1 3 VN-commissie wil sancties tegen Z-Afrika ZANU op MOEDER EN DOCHTER Personeelsbeleid NS funest voor Israel ontslaat gouverneur Duizenden doden FRANSEN HERDENKEN STUDENTENREVOLTE literator gearresteerd L bij staatsgreep in Afghanistan Indonesische bedrijf Rhodesië heft PRESIDENT VRAAGT ISRAEL VERZACHTING STANDPUNTEN I VAKBOND: Voor zichzelf gesproken Wiegel: bezuinigingen zullen hard aankomen Dode muis vergiftigt twintig kinderen FILMSTERREN HET ACHTERHUIS Ml 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 M E I 3 WOENSDAG >roken Iverval en gister- een post- t tiend ui- l de over- srs dwon- an liggen toen ze te weinig 1 Tegel verbod op ZAPU en Ingeval nadat de afgelopen maanden onder de de Tonge id de 34- je om het jkspolitie door een Ift reed. □billijk duktie, vasser nodig beeldin- nen met produk- id. Dit is 'oor het Volgens emming de om- aarten CAIRO/BEIROET. (Reuter en UPI) De Egyptische president Sadat heeft gisteren in een toespraak tot ongeveer 20.000 Egyptische arbeiders president Carter van de Verenigde-Staten geprezen en hem een man van beginselen genoemd. Sadat, die in de hoofdstad Cairo sprak, zei verder dat hij bereid was de vredesbesprekingen met Israel te hervatten als de Israëlische premier Begin zijn standpunten ver zacht. winning rden naai ig. Als de Cl wordt en binnen ;n als de ?eeds bin- k, aange- ejSj dat Israel zich moet terugtrekken uit de ENCI de bezette Arabische gebieden en dat i De Egyptische president herhaalde zijn De kabinetsplannen van Sadat komen A Een fel sprekende president Sadat voor 20.000 Egyptische arbeiders. Nederland was een van de landen die (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) d gevon- I leeft het lationale wonnen, tn tabak minuten houden, nevrouw ederland :t Neder- tegel ont- lerlandse ig van de is, Henri d ™.an’ EgyPte vasthoudt aan het beginsel van het «hygiëne jen werk van Mar- bevolking een groeiend ongeduld ontstond over het binnenlands beleid van de rege- totaal wonen zo’n-half miljoen zwarte Rho- desiërs in dergelijke dorpen. Enkele van zijn gedichten zouden beledi gend zijn voor het Soeharto-regiem. Vorige week stelde Rendra de regering verantwoordelijk voor een indicent tijdens een voordracht van hem. Toen hij voor een .publiek van 2500 mensen gedichten voor las, werden er rookbommen gegooid. Vijf mensen raakten toen gewond. Bij die gele genheid zei de Rendra zich niet te zullen laten intimideren. De twee officieren die voor het gebeuren verantwoordelijk waren, zullen worden vervolgd, zo is gisteravond in Tel Aviv meegedeeld. TEL AVIV (AFP). De Israëlische mi litaire gouverneur in Cis-Jordanië, gene raal David Hagoel, is van zijn functie ontheven. Dit is gisteren door een woord voerder van het ministerie van Defensie in Tel Aviv meegedeeld. DJAKARTA (Reuter). De befaamde Indonesische dichter en schrijver W. S. Rendra, is maandag gearresteerd, zo heeft een legerwoordvoerder gisteren meege deeld. ring. In kranten werd ook regelmatig ge vraagd om een kabinetsreorganisatie. In een reactie op de rede van Sadat heeft de Syrische staatsradio gisteren aange drongen de Egyptische president aan de kant te zetten. In tegenstelling tot Sadat noemde de Syrische radio de Amerikaan se president „vijandig tegenover de Arabi sche zaak.” VN-secretaris-generaal Waldheim heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties om meer troepen voor Zuid-Libanon gevraagd. Hij wil het VN-leger van 4000 op 6000 man brengen. De Fidzji-eilanden, Iran, Ierland en Nigeria hebben aangebo den troepen te leveren. PARIJS. Deze maand herdenken de Fransen de studentenopstand van mei 1968, die ook door andere groepen voor eigen doel werd aangegrepen en tot een bijna-revolutie uitgroeide. En hoewel dit jaar