Ehrlichman kan weer lachen Leider Franse Ondanks afwijzing Nucleaire Commissie olielozers Gevechtsvliegtuigen Frankrijk naar Tsjaad CP wijst kritiek op beleid af Europese Commissie wil een „zwarte lijst” van f 1 jrijdag Initiatief Voorstel aan ministerraad: Russische-Amerikaanse conferentie over beperking wapenhandel Verbouwing van CS Amsterdam goedkoper Internationale juicht besluit Carter toe Terroriste Berberich krijgt gevangenisstraf DRANGHEKJE VILTHOED LAST VAN GEKTE REPRODUKTIE 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 8 APRIL 19 7 8 - 4 1 WW Jngen lommis- uropese rt in de ekingen peren geval tting ent in Doro tanker ing. In /as het schip le ket- van de /keken aring. nten ibeeld ïrzet door Nico Scheepmaker^ i STRAATSBURG. (ANP) De ministers ran Buitenlandse Zaken der twintig landen ran de Raad van Europa hebben gisteren in Straatsburg eenstemmig besloten na te gaan, hoe de klassieke rechten van de mens kunnen worden uitgebreid tot rechten op sociaal en economisch gebied. enhuis vetter lingen rling IBS; rl.o Akkoord Raad van Europa over studie mensenrechten Landbouwberaad I EEG opgeschort blijft nu met het deeg zitten en is de grote Volgens Van der Stee zijn in het docu- S: President VS keurt export van uranium naar India goed 13 en 14 gisteren ij raakte d tijdens iehuis. bij de Irongen ?n in de In vele 1 en het houden le reke- mschip- in de arbei- oerden van7 50 koelte- aedrijf, -s ston- stdijk ovjet- hsche orden is be- Olym- maxi- Iveren stuks, iet een orden gesla- ■aarde in de id, zal olym- De basis voor hun discussie zal dan een werkdocument zijn dat inderhaast door de commissiediensten in elkaar is geflanst, tot groot misnoegen van minister Van der Stee. De Nederlandse bewindsman had PARIJS. (DPA) De leider van de Franse communistische partij, Georges Marchais, heeft gisteren op een bijeen komst van het centrale comité van de partij elke kritiek van partijgenoten op de leiding, van de hand gewezen. In een verklaring die gisteren na het einde van de tweedaagse bijeenkomst werd uitgegeven, zei Marchais dat een „overweldigende meerderheid in de partij instemt met het beleid van de partij en met de wijze waarop de leiding doende is.” Volgens Marchais dragen degenen die laag die de linkse partijen bij de jongste verkiezingen in Frankrijk leden. Marchais benadrukte overigens in zijn verklaring dat de communisten niet ver antwoordelijk waren voor deze nederlaag, daarmee zijn beleid goedpratend en de zwarte piet aan de socialisten toespelend. in Tsjaad geland. Vier tot zes andere Jaguars worden nog verwacht, aldus wel- zou pas in 1983 door de Europese Gemeenschap aan de kaak worden ge steld. Wel zou er intussen op worden toege zien dat zij geen industriemelk gaan leve ren tegen prijzen, lager dan die door bui tenlandse importeurs op de Britse markt worden toegepast. De steunaankopen van magere melkpoe der blijven geschorst tijdens de winter maanden, terwijl ook de interventie van rundvleës zou worden afgezwakt. Dit zijn echter slechts voorstellen in het werkdocu ment, dat volgens minister Van der Stee bij lange de naam van een compromis voorstel niet verdient. Het uiteindelijke besluit van de EG-raad over de prijzen voor het komend seizoen kan er dus nog best heel anders gaan uitzien. Er is inmiddels een xodUs van Franse vrouwen en kinderen uit Tsjaad begonnen onder dreiging van een aanval van de Frolinat op N‘Djamena. Het bevrijdings- front wil wraak nemen op Fransen naar aanleiding van de dood van een aantal van haar leden in schermutselingen met de regeringstroepen. De vredesonderhandelingen tussen het Frolinat en het bewind van Flix Malloum zijn al ruim drie jaar aan de gang. Ze worden gesteund door landen als Libië, de Soedan en Niger. De ambassades van de westelijke landen in Tsjaad zijn in staat van paraatheid gebracht, zodat indien noodzakelijk on middellijk tot evacuatie van landgenoten kan worden overgegaan. ontwikkelingslanden, die menen dat eerst en voor alles het probleem van de onderontwikkeling moet worden opgelost.” De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Karin Soeder heeft gisteren in het ministerscomité van de Raad van Europa, als enige van de twintig ministers, gepleit