Jazzreus laat op dreef tijdens première Nederlandse tournee Vraagtekens rond zang Christiane Baumann Vandernoot en Soberheid en kracht in NPO succesvol met Beethoven Scenes from Soweto Koninklijke familie geportretteerd Deze week als gratis posterin Libelle Sarah Vaughan in jazzserie Hongaarse kunst naar Delft w 7 SC B w 1 Bob Dylan op Rotterdam Folk te jV LIEDKUNST WORDT ESSENTIE ONTHOUDEN Helder en direct toneel over apartheid Publiekstheater met dodenherdenking KUNST 19 7 8 APRIL 2 7 D ONDERDAG Haarlems Concertgebouw r S Jubileum Antiekbeurs 3 i j i/ i SITTARD. De smakeloze bovenzaal van de Sittardse Stads schouwburg was dinsdagavond goed bezet toen daar het startsein van Lionel Hamptons Nederlandse concerttournee werd gegeven. Een trip die hem komende vrijdagnacht zal voeren naar het Haarlems Concert gebouw en op 30 april zal brengen naar het Amsterdams Concertge bouw. Afgaande op de stormachtige taferelen, die zich in het anders zo, ordentelijke Limburg afspeelden, wordt de trip ongetwijfeld een ware triomftocht. 21 Bijna tweejaar lang werkte de kunstenaar Jan Kruis aan dit meer dan levensgrote portret van de hele Oranje-familie. Hij maakte het schilderij in opdracht van Libelle, als geschenk voor het koninklijk paar. BB# Mg 9Ê - Het schilderij is deze week als gratis uitklapposter (55x44 cm) in alle exemplaren van Libelle opgenomen. Bovendien in die Libelle: vele bladzijden met persoonlijke herinneringen en ervaringen van mensen diedevorstin vanzeer nabij kennen. Dit alles ter gelegenheid van haar 69e verjaardag a.s. zondag. The Hamp: van vele markten thuis zangeres LIONEL HAMPTON l 8 KO VAN LEEUWEN V Z'- I X Aan de hand van authentiek materiaal (fragmenten uit dagboeken, interviews, verhoren en conclusies van de parlemen taire enquêtecommissie en rechtszaken) ontstond een collage van teksten die zullen worden gepresenteerd door enkele acteurs on actrices van het Publiekstheater, onder leiding van Hans Croiset. Het programma dat ruim een half uur duurt en om half acht begint, is gratis toegankelijk. Tijdens de presentatie wordt 2 minuten stilte in acht genomen. In de eenvoud van dezë voorstelling ligt tegelijk de kracht. In december staan twee verschillende avonden te wachten met Toots Thiele- mans en het kwartet van Dizzy Gilles pie, terwijl Chris Barber en zijn band in februari komen. Een bescheiden opge zet jazzfestival op 23 en 24 maart met als bijzondere gast Horace Silver dient als afsluiting van de serie. Een abonnementskaart voor alle con certen gaat 80 gulden kosten, houders van het CJP betalen twintig gulden minder. Men kan zich vanaf heden voor de kaarten opgeven. Tijdens Rotterdam Folk ’78 treden in De Doelen op Gerry Rafferty en Alan Stivell. De produktie van het concert is in handen van Mojo Concerts in Delft. DEN HAAG (ANP). De dertigste Ou de kunst- en antiekbeurs in Delft zal het komende najaar speciale aandacht beste den aan Hongaarse kunstschatten. Ge toond wordt een keuze uit het Nemzeti Museum in Boedapest. Het is voor het eerst dat kunstvoorwerpen uit een natio naal museum van Hongarije buiten cultu rele verdragen om in ons land zijn te zien. Prins Bernhard zal de jubileumexpositie op 18 oktober openen, in het stedelijk museum Het Prinsenhof. ROTTERDAM (ANP). Vrijdag 23 juni komt de nog nooit eerder in Nederland opgetreden legendarische componist en zanger Bob Dylan naar Rotterdam voor een eenmalig optreden in het Feyenoord- stadion in het kader van Rotterdam Folk '78. Het enige concert dat Bob Dylan in de Benelux zal geven, heeft plaats in Rotterdam dankzij snel reageren en volle dige medewerking van de gemeente Rot terdam. Scenes from Soweto speelt voor het grootste deel in de Zuid-Afrikaanse kleur- lingenwijk Soweto, een ghetto aan de rand van Johannesburg In 1976 waren in deze negerwoonstad bloedige onlusten nadat vreedzame demonstraties van kleurlingen tegen het eenzijdig taal-onderwijs