weinig actualiteiten aanleiding geven tot een herdenking van dat adembenemende meifeest, is het ditmaal tien jaar geleden en daarom staan de kranten er vol van. De algemene conclusie: het lijkt geen tien, maar honderd jaar geleden. „Mei ’68” is al lang en breed bijgezet in de geschiedenis boekjes, net als de slag bij Waterloo, of de slag bij Verdun. De studenten van ’68 zijn nu gezeten burgers met kinde ren die de verhalen uit de monden van hun ouders horen tot ze er zot van worden. De generatie van de barricaden voelt zich verenigd in een soort adeldom, die een enkeling er zelfs toe bracht zijn deelname aan de opstand op zijn visitekaartjes te laten drukken. Wat de gevolgen waren van deze volkomen onverwach te, overrompelende opstand, is een vraag die de gemoede- KABOEL (UPI/AP). Bij de staats greep de vorige week in Afghanistan, zouden tenminste drieduizend mensen zijn gedood. Een reiziger die gisteren uit de Af ghaanse hoofdstad in de hoofdstad van Iran, Teheran, arriveerde, sprak van „een van de bloedigste staatsgrepen in de jongste geschiedenis”. Ooggetuigen noe- de leeftijd waarop ze nu zijn, wordt er weinig of geen bezwaar meer gemaakt als de zoon des huizes zijn vriendinnetje mee naar zijn kamer neemt, en omgekeerd. Maar met dit alles is de lijst van doorbraken voor de studenten wel ten einde. Van het direct na ’68 ingevoerde systeem van medezeggenschap van de leerlingen in de schoolbesturen is praktisch niets meer over. De univer- siteit van Nanterre, waar de opstand begon, is nu een van de braafste en oplettendste universiteiten van het land. En hij is nog steeds van beton en nog steeds een getto. Blijft onder de deelnemers van toen een soms mystiek gevoel van heimwee en vertedering. Het ging tenslotte om het bereiken van doelen die in geen enkele samenleving bereikbaar zijn. De arbeiders in de fabrieken, wier mede werking onder invloed van hun bonden aanvankelijk schoorvoetend was, hebben wellicht nog de meeste voor delen uit de strijd overgehouden. De relatie werkgever- werknemer is na mei ’68 voorgoed gedemocratiseerd. Niemand kan meer de baas zijn op grond van traditie alleen. Om te regeren dient een „patron” zijn gezag te ontlenen aan kennis, begrip en overtuigingskracht. LONDEN (UPI). De Britse premier Callaghan heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat de Britse chef-staf maarschalk Cameron voor zichzelf sprak, toen deze onlangs tegen een aantal Chinese officie ren in Peking Moskou een gemeenschap pelijke vijand noemde. Op deze uitspraak kwaïnen reacties zowel uit Moskou als uit eigen Britse politieke kring. Dit schreef het dagblad „Fraternite- Matin” gisteren. Het incident speelde zich af in een dorp op ongeveer 100 kilometer ten noorden van de hoofd stad Abidjan. Ongeveer 40 kinderen die dezelfde saus hadden genuttigd, zijn per helikopter naar een ziekenhuis in Abidjan gebracht. De verkoopster van de saus ligt zelf ook in het ziekenhuis. Zij is in coma geraakt. zich van stemming onthield. De commis sie vraagt om onvoorwaardeljke terug trekking van Zuid-Afrika uit Namibië. Met het doel Zuid-Afrika tot die terug trekking te dwingen, dringt de commis sie er „sterk op aan de meest drastische maatregelen te nemen, waarbij inbegre pen uitgebreide economische sancties, een olie-embargo en een wapen-embar- go”. Ze vertelt dan dat haar vader haar hele filmsterrenverzameling tevoren al meege nomen had, en dat ze, na met een lijmpot en kwast de hele muur bestreken te heb ben, van de kamer één plaatje heeft ge maakt. Welke filmsterren waren haar fa vorieten, zeventien jaar voordat zijzelf door Milly Perkins in „The Diary of Anne Frank” werd uitgebeeld? Ginger Rogers, Ray Milland, Greta Garbo, Lily Bouw meester in „Ergens in