voor economische dwangmaatregelen tegen Zuid-Afrika. De projectontwikkelingsgroep die bij de voorbereiding van de verbouwing is be trokken kreeg van de NS-directie, nadat het oorspronkelijke plan vorig jaar decem ber was behandeld, de opdracht de kosten te drukken. De directieraad heeft volgens de NS nu een tot het uiterste versoberd plan voor de verbouwing goedgekeurd. In het nieuwe plan is onder meer het hoogteverschil tussen de hal en de voet gangerstunnel zover verminderd dat de geplande roltrappen kunnen worden ver vangen door een hellende baan. De hoofd lijnen van het eerste plan: herindeling van de stationshal en de verbreding van de middentunnel, blijven gehandhaafd. Dergelijke conferenties zijn reeds gehouden in het ka der van de Europese Gemeenschap, maar hebben tot nu toe weinig concrete resultaten opgeleverd. Het Tweede-Kamerlid Pieter Stoffelen (PvdA) heeft gisteren in de Assemblée van de Raad van Europa gepleit voor openbaarmaking van het rapport, dat de „Europese Commissie voor de Rechten van de Mens” heeft öpgesteld over het optreden van Turkse troepen op Cyprus. Carter zegt voorts tijdens het bezoek van de Indiase premier Morarji Desai aan Washington volgende maand, nader te wil len ingaan op de Amerikaanse verlangens inzake nucleaire veiligheidswaarborgen. Van verschillende zijden wordt getwij feld aan de Indiase toezeggingen op het punt van de waarborgen. Dit vanwege de atoombom die het land in 1974 deed ont ploffen. De huidige polissen dekken alleen lichamelijke schade; volgens de commissie moet de dekking worden uitge breid tot materiële schade. Een woordvoerder van de commissie die een en ander gisteren meedeelde, wees erop dat er per jaar zo’n 1,7 miljard ton olie wordt vervoerd in 7.000 tankschepen. Tot dusver is die voor het opruimen van olie in zee kunnen worden gebruikt. Verder moet vol gens het dagelijks bestuur van de EG worden nage gaan hoeveel sleepboten er nodig zijn voor hulpverle ning aan schepen in nood en hoe de verzekering te gen wettelijke aansprake lijkheid voor milieuram pen moet worden geregeld. MOSKOU (AFP). Het Russische pers bureau Tass meldt dat er op 4 mei in Helsinki een conferentie begint van de VS en de Sovjet-Unie over de problematiek rond de beperking van de wapenhandel. Van 14 tot 19 december 1977 hebben de twee landen daarover ook al van gedach ten gewisseld. De Russische delegatie zal in Helsinki geleid worden door ambassadeur Mende- levitsj en de Amerikaanse afvaardiging zal onder leiding staan van L. Gelb, directeur van de afdeling militaire en politieke za ken van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volksge- het niet General >rig jaar ;t bloed- ving van Iheidsef- van de Franse CP. Tot de critici behoren onder meer de prominente partijleden Louis Althusser en Jean Elleinstein. Al thusser verweet de partijleiding onlangs dat zij probeert de lagere partij kaders te manipuleren. De verheviging van de kri- AMSTERDAM (ANP). De verbou wing van het Amsterdamse Centraal Sta tion gaat 10 miljoen gulden minder kosten dan de 56 miljoen waarop het aanvanke lijk was begroot. HELSINKI. (UPI) De Socialistische Internationale, die ruim vijftig partijen met rond 50 miljoen leden vertegenwoor digt, blijkt vrijwel unaniem president Car ters besluit om de beslissing over het in produktie nemen van de neutronenbom uit te stellen toe te juichen. Op de laatste dag van haar driedaagse conferentie over ontwapening in Helsinki besloot zij tevens een Russische uitnodi ging van afgevaardigde Ponomarov naar Moskou te komen te zullen onderzoeken. Aanvankelijk was deze uitnodiging door een aantal van de 55 afgevaardigden afge daan als een Russische omarmingspoging. d Oki- *en de op het itione- een in vaarin verto- f in de stellen BERLIJN. (DPA) De 35-jarige Moni ka Berberich is gisteren door een recht bank in West-Berlijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeveneneenhalf jaar wegens muiterij in de gevangenis, vrij heidsberoving, het toebrengen van ern stig lichamelijk letsel, verboden wapen bezit en verzet bij haar arrestatie. Monika, een juriste, was al in 1972 ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf op grond van het lidmaatschap