E Veerboot gekaapt Man in hoofdstad doodgeschoten Zuidmolukkers Ministerie: tips voor buitenlandse vakantie Ensemble uit Amsterdam in krijgen mogelijk gedenkteken Chili opgepakt Joy-rider omgekomen Damiate Pers boschX verkoop en service A I 'Strohalm L Nederlands-Duitse IJmuider Courant DAMIATI KXTR A Grote opkomst bij 1 -meivieringen expositie niet op 5 mei open 12-DAAGSE BUSREIS NAAR SLOVENIË (Joegoslavië) l Vanmorgen gevonden In Assen Informatie aan thuisfront belangrijk Amsterdam en Den Haag Passagier zwaar gewond VS overwegen verzoek regering Afghanistan om haar erkenning Commissie onderzoekt ontslag minister van Justitie Rhodesië Paspoort Jongen omgekomen PvdA en CDA bij quiz beide „buitenspel” D S Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant BOEKINGEN en INFORMATIE UITSLUITEND VIA HET KANTOOR VAN HOYMAN EN SCHUURMAN, Gedempte Oude Gracht 82, Haarlem, tel. (023) - 31 31 50 van 13 tot 17 uur. pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar DEN HAAG. (ANP) De Ame rikaanse regering heeft de Euro pese Commissie informeel mee gedeeld, dat zij, in afwachting van nader overleg over extra be veiligingsmaatregelen, de leve ring van hoog verrijkt uranium voor de reactor in Petten heeft opgeschort. Dit heeft de woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vanmorgen meegedeeld. s Zwanenburg tel.02907-354‘1 V Otto Haringa V Jansweg 26-28 Haarlem V Tel. 023-322231 'n beste borrel ■ïi V JONGE JENEVER., .:Ö**«T***J 11 Amerika schort levering verrijkt uranium op (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) organiseren voor hun abonnees een 0,70 145,- DELEAVE BV Delft Vermissing van het paspoort kan niet Een afvaardiging van het college van B. en W. heeft met de leden van de Asser wijkraad een gesprek gehad over de even tuele oprichting van een dergelijk gedenk teken. Binnenkort zal een tweede ge spreksronde volgen. Aan de directeur van de begraafplaats en de chef van de afde ling Bevolking heeft het college van B. eri W. om advies gevraagd. De heer W. Nienhuis, hoofd van de afde ling Bevolking, zegt niet bang te zijn dat het gedenkteken op de Asser begraaf plaats een soort bedevaartplaats wordt. „Bovendien kunnen gevoelsmatigheden nooit in verordeningen worden opgeno men”, aldus de heer Nienhuis. De officiële aanvraag voor het Zuidmo- lukse gedenkteken is overigens nog niet ingediend. „We vinden het erg verstandig dat men eerst gesprekken over dit onder werp met de gemeente voert voordat een vergunning wordt aangevraagd”, aldus de heer Nienhuis. Volgens de woordvoerder van Buiten landse Zaken wordt geregeld overleg ge pleegd over de fysieke bewaking van de installaties waarin Amerikaans splijtbaar materiaal wordt gebruikt. Hij meende niet dat het tegemoetkomen aan de Ameri kaanse eisen grote problemen zal opleve ren, of dat door het Amerikaanse besluit een „schokkend nieuw probleem” wordt geschapen. De woordvoerder achtte het niet uitge sloten, dat het besluit van de Amerikaanse De reis gaat via de Sauerland-route. Overnachting nabij Würzburg. De 2e dag na München naar een hotel nabij Salzburg. De 3e dag naar KRANJSKA GORA in Joegoslavië, waar we in HOTEL ALPINA zullen verblijven We maken verschillende excursies op de dagen die we hier verblijven. Het volledig programma ligt op onze kantoren ter inzage. Op de terugweg wordt overnacht in Bolzano (Italië)en in de omgeving van HEIDELBERG. Instapplaats: parkeerplaats Sportfondsenbad, Frederikspark, Haarlem, waar ook de bus terugkeert op 11/8 om plm 21.30 uur Geheel verzorg^, per persoon 845,-. Eenpersoons kamer 920,- Exclusief