Carters adviseur Volgens het blad gaat naar China Ook op militair terrein Sovjet-Unie wil betrekkingen Aandeelhouders Ford spannen proces aan Franse troepen in Tsjaad in paraatheid Met Castro en Palestijn als bemiddelaars ERITRESE SEP ARA TISTEN WILLEN ONDERHANDELEN Levenslang voor Sonnenberg Nkomo wil strijd in Rhodesië opvoeren ,,An Nahar met Turkije gaan verbeteren Na uitbarsting geweld SNURKEN 1 OEFENING MONDRANDEN HUIG FIXEREN GEKLAPT Koopt u een zuinige koelkast? Of een stroomvreter van de eerste orde? 25 Jaar Consumentenbond Internationale Hof stelt datum zitting Egeïsche Zee vast Sjevtsjenko verlaat Verenigde Naties BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL DON DERDAG 27 door Nico Scheepmaker ek Ketting Wegens aannemen smeergeld stal nde Nadelig U leest ’t samen met nog veel meer in de Consumentengids. Die krijgt u elke maand voor maar f 22,- per jaar. Door nu lid te worden van de Consumentenbond. Bel 070-889377 of stuur een ongefrankeerde enveloppe- met uw naam en adres naar antwoordnummer 9 in Den Haag. Doen. Wel zo zuinig. trale lerij swaal Verse inden mene ;is nu iorkel h bin- >evin- ande- agtde jelfde stof >sie /al Hoogste tijd om óók lid te worden. ide jn ng een dijk ze- vër- Bij i de ters ing lifor- tnpe- i me- tem- i van >chil- iden, ad te iffen it bij waar in de Aus- rand BEIROET (DPA). Israel heeft 5 km ten noorden van Metullah, bij de berg Hermon, volgens het blad „An Nahar” in Beiroet min stens tien geprefabriceerde wo ningen gebouwd op een in 1943 door de Britten aangelegd vliegveld. Daar stonden al enkele gebouwen, een ziekenhuis en er is een ondergrondse schuilplaats. i M «r- trijfël Zuid-Libanon Israel bouwt in (ADVERTENTIE) Volksbevrij- „Vorig jaar moest ik in het ziekenhuis worden opgenomen voor een hartinfarct en na mijn terugkeer thuis bleek ik van het snurken te zijn verlost. Ik heb mij sinds dien afgevraagd wat daarvan de oorzaak was: het infarct zelf, de voorgeschreven medicijnen, het feit dat ik een belangrijke gewichtsvermindering had ondergaan (12 kg), of de omstandigheid dat ik onderweg naar het ziekenhuis wegens hartstilstand tweemaal wat men noemt „elektrisch ge klapt” ben. Als het laatste het geval is, heeft het onvolprezen ambulance-perso- neel van de ZTM mij niet alleen het leven gered, maar mij bovendien van mijn snurkkwaal verlost”. Het schijnt ook nog mogelijk te zijn de huig te laten wegnemen, maar zo’n opera tie is natuurlijk veel ingrijpender en ook kostbaarder. Niet minder ingrijpend is de methode waarmee de heer G. van Linde uit Haren op 70-jarige leeftijd van zijn gesnurk af kwam: De smeekbede van „Rare Snurker” om hem van zijn oorverdovende gesnurk af te helpen, heeft een aantal nuttige reacties opgeleverd. Laten we eerst even nagaan, waardoor het snurken wordt veroorzaakt. „Iemand die snurkt, slaapt per sé met open mond”, schrijft mevrouw Van Oosterzee uit Haren. De kunst is dus, om die mond dicht te krijgen en de patiënt voortaan adem te laten halen door zijn neus. Me vrouw Van Oosterzee schrijft: „Ik verbeeldde mij, dat ik onmogelijk door de neus kon ademhalen, ’t Is me toch vrij gauw gelukt. Als je in bed ligt, moet je bewust tegen jezelf zeggen: nu houd ik mijn mond absoluut dicht en adem door de neus! Kan die snurkmeneer echt geen lucht door de neus krijgen, dan moet hij naar een neusarts gaan”. Hoe krijg je die mond tijdens het slapen dicht? Simpelste methode: pleister of han- saplast op de mond (mevrouw Van Ooster zee). Ted Nuyten wijt de open mond aan verslapte mondspieren, en heeft de volgen de oefening bedacht om die mondspieren weer op hun gewenste sterkte te brengen: „Benodigd zijn: 1 sinaasappelnetje, 2 an derhalve kilo wegende gewichten, 1 niet- elastisch koordje van 55 centimeter. Dick van Peer uit Zuidhorn stuurde me het hoofdstuk „Snorken” op uit een zeer oud standaardwerkje over „de nieuwe na tuurgeneeswijze” van Bilz. Hypnose wordt warm aanbevolen, en anders de mondban- den, waarover dr. Sturm zegt: „Deze voldoen op de eenvoudigst denk bare en meest voor