van een mis dadige vereniging. Op 2 juli 1976 ontsnapte ze uit de gevangenis, samen met de nog voortvluchtige Inge Viette, Gabrielle Roll nick en Juliane Plambeck. Bij hun ont vluchting boeiden de vier vrouwen 2 vrou welijke cipiers en sloten ze op. Toen zij op 21 juli 1976 weer gearres teerd werd, greep Monika Berberich naar een doorgeladen pistool dat ze bij zich had. Een agent kon haar het wapen echter ontnemen. Poging tot moord kon niet be wezen worden. Als we nu even aannemen dat deze these juist is, dan duiken er verschillende pro blemen op. Bestaat niet het gevaar dat een directeur van een slecht bezocht provinci aal museum in de vermomming Van een mislukt kunstenaar het meesterstuk uit zijn collectie neersteekt, om het werk door de daardoor ontstane meerwaarde tot een toeristentrekker te maken die zijn mu seum weer wat meer in de belangstelling plaatst. En is het nu juist wel of niet gewenst dat althans de kostbaarste en beroemdste schilderijen achter gewapend glas en een dranghekje worden geplaatst, zodat niemand ze kwaad kan doen maar ze ook nooit door een paar gerichte messte ken uit de anonimiteit kan halen van de honderdduizend beroemde meesterwer ken die de wereld al kent. Geestelijk gestoorden voelen zich blijk baar aangetrokken tot de schilderijen van Vincent van Gogh, die zelf tenminste de takt had op 23 december 1888 zijn eigen oor, althans een stuk van zijn linkeroor, af te snijden om dat aan de prostituée Rachel aan te bieden, in plaats van bijvoorbeeld een van de beroemde portretten die de Franse schilder Jacques-Louis David ne gentig jaar eerder gemaakt had, aan flar den te rijten. liet zelfportret dat dinsdag in het Vin cent van Gogh Museum een paar flinke japen opliep, wordt tot Vincents beste wer ken gerekend. In het onlangs verschenen prachtboek „Van Gogh en zijn weg” van Jan Hulsker, wordt dit „zeer beroemde en vaak gereproduceerde portret met de grij ze vilthoed” gedateerd in december 1887 of januari 1888, zo’n negentig jaar geleden dus. Hulsker schrijft: „Het portret met de vilthoed is onmis kenbaar een coup de maïtre: ernstig, mis schien een tikje weemoedig, maar zelfbe wust als nog op slechts enkele van de vele vorige zelfportretten treedt Van Gogh ons hier tegemoet, ons ontroerend door de kracht waarmee hij de mens heeft uitge beeld, maar tegelijk ons verbijsterend door het meesterschap waarmee hij op een volstrekt eigen wijze de invloeden van het Parijse milieu heeft verwerkt en tot een hoogtepunt opgevoerd”. trijfël bijvoegen. Dit heeft de Franse minister van Defensie, Yves Bourges, gisteren ver gaard voor de parlementscommissie voor de nationale defensie, aldus communisti sche leden van deze commissie. Dit rapport is geheim, en volgens de talrijke Turkse afgevaardigden die in de Assemblée het standpunt van hun land verdedigden worden, door gebruik van de men senrechten als wapen, emoties opgewekt die „een redelij ke politieke oplossing” niet vergemakkelijken. De Assem blée, waarin afgevaardigden uit negentien van de twintig bij de Raad aangesloten landen zitting hebben (Cyprus heeft geen parlement) vroeg niet met zo veel woorden om publikatie van het rapport. Het besluit van de ministers van de Raad van Europa vloeit voort uit een initiatief van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Henri Simonet. Hij kwam met dit idee in november vorig jaar, toen de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Belgrado al was begonnen. den teruggebracht van 1,5 tot 0,5 percent, terwijl de melkprijs met iets meer dan 2 percent wordt verhoogd. Engeland zou zijn botersubsidie houden tot eind maart ’79 en de door Nederland sterk aangevoch ten „milk marketing board” het over koepelend orgaan in de Britse zuivelsector verdo- 20 ver- 3 heeft gelopen kilo he- erkocht partij: Vincent van Gogh overleed op 29 juli 1890, nadat hij zich twee dagen tevoren een kogel door de borst had gejaagd. Hij heeft dus ruim anderhalf jaar met ander half oor geleefd. Zou hij net zo beroemd zijn geworden als hij nu is, wanneer hij het alleen van zijn schilderijen had moeten hebben, en niet ook van zulke interessante bijkomende factoren als voortdurende ar moede, een helpende broer, last van