e in buitenland Studio Corrie Rijnders gaf F schitterende balletavond Financieel steuntje voor creatief werk Nieuwe agenten van Wijsmuller slagboom bij Middensluis ERASMUS Raad stelde prioriteiten voor meerjarenbegroting 1 J GEMEENTERAAD BESLUIT TOT INSTELLING ADVIESCOLLEGE Bromfietser ramt Aanrijding zonder letsel door oorrangsfout nt I JAARLIJKSE LEERLINGEN- UITVOERING GOED VERZORGD Pluim voor oudercommissie ff VERKEERSCIRCULATIEPLAN IS HEET HANGIJZER TUIN-BOEKEN BLIJF-VAN-MIJN-LIJF NU OOK ACTIEF IN CASTRICUM Beiaardbespeling door Dick Kuijs BAZAAR IN ZEEVANCK WATERSPORT- BOEKEN VAKANTIE BOEKEN HULPTRAINER met D-dlplotna wkMIHB VAN R,^EL zo'n drukker Oosterdulnweg 29 tel. 14768 IJmuiden VELSEN-IJMUIDEN APRIL 19 7 8 R 1 J D A G 2 8 I Fusie BETER DRUKWERK BESTELLEN? Beperkingen Boekhandel (Van onze verslaggevers) VELSEN. Op initiatief van de WD-fractie heeft de gemeenteraad an Velsen gisteravond besloten tot de instelling van een werkgroep lie het gemeentebestuur moet adviseren inzake een toekomstig werk- elegenheidsbeleid. In deze werkgroep zullen alle belanghebbende istanties zijn vertegenwoordigd. Het adviescollege zal onder meer estaan uit afgevaardigden van werkgevers- en werknemersorganisa- ies, van de Kamer van Koophandel, de Velser Ondernemers Vereni- ing en het beroepsonderwijs. B. en W. achtten het zinvol zich nader te eraden over de uitwerking van de taak van de werkgroep. B I VELSEN. De gemeenteraad heeft gisteravond met algemene stemmen de ontwerp-prioriteiten- lijst aanvaard die zal dienen als basis voor de op te stellen meerja renbegroting. Dit stuk, tot stand gekomen door het toekennen van waarderingspunten door de raadsfracties heeft de hoogste GEBOORTE? WBg VERLOVING? llHB HUWELIJK? (VaA één onzer verslaggevers) waarde toegekend aan de nieuwbouw van een bibliotheekfi- liaal in Santpoort. Op de der tiende plaats prijkt het opzetten van een verkeer scirulatieplan. Niet alle fracties konden zich ver enigen met deze kwalificatie die al zo lang de gemoederen van de Velsense bevolking bezighoudt. 1 1 Werkgroep gaat beleid bepalen werkgelegenheid bredere voor g (ADVERTENTIES) i”. al- (ADVERTENTIE) Met name CDA-voorman H. A. de Boer d’ O uur uur lurs- ur in elijk akte stel- ti op ning deel (IJMUIDEN. Een 19-jarige motorrij- ler uit Haarlem en een 42-jarige autorno- lilist uit IJmuiden kwamen donderdag- ivond met de schrik vrij bij een aanrij- ing op de kruising Zeeweg-Cederstraat- 'elserduinweg. De automobilist verleen- ie, komend uit de Velserduinweg, geen oorrang aan de motorrijder die uit «ordelijke richting de kruising naderde. Bij de botsing die ontstond werd de notorrijder via een geparkeerde auto te len een hekwerk op de trottoirrand geslin gerd. Hij noch de automobilist liepen letsel op. Beide voertuigen kregen ernstige schade. In de motie van de VVD, die door alle iverige partijen werd ondersteund, is Volgens Kuijper heeft de fusie van Hoogovens met het Westduitse staalbe drijf Hoesch nadelig gewerkt voor het IJ- muidense bedrijf. Hoogovens zou het meest kwetsbare deel van de afzetmarkt hebben gekregen. Hij achtte het bovendien ongunstig dat Hoogovens zich toelegt op I Intussen is gebleken dat ook op ande re middelbare scholen veel belangstel ling bestaat voor het door de ouder commissie van de Vissering scholenge meenschap ontwikkeld initiatief. Niet UW Stormvogels zoekt voor het nieuwe seizoen een IJMUIDEN. Met ingang van 1 mei zal de vertegenwoordiging van het zeesleep vaart- en bergingsbedrijf Wijsmuller BV in Amerika en Engeland worden waarge nomen door respectievelijk Wijsmuller Ine. en Wijdmuller Ltd. De Amerikaanse vertegenwoordiging is gevestigd in Houston. Tot vice-president is benoemd de heer Jim Stevens. In Londen is Michael J. Gunton benoemd tot assis- tent-manager. Beide functionarissen zijn werkzaam geweest