JEMEENTEN KOMEN TERUG OP WEIGERING Goud voor adjudanten oud-schoolhoofd en RIDDER ROOZEN ONTVOERD NAAR DE VRIJBURCHT Vacaturebank Beverwijk gaat dinsdag weer open Heemskerkse raad vergaderde in recordtijd Moordspel” bood niet meer dan aardige ontspanning i Dodenherdenking in Beverwijk Ridder Bij vlagen boeiende thriller in Nieuwe Slof NA KORTE PERIODE VAN SLUITING Bejaarden dagje-uit levordering Dt brigadier W elstandscommissie en raadhuisbouw MEI-VIERING 'HILI-WERKGROEP Avontuur na weddenschap Goud Jongetje geschept bij oversteken Aanrijdingen in Heemskerk Geen gezinsmiddag in „De Schuilhoek” 13 BEVERWIJK-HEEMSKERK 2 8 APRIL 19 7 8 RIJDAG 'an een onzer verslaggeefsters) Steunfonds Snelle toewijzing I v Positief fc, IJMOND. Na de gemeente >lsen hebben nu ook Beverwijk i Heemskerk woonruimte be- hikbaar gesteld voor Zuid-Ame- ka&nse vluchtelingen, die mo- enteel tijdelijk verblijven in ho- 1/pension „Mare Sanat” in Wijk n Zee. Hrt Beverwijk en Heemskerk gaan toch vluchtelingen huisvesten gen niet gedupeerd de tien-percentsrege- H. J. M. Roozen binnen JOKE DIEBEN-FRERICHS Om echt boeiend te zijn, moet een stuk over meer tekstuele inhoud beschikken dan de bij tijd en wijle half ingeslikte volzinnen, die Guus Hermus nu zo’n twee uur lang ter berde bracht. Weliswaar wordt in de rol van Jeroen Krabbé ge tracht enige psychologische achtergrond aan de handelingen van de hoofdpersonen te geven, maar tot meer dan enkele goed bedoelde aanzetten komt het niet. (Van een onzer verslag geefsters) géén vacaturebank zou kunnen zijn dan een niet goed bijgehouden docu mentatiesysteem negentien Chilenen ondergebracht) bin nen de regio IJmond aan definivtieve huis vesting kunnen worden geholpen, vindt zij het op zich al verheugend, dat het gewen ningsproces van enkelen van hen die niet behoeft te worden onderbroken. Het gaat dus om beslaande woningen oi liet flats of eengezinswoningen worden maken de gemeenten zelf uit. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Comité uitgaans dag bejaarden Beverwijk-Wijk aan Zee heeft ook dit jaar weer een dagtocht uit gestippeld voor degenen die zeventig jaar of ouder zijn. Doel van de reis is ditmaal de provincie Brabant. Er zal op dinsdag 9 mei onder meer een rondrit door de Drunense duinen worden gemaakt met een bezoek aan Au- totron met de oude vliegtuigjes en auto’s. Op de terugreis wordt Avifauna aange daan voor het diner. Omstreeks half negen ’s avonds zal men weer op het Meerplein arriveren. Kaarten voor deelneming zijn op dins dag 2 mei van 19 tot 20 uur verkrijgbaar bij de firma Davidson aan de Breestraat. Irene Evers: „Steeds meer mensen en groeperingen blijken zich verantwoorde- BEVERWIJK. De traditionele do denherdenking zal op donderdag 4 mei in Beverwijk beginnen om 18.45 uur met een kranslegging aan de voet van het gevallenenmonument op het Westerhout- plein door burgemeester A. J. Hubers. Anderhalf jaar geleden, toen wij als regio naal basisteam in de IJmond van start gingen, wist vrijwel niemand iets van het bestaan van deze minderheidsgroep af. Nu blijkt een groeiend aantal instanties zich voor de vluchtelingen in te willen zetten. Een stuk argwaan is weggenomen en het zou op grond van deze ervaringen een goede zaak zijn, wanneer een dergelijke organisatie ook voor de opvang en begelei ding van Rijksgenoten van de grond zou komen”. Als voorbeeld van het toenemende be grip wijst Irene Evers onder meer op de pogingen van de consulent van de Her vormde Kerken in Noord-Holland, om met medewerking van de Doopsgezinden en Gereformeerden een steunfonds van de grond te krijgen waaruit de activiteiten van basisteam en vrijwilligersgroep gou den moeten worden bekostigd. Die actvi- teiten betreffen onder meer bijlessen en studie-faciliteiten voor de vluchtelingen en financiële en praktische steun aan in Zuid- Amerika achtergebleven familieleden. Dat alles maakt het moeilijk je aandacht voor de volle honderd percent op het spel te bepalen. Af en toe viert de verveling hoogtij, met name aan het begin van het spel en in het gedeelte vlak voor de ontkno ping. Aan de