(De hele zomer festiviteiten u KUSTPLAATS 150 JAAR GELEDEN „UIT DESZELFS DIEP VERVAL OPGEBEURD" TANT Milll I 79.50 37.50 i 17 REGIO 19 7 8 APRIL 2 8 VRIJDAG r it iveau) ■BI - mdse regen door Fekke Boukes r.'lf Li EAU If 1 1 KliiS MMJ i (tel. 02 ZANDVOORT. De tophit van Louis Davids dateert pas van kort voor de Eerste Wereldoorlog, maar de tekst van zijn onsterfelij ke song werd al zo om erf bij anderhalve eeuw geleden voor de eerste maal in praktijk gebracht. Wij gaan naar Zandvoort aan de Zee - al 150 jaar. Een feest, dat men in de badplaats dit jaar uitbundig gaat vieren. i LM - i - i BB 4 A f Lr EM JK jaar. Zandvoort II.C./28-4 welvarend door badels uk AARLEN eling. f ikelijk va trekking stoffeer- voor- tech- ZANDVOORT. De hele zomer lang gaat Zandvoort zijn honderd vijf tig jarig bestaan als badplaats vieren. Een feest comité onder voorzitterschap van wet houder Van der Mije heeft een veelzijdig programma samengesteld. De reeks van evenementen begint aanstaande zondag en wordt op de laatste dag van augustus afgesloten. Hieronder het volledige pro gramma. Hotel Groot-Badhuis, zoals het er in 1930, na een aantal verbouwingen, uit zag. Aanvankelijk had het slechts één verdieping. Door de sloopwoede van de Duitsers iperd het Groot-Badhuis, samen met 35 andere hotels en pensions, in 1943 weggevaagd. van Noord-Holland gaven 30.000,- subsidie, Haarlem voteerde 700,- per jaar en grootgrondbezitters uit de omgeving deden de rest van de benodigde 150.000,-. De aanleg startte in 1825 en in maart 1828 was de weg gereed. Ook het Groot-Badhuis opende in dat jaar haar deuren. Van enige strandleven was in dat jaar en nog lange tijd daarna geen sprake. Aan baden in zee werd nog niet gedacht. Wel werd er frequent reclame gemaakt met de kwaliteit van het zeewater, dat eerst met emmers, later via de waterkar in de badkuipen van het badhotel werd gestort. In een drietalig foldertje van het Groot- Badhuis uit 1830 heet het: „De baden zijn hoogst gemakkelijk ingerigt, het zeewater is voornamelijk daar ter plaatse bijzonder sterk, daar Zandvoort zeer ver van de monden der rivieren af gelegen is. Het Logement vereenigt goede bediening met zindelijkheid. Ook zijn de prijzen in hetzelve rijkelijk onder die in diergelijke inrichtingen.” De zaken floreerden aanvankelijk niet zo best. De tolgelden, die aan begin- en eindpunt van de Zandvoortselaan werden geheven, bleken onvoldoende en het aantal kuipbaders bleef miniem. Maar het bezoek nam geleidelijk toe, vooral toen omsteeks 1870 het nemen van zeebaden in zwang kwam. Er kwamen hotels bij en de dorpelingen ontdekten, dat met het verhuren van kamers een aardig centje was te verdienen. De aanleg van de spoorlijn Haarlem-Zandvoort in 1881 en later van de tramlijn (1899) deed de toeloop van badgasten belangrijk groter worden. Feit blijft, dat de klem voor de toeristenstroom door Van Lennep en zijn vrienden werd gelegd. In 1828, door de aanleg van een toegangsweg, eerst een weinig betreden en, bereden pad, nu een vele files vormende asfaltweg, die alleen in het seizoen 1977 zo’n ö'/a miljoen auto’s kreeg te verwerken. En door de bouw van het eerste „badhuis”, dat zich uitbreidde tot een volwaardige hotellerie. Met meer dan 2000 bedden in hotels en pensions, goed voor 200.000 overnachtingen per seizoen. Met daarnaast nog eens 6000 bedden in*de particuliere sector, vier campings en het vrije strand wordt de anderhalf miljoen overnachtingen zeker gehaald. Om het letterlijk ontelbare legioen van „dagjesmensen” dan maar te vergeten. Het armetierige vissersdorpje werd in anderhalve eeuw Neerlands meest bezochte badplaats. Reden voor de Zandvoorters om de komende maanden veelvuldig alle vlaggen uit te steken. r deze I naar: Hoofd- 331 CC litnodi- rmatief :igers- )OFD- aneel- Jkking citaties m en worde s.: Zondag 4 juni: Muziekoptreden door Marching Band Connecticut Stross. U.S.A. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 10/17 juni: Week van de Neder landse Spoorwegen. Expositie oud ma- terieel, met aansluitende foto-expositie in de hal van het N.S. Station. Zaterdag 10 juni: Ballonoptocht met me dewerking van drumband Damiate uit Haarlem. Start V.V.V. kantoor, 19.30 uur. Zaterdag 17 juni: Antiek- en Curiosa- markt Gasthuisplein van 15.00-21.00 uur. Woensdag 21 juni: Optreden gemengd koor uit New York. Zaterdag 24 juni/1 juli: week van het paard. 24 juni: Gasthuisplein, paarden- keuring, 11.00 uur; 25 juni: rijpaarden keuring terrein kop van Lennepweg, 14.00 uur. 26 juni: kortebaandraverij op het circuit plus z.g.n. „monte-ren- nen”, 14.00 uur. 27 juni: ponyraces op het strand 19.00 uur: 28 juni: ringrijde- rij Prinsesseweg, 14.00 uur: 1 juli: Con cours d’élégance door de gemeente, aanvang 14.00 uur. Springwedstrijden op terrein manege Rob v. d. Berg. Keesomstraat, 19.00 uur. Zaterdag 1 juli: antiek- en curiosamarkt, Gasthuisplein, 15.00-21.00 uur. Vrijdag 7 juli: expositie in Cultureel Cen trum, „Zandvoort 150 jaar Badplaats”, tot en met 28 juli. Vrijdag 7 juli: Kermis terrein kop van Lennepweg/Boulevard Barnaart. Zaterdag 15 juli: Vliegerwedstrijd „Fly Away”, Duinterrein Zuid bij BP-par- Van dat plan is niets gekomen. Maar gelukkig waren er nog anderen, die het goed met Zandvoort meenden. Het was Prof. Mr. D J. van Lennep, die zijn initiatief „om Zandvoort uit deszelfs diep verval op te beuren" met élan gestalte gaf. Samen met Jhr. W. Ph. Barnaart van Vogelenzang, ambachtsheer van Zandvoort, P. van Lennep, eigenaar van Groot-Bentveld en de Haarlemse notabelen J. Enschedé, raadslid en W van der Vlucht, bankier, werd een commissie gevormd met het doel „van den ouden zandweg naar Zandvoort een klinkerweg te maken van den Haagschen weg bij Oud Berkenrode door Aerdenhout en Bentveld naar de Haarlemmerstraat in Zandvoort en dan met een Hoogen weg over het duin naar een gelijk te maken stuk van de strandreep, om daarop een badhuis te bouwen.” Er werd vlot ingetekend, als eerste door koning Willem II voor 10.000,-. De Staten De keuze van 1978 als jubeljaar ter herdenking en ter viering van „Zandvoort 150 jaar badplaats” lijkt een goede keus. Het motief om 1828 als start voor Zandvoort- Bad te nemen stoelt namelijk op twee feiten: de aanleg van de Zandvoortselaan en de bouw van het Groot-Badhuis, die beide in 1828 gereed kwamen. Al was die primitieve Zandvoortselaan dan ook maar een smalle klinkerweg, die vaak onder het zand waaide, en al beperkte het baden zich nog bijna een halve eeuw lang tot een onderdompeling in een badkuip met zeewater, de eerste aanzet tot de latere glorie van Zandvoort was er. Overigens kwamen de initiatieven om Zandvoort tot bad- en vakantie-oord te verheffen, net op tijd. Het dorpje aan de zee, dat toch al niet zo florissant door de eeuwen was gelaveerd, beleefde in die twintiger jaren van de vorige eeuw barre en boze tijden. De toen slechts 700 inwoners likten nog de wonden van de Franse tijd, met haar inkwartiering van vreemde soldaten en belemmering van de visserij door de Engelse vloot, die dicht onder de kust kwam en niet schroomde de visserspinken