In Peking geen 1-mei parade Lagerhuisleden eisen ontslag Britse chef-staf Ontvoerde Italiaanse vermoord Hervatting overleg met Egypte DAJAN EN BEGIN AZAPO op OPTIMISTISCH Brezjnjev na 18 maanden naar Bonn Negers in Zuid- Afrika richten achtergrond BEWEGENDE BEELDEN VN-soldaten gedood MANNEKE PIS VERVALSERS ngen Hing Azië tatie hina *ken gels and arts (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM-MOSKOU-PE- KING-HAMBURG. Miljoenen mensen ovèr de hele wereld heb ben gisteren de Dag van de Ar beid gevierd. Peking maakt dit jaar een uitzondering doordat daar de 1-meiparade uitbleef. De nieuwe leiders van China demon streerden daarmee wat zij ver staan onder een nuchtere op- bouwpolitiek: geen verspilling van tijd en geld voor alleen maar spektakel. Wel hadden alle Chine zen gisteren vrij. BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker 1 Een Noordkoreaanse delegatie tijdens de CPN-manifestatie ter gelegenheid van de Dag van Miljoenen vierden Dag van de Arbeid Nixon memoires schaamteloos de Arbeid, NIXON in de 2 mil- Laos en in ■log in en de Ter gelegenheid van de dertigste ver jaardag van de staat Israel heeft de Ameri kaanse president Carter gisteren op het Witte Huis gesproken van de „onverbreke lijke en absolute „betrokkenheid van de VS ten aanzien van de veiligheid van de ■joodse staat: „Wij hebben dikwijls me ningsverschillen met de Israëlische lei ders, maar onze diepe vriendschap zal nimmer verzwakken, net zo min als onze Plein gisteren vol met eindeloze groepen mensen die getooid met rode vlaggen en spandoeken, het 1-meifeest vierden. De parade werd gadegeslagen door partijlei der en president Brezjnjev, het bijna volle dige politbureau en duizenden andere toe schouwers. Ook in Polen en andere Oost bloklanden werd de Dag van de Arbeid gevierd met parades. Voor de laagstbetaal den in Polen had de regering nog een cadeautje in petto: zij krijgen 26 gulden per maand meer in het loonzakje. In Japan waren op verschillende plaat sen 4,5 miljoen mensen op de been die werk en politieke hervormingen eisten. In Groot-Brittannië werd voor het eerst dit jaar 1 mei als een vrije dag gevierd. Voorstanders hiervan heeft het jaren ge kost om ditxioor te drukken. Pas twee jaar geleden besloot de Labour regering, dat 1 mei 1978 een vrije dag zou zijn. In West- Duitsland, waar de Dag van de Arbeid ook een vrije dag is, werden bijeenkomsten gehouden waar om meer werk werd gede monstreerd. Belangrijkste punt van bespreking tus sen de Russiche president en diens gast heer Bondskanselier Schmidt zal onge twijfeld het vraagstuk van de ontwape ning zijn en dan vooral als centraal onder deel daarin, de neutronenbom. Ongetwijfeld zal ook nu weer Brezjn jev druk op Schmidt uitoefenen zoals hij dat de afgelopen maanden herhaaldelijk (Van onze redactie buitenland) Achttien maanden na de oorspronkelijk geplande datum komt de Russische partijleider en president Brezjnjev eindelijk naar de Bondsrepubliek. Brezjnjevs komst naar Bonn, donderdag, komt op een moment, dat de Amerikaans-Russische betrekkingen nogal zijn verkoeld en het belang van Brezjnjevs bezoek aan West- Duitsland gaat dan ook ver uit boven het bespreken van alleen maar wederzijdse zaken. Regeringen aan beide zijden van de ideologische scheidingslijn zullen dan ook de gebeurtenissen donderdag tot en met zondag nauwlettend volgen om eventuele aanwijzingen te vinden voor de toekomstige stand van de situatie tussen Oost en West. Aldus Nixon in „R.N.: de memoires van Richard Nixon'’, een duur boekwerk, met allerlei speciale en gesigneerde edities waarvoor ten