Hoogovens is ondenkbaar langs sluizen en havens Damiate Pers BB wetgeving Ambtenaren voetballen Bloemenmozaïek op Beeckestijn Maandag weer Pasar-Dalam De kleine gids over sociale Open dag bij Rode Kruis tegen de raadsleden Op zaterdag 6 mei 1978 of zondag 7 mei 1978 Per spoor heel Nederland door Voor de halve prijs op reis Gevonden voorwerpen stapelen zich op UCARAVANS I „Invoering vijfploegendienst bij i Reizen bij de Vrouwenbond NVV Jubilerende school zoekt contact met oud-leerlingen Dagelijks verse asperges bereid naar zeven verschillende recepten Acht draaiorgels in Santpoort DRS. J. D. HOOGLANDT, VOORZITTER RAAD VAN BESTUUR ESTEL: Chantage 7 IJMOND APRIL 19 7 8 (Van een onzer verslaggevers) o iverveen; 24 12 66 Tel. 023- Sta.: rï nieuwe ploegensysteem geen op lossing voor de problemen waarin het staalconcern verkeert. Vol gens hem zijn de werknemers niet bereid de extra kosten van het vijfploegenstelsel te dragen en bo vendien zou het onmogelijk zijn het noodzakelijke extra personeel aan te trekken. KNAUS EIFELLAND WOLF IJMUIDEN. Drs. J. D. Hoog- landt, voorzitter van de Raad van Bestuur van Estel (Hoogovens en Hoesch), heeft in een toelichting op het jaarverslag 1977 de invoe ring van de vijfploegendienst bij Hoogovens in IJmuiden onvoor stelbaar genoemd. Hij zag in dit inruil - financiering accessoires - alle reparaties verhuur In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag” aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts 16,50 (i.p.v. 33,-) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) 8,25. ROODENBERG BV IJMUIDEN industriestr 50 (hoek haringkade) tel 02550-14441 genen die iets verloren hebben blijken veel minder actief: van de 1626 gevonden voorwerpen weer afgehaald. De rest blijft liggen en stapelt zich in de loop der jaren op. „Het is niet te geloven, hoe gemakkelijk de mensen zijn. Wanneer ze iets hebben verloren, wordt het gewoon afgeschre ven”. Deze verzuchting slaakt hoofdagent M. C. Butter van de politie Velsen. De heer Butter heeft alles te maken met de ge vonden voorwerpen. Hij is de man die gevonden voorwerpen inneemt, de administratie bij houdt en die twee keer per week in het „winkeltje” staat. Daar liggen een ongekende hoeveel heid verschillende gevonden voorwerpen. Het blijkt dat de meeste vinders hun vondst keu rig naar het politiebureau bren gen of minstens rapporteren. De- zonder meer de aantrekkelijkste kollektie 1 (ADVERTENTIE) r ■5 E (ADVERTENTIE) IJmuider Courant: Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum! Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein - Haarlem (Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 - Heemstede Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Desondanks toonde drs. Hooglandt zich optimistisch over de hervatting van het CAO-overleg, dat eerder is vastgelopen op het eisenpakket van de Industriebon den van NVV en NKV. Volgens dit eisen- program zou op korte termijn een begin moeten worden gemaakt met de overgang van een vier- naar een vijfploegendienst. Het personeelsbestand bij Estel daalde vorig jaar met 2603 man, hetgeen zorgde vöor een besparing van ruim honderd mil joen gulden op jaarbasis. Bij Hoogovens verminderde het aantal werknemers met 1142 ofte wel 4,4 percent van het totaal, en bij Hoesch met 1463 oftewel 3,7 percent. (Zie ook pagina economie) Bij het zusterbedrijf Hoesch in Dort mund is die maatregel al veel verder uitge werkt. Voor de werknemers van de Duitse tak van het Estelconcern