zich door provocerend politie-optreden ontwik kelden tot een dramatisch dieptepunt: bij na tweehonderd zwarte kinderen en jonge mensen werden op straat doodgeschoten. hebben, maar brengt de juiste verhoudin gen daarin wat meer aan. Hampton wil nu, zeker gezien het kaliber van zijn acht mans sterke Giants of Jazz-formatie, de veelzij digheid van zijn muzikaliteit onderstre pen. The Hamp is van vele markten thuis; hij is niet alleen als de exploderende, op hitsende zevenklapper die geniet van de participatie van het publiek. En dan zien we uiteraard even door de vingers dat ook bij hem in dat opzicht de jaren wat meer gaan tellen. Twee momenten tijdens de finale van het Sittardse concert illustreren Hamp tons brede oriëntatie. Zo komt hij in een bluesy ballad tot ingetogen, ja omfloerst spel op de vibrafoon, dat door pedaaltech- niek en subtiele wisseling van volume haast elektronische effecten imiteert. Een stijl van spelen die wel enigszins weg heeft van het eigentijdse werk van Günther Hampel. Het voorval doet je beseffen hoe zeer Hampton die muziektheoretisch goed onderlegd is contemporaine ont wikkelingen volgt. Voor de pauze vlot de samenwerking tussen Hampton, die zijn bullen aan de rand van het podium heeft neergepoot, en zijn viermans kopersectie nog niet zoals het zou moeten. Jazeker, de oudgedienden Joe Newman en Victor Paz (trompet) en Eddie Chamblee (alt) en de ambitieuze jonge blanke tenorist Paul Moen geven 'm van katoen in felle chorussen, maar de soli die Hampton uit het lood moeten slaan en vervolgens inspireren, worden niet op maat bezorgd. Toch marcheert het geheel soepel dankzij de laconieke en swingende klanken van gitarist Billy Mackel en orga nist Wild Bill Davis en reageert de ritme sectie met bassist Barry Smith-en Frankie Dunlop attent op de aanwijzingen van Hampton, die zelf vocaal voldoet in oudjes als I got Rhythm en Sweet Georgie Brown. bekende violiste Vera Beths, die Beeth ovens vioolconcert steeds helder gepro fileerd en met innige zangrijkheid voor droeg. Haarzuivere intonaties, accent rijk genuanceerde toonvorming en als vanzelfsprekend aandoende virtuosi teit bij een temperamentvolle artistieke uitbeelding, bepaalden het karakter van haar muzikaal betoog. Op Vera Beths’ voorname interpreta tie, als geheel in goede harmonie met dirigent en orkest, werd begrijpelijker wijs gereageerd met enthousiaste bij valsbetuigingen vanuit het publiek, waarbij de jongste vioolleerlinge van de Muziekschool Haarlemmermeer (de MUZAhad alle vioolleerlingen van dit instituut uitgenodigd) een boeket bloe men aanbood. De uitsluitend door het orkest uitge voerde programma-onderdelen op deze Beethovenavond, bestonden uit de ou verture en balletmuziek tot „Die Ge schopte des Prometheus” - waarmee direct een perfecte samenspeldiscipline in fijn en spits orkestspel aan de orde werd gesteld - en voorts uit de kortste van Beethovens latere symfonieën, ge componeerd zonder het gebruikelijke andante of adagio, vormde een uitste kend tegenwicht ten aanzien van het daarnaast gespeelde vioolconcert met zijn breed uitgemeten lyriek. Dit be knopte maar kernachtige symfonisch meesterwerk kreeg bovendien bij Van dernoot en het NPO precies het geëi gende, levenslustige en uitbundige ka rakter waardoor dit functionele con trast in de programmasamenstelling nog eens werd onderstreept. JOHAN VAN KEMPEN De stichting MUZA (Muziek- en zang- cultuur Haarlemmermeer), die het mu ziekleven in deze poldergemeente op alle mogelijke manieren wil stimuleren, was verantwoordelijk voor de organi satie van deze Beethovenavond. En het is verheugend - zoals ook bij monde van stichtingsvoorzitter C. de Raadt werd verklaard - dat dit eerste concert te Nieuw-Vennep (alle voorgaande NPO- uitvoeringen werden in Hoofddorp en verleden jaar ook in Badhoevedorp ge geven) vanwege dë zeer grote publieke opkomst, een uiterst succesvolle onder neming