BREKEN MET TRADITIONELE GROEIMAATSTAVEN ’n Ei hoort erbij Fiscale aftrek onderhoud niet voor iedereen voordelig SOVJET-UNIE KAN VRAAG NIET MEER VOLDOEN tussen de bedrijven door prijsbeschikking R Makelaars ontduiken 88 - 51 3J 118 9»’ 81 58 175. EG moet niet vluchten in protectionisme ij i 1 Vereniging Eigen Huis: USE VERENIGING EIGEN HUIS; a 17 ECONOMIE 16 19 7 8 M E I WOENSDAG 3 OXFORD (ANP). PvdA-frac- Oxford-Universiteit. Olieveld ures iche eer ikt /ens aze uwe WEGSTAPEL IN INDIANENJAS Commissarissen DAF-trucks Minder gespaard Hypotheken Kritisch Yen 1 Hamvraag Kwatta Wantrouwen Sanders behang - Ttievoorzitter Den Uyl acht het niet van werkelijkheidszin getui- s rend en ongewenst dat de lid- s itaten van de Europese Economi- sche Gemeenschap een jaarlijkse economische groei van 4,5 pro- 64s cent nastreven. Den Uyl zei dit gistermiddag in Oxford tijdens 4i een lezing voor studenten van de Sarakreek .1 (ADVERTENTIE) 1 Kopenhagen” ongewenst De noodzaak voor dit groeicijfer kwam not. fond n-laten. (ADVERTENTIE) Oostblok moet omzien naar andere energieleveranciers 1.10 315.00 gen. Den Uyl is er niet zo zeker van of hij zich bij dit cijfer zou hebben neergelegd als hij nog als minister-president aan dit topoverleg zou hebben deelgenomen. Ze ker zou hij er met nadruk op hebben gewezen dat een dergelijke doelstelling alleen maar valt te rechtvaardigen door de wens om het volk een hart onder de riem te steken. Maar wordt het volk niet voor de gek gehouden als je cijfers noemt waarin je zelf niet gelooft?, zo zei hij. Volgens de oud-premier zal moeten wor den gebroken met de traditionele groei- maatstaven. „Wij kunnen alleen overleven als we een gematigde, selectieve groei aan vaarden en bereid zijn ons de gevolgen daarvan op te leggen”. Een van de gevaarlijkse pogingen om de economische groei te herstellen is, volgens Den Uyl, gelegen in het verlangen de de- fensieuitgaven op te krikken. De wapenin dustrie heeft in bepaalde perioden na de oorlog als aanjager van de economische gioei gediend, laatstelijk nog tijdens de oorlog in Vietnam. WENEN (Reuter). De Sovjet-Unie zal in de jaren tachtig vermoedelijk niet meer kunnen voldoen aan de vraag naar energie uit de overige Oosteuropese landen, zodat haar bondgenoten gedwongen zullen zijn naar andere leveranciers van ruwe olie uit te zien. Dit staat in een rapport, dat het Instituut voor Vergelijkend Econo misch Onderzoek in Wenen gisteren heeft gepubliceerd. De Oostenrijkse onderzoekers hebben vastgesteld dat de Sovjet-Unie er niet in slaagt haar olieproduktie volgens plan uit te breiden. In het afgelopen jaar nam de winning nog maar met vijf procent toe tegen vijf jaar geleden met zeven procent per jaar. In 1977 werd één procent minder Er wordt op gewezen dat de nog niet ontgonnen reserves in de Sovjet-Unie zich in afgelegen gebieden van Siberië bevinden waar exploitatie niet lonend is. Alleen Roemenië kan in zijn behoefte aan olie voorzien uit eigen bronnen en door import uit het Midden-Oosten. De overige Oosteuro pese landen zijn voor 85 procent van hun verbruik afhankelijk van de Sovjet-Unie; bij elkaar gaat het om ongeveer tachtig miljoen ton per jaar. geproduceerd dan het produktieplan aangaf. In de ko mende jaren zal de Sovjet-Unie bovendien een steeds groter deel van haar produktie zelf nodig hebben, aldus het rapport. ceerde bemiddelaars de beschikking over treden. Als NBM-leden die prijzenbeschikking zouden overtreden, zou dat moeten blijken uit klachten bij