verzeke ringen. Vertrek: maandag 31 juli, 7.15 uur uit Haarlem De commissie zou een onderzoek moeten instellen naar de omstreden opmerkingen die de minister heeft gemaakt. Deze leid den tot diens ontslag. Minister Hove heeft gepleit voor „omgekeerde positieve discri minatie” om het aandeel van de zwarte Rhodesiërs in leger en politie te vergroten. SALISBURY. (Reuter) Het interimbe- wind in Rhodesië heeft besloten een com missie in te stellen om de crisis te bezwe ren na het ontslag van de zwarte minister van Justitie, Byron Hove. Dit hebben na tionalistische kringen in Salisbury gister avond meegedeeld. regering heeft te maken met de nieuwe Amerikaanse wetgeving. Deze wetgeving beoogt de verspreiding van kernwapens tegen te gaan en kemin- stallaties beter te beveiligen. Het gaat vol gens de woordvoerder niet om de beheer sing van het proces, maar om de beveili ging van de fabriek. Volgens de woordvoerder is de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschappen, „zeer recen telijk” van het Amerikaanse besluit op de hoogte gesteld. Krachtens het verdrag waarbij de Euro pese Gemeenschap voor Atoomenergie, Euratom, werd opgericht, heeft een speci aal voorzieningsagentschap het uitslui tend recht om contracten te sluiten voor de levering van ertsen, grondstoffen of bij zondere splijtstoffen uit landen binnen of buiten de gemeenschap. (Euratom is, met de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, gefuseerd tot wat officieel „De Eu ropese Gemeenschappen” heet). Op 9 maart is in de Verenigde Staten een DEN HAAG. Evenals voorgaande jaren heeft het ministerie van Buiten landse Zaken een aantal tips voor bui tenlandse vakanties op papier gezet. wet van kracht geworden, die strengere controle op het gebruik van Amerikaans (hoog of laag verrijkt) uranium beoogt. Landen en instellingen die Amerikaans materieel betrekken hebben volgens deze wet twee jaar de gelegenheid om met de Amerikaanse autoriteiten te onderhande len over aanpassing van de contracten. Maar zij zouden wel dertig dagen na het van kracht worden van de wet Amerika moeten laten weten, tot dergelijke onder- handelingen bereid te zijn. Euratom heeft dit niet gedaan omdat Frankrijk, zoals reeds voor de Europese topconferentie van 5 en 6 april in Kopenhagen bleek, het onaanvaardbaar acht dat een internatio nale overeenkomst door Amerikaanse bin nenlandse wetgeving wordt gewijzigd. De directie van het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN), dat met de hoge fluxreactor van Petten bestralings- experimenten verricht, verklaarde desge vraagd dat Petten „nog een behoorlijke voorraad splijtstofelementen” heeft en „nog geruime tijd” vooruitgaan kan. Volgens de ECN-directie komt het wel meer voor dat de Verenigde Staten een nodig. Alleen in België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië kan men met een paspoort, dat niet meer dan vijf jaar is verlopen, binnenkomen. Op een verlopen paspoort krijgt men vrijwel nooit uitbetaling van cheques en betaalkaarten. In onder andere Enge land, Spanje, Joegoslavië en de Scandi navische landen wordt men met een ver lopen paspoort pertinent geweigerd. Ook in de Benelux moet men een paspoort of een toeristenkaart bij zich hebben. ROTTERDAM (ANP). Protesten uit kringen van het voormalig verzet hebben ertoe geleid dat de uitwisselingstentoon- stelling „Rotterdam-Hamburg” niet op 5 mei (bevrijdingsdag) zal worden geopend. De Rotterdamse Kunststichting, die de tentoonstelling heeft georganiseerd, heeft hiertoe besloten, omdat zij rekening wil houden met de gevoelens van „andersden