T. I. O. S. speelt voor bejaarden a; I 'Vletterlieden voetbalkampioen Over Umuiden gesproken Oranjestraat, hart van Umuiden ?n R 8, ASPRO .7 I F 4^ wat vertel je me nou? i BRUIS Jl Sta UB Ia. .L fflS O ^■■1 kort ijmondnieuws r Een pijnstiller die in water oplost, hoeft in uw maag niet meer op te lossen. <1 KI r r Blikken Buurt t. i lo 'ssX. h 7 IJMOND 0OENSDAG 26 APRIL 19 7 8 J Zodat u sneller van uw pijn verlost bent Probeer Aspro Bruis maar eens: Wl - r h O ■U icholas E T- Ié i. u zult zien hoe snel een pijnstiller kan werken. Vriéndelijk voor de maag. Sneller tegen de pijn. Bij hoofdpijn, kouvatten, tandpijn en koorts is Aspro Bruis uiterst effektief. Niet alleen door de samenstelling. Maar ook omdat het bruisend oplost vóór u het inneemt Dit heeft twee voordelen. Aspro Bruis is vriéndelijk voor uw maag. En het wordt sneller opgeno men door het organisme. 4. te I- 8 Wtw Mi (ADVERTENTIE) I xir- Dei I u. f i ra' ft A-t T^siTft 'X -- Tl 1 <1 L>.' i <■9 -Noord Wijker- tele an- ich als 3 loop- swerk- *r legt irve- stel- van >pen die- aald de vereniging nu al voor ver schillende bejaardenhuizen in de regio. Dinsdagavond was Breezicht in Umuiden aan de beurt. In gezellige sfeer werd in de grote zaal voor de bewo- Een gezellige dag dus, waar als winnaar de CVV (Coöperatieve Verenigingen van Vletterlieden) uit de bus kwam. roeivereniging „Eendracht" en het team Telesport Het onderlinge toernooi werd gespeeld nadat de diverse deelnemers al regelmatig met elkaar hadden gevoetbald. in gebruik werd genomen door Joh. van der Horst voor het repareren van rijwielen en een enkel motorrijwiel. een groente- en delicatessenwinkel van A. Ros en daarnaast De Goedkope Win kel van G. Fennell, later Franken. STEKEN WE DE Frogerstraat (aan vankelijk Zeestraat) over dan zien we op de hoek de melkzaak van jBoogaard, daarnaast de goud- en zilversmid J. P. Hazevoet, als buren van P. de Vries (herenconfectie). Dan volgt de lun chroom Modern van R. Gomes. Enige huiskamerramen kondigden de aanwe zigheid aan van de firma C. Jamin (chocoladeletters negen cent, de M en de W echter twee cent meer). We gaan nu de Breesaapstraat over en staan dan bij magazijn De Kroon van P. Botman, zowaar een winkel met twee etages. Een sigarenmagazijn (van Dorrestijn) is er naast gevestigd met als buurman het nog bestaande hotel Augusta (toen van D. Geus). Aan de overzijde van de Neptunusstraat zien we het Stations- koffiehuis van P. Pannekeet, de zoge noemde Spoorhoogte en dan weer een café op de hoek van de Bloemstraat. TERUG DOOR DE Oranjestraat enige woningen waarvan er een is ver- De uitvoering voor dona teurs en andere belangstellen den is op 19 mei in De Rank aan de Wilhelminakade in IJ muiden. Die avond begint om acht uur. Dan een huis en een winkel met boe ken, papierwaren en feestartikelen, ge volgd door een blinde muur tot de Adri- anastraat. Aan de overzijde is M. Dek ker, in hoeden en petten, gevestigd (eer der aan het Willemsplein). Dan een wo ning van H. Wiegman. Er naast het huis van B. G. van Rhijn, eigenaar van een kuiperij en fusthandel, tevens carga door van enige Katwijkse rederijen. De kuiperij, uniek in deze straat, is in han den van N. Noordzij; hij weet dan nog niet dat hij het bedrijf zal gaan overne men. Ik heb daar menig tonnetje, met een vuurtje op de vloer, zien maken. Aangrenzend is de slagerij van H. J. Post, voorafgegaan en ook opgevolgd door de familie Van Eek; de produkten worden verkocht in de winkel op de hoek van de Prins Hendrikstraat. HET