de adviescommissie Ta- rievenvoorwaarden en uit steekproeven van de Economische Controledienst, aldus de bond. Hij benadrukt dat doorbereke ning van kantoorkosten niet is toegestaan. Wat advertentiekosten betreft, merkt de bond op dat die alleen mogen worden doorberekend als daarover vooraf een af spraak met de klant is gemaakt. De NBM wijst er nog op dat een van (ie voorwaar den die zijn leden hanteren is, dat een opdracht op elk moment kan worden inge trokken. De makelaars zijn het met de Vereniging Eigen Huis eens, dat moet worden opgetre den tegen mensen die makelaarswerk zaamheden verrichten, maar geen make laar zijn. Zij maken controle op ontduikin gen als die van de prijzenbeschikking moeilijk, aldus de NBM. BRUSSEL (Reuter). De Westduitse minister van Economische Zaken, Otto Lambs- dorff, vindt dat de Europese Gemeenschap niet haar toevlucht tot protectionisme mag nemen om verouderde industrieën tegen buitenlandse concurrentie te beschermen. Hij zei dat gisteren in de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG in Brussel. Lambsdorff waarschuwde ervoor dat invoerbeperkingen zullen leiden tot tegenmaat regelen van de landen waarmee de gemeenschap handel drijft en tot minder goede betrekkingen met de ontwikkelingslanden. Protectionistische maatregelen in de EG zullen het economische herstel in de wereld bemoeilijken en het behoort tot de verantwoordelijkhed.en van de gemeenschap dat te voorkomen, aldus de minister. Commissarissen van Nationale Neder landen (verzekeringen) zijn van plan de heren J. Lanser (aftredend voorzitter CNV) en S. Orlandini (president-directeur KLM) te benoemen tot lid van hun raad. Zij zullen de plaatsen innemen van de heren Van Everdingen en Van Mourik Broekman, die met pensioen gaan. De raad van commissarissen van DAF Trucks in Eindhoven heeft met ingang van maandag a.s. een nieuwe raad van bestuur voor deze onderneming benoemd. Voorzit ter zal zijn drs. P. van Doome. In de periode januari-maart 1978 is bij de diverse groepen van spaarinstellingen per saldo 1.191 mln gulden meer ingelegd dan opgevraagd, zo blijkt uit de cijfers van het CBS. Het grootste was het spaarver- schil bij de landbouwkredietinstellingen, namelijk 453 mln. gulden. Bij de handels banken was er sprake van een spaarover schot van 341 mln gulden. Bij de algemene spaarbanken van resp. 245 en 152 mln. gulden. China heeft een groot olieveld ontdekt in de Zuidchinese Zee. Het is in grootte ver gelijkbaar met het grootste olieveld van China, bij Taching, zo heeft radio Kanton meegedeeld. Het aantal nieuw ingeschreven hypothe ken (gewone en krediethypotheken) is in de maanden januari en februari ten op zichte van de overeenkomstige periode van 1977 met 23 procent toegenomen, nl. van 49.231 tot 60.642. Het totale bedrag dat hiermee gemoeid was nam toe met 58 procent (van 6,4 miljard gulden tot 10 miljard gulden), aldus het CBS. i s it t 5 Kritisch stelde hij zich op tegenover uit spraken in een OESO-rapport (Org. v. Econ. Samenwerking en Ontwikkeling), volgens welke economische groei een on misbare economische doelstelling blijft voor een snelle ontwikkeling van de ont wikkelingslanden. Ten dele waar, aldus Den Uyl, want sinds wijlen president Tru man, in 1945, zijn zgn punt 4 uitvaardigde is het gat tussen rijke en arme landen niet veel kleiner geworden. ook in mindere mate in andere sectoren zijn daarbij noodzakelijk. Betere verdeling van de beschikbare arbeid kan waarschijnlijk beter worden bereikt