Nederland”, Heinz Rühmann de jolige acteur, wiens vrolijk spel reeds menige film tot een groot succes maakte”), en Deanne Durbin, die twee keer op de wand voorkomt, een keertje in „First Love” met Robert Stack (voor ons TV-kijkers vooral bekend uit de serie „The Untouchables”). Het is overigens niet An- ne’s volledige collectie, kort na de eerste uitgave van „Het Achterhuis”, in juni 1947, toen bezoekers aan het huis nog vrij hun gang konden gaan, is er veel van de muren geplukt, en bijvoorbeeld ook de oude land kaart boven de draaibare boekenkast die mee moest helpen de deur daarachter on zichtbaar te maken, is niet meer de echte oude landkaart van Zuid-Nederland en België (zoals hij in miniatuur nog op de maquette staat afgebeeld), maar een ande re kaart van een ander gebied. De echte is gestolen. De bewaard gebleven foto’s zitten nu veilig achter glas, maar nog op het oor spronkelijke behang, terwijl de rest van de kamer met een ander behang, maar wel uit dezelfde tijd is behangen, dat Rath en Doodeheefver nog had liggen. De kern van het Anne Frank Huis, het Achterhuis, is in feite het onooglijkste museumpje ter we reld, juist omdat het zoveel mogelijk in zijn oude staat gehandhaafd wordt, en het had daarom voor de hand gelegen dat de Ja panners, die immers alles zo goed kunnen namaken, er voor die tentoonstelling een Kienholzachtige replica van zouden ma ken. Wij hebben in Amsterdam tenslotte ook een huis in Pompeji uit 79 na Christus natuurgetrouw gekopieerd! Maar nee. In hoeverre het Achterhuis in de film naar waarheid is nagebouwd, zal ik u vrijdag wel vertellen. ,1 In Tyrus, in Zuid-Libanon, hebben Pa lestijnse guerrillastrijders gisteren een ka zerne waar Franse VN-troepen zijn gele gerd, onder vuur genomen. Volgens de Franse militaire attaché in Beiroet, duur de de beschieting een uur. Een Franse soldaat zou zijn gedood. trijfel door Nico Scheepmaker^ Mei ’68 lijkt honderd jaar geleden Ginjaar zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen. Sadat deelde zijn gehoor ook mee dat hij premier Mamdouh Saleh opdracht heeft gegeven tot onmiddellijke reorganisatie van het Egyptische kabinet. Volgens de president zal het nieuwe kabinet vooral I moeten ijveren voor stijging van de pro- een verlaging van de prijzen en hogere lonen. Speciale aandacht zal wor den besteed, zo zei Sadat, aan het plan om grote delen van de Sinaï-woestijn vrucht baar te maken: „De groene revolutie is een operatie die een mensenleven in beslag zal nemen. Door die revolutie zal de produktie toenemen en zullen wij onze economische problemen te boven komen”, aldus het Egyptische staatshoofd. ren sindsdien bezig ifeeft gehouden. Een van de Parijse ochtendbladen had het idee middelbare scholieren van nu te vragen naar hun mening; dat zijn de kinderen die tijdens de opstand nog maar net tot tien konden tellen. Enerzijds herinneren de kinderen zich dingen die slechts in verwijderd verband staan tot de idealen van de revolu tie: mamma die de hele dag met haar oor aan een transistorradio zat om te horen of pappa al doodgescho ten was, een andere pappa die almaar op jacht was naar benzine, of ouders die door de ontwrichting van het leven de hele dag thuis waren, wat de kinderen een feest vonden en: „Eindelijk hadden ze eens tijd met ons te praten en van die tijd af begrijpen we elkaar beter.” De meeste ondervraagde middelbare scholieren van nu vertellen dat de verhoudingen bij hen thuis wat losser zijn geworden. Er mag aan tafel over politiek worden gepraat. En er zijn zelfs vriendschappelijke ruzies, die vroeger ondenkbaar waren in deze milieus. Een van de teenagers vertelt dat op alle foto’s van voor ’68 pappa steeds met een das stond afgebeeld, na ’68 nooit meer. Vooral de grote