DAGBLAD voor Umuiden, steeds leven ingeblazen door F. en R. Wildeboer, heeft zijn bureau aan de overkant van de Prins Hendrikstraat. In de Oranjestraat vervolgens de win kel in fijne vleeswaren en comestibles van P. Boon, later de weduwe De Groot en opnieuw P. Boon. Dan staan we voor de winkel van H. Sohl, brood en gebak. Buren zijn G. van Kayk, met bloemen magazijn Corona, en Onrust met een handel in eieren en gevogelte. Daarna enige woonhuizen die zijn verbouwd tot een vestiging van de firma P. de Gruy- ter. Aanvankelijk durfde bijna geen IJmuidense naar binnen te gaan omdat het er te „deftig” was. Op de hoek van de Kanaalstraat de winkel in chocola de- en snoepartikelen van Veth. Aan de overkant: Jacq. Tellier, ’t Hoekje, e werk onk de estuur- waar- nde 323) pen ifor- A Wereldoorlog kwamen er bovendien nogal wat Schotten en Ieren van de Engelse oorlogsschepen die in IJmui- den lagen. Omdat de mannen vaak fel met elkaar vochten werden ze in de cafés van IJmuiden geweerd. Daarom gingen ze naar wat de- „Overkant” werd genoemd, de Breesaap in, om bijvoorbeeld bij Munster vertier te zoeken. Ook daar gebeurde het dat ze, als ze dronken waren, de boel kort en klein sloegen”, (wat de middensluis aangaat, de bouw hiervan begon in 1889; het werk was klaar in 1896- JvB). ire- drie ’.on- 571. dag uur- AB- DSE met AAL AY 3reesa- ran het bevor- n bord ;in aan Het winnend team: staand van l.n.r. K Kort, W van Erp, G. Schenk, H Goed, W Schotvanger, de heer en mevrouw L. Groen, W van der Velde (coach) en J Stoker; zittend v.l.n.r. P. Deen, J. Tepnes, K de Jongh, D Emmelot, E Lamberty, P Groeneveld, P Emmelot, J Clots (wed strijdleider) en H. de Zwaan (verzorger) ners gespeeld. Het door Chris- tien van Bommel-Kouw en Henk Bakker geschreven to neelspel is geregisseerd door de heer Gravemaker. Hierboven is de opgang van de IOOF, de Independent Order of Odd Fellows, waar wekelijks de notabelen uit IJmui den bijeenkomen. W-t anders dan een café is het belendende pand op de hoek van de Prins Hendrikstraat? Als we die straat oversteken vinden we het zaken- pand van J.v.d. Broek, loodgieterij, haarden en kachels en zowaar reeds een vertegenwoordiging van radiotoes tellen van Fris, Zaandam. Daarnaast een woonhuis en dan een pand dat is verbouwd ten behoeve van Jan Thijs- sen, een door Verwer aangetrokken doelverdediger voor Stormvogels, af komstig van de w ’t Gooi, oorspronke lijk als vormer werkzaam bij Van Hou ten in Weesp. Dan volgt een poort, als achteruitging van drukkerij Van Dorp van het IJmuidens Nieuws- en Adver tentieblad in de Prins Hendrikstraat. Daarnaast de winkel van Albert Heijn met Groen als beheerder. Vervolgens IN ZIJN BEGINTIJD klampte IJ muiden zich vast aan het kanaal, het bouwde liefst aan de Kanaalstraat en in nabije straten als de Visseringstraat, de Prins Hendrikstraat en de Amstel- straat. Tien jaar na de opening van het kanaal breidde de plaats zich door de opkomst van de visserij zo uit dat offi cieel ook de naam Oranjestraat werd vastgesteld. Op de hoek stond van het begin van IJmuiden af het hotel met de toepasselijke naam Nommer Eén, op de ruimte, waar jarenlang een woonkeet voor de makers van de sluis was ge weest. Al spoedig groeide de Oranje straat uit tot een van de belangrijkste centra, waar dan ook vele winkels wer den gevestigd, ’s Avonds werd ze een deel van de pantoffelparade die alge meen ’t Rondje werd genoemd de kiel van vele IJmuider huwelijksboot jes werd er gelegd. VANDAAG HERINNERINGEN aan de Oranjestraat