in overdadige theatrale expositie Doorbraak: Nederlandse films niet in Cannes geaccepteerd Verrassend onderzoek elementaire gevoelens 1.75 Eenvormig, hard repertoire doet Schotse zanger de das om Identiteitscrisis bij Frankie Miller I ils wedstrijdprijs streekgenoten exposeren huur met recht Alphenaar koninklijke viool BLEEKER B.V. ALLE bouwmaterialen van koop vanaf f9,75 per week. ^Ciss blijft onduidelijk 5 april e n! Première Mysteries uitgesteld tot september BEETHOVENCYCLUS 1978 HUMOR BIJ TSJECHISCHE CLOWNS Ruim miljoen voor collectie litho’s Achterstand door tekort vaklieden monumentenherstel RESTANT Ie soort PATIOBLOKKEN vanaf 19 7 8 25 KUNST 2 8 VRIJDAG at de groep de ervaringen over de laatste acht jaar wil meedelen. I N O O RD H O HANDS PH1LHARMONISCH ORKEST Eindelijk! Nu hoeft u niet lan ger meer te wachten met de aankoop van uw nieuwe in strument. Want al voor een heel klein bedrag per week hebt u het meteen in huis. Kunt u meteen spelen! En wat meer is u blijft geldontwaarding en prijsstij gingen voor en het rentebedrag kunt u voor de belasting af trekken! Reden genoeg om vrijblijvend meer inlichtingen te vragen? Kom gerust bij ons kijken naar de grootste kol- lektie instrumenten van heel Kennemerland en de hele Bol lenstreek. Of bel even voor on ze gratis dokumentatie! (Van onze kunstredactie) BERGEN (NH.). Tekeningen, aquarellen en linosneden van de Spaarndamse kunstenaar Jan van Geem worden samen met keramiek van Lia Moes tentoongesteld in Gale rie Tholen aan de Breelaan in Bergen (NH) in de periode van 7 tot 31 mei. 30 HAARLEM. Terwijl de toneelgroep Kiss uit Rotterdam donderdag- vond in de Toneelschuur druk doende was met de presentatie van de iéuwe produktie „Anathema”, vroeg ik me bij herhaling af: „Waartoe ■ent dit alles, waarom zoveel woord en zoveel gebaar en wat wordt er oor duidelijk gemaakt?” De ondertitel van Anathema die Kiss er aan leegeeft luidt: an evolving experiment. Dat betekent zoiets als een robeersel in ontwikkeling. Dat is weer in tegenspraak met de informa- ie die bij het programma wordt verstrekt, want daarin wordt gezegd F- A? I '1J (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Concertgebouw Haarlem 20.15 uur Vra»« °n’ 6,- (a.i.) (ADVERTENTIE) JOHN OOMKES -i jf donderdagen 11, 18 en 25 mei dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT DEN HAAG. (ANP) Koningin Julia- a heeft uit eigen bezit een Oudhollandse looi, gebouwd door Willem van der Sijde i 1691, ter beschikking gesteld aan de lichting „Studiefonds Oskar Back" te msterdam. De koningin heeft deze viool i haar jeugd bespeeld. Ze ontdekken aan de lopende band din- |en die voor ons zo gewoon zijn dat we er bits nooit meer aan denken hoe wij ze ooit Beerd hebben. Wat betekent tiet als (mand met zijn vinger wijst? Hoe maak je jet duidelijk dat je je alleen voelt? Hoe Boet je een broodje eten? Als er dan beens een vrouw voor je staat, hoe moet die dan aanpakken? Wat moet je doen lis je ontdekt dat het lekker is om haar op |aar bil te slaan en wat doe je met je ferwarring als je elkaar bij toeval kust? lAdam en Eva gedragen zich bij hun ptdekkingen zo onhandig als achterlijke jnderen met malle gierende lachuithalen I veel te heftige reacties omdat ze nog Kt geleerd hebben hoe je alles moet bseren. [Er zijn twee kasten, twee tafeltjes en pee mannetjes in smoking. Die twee sle- |n een man binnen met veel te grote. UTRECHT. Twee avonden achtereen 'leefden 250 bezoekers in de Blauwe zaal I Utrecht een ontdekkingsreis naar de iïsprong van onze meest elementaire ge- )elens. Als je pas komt kijken moet je >g alles leren en het is verbazingwek- md als je dat „alles” nog eens op een jtje gezet krijgt. Dat gebeurt door het ircus Alfred, bestaande uit de Tsjechi- 'he clowns Boleslav en Polivka en Dag- ar Bldhovd als Adam (Am) en Eva (Ea). solisten: ANNEROSE SCHMIDT, BARBARA NISSMAN - piano ALBERTO LYSY-viool zen, dus kan ik ook hier niet echt gaan afwegen; vooral ook omdat Kiss’ Anathe ma mij daarvoor geen directe maatstaf lijkt. Scènebeeld uit Anathema, don