De Brulboeibakfiets Oud-IJmuiden was het helemaal Over Umuiden gesproken Grote draaiorgelshow in Santpoortse Hoofdstraat wat vertel je me nou? haven- bcrichfén i Nieuwe Cursussen buurthuis De Spil Toiletpotten bij inbraak aan diggelen geslagen 3 g Voorbereidende werken voor woningbouw Zeeweg - 2 Zeeweg - 3 Zeeweg - 4 F Husqvarna maakt maaien makkelijk Publicatiebord in Velsen-Noord I I I I I I I Zeeweg - 1 hemelvaartsdag! van 11-17 uur ÊJHusqvarna Zweden Drie KIC-toernooien 71 id 9 IJMOND 19 7 8 8 M E I WOENSDAG 3 4 55SB s. ^COUPON VOOR EEN FRAAI GAZON u J bungALO Wl ENT ATLANTA -VAN 339r' 4*^4» 222RD eel 6o. - 2z5r vïfrunr ■F 'ik ÏW'A' iTa miiiiiiiiiiiim (ADVERTENTIE) II ^■17 V ijmuiclen AB REEHORST is een wandelend ge schiedenisboek van zeventig jaar Oud-IJ- muiden. Als hij twee uur achter elkaar vertelt, vult men een blocnote voor de helft met alleen al de hoogtepunten uit zijn herinneringen. Details blijven in het ge heugen hangen en vullen later de andere helft. Hij weet nog nauwkeurig wie waar woonde. Hij herinnert zich ook precies hoe Nannie van der Wiele en zijn mannen de reddingsstunt uithaalden met de Eastwell „de Estwel”, zegt hij in goed IJmuidens. Hij heeft, als jongen die in 1909 met zijn ouders naar IJmuiden kwam, de Hobbe lende Geit en Heintje van het Pleintje nog gekend. Hij weet veel te vertellen van de Veertig, bevolkt door mensen die het arm hadden maar over het algemeen kans za gen alles keurig netjes te houden, hoe moeilijk het ook was in die oude huisjes. HIJ HEEFT School A meegemaakt toen deze nog aan het Willemsplein was geves tigd; meneer Jansen was er zijn eerste onderwijzer hoofd van de school was meneer Ten Napel, een man die streng leek en dat ook echt wel kon zijn, maar door alle kinderen een „reuze vent” werd genoemd. De verteller heeft contact gehad met vele varensgezellen, waarbij mannen die hoofdmachinist op de grote vaart wa ren geweest maar te diep in het glaasje hadden gekeken en op den duur blij waren als ze stoker op een Umuidense trolder konden worden. „Ab”, zei een van hen tegen hem toen hij een jaar of elf was, „pas beter op dan ik het heb gedaan ’t is niks gedaan zo”. Door de woonwijken van IJmuiden rijdt de Brulboeibakfiets. Een wagen volgela den met kinderen die hun leeftijdgenoot jes op de meest ludieke wijze er op attent maken dat buurthuis De Brulboei leuke vakantiespelen organiseert. Dat gebeurt bijvoorbeeld op het schoolplein van de Ossendorpschool. De verschijning van de felgekleurde bakfiets had gisterochtend de uitwerking die te vergelijken is met de rattenvanger van Hameien. Bij het begin van de rit zaten er drie kleuters in de bak. Dinsdag vertrokken: Juv, Trelleborg, IJmuiden; Carlantic, Gibraltar; Stability, Swansea, IJmuiden; Freya, Noordzee, Marine; Nixe, Noordzee, Marine; Hertha, Noordzee, Marine; Nyphe, Noordzee, Marine; Ariadne, Noordzee, Marine; Amazone, Noordzee, Marine; Vi- neta, Noordzee, Marine; Gazella, Noord zee, Marine; Offenburg, Noordzee, Mari- Na een rondrit van nog geen kwartier was de wagen volgeladen en moest de berijder zich het zweet uit de nek vegen om zijn voertuig aan de gang te houden. iiiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiii ne; Haico Holwerda, naar Buka-3, IJmui den; Kemrix, Seaham, IJmuiden; Prinses Margriet, Aarhus; Pluto, Lerwick, IJmui den; Kuivast, Antwerpen, Velsen; Toroco- ba, Libië; Capella, Halmstadt; Saturnus, Dundee, IJmuiden; Sterling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Haico