van ruim een halve eeuw geleden, toen het visserijbedrijf zich flink was gaan herstellen van de teruggang na de Eerste Wereldoorlog, veroorzaakt door gebrek aan afzetge bied buiten de grenzen. Symbolisch voor de nieuwe golf van energie was de prestatie van de voetbalclub die van haar ontstaan af nauw met het wel en wee van IJmuiden was verbonden, Stormvogels: ze werd kampioen van de eerste klas. Er werd in dat jaar even veel over Stormvogels gesproken als over de in hetzelfde jaar 1924 genomen beslissing van de regering die iedere fietser en dus praktisch elke Nederlan der ontstemde: er werd een belasting- plaatje voor de fiets ingevoerd. De be drijvigheid in het visserijbedrijf nam in de volgende jaren zo toe dat IJmuiden een grote toekomst tegemoet leek te gaan. De winkels getuigden weer van een zekere welvaart. Het verenigingsle ven, graadmeter van on- en welbeha gen van de burgerij, kreeg sterke im pulsen. Om Stormvogels weer even te noemen: de club werd in 1925 net niet kampioen, in 1926 was het opnieuw raak IN GEDACHTEN maakt lezer C. J. de Goede nog eens de wandeling, welke hij in die tijd graag in de Oranjestraat deed: „We beginnen bij de kleine trap naar de Steigerweg, een geliefkoosde plaats van samenkomst voor vele man nen, vooral op zondagen, om over poli tiek en plaatselijke problemen te rede kavelen. Sigarenpeuken en pruimta bak hebben hun sporen van het uren lang vertoeven al achtergelaten. We moeten tot de Kanaalstraat even klim men. Rechts zien we een schutting van de loodsensociëteit, dan een poort en daarna de ramen van boekhandel P. F. C. Roelse met de daaraan verbonden bibliotheek. Roelse was een zeer voor uitstrevend gemeenteraadslid (voor het eerst gekozen in 1923; in 1941 nam hij als zodanig afscheid - JvB) en bijzonder ontvankelijk voor ideeën die IJmui den vooruit zouden kunnen helpen. Op de hoek daar tegenover het Hotel Nom mer Eén. NAAST HET HOTEL was een stal ling voor koetsen en paarden die later I Deze stoere ploeg vletterlieden is dins- lag kamioen geworden in het voetbaltoer nooi dat werd gehouden op de velden van ESV. In het toernooi, dat de naam van een \ud-v letterman Leen Groen meekreeg, peelde de hele waterkant mee: de vletter- ieden (organisatoren), de VSA, Bureau Vijsmuller, de loodsen, een Rotterdamse Lezer in IJmuiden: „De zogenoemde Blikken Buurt, waar ik geboren en getogen ben, is ontstaan na de opening van de middensluis. Er werden toen huizen gebouwd door o.a. de aannemer Zwart uit Egmond. De buurt moest omstreeks 1922 verdwijnen in verband met de aanleg van de Noordersluis. De meeste mensen gingen wonen in Patri monium. Het is niet juist, zoals een lezer zei, dat Huyer een winkeltje in de Blikken Buurt had. Daar was een krui denierswinkel van Otto. Huyer had een stil huis in de Hoflaan (zijn voor naam was Han en niet „Nakkie” - dat was zijn zoon). Han Huyer ging inder daad met flesjes bier en frisdrank naar de grote schepen in de middensluis. Wat de kolonialen betreft, ik herinner me dat er aparte schepen van de Ne derland voeren om hen overzee te brengen. Als men over de middensluis kwam en het zwarte pad volgde zag men in de Hoflaan links een café met grote waranda. Dat was van Munster. Rechts stond het café van Grapendaal. Toen dit moest verdwijnen begon Gra pendaal een café in de Kanaalstraat, naast de sigarenzaak van Van Nieuwkoop. Die cafés in de Hoflaan hadden onder meer klandizie van de opvarenden van schepen die door stor machtig weer een of meer dagen dienden op te leggen. In