Actiegroepen ernstig verontrust n Roland Helmer gaat naar Laktheater in Leiden Fietser gewond bij val tussen wal en schip In boekencollectie nu ook Spaanse taal lectuur in TUINPROBLEMEN? Iwusl burgerlijke stand I As. vrijdag en zaterdag zijn al onze afdelingen normaal geopend. Wlill I It ill X SECRETARIS WITTE TEJATER Hout- en Bouwmaterialen Koopavond voor moederdag Harmenjansweg 19 BIBLIOTHEEK VELSEN-NOORD BIEDT MEER SERVICE Werkgroepen Velsen 4WOENSDAG (Van één onzer verslaggevers) DE KROON OP UW TUIN Tel. 023-310612-310214 I TEERVILT BITUMENVILT ASFALTPAPIER NEDIOL PASTA Openingstijden: dagelijks van 7 00-17.00 uur zaterdags van 8.00-12 00 uur IJMUIDEN. Noodzakelijk geachte on derzoeken met betrekking tot de haalbaar heid van door de Commissie Open Beraad aangedragen ontwerpen voor havenfacilitei ten aan de noordoever van de IJmond zullen slechts globaal worden uitgevoerd. De Direc- teur-Generaal van Rijkswaterstaat voelt er niets voor zogenoemde modelonderzoekin- gen gezien de kosten en vooral de tijd die daarmee gemoeid zijn. VELSEN-IJMUIDEN X f X X. Rijk zal provinciaal besluit over voorhaven beïnvloeden Zonnewijzers i V IJMUIDEN. Roland Helmer, secreta- ris van de Stichting Witte Tejater, zal met .mill ROLLAND HEIMER (ADVERTENTIE) KEUR b.v I ingang van het nieuwe seizoen zijn func tie neerleggen. De 26-jarige IJmuidenaar, momenteel als stafkracht verbonden aan de Stichting Jeugd en Muziek te Haarlem, is per 1 augustus benoemd tot coördinator van het Lak-theater in Leiden. srder van ise maat- t de non- •ikanen”. Van der ingen als De Vereniging Milieudefensie IJmond te Heemskerk, het IJmuidense Anti-Voorhaven Komité en de Stichting Leefbaar Wijk aan Zee hebben zich uiterst critisch opgesteld tegenover deze beleidslijn. Zij vrezen dat door de bemoeiingen van de Rijks Planologische Dienst (RPD) (die ten behoeve van de Voorhavenplannen een aantal van het bibliotheekwezen waren opgeno men. De grootte van de collectie is voor de bibliotheekleiding een beetje nattevinger- werk. De gemeente Velsen stelde vorig jaar vijfduizend gulden extra beschikbaar voor „lectuurvoorziening onder buitenlan ders” waar in Velsen-Noord de Spanjaar den als eersten profijt van trekken. Als vaste begrotingspost schept dit bedrag ruimfe voor uitbreiding van de buitenland se collectie in de komende jaren. De nood zaak van een groter aantal Spaanse boe ken moet nog blijken in Velsen-Noord waar bij de opzet van een „Spaanse afde ling” uit Heemskerkse ervaringen lering is getrokken. De bibliotheek aan de Benelux - laan in Heemskerk begon een jaar geleden eveneens met vierhonderd Spaanse boe ken die daar redelijk snel rouleren. Bezoekers van de open dag (zaterdag tussen vier en zes uur ’s middags) mogen hun voorkeur uitspreken voor een vaste krant en een tijdschrift in de Spaanse taal die straks bij andere periodieken ter inza ge worden gelegd. „Volwassen Spanjaar den weten de weg naar de bibliotheek nog niet te vinden. Spaanse kinderen wel en die kunnen hun ouders over hum drempel vrees heen helpen”, zegt Marja de Groot die grote verwachtingen heeft van de „open dag” die met Spaanse muziek zal worden opgeluisterd. Zowel tijdens zijn lerarenopleiding als gedurende de periode dat hij in de gelede ren van het Witte Tejater werkzaam was, heeft Helmer zich actief bezig gehouden met de ontwikkeling van tal van culturele activiteiten in Velsen. In de ontwikkeling van het alternatieve Witte Tejater heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Het zou gewoon een stuk voldoening zijn als de taak wat zou worden verlicht”. Hoewel aan één kant tevreden met zijn nieuwe betrekking vertelde hij toch niet helemaal content te zijn met het moment waarop hij genoodzaakt wordt zijn werk zaamheden voor het Witte Tejater aanmer kelijk te verminderen. „We zijn zo ontzet tend gegroeid dat het gewoon noodzake lijk wordt dat er twee of drie vaste staf- krachten zouden moeten worden aange steld. Zolang dat niet is gebeurd wordt er geleidelijk aan toch wel een erg zwaar beroep gedaan