vandaag: SS Koninginnefeest laatste nieuxx/5 J Gelukwens van Nieuw ultimatum Brand verwoest Emmakliniek PLO-bureau Nederlanders Pv-uitzending ’SV-Bastia J het weer vliegen in Engeland tegen heuvel: Zesdoden Druk weekeinde in Washington cv Van Agt Rode Brigades” z 1- '1WSR IJmuider Courant 'SS Ruud Geels Dagblad „Al Watan”: Riddergala het woord is aan... Mij Peper’s pannekoekenhuis ’t kopje van Bloemendaal (naast uitkijktoren) tel. 023-250270 ïöfe I I Regen agenda pagina 4 JE**.»?** 17 soorten pannekoeken Diverse snacks Oók vandaag geopend I I o k» MAANDAG 1 MEI 1978 (ADVERTENTIE) JUWELEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 152 pagina's r 1 - i -30 -40% -50% AUSTIN PARTS tot SIMCA PARTS tot FIAT PARTS tot Ds. Martin Luther King: MAGNETISCHE OORKNOPJES voor maar 19,95 Drag. Part, van Zweeden Schoterweg 30 Haarlem I 4 4 4 4 4 5$ Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Plaatselijk nieuws.. 4,5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips.... 10 Sport ..13,14,15,16,17,19,21 Gastenhoek4 r IJmuider Courant Bkstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 7S begonnen met mderzoek naar SL iard dollar wil besteden aan kernwapens en andere onderzoeksactiviteiten. kost Nicols (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) heuvel vloog. Alle inzittenden kwamen om het leven. i.' (ADVERTENTIE) Auto-Europa Jansweg 47 (320232) Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: IOME. (AFP) De Rode Brigades heb- 1 in drie anonieme telefoongesprekken t de Corriere della Sera in Rome, II >rno in Milaan en de Italiaanse omroep II) laten weten, dat hun ultimatum inza- de ontvoerde oud-premier Aldo Moro tavond om 21 uur onze tijd afloopt. begrotingsaanvraag is vorige maand j dr. Donald Kerr, staatssecretaris van •gie voor de defensieprogramma’s, bij begrotingscommissie voor publieke ken van het Huis van Afgevaardigden idiend. een telefonisch vraaggesprek ver- irde Kerr dat de bom bij de regerings- iratoria in Los Alamos en Livermore dt onderzocht. De opdracht luidt, al- Kerr, „een begin te maken met de vikkeling van een nieuw kernwapen „de achterblijvende straling als gevolg radioactieve neerslag moet beper- opdat grondstrijdkrachten een ge- I waar een dergelijke bom tot ontplof- is gebracht „onmiddellijk kunnen be ien.” ie gevolgen van de RRR-bom zouden ongesteld zijn aan die van de neutro- koop rkoop nenbom, welke juist meer straling teweeg brengt maar minder hitte en luchtver plaatsing veroorzaakt dan een gewone kernbom. Het Amerikaanse ministerie van Ener gie onderzoekt ontwikkelt nieuwe kernwa pens voor het ministerie van Defensie. De begrotingsaanvraag van 1,5 miljard dollar ligt 70 miljoen dollar hoger dan in het lopende belastingjaar. Voor produktie en onderhoud van het Amerikaanse atoomar- senaal wordt een bedrag van 612 miljoen dollar aangevraagd, 21 procent meer dan in de huidige begroting. In de aanvraag wordt de RRR-bom niet genoemd. Dit om dat het wapen nog maar een concept is, aldus Kerr. Het zal pas in hét Amerikaanse arsenaal worden opgenomen, zei hij, als het moge lijk is een dergelijk wapen te produceren en nadat het leger heeft laten weten dat het bruikbaar genoeg is voor verdere ontwik keling. De gelukwens van minister-president A. A. M. van Agt, die vanmorgen voor radio en televisie ter gelegenheid van de viering van de 69-ste verjaardag van koningin Ju liana werd uitgezonden, luidde als volgt: Gisteren was koningin Juliana jarig. Met de prins, hun kinderen en kleinkinde ren vierde zij haar verjaardag in huiselij ke kring. Vandaag viert zij dit feest sa men met ons. Namens u allen hier en elders in de wereld wens ik de koningin en haar familie van harte geluk met deze 69-ste verjaardag. Bijna 30 jaar nu vervult de koningin haar verantwoordelijke taak van staats hoofd. Zij doet dat en heeft dat steeds gedaan op een heel persoonlijke wijze, met een intense aandacht voor mensen en (Van onze redactie binnenland) LONDEN. De stoffelijke overschot ten van de zes Nederlanders die zaterdag zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk in de omgeving van de Zuidengelse plaats Rochester in het graafschap Kent worden vermoedelijk morgen vrijgegeven voor transport naar Nederland. Chester tegen een heuvel