Rini Wagtmans: Gratis vervoer fans met 150 bussen naar bekerduel in Amsterdam Parc des Princes is uitverkocht Winst NEC: 4-2 sportpuntiqj hoge score Borussia Overwinning van Van der Vliet manager Van der Smissen Degradatie voor West Ham United Titel voor Monaco Onderzoek Nederlanders blijven imponeren in Ronde van Spanje Drie leiders WK-ijshocky 7>Ka u. AmroPrivérekening o F O r O „l 1 2 23 SPORT 19 7 8 M E I 3 OENSDAG Ax. liea s. Gehoord bij de Amro Bank. (17) 7 It. op alle bekende merk tapijten Ik lit an :o- O o o Amsterdam t t I de beste I j de goedkoopste r in gedrang komen et n ng va. JAN PREENEN (ADVERTENTIE) uw gen s in itie. (ADVERTENTIE) srs (ADVERTENTIE) Spanje-reis AZ kan door finale Wil AZ die door een reisbureau aangebo den Spaanse reis niet in het gedrang laten komen dan zal van Ajax öf gewonnen öf verloren dienen te worden. Is na tweemaal 45 minuten en een verlenging van twee maal 15 minuten nog geen beslissing gefor ceerd, dan zal de wedstrijd namelijk zon dagavond om kwart over acht eveneens in het Olympisch Stadion moeten worden overgespeeld. In dat geval zal zonodig opnieuw worden verlengd en als de balans dan nog in evenwicht is zullen strafschoppen worden genomen. „Aangezien de bekerfinale na tuurlijk voor de vakantie gaat, zal het uitstapje dan eventueel maar één of twee dagen korter moeten worden. We zullen daar nog een regeling voor moeten vin den”, aldus AZ-voorzitter Arie Lighthart. Ajax-speler Ruud Krol gelooft echter niet dat een tweede eindstrijd nodig zal zijn. Hoewel Ajax in 1971 tweemaal moest aantreden tegen Sparta (het eerste duel in een uitverkocht Feyenoord-stadion werd toen afgesloten op 2-2, waarna Ajax in de tweede confrontatie in het Olympisch Sta dion de winst met 2-1 naar zich toe trok) zegt Krol: „Ik ben ervan overtuigd dat er vrijdag een beslissing zal vallen. Zowel Ajax als AZ is zeker van Europa-Cupvoet- bal. Er hoeft dus niet te worden verdedigd, er kan vrijuit op de aanval worden ge speeld”. Bovendien dwong AZ Barcelona vorig jaar in de UEFA-Cup nog tot een verlen ging en een serie strafschoppen alvorens af te haken. In de KNVB-bekercompetitie heeft AZ daarentegen dit seizoen alle du els in de „normale” speeltijd met winst weten af te sluiten, hetgeen ten koste van Aanvaller Bert van Marwijk van AZ’67 gaat ervan uit dat „zijn team er gewoon alles aan moet doen om een tweede wed strijd te voorkomen”. Een feit is echter dat AZ’67 vaak extra tijd nodig heeft. Alleen al in het vorig seizoen moesten vier bekerwedstrijden, waarbij AZ was betrokken, worden verlengd. Tegen Spar ta, Roda JC, FC Groningen en FC Twente, dat de Noordhollanders uiteindelijk bui tenspel zette. Terwijl Ajax morgenochtend in Wasse naar in een trainingskamp gaat, zullen de spelers van AZ pas in de loop van vrijdag bij elkaar komen. Bert van Marwijk, die in januari in Alkmaar tegen Ajax het enige doelpunt van de competitiewedstrijd voor zijn rekening nam: „Dat AZ in de bekerfi nale staat is iets bijzonders, omdat het nooit eerder is voorgekomen. Iedereen bij ons beschouwt dat als een belevenis, zodat niemand hoeft te worden gemotiveerd”. Ook de supporters niet. Verwacht wordt dat de 150 bussen, die de gebroe ders Molenaar beschikbaar hebben ge steld om de supporters gratis naar Am sterdam te vervoeren, vol zullen zijn. Voorzitter Ligthart: „Met de mensen, die op eigen gelegenheid komen meegere kend, reken ik erop dat AZ zich gesteund zal weten door zo’n 15.000 mensen”. Ondanks die grote belangstelling rekent de directie van het Olympisch Stadion op niet meer dan 40.000 a 45.000 toeschou wers, die het