op de mensen die dit als hobby tot ontwikkeling hebben gebracht. De jongeman raakte tussen de wal en het schip en is met een diepe kaakwond in het Zeeweg Ziekenhuis opgenomen waar hij nu nog voor onderzoek verblijft. De jongeman fietste rond half acht rond aan de noordkant van de Vissershaven waar het marinevaartuig toen net aan het afmeren was. Een bemanningslid had de tegenwoordigheid van geest hem na zijn val direct bij zijn jasje te grijpen en aan boord te trekken. VELSEN. In verband met moeder dag, zondag 14 mei, zijn de winkels in de gemeente Velsen donderdag 11 mei ge opend. Die avondopenstelling duurt van zeven uur tot negen uur. Tussen zes en zeven uur zijn de winkels gesloten. Deze regeling is in overeenstemming met de wensen van het bestuursoverlegor- gaan van de ondernemerscentrales in Vel sen, Beverwijk en Heemskerk en geldt derhalve ook voor beide laatstgenoemde gemeenten. OVERLEDEN: E. Seijner, 78 jr., weduwe van G. J. Eijs, Rotterdam, J. H. van der Hoek, 76 jr., weduwe van G. Pirovano, Driehuis, J. J. Jabroer, 87 jr., Weduwnaar van C. M. Warmerdam, Santpoort. ig voor ktober- ;n deze gen be- ember- direc- PZEM :schap- kt ura- icht ir. aroble- it moe- fs aan -direc- W ijs heeft alles om tumproblemen in een handomdraai op te lossen. Loop eens binnen bij een van onze 5 ïumspecjaalzaken voor een seizoen met méér tumplezier! Barbecue/Bloembakken/Tuinboeken/Broeikassen/ Fonteinen/Gazonverzorging/Tuingereedschap/ A Maaimachines/Meststoffen/ F* Tuinmeubelen/ Tuin ver lichting/Zaden/ verwacht. Wel voorziet men ruimtelijke problemen als gevolg van de pendel die door de aanleg van een Voorha ven op gang wordt gébracht. „Geen Voorhaven” bete kent enige stijging van de werkeloosheid maar een verlichting voor het planologische beleid. De invloed van de resultaten van de rijks-werkcommis- sie op de besluitvorming heeft, volgens de actiegroepen, een wijziging van de procedure tot gevolg. Bij de vaststel ling van de nota Amsterdam-Noordzeekanaalgebied, in juni 1979, zetten de actiegroepen een vraagteken waar het gaat om de vraag of dat nog wel een pure GS-zaak zal zijn. Over de bepalende stem die Amsterdam als gemeente in de Open-Beraadplannen heeft gehad stellen de ac tiegroepen zich onveranderd sceptisch op. Het wordt de hoofdstad nog steeds kwalijk genomen dat zij zich het recht voorbehoudt op het oorspronkelijke voorhaven- projekt terug te vallen als aan de door haar gestelde „eisen” niet wordt tegemoet gekomen besluitvorming over het graven van een vaargeul is op korte termijn noodzakelijk. De overige deelnemers in het Open Beraad mogen het projekt in feite niet onmogelijk maken en over een voor Amsterdam aanvaardbare oplossing voor een containerhaven aan de zuidzijde van de IJmond dient binnen of buiten het Open Beraad verder te worden gestudeerd. Dat zijn de belangrijkste door Amsterdam gestelde condities, die, volgens de actiegroepen, het er gste voor de IJmond doen vrezen. Kamer- Houwe- 'olg van m eigen sterker hij be- ir De zeereep aan weerszijden van de monding van het Noordzeekanaal. Actiegroepen vrezen dat de „Voorha ven” die hier ooit is afgewezen op geraffineerde wijze in verknipte vorm toch zal worden gerealiseerd. ictorcen- le laatste laatrege- er hier taken en I maken, vel weer >ok deze t, dat de ewust is lats is en taat van iten als 1 ebben”. s in Do- /an een ties van :de Sta- van het :ht ver- centra- Moch- srgelijk >or Do- e splijt- e jaren In een brief gedateerd 20 maart geeft de directeur- generaal als reden voor de korte tijdsduur van zoge noemde vervolgonderzoeken dat voorkomen dient te worden dat een nader onderzoek naar de verschillende merites van het plan Noordoever uit het Open Beraad zich jaren zal gaan voortslepen. Die vervolgstudies hebben betrekking op de consequenties van de uitvoe ring van de plannen voor verkeer en milieu, de water loopkundige haalbaarheid en de nautische aspekten, het tijdrooster voor mogelijke uitvoering van de plan nen en de financieel-economische aspekten. Amsterdam, Singel 508.X— Amstelveen, Winkelcentrum Binnenhof. Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk. Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof. Leidschendam, Winkelcentrum Leidsenhage. IJMUIDEN. Een 13-jarige IJmuide naar reed dinsdagavond met zijn fiets pardoes in de Vissershaven tijdens het afmeren van de mijnenveger „Houtepen". Marokkanen en Italianen) vormen de Spanjaarden numeriek de belangrijkste groep. „De hoogste tijd om ook voor de volwas senen onder hen iets aan lectuurvoor ziening te doen” zegt bibliothecaresse Mar ja de Groot die tot nu toe alleen voor jeugdige Spanjaarden met Spaanse lec tuur op tafel kon komen. De Openbare Bibliotheek Velsen betrekt sinds vorig jaar heel mondjesmaat Spaanse jeugdboe ken van de Landelijke Bibliotheek Centra le. Voor de kinderboeken in deze leencol- lectie komt nu een vaste voorraad voor heel het Spaanse lezerspubliek in de plaats. Bij de samenstelling van de Spaanse collectie is afgegaan op titellijsten met verkorte inhoud die ooit in het Infoblad (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De openbare bi bliotheek in Velsen-Noord schiet met zijn lectuurvoorziening tekort tegenover de Spanjaarden. Daar gaat binnenkort ver andering in komen. De boekenvoorraad is onlangs met vierhonderd Spaanse titels uitgebreid. De Spaanse inwoners van Vel sen-Noord worden op 6 mei op de boeken voorraad in hun landstaal attent gemaakt tijdens een „open dag” In de bibliotheek aan de Wijkerstraatweg waarvoor alle honderdzestig Spaanse gezinnen in het dorp schriftelijk zijn uitgenodigd. Vierhonderd titels op een boekenbezit van circa zeventienduizend is mondjes maat maar voor de bibliotheek reden ge noeg voor wat tam-tam. Het bevolkingscij fer van Velsen-Noord ligt iets boven de zesduizend. Onder-de buitenlandse gastar beiders in het dorp (Spanjaarden, Turken, ir Spaanse inwo ners van Velsen- Noord die met lec tuur in hun lands taal aan hun trek ken komen in de bibliotheek aan de Wijkerstraatweg. GEBOREN: I. Visser-Sierink, z„ IJmuiden, C. G. Kra- mer-Wassing, d., IJmuiden, G. A. Iskes- Dankers, z., IJmuiden, A. Prins-Velthuij- sen, z„ IJmuiden, E. C. M. van der Zant- van Rosmalen, Z. Velsen (zuid), L. P. H. van Dooren-van Rooy, z. IJmuiden, W. A. M. Schipper-Domenie, z. IJmuiden, E. H. Vennik-Beumer, z. Driehuis. werkgroepen in het leven heeft geroepen) de denkbeel-1 den op rijksniveau worden doorgespeeld naar GS van Noord-Holland. Daar zullen die denkbeelden worden verwerkt in het ontwerp-streekplan Amsterdam-Noord zeekanaalgebied z(ANZKG). Genoemde werkgroepen hebben hun werkzaamheden in april afgerond. De resultaten zijn op elkaar afgestemd. In juni kan het gezamenlijke advies worden uitgebracht aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. „Nog precies op tijd”, volgens genoemde ac tiegroepen, „en te worden verwerkt in het ontwerp- streekplan dat aan het einde van diezelfde junimaand wordt vastgesteld”. De door de RPC in het leven geroepen Werkcommissie Voorhavenprojekt bij IJmuiden formeerde vier werk groepen. De werkgroepen Alternatieve Voorhavenplan nen adviseerde de Commissie om bij verdere studies het door het Open Beraad gekozen alternatief als werkmo del te hanteren. De werkgroep Sociaal-Economische ontwikkelingen constateert dat het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied wordt gekenmerkt door sterke concentratie van bevol king en economische activiteiten. Mogelijkheden om binnen het gebied ruimte te scheppen voor wonen, wer ken en verkeer worden beperkt geacht. Met betrekking tot de werkgelegenheid in de havengebonden activiteiten wordt gesteld dat de ontwikkeling daarvan in de jaren 1963 tot 1973 sterk is achtergebleven bij die in het Rijnmondgebied. Een prognose voor de jaren 1975 tot 2000 brengt de werkgroep tot de uitspraak dat de activi teiten in de haven evenveel effect op de werkgelegenheid zullen hebben als elke andere activiteit. Werkeloosheids- daling door de aanleg van een Voorhaven wordt niet (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5