vloog. De zes inzittenden waren op slag dood. De wrak stukken van het toestel werden gevonden in de buurt van een aantal boerderijen. Vlak voor het fatale ongeluk had de piloot van de Piper nog aan de vroegere RAF-basis Biggin Hill ten zuidoosten van Londen zijn positie doorgegeven. Het vliegtuig bevond zich toen op 35 kilometer van het vliegveld op een hoogte van 1000 voet (ongeveer 325 metpr). Indianen, clowns, zigeuners en ridders waren de favoriete vermommingen in de kinderoptocht, waarmee vanmorgen om half elf het oranjeprogramma ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana in Oud-Velsen begon. Met muziek voorop trok de bonte stoet vanaf de Meervlietstraat via de nieuwbouw van Velsen-Oost naar het park Velserbeek. De Parkweg vormde het knelpunt op de drie kilometer lange looproute die door de honderdvijftig deelnemertjes werd af gelegd. Er ontstond een file van enkele honderden auto’s. zes een Toen de brandweer even na twee uur vanmorgen arriveerde stond het dak van de bovenverdieping al over de gehele leng te in lichterlaaie. Een verdieping lager ontstond brand toen een deel van een instortende schoorsteen door het plafond sloeg. Na twee uur was het vuur bedwon gen. De oorzaak van de brand alsmede de omvang van de schade is nog niet bekend. In Doom is gisterochtend de grote recre atiezaal van het recreatiecentrum „Het grote bos” totaal door brand verwoest. De schade bedraagt tussen de één en twee miljoen gulden. De oorzaak van de brand is ook hier nog onbekend. Enkele mensen die boven de uitgebrande recreatiezaal sliepen konden op tijd het pand verlaten. UTRECHT, DOORN. De voormalige Emmakliniek, de kraaminrichting van het Diaconessenziekenhuis aan de Ko ningsban in Utrecht, is de afgelopen nacht voor een groot deel door brand verwoest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Rijkspolitie in Driebergen consta teerde dat veel bestuurders zich nauwe lijks aanpasten aan het drukke verkeers beeld. Er werd te hard gereden en te weinig afstand gehouden wat verschillen de botsingen tot gevolg had. Bij de veer pont van Den Helder naar Texel liep de wachttijd als gevolg van de overstelpende drukte op tot ruim zes uur. De Nederland se Spoorwegen ondervonden nauwelijks problemen. Mensen die op de bonnefooi in een hotel wilden slapen kwamen het weekeinde vaak bedrogen uit. In Noord- en Zuid- Holland zat bijvoorbeeld alles vol. De W- kantoren moesten vaak verwijzen naar hotels die tientallen kilometers lagen van het oorspronkelijk gewenste reisdoel. Het blad zegt dit te hebben vernomen uit welingelichte kringen in Washington. Ik droom dat eens, ook in Ameri ka, alle mensen gelijk zullen zijn. Ruud Geels toont het publiek de bloe men, die hij evenals zijn medespelers, heeft gekregen van supporters van de „F-side". De Haarlemmer speelde gis teren tegen FC Twente zijn laatste com petitiewedstrijd voor Ajax. In het „af- scheidsdueltegen FC Twente scoorde Geels tweemaal. Verder in onze sport bijlage: pagina 1: Kees van Kooten redde Go Ahead Eagles tegen FC Amsterdam: „Ik was wel kwaad dat ik pas na rust werd ingezet”. pagina 2: Koude douche voor Haarlem bij AZ’67. pagina 3: Gedrang in kopgroep schaakkampi oenschap. pagina 4: Waterloo winnaar eerste kampioens wedstrijden in HVB. pagina 5: Goede start EDO in na-competitie. pagina 6: Verjongingsproces punten, pagina 7: Nederlaag kostte Pat Mat kampioen schap. Als eerste zaak in Haarlem Plaatselijk regen of een bui, maar vooral in het noordoosten van het land ook zonnige perioden. Zwakke tot matige, in het Wadden-gebied vrij krachtige wind uit noordoostelijke richting. Maximumtemperaturen 9 graden in het Wadden-gebied, 17 graden in het zuid oosten van het land. HAARLEM. Het afgelopen weekein de is het behoorlijk druk op de Nederland se wegen geweest. Op de vaste knelpun ten ontstonden files en vertragingen als gevolg van het binnenkomende toeristen verkeer en de Nederlandse „inbreng” van weekendautomobilisten. In de brief aan Craxi vraagt Moro de cialist zijn pogingen voort te zetten om regering te bewegen tot een soepeler ■uding. Moro schrijft dat alleen onder- ndelingen over de uitwisseling van ge ngenen, zoals de Rode Brigades willen, n leven nog kunnen redden. De inhoud n de andere brieven is niet bekend