bestaat de gele genheid op 59-jarige leeftijd met pensioen te gaan, met behoud van de sociale aan spraken. Hiervan hebben vorig jaar bijna driehonderd man geprofiteerd. De bijeenkomst begint dinsdag om acht uur. Dinsdag wordt in gebouw Velserduin een avond gehouden door de Vrouwen bond NW. Op deze avond zal de heer Vink uit Den Dolder een lezing met dia’s houden over het thema „Een reis door de eeuwen heen”. Hij zal vertellen over het reizen in vroeger tijden. Ook wordt er een kwis gehouden, dus de bezoeksters dienen potlood en papier mee te nemen. Maandag 1 mei wordt in de IJmond MTS in Santpoort weer de jaarlijkse Oranje Pasar-Dalam gehouden. Men kan er genieten van Indische gerechten, hap jes, saté en Shanghai-ijs. Er zullen batiks, sieraden, zilver, antiek, dieren en andere oosterse artikelen te koop zijn. Verder worden er poppen verkocht en kaftans uit Californië en Hawaii. Ook is dit jaar de rheumadokter aanwezig om smeer sels te verkopen. Tijdens deze Pasar-dalam treden de „Tjantiks” in Indonesische klederdracht op. Deze Indische markt duurt van tien uur ’s morgens tot acht uur ’s avonds. De IJmond MTS ligt aan de Roos en Beek- laan in Santpoort Morgen klokslag half elf treden op Park Schoonenberg twee elftallen ge meentelijke voetballers aan voor de tra- dionele wedstrijd tussen ambtenaren en raadsleden. Een jaar lang is er hard getraind en als vanouds zal gevochten worden om de W. M. B. Bosman-trofee. Het elftal van de ambtenaren zal be staan uit: A. H. Wedemeijer, P. Welp, J. Meijboom, E. Dijkman, K. Kuiper, A. van Amerongen, A. Kouthoofd, J. Joosten, w. Hazeveld, L. Schol, W. van Opbergen en H. Meijer. Uit de gelederen van de gemeenteraad spelen: F. G. van Hoek, J. H. Porck, C. Dekker, M. van Veelen, H. A. de Boer, N. E. A. M. Kreatzer, D. H. Kuyper, J. Jan sen, H. J. Scheeper, P. J. Molendijk en vermoedelijk S. Schoenbergen. Redactie Loes De Fauwe tel. 02Ej50 15389 '1 houten radersleepboten Pilot, Conquest, Helen en Alice ter visserij gaan en het aantal liep op tot 43. Maar al gauw ging men uitzien naar een doelmatiger vaartuig en dat is de stoomtrawler geworden, die verscheen in Grimsby in 1881. Dit schip, de Zodiac, werd gebouwd door de Aerie’s Shipbuilding Co. Ld, was 114 bruto ton groot en had een lengte van 28,30 m. Het schip behoorde toe aan de Grimsby and North Sea Steam Trawling Company, die begon met een kapitaal van 50.000 en de meeste aandeelhouders waren eigenaren van smacks. De uitbreiding van de stoom- trawlervloot liet daarna niet lang op zich wachten en ook in andere landen, ook Nederland, is de stoomtrawler jaren lang het scheepstype geweest voor de uitoefe ning van de trawlvisserij. De Salvani heeft ruim 40 jaar z’n eigen naam behouden, maar is wel enige malen van eigenaar veranderd. Na J. Coombes was het de Earl Steam Fishing Company en na de tweede wereldoorlog kwam het bij de Western Trawlers Ltd Bannister Ld. De trawler maakte twee wereldoorlogen mee en was toen van de uitoefening der visserij verstoken. Meteen al na de bouw in 1916 kwam de Salvini in dienst van de Admiraliteit onder het nummer 3283 en kon pas in 1919 ter visserij gaan. Twintig jaar lang kon het schip het bedrijf uitoefe nen maar in april 1940 nain de Royal Navy de trawler wederom in gebruik, eerst als „balloon barrage vessel” en daarna als „fuel carrying trawler” en bleef behouden om daarna nog bijna 15 jaar als stoom trawler dienst te doen. ARIE VAN DER VEER Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. Zaterdag 