koste van omstreeks 500 gulden kan worden ingetekend. Maar dan (Van onze redacteur in de Verenigde Sta ten Henk Kolb) WASHINGTON. Voormalig presi dent Richard Nixon verklaart zichzelf schuldig aan pogingen het Watergate- schandaal in de doofpot te stoppen en aan misleiding van het Amerikaanse volk, maar beschrijft in zijn memoires het hele onsmakelijke gebeuren voornamelijk als een publicrelations-vraagstuk, waarvoor in dat vlak een oplossing moest worden gezocht. heeft gedaan, niet toe te staan, dat na de eventuele aanmaak van de neutronen bom, dit wapen op Westduits grondge bied zal worden gestationeerd. Militair gezien is het volstrekt logisch dat de neutronenbom op Westduits grondge bied wordt gelegerd, omdat het wapen Niet voor de eerste keer werd ook gisteren weer de markante kop van Karl Marx in Londen overgoten met verf, ditmaal door 1-mei-vierders. Voor het eerst hadden de Engelsen op deze dag vrij. krijg je wel de prachtband. Die omvat het verbazingwekkende schaamteloos gebazel van een man die te oordelen naar de voor- publikaties nog steeds niet beseft dat hij het Amerikaanse volk een openhartige uit leg schuldig is. En wel gratis. Niet voor mets is zondag in de Washing ton Post (die de Nixon-artikelen niet heeft aangekocht) een enorme advertentie ver schenen, waarin een kop van Nixon en een hand met de duim omlaag tot een geheel zijn gemaakt, met daarbij de tekst: „Don’t buy books from crooks”: „Koop geen boe ken van boeven”. JOHANNESBURG. (Reuter) Negers in Zuid-Afrika hebben een nieuwe organi satie gevormd die de rassenpolitiek van het blanke bewind moet bestrijden en te gelijkertijd moet voorzien in de leemten die zijn gevallen na arrestatie en verban ning van de belangrijkste zwarte leiders. De organisatie heet Azania People’s Or ganisation (AZAPO). Azania is de naam die de negers in Zuid-Afrika aan dat land geven. Schmidt Brezjnjev zal voorstellen, dat Bonn afziet van de neutronenbom als de Russen het aantal tanks in Centraal-Eu- ropa verminderen. Op een geheel ander punt ziet men in Bonn het bezoek van de Russische partij leider met veel verwachting tegemoet. De relaties met de Duitse Democratische Republiek hebben de afgelopen jaren nogal wat klappen opgelopen. Twistpunt was en is opnieuw West-Berlijn. De soe vereiniteit van de veYdeelde stad berust niet bij de Bondsrepubliek en de DDR beschuldigt Bonn er regelmatig van die soevereiniteit aan te tasten door officiële Westduitse bijeenkomsten te houden. Bonn wil Brezjnjev nu overtuigen, dat de wederzijdse akkoorden tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie ook betrek king hebben op West-Berlijn. De parlementaire opwinding komt na uitspraken van de Britse chef-staf tijdens een lunch in Peking. Sir Neil zei toen tegen officieren van de Chinese zesde tankdivi sie: „Onze beide landen komen steeds na der tot elkaar. Dat moet goed zijn, want wij hebben beide een vijand voor onze deur, wiens hoofdstad Moskou is. De luchtmaarschalk die de manoeuvres van de Chinese tankbemanningen had ge zien, zei daarvan zeer onder de indruk te zijn. „Sommige van onze problemen zijn verschillend, maar een ding is ons abso luut duidelijk en dat is de toenemende kracht van de Sovjet-tankstrijdkrachten”, zo zei sir Neil na afloop van de oefeningen. Labour-parlementariërs vrezen, dat de uitlatingen van de chef-staf tot moeilijkhe den kunnen leiden bij de Russisch-Ameri- kaanse besprekingen over wapenbeper- kingen. Minister van Buitenlandse Zaken Owen heeft intussen al laten weten niet te geloven, dat sir Neils uitlatingen tot die gevreesde moeilijkheden zullen leiden. Als tiende vervalser op zijn lijstje van 10 vermeldde Clifford Irving ene Mr. X (?