de Eerste lit mo- 1. De in het ont in 3 twee waren ideren ruiloft bouwd voor de kapsalon annex siga renzaak van Wonink, daarna enkele pakhuizen met bovenwoningen (o.a. J. de Maijer), vervolgens de kruide nierswinkel van Broek en de zaak van H. Doornik, in brood en banket. Dat ook Haarlemse ondernemingen toe komst in IJmuiden zien blijkt uit de vestiging van Wisbrun en Liffmann (in damesmode) in het pand er naast, later te volgen door Paanakker, in schoenen. X T: I X, - Mini-kermis. Van 26 april tot en met 1 mei wordt op het Marktplein een mini- kermis gehouden ten gunste van de Stich ting Ontspanning voor Invaliden en Ge handicapten en de Stichting Invaliden Hulpverleningsdienst. In verband met de ze kermis zal de weekmarkt van donder dag 27 april worden verplaatst naar de Burgemeester Rambonnetlaan. Alleenstaanden. In het alleenstaanden centrum in Velsen-Noord wordt op dins dag 2 mei een kienavond gehouden. Deze avond begint om half acht. Het Alleen staandencentrum is gevestigd aan de Wij- kerstraatweg 119, ingang van de zaal is aan het Stratingsplantsoen. Klaverjassen. De activiteitencommissie van VVB in Velsen-Noord houdt op 28 april een open klaverjasdrive in het pavil joen Koningsveld op sportpark Rooswijk in Velsen-Noord. De avond is bestemd voor WB-leden en vrienden en voor de leden van handbalvereniging IJmond. De drive begint om acht uur. Gereduceerd tarief. In het Velserbad en het Instructiebad Zeewijk in IJmuiden is op de data 2, 3 en 5 mei weer jeugdzwem- men tegen gereduceerd tarief (twee kwart jes). De leiding van beide overdekte baden heeft daar ruimte voor door het vervallen van het schoolzwemmen op de vrije dagen tussen 1 mei (koninginnedag), Hemel vaartsdag (4 mei) en het weekeinde dat daarop volgt. Andere aanvangstijd. Op 4 mei wordt de Velsense herdenkingsplechtigheid om 19.35 uur ingezet met koraalmuziek door de Muziekvereniging Soli. In een publica tie van de gemeente en ook in de aankondi ging in de krant stond hiervoor vorige week een foutieve aanvangstijd vermeld. een hoofdstuk apart een niet te ver geten trefpunt van alle IJmuidenaren. Weer of geen weer, iedere zondag wachten honderden mensen gespannen tot de uitslagen van de voetbalwedstrij den bekend worden gemaakt. Dat hier na nog een poort volgt en tevens een verbreding van de straat, met een hekje er voor en een tuintje er achter, is niet zo belangrijk. We zijn intussen aange komen op ons uitgangspunt, de kleine trap aan de Steigerweg waar de man nen nog steeds staan te delibereren. Over een aantal jaren zullen ze een heel nieuw onderwerp hebben: het inrijver- bod. De Oranjestraat krijgt in IJmui den de primeur van het eenrichtingver keer: het wordt verboden van de Ka naalstraat af in de richting van het station te rijden. Er zijn heel wat zij straten en daarom moeten er vele bord jes worden geplaatst. Waar iedereen het bij de kleine trap eindelijk eens helemaal over eens is: IJmuiden begint stadsallures te krijgen. Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, belt u liever dan 023- 378601). t ijmuiden^fi Toneelvereniging T.I.O.S. is momenteel volop in actie met het nieuwe stuk „Jong zijn we maar eenmaal Hoewel pas de 19de mei het stuk in de open bare voorstelling komt, speelt De Oranjestraat altijd vol bedrijvigheid in het beging van de jaren twintig. Links het manufacturenmagazijn De Kroon van P. Botman, volgens diens advertenties „het goedkooste en méést gesorteerde adres.” - :ï-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7