^■1 Hoofd van Personeelsvoorziening Hoogovens: 99 Amnesty ving bot 59 bij Telstar-AZ’67 Voor bezoekers IS 3 s TU1NPLEZIER! ■WBBi een volwassen documentaire IJmuiderslag nog geen toiletvoorzieningen hovcn- berichten „Hou het hier leefbaar Velser FWm/ourHflöf rW# op Voorhaven it WIJS 1 Geploeterd Mi O „Geen politiek op voetbalveld" T- MBiP 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 WOENSDAG 2 6 APRIL 'i I ■t «f/ DE KROON OP UW TUIN m* W J 9 (Vervolg van voorpagina) De reacties op de wervingsadvertenties van Hoogovens zijn, gezien de grote behoefte aan personeel, uiterst gering. Sinds februari zijn 15 personen in dienst getreden, 25 sollicitanten hebben een contract getekend maar zijn nog niet aan de slag terwijl de reacties van 60 gegadigden in behandeling zijn. De werving beperkt zich niet tot advertenties in enkele regionale kranten. Er wordt gebruik gemaakt van de vacaturebank van Hilversum-3 terwijl ook alle arbeidsbureaus in Nederland op de hoogte zijn gesteld van de vacatures. IJMUIDEN. Voor een hand jevol belangstellenden heeft Vel ser Filmjournaal gisteravond zijn eigen produktie „Hou het hier leefbaar” in première laten gaan. Dat gebeurde vóór de vertoning van de hoofdfilm van het Film huis „Le grand soir”. De negen minuten durende documentaire is gewijd aan het thema Voorhaven. Een zaak die de gemoederen in de IJmond reeds jaren bezig houdt. Het film team van Velser Film journaal heeft 5 maanden ge werkt aan deze produktie. In die tijd deden zich met betrekking tot de Voorhaven veel nieuwe ont wikkelingen voor. „Hou het hier leefbaar” is desondanks een stuk actuele informatie. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het strand bij de IJmuiderslag zal het ook ko mende zomerweer zonder toi letten moeten stellen. Het strandpubliek blijft aangewe zen op het toilet van het Pavil joen Zeebad of de brekkige sa nitaire voorzieningen van het strand bij de Zuidpier. De laat ste oplossing ligt niet zo erg voor de hand. Van de IJmuider slag, het zogenoemde nieuwe strand, naar het strand bij de Zuidpier is het altijd nog een kwartier lopen. gwswsiimMBw; MSIÏf ff Bfl Iti BMP* Ü-tM^%SR^-****«**' tv B" i BB - - ■«r ’Wi Rendement wervingsacties is laag Mi (ADVERTENTIE) A E. VLESSING S! M i velke evan- zich “rzoe- ereid IJMUIDEN. Het bestuur van Telstar heeft de werkgroep van Am nesty International, die zich bezig houdt met de zogenoemde Actie Ar gentinië, afgelopen zondag niet in de gelegenheid gesteld de doelstellingen van haar actie duidelijk te maken aan het publiek van de voetbalwed strijd Telstar tegen AZ’67. Leden van de werkgroep hadden verzocht voor dat doel het publiek via de geluidsin stallatie toe te spreken. Op dat ver zoek werd afwijzend beslist. In een brief, gedateerd 21 april, zegt het college kontakt te hebben gehad met het bestuur van Telstar dat liet weten dat het maken van propagan da, zoals door Amnesty werd ver langd, niet thuis hoort op een sport veld. Voor Progressief Velsen is deze gang van zaken aanleiding geweest zich met een aantal schriftelijke vra gen te richten tot het gemeentebe stuur. Hierin wordt onder meer ge suggereerd dat het college het eens zou zijn met het standpunt dat Telstar inneemt. Progressief Velsen wil we ten of die indruk juist is en vraagt zich verder af wie de verantwoordelijk heid draagt over het gebruik van de geluidsinstallatie. Progressief Velsen vindt dat het uiten van gedachten en gevoelens, zoals in het onderhavige geval, vallen onder artikel 7 van de Grondwet dat handelt over de vrij heid van meningsuiting in woord en geschrift. Verder wenst men dat in huurovereenkomsten van terreinen of gebouwen duidelijke bepalingen worden opgenomen voor het gebruik van geluidsinstallaties. Burgemeester Molendijk zou, vol gens Progressief Velsen, hebben toe gezegd alles in het werk te stellen om donderdag tijdens de raadsvergade ring de vragen van Progressief Velsen te beantwoorden. >rde i uit eer- /eer doc eer de wij dus erf- aag De eke on- sns- en ten 4.gt. irti- Volgens Zijtregtop is die tendens te