6 mei wordt in de Sant- poortse Hoofdstraat door acht draai orgels een show gemaakt. Uit Eg- mond, Haarlem, Beverwijk, Bussum en Velsen komen op uitnodiging van de Nederlandse Kring van Draaior- gelvrienden acht orgelmannen spe len. Het festijn is ter ere van het 25- jarig bestaan van het Santpoortse ANVR-reisbureau. Belangstellenden kunnen tussen elf en vijf uur komen luisteren Hooglandt zei te geloven dat „de bonden de ogen niet zullen sluiten voor de speci fieke moeilijkheden van Estel. En dat zij tenslotte toegankelijk zullen zijn voor onze argumenten.” Hij refereerde onder meer aan een gesprek dat hij onlangs had gehad met FNV-vooncitter Wim Kok die hem had ingefluisterd aat het FNV-program is inge geven door de landelijke werkgelegen- heidsproblematiek. Het beleid, gericht op een andere verdeling van de arbeid, is geënt op de lange termijn. „Ik maak me wat dat betreft dan ook geen zorgen”, zo zei Hooglandt. In dit verband wees dr. M. Albrecht, lid van de Raad van Bestuur van Estel, op het aanbod van Hoogovens waarin wordt voorgesteld op beperkte schaal een experi ment met de vijfploegendienst te starten. Dit compromis is door de FNV-bonden afgewezen omdat zij de financiële aderla- fing voor het betrokken personeel (in het eerste jaar vijf percent; oplopend tot ze veneneenhalf percent) te groot achten. Al brecht benadrukte nogmaals dat er in eni ge mate evenredigheid moet zijn tussen het inkomen en arbeidstijdverkorting. De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad: i Drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de Raad van Bestuur van Estel. Beverwijkse Courant: Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de N.S.-Stationsloketten. De Juliana van Stol- I bergschool (vroeger School met den Bij- l bel) aan de Frans Netscherlaan in Sant poort-Noord gaat in het najaar haar vijf- I tigjarig bestaan herdenken. Het ligt on- I der meer in de bedoeling op 16 septem- I ber een reünie te organiseren Nu al is I een begin gemaakt met het verzamelen I van de tegenwoordige adressen van de I oud-leerlingen. Degenen die de reünie in I het schoolgebouw willen bijwonen. I wordt verzocht op korte termijn contact I op te nemen met Ineke en Martin Ver- I schoor, Overbildtweg 1 in Santpoort- I Noord, telefoon 023-375248. nog onduidelijkheid bestaat over het be houd aan arbeidsplaatsen. FNV-vak- bondsleiders betichten Hoogovens van chantage door het afzien van massa-ont- slag afhankelijk te stellen van de vaststel ling van het sociaal plan. Hooglandt rea geerde enigszins laconiek op die aantij ging: „Van die zijde wordt wel vaker ge spierde taal gebezigd die je niet altijd even serieus moet nemen." Het jaarverslag spreekt van een aan zienlijke verlichting van de problemen in het geval Hoogovens faciliteiten krijgt voor vervroegde pensionering van oudere werknemers. Momenteel wordt een proef genomen met vrijwillige vervroegde pensi onering voor werknemers van 63 en 64 jaar. Dit experiment duurt van 1 juli 1977 tot 31 december 1978. Tot en met eind 1977 hebben van de 230 hiervoor in aan merking komende personeelsleden, 102 personen van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. De 37ste druk van De Kleine Gids is verschenen en dat is voor een ieder die zich snel op de hoogte wil stellen van de rechten en plichten van de sociale verze- keringswetgeving een goed bericht. Al Vele jaren is dit boekje van de Vereniging van Raden van Arbeid voor menigeen een goede gids geweest in het vaak duis