derdag in pre mière in de To neelschuur. (Foto Pan Sok) ROTTERDAM. „Thank you, Rotter dam! God bless you!” riep Frankie Miller donderdagavond het niet overdreven en thousiaste publiek in de Doelen toe. Aan het eind van het concert dat de aftrap betekent van Millers eerste tournee langs de grotere zalen op het continent, klinkt zijn stem weinig overtuigend. De trip zou namelijk de doorbraak van het Schotse zangtalent in Nederland moeten beteke nen, maar de sterren staan niet gunstig en het huidige repertoire en zijn band doen geen recht aan zijn mogelijkheden. Nadat hij dan ook een kleine vijf kwartier ge zwoegd heeft dat het een lieve lust is, krijgt het bedanken van het publiek een even plichtmatige bijsmaak als het gehele concert had. Keith Reid, Procol Harums tekstdichter en inspirator, heeft zich de laatste paar jaar vrijwel uitsluitend ontfermd over de hardwerkende Schot. Een ontwikkeling die perspectief kreeg toen diens vierde album, Full House, vorig jaar een pareltje bleek te zijn. Maar niet Full House, maar het recente Double Trouble voor mij tot nog toe de desillusie van het jaar levert de basis van het huidige live-repertoire. En daarmee tekent Miller onbewust zijn eigen lot, want de eenzijdig harde aanpak en weinig genuanceerde songs doen hem de das om. En wel op een manier die erop LONDEN (Reuter). Een particuliere verzameling van 160 lithografieën die de Franse schilder, tekenaar en graficus Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901) in de laatste tien jaar van zijn leven heeft gemaakt, heeft donderdag op een veiling bij Sotheby’s in Londen 324.630 pond (on geveer 1,3 mln) opgebracht. De hoogste prijs 37.000 pond (bijna 150.000) bracht een proefdruk in kleu ren getiteld „Idylle Princière” op uit 1897. Het is een afbeelding van de Amerikaanse erfgename Clara Ward in een theaterloge, samen met Rigo, een zigeuner met wie zij was weggelopen na een huwelijk van zes jaar met de Prins van Caraman-Chimay. Deze litho ging naar een anonieme koper. Een serie van vijf litho’s, voorstellend „Elsa, genaamd de Weënse” die in een bordeel in Parijs werkte, werd voor circa 80.000 gekocht door een Westduitse par ticuliere verzamelaar. Pijnlijk genoeg duurt het tot driekwart van de show voordat er ook maar iets gebeurt. Mechanisch worden tot dan toe Keihard wferken en niet de brille en emotie die Millers stem heeft uitgestraald vanaf het eerste moment dat het Nederlands publiek hem leerde kennen (als gastsolist op een Procol-Harumconcert in 1976) be paalt het huidige niveau. Zijn feeling voor diverse „zwarte” Amerikaanse muziekstij len als blues, r b en de stevige honky- tonk soul uit het zuiden van de VS wordt niet uitgebuit en het zingen blijft derhalve grotendeels beperkt tot vocaal krachtpat- serswerk. De identiteitscrisis waarmee Miller mo menteel worstelt en die onder meer gere sulteerd heeft in het uiteenvallen van zijn Full House Band, levert nog een grotere handicap op. Want het huidige acht mans sterke begeleidingsensemble is zowel te uitgebreid hetgeen tot uiting komt in een te gevuld geluid als te weinig inge speeld. Drummer B. J. Wilson en bassist Chrissie Stewart maken de indruk op een eilandje te staan tussen twee vocalistes en pianist Blue Weaver, gitarist Hughie Berns en de blazers Martin Drover (trompet) en Chris Mercer (sax). wijst alsof hij minder dan ooit zelf zijn muzikale koers uitzet. UTRECHT. (ANP( Het tekort aan goed geschoolde restauratievaklieden in ons land belmmert het snel wegwerken van de achterstand in de restauratie van monumenten. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) donderdag in Utrrecht gezegd tijdens de nationale mo numentenstudiedag. de arrangementen van de diverse Double Trouble-songs volgestort met scherp ko perwerk en glazen vocalen, waardoor een brij ontstaat waarin alleen Millers mense lijke megafoon zich bij voortduring weet te onderscheiden. Na up-tempo geschut als You’ll be in my Mind, Breakway, Love Waves, Good time Girl, Have you seen me lately Joan en het op een oud nummer van de Foundations lijkende Brickyard Blues volgt een wat te gehaaste versie van Len- nons Jealous Guy, dat wel veel reacties krijgt maar toch minder losmaakt dan de plaatversie. iet a"e iollad'®8 rteuï*'*- KRUISWEG 45-49, HAARLEM. 