-?), met als commentaar daarbij: „De identiteit van de allergrootste ver valser aller tijden, hetzij man of vrouw, is per definitie onbekend. Hij (of zij) immers moet veel te slim en veel te vakbekwaam geweest zijn, of nog zijn, om ooit als ver valser ontmaskerd of zelfs maar verdacht te worden”. En zo is het natuurlijk. De beste verval sers worden, net als de slechtste schilders, nooit ontdekt. Maar dat betekent wel dat er genoeg schilders zijn die in opdracht van CRM in staat moeten worden geacht de belangrijkste meesterwerken haarfijn na te schilderen, al was het alleen maar omdat zij het ingewikkelder handwerk van de vervalsing al jarenlang beoefenen, blijkens menig schilderij dat op de veiling wordt aangeboden als „toegeschreven aan. of „uit de school van. en soms ook onder de naam van de nagebootste schilder, waarbij je, in je misselijke kwaaddenkendheid, dan hoogstens kan mompelen dat Jan Steen die dag blijkbaar niet optimaal op stoot was. Maar in de periferie van de grote meesters valt meni ge hedendaagse De Heem (1605-1695, als we vader en zoon bij elkaar optellen) hoog uit nog door de mand van de echte ken ners, terwijl het type museumbezoeker de nabootsing even mooi vindt als het origi neel. En om de museumbezoekers gaat het tenslotte. De kunsthistorici en aanverwan ten mogen met een speciaal pasje de echte meesterwerken in de kelderzaal bezichti gen, maar de toeristen, die toch geen tijd hebben om voor elk schilderij stil te staan en ze daarom als de „bewegende beelden” van Koen Verhoeff aan zich voorbij laten trekken, zullen net zo tevreden zijn als ze vroeger met de originelen waren, zolang we hun tenminste niet vertellen dat ze, tersluiks achterom kijkend naar de sup poost, de namaakklodder hebben aange raakt, en niet de enige echte oude klodders van Vincent van Gogh. 1 het ai in hade is lo- 5 nog n 900 ureau ijfers leden ?n die llega’s mage. 1 heb- na de veken lega’s ildigd [elijke :ingen ïeluk- ?n be ad dit volle- jfunc- Bende n op dat ze man i Den zeede r een gele- >ewo- tieco- >rden atsen ver- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-TEL AVIV. Zowel de Israëlische premier Begin als zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Dajan, hebben zich gisteren optimistisch uitgela ten over de kans, dat het Israelisch-Egyp- tische vredesoverleg, dat drie maanden geleden werd afgebroken, binnenkort wordt hervat. proef t zijn wijk acht, meer t ge- :erte- <ker- issen vordt lands h de g 400 bor- - Het slachtoffer is Marta Raddi, echtge note van een textielfabrikant in Florence. Vrijdag waren twee arrestaties verricht, nadat de ontvoerders de man van me vrouw Raddi hadden opgebeld en losgeld hadden geëist. Nadat het lijk was gevon den zijn nog twee personen aangehouden. Sinds het begin van dit jaar zijn in Italië negentien mensen ontvoerd. staat, een kopie, of een bronzen afgietsel van dezelfde vorm, zonder dat er van een verschil in kwaliteit kan worden gespro ken. Bij schilderijen ligt dat wat moeilij- ker, zoals u bijvoorbeeld kunt natrekken in het Museum Johannes Vermeer in Delft, waar alle vijf en dertig schilderijen die van Johannes Vermeer bekend zijn, met de hand door de Engelsman Barrington Bramley zijn nageschilderd, maar op een zo frappant onbekwame manier, dat het museum er als monstruositeit opeens weer bezienswaardig door wordt. Maar dat neemt niet weg dat het heel mogelijk is welgelijkende kopieën te maken. Het be wijs wordt regelmatig geleverd door de restaurateurs die verminkte