door het aantal jaren dat iemand in het arbeidsproces is opgenomen te be korten. Vroegere pensionering, langere scholing, zgn bezinningsperiodes en her scholing zijn middelen om tot een betere verdeling te komen. AMERSFOORT (ANP). Het weer af trekbaar maken van de onderhoudskos ten van eigen woningen voor de inkom stenbelasting is volgens de „Vereniging Eigen Huis” lang niet in alle gevallen voordelig voor de eigen-woningbezitter. De Vereniging wil voor hen tot een keuze- systeem komen. De Japanse yen is met ingang van 1 mei officieel genoteerd op de Amsterdamse wisselmarkt. De notering geschiedt per 10.000. Naar Den Uyl meent is het ook in het belang van de oude, rijke landen dat de wereldproblemen worden opgelost in nau we samenwerking met de derde wereld. Hamvraag blijft of volledige werkgele genheid behouden kan blijven bij een lage re economische groei. Den Uyls antwoord luidt bevestigend, maar hij is zich bewust van de moeilijkheden die daarbij over wonnen moeten worden. Een selectieve groeipolitiek betekent o.a. overheidssteun voor bijzondere investeringen, speciale in strumenten als investeringssubsidies en - controle, de bevordering van technologi sche innovatie in sommige sectoren, maar Het wijst erop dat de groeicijfers in een land als Hongarije, dat wat soepeler wordt geleid -en waar de economische structuren wat vrijer zijn, er relatief nog het best afkomen, terwijl efficiëntie en produktiviteit zijn verbeterd. Kwatta International NV heeft over 1977 een winst behaald van 336.613 gulden te gen een winst van 48.949 in 1976. Voorge steld zal worden de winst af te boeken van het verliessaldo. >1,50 >0,50 19,50 >6,50 >7,80 18,00 13,50 0,00 •0,00e '1,00 >2,00 t0,60 t8,50 ;o,5O 16,00 (9,20 3,00 13,50 •6,60 3,20 18,00 •0,00 •4,00 17,50 '4,30 5,00 7,50 1,00 7,50 8,00 1,50 0,30 0,20 2,30 3,90 8,00 2,50 5,00f 8,50 9,00 6,50 7,00 0,40 7,00 6,00 4,00 7,00 0,00 5,00 0,00 7,50 0,00 Drs. Den Uyl is voorstander van een gedegen defensiepolitiek, maar als de NA- VO-landen zouden beslissen de defensie- uitgaven met 4 procent te verhogen terwijl hun gemiddelde economische groei niet hoger dan 2,5 procent uitvalt, is een zeker wantrouwen op zijn plaats. „Nodig zijn geen hogere, maar lagere uitgaven voor wapens en nieuwe wapensystemen”. Alleen door een aanzienlijke verhoging van ontwikkelingshulp kan de directe vraag op verantwoorde wijze worden ver groot. De doelstelling van het tweede tienjarenplan, 0,7 procent van het bruto- nationale produkt, is alleen door Zweden en Nederland gehaald. Afrika heeft drin gend behoefte aan spoorwegen en wegen, India zit verlegen om waterleidingsyste- men om zijn voedselproduktie te vergro ten, de Wereldbank beschikt over een in drukwekkende lijst dringende projecten waarvoor geen gelden beschikbaar zijn, maar de regeringen zijn niet bereid de gevolgen van uitbreiding van de ontwikke lingshulp te aanvaarden. Sedert tijdens de zevende bijzondere al gemene vergadering der Verenigde Naties de nieuwe internationale economische or de werd aanvaard, is niet veel vooruitgang geboekt. Er schijnt een stilstand te zijn ingetreden, zelfs ziet het er naar uit dat er stappen terug zijn gedaan. Belangrijkste oorzaak is het ontbreken van de politieke wil in de geïndustrialiseerde landen. De meeste willen het bestaande stelsel niet veranderen. Nooit meer zal het groeicijfer het niveau van weleer bereiken, aldus Den Uyl. Schaarste en energieprijzen belemmeren de groei in traditionele zin, de werkgele