ümfestival levert verrassende produkties uit Oostblokland op film filmhuizen Thriller van Polanski amstcrdcim Je Eisenstein-retrospectief en Humphrey Bogartfilm BOUWMARKT Kkeur b.v.>| II remière Ludwig as na zes jaar hciarkm Molukkers niet enthousiast over film w RAM! ATE I I X T R A f 47.50 LET OP! Wi DECOR WANDTEGELS 15/15 I r door Pieter van Lierop Feestelijk 1 mei-programma in Het Melkwoud Nederlands-Hongaars symposium in Utrecht Geflipte literatoren I' n i J 21 FILM 19 7 8 APRIL 2 8 R I J D A G y □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□o y SPECIALE AANBIEDING .1 tegen ongelooflijk lage prijs. Openingstijden: dit/mvr □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□o Koudenhorn 54 Koudenhorn 60 tel. 023- 321212. 322368. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur Ütek'. diüi JFW1T i zaterdags van ’s maandags gesloten ,s W' 'v: W Opstapplaatsen: Een Hongaars filmfestival zals it dezer dagen losbrandt in een intal Nederlandse steden, geën- meerd door het ministerie van RM en het Utrechtse culturele ntrum ’t Hoogt, komt op een ed moment. Sinds de jaren zes- gold Polen als het meest toon- ingevende filmland van het istblok, maar die leidende posi- I is nu duidelijk overgenomen g lor Hongarije. Het zijn niet meer I Polen die de laatste jaren op ternationale festivals de meeste druk maken maar Hongaren als iklos Jancsó (die al langer na- irlijk), Judit Elek, Marta Mes ros en Istvan Szabó. IW (ADVERTENTIE) gate? zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren. Kaarten a Haarlems Dagblad: st- HUMPHREY BOGART (ADVERTENTIE) toer het zonderlinge leven van de lang- nerhand tot waanzin vervallen honing Rwijk II van Beieren (1845-1886) is bral de laatste jaren voldoende geschre- n om een helder beeld te krijgen op een m die als vorst volstrekt buiten de reali- t van het leven Van alledag stond en larorer de meest uiteenlopende mys- te verhalen de ronde doen. ijk in de hoofdrollen zijn film en legt blijk hetzelfde thema in het verhaal altijd al kenmerkend is geweest voor onti’s regie. Ook in Ludwig speelt de óonheid en het afsterven daarvan een irale rol. De film beleeft nu pas zijn lerlandse première. Het Roxy-theater biedt komende week het beste in de Haarlemse agenda met Ingmar Bergmans „Het Slangenei” in de dagelijkse voorstelling en een wat oudere, schokkende film van de Pools-Amerikaanse cineast Polanski in de nachtvoorstelling. ren ter >k kunt ik voor jf voor ispan- erkers ius de Heel wat aardiger is The Sting, de geni ale gangstertruc met Paul Newman en Robert Redford, die door Frans Hals wordt vertoond of Verstappens Pasto rale 1943 in het Luxor Theater. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendaplein (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Rijksstraatweg 103, fa. v. Staveren (Bennebroek) Westzijde 23 - Zaandam; Wandelweg 34 - Wormerveer Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden UTRECHT (ANP). In het kader van een Hongaarse f ilmweek wordt er van 2 tot 5 mei in Utrecht een Nederlands-Hongaars filmsymposium gehouden. Op dit sympo sium zullen sociale documentaires uit Hongarije en Nederland te zien zijn. Nederlandse en Hongaarse regisseurs en filmdeskundigen zullen er van gedachten wisselen over filmprodukties in beide lan den. De punten van verschil en overeen komst zullen op een rijtje worden gezet, vooral, zo zeggen de organisatoren, omdat de indruk bestaat dat van de Hongaarse „documentaristen” veel te leren valt. Met name zal veel aandacht worden besteed aan het werk van de bela balazs studie. Het symposium wordt georganiseerd door het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht. li jsa". types uiten t>or het overige leveren de premières deze week