de hand liggende wijze aan alle hieraan te stellen eischen, ze dwin gen den mond, zich te sluiten en verdrijven na korten tijd, zonder last te veroorzaken, elke oorzaak om te snorken en ook duur zaam elk schadelijk inademen van de bui tenlucht. Het beste bewijs voor ieder, dat de mondband deugdelijk is, is, dat de vroeger des morgens uitgedroogde mond holte plotseling normaal vochtig blijft bij het gebruik en men zich na den slaap (die volgens Shakespeare „het tweede gerecht der gastvrije natuur en hoofdvoeder bij het feest des levens” moet zijn), gesterkt en gezonder dan ooit opricht”. Een ander technisch hulpmiddel wordt warm aanbevolen door Philip J. Clous, rustend tandarts in Haarlem: Werkwijze: het eerste gewicht wordt in het netje gedaan, en het koordje wordt aan het netje bevestigd. Deze contructie wordt vastgemaakt aan de twee slagtanden van de patiënt, waarna deze tweemaal daags 1 uur voor het eten 30 tot 40 maal een kauwende beweging moet maken. Na twee weken kan ook het andere gewichtje in het netje worden gedaan, dit in het kader van het principe van de progressieve belasting van het spierstelsel. De mondspieren zul len hun oude kracht herwinnen zodat zij de mond gesloten kunnen houden tijdens het slapen”. an de ntrale □wekt e pro- :ellen- imeri- West- naar rand- kern- in die n om n. Bij adio- nium or de onge lacht iding ieder igens 'roep i. De van litse het takt, aede •oor- afin- len. uw het zal /an zan Eén van de organisatoren van de gisteren in Jeruzalem gehouden demonstratie „Vrede nu" laat de tekst zien van een petitie voor premier Begin. Hierin wordt de premier gevraagd de kans op vrede niet op te offeren door vast te houden aan de door Israel bezette gebieden. De bekendmaking sprak van „noodzake lijke maatregelen” om de veiligheid van de ongeveer 2500 Franse ontwikkelingshel pers te waarborgen en de verdediging van militaire opleidingscentra in dat land ze ker te stellen. De Franse regering had tot nu toe gewei gerd gedetailleerde berichten over de troe penzendingen te bevestigen. De 750.000 dollar zou hij van het bedrijf „Canteen Corporation” hebben ontvan gen. In ruil hiervoor kreeg dit bedrijf het exclusieve beheer over de kantines in de kantoren en fabrieken van Ford. Volgens de aandeelhouders heeft Ford het fabrieksgeld, het zou gaan om enkele miljoenen dollars, gebruikt voor de aan koop van particuliere appartementen in New York en in Londen. t De aandeelhouders die de schadevergoe ding eisen en bovendien teruggave van het salaris van Ford over 1977 (922.000 dollar) zijn Sean, Douglas, Mary en Jacqueline Bolan. Een woordvoerder van de autofabriek heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen. De Amerikaanse fiscus stelt een onderzoek in naar de financiële handel en wandel van Ford. Deze bestond uit bombarde menten vanuit de lucht op „be vrijde” gebieden. 78 zwarte studenten zijn in Salisbury gisteren veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf wegens deelneming aan een demonstratie van dinsdag tegen het zogenoemde interne akkoord, hetgeen beschouwd wordt als een wetsovertreding. Het vonnis werd geveld door de enige zwarte rechter die Rhodesië rijk is. Iedere student werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke dwangarbeid met een proeftijd van 5 jaar. Langs de noordgrens van het land is de Zuidafrikaanse politie een grote actie be gonnen tegen uit Botswana en Rhodesië infiltrerende guerrillastrijders. Naar het hoofd van de politie Carel Zietzman giste ren in Pretoria meedeelde heeft de politie in de afgelopen dagen al een groot aantal zwaar gewapende en door communisti sche deskundigen opgeleide guerrilleros aangehouden. Ecevit bepleitte toen hij nog oppositielei der was. Volgens dit concept moet Turkije niet meer langer alleen de „oostelijke schildwacht van de NAVO” zijn, maar zich bewust worden van zijn drievoudige iden titeit als Eurpese, Balkan en Nabije-Oos- ten-mogendheid. De Roemeense premier Manescu is op het ogenblik ook in de Turkse hoofdstad. Volgende maand brengt