebben. Ruim 80 zwarte studenten zijn gisteren in Salisbury gearresteerd toen zij demon streerden tegen de zogenaamde interne regeling in Rhodesië. De studenten hadden geen geweld gebruikt. Zij werden in twee vrachtwagens afgevoerd. Maandag wilden 300 zwarte studenten demonstreren tegen het interne akkoord, maar zij werden door de politie tegenge houden. De twee demonstraties waren de eerste tekenen van verzet in Rhodesië te gen het interne akkoord dat de blanke premier Smith heeft gesloten met de drie „gematigde” zwarte leiders. Uit de toespraak van Brezjnjev kon men verder nergens opmaken dat Mos kou op enige andere wijze gaat reageren op het recente besluit van president Car ter de neutronenbom niet in produktie te nemen. Hij had aan zijn beslissing ver bonden een toekomstige matiging van Moskou bij de uitbreidihg en modernise ring van conventionele bewapening en rakettenarsénaal. In een aantal van de bij het Lomé-akkoord betrokken landen worden de mensenrechten met voeten getreden. Minis ter De Koning zei dat de EEG erg voorzichtig moet zijn met het nemen van sancties. Het inhouden van hulp bij het niet eerbiedigen van de mensenrechten zou een al te simpele benadering van het probleem zijn. Op die manier worden de mensen in zo’n land twee keer getroffen: geen hulp meer en schending van de mensenrechten. De Koning zei gisteravond dat er in de raad is gesproken over de vraag of in geval van schending van de mensenrech ten de hulp niet beter voortgezet kan worden via particuliere organisaties in plaats van via de regering van dat land. Zo gebeurt het in Chili ool$. Pas twee Europese landen, zo bleek gisteren, halen de norm die wordt nagestreefd voor ontwikkelingshulp (0,7 procent krachten van die staten die over een sterk militair potentieel beschikken. Generaal Alexander Haig heeft zich bereid verklaard aan te blijven als opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa ondanks zijn klachten over het feit dat de autoriteiten in Washington hem niet voldoende betrokken zouden hebben bij de besluitvorming over zaken betreffende het Noordatlantische Bond genootschap. Dit is gisteren in Ameri kaanse regeringskringen vernomen. De terugkeer van Hijtsjev naar Peking voor hervatting van de 14 maanden gele den afgebroken onderhandelingen vormt een verrassing voor de diplomatieke krin gen wegens het gespannen klimaat tussen de twee landen. van e, is een keer zoek it de vier iren- •aen pre- Wa- teld IJs- lan- met vier cre- „We dringen er daarom bij de regerin gen van Engeland en de VS op aan him politiek tegenover Rhodesië opnieuw in overweging te nemen”, aldus de bood schap van het Rhodesische bewind die uller- Blok- oepa- •door ver- enin- lood- p dat voor maar r de icon- sche- zijn dt de niet niet vrij- larin twij- t zal it de sver- David Frost, beroemd van That was the week that was, maar vooral door zijn tv- interviews met Richard Nixon, heeft over de achtergronden van die tv-interviews met Nixon een boek geschreven: I gave them a Sword. Aan Tony Holden van de Sunday Times vertelde Frost dat, toen zijn boek een paar weken op de bestsellerslijst stond, hij gebeld werd door iemand die dat altijd pleegt te doen bij boeken die op de bestsellerslijst staan, met de vraag of hij de televisierechten van het boek kon kopen. Naast de mededeling dat Moskou het verdrag zou ondertekenen dat kernwa pens bant uit Latijns-Amerika, deed de Russische president verder enkele voor stellen die waarschijnlijk de blauwdruk vormen voor de Russische politiek voor de speciale vergadering die de Verenigde Naties volgende maand in New York aan het ontwapeningsvraagstuk wijden. De voorstellen zouden moeten leiden tot een stopzetting van de kwantitatieve en de kwalitatieve verbetering van de strijd- P ARIJS. (Reuter) De Franse regering is bereid de schade die is ontstaan door de ramp met de olietanker Amoco Cadiz te