bij de voormalige agenten van Wijsmuller in Amerika en Engeland. IJMOND. Het werkterrein van de Blijf-van-mijn-lijf-groep, die zich in Bever wijk en Heemskerk inzet voor de oprich ting van een opvangcentrum voor mishan delde vrouwen en hun kinderen, heeft zich uitgebreid tot Castricum. Een spontane inzameling in het daar gevestigde Vrou wencafé leverde de groep een bedrag op van ruim 88. Mettertijd hoopt de groep Velsen eveneens bij haar activiteiten te kunnen betrekken, zodat ook in de prak tijk van een IJmondiaal initiatief gespro ken zal kunnen worden. v minder dan 4885 leerlingen van de scholen die belangstelling toonden krij gen nu van de gemeente een vergoeding ten bedrage van 4,- per leerling voor het komende schoolseizoen. Mevrouw J. Bos-De Boer sprak, nadat de ge meenteraad zijn goedkeuring aan dit financiële ruggesteuntje van 19.540,- had gegeven, haar waardering uit voor de oudercommissie van de Vissering Scholengemeenschap die het experi ment startte. Even gelukkig als mevrouw Bos-De Boer was wethouder H. Scheepers die voor dit doel nu jaarlijks een vast be drag op de gemeentelijke begroting gaat opvoeren. IJMUIDEN. Bij de rijweg over de Middensluis in Umuiden bleef donder dagochtend rond half zes een slagboom dicht, terwijl het licht voor het verkeer in zuidelijke richting nog op groen stond. Een 59-jarige bromfietser uit IJmuiden reed daardoor pardoes tegen de rood-wit- te slagboom. Hij kreeg daarbij verwon dingen aan het gelaat en een lichte her senschudding. De bromfietser werd naar het Zeeweg Ziekenhuis overgebracht en is vandaar inmiddels weer naar huis teruggekeerd. Bij de rijwegen over het IJmuidense Slui- zencomplex gebeurt de bediening van de verkeerslichten en de slagbomen afzon derlijk. Rijkswaterstaat stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de niet gelijk lopende bediening van de slagboom en de verkeerslichtinstallatie. In Singapore is in maart de firma Wijs muller Marine Services opgericht. Deze onderneming heeft een kontrakt gekregen voor het meren en ontmeten van tankers langszij een voor de kust van Maleisië in volle zee drijvende olietank. De werk zaamheden worden uitgevoerd door de sleepboot Ribut die door Wijsmuller Mari ne Services is gecharterd. Het schip heeft een werkelijk vermogen van 5200 PK en een trekkracht van 60 ton. BEVERWIJK. Zaterdagmiddag om twee uur zal Dick Kuijs het carillon van de Agathakerk bespelen. Hij heeft het volgende programma samengesteld. Prelude en fuga van Bach, Trumpet vo luntary van Clarke, tien volksliedjes van Leen ’t Hart; variaties op „De winter is vergangen” van Leen ’t Hart; enkele dan sen uit het Delfts beiaardboek van J. Borg huis en improvisaties van Dick Kuijs zelf. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 merkte op dat zijn fractie groot gewicht toekent aan verkeersvoorzieningen. „Ver keerslichten in de Lange Nieuwstraat krij gen van ons een tien. Het is voor ons een onbegrijpelijke zaak dat er fracties zijn die deze voorziening een nul toekenden”, al dus De Boer die zei dat zijn fractie de prioriteitenlijst zou aanvaarden doch dat de ontwikkeling van een verkeerscircula tieplan alle mogelijke prioriteit diende te krijgen. Het puntenwaarderingssysteem achtte De Boer een vorm van waardering die in wezen weinig zegt. „Politiek gewicht kan een rol spelen en ook wanneer een bepaald project op langere termijn wordt gepland omdat er nog onvoldoende informatie over bekend is kan dat aanleiding zijn minder hoog te waarderen dan wanneer die infor matie niet ontbreekt en aangenomen mag worden dat dat project op korte termijn kan worden gerealiseerd. J. Schouwerwou toonde zich best tevre den met de gevolgde procedure van het puntenverdeelsysteem. Hij suggereerde dat het mogelijk moest zijn ook burgers of organisaties op een dergelijke wijze hun