023-320244 BIJ STATION EN PARKEERGARAGE (Van onze kunstredactie) CANNES. Er zullen dit jaar in de hoofdpro-' gramma’s van het filmfes tival van Cannes geen Ne derlandse films te zien zijn. De ingezonden films, „Rembrandt Fecit 1669”, „De mantel der liefde” en „Pastorale 1943”, zijn geen van alle door de selectie gekomen van het festival, dat volgende maand zal plaatshebben. uit Engeland. Kiss vergelijkt Jones litte rair met de complexiteit van James Joyce en beeldend met de eveneens Engelse kunstschilder Blake. Nu ben ik in de onge lukkige positie nooit schilderijen van Jo nes te hebben gezien, dus wat dat betreft kan ik niet vergelijken. Nog ongelukkiger is dat ik ook nooit iets van hem heb gele- De fijnste herinneringen uit die achter- jgende jaren zijn de voorstellingen van Oresteia en van Salomé. Maar daar loet ik wel aan toevoegen dat ik niet alle rodukties heb gezien. Nu dus de première in Anathema, een theaterwerk van twee kneengesloten uren, gebaseerd op het jerk van David Jones, schilder en dichter Nu Mysteries niet naar Cannes gaat, is er ook geen reden meer de film waarvoor de opnamen vo rige maand op het eiland Anders dan vorige week in het filmtijdschrift Skoop werd gemeld, maakte al leen Paul de Lussanets „Mysteries” deze week nog kans op uitverkiezing te mogen meedingen naar de Gouden Palm van Cannes. „De andere films waren al weggelachen, toen Myste ries nog een kans had van De expositie, die op 7 mei om 12 uur wordt geopend, is van dinsdag tot en met zaterdag toegankelijk van 10-17 uur en op zondag van 14-17 uur. LEIDEN. Hanne Meyer-de Heer uit Bloemendaal stelt wandkleden en ke ramische plastieken tentoon in Gale rie Van der Vlist, Botermarkt 3 in Leiden. Haar werk, dat samen met grafiek van Ton Sanders uit Everdin- gen is te zien, is van 2 mei tot 2 juni, van dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en bovendien op donderdag avond om 21 uur te bezichtigen. ZEIST. In het cultureel-medisch centrum De Clomp in Zeist wordt tot en met 26 mei een expositie gehouden van wandkleden en tekeningen van Toos de Reede-van Styrum uit Heem stede. Men kan er op werkdagen te recht van 9-17 uur. AMSTERDAM. Nog tot 16 mei zijn in het EuroCrestHotel aan de De Boe- lelaan hoek Europaboulevard in Am- sterdam-Buitenveldert aquarellen te zien van de tandarts Greet Plantenga- Tims. De kunstenares, die uit Kaag- dorp afkomstig is, gebruikt het water in de breedste zin als thema voor haar werk. AMSTERDAM. De in Bentveld woonachtige beeldhouwster Bep van den Bergh krijgt in de komende maanden een aantal exposities in bin nen- en buitenland. Tot 1 juni zijn haar beelden, die vooral het circusle ven als onderwerp hebben, te zien in Galerie Fijnaut, Keizersgracht 536 in Amsterdam. Deze en andere beelden vormen onderdeel van een reizende expositie, die een aantal steden in Zuid- en West-Frankrijk zal aandoen in de zomer- en herfstmaanden. Frankie Miller: vergeefs zwoegen om het plichtmatige te doorbreken. (Foto. Lex van Rossen). van wat u iur. kleur, ijsklasseri Ike beurs, ke advies, wat u aan rwaehten. lowroom. kom bent. Kiss is uitgegaan van Jones’ gedichten en doet dat op een geheel eigen wijze. Dat betekent heel veel symboliek en zijwegen die volgens het recept van Kiss naar een uitkomst leiden die wat duidelijkheid be treft boordevol risico is. Bij voorstellingen als Salomé en de Oresteia is er houvast door het bekend veronderstelde verhaal; bij Anathema ontbreekt zoiets essentieels, want het werk van Jones is bij ons met zo bekend. Ik zie een reis door tijd en ruimte die stijf staat van de symboliek en waarin de spelers onder leiding van regisseur Jean Pierre Voos in een labyrinth van vaagheden prachtig bewegen en op gedra- 50 percent", deelt Matthijs van Heyningen mee, de producent van Mysteries. „Het probleem