Tijdens protestbijeenkomst in Den Haag Minister Van der Klaauw in interpellatiedebat: Drugbezit wordt over de grens zwaar gestraft Fi T< Kamer wil waarborgen voor onderzoek bij gevangenen Vetkoop is duurkoop en dan dit noq Burgemeester uit felle kritiek op spreiding van rijksdiensten I II Na Minister De Ruiter wacht met wetgevende maatregelen k I 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL 2 7 DONDERDAG do r V 1 (Van onze parlementsredactie) Reclassering waarschuwt: Onverminderd Normen Uraniumfabriek Ongeval Blokkade Bomexplosie Jeugdbende Varkens verbrand Tapijtdiefstal Lancering t i BEU 5 km bij de blad stens ninger door vliegvt gebou’ een or v M DEN HAAG. Door in de gemengde Brits-Nederlands-Westduitse commissie, de politi'eke leiding van het Urenco-consortium, in juli 1976 akkoord te gaan met het Urenco-contract voor levering van verrijkt uranium aan Brazilië, heeft het toenmalige kabinet-Den Uyl afstand gedaan van het veto dat Nederland, op basis van het Verdrag van Almelo, over deze levering had kunnen uitspreken. Opsporing Solliciteren Sjev Ven Nucleaire brandstof Oesterstroperij Krachtcentrale Waarborgen „Indiscretie” (Van onze redactie binnenland) I van veto uranium-leverantie A Van Houwelingen (CDA) interrumpeert, terwijl Jansen van de PPR toekijkt. (Van onze redactie binnenland) Vooruitzichten voor zaterdag: Dat citeren uit een „particuliere brief”, (I WEERRAPPORTEN (Van onze parlementsredactie) o 23 Deze stelling verdedigde een onver wacht felle en hardnekkige minister Van der Klaauw gisteren in de Tweede Ka mer. De Urenco-zaak, met name de leve ring aan Brazilië, kwam aan de orde tij dens een interpellatiedebat, aangespan nen door Jansen (PPR) over de kwestie van het Nederlandse vetorecht. Opklaringen, plaatselijk een bui en weinig verandering in temperatuur. 21 25 0 0 de daarbij aan, dat een dekgelijke weige ring (in 1981) dan wel zou rieerkomen op contractbreuk en aanleiding zou geven tot eisen van schadevergoeding. regering het spreidingsbeleid voor na 1980 nu al moet gaan herzien. Tijdens de protestbijeenkomst werd een motie aangenomen waarin de mede werkers van de Centrale Directie van de PTT eisen dat de regering definitief af ziet van verplaatsing van de Centrale Directie naar het Noorden. Zij vragen de regering de kosten, ongeveer anderhalf Van der Klaauw citeerde zelfs uit een brief van Van der Stoel aan staatssecreta ris Kooijmans, waarin de minister be treurde dat uit het gesprek met de Brazili aanse minister niets concreets was voort gekomen. DEN HAAG. De Tweede Kamer wil wettelijke waarborgen voor een optimale vrijwilligheid bij het psycho-biologisch onderzoek op gevangenen. Tijdens het door de CPN aangevraagde spoeddebat over de benoeming van prof. Buikhuisen tot leraar criminologie in Lei den, heeft het merendeel van de sprekers bij de ministers Pais (Onderwijs en Weten schappen) en De Ruiter (Justitie) aange drongen op een betere wettelijke regeling. miljard gulden, daadwerkelijk te beste den aan bestrijding van de werkloosheid door onder meer hèt vestigen van nieuwe rijksdiensten, aldus de motie. Het Algemeen Comité Anti Spreiding (ACAS) zegt dat als de spreiding van de PTT doorgaat, er niet alleen 3400 gezin- voorbeeld een onderzoek van de herse nen”, zei de bewindsman. Over de benoeming zelf en over de wijze waarop prof. Buikhuisen gaat functione ren kon de Kamer geen harde uitspraken doen, omdat het onderzoekprogramma van de nieuwe hoogleraar nog niet bekend is. Volgens de ministers De Ruiter en Pais is er geen sprake van dat de benoeming van Buikhuisen te maken zou hebben met een „missie” van het ministerie