inbreng te laten hebben. "S. Schoonbergen (Progr. Velsen) en Th. Kruisman (CPN) gaven een „verantwoor ding” voor de wijze waarop hun fracties tot een waardering waren gekomen. Op de kritische kanttekeningen van di verse raadsleden merkte wethouder H. van der Werff op dat deze wijze van priori teiten stellen een experiment was geweest. Hij erkende dat er tegenover duidelijke zaken ook projecten opgevoerd waren die voor de raadsleden minder eenvoudig op hun prioriteit te beoordelen waren in ver band met ontbrekende informaties. „Het college is echter best tevreden met wat er tot stand is gekomen en wij zullen een volgende maal trachten voor alle projec ten een maximum aan duidelijkheid te verschaffen”, aldus Van der Werff. Op de vraag van H. A. De Boer welke commissie zich nu eigenlijk met het ver keerscirculatieplan bezighoudt antwoord de burgemeester Molendijk: „de commis sie algemene zaken”. De Boer: „Dat hoor ik voor het eerst”. Waarop burgemeester Molendijk aanvulde: „maar de uitvoeren de taak hoort in openbare werken”. Wethouder J. W. Meijer, die deze porte feuille beheert, repte met geen letter over de stand van zaken met betrekking tot bevindingen van de dienst openbare wer ken en gemeentepolitie die zich bij herha ling uitvoerig met deze materie hebben beziggehouden. Een verzoek om een tus sentijds verslag uit te brengen werd door hem genegeerd. WIJK AAN ZEE. In het verpleegte huis „Zeevanck” wordt op zaterdag 10 mei een bazaar gehouden. Verkocht worden onder meer handwerken die in het afgelo pen jaar zijn gemaakt door de bewoners. Er wordt een gezellige bar ingericht en men kan deelnemen aan velerlei attrak- .ties. De bazaar is geopend van 14 tot 17 uur. dragen”, aldus De Boer die deze vraag ook zelf onbeantwoord liet. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) be speurde in het beleid van Hoogovens „het spel van goed ondernemerschap”. Daar mee bedoelde hij dat in tijden van hoog conjunctuur de winst wordt omgezet in groei en uitbreiding van de produktie, maar dat in tijden van malaise via verkap te subsidies het financieel nadeel op het rijk wordt verhaald. „De gemeenschap mag dan meebetalen, zoals bij de financie ring van de vele periodes van werktijdver korting en de subsidies voor vernieuwin gen van fabrieksinstallaties”. slechts één passage gewijd aan de vastge lopen CAO-onderhandelingen bijl Hoog ovens. Daarin wordt gesteld dat de ge meenteraad geen partij is en ook niet kan zijn in de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. CDA-frac- tievoorzitter E. A. de Boer onderstreepte nogmaals de rol van de gemeenteraad in het vraagstuk van de werkgelegenheid: „Het kan niet de bedoeling zijn dat een gemeenteraad op de stoel van de vakbon den of de bedrijfsleiding gaat zitten. Dat uitgangspunt legt ons beperkingen op”. Uitvoerig schetste De Boer de proble men bij Hoogovens, waarbij hij beslist geen verwijten wilde maken in de richting van de directie. „De leiding van Hoog ovens is bij de tijd gebleven. Modern ma nagement is hand in hand gegaan met een sociaal beleid”. Als oorzaken voor de moeilijkheden noemde hij de verminderde afzet van staal, gepaard gaande met een invoer in de EEG van goedkoop staal on der meer afkomstig uit Japan. De Boer onderschreef de noodzaak van herstructu rering. „Daarbij moet voorop staan dat een onderneming een werkgemeenschap is. En wie voor die benadering kiest, zal de verleiding moeten weerstaan om kapitaal over arbeid te laten heersen”, aldus De Boer. Hij schaarde zich achter de plannen van de vakbonden voor een andere verdeling van de arbeid. Ook het voornemen van de Industriebonden om bij Hoogovens een begin te maken met de invoering van de vijfploegendienst had zijn instemming. „Dit onderdeel in de discussie krijgt te recht veel aandacht. Er zijn sociaal en medisch sterke argumenten die invoering van dit ploegensysteem rechtvaardigen. Er zitten echter belangrijke kosten aan vast. Een vraag blijft wie die kosten moet voor het 3e en 4e zondagseniorenelftal (tevens begeleiding) en de zaterdagseni- orenselectie (4e klas KNVB). Werkuren en vergoeding mondeling over een te komen. Sollicitaties te richten aan het secretariaat: D. W. G. van Laar, Kruis- berglaan 49, IJmuiden. Telef. 