kenden”. De opening van de expositie is nu ver schoven naar de dag, waarop het tweede deel voor het publiek opengesteld zal wor den, namelijk zaterdag 13 mei om 16.30 uur in Kunstzaal Zuid. Dit deel is geheel gewijd aan het werk van Hamburgse grafi ci, onder wie Dieter Asmus, Jens Lausen, Peter Nagel en Werner Nöfer. alleen tot misbruik ervan leiden, het betekent ook een voortijdig einde van de vakantie. Er wordt in de regel niet me teen een nieuw paspoort verstrekt. aanvraag om levering van hoogverrijkt uranium niet onmiddellijk infwilligen in verband met de beveiligingsmaatregelen. Enkele jaren geleden is dit ook voorgeko men, en werd na verloop van tijd, na onderhandelingen, het verzoek ingewil ligd. De Amerikaanse mededeling aan de Eu ropese Commissie, aldus de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, heeft alleen be trekking op hoogverrijkt uranium voor Petten. Hij kon niet zeggen om hoeveel hoogverrijkt uranium het gaat, hoeveel in Petten wordt gebruikt en hoe groot de voorraad is, en wanneerde volgende lever antie zou plaatsvinden. De optocht „Van Noord naar Zuid, Van Oost naar West, Neerlands Gerij op zijn Best”, was in Den Haag één van de hoogte punten op koninginnedag. De vereniging Glijen en Rijen uit Alblasserdam, waarvan de leden zich bezighouden met rijden met paard en wagen, had de stoet georgani seerd. Deze vereniging wil authentieke rij tuigen werkelijk gebruiken en zodoende een stukje historie weer in de openbaar heid brengen. Dam, Damrak en Rokin waren voor alle rijverkeer afgesloten en veranderd in een promenade met allerlei kraampjes. De be langrijkste winkelstraten van de hoofd stad Kalverstraat, Nieuwendijk en Leid- sestraat waren opengesteld voor de op koninginnedag traditionele vrijmarkt. AMSTERDAM. De Amsterdame poli tie heeft vanmorgen na een tip van een voorbijganger in de Rijnstraat bij de Utrechtsebrug het stoffelijk overschot ge vonden van een 31-jarige Indonesiër. De man bleek diverse kogelwonden over het gehele lichaam te hebben. In de buurt van het bebloede lijk werden zes lege patroonhulzen gevonden. Het slachtoffer was geen onbekende bij de politie. Twintig rechercheurs van de groep Ernstige Delicten van de Amsterdamse politie hebben de zaak in onderzoek. AMSTERDAM. Tienduizenden Am sterdammers en toeristen zijn gisteren naar de binnenstad getrokken om konin ginnedag, gecombineerd met verschillen de 1-mei bijeenkomsten, te vieren. per maand per kwartaal per post per jaar per post Notering van het paspoortnummer als mede datum en plaats van afgifte is aan te bevelen. Dit geldt ook voor de gege vens van rijbewijs en andere waardepa pieren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken adviseert verder: neem het grootste deel van het vakantiegeld mee in de vorm van giro- of reischeques, noteer nummers en bedragen, dan kan bij diefstal tot blokke ring worden overgegaan. Voor een aan tal landen gelden beperkingen voor de in- en uitvoer van eigen en vreemde valu- ZAMBOANGA CITY (Reuter) Mo hammedaanse opstandelingen houden 36 mensen in gijzeling nadat zij zondaga vond een veerboot kaapten ter hoogte van de zuidelijke Filippijnse havenstad Zam boanga, aldus is uit militaire bronnen vandaag vernomen. ta. Overschrijding hiervan kan tot forse straffen leiden. Informatie hierover is te verkrijgen bij ANWB of de banken. Verzekeringen: een reisongevallenver- zekering is in feite onontbeerlijk, ook als men bij een ziekenfonds is aangesloten. De medische voorzieningen elders zijn meestal niet zo uitgebreid als in Neder land. Verplicht verzekerden, bejaarden en