weinig op: misschien dat rich’s politiefilm The Choirboys wat is r liefhebbers van harde scènes (Cine- maar het is een vrij domme gewelds- i. ndida- idienst 10 uur) n. om de naken, renzen it con- Koop- In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto te Haarlem organiseren wij een dagtocht op maandag 15 mei 1978 (2e pinksterdag) naar GIETHOORN Liv Ullman en de Amerikaanse ac teur David Carradine spelen de hoofd rollen in Bergmans eerste speelfilm na zijn min of meer gedwongen vertrek uit Zweden. Het Slangenei is een symbool voor het opkomend nazisme in het Duitsland van voor de Tweede Werel doorlog. In een bij vlagen scherp clair- obscur schildert Bergman de trieste sfeer in het München van 1923 waarin Hitler zijn eerste grote aanhang om zich heen wist te scharen. Een film, hoewel niet altijd even consequent in volgorde van gebeurtenissen, de moeite waard is om te zien. SI3<8 Repulsion schetst op Polanski’s in middels, traditionele, bijtende wijze een gestoord iemand. De mooie Carol (Catharina Deneuve) werkt in een schoonheidssalon en is de onschuld zelf. Zij deelt haar flat met haar zuster (Yvonne Furneaux), die een verhou ding heeft. Carol is meermalen via de dunne wand die hun beider slaapka mers scheidt getuige ”an hun liefdes spel. Haar erotisch gestoorde achter- volgingswaanzin geeft de film echter een aangrijpende versnelling. Verder leveren de Haarlemse biosco pen matige zowel als aardige films. Tot de eerste categorie moeten L’Animal (Lido), waarin de moed van Belmondo en de vormen van Raquel Welch ge combineerd worden tot een wat be dachte avonturenroman, en Close En counters (Studio) gerekend worden. ïongarije heeft ook net als Nederland [enorme handicap van het kleine taalge- [d Vandaar dat ze al van een pu- ïkssucces spreken als Marta Meszaros t „Zij Tweeën” (overigens neergesabeld or de Hongaarse kritiek, maar in Parijs New York was men laaiend enthousi- een 300.000 kijkers getrokken heeft, of idor met zijn „Souvenir uit Hercules- 1” een half miljoen. „Zij tweeën” van de Hongaarse cineaste Mdrta Mészdros is een van de opmerkelijke films in het Hongaarse Filmfestival, dat dezer dagen onder meer in de Amsterdamse filmhuizen draait. Op de foto Lilli Monori en Marina Vlady (onder). Achtereenvolgens zullen Staking, Po temkin en de Generale Lijn worden ver toond. Eisenstein,die met zijn energieke beeldregistraties en trucages veel invloed had op latere generaties cineasten, debu teerde met Staking. Hij wilde de klassen strijd onder het tsaristische regime uit beelden in een fabriekssituatie. Eisenstein De Typhoon: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 - Beverwijk Plaatskaarten zijn tevens verkrijgbaar bij: Reisbureau NZH-Cebuto, Stationsplein perron D te Haarlem. Reisbureau Kerkman, Grote Krocht 20, Zandvoort. jemskerk i ondergangsgeschiedenis van een st wordt door Visconti in kleurige, st sprookjesachtige scènes gebracht, mut Berger zet de vorst neer als een veuze, onevenwichtige man die zo bui de realiteit staat dat hij b.v. niet eens ijnt te beseffen dat zijn land in oorlig is. ie ruim drie uur durende film ontstaat sen vrij eerlijk en volledig portret van Snd die door zijn dromerige natuur ds verder afglijdt naar een meelijwek- de krankzinnigheid (Calypso en Du i). zet daarbij arbeiders en wat hij als een kapitalistisph onderdrukkingsapparaat ziet scherp tegenover elkaar. Potemkin maakte van Eisenstein een internationaal gerespecteerde filmer, van wege de geweldige suggestieve werking die van de film over een opstand van matrozen aan boord van de pantserkruiser Potemkin in 1905 uitging. De Generale Lijn (ook wel bekend onder de naam Oud en nieuw) laat de veranderingen zien die het gevolg waren van de