tere doolhof van de sociale wetgeving. De Kleine Gids is bijgewerkt tot de toestand van 1 januari 1978 en dus vindt men er alle actuele cijfers en gegevens in van o.a. de Ziektewet, Algemene Arbeid songeschiktheidswet (AAW), Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO), Werkloosheidswet, Wet Wer kloosheidsvoorziening, Ziekenfondswet, Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), Kinderbijslagwetten, Algemene Ouderdomswet (AOW), Algemene Wedu wen- en Wezenwet (AWW) en verder o.a. de Algemene Bijstandswet (ABW), Rijks groepsregeling Werkloze Werknemers (RWW) en de Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW). Voor een gulden is dit handige boekje verkrijgbaar bij: de Stichting Dienstver lening aan Bejaarden (SDAB), Abe- lenstr. 1 te IJmuiden; het Dienstencen trum „Zee- en Duinwijk”, Zeewijkplein 260 te IJmuiden en op één van de twaalf spreekuren in de gemeente Velsen van het Sociaal Adviesbureau (SAB). Voor adressen van de spreekuren: zie elders in dit blad (agenda). In het jaarverslag wordt opgemerkt dat de beoogde personeelsvermindering in de zogenoemde onderafdelingen van Hoog ovens hoofdzakelijk door het niet aanvul len van het verloop en door overplaatsin gen, kan worden verkregen. Om een en ander te verwezenlijken is inmiddels een ontwerp-sociaal plan opgesteld. Hiermee kunnen gedwongen ontslagen worden voorkomen. De FNV-bonden weigeren echter over dit plan te praten zolang er Op zaterdag 6 mei zal het Rode Kruis, afdeling IJmuiden in het vaste onderko men boerderij De Slingermuur een open dag houden. Dit evenement, waaraan de drie afdelingen Colonne, Jeugd Rode Kruis en Welfare meewérken, wordt ge organiseerd ter herdenking van het feit dat 150 jaar geleden Henri Dunant de oprichter van het Rode Kruis werd geboren. In De Slingermuur zullen in de diverse ruimtes indrukken worden gegeven van wat de verschillende afdelingen doen. De welfare zal een stand inrichten met resul taten van het werk, het Jeugd Rode Kruis zal EHBO-demonstraties geven: om 11.00, 13.00 en 15.00 uur en in de deel wordt het les- en oefenmateriaal van de colonne ten toongesteld. Een en ander is tevens bedoeld om de bezoekers te atten deren op de komende inzamelingsweek. De open dag begint die zaterdag om tien uur en wordt omstreeks vier uur afgesloten. Boerderij De Slingermuur ligt op de hoek Heerenduinweg/Zeeweg in IJmuiden. Op 5 november 1959 passeerde de Britse stoomtrawler Salvini GY.70 de IJmuider Sluis onderweg naar Zaandam om daar te worden gesloopt en het schip is toen op de foto gezet. De trawler met z’n stuurhut achter de schoorsteen werd in 1916 ge bouwd door de werf van Cook, Welton Gemmell LD te Beverley en had een bruto inhoud van 226 ton, was lang 35,66 m, breed 6,70 m en diep 3,84 m. Een kolen gestookte Schotse ketel leverde de stoom voor de 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat Amos Smith, vermogen 375 pk. De opdracht voor de bouw is indertijd verstrekt door reder J. Coombes te Grims by tegelijk met het zusterschip Rivière en in 1916 had hij de beschikking over 11 stoomtrawlers waarvan toen de in 1885 gebouwde Glenroy de oudste was. In het Engelse visserijbedrijf neemt Grimsby nog steeds een belangrijke plaats in. Enkele jaren geleden stonden er nog 267 visserijvaartuigen ingeschreven. De grootste tra wier rederij en zijn Northern Trawlers en de Consolidated Fisheries. De stoommachine deed haar intrede bij de trawlvisserij in het jaar 1877. Een aantal stoomradersleepboten was toen