met onze film was, dat men niet ge loofde dat we hem op tijd zouden kunnen afkrijgen en men was bang voor het risico op het laatste mo ment een programmawijzi- ging te moeten doorvoeren' Wij geloofden dat we de film waarvan zij dus al leen een werkkopie gezien hadden wel degelijk op tijd zouden kunnen afkrij gen, maar men durfde het gewoon niet aan. Men had hem graag gehad, zeiden ze”. De bewindsman zei dat als gevolg van de subsidiestop van de jaren ’70 een „stuw meer” is ontstaan van naar schatting 3000 subsidieverzoeken in verband met de res tauratie van monumenten. Daarmee is een bedrag gemoeid van 500 miljoen gulden. De werkelijke kosten zijn nog beduidend hoger: anderhalf tot twee miljard gulden. Zelfs als de overheid met een grote fi nanciële injectie dit probleem zou willen wegwerken, zou dat onmogelijk zijn om dat er geen vaklieden te vinden zijn. De staatssecretaris vindt dan ook dat de scho ling van bouwvakkers langzaam op het hoge peil moet worden gebracht dat nood zakelijk is voor restauratiewerkzaam heden. Volgens Wallis de Vries kan een voortdu rende stroom restaratieprojecten op gang komen, waardoor in een lange reeks van jaren de werkgelegenheid voor een aantal vaklui is verzekerd. De vermoeiende vierkwartsmaat in Goodnight Sweetheart is eigenlijk het trieste dieptepunt. Het ontaardt in een vermoeid zwoegen om door het plichtmati ge door te breken en accentueert de stabili teit, maar ook het statische van de act. Pas als Miller zelf een gitaar omhangt, keert het tij. Eerst worden in het eigen nummer Falling in Love blazers en zang veel beter gedoseerd, waarna de swingende stam pers Be good to Yourself en Down the Honky Tonk aantonen hoe goed Frankie wel zou kunnen zijn. De ingebouwde toe giften I can see clearly now en Ai’nt got no Money bieden echter te weinig compensa tie voor het doorgestane leed. Er wacht een taak voor Keith Reid. OOK ZATERDAGS GEOPEND VAN 9.00 TOT 13.00 UUR Dammersweg 15 (bij Slaperdijk) Santpoort-Spaarndam Tel. 023-373750 schoenen, een veel te grote jas en een rood dopneusje. Hij is zo verlegen dat hij hele maal wegduikt in zijn jas, de handen in de zakken. Omdat hij zelf niet durft te kijken gluurt er opeens een handpop boven de kraag van de jas uit. Tegelijkertijd verschijnt er aan de ande re kant boven de kraag een lege hand. De man kijkt van de pop naar de lege hand en dan vragend naar de zwarte mannetjes, die hem een vrouwtjespop toewerpen. Ogenblikkelijk gaat hij in het publiek iemand zoeken die op die vrouwtjespop lijkt maar hij heeft geen enkele ervaring dus het eerste wat hij beet pakt lijkt abso luut niet op die pop, het is zelfs een man. Na enig zoeken vindt hij dan zijn partner. Ook zij krijgt een dopneusje en te grote schoenen en met behulp van de twee pop pen verkennen ze in de loop van het stuk verder al hun mogelijkheden. Het is een verkenning vol verwondering, vol verras sende vondsten, vol acrobatiek, humor en ook vaak vol onbegrip. Net als kinderen leren ze datje bepaalde dingen niet mag doen. Zo mogen ze bij voorbeeld overal aankomen behalve aan een fles wijn en een pakje sigaretten en hoewel ze absoluut niet weten hoe één en ander smaakt, lokt de wijn en de sigaret ten hun toch onweerstaanbaar aan. De wijn bevalt uitstekend, de sigaretten abso luut niet, maar ze blijven toch roken en in hun dronkenschap ontdekken ze nog veel meer dan ze voordien al deden en dat dan op een uiterst vermakelijke manier. Voor straf moeten ze daarna hun grote schoenen, hun dopneusje en hun te wijde jasseh inleveren om net als alle andere mensen in een gewoon pak de wereld in te trekken. Ze hebben elkaar nog en hun herinnering aan het paradijs of- aan hun jeugd of aan de tijd van Dubcek maar het avontuur is weg, de ‘uke ontdekkings tochten en de naïviteit. De manier waarop dit allemaal door het Circus Alfred vertoond wordt is zodanig, dat je iedere ontdekking mee-ontdekt en als het voorbij is voel je je als vernieuwd een heel bijzondere ervaring. De groep komt uit Brno, treedt regelma tig in Frankrijk, Duitsland