Gedecoreerden in de IJmond KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN A 3 I f 1 J en 150.- Bi Goud n. /IJK Zilver Brons 1JMOND 19 7 8 APRIL 2 8 Goud Zilver Brons 1 Ridder '.OH' H. A. BODE 587 O Ter gelegenheid van koningin nedag zijn ook dit jaar weer veel mensen onderscheiden. Hier volgt een aantal van de onder- scheidenen: mb; urf# ■ir MEVR. SLOOT-VAN LIMBERGEN (Van een onzer verslaggeefsters) T ZWIKSTRA >5- Mevr. Ponsioen (zuster Gerardi) 0 LUC LUTZ DR. G. H. VERINGA W. A. G M. MEULEMAN Ie door u 1 uur t.m BETTY STOVE >4- MIEKE TELKAMP MEVR. J. VAN LEEUWEN GERRIT KOUWENAAR 54- ambten, de Ondernemingsraad en de Raad van Overleg. lip. Stan iflex mo- /trekoog, lekstoel) BEVERWIJK. De hoogste, konin klijke onderscheiding in de gemeente Beverwijk is vrijdagmorgen in het Stadskantoor uitgereikt aan dr. R. P. Hermans, die tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd. De heer Her mans, chirurg bij het Rode Kruis Zieken huis, maar vooral bekend als directeur van de Nederlandse Brandwonden Stich ting, verwierf nationaal en internatio naal faam vanwege zijn kennis van en zijn methoden voor de behandeling van brandwonden. In de medische wereld wordt hij als bij uitstek deskundig op dit terrein erkend. ■ir Directeur Hermans van dencentrum. De zilveren medaille viel ten deel aan mevrouw P. J. Luiting, die bijna dertig jaren werkzaam is geweest in de wijkver pleging. Naast haar werk maakte zij zich verdienstelijk voor het Nederlandse Pad- vindsters Gilde. In de loop van 1978 is zij vijftig jaren lid van deze organisatie, nu onderdeel van Scouting Nederland. Zilver ook voor de heer F. H. Hergar- den, die in 1941 in Beverwijk begon met een éénmans rubberfabriekje dat nu is uitgegroeid tot een bedrijf met vijftien werknemers. In 1977 heeft hij zijn fabriek verkocht, maar hij is er nog als adviseur aan verbonden. Gedurende 35 jaren is de heer Hergarden bestuurslid geweest van de r.k. tennisvereniging „Door Eendracht Macht”, nu lawntennisclub DEM. In de VELSEN. De hoogste koninklijke on derscheiding die ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana in Vel- sen is uitgereikt, is die van Ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester A. J. Hubers reikte de onderscheidingen op twee na uit in het Stadskantoor. De heren Van der Does en Van de Kant verblijven in het Rpde Kruis Ziekenhuis en de burgemeester ging rond het middaguur bij hen op bezoek. bestuur van de KNAC. Zeer actueel zijn de uitlatingen van de heer Zwikstra ten aan zien van het Velsense gemeentebestuur met betrekking tot de gemeentelijke be moeiingen met de Velsense profclub die gedoemd is van de eredivisie te degrade ren naar de le divisie. De eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd uitge reikt aan: G. de heer C. Kraaijeveld te IJmuiden die sinds zijn 14e jaar werkzaam is geweest bij aannemersbedrijf Van der Vlies te Sliedrecht. Als uitvoerder hoofd zakelijk werkzaam geweest op het sluizen- complex van het Noordzeekanaal. De heer J. Meilof uit Driehuis die ver bonden aan verschillende kerken geduren de 40 jaar kerkorganist is geweest. De heer H. Slings te Santpoort die in 1945 in dienst trad op 24 september 1945 als hulpagent in dienst van de politie te Velsen. Als adju dant zal hij die dienst op 1 oktober 1978 verlaten. De heer P. Zwart uit IJmuiden is eige naar van het gelijknamige aannemingsbe drijf dat na de oorlog een belangrijk aan deel heeft gehad in de wederopbouw van de gemeente. 8.725. 9.211. 9.480. 