seizoen voor Ajax en AZ (beide ontvangen 50 procent van de netto- recette) overigens in financieel opzicht nog behoorlijk goed zullen maken. Ajax-voorzitter Van Praag: „Deze be kerfinale komt Ajax zeker van pas. Wij hebben verloren dit seizoen. Hoeveel kan ik op dit moment nog niet zeggen, maar door die finale maken we nog veel, zij het niet alles, goed”. En Ligthart: „Financieel gezien is deze finale voor ons erg belang rijk. Vooral de laatste wedstrijden hebben we minder toeschouwers getrokken dan was gepland. Gedeeltelijk is dat toe te schrijven aan de bouw van een tribune achter een van de doelen. Normaal gespro ken hadden we tegen PSV thuis 20.000 man gehad, nu waren het er 16.000. Het gemiddelde is dit seizoen dan ook blijven hangen op 11.500 a 12.000, terwijl in de begroting was uitgegaan van 13.000 bezoe kers”. Beide voorzitters geloven niet dat de PRAAG. Titelverdediger Tsjechoslo- wakije heeft gisteravond in zijn vierde wedstrijd voor het toernooi om het we reldkampioenschap ijshockey opnieuw teleurgesteld. Voor 14.500 toeschouwers wonnen de Tsjechoslowaken weliswaar met 8-3 van de Verenigde Staten, maar indrukwek kend was het spel niet. De tussenstanden waren: 0-0, 3-0 en 5-3. De Tsjechische treffers kwamen op naam van Richter (2), Zajicek (2), Puzar (2), Novy en Cernik. Voor de Amerikanen scoorden Bennett (2) en Eaves. Voor de eerste maal in het toernooi wer den geen strafminuten uitgedeeld. In de tweede wedstrijd versloeg Zweden Finland met 6-1. De tussenstanden waren: 0-0, 0-3, 1-3. Voor de Zweden scoorden plaatsing voor het Europa-Cup Il-toernooi (volgens de reglementen van de UEFA zijn de bekerwinnaars verplicht daarin uit te komen) of het Europa-Cup III-toernooi vrijdagavond een rol zal spelen. „Als ik zelf vrijdag in het stadion zit, denk ik niet aan Europa-Cup II of III. Je denkt dan alleen maar aan het winnen van de beker, daarna zien we wel verder”. Rini Wagtmans: „In een gesprek met de heer Booy, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, is me bovendien toegezegd dat er volgend jaar in St. Wille- brord een nationaal biljartkampioenschap zal worden georganiseerd. Hoogstwaar schijnlijk een titelstrijd in het kaderspel”. PARIJS (AP). De ploegen van Ander- lecht en Austria Wien hebben gisteren aan de vooravond van hun finale-wed- strijd om de Europese beker voor beker winnaars lichte trainingen gehouden op het veld van het Parc des Princes in Parijs. Voor de competitie van de betaalde c- elftallen zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld in de eerste klasse. Haarlem speelde in Enschede met 2-2 gelijk tegen FC Twente en FC Amsterdam versloeg in Breda NAC met 1-0. In de tweede klasse won FC VW met 3-1 bij Excelsior. De Zwitser Bruno Wolfer heeft gisteren in Genève de proloog van de Ronde van Romandië gewonnen. In de individuele tijdrit over 800 meter was hij de snelste met een tijd van 1 minuut en 17.2 secon den. Tweede werd de Westduitser Klaus Peter Thaler. ride ling >t u in? ite- LEEUWARDEN (ANP). De afgebro ken partij uit de twaalfde ronde tussen Van der Vliet en Ligterink, die gisteren op de rustdag van het toernooi om het Nederlandse schaakkampioenschap werd vervolgd, is gewonnen door Van der Vliet. De stand na twaalf ronden is nu: 1. Timman en Sosonko 87a; 3. Donner 7; 4. Baljon 6‘/a; 5. Kuijpers, Böhm, Ligterink en Ree 6; 9. Hartoch en Van der Vliet 5‘/a; 11. Langeweg 5; 12. Hofland, Van der Ster ren en Scheeren 4'A> In theorie zou de verliezer in het Olym pisch Stadion, die zich nog altijd verze kerd weet van deelneming aan het Euro pa-Cup III-toernooi, in zekere zin wel eens de grote winnaar kunnen worden. In dat toernooi speelt een team (zoals PSV dit seizoen) immers twee thuiswedstrij den extra, met alle financiële gevolgen van dien. Van Praag is echter van mening dat dat facet in het treffen tussen AZ en Ajax „vanwege de eerzucht” geen rol zal spelen. Of zoals Ligthart het uitdrukt: (Van onze sportredactie) ST. WILLEBRORD.'