niet geringe acteertalenten van de overigens steeds slechter verstaan baar wordende Guus Hermus en z’n dyna mische tegenspeler Jeroen Krabbé is het te danken, dat „Moordspel” bij vlagen toch wel boeit. De toeschouwers in de vrijwel tot op de laatste plaats bezette Nieuwe Slof beleefden er dankzij hun inzet, enkele ver rassende vondsten en het ouderwets fraaie decor van Chiel de Meij, al met al genomen best wel een prettige avond aan. gebeurde met algemene stemmen, het geen burgemeester Kok bijzonder ver heugde voor een dergelijk belangrijke funktie. Het werd de heer H. J. P. Visser, thans adjunct-directeur.’ Van oud-directeur Steenstra was er een brief aan de raad binnengekomen waarin hij bedankte voor de wijze waarop de raad afscheid van hem heeft genomen. Zoals gebruikelijk stemde de PPR- fraktie tenslotte tegen de extra koopa vond ter gelegenheid van moederdag. ling is een wettelijke verplichting waar de gemeenten in ieder geval aan moeten vol doen en of dat nu op voorhand gebeurt of achteraf, maakt in wezen geen verschil. Behalve uit liet woningtoewijzingssuc- ces, blijken de cirea veertig enthousiaste leden van de beide opvang- en begelei dingsteams met hun „de-aanhouder-wint”-formule ook op an dere fronten steeds meer resultaten te boeken. (Van een onzer verslaggeefsters) I HEEMSKERK. Drie jongens van der tien en veertien jaar sloten donderdagmor gen in het Utrechtse Maarssen een wed denschap af. Of zij wel op de laadbak van een vrachtauto durfden te gaan zitten die op punt van vertrekken stond. Ze dachten dat de wagen wel snel weer zou stoppen, maar die reed tot hun schrik rechtstreeks door naar Heemskerk. Daar werden de jongens naar het poli tiebureau gestuurd, waar ze lacherig bin nen kwamen. De politiemensen hadden na het verhaal ook moeite om een ernstig gezicht te trekken. Eén van de vaders en de school werden gewaarschuwd en totdat zij werden afgehaald hadden de jongens het best naar hun zin in het politiebureau, niet erg onder de indruk van de standjes. De heer Van der Laan, die met goud is onderscheiden, was 21 jaren schoolhoofd bij het openbaar onderwijs, maar in al die jaren en daarna was hij bijzonder actief op sociaal terrein. In een aantal protestant- christelijke organisaties heeft hij zich sterk gemaakt voor de belangenbeharti ging van geestelijk gehandicapten, maar dat deed hij ook in anders gerichte organi saties van algemene en katholieke signa tuur op dit terrein. Zijn naam blijft ver bonden aan het dagverblijf voor oudere geestelijk gehandicapten in Wijk aan Zee en aan de fusie tussen de „Stichting Kin derdagverblijven” en de „Stichting Dag verblijven voor ouderen.” Hij is bestuurs lid van de oudervereniging „Voor het zor genkind” en mede-oprichter van „Jutters- oord” in Wijk aan Zee en het kinderdag verblijf „De Luchtballon” in Heemskerk. Zeer betrokken was hij ook bij de stichting van de Speel-o-theek. Hij geldt als een bruggenbouwer tussen opvattingen en in stellingen. De heer H. J. Peekei ontving zijn gouden onderscheiding niet alleen vanwege zijn veertigjarig dienstverband bij Hoogovens. Hij is ook mede-oprichter van de Peregri- nusstichting en mede-oprichter en be stuurslid van het Bedrijfsapostolaat. BEVERWIJK. Een achtjarige jongen uit Heemskerk stak donderdagmorgen om kwart voor negen zonder voldoende op te letten de Heemskerkerweg, bij de Van Riemsdijklaan over. Hij werd geschept door een 39-jarige passerende automobi list uit Uitgeest. De jongen is met een hersenschudding in een particuliere auto naar huis gebracht. Ridder Roozen is ononderbroken 24 jaar lid van de Heemskerkse gemeenteraad, 19 jaar wethouder en hij was in totaal 15 jaren loco-burgemeester. Met een te loven visie heeft hij in bijzondere mate bijgedra gen aan de ontwikkeling van Heemskerk en daar ook onmiskenbaar zijn stempel opgedrukt. Een zeer belangrijk aandeel had hij in de strijd om het zelfstandig voortbestaan van Heemskerk. Zijn argu mentatie en presentatie maakten destijds indruk. In 1972 werd hij door de raad tot ereburger van Heemskerk benoemd. De kwalificatie „een bestuurder van for