Ecevit een bezoek aan Bulgarije. Zijn eerste buitenlandse reis gold vorige week Joegoslavië. In juni reist Ecevit naar Moskou, waar vermoede lijk het „document van vriendschap en wederzijdse samenwerking” zal worden ondertekend. Hier is sinds twee jaar spra ke van. In Turkse regeringskringen wordt ge hoopt dat de contacten met de communis tische wereld de Verenigde Staten zullen nopen het wapen-embargo tegen Turkije te beëindigen. Het Congres maakt echter nog geen haast mét de opheffing hiervan,- omdat de Turkse voorstellen inzake de toekomst van Cyprus naar de smaak van velen nogal mager zijn uitgevallen. ter- lui- nan van maatregelen zouden worden overwogen lichtte het blad niet toe. Wel schreef het dat Egypte heeft geklaagd bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en heeft gevraagd om een debat, „als Israel niet ophoudt met activiteit in_ bezet Egyp tisch gebied”. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Vier aandeelhouders van de Ford-automobielfabrieken hebben een proces van 50 miljoen dollar aanhan gig gemaakt tegen de firma en haar presi- dent-commissaris Henry Ford. Deze zou geld van het bedrijf gebruikt hebben voor persoonlijke doeleinden en 750.000 dollar aan smeergeld van een automatenfabriek hebben ontvangen. „Snurken wordt veroorzaakt door het TRILLEN van de HUIG. De oplossing is dus DE HUIG FIXEREN. En daarvoor heb ik een goede tot ZEER goede oplossing gevonden: de patiënt, want die benaming mag hij wel hebben, moet bij de tandarts een klein verhemeltjeplaatje laten maken dat met twee roestvrije stalen klammertjes om de kiezen vastzit. Aan de achterkant, aan de zijde van de keel, komt aan dat plaatje een roestvrij stalen draadje, dat zo lang moet zijn dat het PRECIES tegen de huig aandrukt. Aan dat uiteinde komt dan een kort stukje plastic dat dus OP de huig drukt. De huig is dan gefixeerd, KAN NIET MEETRILLEN, WAARDOOR HET SNURKEN IS AFGELOPEN”. iter- 'als- lein latie de NS- md- dit DEN HAAG (ANP). Het Internationa le Gerechtshof in Den Haag heeft 4 okto ber als datum vastgesteld om de hoorzit tingen te beginnen over de vraag of dit Hof competent is recht te spreken in het ge schil tussen Griekenland en Turkije over het continentale plat in de Egeïsche Zee. Beide landen maken aanspraak op dit deel van de zeebodem, dat rijk is aan mineralen. In 1976 vroeg de Griekse rege ring aan het Internationale Hof om te bemiddelen. Turkije acht het Hof echter niet competent. Het geeft de voorkeur aan directe onderhandelingen met Grieken land, iets waarin Turkije gesteund wordt door de Verenigde Naties. De hoorzittingen, die het Internationale Gerechtshof nu gaat houden, moeten uit maken of het Hof nu wel of niet recht kan spreken in het Grieks-Turkse geschil. STUTTGART (DPA). In Stuttgart- Stammheim is gisteren de 23-jarige Gün- ther Sonnenberg veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens medeplich tigheid aan poging tot moord op twee politiemannen. Sonnenberg wordt ook verdacht van medeplichtigheid aan de moord op rechter Siegfried Buback, maar daar is nog geen aanklacht over ingediend. De rechtbank acht bewezen dat Sonnen berg bij zijn arrestatie in mei 1977 samen met Verena Becker, met het oogmerk tot doden en verberging van misadden, op een politieman geschoten heeft en bovendien heeft meegewerkt aan een aanslag van Becker op een andere politieman. eft >or te- ren die jn. de en- l al lag 'an ee- avond d var an de ild. De a eige- mrzee Perschef Jody Powel liet weten dat Brzinski daarna door zal reizen naar Ja pan, waar hij twee dagen zal blijven en vandaar naar Korea gaat, waar hij ook twee dagen door zal brengen. Tijdens zijn bezoek aan Peking zullen geen onderhandelingen gevoerd worden over normalisatie van de betrekkingen tussen China en de VS. Het bezoek valt binnen het kader van het Sjanghai-com- muniqué van 1972, waarin wordt aange drongen op bezoeken van Amerikaanse leiders aan China. Brzezinski, aldus Powell, zal met de Chi nese leiders in de eerste plaats praten over strategische kwesties