02550- 21033. de ruwijzerproduktie terwijl Hoesch zich specialiseert in de schonere verwerkings industrie. Hij vond dat er bij Hoogovens met het personeel wordt gesold. „Oorspronkelijke aankondigingen van massa-ontslagen zijn in de loop van de tijd aan verandering onderhevig. De betrokken mensen voelen zich speelbal van directieplannen en heb ben menige slapeloze nacht”. Kuijper on dersteunde het eisenpakket van het FNV. De realisering van de vijfploegendienst zou mede bekostigd moeten worden met gelden van de overheid „hetgeen tevens de gelegenheid biedt de greep van de over heid op het bedrijfsleven te vergroten”. PvdA-woordvoerder A. Schiltmeijer wees erop dat de malaise bij Hoogovens reeds heeft geresulteerd in sluiting van enkele toeleveringsbedrijven. Hij be schouwde die ontwikkeling als zeer zorg wekkend. Fel hekelde hij de houding van Hoogovens betreffende de CAO-bespre- kingen. „Kennelijk mag de directie in op dracht van de werkgeversorganisatie VNO niet tegemoet komen aan de reële eisen van de bonden voor arbeidstijdver korting”. Het was voor Schiltmeijer onbe grijpelijk dat over een sociaal plan wordt onderhandeld (waarvan de FNV-bonden zich hebben gedistantieerd) terwijl nog geen afspraken zijn gemaakt over een ar beidsplaatsenovereenkomst. Voorts had hij kritiek op de verwevenheid van Hoog ovens in het Estelconcern. „Die verbindin gen zijn ondoorzichtig, de geldstromen binnen Estel zijn niet te volgen en de investeringspolitiek is voor buitenstaan ders een duistere zaak”. De PvdA’er diende een motie in waarin de bezorgdheid wordt uitgedrukt over de ongunstige ontwikkeling van de werkgele genheid in de IJmond. Daarin wordt drin gend gevraagd om waarborgen voor de continuïteit van de grote bedrijven terwille van de instandhouding van de arbeids plaatsen. Wat betreft Hoogovens wordt het betreurd dat het advies van de onderne mingsraad over de reorganisatie, door de directie terzijde is gelegd. Doorbreking van de impasse in het CAO-overleg zou kunnen worden bewerkstelligd door een bemiddelingspoging van de minister van Sociale Zaken. De motie werd door de raad unaniem aanvaard. leerlingen. Voor hen was het deel na de pauze gereserveerd. Ook hier werd jazzballet en klassiek ballet afgewisseld en vond een nummer van de Temptations broe derlijk naast enkele heel mooie suites van Mozart staan. „Het land van Desmontidea” vormde wel het klapstuk van de avond. Uitgevoerd door de selec- tieklas van de studio, met als solis ten Hetty Schippers, Sandra Toornvliet en Evelin Koene, was dit een beeldschoon geheel, waar voor Corrie Rijnders zelf de chore ografie verzorgde. Muziek van Bach, Abba, Pink Floyd, Yes en Gustav Holt werden hierin afge wisseld door de filmmuziek die Enrio Morricone schreef voor de film „Once upon a time in the west”. Muziek overigens die het prima voor ballet blijkt te doen. Voor dit onderdeel, waarin in ze ven delen een verhaal werd uitge beeld, geldt het sterkst wat overi gens voor de hele voorstelling op ging: uitstekend verzorgde kostu mering en decors. De balletstudio had de kostuums verzorgd en uat duidt op een enorme voorberei ding, want voor elke scène was aparte aankleding verzorgd. De mooie decors waren gemaakt door de Technische Dienst van de Stadsschouwburg. „Het land van Desmontidea” was een waardige afsluiting van deze leerlingenuitvoering, waarin vooral Hetty Schippers balletpe- dagoge bij Corrie Rijnders