op gelegd en mr. Wm. Purdy kwam op het idee de sleepboot Messenger voor de visse rij in gereedheid te brengen. Het vaartuig was groot 55 bruto ton en 21,77 m lang. Op 1 november 1877 vertrok dit schip voor het eerst ter visserij en bleef een etmaal op zee. De gunstige resultaten waren aanlei ding dat andere eigenaren van radersleep boten besloten hun schepen te laten traw- len en zo zagen de mensen in Grimsby de Zaterdag 29 april wordt op Beeckestijn I de jaarlijkse bloemenshow gehouden. Tra- l ditioneel is het inmiddels om deze gebeur- tenis in te wijden met een mozaikwedstrijd I voor de Velsense scholen. Daarom zullen zaterdag vanaf één uur een tiental leerlin gen van veertien lagere scholen hard wer- I ken aan een bloemenmozaïk waarvoor zij I dit jaar zelf een onderwerp mogen kiezen. De kinderen hebben daarvoor tot drie uur I de tijd Daarna zal wethouder H J I Scheeper de makers van de mooiste mo- I zaiken de verdiende prijzen uitreiken In de kelder van het hoofdbureau aan het Brinioplein in IJmuiden is een ruimte geschapen voor de gevonden voorwer pen. Een stelling bergt alles wat zoal binnenkomt. Rondneuzend kom je daar de meest vreemde dingen tegen. Twee grote wasmanden staan tot de rand vol met sleutels. Dat zijn de oude vondsten, de nieuw binnengebrachte sleutelbossen, autosleutels en losse sleu tels liggen op een plank. Elk zoals alle voorwerpen voorzien van een label met datum. De sleutels, zo vertelt de heer Butter, wil hij na verloop van tijd weg brengen naar de smeltkroes bij Hoogo vens, want men kan niet blijven bewa ren: twee jaar blijven de meeste spullen liggen en dan worden ze weggedaan Uitzondering hierop vormen de meer waardevolle zaken als sieraden en horlo ges. In verband met mogelijke herken ning door de eigenaar worden deze spul len niet verkocht of weggegeven. De bro ches, armbanden, kettingen en oorbellen blijven dus in de kast. Een rondgang langs de kasten laat een heel assortiment spullen zien: krulspel den, ceintuurs, honderiemen, dozen vol brillen, kleding, etuis, hondepenningen, aktetassen, handtassen, fietstassen, fietsmandjes, handschoenen, wanten, sokken, een kist vol bromfietshelmeri, sjaals, boeken, kinderfietsjes, tennisrac kets, wieldoppen, handdoeken, een gras- maaimachine, een nieuwe gereedschap- stas (gevuld), een kruk, een gitaar in een hoes, zelfs staat een kunstbeen met leren kap ingeschreven. Afhalers moeten ver tellen waar ze iets verloren hebben en wanneer, ook moet een beschrijving ge geven worden van het verloren voor werp, al gebeurt het in de praktijk nau welijks dat er pogingen worden gedaan om de zaak te flessen. Uit de voorraad iaat de nog goede kleding na enkele jaren naar het Leger des Hells, speelgoed is bestemd voor kin dertehuizen, de brillen gaan via de missie naar Afrika en het geld, gevonden in portemonnees of los, gaat na verloop van tijd naar de gemeente. Over het geld meldt de heer Butter hoe vaak nog ge vonden papiergeld keurig bij de politie wordt opgegeven. „Daarom”, zegt hij, „is het onbegrijpelijk. Als je iets kwijt bent, is het toch een kleine moeite om langs te komen Maar de mensen doen het niet en het gebeurt wel dat wij niet hebben wat zij verloren zijn, maar je kunt toch even komen kijken?” Kijken en afhalen kan op dinsdag en vrijdag, van half vijf tot half zes. si- Het „winkeltje" beneden in het politiebureau, waar alle gevonden voorwerpen worden bewaard tot de eigenaar zich meldt. M

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7