genoemd kan worden. Ook in muzikaal opzicht was deze manifestatie uitgesproken succesrijk. En dit dan mede door het sublieme spel van de soliste van deze avond, de alom AMSTERDAM (ANP). In de Amster damse Stadsschouwburg zal het Pu bliekstheater op de nationale dodenher denkingsdag, 4 mei, een documentaire over de Tweede Wereldoorlog presente ren, die evenals vorig jaar door Guus Rekers is samengesteld. of is met tekst de plaats van handeling voor de volgende scène aangegeven. Regis seur Brain Croucher heeft zich gehoed voor overdrijving en wat de twee acteurs Rufus Collins en Eric Richard doen is een zichtbaar maken van wat we eerder via persberichten konden vernemen. De zwarte acteur Rufus Collins speelt Nelson en laat op een huiveringwekkende manier zien hoe een hartelijke en vrolijke kerel door de omstandigheden kan veran deren in een mens die om vergelding schreeuwt. Lees voor mens het woord volk en u bent bij de bedoeling van Group 3. De acteur Eric Richard (opvolger van Nigel Gregory, die het stuk eerder met Collins samen speelde) is eveneens uitstekend. Het bestuur van de beurs heeft dit dins dag meegedeeld. Het onderstreepte ermee ook andere dan economische oogmerken te hebben. De collectie Hongaarse kunst wordt alleen getoond. Daarvoor is de ka pittelzaal van het museum gereserveerd. De verzameling telt ongeveer 70 num mers. Twee stafleden van het Hongaarse mueseum begeleiden dit jubileumge schenk van de beurs aan het publiek. De schatten lopen van een schenkkan in de vorm van een centaur uit de dertiende eeuw tot een zilveren inktpot die voor Franz Liszt is gemaakt. Een van de fraai ste en kostbaarste stukken noemt het be stuur van de beurs een tric-tracspel in een grote doos met emaille, zilver en edelste nen versierd. Dit spel komt uit het bezit van de familie Apaffy. Het werd gemaakt in Transsylvanië in de zeventiende eeuw. Genoemd werden nog een aantal voorwer pen die in Delft te zien zullen zijn waaron der een beschilderde helm uit de zestiende eeuw, een maliënkolder van de familie Karolyi, uit de zeventiende eeuw, een ivo ren kruithoorn uit de achttiende eeuw en gala-klederdrachten uit voorgaande eeu wen afkomstig van families als: Rhedey, Szemere, Majlath en Bethlen. Tot de vroege stukken op de tentoonstel ling in Delft behoren onder andere: een vergulde gothische beker die in Radna werd gevonden en dateert uit ongeveer 1500, een geëmailleerde kelk van om streeks 1450, een beker met zpgenaamde zweetdruppeldecoratie uit 1624 en een zil veren beker met oor gedecoreerd met bloe men van de hand van M. Neustadter uit de zeventiende eeuw. Daarbij komt dat de be geleidingen door Michael Baumann alle souplesse en raffinement missen. Het blijft natuurlijk gezellig in de familie, als je broer pia nist is en hij je kan begelei den. Maar in dit geval bete kent het tegelijkertijd de dood in de pot. JOHAN VAN KEMPEN AMSTERDAM. Al heeft de sopraan Christia ne Baumann in 1975 de tweede prijs op het inter nationaal vocalistencon cours in Den Bosch gewon nen, toch is zij waarschijn lijk nog niet op het niveau waar zij uiteindelijk te recht zal kunnen komen. Of en dat kan ook zijn deze jonge zangeres waagt zich op een terrein dat haar „fort” niet is. De serie wordt op 3 november voort gezet met een concert door Art Blakey. De auteur Steve Wilmer heeft het toneel gekozen om uiting te geven aan zijn af schuw van de Zuidafrikaanse agressieve apartheidspolitiek Hij ontwierp daarvoor een zich chronologisch vervolgende waar gebeurde geschiedenis; die van de zwarte Zuid-Afrikaan Wellington Tshazibane, een medestudent van Wilmer in Oxford. In haar nu gegeven, slecht bezochte recital, met werk van Purcell en Mo zart tot en met Debussy en zelfs Webern, waarbij de romantiek dan vertegen woordigd was in de vorm van Schubert en Schu mann, heten overigens zo wel dictie als juiste uit spraak (van Engels en Frans) weleens iets te wen