maat” heeft nu tot het ridderschap geleid. De heer Roozen is sinds 1974 lid van Pro vinciale Staten. Bijna twintig jaren heeft hij zich ingezet als kerkmeester van de Regina Caeli-parochie. Mede in die hoeda nigheid was hij oprichter van een aantal r.k. onderwijsinstellingen in Beverwijk en omgeving. In zijn beroepssector, de bloembollen cultuur, was hij een tiental jaren voorzitter van de afdeling Beverwijk/Heemskerk van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur en meerdere jaren corres pondent van het scheidsgerecht van deze vereniging. Irene Evers acht het „een uiterst posi eve zaak, dat de colleges van burgemees- r en wethouders van Beverwijk en eemskerk „hun verantwoordelijkheid in ;ze kwestie inu eindelijk toch zijn gaan zien”. Hoewel lang niet alle vluchtelin- n die momenteel in Wijk aan Zee verblij- in (in „Mare Sanat” zijn op het ogenblik Wat het basisteam en de vrijwilligers groep echter grote zorgen baart, is de houding van de nieuwe regering. Coördi natrice Irene Evers: „Door de vorige rege ring is nog een groep van driehonderd vluchtelingen uitgenodigd. Die Zuid- Ainerikanen komen in de loop van dit jaar ons land binnen. Een van de eerste daden van de nieuwe minister van URM betrof echter de intrekking van de rege ling met betrekking tot de inrichtingskos ten ten behoeve van vluchtelingen. Voor vloerbedekking, meubels en andere ele mentaire zaken kreeg ieder gezin maxi maal een vergoeding van zesduizend gul den. Die financiële tegemoetkoming is met ingang van 1 januari van dit jaar stopgezet, en dat zonder verdere argu mentatie of overleg. Dat vinden we een tieste zaak, temeer daar het verdere rege ringsbeleid inzake de opvang van vluch telingen uiterst onduidelijk is”. De woningen worden door Beverwijk, Heemskerk en Velsen vrijgemaakt in het kader van de zogenoemde tien-percentsre- geling: dit houdt in, dat iedere gemeente tien percent van het aantal nieuw te bou wen woningwetwoningen beschikbaar moet stellen aan Rijksgenoten en vluchte lingen. Hoewel er in de drie IJmondge- meenten momenteel niet wordt gebouwd, zullen in de toekomst op beperkte schaal toch nog wel wat huizen in de woningwet- sector worden gerealiseerd. Op grond daarvan hebben Beverwijk en Heemskerk op voorhand vijf woningen toegezegd. weer open staan voor een ieder die zonder ambte lijke tussenkomst via het documentatiesysteem werk wil zoeken. Vóór de sluiting had de bank on geveer een jaar uitste kend gefunktioneerd met een gemiddeld aantal be zoekers van zo’n zestig per dag. Toen de sluiting per 17 april werd aange- kondigd, meldden zich vrijwilligers om het werk voort te zetten, hetgeen als een indicatie voor het succes ervan mag wor den beschouwd. BEVERWIJK. „Maar tussen droom en daad staan wetten in de weg, en technische bezwaren”, schreef in dit kader weliswaar een weinig uit z’n verband gerukt ooit de dichter. En wat doe je, als je je gedachtenspinsels om welke reden dan ook niet in werkelijkheid kunt omzetten? Juist, je maakt er een spelletje van. Een handvol van dergelijke spelletjes, met een griezelig realistische ondertoon, vormt het plot van „Moordspel”, de thriller van de Engelse auteur Anthony Shaffer die gisteravond op initiatief van de Stichting Theater Beverwijk te zien was in De Nieuwe Slof. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Een 38-jarige Heems kerkse automobilist verleende donderdag middag om twee uur, rijdende over de Maerelaan, geen voorrang aan een auto die uit de Huibert Poolstraat kwam. De bestuurder van deze wagen, een 30-jarige Heemskerker, is met een snijwond boven het oog en kneuzingen naar het ziekenhuis gebracht. ’s Avonds tegen half negen kreeg een over de Maerelaan uit de richting Zeven- hoeven komende 40-jarige Heemskerkse autobestuurder geen voorrang van een over de Baandert rijdende 29-jarige Ca- stricummer. De bestuurder en een passa gier van de wagen uit Castricum kregen wat glaswondjes, maar de Heemskerker is met een hersenschudding in het zieken huis opgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Wethouder H. J. M. Roozen moest vrijdagmorgen