van Justi tie. De CPN’er Wolff had dit gesuggereerd, mede aan de hand van het feit dat Buik huisen tot voor kort bij dit departement werkzaam was. Van vraagtekens en ondui delijkheid bij de benoeming is geen spra ke, aldus de ministers. Minister Pais wees de Kamer op de goedkeuringsprocedure die de Universi- teit Leiden zelf moet uitvoeren. Het onderzoekprogramma moet worden vastgesteld door het bestuur van de vak groep en daarna worden goedgekeurd door de faculteitsraad. Deze raad heeft vorige week een motie aangenomen, waar in wordt gesteld dat de aanvaardbaarheid van Buikhuisens programma onder ande- nen uit Den Haag en omgeving verdwij nen maar, dat tevens iedere gespreide arbeidsplaats nog een werkloze zal ver oorzaken in de particuliere sector. Uit recente uitlatingen van de rege ring blijkt volgens het ACAS, dat het reeds lang ingezette en in 1974 geforma liseerde beleid ten aanzien van de sprei ding van de Rijksdiensten, onvermin- onderhandelen; alleen nog met Urenco als geheel”. Deze onderhandelingen hebben uitein delijk geleid tot de overeenkomst die in januari van dit jaar door de Nederlandse regering het kabinet-Van Agt werd goedgekeurd. Voor de Tweede Kamer is, zo bleek eind januari 1978, deze overeenkomst niet vol doende. In een motie, ingediend door CDA’er Van Houwelingen en WD’er Por- theine, sprak de Kamer uit dat de waar borgen versterkt moeten worden, zodat zo nodig de speciale plutoniumbeheersrege- ling voor Brazilië al van kracht kan zijn voordat de eerste leveringen van verrijkt uranium beginnen. Over die kwestie en over de pogingen van premier Van Agt en minister Van der Klaauw deze motie uit te voeren, zal de Kamer later dit voorjaar nog een keer debatteren. DEN HAAG (ANP). „Opzettelijk voegen de meeste slagers extra vet vlees aan het gehakt toe. Vetter gehakt is in de winkel niet goedkoper dan magerder gehakt. Voor de klant is vet koop duurkoop omdat het vet tijdens de bereiding kan verdwijnen en er weinig vlees overblijft”. Dit schrijft Koopkracht, het maand blad van het Konsumenten Kontakt na een onderzoek naar de kwaliteit van half-om-half gehakt. Bij achttien slagers vergeleek het blad het op woensdag verkochte gehakt met het gehakt op een andere weekdag. Doorgaans was het goedkopere woens- dag-gehakt niet vetter dan op een ande re dag. De vetpercentages die Koop kracht aantrof, liepen van veertien tot 47 procent. Algemeen bleek supermarktgehakt vetter en keurslagersgehakt magerder dan het gemiddelde. Normaal half-om- half gehakt zou volgens Koopkracht niet meer dan 25 procent vet moeten bevatten. Bij twee van de achttien slagers trof Koopkracht de verboden kleurstof sul- fiet in het gehakt aan. Teveel van deze roodkleurende stof veroorzaakt hoofd pijn en branderigheid. Beide slagers die sulfiet toevoegden bleken keurslagers. De Japanse overheid heeft de bouw goedgekeurd van een fabriek voor het behandelen van uranium. De fabriek zal verrijzen bij Okajama in het westen van het land. De fabriek zal in de zomer van 1980 klaar zijn. In het Friese Achtkarspelen is gister middag de 88-jarige P. Ytsma uit Surhui- zen in het verkeer omgekomen. De man was op zijn bromfiets tegen de zijkant van een wegrijdende auto gereden. Haagse taxichauffeurs hebben gister middag met een blokkade op de uitvals weg naar Rotterdam gedurende een klein uur voor een chaotische verkeerssituatie gezorgd. Met deze blokkade wilden de chauffeurs bereiken dat er voor het NS- station Hollands Spoor een taxistand plaats komt. Thans mogen zij voor dit station geen passagiers oppikken. Bij een bomexplosie in het Westduitse Rheine zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen en negen gewond geraakt. Het ging om een bom uit de Tweede Wereldoorlog. De explosie werd veroor zaakt door een dragline die met de graafin- stallatie op de bom terecht was gekomen. In Den Haag heeft de politie acht jonge Hagenaars aangehouden die verdacht worden van straatroof, inbraak, joyriding en motorfietsendiefstal. Tegen de moeder van één van hen is proces-verbaal wegens heling opgemaakt. De aangehouden groep heeft 25 inbraken op haar geweten. De recherche verdenkt het achttal ook van berovingen en autodiefstallen. In het Gelderse Hengelo zijn gisteravond bij een brand in een schuur honderd var- kend omgekomen. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. De brandweer kon de boerderij van de eige naar van de varkens buiten de vuurzee houden. Dorpe dit de e nees ge vernomi gebouw nen de sche leg nieuwe de zond In hel daag b< afgeslot mosliml alle ille fijns of Algen akkoorc punten delijk, meerde: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 12 11 4 0 0 0 0 In het Brabantse Someren zijn ongeveer honderd tapijten gestolen met een waarde van ongeveer tweehonderdduizend gul den. De inbrekers waren in een tapijten handel binnengekomen door een gedeelte van de achterdeur te verwijderen. Vanaf de basis VandenBerg in Califor- nië is een satelliet gelanceerd die de tempe ratuurverschillen op aarde moet gaan me ten. Door de minimum- en maximumtem peraturen te meten hopen specialisten van NASA een middel te vinden om verschil lende soorten rotsen te onderscheiden, veranderingen in de vochtigheidsgraad te controleren en informatie te verschaffen over de hoeveelheid water die vrijkomt bij het smelten van sneeuw. De gebieden waar de metingen worden verricht liggen in de Verenigde Staten, West-Europa en Aus tralië. Voors Nu" in i meter 1; dwars i werd et gen ver’ gin. In d pen zijn Bij ee het dooi ren twei en vijf der van bekend; Egypt len” teg bezet E; toriaal blad „A N'DJ staat v tot een regen zw. bew zw. bew 1. bew. zw. bew regen zw. bew. zw. bew. geh. bew h. bew zw. bew onbew. zw. bew. 1. bew regenbui h. bew onbew. regen 1. bew. regen regen zw. bew h. bew. regen motregen 1. bew. 1. bew. regenbui onbew. h. bew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. mist h. bew geh. bew onbew onbew 19 8 13 18 20 16 5 17 16 6 16 13 7 14 15 24 20 19 14 6 I 0.3 2 4 0 1 0.6 1 0 3 1 4 0 0 0 29 11 6 8 0 0.1 2 0 3 24 7 0.1 9 0.1 1 0 24 0 het weer 16 2 19 18 19 Ruim 2000 ambtenaren hadden gehoor gegeven aan de oproep van het Alge meen Comité Anti Spreiding (ACAS) om in het Haags Congresgebouw te demon streren tegen de voorgenomen overplaat sing van de Centrale Directie PTT naar de provincie Groningen. Burgemeester Schols voor zijn gehoor: „De spreiding is een zeer gevaarlijke operatie. Het kan van Den Haag een bedlegerige patiënt maken, die aan bloe darmoede lijdt”. Zo’n verhuizing op dergelijke schaal gaat gewoonweg niet, meent ’s-Graven- hage’s eerste burger. „Protesteren heeft yin” Burgemeester Schols eiste dat de Ondanks verzet van vooral de beide oud- bewindslieden Van der Stoel (PvdA) en Brinkhorst (D’66) hield minister Van der Klaauw eraan vast dat alle pogingen die Van der Stoel later (na juli 1976) heeft gedaan om strengere waarborgen te ver krijgen in verband met het Brazilië-con- tract, alleen mogelijk waren dank zij de welwillendheid van de Urenco-partners en Brazilië. Het formele vetorecht was toen al verspeeld. De minister werd daarin bijgevallen door CDA-woordvoerder Van Houwelin gen, die stelde dat het niet zinnig is zich blind te staren op de juridische aspecten van het vetorecht. „Urenco is