genheid is tegenwoordig over de grote sectoren van de economie verspreid, waar van 60 procent in sectoren waar de pro duktiviteit aan banden is gelegd. Boven dien kreeg het kapitalisme in het verleden veel impulsen uit het openleggen van nieuwe markten in de koloniën. Die tijd is voorbij. Investeren in de Derde Wereld is riskant geworden en aanzienlijk minder lucratief. De waarschuwingen van de Club van Rome, in 1971, werden pas tijdens de ener giecrisis in 1973 serieus genomen. Als de huidige groei van de wereldbevolking, in dustrialisatie, vervuiling, voedselproduk tie en uitputting van bronnen onveranderd doorgaat zullen de grenzen van de groei op deze planeet ergens binnen de komende 100 jaar bereikt zijn, zo voorspelde Den Uyl zijn gehoor, in navolging van de Club van Rome. Een en ander wordt geweten aan ouderwetse planning en bedrijfsvoering; de starre, centraal geleide economie zoals die van de Sovjet-Unie is niet in staat een oplossing te ex-claim, vinden voor de problemen van een moderne geïndustrialiseerde staat, aldus het instituut. Maar het zijn ook politieke problemen, vooral de stijgende verwachtingen van de gewone mensen, die tot de economische moeilijkheden van de Oosteuropese landen bijdragen. De onderzoekers in Wenen merken in dit verband op dat de autoriteiten in de communistische landen genoodzaakt zijn geld in de produktie van verbruiksgoederen te pompen in plaats van in de kapitaalgoederenindustrie. In het rapport staat verder dat Oost-Europa zich bij het zoeken naar nieuw afzetgebied begint af te wenden van het Westen. In het afgelopen jaar is de uitvoer van de Sovjet-Unie naar de ontwikkelingslan den met 42 procent toegenomen. De invoer uit die landen nam overigens maar met zeven procent toe. De positieve verwachtingen van Sanders behang op het op 1 juli 1977 begonnen boekjaar 1977/78 zijn door resultaten over de eerste negen maanden van dat jaar ruimschoots bevestigd. Sanders verwacht voor dit jaar een positief resultaat. technische i fouten i •skoersen. 1 t voor dit I (omen euw cuus aan. IDen Uyl: Groeicijfer van 90,50 Cz 27,00 1 55,00 98,50 19,50 33,00 51,00 32,00 11,50 58,10 24,00 >4.50e 14,00 34,20 20,50 35,70 17,00 De Amerikaanse maatschappij Natio nal Airlines onder houdt sinds gisteren tweemaal per week een lijndienst tussen Miami in Florida en Amsterdam. De KLM heeft landingsrech ten gekregen in Los Angeles. Op Schiphol werd gisteren feeste lijk een DC-10 van NA ontvangen, met aam boord president Maytag. De heer Weg stapel, president-di recteur van de lucht haven, verwelkomde het eerste NA-toestel en kreeg van zijn col lega een indianenjas ten geschenke. Het Weense instituut voorspelt een sombere toekomst voor handel tussen Oost en West. De Oosteuropese landen worden steeds afhankelijker van de Sovjet-Unie en aarze len steeds meer met de aankoop van goederen in het Westen. Ze hebben nog enorme schulden uit de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig toen ze voor de opbouw van hun industrie voornamelijk aangewezen wa ren op de kapitaalgoederenindustrie in het Westen. Ze hadden gehoopt hun schulden te kunnen aflossen door meer machines en installaties aan de Westerse indus trielanden te leveren, maar als gevolg van de economische recessie in het Westen komt daar niets van terecht. Fiscale aftrek van onderhoudskosten brengt immers vrijwel automatisch met zich mee, dat de huurwaarde drastisch omhoog gaat. Daarover moet dan weer inkomstenbelasting worden betaald. De