collectivering van de Russische Landbouw na 1927. De film verschilt van de beide andere omdat die een veel kleinschaliger aanpak nastreeft. Ook ’s avonds biedt het Melkwoud veel waar voor weinig geld met Buster Keaton in The Pale Face, Hitchcocks thriller The 39 Steps een film van de Poolse cineast Duray Hertz (De Lijkenverbrander) en Bo gart’s eerste grote rol. Want dat bleek zijn bijdrage aan het speelfilmdebuut van re gisseur John Huston later te zijn. De Mal tese Falcon laat Humphrey Bogart zien als de keiharde privé-detective Sam Spade, die in een intrigerende, bij vlagen cynische thriller op de been weet te blijven. DIT WEEKEINDE, van 28 tot en met 30 april (21 uur) draait Jonas van de Zwitser se regisseur Alain Tanner in Filmhuis Het Melkwoud. Een bij vlagen warrige, maar innemende film over de houding van derti gers, die met weemoed terugdenken aan het revolutionaire elan van mei 1968. Toch overheerst de hoop op een betere toekomst de nostalgie. FILM-INN ZANDVOORT draait vrij dagavond en zaterdagavond (21 uur) Me dea van Pier Paolo Pasolini in de Openba re Bibliotheek aan de Prinsesseweg 34 te Zandvoort. Maria Callas speelt de titelrol in Pasolini’s vrije bewerking van het dra ma van Euripides. Het is een zwaarwichti ge film vol onduidelijke symbolisme, maar prachtig als kijkspel. Grote aandacht is besteed aan landschap en kostuums. Callas speelt de wraakzuchtige Medea die haar kinderen vermoordt om daarmee haar ontrouwe man Jason te straffen. Van de tragedie gaat een onheilspellende drei ging uit die Pasolini wel vaker in zijn films heeft gelegd. Pal Sandor viel haar bij: „Binnen ons systeem ben je veel minder dan bij jullie het geval is, afhankelijk van alleen het publiek en de critici, waarvan in Hongarije het peil zeer laag is, het zijn voornamelijk geflipte literatoren: alleen buitenlandse films zijn gauw goed. Er wordt bij ons heel anders tegen film aangekeken. De films worden door de staat betaald en blijkbaar heeft bij ons de staat meer geduld met filmers dan critici of zakenmensen het zouden hebben. Je wordt niet zo gemakke lijk als filmer aan de kant geschoven. Ik ken verschillende collega’s die twee keer achter elkaar geen hond de zaal in hebben gekregen, maar toch gewoon aan het werk kunnen blijven, omdat men vindt dat hun films toch de moeite waard waren om gemaakt te worden. De werkgelegenheid is altijd gegarandeerd, als je je diploma’s hebt, in de filmindustrie of anders des noods bij de televisie”. Als je de produkten van dit systeem bekijkt, dan is het opvallend hoeveel vrijer Hongaarse filmers worden gelaten dan hun kunstbroeders in de meeste andere Oosteuropese landen. Men is niet benauwd voor interne maatschappijkritiek. Een film als „Spinneweb”, waarin getoond wordt hoe een landbouwcoöperatie slecht functioneert als gevolg van corruptie en bureaucratie, kan niet alleen gemaakt worden, maar komt ook op een festival als dit terecht. Alcoholisme en de verdrukking van de vrouw, als maatschappelijke uitwassen, zijn volstrekt normale onderwerpen in Hongaarse speelfilms en documentaires. Veelal zijn de meer sociografische films, waarin de zelfkritiek niet gespaard wordt, afkomstig van de beroemde Béla Balazs- studio, die min of meer buiten het systeem en de censuur staat. Er is daar volop ruimte voor het experiment. Een hele serie van merendeels korte films uit die hoek zullen van 2 mei tot en met 5 mei getoond worden tijdens een symposium dat geor ganiseerd wordt door het sociologisch in stituut van de universiteit van Utrecht, waar „dwarsverbindingen” worden gelegd met vergelijkbare Nederlandse werkstuk ken van onder meer Amsterdams Stads journaal en Rode Lantaarn. Intussen biedt het hoofdprogramma een rijk geschakeerd