— Rini Wagtmans gaat optreden als manager van topbiljar- ter Christ van der Smissen. Wagtmans, die kort geleden werd benoemd als bonds coach van de KNWU, heeft gisteren een driejarige verbintenis gesloten met Van der Smissen. Wagtmans gaat zijn plaats genoot in de reclamewereld pousseren en bemiddelen in demonstratiewedstrijden van de Willebrordse biljarter. Door de overwinning, die Wolverhamp ton Wanderers behaalde, is West Ham Uni ted gedegradeerd uit de eerste divisie. Het lot van West Ham was volledig in handen van de Wolves. Wolverhampton nam tegen Aston Villa al snel de leiding door John Richards. Na de gelijkmaker zette Mei Eves Wolverhampton vlak voor rust weer op winst. Bill Rafferty maakte in de twee de helft aan de onzekerheid een einde door de stand op 3-1 te brengen. LONDEN (Reuter). Voor de eerste divisie van de Engelse league werden gisteravond twee inhaalwedstrijden ge speeld. West Bromwich Albion speelde op eigen terrein gelijk tegen Nottingham Fo rest: 2-2. Wolverhampton Wanderers ver sloeg thuis met 3-1 Aston Villa. Tegen een verzwakt MSV Duisburg, dat Seliger, Worm en Diets (internationals in trainingskamp) miste, werd een verdiende overwinning van 4-2 behaald. Een zege, die vooral tot stand kwam door de aanval, die na tijden in de oorspronkelijke samenstel ling speelde. Het scoreverloop was: 1. Brüssers 0-1; 10. Posthumus 1-1; 11. Janssen 2-1; 35. Posthumus 3-1; 42. Stolzenburg 3-2; 87. Ronald Hendriks 4-2. NIJMEGEN. NEC heeft zijn eerste wedstrijd in de Europese zomercompeti tie een werkverschaffende gebeurtenis voor clubs uit landen, die zich voor het wk-eindtoernooi geplaatst hebben niet als een verplicht nummer afgewerkt. e AMSTERDAM: Hoofdweg 128 Albert Cuypstr 175-179 UITSTEKENDE KOERS BAL FSC, FC Amsterdam, Wageningen en Ex celsior de doelcijfers 11 tegen 2 opleverde. Ajax verloor alleen de eerste halve-fina- lewedstrijd van Sparta met 2-1 en reikte via Telstar, Eindhoven (7-0), Roda en Spar ta tot de doelcijfers 18-4. Mede dank zij de opvallende eindsprint in de competitie gaat Ajax, dat de beker reeds zevenmaal won (in 1917, 1943, 1961, 1970, 1971 en 1972) vrijdag licht als favoriet van start, al is aanvoerder Krol het er bepaald niet mee eens dat zijn ploeg de rol van kanshebber heeft opgedrongen gekregen: „Een beker finale staat los van alles wat er in de competitie is gebeurd. Dat AZ in de slotfa se wat minder sterk heeft gespeeld dan wij zegt me dan ook niets”. Kan ik nu via m'n Amro Privé- rekening mijn vakantiereis betalen? Dat kan heel gemakkelijk, meneer. Bijvoorbeeld automatisch. Met uw Amro Moment Krediet kunt u immers even rood staan. Kan ik via mijn Amro Privé- rekening ook de rekening van mijn dokter voldoen? Dat spreekt. Hebt u nog bankgiro’s thuis? Goed, die hoeft u alleen maar even in te vullen en naar ons op te sturen of even af te geven. HAARLEM; Gen. Cronjéstraat 4 Grote Houtstraat 166 Anegang 27a (bij de Amro Rank staan k altijd voor w klaar). Alle 50.000 plaatsen zijn verkocht en uit het noorden worden ongeveer 15.000 An- derlecht-aanhangers verwacht. De Oos tenrijkers zullen waarschijnlijk met een achterban van elf- tot twaalfduizend man aantreden. De Parijse politie doet haar best ongeveer vijf kilometer