van gemeenschappe lijk belang, waaronder de toestand in Eu ropa, het Midden-Oosten en Azië. Dorpelingen in de omgeving vrezen dat dit de eerste nederzetting wordt op Liba nees gebied Van Israëlische zijde werd vernomen dat er een legerkamp wordt gebouwd. Het betrokken gebied ligt bin nen de veiligheidsgordel die het Israëli sche leger nog bezet wil houden nadat de nieuwe fase van terugtrekking van komen de zondag is voltooid. In het Libanese parlement wordt van daag beslist over het afgelopen zondag afgesloten akkoord tussen christen- en moslimleiders over het „opschorten van alle illegale militaire activiteiten, Pales tijns of anderszins in Libanon”. Algemeen wordt aangenomen dat het akkoord, dat de laatste dagen op kleine punten alleen wat vorm betreft, niet inhou delijk, werd geamendeerd,- met grote meerderheid zal worden aangenomen. staatshoofd van Ethiopië, al dus „An Nahar”. Een hoge Palestijnse woord voerder heeft het bericht be vestigd en gezegd dat de bood schap aan Habasj afkomstig is van de twee vleugels in de Eri- trese onafhankelijkheidsbewe ging. Aan de onderhandelin gen zouden door geen der par tijen voorwaarden-vooraf mo gen worden gekoppeld. Ethiopië heeft, met Russi sche en Cubaanse militaire steun, de oorlog tegen de Eri- trese rebellen intensiever ge maakt na de overwinning op de guerrilleros in het andere afscheidingsgebied, de Oga- den. De twee Eritrese onafhan kelijkheidsbewegingen zijn het „Eritrese Bevrijdingsfront” en Voorstanders van de beweging „Vrede Nu” in Israel hebben gisteren een 20 kilo meter lange menselijke ketting gevormd dwars door Jeruzalem. Op die manier werd een petitie met 12.000 handtekenin gen vervoerd naar premier Menachem Be gin. In de petitie werd de premier opgeroe pen zijn onwrikbare houding te matigen. Bij een aanslag op een toeristenbus in het door Israel bezette Nabloes, zijn giste ren twee Westduitse pelgrims omgekomen en vijf gewond. Dit heeft een woordvoer der van het Israëlische leger in Tel Aviv bekendgemaakt. Egypte overweegt „krachtige maatrege len" tegen de Israëlische oliewinning in bezet Egyptisch gebied en Egyptisch terri toriaal water, berichtte gisteren het dag blad „Al-Achram” in Cairo. Wat voor soort veer arde gul- jten- eelte N’DJAMENA (UPI, AFP). De Franse troepen in Tsjaad zijn gisteren in de hoogste staat van paraatheid gebracht na een uitbarsting van anti-Frans geweld en een oproep tot een algemene staking door linkse guerrillastrijders. LOESAKA (Reuter). De vleugel van het Rhodesische Patriottisch Front onder leiding van Joshua Nkomo, heeft gisteren gedreigd de al zes jaar durende guerrilla in een stroomversnelling te brengen als reactie op de oppositie van de nieuwe interimre- gering tegen het heropenen van de onderhandelingen van alle bij de kwestie Rhodesië betrokken partijen, zoals voorgesteld door Engeland en de VS. In Egypte zijn 23 buitenlanders en een Egyptenaar aangehouden, die van plan waren een actie te ondernemen tegen de Egyptisch-Israelische onderhandelingen in Cairo. Dit heeft de Egyptische procu- reur-generaal, Ibrahim Kalyoubi, gisteren op een persconferentie meegedeeld. BEIROET (UPI).— Met pre sident Castro van Cuba en een hoge radicale Palestimse lei der als bemiddelaars, hebben Eritrese separatisten aange boden onderhandelingen te openen met de regering van Ethiopië. Aldus gisteren het in Beiroet verschijnende dag blad „An Nahar”. Volgens deze krant is het aanbod overgebracht door dr. George Habasj, hoofd van het „Volksfront voor de Bevrij- ding van Palestina”, tijdens een pas afgesloten bezoek aan Cuba, dat de Ethiopiërs in hun strijd tegen de Eritrese rellen daadwerkelijk steunt. De boodschap van Habasj is door Casro gegeven aan zijn gast van het ogenblik, kolonel Mengistoe Haile Mariam, het WASHINGTON (UPI). Zbginiew Brzezinski, president Carters adviseur voor veiligheidszaken, zal van 20 tot 23 mei een bezoek brengen aan Peking voor besprekingen met de Chinese leiders, zo heeft het Witte Huis gisteren meegedeeld. De radionieuwsdienst haal