een politiek samenwerkingsorgaan. Vanwege de wens tot politieke samenwerking (van de drie Urenco-partners) is er nog steeds de moge lijkheid tot overeenstemming te komen”. Volgens Van Houwelingen zou Neder land te zijner tijd, als de export van het verrijkt uranium feitelijk zal gaan plaats vinden, altijd nog de exportvergunning kunnen weigeren. Van der Klaauw teken- re zal afhangen van medisch-ethisZhe nor men, zoals de aard van het onderzoek, juridisch-ethische normen zoals de wer ving van de proefpersonen en de bescher ming van die personen. Voor de CDA-woordvoerder Lansink waren deze door de minister genoemde maatstaven voldoende. Hij zei te vertrou wen op het beleven van de eigen verant woordelijkheid van de onderzoekers. Het CPN-Kamerlid Wolff, de aanvrager van de interpellatie, vond echter toch dat er Wet telijke voorzieningen zouden moeten ko men omdat nu zo moeilijk kan worden vastgesteld waar de grens van de vrijwil ligheid wordt overschreden. Dees (WD) wees op het gevaar dat on zuivere elementen, zoals beloften tot straf- tijdverkorting en beloning, kunnen bin nensluipen. De WD’er betwijfelt zeer of er nu al in voldoende mate wordt voldaan aan de stringente voorwaarden aan expe rimenten op mensen. Zeevalking (D’66) en Kosto (PvdA) wa ren het wel eens dat er duidelijkheid moet heersen over de vraag tot waar de onder zoekers mogen gaan. Maar ze stelden aan de andere kant ook dat het onderzoekpro gramma niet te veel wettelijk moet worden ingesnoerd. DEN BOSCH. Begin dit jaar zaten er 365 Nederlanders vast in buitenlandse gevangenissen, van wie 201 wegens het gebruiken, bezitten, verhandelen of smok kelen van drugs. Vorig jaar om dezelfde tijd zaten er 337 Nederlanders in het bui tenland in de gevangenis, van wie 224 voor drug-zaken. Drug-arrestanten vindt men niet alleen in warme landen als Alge rije (6), Thailand (7) en Spanje (22) velen worden gevangen gehouden op een korte re afstand van de Nederlandse grens. In West-Duitsland zitten 65 Nederlanders in de cel voor een drug-zaak, in Zweden 25 en in België 11. De straffen zijn vaak langdurig. waarvan overigens een kopie berustte in het dossier van minister Van der Klaauw op zijn ministerie aantrof leidde in de Tweede Kamer nog tot een klein politiek stormpje. Oud-premier Den Uyl eiste dat Van der Klaauw zijn verontschuldigingen aanbood voor deze „indiscretie”. Van der Klaauw achtte dat niet nodig: „De brief bevatte de rapportage van de minister aan de staatssecretaris over zijn gesprek met zijn Braziliaanse collega”. Het Tsjaad dit Af steun a vandaa te hout pamfle gers in dood Tsjaad regerin ciestad De d fêgerin heeft g üionstr voor a onbepa jaar in Fran kendge den mi den, n operati assiste troepe: Dit meldt de Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen. Onder het motto „Drugs mee? Vergeet het maar, Het buitenland straft met harde hand” is de vereniging een waarschuwingsactie begonnen tegen de gevaren van het meenemen van drugs naar het buitenland. Bij drugs wordt vaak alleen aan marihu ana, heroïne, LSD en dergelijke produkten gedacht, maar in het buitenland kan het ook al onaangename gevolgen hebben wanneer een reiziger slaapmiddelen of tranquillizers bij zich heeft. De Vereniging van Reclasseringsinstellingen adviseert afschriften van recepten mee te nemen. In de folder die wordt verspreid op scholen, in jongerencentra, op gemeente huizen, ANWB-kantoren en in apotheken wordt verder verteld wat men het beste kan doen, mocht het toch komen tot moei lijkheden. Bij (dreigende) arrestatie moet memaldus het advies van de VvRI 8 in ieder geval direct om consulaire hulp (la ten) vragen. De