sen over. Maar Christiane Baumann zingt met ker nachtige klank, heeft een gaaf geluid en een voor een zeer grote ruimte toerei kend volume. Pas de swingende bop en Latijnse per cussie in Joe Hendersons Record me en het soepele vibrafoonspel in Misty voert de spanning naar een niveau, waarvpor de liefhebbers op Hampton afkomen. Maar allengs knalt het eruit in Hamp the Champ, waarin simpele rechttoe-rechtaan harmonieën onder aanvuring van Hamp ton diepte krijgen dankzij ruig scheurend tenorwerk van Moen. Newman komt even later ook los en als The Hamp en Frankie Dunlop keihard drumwerk verkopen, staat de zaal op zijn kop. De symbiose tussen koper en het staal van de vibrafoon is daarna volkomen in een vurige versie van de klassieker Flying Home, waar die eerder helaas ontbrak tijdens Coltrane’s Moments Notice. De finale van de show is daarna een koud kunstje voor Lionel. Wiegend, kreu nend staat hij over zijn vibes gebogen, trippelt naar het drumstel om te stunten of leunt naar voren om de reacties in de zaal grinnikend te peilen. Nauwelijks roept hij Hey Ba Ba Rebop, of op afspraak zet de massale samenzang in. Weer later een andere blijk van zijn veelzijdigheid be wijst hij zijn vermogen om ervaren rotten als Chamblee en Newman op gang te bren gen. Treiterend lokt zijn spel keihard weerwoord uit. Jivin the Ribes en het aloude Oh when the Saints (Marcherend door de zaal) brengen dat in alle opzichten. De Limburgers schreeuwen, juichen, dan sen en staan anderhalf uur later nog te wachten op een handtekening van een man, die al vijftig jaar energie levert als ware hij een onuitputtelijke krachtbron. JOHN OOMKES (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Concertgebouw in Haarlem start in het seizoen 1978- '79 een nieuwe abonnementsserie die geheel gevuld zal worden met jazzop- tredens. Het eerste concert van deze serie wordt op 19 oktober door de beroemde zwarte zangeres Sarah Vaughan gegeven. In Wilmers toneeldocumentatie heet Tshazibane Nelson Hij gaat na zijn Ox- fordstudie terug naar zijn geboorteland Zuid-Afrika, werkt daar als ingenieur en kan zo zijn hele familie in Soweto onder houden Om zijn baan niet te verliezen houdt Nelson zich afzijdig van alles wat maar naar politiek riekt. Maar de politieke situatie scheurt zijn gemoed open en zeker als hijzelf aan den lijve ondervindt hoe gemakkelijk de haatgolven van blanken de zwarten overstromen, moet hij zich wel strijdbaar opstellen. Het zal zijn onder gang worden. De echte Nelson (Tshaziba ne) vond de dood in een politie-cel. De officiële lezing van de Zuid-Afrikaanse overheid sprak van zelfmoord door ophan ging. HAARLEM. De belangstelling voor leed in het theater, ik bedoel als het wer kelijk eens ernst wordt, is niet bijster groot. In de Toneelschuur, waar woensdagavond Scenes from Soweto werd gespeeld, keken nog geen dertig toeschou wers naar dit stukje sober, maar aangrij pend toneel over kleurlingendiscrimina tie. En dat terwijl er maar één voorstelling in Haarlem was van deze produktie, die elders in het land al eerder gespeeld werd. De musici die Dylan zullen begeleiden zijn dezelfde die hem begeleidden op zijn Australische en Japanse tournee die op 20 februari in Tokio begon en op 1 april in Sydney eindigde met een openlucht optre den voor 50.000 mensen. Bijzondere gast is Eric Clapton met zijn band. De 50.000 kaarten voor dit evenement gaan volgende week zaterdag 6 mei in de verkoop op nader aan te kondigen adressen in alle grote en middelgrote steden van Neder land en België. jjet concert van Bob Dy lan betekent tevens een absoluut hoogte punt op de laatste dag van Rotterdam Folk ’78 dat van 20 tot en met 23 juni in de Rotterdamse Doelen wordt georganiseerd. *23 Vele betogen die dagbladen en allerhan de periodieken dezer dagen juist nu The Hamp zijn gouden jubileum in de showbu siness viert illustreren de nostalgische aanhankelijkheid die de