schilderijen (zoals de Nachtwacht) onzichtbaar repare ren, maar ook door de vervalsers, die er steeds weer in slagen de gediplomeerde kenners om de tuin te leiden. In The Book of Lists staat het lijstje van de 10 beste vervalsers aller tijden, samengesteld door Clifford Irving, die zichzelf er ook bij gezet heeft, als vervalser van de autobiografie van de excentrieke miljardair Howard Hughes. Irving nam twee schilderijen ver valsers op in zijn lijstje namelijk Han van Meegeren, ons welbekend als de vervalser van Vermeers, en Elmyr de Hory (1906- 1976), Hongaar van afkomst, van wie hon derden schilderijen in musea hangen als werken van Matisse, Modigliani, Dufy, Chagall, Derain, Picasso, De Vlaminck, Gauguin, Braque of Cézanne. In de Baskische stad Pamplona kwam het tot ongeregeldheden toen de politie ingreep omdat wat een 1-meibetoging zou worden, een Baskische afscheidingsde- monstratie werd. Een onbekend aantal be togers raakte gewond en zeker vijftien arrestaties werden verricht. In Madrid, Barcelona en andere steden profiteerden honderdduizenden Spanjaarden van het feit, dat dit jaar 1 mei voor het eerst legaal mocht worden gevierd. In Parijs braken kort na ontbinding van de 1-mei-optocht ernstige rellen uit. Het kwam tot een korte, felle vechtpartij met de politie. Zes politiemensen zouden daar bij zijn verwond. Zestien personen werden aangehouden. De politie in de Chileense hoofdstad, Santiago, gebruikte gisteren wapenstok ken om een poging van ca. 300 mensen tot het houden van een tegen de regering gerichte 1-meidemonstratie te verijdelen. Volgens de politie probeerden verscheide ne demonstranten naar een plein in het -- Blijkens de uittreksels van Nixons bin nenkort verschijnende boek, dat wordt afgeschilderd als „het laatste woord over Watergate blijft de ex-president, die met schande overdekt uit het Witte Huis werd gejaagd, bij zijn mening dat hij geen mis drijven heeft begaan die rechtvaardigden hem in staat van beschuldiging te stellen, doch dat politieke machten hem de nek hebben gebroken. Nixon schildert verrassend genoeg John Dean, de presidentieel adviseur die hem tenslotte de das omdeed met zijn nauw keurige verklaringen tijdens het Waterga- te-onderzoek, als degene die hem duidelijk maakte hoe kwetsbaar hij was: „Ik zag het toen niet in, maar uiteindelijk zou het van minder betekenis zijn dat ik niet zo diepgaand bij de zaak betrokken was als Dean had betoogd, dan dat ik er meer bij betrokken was dan.ik had doen voor komen”. FLORENCE (ÜPI). Een op 26 april ontvoerde 54-jarige Italiaanse is ver moord. De politie vond gisteren haar lijk. China lemen snt tot n. Het i giste- Vereld Vol- jrking groot proef, >ef zal lieten, ocea- en de n vast totale en absolute betrokkenheid bij de veiligheid van Israel, aldus Carter. Begin die tijdens deze uitspraak naast Carter stond, antwoordde met: „Vandaag hebben wij van de president der Verenig de Staten een der grootste morele verkla ringen gehoord die ooit zijn gedaan.” centrum te marcheren waar men een openbare bijeenkomst wilde houden. Zij werden gearresteerd, maar na identifi catie vrijgelaten. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken had de bijeenkomst ver boden. Ooggetuigen zeiden dat de betogers riepen: „vrijheid, vrijheid" en „lang leve de eerste mei". (kt dat ft aan- De Is- Elit- iwoor- a op- Dajan zei in Tel Aviv na zijn terugkomst i uit New York, te verwachten dat het over leg binnen enkele weken weer zal begin nen. Premier Begin, die een bezoek aan de Verenigde Staten brengt, maakte zijn op merking na een gesprek van tweeënhalf uur met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance. „Wij geloven en hopen, dat in de nabije toekomst een mate van overeenstemming kan worden bereikt die voortzetting van het vredespro ces mogelijk zal maken”, zo zei Begin. Vance weigerde nd afloop iets over zijn besprekingen met Begin te zeggen, maar vertelde alleen dat ze „goed” waren geweest. TYRUS. (AFP en ÜPI) In Zuid-Liba- non zijn gisteren drie Senegalese militai ren van de vredesmacht van de Verenigde Naties, omgekomen toen hun jeep op een mijn reed. Een vierde werd gewond. Franse leden van de VN-vredesmacht hebben gisternacht twee personen gedood die tot een groep gehoorden, welke tracht te te infiltreren in de bufferzone, die eer der door de Israëlische troepen was verla ten. Na herhaalde sommaties van de kant van de VN-soldaten werd het vuur geopend. In de verkorte versie waarmee Ameri kaanse zondagsbladen zijn verschenen blijven veel van de nog onopgeloste raad sels rond Nixons werkelijke rol in het schijndaal, vrijwel onberoerd. Over de 18,5 minuten van een bandopname, die op onverklaarbare wijze, werden uitgewist zegt hij niet meer dan: „Wat gedurende de ochtendbijeenkomst werd gezegd zal nooit volledig bekend worden, want in de opna men daarvan zit een ruimte van 18,5 mi nuten.” In Amsterdam namen ruim 4000 mensen deel aan de traditionele 1 -meidemonstratie van de CPN. De betoging die werd gehou den onder de motto’s „voor werk, wonen en een veilige stad” en „voor vrede en. internationale solidariteit” eindigde gister middag op het Rokin. Eveneens traditiegetrouw liep het Rode PEKING. (Reuter) Woedende La- bour-Lagerhuisleden hebben gisteren het ontslag geëist van luchtmaarschalk sir Neil Cameron, chef-staf van de Britse strijdkrachten. Warschau Pact, die in de DDR, Polen en Tsjecho-Slowakijke vlak bij Westduit- slands achterdeur, heeft liggen. Het ligt niet voor de hand, dat Brezjnjev een toeschietelijke Schmidt op dit punt zal treffen. Eerder al heeft de bondskanse lier gezegd, dat West-Duitsland de neu tronenbom op haar grondgebied zal bin nenhalen, als de Russen tenminste niet bereid zijn tot tegemoetkomingen wat betreft hun kernwapenarsenaal en voor- bijzopder effectief geacht wordt te zijn in al de omvang van de conventionele de strijd tegen de tankeenheden zoals het strijdkrachten. Verwacht wordt, dat Mijn idee om de belangrijkste kunst voorwerpen wel direct toegankelijk te houden voor het publiek, maar te vervan gen door welgelijkende kopieën, bleek in het geval van het Manneke Pis dus al te zijn toegepast. Nu is dat wat eenvoudiger bij beeldhouwwerken, zeker bij bronzen beelden, dan bij schilderijen, want tenslot te is ook die burger van Calais van Rodin, De Belgische studenten die, guitig en geestig als vanouds, het Manneke Pis had den ontvoerd na het van zijn voetstuk te hebben gerukt, hebben dit waterende Eif- feltorentje van Brussel na enige dagen weer braaf teruggebracht. Daar kan de Rode Brigade een voorbeeld aan nemen! De vindingrijkheid van de Belgische stu denten was, zoals te voorzien viel, niet zover gegaan dat zij in eigen beheer een kopie van het beeldje hadden gemaakt, maar dan in de vorm van een hurkend plassende meisjesfiguur, en bovendien bleken ze nog niet eens het origineel met gevaar voor eigen arrestatie te hebben gekidnapt, maar een kopie. Het origineel, zo stond in de kranten te lezen, bevindt zich veilig in een museum, en hoe veilig dat is, weten we van de vele museumdiefstal- len die de circulatie van de kunstschatten waarborgen. omni trijfël gj

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3