te plunderen of in brand te stichten. De gemeentekas was voortdurend leeg en de nood steeg hoog. Een plaatselijke belasting van twee duiten op een brood bracht ook al niet veel soulaas. Lodewijk Napoleon had al eens 600,- geschonken, Haarlem stuurde 40 hectoliter aardappelen en Amsterdam collecteerde zelfs 1500,- bij elkaar voor de ellende aan de kust. Toen het herstelde oranje-bewind in 1814 aan het gemeentebestuur vroeg welke maatregelen men nodig oordeelde om het dorp tot enige bloei te brengen, was het antwoord: „De inrichtingen welke wij zouden oordelen, dat er in deze gemeente konden worden daargesteld tot vermeerdering van den welvaart, zoude naar onze gedachte zijn de bevordering der beplanting van de groote vlakten in onze duinen gelegen, die zeer goed land zouden opleveren, bij aldien er uitwatering konde gemaakt worden om het overtollige water van de hoogten afvlietende te loozen en de hoogere landen te bevochtigen. Hiertoe zouden wij oordelen, dat een vaart, die uit de Leidsche vaart naar het dorp gelegd werd zeer voordelig zoude zijn”. A Een historisch moment stemmig vastgelegd. Zandvoort op de grens van twee tijdperken. De visserij is nog volop gaande en Zandvoort heeft nog een eigen vissersvloot. Terwijl de plaatselijke bevolking zich ophoudt rond de vismanden, worden de eerste badgasten in badkoetsjes aangevoerd. Zonder pottekijkers kunnen ze voorzichtig hun grote tenen in het zoute water dompelen. De eerste aanzet tot een bloeiend toeristenbedrijf. 30 april 1978: officiële openingsplechtig heid van de viering „Zandvoort 150 jaar Badplaats”. Ned. Herv.Kerk, 20.30 uur. Zondag 21 mei: Koffieconcert Cultureel Centrum door Louis van Dijk en Jules de Corte. Aanvang 11.00 uur. Zaterdag 27 mei: Openluchtconcert door Muziekver. Eensgezind/Excelsior” uit Heemstede, op Gasthuisplein. Aan vang 20.00 uur. Zondag 28 mei: Open Scoutingdag door Scoutinggroep Willibrordus m.m.v. Jeugddrumband uit Den Haag. De ge hele dag op het terrein van Len nepweg. Vrijdag 2 juni: Opening tentoonstelling in Cultureel Centrum van Zandvoortse schilderamateurs. Tot 2 juli 1978. r keerterrein. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 20 juli: De traditionele derde donderdag van juli openlucht vismaal- tijd, m.m.v. De Kwakeltrappers, 19.30 uur. Donderdag 27 juli: zomeravondconcert door Nelly Paap trompet en Jan Bruin orgel, in Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur. Zaterdag 5 augustus: Groot openlucht jazzfestival op het' Gasthuisplein met medewerking van Sociëteit Duyster- ghast, 17.00-22.00 uur. Zondag 6 augustus: Standwerkerscon- cours, voor het eerst op het Gasthuis plein, 14.00-21.00 uur. Zaterdag 12 augustus: Solex-race par cours Noordbuurt, met medewerking van MAC Zandvoort, aanvang 20.00 uur. Donderdag 17 augustus: Tweede traditi onele openluchtvismaaltijd op het Gasthuisplein, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 19 augustus: Antiek- en curio samarkt, Gasthuisplein 15.00-21.00 uur. Zaterdag 26 augustus: Groot vuurwerk in verband met het Grand Prix Festi val, verband houdend met het 150-jarig bestaan van Zandvoort. Dinsdag 29 augustus: Openlucht toneel voorstelling Gasthuisplein, van de to neelvereniging Wim Heldering met het toneelstuk „Op Hoop van Zegen”. Donderdag 31 augustus: Slotfeestvie- ring„ Zadnvoort 150 jaar Badplaats”, o.a. muzikale stertocht door diverse orkesten in de gehele gemeente met slottaptoe op Grote Krocht om 20.00 uur. j fr, -MB oHl

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17