vergoeden, maar is van plan de kosten te verhalen op de rederij, zo heeft minister van Milieu Michel d’Ornano gisteren mee gedeeld. Hij zei in een vergadering van de Franse Sociaal-Economische Raad dat de schade volledig zal worden vergoed maar dat de uit te keren bedragen niet zo hoog zullen zijn als sommigen verwachten. Hij wilde geen bedrag noemen. Volgens andere re geringsfunctionarissen wordt de schade voorlopig op een miljard frank (een kleine 500 miljoen gulden) geraamd. De tanker Amoco Cadiz liep op 16 maart voor de Bretonse kust aan de grond en brak tijdens stormweer in stukken. De lading van 220.000 ton ruwe olie kwam in zee terecht en bevuilde een groot deel van de kust met rampzalige gevolgen voor de visserij, het toerisme en een vogelreser vaat. Het schip was eigendom van de in Chicago gevestigde American Oil Compa ny (Amoco). denkt over het plan. Wel was deze organi satie betrokken bij het opstellen ervan. Het ziet er naar uit dat als de SWAPO het plan verwerpt, alle moeite van de vijf westerse landen vergeefs is geweest. Een punt waar de SWAPO mogelijk over zal vallen is de stelling in het plan dat de enclave Walvisbaai voorlopig Zuidafri- kaans blijft. De SWAPO ziet dit gebied als een integraal onderdeel van Namibië. Zuid-Afrika daarentegen wil het beheer overover behouden. Volgens het plan is dit iets om later over te onderhandelen. Thomas Reston, een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren gezegd dat de Ver enigde Staten „vanzelfsprekend tevreden” zijn over het besluit van de Zuidafrikaanse premier John Vorster over de kwestie Namibië. De SWAPO heeft gisteren meegedeeld dat haar minister (Buitenlandse Zaken), Festus Naholo Jason Angula (Arbeid) en Frans Kambungula (Transport en Organi satie) maandag zijn gearresteerd onder de vorige week ingevoerde noodmaatregelen. De woordvoerder zei dat de leiding van de SWAPO verder is verzwakt doordat een aantal functionarissen het land de laatste weken hebben verlaten. Stamhoofd Patrick Mphephu, de belang rijkste vertegenwoordiger van het thuis land Venda, zal, wanneer hij a.s. vrijdag de Zuidafrikaanse premier John Vorster ont moet, formeel een verzoek doen tot onaf hankelijkheid van zijn thuisland. Venda, dat bestaat uit twee kleine ge bieden in het noordoosten van Transvaal, zou hiermee het derde thuisland worden dat zich van het systeem van de apartheid hééft losgewerkt. van het nationaal inkomen): Nederland en Denemarken. West-Duitsland en Groot-Brittannië zijn op weg naar het bereiken van die norm. In de raad werd gisteren ook vastge steld dat ontwikkelingshulp niet alleen ten goede moet komen aan de ontvangende, maar ook aan de gevende landen. Dit in verband met de impasse in de economische ontwikkeling van de industrielanden. De ministers van Ontwikkelingssamenwerking van de Ne gen zijn het er verder in principe over eens geworden dat ook de niet met de EEG geassocieerde landen voortaan op hulp van de gemeenschap moeten kunnen rekenen. Dat zal binnen kort worden vastgelegd in een Europese verordening. Het Europees Parlement moet nog over deze zaak gehoord worden. Sa’Machado zei dat hij instemde met de plannen van de commissie om Portugal een overgangsperiode van vijf tot tien jaar te gunnen om de economie aan te passen aan de Europese normen. Sa’Machado arriveerde gisteren in Brus sel voor een tweedaags bezoek. Hij voerde gesprekken met premier Leo Tindemans, de voorzitter van de commissie Roy Jen kins en de Belgische minister Van Buiten landse Zaken Henri Simonet. Er stond ook een bezoek aan Joseph Luns, secretaris generaal van de NAVO, op het pro gramma. PEKING (AFP). De Russische vice- minister van Buitenlandse Zaken en dele gatieleider in de grensonderhandelingen met China, Leonid Hijtsjev, wordt van daag in Peking verwacht. Dit is in goedin- gelichte diplomatieke bronnen in de Chi nese hoofdstad vernomen. Voster