uit een vergade ring worden „ontvoerd”. Hij had aangekondigd niet bij de uitreiking van de koninklij ke onderscheidingen in „De Vrijburcht” te kunnen zijn, maar hij wist niet, dat hij zelf in aanmerking was gekomen voor de hoogste onderscheiding, namelijk de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau Voor uitreiking van het ere-metaal in goud aan oud-schoolhoofd A. van der Laan begaf burgemeester J. H. Kok zich naar diens huis, want de heer Van der Laan kon wegens ziekte niet naar „De Vrijburcht” komen. Daar werden wel de ere-medailles in goud uitgereikt aan de twee scheidende adjudanten van de gemeentepolitie, de he ren H. B. M. Vermeer en S. van der Pal, alsmede aan de heer H. J. Peekei, vrijge steld lid van de Ondernemingsraad bij Hoogovens. Wegens een veertigjarig dienstverband bij Hoogovens werd de ere-medaille in zilver uitgereikt aan de heer C. A. F. Otten, bedrijfsassistent en de medailles in brons aan de heren W. J. Klomp, electrotechni- cus en C. A. te Welscher, kwaliteitsdraaier. Gelijktijdig zal daar een krans worden gelegd door mevrouw P. H. N. de Bock- Luiting namens de vereniging van oud- illegale werkers, afdeling „Midden Kenne- merland”, gevestigd te Beverwijk. Aansluitend is er gelegenheid om door of namens de bevolking kransen of bloe men te leggen. Vanaf 19.10 uur wordt de jaarlijkse her denkingsbijeenkomst gehouden in de aula van de begraafplaats „Duinlust”. Na deze bijeenkomst begint om 19.45 uur de stille tocht langs de graven. Om 20 uur worden daar twee minuten stilte in acht genomen. Begin en einde worden aange kondigd met trompetsignalen. Het programma voor de bijeenkomst in de aula is als volgt. Na de opening zingt het mannenkoor „Zanglust” onder leiding van P. de Reuver „Lacia ch’io Pianga van Handel. Dan volgt verzetsdeclamatie door mevrouw A. M. Steetskamp-Kranendonk uit Amsterdam en daarna houdt W. J. Schipper, hoofd van de Zeewijkschool, een toespraak. „Zanglust” zingt dan,„Bea- ti Mortui” en na opnieuw declamatie van mevrouw Steetskamp wordt de herden kingsbijeenkomst besloten met het geza menlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Irene Evers verwacht dat de twee door Heemskerk beschikbaar gestelde wonin gen al binnen enkele maanden door de Chileense gezinnen betrokken kunnen worden. Bij het basisteam bestaat de hoop en het verlangen, dat de daadwerkelijke toewijzing van de drie Beverwijkse huizen ook heel snel rond komt Woensdag 17 mei houdt de PSP haar lenvergadering in buurtcentrum De Ihuilhoek aan de Van Bronckhorststraat Heemskerk. Aanvang 20 uur. Directeur J. van de Berg stelde zich op het standpunt, dat er beter Een ander punt waarin duidelijk voor uitgang wordt geboekt is de werkvoor ziening: stond Hoogovens als grootste werkgever in de IJmond aanvankelijk af wijzend tegenover de werkverschaffing aan politieke vluchtelingen, inmiddels toont de directie van het staalconcern een duidelijke bereidwilligheid om ook deze minderheidsgroep een stuk arbeid te gun nen. Op 3 mei treedt de eerste vluchteling bij Hoogovens in dienst „Gewone” woningzoekenden worden door de beschikbaarstelling van de vijf huizen aan Zuid-Amerikaanse vluchtelin- v lijk voor de problemen van de Zuid-Ame- rikaanse vluchtelingen te willen voelen (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Architect van het nieuwe raadhuis is de heer Zuiderhoek, maar die is ook voorzitter van de wel standscommissie die het ontwerp moet be oordelen. Burgemeester J. H. Kok heeft donderdagavond aan de raad meegedeeld, dat om die reden de heer Zuiderhoek in de commisie zal worden vervangen. Men heeft daarvoor een beroep gedaan op de in Amsterdam zetelende Stichting Noordhol- ïandse Welstandscommissie. „Moordspel” beleefde als „Sleuth” triomfen in Engeland. Het spel werd ver filmd en werd onder de titel „Speurhond” eerder in Nederland opgevoerd door het Nieuw Rotterdams Toneel. Joop van den Ende brengt de thriller nu in een vrije produktie met Guus Hermus en Jeroen Krabbé in de hoofdrollen. Het kan niet worden ontkend, „Moordspel" biedt aardi ge ontspanning, maar of het