10.104- 10.304. veilige B 1 vriendt Het ad éstraat 1 fem TEL. Deze onderscheiding werd toegekend aan de heer J. A. Rodenberg, hoofd van de Centrale Technische Dienst van Hoogo vens. In 1938 kwam hij in dienst bij Me- kog in IJmuiden. Gedurende de oorlogsja ren maakte hij zich verdienstelijk in het verzet. Van 1945 tot 1948 deed hij als kapitein dienst in Nederlands- Indië. De afdeling van Hoogovens waarvan hij chef is omvat 2200 Werknemers. Hij fungeerde ondermeer als bondsscheidsrechter in de Hockeybond en was enige jaren lid van een schaakvereniging. De heer M. de Kool ontvangt het ridder schap voor zijn aandeel in het onderwijs. Op 1 juli 1977 verliet hij met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als hoofdonderwijzer de Pieter Vermeulen- school in IJmuiden. Ook in landelijke or ganisaties op onderwijsgebied bekleedde de heer Kool vooraanstaande functies. Hetzelfde kan worden gezegd van zijn be moeiingen op politiek en kerkelijk terrein. Ir. G. Witte heeft de koninklijke onder scheiding van Ridder in de orde van Oran je Nassau te danken aan zijn belangrijke aandeel in de kwaliteit van het produkt dat bij Hoogovens wordt gefabriceerd. Als hoofd van de kwaliteitsafdeling geeft de heer Witte leiding aan ruim 700 werkne mers. Hij heeft Hoogovens in tal van natio nale en internationale commissies en werkgroepen vertegenwoordigd. Eén yan de gelukkigen die vandaag is getooid met de versierselen behorende bij het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau is de heer F. H. Zwikstra. Deze directeur van de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel begon zijn loopbaan op het archief van Hoogovens. In 1947 werd hij tewerkgesteld bij de afdeling inkoop. In die functie was hij verantwoordelijk voor de commerciële aspecten die verband hielden met de uitbreiding van het bedrijf. In 1964 aanvaardde de heer Zwikstra zijn huidige functie bij het Utrechtse bedrijf dat een dochteronderneming van Hoogo vens is. Veel bekendheid kreeg deze inwoner Van Santpoort door zijn bemoeiingen in de sport. Hij is hoofdbestuurslid van de KNVB en voorzitter van Telstar en van de RC-west. Ook maakt hij deel uit van het De eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd uitge reikt aan: J. H. van Aalst te Velsen-Noord voor 40 dienstjaren bij de werkplaatsen Mobiele Vaklieden Hoogovens. A. Bakker te IJmui den, ambtenaar bij de PTT wegens zijn verdiensten voor de voetbalsport in het bijzonder en het sportleven in het alge meen. F. J. Bel te Santpoort, onderafde- lingschef sector kaliberwalserijen Hoog ovens. P. Broek te IJmuiden wegens 40 dienstjaren bij het bedrijfslaboratorium van de Cemij. P. Buur te IJmuiden voor zijn 40-jarig lidmaatschap van het R.K. Kerkkoor Cantemus Domino. Th. van Domselaar te IJmuiden wegens 40 dienstjaren bij Hoogovens. H. Fokkens te Velsen-Noord, wegens 40 dienstjaren bij Hoogovens. Mevrouw P. E. Rill-Buis te IJmuiden, 40 jaar een actief en toegewijd lid van de Arbeiders Mandolineclub te IJmuiden. N. J. G. van Rixel te IJmuiden wegens 40 dienstjaren bij Hoogovens. J. naar, directeur van het rijksmuseum Kröller-Müller; drs. J. M. M. van der Pluijm, hoofdredacteur van De Volks krant; F. G. Van Duivenbooden, prësi- dent-directeur van Esso Nederland; A. Prins, voorzitter FME; H. de Ru, raadad viseur Rijksvoorlichtingsdienst; H. A. Bode, bestuurder NKV/FNV en mr. L. B. J. J. Andriessen, secretaris van de Ver. Ned. Ziekenfondsen. raar in Utrecht; gen.-maj. C. van der Kun; drs. J. Bons, voorzitter van de Raad van Bestuur van Koninklijke Bijenkort Beheer; mr. J. H. Kist, raadadviseur Ka binet van de minister-president; me vrouw J. van Leeuwen, oud-lid van de Tweede Kamer; J. T. Veilenga, lid van de Tweede Kamer; prof. dr. N. Speijer, eme ritus hoogleraar psychologie; mr. J. H Blaauw, president van de rechtbank te Den Haag; mr. T. B. ten Kate, advocaat generaal bij de Hoge Raad te Den Haag en mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam. Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau werden o.a.: Gustav Le onhardt, clavecinist; dr? R. W. D. Oxe- De medaille in brons voor een veertigja rige dienstverband bij Hoogovens is uit gereikt aan H. van der Does, laatselijk kraandrijver bij Blokwals 1A. D. van der Heijden, postexpediteur; A. van de Kant, kraandrijver en gasveiligheidsman; J. Peekei, waarnemer kwaliteitsafdeling en J. van der Wurf, lange tijd werkzaam in de gietsectie en later bediende in een afdelingskantine. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werden o.a.: F. W. Basart, adjunct zakelijk leider van het Nationaal Ballet; D. van Bommel, hoofd afdeling gevarieerde programma’s NCRV-televi- sie; Ben Bril, oud-internationaal boks- Benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau werden o.a. dr. G. H. Veringa, lid van de Raad van State en prof. dr. C. F. Karsten, voorzitter van de Raad van Bestuur van de AMRO-bank. Benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werden o.a.: mr. A. H. van Namen, voorzitter van het hoofd bestuur van de Stichting 1940-1945; W. A. G. M. Meuleman, voorzitter van de KNVB; prof. dr. M. A. Bouman, hoogle- ■4 In Beverwijk stichtte hij het eerste Ne derlandse brandwondencentrum en dankzij zijn initiatief werd in 1974 in Beverwijk ook het eerste internationale symposium over de behandeling van brandwonden gehouden. In samenwerking met TNO experimen teerde de heer Hermans in 1976 met het bewaren van donorhuid en daardoor kon in oktober 1976 de eerste Europese huid- bank in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis worden geopend. Dokter Her mans had ook een aandeél in de oprich ting van een Vereniging van ex-brand- wondenpatiënten .’W Tot Ridder in de orde van Oranje Nas sau is benoemd de heer D. van der Kroef uit Beverwijk. Hij werd als reserve eerste luitenant in 1946 in de omgeving van Bandung (Ind.) gewond en zijn rechter onderbeen moést worden geamputeerd. In 1951 werd hij bestuurslid van de afde ling Noord-Holland van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers en later hoofdbe stuurslid. Hij is oprichter van de Kenne- mer Invaliden Sportclub (KIS). Sinds 1968 is hij voorzitter. Bij de KIS wordt hij als de „zwempromotor” beschouwd. De heer Van der Kroef is ook hoofdbe stuurslid geweest van de Nederlandse In validen Sportbond. Hij werkt sinds 1949 bij de bedrijfsgeneeskundige dienst van Hoogovens en binnen dit bedrijf maakte hij deel uit van de Contactcommissie Be- iest ge boottrai tor dezi kost oorlog is de heer Hergarden zeer actief geweest in het verzet. Met zilver werd ook onderscheiden de heer A. Albers, die in 1949 als dienstplich tig sergeant bij het garderegiment „Prin ses Irene” gewond raakte. Zijn beide ar men moesten worden geamputeerd en hij raakte aan één oog blind. Hij werd be stuurslid van de afdeling Nóord-Holland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers en is me- de-oprichter van de Kennemer Invaliden Sportclub, die hij steeds als penning meester en later als secretaris-penning- meester heeft gediend. In 1957 speelde hij in het Nationale Zitvolleybalteam te Flensburg en in 1969 kreeg hij als eerste in Nederland de zogenoemde „Audrey Hepburn-trofee”, een prijs die bij de Ne derlandse Invaliden Sportbond gelijk wordt gesteld met de aanwijzing tot „sportman Van het jaar’” De zilveren medaille voor veertig dienstjaren bij Hoogovens ontvingen de heren K. Honig, groepsleider bij het Re- saerch- en Bedrijfslaboratorium en prak- tijkleraar aan het Bakhuis Roozeboom Instituut; J. van der Meij, programmeur bij Mekog, C. J. van Stralen, schrotcon- troleur en S. van der Wel, baas bij de instrumentmakerij en leraar bij de afde ling onderwijs. L' scheidsrechter; Anton Ebben, springrui ter; Herman Filarski, bridge-journalist; G. Koning. judoleraar; Gerrit Kouwe- naar, letterkundige; Evert Kroon, oud- aanvoerder