aanwezigheid van de jazzgigant oproept. Met grote accura tesse en sm°uïgheid werd door anders soms gortdroge jazzcritici gloedvol uit de doeken gedaan hoe Lionels historische Amsterdamse concerten van halverwege de jaren vijftig uitmondden in chaotische toestanden in concertzalen, uitzinnig pu bliek, berispende krantencommentaren en een ravage, die zelfs tijdens de punkgolf van vorig jaar niet werd geëvenaard. Dat Hampton daarnaast een musicus is geweest die voor de emancipatie van de vibrafoon in de jazz heeft gezorgd, een brugfunctie bekleedde tussen big band jazz, rhythm and blues en rock ’n roll en iemand die de cool jazz ten zeerste afwees, kwam in de voorbeschouwingen veelal niet uit de verf. <Zo overheerst juist de enerverende kant van zijn persoonlijkheid het beeld dat we van hem als uitvoerend musicus hebben gekregen. Een concert anno 1978 verstoort het beeld niet dat we van Lionel Hampton te jubilate”, de aria waar mee zij destijds ook de mu zikale harten van de Bos sche jury heeft gestolen. Verder zal deze, uit het Duitse Freiburg afkomsti ge sopraan dan nog in het zelfde programma te horen zijn in een mis van Schu bert, hetgeen de indrukken die tot een beter overzicht op haar kwaliteiten kun nen leiden min of meer completeert. Opera, een genre dat haar beslist goed ligt, ontbreekt jammer genoeg. haar geïntoneerd wordt. Soms twijfel je ook (mede daardoor) of de techniek wel helemaal goed zit, maar dan word je plotse ling overdonderd door een staaltje van perfecte colo ratuur. In haar liederen doet ze in diverse opzichten zowel mooie als lelijke din gen. Dat roept al die eerder genoemde vraagtekens op. Wat evenwel geen vraag is, maar een zekerheid, be treft Christiane Baumanns (gebrekkige) dispositie voor de liedkunst. De zan geres brengt alles contrast rijk en met gevoel voor nu ance, maar bijvoorbeeld het opkloppen van een the atraal effect kan weliswaar voor de uitbeelding van een opera-aria soms genoeg zijn voor het overbren gen van de essentie uit een lied van Schubert is het al tijd onvoldoende. :A.J. E.I/KAJ M7£7. MM, EVEN -EM Group 3 gaat in deze produktie fragmen- I tarisch te werk en begeleidt het toneelspel met reusachtige achtergrondprojektie. Daarop zijn beelden uit Soweto zichtbaar Vooral als de simpele rechtlijnig denkende blanke Zuid-Afrikaan, die weigert te gelo ven dat de politie zich zo wreed kan opstel len. Scenes from Soweto laat op een indrukwekkende en overtuigende wijze zien hoe barbaars de ene mens zich kan opstellen tegenover de andere. Dat ge beurt zonder de minste vorm van doctrine. NIEUW-VENNEP. In handen van dirigent André Vandernoot en het Noordhóllands Philharmonisch Or kest, klinkt Beethoven’s muziek vrij wel altijd even overtuigend. Gistera vond genoot de bevolking van de Haar lemmermeer daarvan, toen door deze Haarlemse musici een concert werd ge geven in de Vespo-hal - een sporthal met een bevredigende akoestiek - in Nieuw-Vennep. Het merkwaardige is, dat zij hele episodes schitte rend in de toonkern zingt, maar dat dan ineens een passage onzuiver door In een bepaalde aria uit een opera of oratorium zal zij zeker kunnen schitte ren, maar vooral het artis tiek volbrengen van een liederenrecital, zoals dins dagavond in de kleine zaal van het Amsterdams Con certgebouw (op uitnodi ging van de VARA) door haar werd gegeven, is toch eigenlijk niet voor haar weggelegd. Christiane Baumanns zang heeft wel de nodige vraagtekens opgeroepen. En het wachten is daarom eigenlijk op haar optreden op de VARA-matinee van aanstaande zaterdag in de grote zaal van hetzelfde Amsterdams Concertge bouw, waar zij (met het Ra dio Filharmonisch Orkest) onder andere te beluisteren zal zijn in Mozarts „Exulta- I Jammer, want de heldere en directe ma- i nier, waarop deze Londense Group 3 docu mentair toneel maakt verdient een veel ruimere belangstelling

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21