en bezienswaardig aan bod aan komedies, psycho-drama’s, sati res en zelfs een hoogst curieuze Hongaarse western (De wind giert onder hun voeten), waarmee regisseur Szomjas naar het leven op de poesta een eeuw terug gekeken heeft, met zoals hijzelf ook onmiddellijk toegeefthet oog van Sergio Leone. De films zijn te zien in de Amsterdamse film huizen Akhnaton, De Melkweg, Shaffy, Zienema Oktopus, het filmmuseum en Filmhuis Uilenstede te Amstelveen. Voorts in ’t Hoogt in Utrecht en het film huis in Rotterdam. I Maar de Hongaren hebben één heel groot voordeel: ze hoeven niet in een com mercieel systeem te werken. Alle filmre gisseurs zijn in overheidsdienst en ontvan gen een vast salaris,'ongeacht of ze op een zeker moment al dan niet aan een nieuwe film werken en ongeacht of de vorige films publieksuccessen bleken of niet. Feitelijk genoemen is daardoor hun artistieke vrij heid eigenlijk groter dan die van Neder landse cineasten, die gedwongen zijn om te proberen ten minste hun geld terug te verdienen. Hoe dat systeem precies werkt legde Meszaros woensdag uit op een persconfe rentie in het Amsterdamse Filmmuseum: „Allereerst: er bestaat in Boedapest een filmfabriek, die is onderverdeeld in vier studio’s. Eén voor speelfilms. Verder is er een voor wetenschappelijke doeleinden, een voor documentaristen en een voor aankomende filmers. Alle regisseurs, ca- Wordt-ie dan goedgekeurd dan is daarna automatisch de vertoning iri binnen- en buitenland gegarandeerd. De staat maakt per jaar 250 miljoen forints (ruim 40 mil joen gulden) vrij voor de filmindustrie, daarmee moeten per jaar twintig speel films worden gemaakt”i Het Haarlemse Filmhuis Het Melkwoud (Zijlstraat 63) biedt op maandag 1 mei een feestelijk programma, dat ook een optre den van de zeer populaire Walter de Buck en z’n Rode Fanfare uit Gent omvat. De Buck laat zijn toeteraars vanaf 14.30 uur toeslaan, maar ook voor die tijd verdient het alle aanbeveling om al richting Zijl straat te koersen, want 's morgens is er vanaf 9 uur een bescheiden retrospectief van het werk van de Russische cineast Sergei Eisenstein te zien. I Pe twee jaar geleden overleden groot- fester van de Italiaanse film, Luciano sconti bouwde rond de persoon van de terse koning een eigen scenario op, NEkioot uiteindelijk zes jaar geleden jnet ^■Bmdt Berger als Ludwig en Romy ineider als zijn nicht Elisabeth van Oos- I Het schilderachtige waterdorp Giethoorn in de „kop van Overijssel" wordt terecht het Venetië van Nederland genoemd. Alle verkeer is hier te water, de melkboer, de kruidenier, de landbouwer, alles vaart per punter. Ook de bruidsstoet en de begrafenis trekken door de mooie grachtjes, waarover sierlijke bruggetjes zijn geslagen. Route: Heenreis: Haarlem-Hoom-Enkhuizen-nieuwe dijk-Lelystad-Ketelbrug- Ens-Vollenhove-Giethoorn. Terugreis: Giethoorn-Hasselt-Zwolle-rondrit Noord Veluwe-Harderwijk-snelweg richting Haarlem. Reisschema: Omstreeks 10.00 uur koffie met gebak te Nibbixwoud. Omstreeks 12.30 uur lunch te Giethoorn; 13.30-14.30 uur rondvaart te Giethoorn;14.30- 15.30 uur vrije tijd in Giethoorn voor b.v. wandeling; 15.30-17.30 uur rondrit Noord Veluwe; 17.30 uur diner in Harderwijk; terug om ongeveer 21.00 uur. 8.15 uur Haarlem-Schalkwijk; 8.30 uur Haarlem-Station; 8.50 uur IJmuiden; 9.00 uur Beverwijk; 8.45 uur Zaandam; 9.00 uur Krommenie. Bij aankoop van plaatskaarten geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken. De gewenste opstapplaats wordt op de kaart vermeld. U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken. Het vervoer per touringcar, éénmaal gratis koffie met gebak, de lunch, rondvaart te Giethoorn en het diner te Harderwijk zijn bij de prijs inbegrepen. meramensen en verdere