parkeerruim te te vinden voor de 300 autobussen die uit België worden verwacht. (Van onze sportredactie) ALKMAAR/AMSTERDAM. De spelers van AZ’67 hebben er alle belang bij dat de bekerfinale vrijdagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen Ajax een winnaar oplevert. Zaterdagavond vertrekt het gezelschap Alkmaar-Zaanstrekers na melijk voor een week naar het Spaanse Malaga om daar een wedstrijd tegen de tweede- divisieclub Malaga te spelen en verder uitsluitend te genieten van een vakantie. Alleen Peters, Van Hanegem en Hovenkamp blijven thuis, omdat zij zich vandaag net als de overige geselecteerden voor het Nederlands elftal moeten melden in Zeist. a- Nidi den Hertog wordt na een val door twee leden van de Guardia Civil op de been geholpen. Lundberg (2), Lindblom, Gradin, Edberg en Lundholm. De tegentreffer voor Fin land kwam op naam van Ruotsalainen. De stand na vier wedstridijden is: 1. Zweden 4- 8; 2. Tsjechoslowakije 4-8; 3. Sovjet-Unie 4-8; 4. Canada 4-6; 5. Finland 4-2; 6. West-Duitsland 4- 0; 7. Verenigde Staten 4-0; 8. Oost-Duitsland 4-0. Bert van Marwijk van AZ’67 is niet van plan om het éénjarig contract dat hem vorige week is aangeboden van zijn handtekening te voorzien. Terwijl manager Hans Kraay pas nog heeft laten weten dat Van Marwijk ,,een schitterend con tract heeft gekregen”, stelt de vleugelspeler zelf vast dat hij „er behoorlijk op achteruit gaat.” Van Marwijk kwam in 1975 in dienst bij AZ en tekende toen een driejarig contract dat dit sei zoen afloopt. „Wat ik ga doen, weet ik nog niet. Ik heb pas één gesprek gehad met het bestuur, dus ik wacht maar af.” Hr CHRISTIAN PIOT: geopereerd. CUENCA (ANP) De Nederlandse ren ners in de Ronde van Spanje blijven impo neren. Gisteren, in de zevende etappe van Torrejon de Ardoz naar Cuenca over 160 kilometer, was het Cees Bal die zich in de schijnwerpers reed. Weliswaar werd hij in de eindfase van de overwinning (wat de derde Nederlanse zege zou zijn geweest) afgehouden door de Spanjaard Perurena, maar Bal kan terugzien op een uitsteken de koers. Fons van Katwijk toonde weer eens zijn sprinterskwaliteiten door als eerste van het achtervolgende peloton be slag te leggen op de vierde plaats. De zevende etappe was de meest levendi ge tot nu toe. Eindelijk werkte het weer, dat de afgelopen dagen bar en boos was geweest, mee, hetgeen leidde tot een groot aantal vluchtpogingen. Al na dertien kilo meter ontstond er een kopgroep, waarin Fons van Katwijk en de Spanjaard Cima. Bij de ravitaillering in Rarancon, na 75 kilometer, was het peloton weer compleet. Nadat verschillende demarrages gestrand waren, zorgde Perurena voor de beslissen de ontsnapping na 109 kilometer. De enige, die de Spanjaard kon volgen was Bal. De grote massa zette de achtervolging in en slaagde er zowaar in Cees Bal in te lopen. De Zeeuw reageerde echter onmiddellijk en liet het peloton voor de tweede keer achter zich. De achterstand op Perurena was intussen te groot geworden. De Spaanse veteraan arriveerde als eer ste op de top van de enige heuvel die in de etappe was opgenomen (de Cabrejas, der de categorie met een hoogte van 1150 me ter), met een voorsprong van ruim 20 mi nuten op het tijdschema en behield zijn voorsprong tot aan de eindstreep in Cuence. Cees Bal reed in de slotfase ijzersterk en wist Perurena tot op 26 seconden te bena deren en veroverde zo een voorsprong van I. 41 minuut op bet peloton, waaruit de Fransman Gilbert Chaumaz ten lange les te nog wist te vluchten. De uitslag van de zevende etappe is: 1. Domin go Perurena (Spa) 3.59.07; 2. Cees Bal (Ned. 3- 