wij ten aan de oudere generatie waarvan de kinderen koste wat kost moeten studeren. „De vader heeft vroeger hard geploeterd in de fabriek en wil dat zijn zoon daarvan gespaard blijft. Hij gunt zijn kind een goed bestaan en denkt dat een zware studie daarvoor noodzakelijk is. Doch vergeten wordt, dat de verhoudingen zijn veran derd. De werkomstandigheden zijn verbe terd en ik bespeur een waardering in posi tieve zin voor het fabriekswerk. En wat de r op buitenlanders aangewezen zijn, die zich al in Nederland hebben gevestigd. Omdat het contingent Spanjaarden in Nederland is teruggelopen, wordt dit keer gedacht aan Turken. Wanneer Hoogovens ondanks alle intensieve pogingen er niet in slaagt voldoende personeel aan te trekken, moet naar een andere oplossing worden ge zocht. Zijtregtop houdt terdege rekening met de mogelijkheid dat uiteindelijk een beroep zal worden gedaan op Spanjaar den en Turken die vanuit hun moederland naar ons land worden gehaald. De vraag is wel of het Ministerie van Sociale Zaken hiervoor toestemming zal verlenen. In 1975 werd soortgelijke aanvraag van Hoogo vens afgewezen, gezien de hoge werkloos heid in eigen land. Velser Filmjournaal heeft overigens het voornemen, de camera te richten op Oud IJmuiden. De filmmakers hebben met hun nieuwste produktie bewezen dat hun inventiviteit de technisch en finan ciële mogelijkheden waarover zij be schikken overtreft. Dat is evenzeer een compliment als een aansporing om Velser Filmjournaal de ruimte en middelen te verschaffen om zich verder te kunnen ontplooien. Dalsland, Gent; Boekanier, Rotterdam; Steindamm, Bremen; Sea Bruse, Cont. Plat; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Doric Javelin, Newcastle; Susanne Vin nen, Antwerpen; Rerik, Rostock, IJmui den; Rotterdam, Hamburg; Hoegh Trig ger, Middlesborough; Marie Christine, Oxeloesund, IJmuiden; Tor Scandinavia, Noordzee; Laurentine, Cleveland, IJmui den; Pierre Vieljeux, Antwerpen; Igge- sund, Iggesund; Maasplein, Seixal. Woensdag aangekomen: Santa Theresa, Antwerpen; Satumus, Peterhead, IJmui den; Godland 2, Kotka, Velsen; Lumoso, Antwerpen; Wilmington, Emden, IJmui den; Brunborg, Immingham. iur jr i er- be- ële zojwoW»»»: >nd ijer Ja- ict '66, al- •ide che zo g dat n be- wor- ming over- Vol- ;evol- :onen eilijk Iff. Wijs heeft alles om tuinproblemen m een handomdraai op te lossen. Loop eens binnen bij een van onze 5 tuinspeciaalzaken voor een seizoen met méér tuinplezier! Barbecue/Bloembakken/Tuinboeken/Broeikassen/ Fonteinen/Gazonverzorging/Tuingereedschap/ Maaimachines/Meststofien/ Tl Tuinmeubelen/Tuinverlichting/Zaden/ 4 Zonnewijzers (VKSi opende met de paasdagen zijn strand paviljoen dat ook op het punt van sani taire voorzieningen alles biedt wat de horecawetgeving voorschrijft. 1 Mei geldt als startdatum voor het badsei zoen. Met zijn paviljoen staat hij op grondgebied van Rijkswaterstaat maar de jaarlijkse pacht loopt via de gemeen te. Het wordt dit jaar zijn vijfde seizoen op het nieuwe strand en de mensen weten de weg naar zijn etablissement al aardig te vinden. Aan toeloop geen ge brek. De mensen komen langs voor een drankje, versnaperingen of een hartige hap. Voor toiletgelegenheid is gezorgd. „Maar mijn eigen klanten komen hier voor in het seizoen soms nauwelijks aan bod”, zegt de exploitant die in de krant liever ongenoemd wil blijven. Wachttijden van een kwartier en soms langer zijn heelgewoon, omdat het gro te strandpubliek bij hem aanklopt om van het toilet gebruik te mogen maken. Zijn bedrijf gaat een ongemakkelijk seizoen tegemoet. Tegenover de ge meente zwijgt hij daar liever over. „De situatie is daar genoegzaam bekend. Van mij geen woord meer. Ik heb er vaak over aan de bel getrokken”. Van VW-directeur A. Thoonen is het com mentaar gelijkluidend. Ook hij heeft het grote manco van de IJmuiderslag meermalen bij de gemeente aange kaart. De Dienst Openbare Werken schuift het punt sanitaire voorzieningen ver naar de achtergrond als het over de IJmuiderslag gaat. Een woordvoerder: „deze zaak komt aan de orde in de nota