technici hebben daar contacten mee. Verder is er een dis tributieapparaat voor het binnenlands verspreiden van Hongaarse films en een voor het buitenlands verspreiden van Hon gaarse films”. „Dat hele apparaat staat onder het direc toraat van het Hongaarse ministerie van I cultuur. Met een gegeven fonds wordt het draaiboek gemaakt en de regisseur kiest zijn mensen. Vervolgens moeten alle me dewerkers dat draaiboek goedgekeurd hebben, waarna het wordt doorgestuurd naar het directoraat, waar men alleen een vetorecht heeft over het gehele project. De laatste jaren is het overigens maar één keer voorgekomen dat dat vetorecht ge bruikt werd”. „Als een film klaar is, wordt hij bedis cussieerd binnen de studio en daarna voorgelegd bij weer het directoraat. De plannen van de filmproducent Henk Bos, maker van films als „Help, de dokter verzuipt” en „Nacht zonder zegen”, om een film te maken over de Zuidmolukse problematiek met als centraal thema de ontvoering van een minister, is door ver scheidene Molukkers negatief ontvangen. Opbouwwerker Nous Solissa uit Boven- smilde waarschuwt voor het gebaar dat het „accent te veel gelegd wordt op het geweld”. „Men moet er voor oppassen dat het geweld niet met Zuidmolukkers wordt geïdentificeerd”, verklaarde woensdag Nous Solissa. „Bovendien moet men er rekening mee houden dat een groot deel van het publiek niet of onvoldoende geïn formeerd is over de achtergronden van het Zuidmolukse probleem, zodat men al gauw verkeerde conclusies kan trekken. En dan zijn we verder van huis”, aldus Solisa. In de groep Zuidmolukse jongeren, die volgens het script van filmmaker Bos de minister gaat ontvoeren, zit ook een meisje dat verliefd wordt op de ontvoerde be windsman. Er komt in de film ook*een naaktscène. Het Molukse meisje zorgt er liter voor dat de minister wordt vrijge laten. Ook de Zuidmolukse leider ir. J. A. Ma- nusama is niet zo enthousiast over het idee van Bos. „Geweld is nooit goed en is niet goed te praten”, aldus zijn korte reactie. Bos heeft zijn script voor advies voorge legd aan de Groningse hoogleraar prof. Baudet, die voorzitter is van het Landelijk Actiecomité Zuid-Molukkers (LAC), dat wil opkomen voor de rechten van de Mo lukse gemeenschap in Nederland. Ook het comité vond het plan van Bos niet zo geslaagd. „Er wordt te weinig aandacht gegeven aan de ideologische achtergron den van de RMS-zaak. Het geweld wordt verheerlijkt, er wordt te veel de nadruk gelegd op de heroïek. En dat kan een gevaarlijke invloed hebben op de Molukse jeugd”, aldus de LAC-woordvoerder. Belang Hongaarse cinema neemt toe «I ilm International toonde de laatste ja- aan dat er aan deze lijst van uitnemen- Cineasten nog een hele reeks kan wor- D toegevoegd als: Ferenc Kósa, Ferenc idras en Ferenc Kardos. En dit Hon- irse festival brengt opnieuw regisseurs ier de aandacht, van wie we zelden of it gehoord hadden en die toch puike kmensen blijken te wezen: Andras Ko ts, Gyorgy Szomjas, Laszló Ranody, Pal ador en vooral iemand als Zoltan Fabri, ais „Vijfde Zegel” bijvoorbeeld (heeft s met Vestdijk te maken en nog minder t Bergman) een meesterwerk blijkt te n van de eerste Orde. Ipn dat komt dan allemaal uit een land Ik een kleiner potentieel dan Nederland. Ifegarije heeft iets van tien miljoen inwo- Ihs en er zitten (documentaristen, anima lis en iedereen meegerekend) niet meer k een stuk of zeventig filmregisseurs. En It als bij ons in Nederland moeten ze er prekeren met acteertalent, want je ziet Ik daar telkens weer dezelfde acteurs in [■schillende films opduiken. Maar het R wel acteurs die alles aan schijnen te [Innen op een niveau dat in Nederlandse Hns zelden bereikt wordt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21