59.33; 3. Gilbert Chaumaz (Fra.) 4.00.38; 4. Fons van Katwijk (Ned.) 4.01.17; 5. José Luis Viejo (Spa.) 4.01.17; 28. Jos Schipper; 51 Roelof Groen; 57 Jan Breur; 64. Co Moritz; 65 Ad Prinsen z.t.; 82. Nidi den Hertog 4.02.38. Algemeen klassement: 1. Ferdi Vandenhaute (Bel.) 25.49.35; 2. José Pesarrodona (Spa.) op 0.27; 3. Enrique Martinez-Heredia (Spa.) op 0.49; 4. Bernard Hinault (Fra.) op 0.53; 5. Jean-Rene Bernaudeau (Fra.) op 0.55; 7. Jos Schipper (Ned.) op 2.25; 27. Cees Bal op 8.06; 41. Ad Prinsen op II. 03; 58. Fons van Katwijk op 19.58; 72. Co Moritz op 32.57; 73 Jan Breur op 33.18; 80. Roelof Groen op 41.53; 84. Nidi den Hertog op 1.10.03. Puntenklassement: 1. Ferdi Vandenhaute 90; 2. Javier Elorriaga (Spa.) 70; 3. Ad Prinsen 68; 4. Fons van ICutwiik SR: 7 Ins S»nhiv»n«*r FRANKFORT. De Westduitse voet balbond (DFB) heeft gisteren bekendge maakt, dat een onderzoek zal worden in- - gesteld naar de gang van zaken tijdens de wedstrijd Borussia Mönchengladbach- Borussia Dortmund. Zoals bekend moest de thuisclub die ontmoeting met grote cijfers winnen om de kans op het landskampioenschap te behouden. De ploeg uit Mönchengladbach stond voor de moeilijke opgave om in de laatste competitiewedstrijd elf doelpunten meer te maken dan rivaal FC Köln. De wedstrijd eindigde in de grootste overwin ning, die ooit in de bundesliga werd geno teerd (12-0), maar Borussia Mönchenglad bach veroverde de titel niet, omdat Köln vijfmaal scoorde. Een uit zes personen bestaande commissie moet nagaan waar- pm de spelers van Borussia Dortmund zich zo passief opstelden tijdens de wed strijd. Bewijzen voor omkoping heeft de bond niet. De monsternederlaag heeft in het kamp van de Dortmundse club al voor de nodige beroering gezorgd. Trainer Otto Rehhagel werd zondag door het bestuur geschorst. Hij wordt tijdelijk vervangen door oud-international Sigi Held. Alle spe lers hebben een boete gekregen van ruim 2.000 gulden. Monaco is gisteren voetbalkampioen van Frankrijk geworden. De laatste wed strijd op eigen veld tegen Bastia werd met 2-1 gewonnen. Ondanks het feit dat Mona co het beste van het spel had, bleef de i twijfel tot de laatste seconde bestaan, want bij een tegendoelpunt zouden de kansen op het kampioenschap verkeken zijn. Zo ver kwam het niet. Gelukkig voor Monaco, want naaste concurrent Nantes had zijn laatste kans met een overwinning van 6-1 op Nice niet verspeeld. De degradanten werden op de laatste speeldag ook bekend. Lens en Troyes vergezellen, ondanks over winningen tegen respectievelijk Reims (3- i 1) en Valenciennes (2-1), Rouen naar de tweede afdeling. Christian Piot, de doelman van Stan- I dard Luik, is gisteren in Lyon geopereerd 1 aan de gescheurde banden van de linker- knie. Piot, die een jaar geleden geblesseerd raakte, is reeds twee keer in België geope reerd. De behandelende chirurg, professor Trillat, heeft de Belgische doelman verze kerd dat hij zijn beroep zal kunnen hervat- ten. Piot keert morgen of vrijdag terug naar België. De knie zal gedurende één maand in het gips moeten blijven. Ray Clarke, de recentelijk door Ajax van Sparta overgenomen Engelse spits, speelt volgende week dinsdag niet mee met het team van Engeland-B. De Britse bondscoach Ron Greenwood, die de op dracht heeft om zijn land over vier jaar naar Spanje te leiden, waar dan de we reldkampioenschappen worden gehou den, had Clarke in eerste aanleg opge roepen. Bert van Marwijk (rechts): „We moeten er gewoon alles aan doen om een tweede wedstrijd te voorkomen”. ZAANDAM: Gedempte Gracht 44 Aj r I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23