zei gisteren dat het eventuele vertrek van deze troepen uit Namibië moet worden beslist door de grondwetgevende vergadering die na de verkiezingen wordt samengesteld. De voor de verkiezingen teruggetrokken Zuidafrikaanse troepen zullen worden vervangen door een troe penmacht van de Verenigde Naties. Deze zal samen met de bestaande politiemacht, de orde handhaven in de overgangsperio de tot de onafhankelijkheid. Het is nog niet bekend hoe de SWAPO In zijn toespraak toonde Brezjnjev zich enigszins optimistisch ten aanzien van de Russisch-Amerikaanse strategische SALT-onderhandelingen. Onlangs had hij de regering-Carter nog beschuldigd van besluiteloosheid en inconsequentie, maar na de besprekingen van afgelopen week met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance, sprak Brezjnjev over „enige vooruitgang”. We derzijdse inspanningen zouden volgens hem een tweede SALT-verdrag mogelijk moeten maken. BRUSSEL (AP). De Portugese minis ter van Buitenlandse Zaken, Victor Sa ’Machado, heeft gisteren gezegd dat zijn land veel baat zal hebben bij de economi sche samenwerking met de Europese Ge meenschap. Hij kon echter nog geen da tum voor Portugal’s toetreding noemen. Wat me overigens verbaast, is het gebrek aan trots bij de Rode Brigade. Zij eist de vrijlating van dertien leden in ruil voor de vrijlating van Aldo Moro. Niet alleen dat zij daarmee aangeeft dat Moro evenveel waard is als dertien Rode Brigadiers, zij maakt het daarmee de Italiaanse regering ook veel makkelijker om zo’n eis af te wijzen. Als ze zouden zeggen: Moro in ruil voor Renato Curcio (de oprichter van de Rode Brigade), dan zou een weigering niet meer begrepen worden door het Italiaanse volk. Nog dodelijker voor het establish ment in Italië zou natuurlijk zijn als de Rode Brigade de vrijlating van Moro af hankelijk zou stellen van het oplaten van een rode vlieger, met daarop de woorden: Leve de Rode Brigade!, op het plein voor de Sint Pieter op zondagmiddag 2 uur door premier Andreotti hoogstpersoonlijk, en zonder hulp van anderen. Zou je dat kun nen weigeren, als premier, met verwijzing naar de waardigheid van het ambt? Wat is er onwaardig aan het oplaten van een vlieger? Wrede humor, dat wel, maar het zal wel niet toevallig zijn dat zelfs wrede humor niet te verwachten valt van het soort jongens dat zich bij de Rode Brigade aansluit. Met deze aanvaarding is een einde geko men aan 13 maanden van onderhandelen tussen de vijf westerse landen en de Zuid afrikaanse regering. Zuid-Afrika voert op het moment het bewind over Namibië krachtens een mandaat van de voormalige Volkerenbond. Dit mandaat is later door de Verenigde Naties bij herhaling als on geldig bestempeld, wat Zuid-Afrika echter tegensprak. Het wachten is nu op goedkeuring van het plan door de Zuidwest-Afrikaanse Volksorganisatie (SWAPO) die een guer rilla tegen Zuid-Afrika voert in Namibië. Het plan is mede na overleg met de SWAPO tot stand gekomen. De rede, waarin Vorster de goedkeuring van het plan bekendmaakte, duurde slechts vijf minuten. Het westerse plan omvat algemene ver kiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties en gefaseerde terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen uit het gebied. De ze terugtrekking moet plaatsvinden voor de verkiezingen. Wel blijft er ergens in een uithoek van Namibië een contingent van 1.500 Zuidafrikaanse militairen. BONN. De Westduitse sociaal-demo- craten herbezien hun standpunt ten op zichte van de omstreden „Berufsverbote”. Dit naar aanleiding van protesten uit binnen- en buitenland. SPD-voorzitter Willy Brandt en zijn secretaris-generaal Egon Bahr willen dat het besluit extre misten (en dan vooral links-extremisten) uit overheidsdienst te weren, nader wordt bekeken en afgezwakt. De screening van sollicitanten voor de openbare diensten zal in door de SPD en FDP geregeerde deelstaten tot een