waterpolo-zevental; Bernard Kruijsen, lieder- en oratoriumzanger; Luc Lutz, acteur; Enny Meunier, toneel speelster; mr. K. L. Poll, publicist, jour nalist, essayist; Betty Stöve, tennisspeel ster; P. Tal, eigenaar Het Waaierkabinet; Mieke Telkamp, artieste; Erik Vos, regis seur; P. J. A. Ketelaars, oud-bestuurder Bouw- en Houtbond NKV en Federatie Bouw- en Houtbonden en mevrouw V. I. van der Does-Enthoven, ex-voorzitter Nederlandse Vereniging ter Bescher ming van Voetgangers. Een gouden medaille viel in Beverwijk ten deel aan mevrouw G J. Ponsioen, het Brandwan- plaatselijk beter bekend als Zuster Ge rardi, in 1977 veertig jaren als religieus zuster werkzaam in haar kloosterorde, de congregatie van de dochters van Maria en Jozef in Den Bosch. Na haar opleiding en werk als onderwijzeres werd zij directri ce van een Pedagogische Academie in Den Bosch. Later studeerde zij pedago gie, scheikunde, natuurkunde en sociolo gie. Daarna werd zij ingezet als bedrijf- spastoraal werkster bij het Bedrijfsapos- tolaat in Beverwijk en als zodanig leidt zij gespreksgroepen, studiegroepen, cursus en bijbelgroepen en is zij begeleidster van de Spaanse vrouwen. der Reddingsbrigade. Ontelbaar is het aantal kinderen dat zij zwemmen heeft geleerd. Als lid van de transportcolonne van het Nederlandse Roode Kruis deed zij jarenlang dienst op sportveldén, in het ziekenhuis en op het strand. D. Souljé te Velsen-noord voor 40 dienstjaren bij Hoogovens. J. Voorburg te IJmuiden voor 40 dienstjaren bij Hoog ovens. P. Warmenhoven te Driehuis heeft zich meer dan 40 jaren verdiensteijk ge maakt voor de kleindiersportfokkerij in de regio. K. de Wit te IJmuiden trad op 16 april in dienst bij de Plaatwellerij (thans Stork Velsen BV). Als werkvoorbereider maakte hij onlangs de 50 jaren bij zijn werkgever vol. Mevrouw.J. Woertman-ten Have te Santpoort theeft gedurende 50 jaren een belangrijke bijdrage geleverd aan het muziekleven in de gemeente. J. van Wijk te Velsen-Noord voor 40 dienstja ren bij Hoogovens. De eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje-Nassau werd uitge reikt aan: B.W. Bakker te Velsen-Noord voor 40 dienstjaren bij Hoogovens. R. Bosma te IJmuiden voor 40 dienstjaren bij Hoog ovens. T. J. Korf te IJmuiden voor 40 dienstjaren bij Hoogovens. P. J. Kramer te IJmuiden voor 40 dienstjaren bij Hoog ovens. J. Rotmans te IJmuiden voor 40 dienstjaren bij Hoogovens. G. Wisman te IJmuiden die 55 jaar actief lid is van de mandolineclub Excelsior te IJmuiden. De volgende inwoners van Velsen kwa men in aanmerking voor een koninklijke onderscheiding die echter elders wordt uitgereikt. Officier in de orde van Oranje Nassau werd de heer L. Pieterse te Driehuis, van beroep administrateur van ’s Rijksbelastingen. De eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd uitgereikt aan de heer H. van der Put te IJmuiden van beroep bemidde- Schouten te IJmuiden, die reeds 40 jaar laar bij het gewestelijk arbeidsbureau en een zeer actief lid is van de afdeling Velsen aan de heer B. J. de Vlieger te IJmuiden, van de Vereniging tot bevordering van de van beroep opzichter bij Rijkswaterstaat, bijenteelt in NederlandDeze h°8e onderscheiding viel ook ten deel aan mevrouw F. T. C. Klerk-Swart te Sant- I Mevrouw A. E. Sloot- Van Limbergente poort. Zij is gepensioneerd vakonderwijze- IJmuiden. Zij werd geboren in 1898. Be- res. Jacobus Haver te IJmuiden ontving de haalde op middelbare leeftijd het diploma eremedaille in zilver verbonden aan de reddend zwemmen. Tot aan haar 70e le- orde van Oranje Nassau. Hij is oud ópzich- vensjaar maakte zij deel uit van de IJmui- ter/gezagvoerder bij Rijkswaterstaat. 3 ER 53- ENNY MEUNIER 53- BEN BRIL 53- GUSTAV LEONHARDT I III III ill w HU i||

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15