vrijwillig verzekerden hebben in de EEG-landen dezelfde rechten op medis che hulp als de autochtone bevolking. Hiervoor moet wel het E 111-formulier bij het ziekenfonds worden aangevraagd (uitgezonderd Engeland). Ook Spanje valt onder de bovenstaan de regelingen. Verdere informaties zijn verkrijgbaar bij de ziekenfondsen. Er is ook een brochure „Vakantie en sociale verzekering" verkrijgbaar bij het Voor lichtingscentrum Sociale Verzekering, Rhijnspoorplein 1 in Amsterdam. Ga uitgerust en goed voorbereid op reis, vooral als u met de auto gaat, zo adviseert het ministerie van Buitenland se Zaken. Drankmisbruik achter het stuur wordt in het buitenland zwaar ge straft. Controleer of de autoverzekering geldig is in het land van bestemming. Het gebruik of bezit van drugs wordt in den vreemde zwaar bestraft, ook soft drugs zijn verboden. ULICOTEN. De 17-jarige J. A. Aerts uit Ulicoten, is de afgelopen nacht bij een ongeval in Ulicoten (gemeente Baarle- Nassau) om het leven gekomen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 (Van onze redactie binnenland) ASSEN. De kans bestaat dat op de Asser begraafplaats De Boskamp een Zuidmoluks gedenkteken wordt geplaatst ter nagedachtenis aan de zes slachtoffers van de treinkaping bij De Punt. SANTIAGO. De politie van Santia go, de hoofdstad van Chili, heeft gisteren een aantal leden van het Amsterdamse blazersensemble „De Volharding” enige tijd vastgehouden. I da. de pot scl we hei Th Ier ku Ier 1 ge be. ph Ha ha int He zu na in) du ter Pi. nu Hc Ba ko na ke we ee be (Van onze redactie binnenland) TILBURG. Een 15-jarige jongen uit Tilburg heeft het leven verloren toen hij in zijn woonplaats een gestolen auto te gen een aantal schotten reed. De 17-jarige medepassagier raakte ernstig gewond. 1 bil vei uit me vei bli tei fee eei tot he we dei al kr; sei zo< mi dei me dn ’S in dei de hei oei me gei inc No da or: le vei de ge wa BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 KSB „jfi Zelf staat de Kunststichting op het standpunt, dat Westduitse kunstenaars, van wie het merendeel te jong is om op welke wijze dan ook deel te hebben gehad aan de Tweede Wereldoorlog, anno 1978 in Nederland en op 5 mei evenzeer even veel recht hebben op enig feestelijk ver toon als ieder ander”. De omgekomen jongen had na de auto diefstal een paar vrienden gewaarschuwd en samen met hen nog een auto ont vreemd. De jongens die plaatsnemen in deze tweede auto zagen het ongeluk van hun vriend gebeuren en waarschuwden de GGD, maar verdwenen uit de omgeving van het ongeval. Eén van hen kon door de politie worden opgespoord. Hij bevindt zich in hechtenis. Het slachtoffer werd door een auto over reden, nadat hij met zijn bromfiets in een berg zand was gereden en ten val was gekomen. Volgens de politie heeft het slachtoffer eerst nog geruime tijd bewus teloos op het wegdek gelegen. WASHINGTON (AP). De regering van president Jimmy Carter heeft een verzoek van het nieuwe bewind in Afgha nistan tot diplomatieke erkenning in over weging genomen, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington gisteren bekend gemaakt. Hodding Carter, de woordvoerder van het departement, zei dat nog geen beslis sing is genomen over de vraag of het Amerikaanse hulpprogramma voor Af ghanistan, waar een jaarlijks bedrag van 39,5 miljoen dollar mee is gemoeid, moet worden voortgezet. Inmiddels hebben de Sovjet-Unie, Cuba, Bulgarije en India het bewind van Moha med Taraki al wel erkend. Via de radio werd bekendgemaakt dat de luchthaven van de Afghaanse hoofdstad gisteren is heropend. (ADVERTENTIE) Die wenken