gekte, zelfmoord en vooral: dat afgesneden oor? In ieder geval zou hij dan nooit zo legenda risch zijn geworden en het prototype van wat de gemiddelde mens onder een „echte kunstenaar” verstaat: miskend, doodarm, een beetje getikt en behept met het „grote gebaar”. De Mona Lisa van Leonardo da Vinei werd in 1911 uit het Louvre gestolen en bleef twee jaar onvindbaar, van de Nachtwacht werden lang geleden twee re pen weggesneden omdat het schilderij niet paste, en niet zo lang geleden werd de legendarische waarde van het chef d’oeu- vre van Rembrandt nog eens extra ver hoogd doordat een geestelijk gestoorde man er twaalf messteken in gaf. De vraag in al die gevallen is wat er het eerst was: de dooier of de dop. Werden die schilderijen gemaltraiteerd omdat zij zo beroemd wa ren, of werden zij zo beroemd omdat zij mishandeld of ontvoerd werden? Het eer ste is zeker een voorwaarde (je moet wel héél gek zijn om een lijstenhandel binnen te stappen en daar een van de op maat geschilderde heidegezichten met een broodmes te doorsteken), maar het lijkt me toch ook een onmiskenbaar feit dat zo’n schilderij bij het grote publiek wint aan populariteit, als het eenmaal een keer beschadigd en daarna weer onzichtbaar gerestaureerd werd. (Van onze redactie buitenland) N’DJAMENA. Zes Franse gevechts vliegtuigen van het type „Jaguar” zijn elingsac- Tsjaad en daar zal zich nog een compagnie i Spanje Wiek leveren slechts bij tot de liquidatie :nkins is se Com- brengt. WASHINGTON (UPI). De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren toestemming gegeven voor de levering van licht verrijkt uranium aan India. Carter geeft daarmee geen gehoor aan een feitelijke afwijzing van de levering door de „Nuclear Regulatory Commission” die toezicht houdt op Amerikaanse nucleaire transacties. In een brief aan het Congres, waarin hij zijn besluit uiteenzet, zegt Carter dat een afwijzing van de verkoop de Amerikaanse pogingen zou ondergraven om India ertoe te bewegen verantwoorde veiligheids maatregelen toe te passen op het gebied van kernenergie. De transactie houdt de levering in van 7.638 kilo licht verrijkt uranium voor de kerncentrale in Tarapur. Het Amerikaan se Congres heeft nu 60 dagen de tijd om de Haar pleidooi vond geen weerklank bij haar collega’s. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland be pleitten een afwachtende houding tegenover Zuid-Afrika om de kans op een akkoord in Namibië (Zuidwest-Afrika) en in Zimbabwe (Rhodesië) niet te verminderen. De toestand in hetMidden-Oosten, noch de schendingen van de mensenrechten in Latijns Amerika, zijn gisteren in het ministerscomité ter sprake gekomen. ,ft vorig dek spruit onder meer voort uit de neder zet gege- m daar- gestegen Er woedt op het ogenblik in Tsjaad een guerrilla tegen de Frolinat-beweging. Frankrijk verleent daarin steun aan de regeringstroepen. Er zijn 800 tot 1000 Franse militairen in j u Ondanks pogingen tot strikte geheim- 1 gespe- houding zijn diverse voorstellen van de commissie uitgelekt. Zo zou de medever- antwoordelijkheidsheffing voor melk wor- Ik ben een voorstander van een midden weg: het Melkmeisje van Vermeer niét achter glas en niet achter een hekje, maar in de brandkast, terwijl op de plek van het Melkmeisje een zeer getrouwe kopie wordt gehangen die iedereen even mag aanraken (mijn zwager Sakis zag vorige week in het Prado in Madrid hoe bezoekers met hun vingers over een doek van Jeroen Bosch streken, zonder dat er een suppoost in de buurt was om dat te voorkomen: de ramen staan er ook open en de zon schijnt op de doeken, daar zijn ze in Madrid helemaal niet kinderachtig in). Ja maar, een kopie haalt het toch niet bij het origineel, de penseelvoering, de kleurtoetsen, uche uche.O.K., maar wat dacht u van de penseelvoering en de kleurtoetsen te zien als het echte schilderij achter gewapend glas en een hekje hangt? Dan kijk je toch ook alleen nog maar naar een imago en niet naar het echte schilderij, dat door de schilder op armlengte afstand geschilderd werd? ■W AM BRUSSEL (ANP). De Europese Commissie vindt dat er een „zwarte lijst” moet kornet van schepen die betrapt zijn op het lo zen van olie in zee. Dat is een van de voorstellen die zij de