consul moet controleren of de wetten van het land ten opzichte van de Nederlander behoorlijk worden uitge voerd en hij kan de arrestant helpen bij een aantal zaken van praktische aard. De VvRI adviseert mensen die ernstige moeilijkheden hebben met de justitie in het buitenland, haar speciale Bureau Bui tenland gevestigd in Den Haag, telefoon 070-637247 in te schakelen. Buiten de kantooruren kan men contact opnemen met de ANWB-Alarmcentrale (070-264426) die in de zomermaanden met Bureau Bui tenland bij staat. De Reclassering wijst er verder op dat óók het bezit van dertig gram hasj of marihuana over de grens tot zware straf fen kan leiden. In Nederland is een derge lijk bezit „voor eigen gebruik” een overtreding. Nog een paar adviezen: neem geen pak jes mee voor anderen en laat onbekende lifters lopend de grens passeren, met al hun bagage. Minister De Ruiter vond in dit stadium wetgevende maatregelen niet direct nood zakelijk, maar zegde wel toe medewerking te verlenen aan een studie naar een even tuele uitbreiding van het wettelijk instru mentarium. „Ik zie het als taak van de minister van Justitie strikte criteria te han teren”, zei De Ruiter. Hij dacht daarbij aan schriftelijke toestemming vooraf van de betrokkenen, die wordt voorafgegaan door een uitgebreide voorlichting over het te verrichten onderzoek. Overigens wilde de minister de zwaarte van de criteria laten afhangen van de aard van het onder zoek. „Het meten van de bloeddruk is uiteraard veel minder ingrijpend dan bij- 16 17 16 13 18 13 16 15 15 16 7 20 12 9 0 6 8 5 8 -3 7 6 0 10 6 4 5 7 10 12 3 7 -4 8 12 -5 7 9 10 11 16 De Amerikaanse kustwacht heeft een systeem ontwikkeld dat het mogelijk maakt om met bijna honderd procent ze kerheid vast te stellen welk schip de ver oorzaker is van olievervuiling op zee. Bij de methode worden monsters van de in de zee gestorte olie vergeleken met monsters uit verdachte schepen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft twee brochures uitgegeven één voor werkende vrouwen en één over sollicite ren. Het boekje voor werkende vrouwen bevat overigens ook wel informatie die voor werkende mannen nuttig kan zijn. Beide brochures zijn binnenkort bij de Arbeidsbureaus gratis te verkrijgen. Men sen die niet willen wachten, kunnen nu al terecht met een schriftelijke aanvraag bij de afdeling Publieksvoorlichting van het ministerie van Sociale Zaken, Zee straat 73, Den haag. Weer in binnen- en buitenland Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 9 mini mumtemperatuur omstreeks 6 graden; maxi mumtemperatuur omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. NEV Sjevts; naris 1 ontsla; van de Sjev kou hi met d Kurt t ten er hem v een u (170.00 Sjev verlate menin, tLü 5 CÜ O. ,E£ - "i c Volgens Van der Stoel was er na de Nederlands-Braziliaanse briefwisseling, die volgde op dat gesprek (tijdens de Alge mene Vergadering van de VN in New York), nog een mogelijkheid tot verder onderhandelen. Van der Klaauw: „Ik ge loof dat de heer Van der Stoel het volledig mis heeft. De Braziliaanse minister Silvei ra de Azeveido heeft na dat gesprek laten weten niet meer met Nederland te willen DEN HAAG. „Den Haag wil zijn werkers behouden”. Dit zei burgemees ter Schols van Den Haag gistermiddag tijdens een protestmanifestatie tegen spreiding van de rijksdiensten, in het Haagse Congresgebouw. Hij zei verder dat gedwongen verhuizing op deze schaal gewoon niet kan. Brazilië gaat in samenwerking met West- Duitsland het onderzoek hervatten naar het gebruik van thorium als kernbrand- stof. Het gebruik van thorium als kern- brandstof is één van de mogelijkheden