opruiming onder de seksuele taboes is een verwor venheid. Waar zowat alle ondervraagden over spreken op Nijsen is iaar man n toen zij ïktrische gisteren ilde een m zo is jes bloot ir benen warming aor haar men de sfeer in Kaboel „angstig”. Radio-Kaboel maakte gisteren het nieuwe kabinet bekend. Zoals twee da gen geleden al werd bekendgemaakt is Nur Mohammed Tarakki staatshoofd en premier geworden. Vice-president en vi ce-premier is Bahdrah Karmal en minis ter van Buitenlandse Zaken is Hafizullah Amir. In totaal zijn er 20 ministers benoemd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Vice-premier Wiegel heeft gisteravond voorspeld dat de bezui nigingsoperatie, die het kabinet op het ogenblik voorbereidt, hard zal aankomen. Op een WD-bijeenkomst in het Zeeuwse Kapelle zei Wiegel dat het kabinet beslis singen moet nemen die hard zullen vallen. „Hard, omdat elke minister (uitgezonderd de minister van Financiën) liever meer geld ter beschikking heeft dan minder. Hard ook omdat zowel het parlement als de belangengroepen eerder zijn ingesteld op meer financiële middelen op hun ter rein dan minder”. Volgens Wiegel zal de bezuinigingsope ratie des te zwaarder vallen omdat de uitbarsting van de collectieve uitgave van de laatste vijf jaar in zijn ogen nu moet worden opgevangen en omgebouwd. Maar, zo zei Wiegel, de bezuinigingsopera- t»e zal evenwichtig samengesteld zijn. Iedereen zal zijn steentje moeten bijdra gen en de sterkste schouders zullen de zwaarste lasten moeten dragen. NEW YORK (Reuter). Een VN-com missie die zich bezighoudt met Namibië (Zuidwest-Afrika) heeft gisteren met 88 stemmen voor, geen stemmen tegen en 18 onthoudingen, een aanbeveling aan de Algemene Vergadering goedge keurd, waarin om economische sancties tegen Zuid-Afrika wordt gevraagd. Spek be nd bij de i jaar tijd nvoudigd minister hogingen i als bor- lontreal. jkregen. generaal et verla- n verdo- landeld, SALISBURY (AP/AFP/UPI). De uit voerende raad in Rhodesië heeft gisteren het verbod op de ZANU (Zimbabwe Afri can National Union) van Robert Moegabe en op de ZAPU (Zimbabwe African Peop les’ Union) van Joshua Nkomo opgeheven en deze twee bewegingen opgeroepen de guerrilla tegen Rhodesië te staken. A- Moeder Gracia heeft er duidelijk meer lol in dan dochter Caroline, toen beiden van een lunch in een gelegenheid in Boston in de Verenigde Staten, terugkeerden. Prinses Gracia van Monaco ontkende overigens, dat moeder en dochter aan het winkelen waren geweest voor de aanstaande bruiloft van Caroline. UTRECHT (ANP). Het personeelsbe leid van de Nederlandse Spoorwegen is funest voor personeel en bedrijf. Het is te voorzichtig en te bekrompen en het houdt onvoldoende rekening met de hoogte van het ziekteverzuimpercentage, de vakan- tiegaranties, tussentijdse afkeuringen, overlijden en de sterke vergrijzing van het personeel. Er wordt op geen enkele wijze tegemoet gekomen aan de dringende wens van het personeel ofn te kunnen werken op basis van een voldoende opgeleide for matie. Dat schrijft de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) in het bondsblad „Recht Spoor”. Volgens de FSN wringt de NS-directie zich in allerlei bochten om aan te tonen dat het allemaal wel losloopt met de personeelsvoorziening. ier in de /O-kaar- wens te lt dat hij ipier is In het Anne Frank Huis op de Prinsen gracht in Amsterdam staat in een glazen kastje de gouden Oscar die Shelley Win ters kreeg voor haar spel in de film „The Diary of Anne Frank”, die morgen wordt uitgezonden. Shelley Winters kreeg de Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol, te weten mevrouw Van Daan, een van de acht onderduikers in Het Achterhuis. An ne zat daar van 5 juli 1942 tot 4 augustus 1944, toen de