Holwerda, Harlin- Maar hij leerde graag en goed. Hij voelde zich al direct helemaal thuis in de school aan het Willemsplein, nadat hij de deur bij de Van der Pollstraat was binnengegaan; er was ook een deur bij de Dirksstraat, maar die gaf toegang tot de zogenoemde Franse school, een soort ulo. Zijn onder wijzer werd meneer Jansen, een jonge man met zwart borstelhaar. Ab Reehorst De heer W. de Bruijn, IJmuiden: „Op die hoek rechts op de foto had in mijn jeugd Jaap Kuijl zijn zaak in kruidenierswaren. Voor de opslag van zijn artikelen had hij achter een pakhuisje waar hij bijvoor beeld kippevoer bewaarde”. heeft hem onlangs nog eens in Driehuis opgezocht, een man van vier en negentig („de haren zijn natuurlijk grijs geworden, maar ik herkende hem direct”). De heer J. van Rooijen, Beverwijk: „In dat pand rechts op de foto was oorspron kelijk het schoenmagazijn Sterk geves tigd. Later is er onder meer een groente- Kees Krijger uit IJmuiden presenteert „De Grote Cap” en de Haarlemmer Reier Bans is aanwezig met „De Boogschutter”. Na tuurlijk is ook het Santpoortse draaiorgel „Rosita” van John Wempe, Henk Dissel en Paul Vooges die dag ter plaatse, evenals het orgel dat vroeger in Santpoort zijn ronde deed, „De Kleine Radio”; dit wordt HOOFD VAN DE school in het hart van IJmuiden, de plaats waar gelééfd werd („Oud-IJmuiden was het helemaal”), was zoals gezegd meneer Ten Napel, een man die van de natuur hield en dan ook aan vankelijk in de Breesaap woonde, later in de Kanaalstraat. Ab Reehorst had hem als onderwijzer in de hoogste klas, de zesde. Met de dochter van Ten Napel kreeg hij, achterin de klas gezeten, apart les in Frans en wiskunde. De jongen kwam ook bij Ten Napel thuis: „Ik herinner me dat hij een beeldje van Beethoven op de piano had staan; ik bad zelf een fototoestelletje in De Nederlandse Kring van Draaiorgel- vrienden heeft een selectie gemaakt om een zo groot mogelijke verscheidenheid te kunnen presteren. Uit Egmond komt J. Vallentgoed met „De Kleine Witte Ruth”, uit Beverwijk Theo Koek met „De Witte Ruth”, uit Haarlem Ko Beneker met ,,’t Witje”. De stichting Het Kunkelorgel is vertegenwoordigd met „De Puntkap”. Haarlem Ged. Oude Gracht 117 De heer R. Giesberts, Santpoort: „Links op de foto de sigarenzaak van Böhm met op de muur ernaast reclame voor zijn rookwaren. Dan volgde een muur tot aan de melkwinkel van Dam waarop deze tekst geschilderd stond: „De drank is een macht Die de Rede verduistert, De hartstocht ontkluistert, Een macht dus die de zondelust voedert, Het mens-zijn ontluistert En waarover de duivel zijn goedkeuring fluistert”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). elkaar geknutseld en heb toen een foto van dat beeldje gemaakt”. SCHOOL A had ruimte tekort. In het gebouw bij het Willemsplein waren slechts vier lokalen ter beschikking. De vierde en de vijfde klas waren daarom onderge bracht in een soort pakhuis aan de Prins Hendrikstraat, tegenover Van Praag. Ook een pandje aan de Oranjestraat, waar la ter De Goedkoope Winkel van Fennell zou komen, deed een tijdlang als hulplokaal dienst. Vandaar dat er aan de Kerkstraat een nieuw gebouw verrees. In het najaar van 1911, of was het in het voorjaar van 1912 nee, in het najaar van 1911, maakte Ab Reehorst als leerling van de hoogste klas de verhuizing mee. Het betekende een heel stuk verder lopen vanaf het café