die door enkele experts wordt overwogen om het gebruik van uranium te vermijden. Bij het gebruik van uranium ontstaat radio actief afval. Uit dit afval kan plutonium worden gewonnen, een grondstof voor de vervaardiging van atoomwapens. De Zeeuwse gemeente Reimerswaal heeft het stropen van oesters van de Yerse- ker bank in de Oosterschelde«aan banden gelegd. Dit is gebeurd door de Algemene Politieverordening aan te passen. Het is nu verboden om met een duikerspak, snorkel of andere onderwaterapparatuur zich bin nen het gebied van de oesterbank te bevin den. Ook de gemeente Tholen aan de ande re kant van de Oosterschelde overweegt de Algemene Politieverordening op dezelfde wijze aan te passen. Amerikaanse geleerden werken aan de ontwikkeling van een elektriciteitscentrale die bijna niet vervuilt en stroom opwekt uit chemische reacties. Het gebruikte pro cédé is gebaseerd op de brandstofcellen techniek die is ontwikkeld voor het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. De minister verklaarde verder, dat tij dens de discussies in de gemengde com missie, in juli 1976, de kwestie van de eventueel door Nederland aan de orde te stellen zwaardere waarborgen voor de le vering aan Brazilië helemaal niet aan de orde is geweest. „Pas in januari 1977 is minister Van der Stoel begonnen met zijn ook door mij gewaardeerde pogingen strengere veiligheidseisen te stellen”. Volgens Van der Klaauw is daarom de hele discussie over de exacte bewoordin gen waarmee in artikel 13 lid 2 van de overeenkomst van juli 1976 is vastgelegd dat de veiligheidseisen „in overeenstem ming” zouden moeten zijn met het in 1975 tussen West-Duitsland, Brazilië en het In ternationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen, van weinig belang. Het belangrijkste verschil van mening tussen Van der Klaauw en zijn voorganger gold de vraag of eind 1977, toen Van der Stoel bijna een jaar lang pogingen had ondernomen (op basis van een vetorecht of van de welwillendheid van de andere con tractpartners, daarover blijven de opinies uiteenlopen) een strenger veiligheidsregi me af te dwingen, verder onderhandelen nog zin had. Ö0 o o o o ozo o o ono zo o ono n windst. o zw z o zw nno verand. nw ono wnw ono nw o wzw windst. w zzw nw windst w ozo n zo nw zzo zzw n no zo zw derd zal worden doorgezet. „Ondanks alle rapporten die er in de afgelopen jaren over de achteruitgang van de Haagse regio zijn verschenen en on danks het feit dat Zuid-Holland viermaal zoveel werklozen telt als Gro ningen, vindt de regering dat zij toch haar plannen moet doorzetten om rijks diensten uit Den Haag en omgeving naar elders over te brengen”. Vandaag is in het zogenaamde overlegorgaan een plan voor de aanpak van de spreiding van de Centrale Direc tie PTT besproken. Volgens het Alge meen Comité Anti Spreiding staat men aan de vooravond van een funeste ont wikkeling. „Het is de hoogste tijd om de regering te wijzen op haar verantwoor delijkheden, ook ten opzichte van de Haagse regio”. Met deze gedachte is het comité opge richt. Daarin zijn onder andere verte genwoordigd: vakorganisaties, perso neelsleden van de Centrale Directie PTT, protesterende PTT-vrouwen en de gemeente Den Haag. De gemeente Den Haag heeft voor de demonstratie een subsidie verleend. VRIJDAG 28 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 6.17 uur onder 20.58 uur Maan op 1.46 uur onder 10.56 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.10 uur en 20.39 uur Laagwater 3.55 uur en 16.18 uur Kabinet-Den Uyl deed afstand d 0> Q.& d £S <ZZ sa o 6 5 3 9 5 7 4 9 8 2

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2