vereniging verwacht, dat er dan per saldo een belastingnadeel ontstaat. Dit te meer, omdat de laatste tien jaar bij nieuwbouw een duidelijk accent is gelegd op de bouw van onderhoudsarme huizen. Veel eigen-woningbezitters hebben daar door betrekkelijk lage onderhoudskosten, terwijl ook veel in de doe-het-zelf sfeer kan worden gedaan. De vereniging vindt een keuzesysteem voor de eigenaar-bewoner de beste oplos sing. De doe-het-zelver met het onderhoudsarme huis kan dan kiezen voor het huidige systeem van de huurwaarde- forfait (geen aftrek en lage huurwaarde), terwijl de eigen-woningbezitter met hoge onderhoudskosten kan kiezen voor het an dere systeem (wel fiscale aftrek van de onderhoudskosten en hogere huur waarde). Volgens de Nederlandse Bond van Ma kelaars in Onroerende Goederen (NBM) is van een stelselmatige ontduiking van de prijzenbeschikking voor makelaarsta rieven door NBM-leden geen sprake. Wel heeft de bond de indruk dat ongekwalifi- n s 11 121 a 41 lil 55 drie weken geleden tot uitdrukking tijdens 1 de Europese topconferentie in Kopenha- 67 15J --- 36 96 108 65 een half jaar geleden in werking is getreden, wordt stelselmatig ontdoken. Op ^verschillende manieren laten makelaars en andere bemiddelaars in onroerend goed de 26Ö 170 117 380 Kantoorkosten en advertentiekosten maken volgens de prijzenbeschikking deel uit van de courtage en mogen dus niet extra worden doorberekend. „Toch gebeurt dat. Als deze kosten voor de prijzenbeschikking bij de provisie van de makelaar zaten inbegrepen en er later bovenop worden gezet, dan wordt met de invoering van die beschikking natuurlijk geen prijsverlaging van 18 procent bereikt”, 2 aldus de vereniging. De doorberekende kantoorkosten bijvoorbeeld kunnen leiden tot een verdubbeling van de makelaarskosten. Verder zijn er makelaars die de consument meer courtage dan de wettelijk toegestane 400,50 6,18 3,85 3. veruer zijn er iucin.eictcii» uiu vic uuhduiuc4xu x™. -o- genoteei (in de meeste gevallen 1,23 procent plus 18 procent btw) laten betalen. Tenslotte heeft de jongste prijzenbeschikking.het mogelijk gemaakt, dat makelaars op voor de consument slechtere voorwaarden kunnen gaan werken dan voorheen. Er wordt in de prijzenbeschikking namelijk met geen woord gerept over de voorwaarden van dienstverlening door makelaars. „Er zit dus een levensgroot gat in de beschikking, dat snel gedicht zal moeten worden”, aldus de Vereniging Eigen Huis. Een tweede factor die de vooruitzichten voor de handel tussert Oost en West minder gunstig maakt is de economische inzinking in de Oosteuropese landen zelf. De groeipercentages zijn er de laatste jaren flink gedaald en het ziet er niet naar uit dat de produktiedoelen van 1980 zullen worden bereikt. AMERSFOORT (ANP). „De prijzenbeschikking voor de makelaarstarieven, die «5 een half jaar geleden in werking is getreden, wordt stelselmatig ontdoken. Op 4 kopers en verkopers van een huis meer betalen dan is toegestaan volgens de prijzenbe schikking”, aldus de Vereniging Eigen Huis. Sarakreek Holding (houdstermaat schappij van Amerikaans onroerend goed) heeft vorig jaar een verlies geleden van ongeveer twee ton. Dit verlies is geheel toe te schrijven aan afschrijving op reorgani satiekosten. Er zal, aldus de maatschappij, geen dividend worden uitgekeerd. Het thans lopende boekjaar zal als gevolg van de nieuwe activiteiten een ander aanzien hebben dan 1977. aldus Sarakreek Holding NV.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17