ministerraad van de Europese Gemeenschap wil voorleggen om te voor komen dat er zich weer rampen als met de Amoco Cadiz voordoen in de kust wateren van de Euro- marktlanden. De minister raad bespreekt de voor stellen volgende maand. Andere voorstellen zijn centrale registratie van ge gevens over het beschikba re materiaal voor het be strijden van in zee drijven de olie en de gemeenschap pelijke bouw van schepen De Europese Commissie stelt als laatste maatregel voor dat alle negen landen van de gemeenschap hun territoriale wateren tot twaalf mijl uitbreiden (tot dusver hebben alleen Frankrijk en Italië dat ger daan) om beter toezicht op de scheepvaart te kunnen houden. De ministers namen een afwachtende houding aan tegenover het voorstel van het Europees Verbond van Vakverenigingen, een zogenoemde tripartite conferentie van overheid, en vertegenwoordigers van vakbonden en werkgeversorganisaties te beleggen over de manier waarop vooral de sociale gevolgen van de economische crisis moeten worden bestreden. i Brink man der jevraagd p aan te angenen fisteren op het vliegveld van N’Djamena van het De Ka- gevraagd Ingelichte bronnen. elligen in Enge ig voor nt-Ter- gisteravond geen goed woord over voor de ren en e rege- gevolgde strategie. „Gundelach heeft h vere- krentebrood •‘-”7’ z'Z'. ring bij iedereen de krenten heeft meegepikt. Hij ar wor-k-.-- - - bestrij verliezer”. oliever rbij ge ment te veel toegevingen aan diverse lan den gedaan zonder daarvoor iets terug te vragen. Toekomstige onderhandelingen tatiCS worden daardoor bijzonder bemoeilijkt. igd een Deze beslissing, aldus minister Van der Klaauw, is politiek belangrijk, omdat zij extra nadruk legt op de rol ran de Raad van Europa wat betreft de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. In antwoord op vragen voegde hij hier aan toe, dat het pat om een beginselbesluit, het aangeven van een rich ting voor de toekomstige ontwikkelingen. De concrete uitwerking zal ongetwijfeld „veel problemen” gaan ople- reren en zal „heel moeilijk” zijn. Dr. Van der Klaauw wilde geen rechtstreeks verband leggen tussen dit besluit en de kritiek die Oosteuropese landen op de conferentie in Belgrado hebben geoefend jpde huns inziens gebrekkige wijze waarop in westerse landen de economische rechten van de mens worden nageleefd. „Wij zijn het niet eens met de benadering dat de klassieke, politieke rechten een soort luxe zijn, en dat eerst de economische rechten moeten worden ontwikkeld. Een dergelijke benadering vindt men ook in sommige (Van onze redactie economie) LUXEMBURG. De landbouwministers van de negen EG-landen zijn gisteravond in opperste verwarring uiteengegaan na vier dagen van vruchteloos overleg over het prijzenpakket 1978-’79. Het melkjaar is wederom uitgesteld en wel met drie weken, tot 21 mei aanstaande. Inmiddels zal de landbouwraad het eens moeten worden over de Europese prijzen voor het komende seizoen, tijdens een zitting op 8 en 9 mei. verkoop goed te keuren of te verwerpen. Carter zegt in zijn brief dat de Indiase regering zich heeft verplicht het Ameri kaanse uranium slechts te gebruiken in de kerncentrale bij Tarapur en niet voor ex plosieve of militaire doeleinden. Bij een stemming in de Nuclear Regula tory Commission over de voorgestelde ver koop staakten de stemmen. De verhouding was 2 tegen 2. Een staken van de stemmen wordt in zulke gevallen altijd uitgelegd als een verwerping van het voorstel. naar schatting zes miloen ton olie in zee terechtgeko men. Daarvan was onge veer een derde afkomstig uit schepen. Slechts een ze vende van deze hoeveel heid vloeide in zee als ge volg van aanvaringen en dergelijke; de rest werd op zettelijk in zee geloosd bij het schoonmaken van tanks. A Een breed grijnzende John Ehrlichman, die gistermorgen werd vrijgelaten uit de Saffordgevangenis in Arizona. Ehrlichman was veroordeeld wegens zijn aandeel in de zogeheten Watergate-affaire. Hij maakte deel uit van wat in het Witte Huis de Duitse inaffia werd genoemd. Hij was een belangrijke assistent van de toenmalige president Nixon. door landbouwcommissaris Gundelach I een krentebrood op tafel gelegd, waaruit

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3