uit blonk: zij danste ter begeleiding van de kinderen mee en tevens in het eindstuk. Terecht werden alle opvoerenden met een donderend applaus door hun publiek beloond, want het was een uitvoering met ware allure. LOES DE FAUWE VELSEN. Een initiatief van de oudercommissie van de Vissering Scholengemeenschap om een aantal buitenschoolse creatieve activiteiten te ontplooien heeft zich in een grote belangstelling van de leerlingen van die gemeenschap mogen verheugen. Bij wijze van proef verleende het ge meentebestuur voor het leerjaar 1976- 1977 een financiële bijdrage van 1060, VELSEN. Voor een uitver- ‘Mhte Stadsschouwburg heeft lulletstudio Corrie Rijnders giste- uvond een even feestelijke als (bitterende uitvoering gegeven, kn traditionele afsluiting van et seizoen vormen deze haast notscheepse balletavonden, dit mr twee keer gehouden, waaraan iljvoel alle leerlingen deelnemen, 'leuters tot selectieklas zijn er isteravond in geslaagd een zaal ol belangstellende familieleden vrienden van begin tot eind te Keien met een programma dat Mzettend afwisselend was en narbij de fraaie kostumering en tears het geheel tot een groot test maakten. Het eerste deel van de avond was ererserveerd voor de jonge leer- ngetjes. Hier kwamen de groepen an de beurt, terwijl ook ruimte ’as gelaten voor in dit geval *ee duetten van enkele leerlin- ffi apart. Moderne dans door istrid Zeilmaker en Ingrid Koe- >an en een allerliefst stukje klas- iek door Pirita Koene en Monique ehaap, beide zelf bedacht. Het rote programmaonderdeel voor e groep jonge leerlingen vormde kinderstad, waar in vijftien kor- scènes de liedjesstraat, Speel maat en Sprookjesstraat werden itgebeeld. Muzikaal ondersteund oor het Kwintet Frido de Ligt en zingende Ingrid Zweedijk pas eerden hier alle kinderden de re- ue; de kleutertjes, natuurlijk het leest vertederend, in de Kauw- wnballenboom. Maar ook de sol- eatjes, waren dat en het Beatle- aar, de vlinders, bloempjes, elf S, kabouters en prinsesjes, eigen lik was ’t allemaal even aardig. Hetzelfde enthousiasme ont- tond voor de groep wat oudere Aan dit besluit van de gemeenteraad lag en motie van de WD ten grondslag, laarin wordt de verwachting uitgespro- en dat de ontwikkelingen in de grote idustrieën in de IJmond en de visserij ellicht zullen leiden tot een forse stijging an de werkloosheid. Om die tendens te eren pleitte ir. G. A. Schoonkind (WD) in ijn betoog voor een bredere werkgelegen- eid in de IJmond en een betere afstem- ling van vraag en aanbod op de arbeids- 1 larkt. Hij noemde het opvallend dat er in deze egio een groot tekort is aan geschoold roduktiepersoneel. „Niet alleen heeft loogovens moeite met de werving van abriekspersoneel, ook de kleinere indu- irieën kunnen bijna geen vaklieden krij- jen. Daartegenover staat een groeiend 1 lanbod van administratieve krachten, zo wel voor lagere, middelbare en hogere I imcties, voor wie geen exploqi is”, aldus r. Schoonkind. Hij vond dan ook dat de jemeente Velsen daadwerkelijk iets moet ioen aan de eenzijdige structuur van de werkgelegenheid in de IJmond. Schoon- iind meende dat het tot de taak van het 5 gemeentebestuur moet worden gerekend .omstandigheden te scheppen, gericht op een grotere diversiviteit van de werkgele- fenheid, waardoor de sociale kwetsbaar- ïeid kan worden verminderd”. Hij verwachtte dat de bebouwing van de felserbroekpolder al vele arbeidsplaatsen al opleveren. Ook in de uitvoering <van het Plan Zeebad zag de liberale fractieleider an belangrijke stimulering van de werk- jdegenheid. Ir. G. A. Schoonkind, fractievoorzitter van de WD. ir Het meest vertederende onderdeel van de balletvoorstelling vormde wel de kleutergroep. Alleen het kleine meisje aan de hand van Hetty Schippers vond het eventjes niet zo leuk.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5