ge- aakt, maar aangenomen wordt dat zij zelfde smeekbeden omvatten. Vijf van de zes inzittenden van het privé- toestel, een Piper Lance, kwamen uit Aals meer. Het zijn: J. W. Kreeft (18), G. van Eijk (22), C. J. Fokker (24), C. W Panne- koek (40) en J. J. van der Wal (45). De piloot, de 30-jarige C. Molenaar, kwam uit Rijsenhout. Het vliegtuigje was zaterdagmorgen van Schiphol opgestegen met als bestemming Biggin Hill in de buitenwijken van Lon den. Het ongeluk gebeurde, volgens oogge tuigen, toen het toestel in dichte mist in de heuvelachtige, beboste omgeving van Ro- KOEWEIT (AFP). De Amerikaanse regering heeft toestemming verleend aan de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) om in Washington een informa- tiekantoor te openen. Dit schrijft het Koe weitse dagblad „Al Watan” vandaag. Vrijdag bevestigde premier Andreotti mieuw het standpunt van de regering t niet met de ontvoerder zou worden derhandeld. Hij noemde deze afwijzign efinitief” en „een politieke en morele icht”. In Venetië en Rome zijn in de nacht van terdag op gisteren met kneedbommen nslagen gepleegd op zes vestigingen van fa Romeo. Bij de twee in Venetië werd zens brand gesticht en was de schade nzienlijk. De verantwoordelijkheid voor de aan- igen is door middel van een anoniem efoontje naar een persbureau opgeëist tor een organisatie van groepen „gewa mde arbeiders”, die met deze acties ken- lijk hun verzet willen laten blijken tegen paalde arbeidsvoorwaarden bij de Itali- nse autofabriek. HILVERSUM. PSV-Bastia, de twee- finalewedstrijd in de strijd om de UE- L-Cup, zal dinsdag'ö mei rechtstreeks op it scherm worden gebracht door de NOS- levisie. De uitzending vanuit Eindhoven Igint op Nederland 2 om 20.00 uur. in waarneembare bezorgdheid voor hun noden. Als geen ander heeft de koningin erva ring opgedaan met het functioneren van ons staatsbestel. Gedurende het afgelopen jaar hebben wij allen opnieuw kunnen zien hoe moeilijk de taak is die het staats hoofd heeft te verrichten. Hoe de koningin, boven politieke wisselingen verheven, in bewonderenswaardige zorgvuldigheid haar kennis en ervaring aanwendt. Moge het haar en ons gegeven worden dat zij nog Met zichtbare trots droeg kersverse ridder Mieke Telkamp, gisteravond in het Haarlemse Concertgebouw waar ze het GASTENHOEK-ORANJEGALA presenteerde, op haar borst de ver sierselen die behoren bij het ridder schap in de Orde van Oranje Nassau. Udo J. Buys bericht over het gala. (Zie de plaatselijke pagina’s) ■fit Moro heeft opnieuw brieven geschreven nuit zijn gevangenschap. Ditmaal waren gericht aan de socialistische leider Bet- 10 Craxi, president Leone, de voorzitter n de Senaat, de christen-democraat infani en aan de voorzitter van het Huis n Afgevaardigden, de communist pao. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 tieuw kernwapen ASHINGTON. (AP) De Amerikaanse regering is in het geheim wetenschappelijk jrzoek begonnen naar een nieuw kernwapen, dat meer hitte en luchtverplaatsing *orzaakt dan gewone atoomwapens, maar .minder radio-actieve uitstraling, elden voor onderzoek naar de mogelijkheden van dit wapen, dat in militaire gen bekend staat als „RRR” (reduced residual radiation), zijn ingesloten in een *otingsaanvraag van het Amerikaanse ministerie van Energie, dat volgend jaar 1,5 Politie-agenten kijken naar de wrakstukken van de Piper Cherokee die, met Nederlanders aan boord, afgelopen zaterdag nabij het Engelse Rochester tegen geruime tijd haar wijsheid ten dienste van ons land kan stellen. Veel zag de koningin veranderen in de samenleving van Nederland en daarbui ten. Niet veranderd is haar betrokkenheid bij de tekorten aan menselijk welzijn en de pogingen daarin verbetering te brengen. Niet veranderd is haar betrokkenheid bij de grote vragen van deze tijd, waarvan de beantwoording bepalend zal zijn voor de toekomst van de mensheid. Daarvoor be staat al heel lang, in binnen- en buitenland oprechte waardering. Voor het uiten van die waardering biedt de bijeenkomst op Soestdijk zo dadelijk ruimte. Op onze vaderlandse wijze, niet te uitbundig, maar getuigend van een harte lijke genegenheid. Dan zal opnieuw blijken hoezeer de ko ningin temidden van ons allen staat.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1