Duitsers, kennelijk door ver raad, rechtstreeks op de boekenkast af liepen die de deur verborg waarachter zich het Achterhuis bevond. Die boekenkast is onlangs nauwkeurig opgemeten door Ja panners, die in juli een tentoonstelling aan Anne Frank wijden. Ze zijn blijkbaar niet van plan het hele Achterhuis voor die tentoonstelling na te bouwen, met de slaapkamer van vader Otto en moeder Edith Frank, de kamer van Anne die ze deelde met de tandarts Dussel, de „badka mer”, de slaapkamer van de heer en me vrouw Van Daan die tegelijk als keuken en eet- en woonvertrek diende, Peter van Daans kamertje en de zolder met het raam van waaruit Anne graag naar de Westerto- ren keek. Zelf schreef ze daarover, op 11 juli 1942: „Vader, moeder en Margot kunnen nog steeds niet aan het geluid van de Westerto- renklok wennen, die om het kwartier zegt hoe laat het is. Ik wel, ik vond het dadelijk fijn en voor ’s nachts is het zoiets ver trouwds”. Ik heb pas veel later beseft dat Anne Frank en ik dat geluid van de Westertoren- klok gemeenschappelijk hebben ervaren. Ik zat vanaf september 1943 op de le HBS met 5-jarige cursus B op de Keizersgracht, recht tegenover het kamertje van Anne Frank, zij het dat er nog een huizenrij aan de overzijde van de Keizersgracht tussen zat. Ik heb het gisteren even, stapvoets, uitgerekend: wij hebben, althans overdag, een jaar lang gelijktijdig op 110 meter afstand van elkaar naar het slagwerk van de Westertorenklok geluisterd, elk kwar tier sloeg hij even, enerzijds om mij eraan te herinneren hoe lang de lessen nog duur den, en anderzijds om haar eraan te herin neren hoe lang zij daar nu al vast zat. In wat overigens als de villa van de onderduikadressen mocht worden be schouwd, zoals ik weer eens besefte toen ik al die kamers en kamertjes gisteren door liep. Anne zelf besefte dat trouwens ook, zoals blijkt uit wat ze, nog geen week nadat ze in Het Achterhuis zat, daarover schreef: „Het Achterhuis is als schuilplaats ide aal. Hoewel het vochtig is en scheefgetrok ken zal men nergens in Amsterdam zoiets geriefelijks voor onderduikers ingericht hebben, ja misschien zelfs nergens in heel Nederland”. Het ontslag van Hagoel komt na het incident van 21 maart, toen in Beith Djal- lah een Israëlische officier een traangas granaat wierp in een klaslokaal waarin hij de, Arabische, leerlingen had opgesloten. Zeven kinderen werden gewond van wie er vijf nog steeds onder behandeling zijn. Het rapport dat Hagoel op verzoek van Arabische autoriteiten in Beith Djallah over deze affaire uitbracht, blijkt nu on- indale *°?digte?n: t Walter lippijnse en. Hij tarbij hij ABIDJAN (AFP). Twintig kinderenin de leeftijd van twee tot zes jaar, zijn maandag in Ivoorkust over leden na het eten van een saus waarin een muis was gevallen die was overle den aan rattegif. De legalisering van de ZANU en de ZAPU wordt gezien als een eerste stap van het interim-bewind in Salisbury, naar beëindiging van de nu zes jaar durende e guerrilla-oorlog. De uitvoerende raad, die riCltClt bestaat uit Ian Smith, Bisschop Moezore- wa, dominee Sithole en het stamhoofd Chirau, liet weten, dat de veiligheid wordt gegarandeerd van alle guerrillastrijders die de wapens neerleggen: „Er zijn regelin gen getroffen voor hun terugkeer naar hun haardsteden”, aldus een communiqué gisteren. De raad kondigde bovendien aan dat binnenkort de zogeheten „beschermde dorpen!’ gaan verdwijnen. Beschermde dorpen zijn versterkte nederzettingen waar dorpelingen gedwongen worden zich te vestigen met het doel de guerrilla’s hun punten van bevoorrading te ontnemen. In Nigeria onlusten men. Het agos drie neer dan Dit meldt )e onlus- 1 a nemende HlllltairC ging van OMX......

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3