de hierbij een zegsman aan van het „Eritrese Bevrijdings front”, die op dit moment So malië bezoekt. Hij zei dat de aanvallen de afgelopen maan dag begonnen waren en dat de Cubanen „de voornaamste rol” vervulden bij de operatie. onafhankelijkheid, racistische minderheid Het „Nationaal Bevrijdingsfront van Tsjaad", Frolinat, had de bevolking van dit Afrikaanse land opgeroepen haar steun aan de „revolutie” te betuigen door vandaag en morgen een algemene staking te houden. Het Frolinat waarschuwde in pamfletten dat Franse militairen en bur gers in het land zullen „betalen” voor de dood van verscheidene burgers van Tsjaad bij recente onlusten tijdens anti- regeringsdemonstraties in een provin ciestad. De door Frankrijk gesteunde militaire legering van president Felix Malloum heeft gewaarschuwd dat ze openbare de monstraties uiteen zal slaan. Uit vrees voor anti-Franse onlusten heeft ze voor onbepaalde tijd het begin van het school jaar in N’Djamena opgeschort. Frankrijk heeft gisteren officieel be kendgemaakt dat de naar Tsjaad gezon den militairen, het gaat om enkele honder den, niet worden ingezet voor militaire operaties. Zij verlenen alleen technische assistentie en trainen de Tsjadische troepen. NEW YORK (DPA). Generaal Arkadi Sjevtsjenko, de hoogste Russische functio naris bij de VN, heeft gisteren officieel ontslag genomen, aldus een woordvoerder van de VN. Sjevtsjenko, die met de regering in Mos kou heeft gebroken, heeft dinsdagavond met de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, over zijn situatie gespro ken en besloten ontslag te nemen, hetgeen hem volgens het contract recht geeft op oen uitkering van ruim 76.000 dollar (170.000 gulden). Sjevtsjenko had zijn post al op 10 april verlaten en toen verklaard dat hij van mening verschilde met zijn regering. het „Eritrese dingsfront". Volgens gegevens van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zijn er op dit moment 17.000 Cubaanse militairen en 1500 Russische adviseurs in Ethiopië. Zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië hebben er op gewezen dat die aanwezig heid de verhoudingen in de Hoorn van Afrika nadelig beïnvloedt en hebben er bij Moskou en Havana op aange drongen af te zien van actieve deelname aan de Eritrese oorlog. Een woordvoerder van Nkomo beschul digde Groot-Brittannië van een huichel achtige houding in zijn politiek tegen Rho desië. De Britse regering lijkt nu bereid zich achter het blank-zwarte akkoord van Salisbury te stellen, aldus de woordvoer der. De Britse regering is niet voor een werkelijke onafhankelijkheid, maar steunt een racistische minderheid en waakt voor haar eigen economische be langen. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. De Russische stafchef maarschalk Nikolai Ogarkov heeft gisteren in Ankara verklaard dat de Sovjet-Unie voornemens is de betrekkingen met Turkije, „waaronder op militair gebied” te verbeteren. De Russische militair voert in Ankara besprekingen met de Turkse minister van Defensie Isik, met'-zijn collega Evren en premier Ecevit. Hij bezoekt ook militaire installaties bij Ankara en Istanboel Premier Ecevit zei op een persconferen tie: „Ons volk en onze regering geloven dat de eerste voorwaarde voor nationale vei ligheid bestaat uit vriendschap met en wederzijds vertrouwen in de landen in het gebied, in het bijzonder de buurlanden”. In reactie daarop verklaarde Ogarkov dat de Sovjet-Unie vastbesloten is deze betrekkingen uit te breiden en aan te ha len. „Wanneer ik betrekkingen zeg, meen ik betrekkingen op verschillende terrei nen, waaronder op militair gebied. Er zijn mogelijkheden die ook op dit terrein kun nen worden aangewend”, zo zei hij. Het bezoek van de Russische stafchef past in het „nieuwe defensieconcept”, dat De officiële radio nieuwsdienst van Somalië heeft gisteren meegedeeld dat eerder deze week Cubaanse en Ethiopische strijdkrachten he vige grond- en luchtaanvallen hebben ondernomen tegen de opstandelingen in Eritrea.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3