étuk al die belangstelling werkelijk waard is, moet toch worden betwijfeld. Beverwijk wil drie gezinnen gaan huis- sten, terwijl in Heemskerk op korte mijn twee gezinnen kunnen worden dergebracht. In Velsen wonen al twee lileense gezinnen en één gezin uit Uru- ay. Mettertijd verwacht deze gemeente gtwee Chileense gezinnen en een gezin (Bolivia te kunnen opvangen. Daarmee «den de IJmondgemeenten tezamen lisvesting gaan bieden aan elf uit Zuid- nerika gevluchte gezinnen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Nog geen half uur tje had de raad donderdagavond nodig om de agenda van hoofdzakelijk ka merstukken af te werken. De heer Perquin (PvdA) ontlokte wethouder Roozen enkele mededelin gen over de voortgang met betrekking tot het bestemmingsplan „Meerestein- Hoogdorp”, dat de gemeente via een artikel 19-procedure versneld hoopt te realiseren. Voor die versnelde procedure is nog geen toestemming van gedeputeerde staten binnen. Die wordt einde deze maand verwacht. Inmiddels is aan de directeur van- gemeentewerken op dracht gegeven het plan nader uit te werken. Met het bouwrijp maken hoopt men direct na de bouwvakvakantie te kunnen starten. Die directeur van gemeentewerken moest overigens na deze mededeling nog officieel worden benoemd en dat BEVERWIJK. Hoofdagent Benthem in het Beverwijkse politiekorps is met rugwerkende kracht per 1 december 77 bevorderd tot brigadier. De heer Ben- Wi is chef van de kinder- en zedenpo- ie. Deze dagtocht is mogelijk gemaakt door de inzet van collectanten in Beverwijk en Wijk aan Zee, die bewerkstelligden dat de eigen bijdrage van de bejaarden kan wor den beperkt tot acht gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In buurthuis De ichtboei aan de Maasstraat in Heems- :rk houdt de PSP-Beverwijk/Heems- irk maandag in samenwerking met de hili Werkgroep IJmond een 1 mei-bijeen- mst. Het programma gaat om 14 uur >n start en omvat diverse sprekers, een tavertoning, zang van Luis Aravena en n Chileense maaltijd. Part-time KGIJ-medewerkster Irene rers, coördinatrice van het regionale ba- iteam en de vrijwilligersgroep die zich in iuw overleg met de door CRM opgerichte ndelijke commissie bezig houden met de wang en begeleiding van de in IJmond irblijvende politieke vluchtelingen, is bij- nder blij dat nu ook Beverwijk en eemskerk met woningen over de brug jn gekomen. Sinds de oprichting van het basisteam, itzich met de definitieve huisvesting van ivluchtelingen bezig houdt en de vrijwil- [ersgroep die de tijdelijke huisvesting “geleidt, is er bij de gemeenten steeds op ingedrongen huizen voor de vluchtelin- n beschikbaar te stellen. In tegenstelling (nabuurgemeente Velsen weigerden Be- rwijk en Heemskerk echter, zich beroe- nd op de woningnood, aan de definitieve lisvesting van de vluchtelingen mee te irken. Bij deze weigering legde het basis mi zich niet neer. Met behulp van poli ike partijen en andere invloedrijke groe- ringen bleef men druk op de gemeente sturen uitoefenen met als resultaat, dat ruim een jaar touwtrekken door Bever- jk en Heemskerk vijf woningen zijn (‘gezegd HEEMSKERK. Met ingang van 29 april zullen er voorlopig geen gezinsmid- dagen meer worden gehouden in het buurthuis „De Schuilhoek”. De bezoekers hebben daartoe zelf besloten, omdat men nu op de zaterdagmiddagen weer meer buiten bezig is. IJMOND. Met in gang van 17 april moest de vacaturebank van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Beverwijk wor den opgeheven, omdat het ministerie voorals nog geen toestemming gaf om hiervoor een spe ciale medewerkerfster) aan te stellen. Het ministerie heeft thans wel toestemming gegeven om althans tij delijk de vacaturebank te bemannen. Die voorlo pige toestemming is ver leend tot 1 januari 1979, maar tegen die tijd hoopt men dé definitieve goed keuring binnen te hebben. De vacaturebank zal per 2 mei aanstaande Zn hotel/pension Mare Sanat in Wijk aan Zee verblijven momenteel negentien vluchtelingen uit Chili. Men hoopt hen zo snel mogelijk aan definitieve huisvesting te helpen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13