over het Plan Zeebad die Openbare Werken in voorbereiding heeft. Toilet- voorzieningen zie ik de komende jaren nog niet verschijnen aan de IJmuider slag”. ƒ77 Amsterdam, Singel 508 Bij de Industriebonden luidt het pa rool: „geen man de poort uit”; de directie van Hoogovens houdt zich echter meer bezig met de vraag „hoe krijg ik ze de poort in.” beloning betreft, die is zeker heel behoor lijk te noemen.” Wie zomaar even wil aanwippen bij Hoogovens, kan voortaan elke maandag avond terecht in het gloednieuwe onderko men van de afdeling werving aan de Wijc- kermolen in Beverwijk. Zonder enige ver plichting kan men er binnenlopen en rondsnuffelen in de kaartenbakken van de vacaturebank. En er zijn behulpzame me dewerkers aanwezig om de bezoeker te woord te staan. Bewust is het nieuwe kan toor gesitueerd in de stad nabij het station, ter verbetering van de bereikbaarheid. uiter j van n. De er de en. Hoofd van de afdeling personeelsvoor ziening Hoogovens de heer Zijtregtop toont zich toch niet ontevreden. „De res pons is bemoedigend te noemen maar het rendement is laag. De coupon van de ad vertentie in de krant wordt soms ingevuld door de echtgenote, terwijl de man er niets van weet. Velen vullen de bon in omdat ze vrijblijvend informatie wensen. Het aantal serieuse kandidaten is vrij klein.” In wachtkamers van de arbeidsbureaus han gen plakkaten waarmee gepoogd wordt werkzoekenden zich tot Hoogovens te wenden. Ook diegenen die uit militaire dienst afzwaaien, krijgen zo’n uitnodiging. In de kazernes wordt het personeelsblad De Grijper uitgedeeld om de dienstplichtigen alvast vertrouwd te maken met het staal bedrijf. Zoals in het verleden gebruikelijk was, worden ook de leerlingen uit de hoogste klas van de lagere technische scholen be naderd. Zij ontvangen informatie over de mogelijkheden bij Hoogovens. Ter kennis making met het bedrijf worden regelmatig excursies voor schoolklassen georgani seerd. Die introductie is sinds kort uitge breid tot MAVO-scholieren omdat zij eveneens in aanmerking komen voor een fabrieksfunctie bij het staalconcern. Zij tregtop: „Traditioneel zoeken MAVO-leer- lingen een kantoorbaan. Hun ambitie is niet gericht op de Industrie. En dat is betreurenswaardig.” Hij vindt het jammer dat veel kinderen tegenwoordig een oplei ding kiezen, waarvoor betrekkelijk weinig emplooi is. Een scholing die meestal voor komt dat men later „het vuile werk” moet opknappen, maar die soms onafwendbaar leidt tot de WW-status. Amstelveen, Winkelcentrum Binnenhof. Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk. Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof. Leidschendam, Winkelcentrum Leidsenhage Op de gemeentelijke investerings lijst stond voor 1977 de aanschaf van drie toiletwagens genoteerd voor een bedrag van 59.000,-. De wagens dienen ter vervanging van de toiletten op het strand bij de Zuidpier die niet meer op de grote toeloop berekend waren. Het „nieuwe strand” moet het voorlopig nog even zonder deze onmis bare voorziening stellen. Een bijna on houdbare situatie wordt daarmee nog eens voor onbepaalde tijd verlengd. De IJmuiderslag biedt zo op het oog alles was de strandbezoeker zich maar kan wensen. Tot dicht bij de strandaf- gang liggen asfaltwegen. Parkeergele genheid is er volop maar het gemis van goede sanitaire voorzieningen blijft het grote knelpunt. L. Koster, de exploitant van het Paviljoen Zeebad, ondervindt de directe gevolgen van die situatie en heeft hierover al herhaaldelijk bij de gemeente aan de bel getrokken. Hij Het doel dat de mensen van het Velser Filmjournaal voor ogen staat is ontwikke lingen in Velsen en de regio kritisch te volgen en er informatie over te verstrek ken. Zonder twijfel is de ontwikkeling rond de Voorhaven een zaak die vraagt om te dienen als bespiegelingsobject. In een uiterst compacte complicatie is Velser Filmjournaal er in geslaagd aan de op dracht, die het zichzelf heeft gesteld, te volgen. Margriet Prins, Jan Borst, Johan Kiel, Wim Olivier en Willem Hamers stelden een draaiboek samen over een moeilijk