en België op (met verschillende programma’s) maar verschijnt nu pas voor het eerst in ons land en dan alleen nog maai in Utrecht. In leder geval komen ze volgend jaar terug in de Blauwe zaal en inmiddels worden andere schouwburg-directeuren misschien ook wakker. Boleslav Polivka is meer dan de moeite waard. CONRAD VAN DE WEETERING Man werden gemaakt in vliegende haast in Neder land uit té brengen. De Ne derlandse première is nu uitgesteld tot 7 september. Overigens zullen de weg geballoteerde Nederlandse films in Cannes wel gepre senteerd worden in de com merciële afdeling van het festival. De selectiecommissie koos wel de Nederlandse animatiefilm Oh my Dar ling voor deelneming uit. Dit zeven minuten lange filmpje werd met subsidie van CRM gemaakt door Bprge Ring, een Deen die al 26 jaar in ons land woont. Hij doet zelf de regie, com poneerde de muziek en voerde haar tevens uit. Ni co Crama is de producent van het filmpje. abonnement 3 concerten f 24,- (a.i.) c.j.p.-abonnement f 12,- (a.i.) abonnementsverkoop aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijno- straat 13 Haarlem, van 10-15 uur; telefonisch 023 - 32 09 94 van 12-15 uur. uit te voeren werken: Duitse dansen en contradansen; Octet voor blazers in Es gr.t.; Wellington’s Sieg; Pianoconcerten nos 4 en 5; Symfonieën nos 2, 3 en 8; Vioolconcert losse kaarten f 12,- (a.i.) c.j.p. I Het is de bedoeling dat de stichting dit istrument telkens voor de periode van ree jaar als prijs zal uitreiken aan de eelnemer in de eindronde van het twee- 1 aarlijks nationaal vioolconcours, die zich «ar het oordeel van de jury bijzonder f. »eft onderscheiden op het gebied van de kamermuziek, aldus de Rijksvoorlich- fttgsdienst. Een collectie beeldjes van haar hand is te zien op een circustentoon stelling, die van 9 juni tot begin juli wordt gehouden in het Gemeente Mu seum in Maassluis. Haar werk is voorts te zien op een circustentoon- stelling, die thans wordt gehouden in het Toneelmuseum, Heerengracht 168 in Amsterdam. WEESP. Kleurpotloodtekeningen van Junah Dany (pseudoniem voor Jenny Duller) en houtplastieken van Krekel, beiden uit Haarlem, worden tot en met 21 mei geëxposeerd bij Philips-Duphar aan de Van Houten laan in Weesp. 'Anathema biedt te weinig houvast gen ernstige toon - dikwijls vol pathetiek - hun teksten zeggen. Anathema heeft mij bij vlagen even ge boeid. Vooral de laatste scene, waar links op het speelplan een mens met linten ver sierd op een voetstuk wordt geplaatst en waar rechts een naakte mens als tegenpool in een lichtcirkel staat. Zoiets voert mijn gedachten naar bijvoorbeeld de zegepra lende intocht van Christus en zijn naakte lichaam aan ontluistering blootgesteld an derzijds. Zo zijn er meer scènes die althans voor mij duidelijke verwijzingen inhou den, maar helaas moet ik voor het overgro te deel van de voorstelling het antwoord schuldig blijven. Wel zijn er de prachtige bewegingen, de knappe fysieke wijze waarmee Kiss optreedt en compositorisch prachtig het speelvlak vult rond de lang zaam vertekenende lijnen van een driedi mensionaal delta-figuur. Maar ik blijf te midden van alle overdaad aan ongetwijfel de vindingrijkheid zitten met die onder mijnende vraag: Waartoe dient dit alles? Wanneer het alleen maar gaat om een theatrale expositie waarmee de groep de ervaringen van acht jaar spelen toont (dat pretendeert Kiss), dan is dit niet de geëi gende manier. Een toneelgroep kan de vrucht van ervaring tonen door met een goede produktie te komen. Anathema is dat niet. Wel toont Kiss in deze theatrale tentoon stelling de artistieke mogelijkheden die kunnen dienen om tot zo’n goede voorstel ling te komen: een veelzijdigheid aan be lichting en bewegingspatronen, fraaie mantels en kleding van ingetogen tinten en even mooie geluidsbegeleiding. Maar Jean-Pierre Voos heeft met thea- termiddelen een nauwelijks te ontwarren kluwen van beelden en teksten gemaakt en daar blijft het publiek mee zitten. KO VAN LEEUWEN. B M 95 n. L

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25