mini mum worden beperkt, totdat de aanstoot gevende verhoorprocedures zijn veran derd of afgeschaft. Als model voor een mogelijke inperking van de politieke betrouwbaarheidsproef zou de in de deelstaat Bremen gebruikelij ke procedure dienen. Daar vindt een ante cedentenonderzoek alleen nog in die geval len plaats, waarin bijzondere veiligheids belangen op het spel staan. De politieke beoordeling van de kandidaten voor ande re takken van de openbare dienst hangt dan verder van hun gedrag gedurende de opleidings- en proeftijd af. De christen democratische oppositie is fel gekant te gen een eventuele afzwakking van het besluit. In een hoofdredactioneel commentaar, getiteld „Moord op de taal”, wordt in The Sunday Times gewezen op het kwalijke aspect dat de Rode Brigade de taal leent van de geciviliseerde instanties, waarna die door de media weer de wereld in wordt gestuurd alsof het zo hoort. We lezen dat de Rode Brigade een „communiqué” heeft uitgegeven, waarin gedreigd wordt met de „executie” van Aldo Moro, die in een „volksgevangenis” wordt vastgehouden, wachtend op zijn „berechting”. In werke lijkheid (schrijft The Sunday Times) gaat het om een bende moordenaars die vanuit een geheime sqhuilplaats hebben laten we ten dat zij van plan zijn hun slachtoffer te Vermoorden. De kranten, de radip en de televisie moeten wel rapporteren wat de Rode Brigade te melden heeft en in welke bewoordingen dat gebeurt, maar zij zou den met die bewoordingen wel moeten omgaan zoals een bioloog met vergiftige stoffen omgaat, schrijft The Sunday Times. Je leest nog eens wat! Op de Shetland Eilanden is het aantal verkeersovertredin gen in 1977 met meer dan 400 percent gestegen, vergeleken met 1976. Van 500 stuks tot 2210, op een bevolking van 18.268 inwoners. Die misdaadgolf blijkt -> echter te wijten aan één man: de Ierse aannemer Darrall McKnight, die ervan beschuldigd wordt 1380 overtredingen te hebben begaan; een nieuw wereldrecord. McKnight had een contract verworven om steenslag van een steengroeve naar een wegenbouwproject op het eiland te ver- voeren. Op een bepaald punt dienden zijn vrachtwagens een verkeersweg te passe ren. Een agent van politie ontdekte dat de vrachtwagens van McKnight niet over de vereiste papieren beschikten, waardoor zij, iedere keer als zij die verkeersweg overstaken, een overtreding begingen. De agent rekende uit hoe vaak een vrachtwa gen per dag de weg overstak, vermenigvul digde dit getal met het aantal gebruikte vrachtwagens, en dit getal weer met het, aantal dagen dat het steenslagvervoer al aan de gang was, waarna hij 1380 ver schillende bekeuringen uitschreef. McKnight was niet onder de indruk. „Ze zijn het verkeer nog aan het leren op de Shetlands”, was zijn commentaar. Een tweede principebesluit dat gisteren werd bereikt is dat over de verdeling van het bedrag (een kleine tweehonderd miljoen gulden) dat de EEG voor dit jaar heeft uitgetrokken voor hulp aan ontwikkelingslanden die geen speciale band met de EEG hebben. Ongeveer driekwart van dat bedrag gaat naar Azië. Het principe dat ook niet met de EEG geassocieerde landen zeker moeten kunnen zijn van de hulp van de EEG is al jaren lang bepleit binnen de EEG, met name door Nederland en Groot-Brittannië. Uit het beraad is, aldus minister De Koning, niet helemaal gekomen wat Nederland bepleitte: een vijfjarenplan voor de niet-geassocieerde landen parallel lopend met het nieuw te sluiten Lomé-akkoord. Hoewel de vakbonden vandaag een akkoord hebben bereikt met de eigenaars van particuliere spoorlijnen in Japan, leidden de vandaag aflopende stakingen ook vanmorgen nog tot grote vertragingen voor tienduizenden Japanners op weg naar hun werk. Op de foto: een lange rij forenzen uit het plaatsje Funabashi voor de loketten voor een kaartje naar het 20 kilometer verder gelegen Tokio.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3