pro bleem. Vanaf het moment dat zij zich met de materie bezig hielden wisten zij te be schikken over beperkte financiële midde len en over apparatuur die het uiterste zou vergen van hun improvisatietalent. De Voorhaven zoals die als „alternatief” is aangedragen door het Open Beraad zal evenals de originele versie van deze kust- voorziening ten behoeve van Amsterdam een enorme aanslag betekenen op het hui dige milieu van de IJmond. De onthulling van het monument van Lon Penneock door burgemeester drs. J. Reehorst ter gelegenheid van het 101-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal lijkt een vrolijke historische mijlpaal. Iedere reden tot vreugde wordt gesmoord in het gewij zigde havenbeeld dat ontstaat als enige vorm van Voorhaven het huidige IJmond- patroon zal wijzigen. Die contrasten pro jecteert „Hou het hier leefbaar”. Het pro bleem komt in zijn volle omvang op de toeschouwer af. Filmische trucages waren daarbij noodzakelijk. Het pleit voor de filmers dat men zich daarbij niet heeft laten verleiden tot overdrijving. Een uiteenzetting van de voorhavenpro- blematiek van het Anti-Voorhavenkomi- tee wordt vertolkt door Robert Schoonder- gang. Dit belangrijke onderdeel van de documentaire zou aan kracht gewonnen hebben als de verwijdering tussen camera Het verzoek van Amnesty werd ge daan via het gemeentebestuur. In een schrijven, gedateerd 12 april, werd verzocht het voetbalpubliek informa tie te mogen verstrekken over het regime in Argentinië. Het land waar binnenkort de wereldkampioen schappen voetbal worden gehouden. Woensdag vertrokken: Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Hollands Diep, Embden; Canabal, Vigo; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Breda, Hamburg; Eliza Coast, Bübao. V Dinsdag aangekomen: Rozengracht, Kotka; Hoegh Trigger, Le Havre; Dirk Jacob, Antwerpen; Baltic, Hamina; Jetn- rix, Whitby, IJmuiden; Noorderkroon, Delfzijl; Ganymedes, Nordenham; TOP Scandinavia, Gothenburg; Schippers gracht, Susan; Canabal, Harwich; Maas- borg, Hamina, Zaandam; Harcourt, Bos ton; Zacharia, Tsirtis, Curacao; Lindinger Brilliant, Dampico; Linda, Duinkerken, IJmuiden; Alca, Klaipeda; Tor Scandina via, Noordzee. Dinsdag vertrokken: Espero, Kopenha gen; Vesta, Kingslynn; Dalavik, Skagem; Alle betrokken instanties' zijn in het se- lectie-centrum ondergebracht. De sollici tant vult er de formulieren in, voert het gesprek met de selectie-medewerker, doet de psychologische test en wordt medisch onderzocht. Om toch een indruk te krijgen van het gebeuren in de fabriek, wordt de sollicitant rondgeleid over het Hoogovens- complex. Vluchtig proeft hij de sfeer van zijn toekomstige werkplek. Diegenen die bij Hoogovens in dienst treden, kunnen voor hun woon-werkver- keer gebruik maken van de speciale lijn bussen van het bedrijf. Wie buiten het busgebied (van Den Helder tot Leiden) woonachtig is, moet in de IJmond een kosthuis zoeken. Als het dienstverband wederzijds tot genoegen is, biedt Hoog ovens de betrokken werknemer na onge veer een half jaar een flat aan. Voor perso neelsleden met een vroot vezin (vier of meer kinderen) is er een eengezinswoning beschikbaar. Zijtregtop hoopt zodoende een groot aantal Nederlanders naar IJmuiden te lok ken. Hij zal echter voor een belangrijk deel nil Drs. H. Zijtregtop, hoofd van de afde ling Personeelsvoorziening van Hoogo vens De makers van „Hou het hier leefbaar”, van links naar rechts: Johan Kiel, Jan Borst, Wim Olivier, Magriet Prins en Willem Hamers. en spreker eerder zou zijn ingezet. Zijn „Hou het hier leefbaar” zou vanaf de hori zon iets monunementaals hebben meege kregen. Overigens een detail dat aan de waarde van deze documentaire weinig afdoet. Scholen, verenigingen en buurthuizen die belangstelling hebben voor „Hou het hier leefbaar” kunnen kontakt opnemen met Margriet Prins (telefoon 23294) of Jo han Kiel (telefoon 18232). In geval men niet over projectiemogelijkheid beschikt dan kan het Filmhuis dat verzorgen. Ss s-s s

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5