ten aanzien van eigen ge dragingen in den vreemde en informatie van het thuisfront, zijn bedoeld om de vakantie zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen en om als leidraad te dienen als er onverhoopt toch mogelijkheden zou den ontstaan tijdens een vakantie over de grenzen. Informatie aan het thuisfront is zeer belangrijk, zo blijkt ieder jaar. Verstrek aan familie of kennissen de volgende gegevens: naam van ziekenfonds of ziektekostenverzekering, met polis/regi- stratienummer. Eveneens het Bank/giro- rekeningnummer met eventueel machti ging tot het zo nodig opnemen van geld. Verder gegevens inzake de reisongeval- lenverzekering, de naam van de huisarts, een zo volledig mogelijke beschrijving van de reisroute, met data, adressen en dergelijke. Met reispapieren gaat ook steeds wat mis. Automobilisten dienen altijd hun groene kaart bij zich te hebben. Een geldig paspoort is voor de meeste landen De Verenigde Afrikaanse Nationale Raad van bisschop Abel Moezorewa, waarvan minister Hove lid is, deelde mee dat overwogen wordt de regering te ver laten. De Uitvoerende Raad, het hoogste or gaan van de multiraciale overgangsrege ring, komt vandaag opnieuw bijeen om dé crisis te bespreken. Ook gisteren werd een spoedberaad gehouden. De tienduizenden die zich langs de route hadden opgesteld, zagen onder meer Friese sjezen, calèches en landauers. Tus sen dit alles door gaven boerenkapellen een muzikaal tintje aan het geheel. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Het ensemble zou gisteren op een „artis- tiek-culturele ontmoeting van arbeiders” spelen. Op het laatste moment werd deze 1-meibijeenkomst echter verboden. Het idee van deze manifestatie was af komstig van de officieel verboden of door het bewind gecontroleerde Chileense vak bonden. Omdat momenteel in Chili behal ve de twaalf leden tellende groep van „De Volharding” nog 34 buitenlandse delega ties in Chili zijn dachten de vakbonden toestemming te krijgen. Het Amsterdamse ensemble heeft overi gens wel op een andere arbeidersmanifes- tatie in Santiago gespeeld. Maar tijdens het concert greep de politie in en werd de groep naar het politiebureau meege nomen. Het lijk van de 31-jarige Indonesiër dat vanochtend werd aangetroffen in de Rijnstraat in Amsterdam door een voorbijganger ontdekt. In het lichaam zaten verschillende kogelwon den. De groep Ernstige Delicten van de hoofdstedelijke recherche heeft de zaak in onderzoek. Het slachtoffer is geen onbe kende bij de politie. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Iets meer vragen goed voor de PvdA. Iets meer punten voor het CDA. Geen winnaar. Dat was de uitslag van de quiz 2 voor 12, waarbij gisteravond CDA en PvdA elkaar eens op geheel ande re wijze dan normaal bekampten. Al geruime tijd voor uitzending zorgde deze uitzending voor een politiek wind vlaagje. De WD liet de uitzendende VA RA weten, graag tegen de winnaar van de quiz aan te willen treden. Daarop zei D’66 weer, dat de VVD dan maar eerst een voorronde tegen deze partij zou moeten spelen. Het zal niet nodig zijn, want geen van beide politieke duo’s kon op het woord komen, dat moest worden geraden. Voor het koppel Den UylVan Kemenade ging het om „buitenspeler”, voor Boersma en Van Houwelingen om het evenmin van politieke lading verstoken woord „rechts binnen”. I (ADVERTENTIE) Puur of als basis van een longdrink JONGE, VIEUX. BESSEN en CITROEN voor een zacht prijsje te koop bij 600"DELCAVE" slijters en wijnhandelaren F -» herkenbaar aan het vignet op de deur

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4