In ternationaal op de hoek van de Prins Hen drikstraat en de Visseringstraat, het café van zijn vader. Maar dat is weer een ander verhaal. nu gedemonstreerd door Peter Pluer uit Bussum. Direct na afloop van de draaiorgelshow komt de muziekvereniging Soli, voorafge gaan door de Vlaggewacht, zich in de Hoofdstraat presenteren, eerst om'een mu zikale hulde te brengen aan het jubileren de reisbureau en zijn directeur. Guus Plak, vervolgens voor een optreden bij het ge bouw Zomerlust. SANTPOORT. Binnenkort wordt be gonnen met de voorbereidende werk zaamheden ten behoeve van de bouw van 37 woningen aan de Bloemendaalsestraat- weg in Santpoort. Het gaat daarbij om de aanleg van een toegangsweg met riolering en een groenstrook. Ook zullen voor zieningen worden getroffen voor straat verlichting en brandkranen. B. en W. hebben besloten tot uitvoering van deze werken, die voor rekening komen van de exploitant van de huizen. Voor de bouw hiervan is reeds een bouwvergun ning afgegeven. de nieuwe Campingstar- kollektie met meer X dan 30 modellen gen, IJmuiden; H.M. Houtenpen, Vissers hoven, Marine; Skovertakou Stephanov, Blacksea; Ganymedes, Rotterdam; Pep- star, Shoreham, Velsen; Pluisant Pon ton, Cont. Plat; Sea Bruse, Cont. Plat; Silco, Duisburg, IJmuiden; Riet, Antwer pen, Beverwijk; Theodor Storm, Antwer pen; Falkenberg, Delfzijl; Tor Scandina via, Noordzee, Moonlight; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Andries, London; Solklint, Rotterdam; Nedlloyd Nile, Bou logne. WOENSDAG AANGEKOMEN: Tor Scandinavia, Noordzee, Moonlight; Klorte Lagoon, Rotterdam. woensdag vertrokken: Botniaborg, Delfzijl, Zaandam; Imke, Antwerpen jes in de buurt vreesden het ergste. Er kwam cavelerie uit Haarlem en deze haal de de over het algemeen krikkemikkige woonwagens weg. HERHAALDELIJK prijst Ab Reehorst de goede sfeer en het uitstekende onder wijs waardoor School A werd geken merkt. In zijn jeugd mocht je op je zesde naar school maar het moest pas op je zevende. Als tuinders jongen voor wie op het land altijd wel wat te doen was, zat hij als zevenjarige voor het eerst in de school banken en was hij dus automatisch wat de klasse-indeling betreft aan de late kant. Husqvarna heeft voor èlk gazon de juiste grasmaaier. Robuuste,lichtlopende handmaaiers en pittige, milieu-vriendelijke motormaaiers. Alle met messen van hoogwaardig, zweeds staal. Vraag uw handelaar om inlichtingen of stuur de bon in voor een interessant informatiepakket. VELSEN-NOORD. Tegenover de win kelgalerij aan de Wijkerstraatweg in Vel sen-Noord is dinsdag een publicatiebord geplaatst. Het bord is aangebracht door het bedrijf Openbare Werken van de ge meente Velsen. Iedereen kan zijn of haar publicaties kwijt op het bord, mits deze geen commer cieel oogmerk dragen. SANTPOORT. De Hoofdstraat in Santpoort is zaterdag 6 mei het centrum van een draaiorgelshow die wordt georga niseerd door de Nederlandse Kring van Draaiorgelvrienden. Van elf tot vijf uur kan men er acht draaiorgels in actie zien waarbij een deskundige toelichting wordt gegeven door mr. Romke de Waard uit Badhoevedorp. De show heeft plaats ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van het Reisbureau Europa dat in Santpoort zijn hoofdzetel heeft. VERTELLEN OVER het oude IJmuiden betekent ook herinneringen ophalen aan de visrokerijen en -drogerijen. Die bevon den zich in het duin, zo’n zeven of acht bij elkaar, achter het kerkhof. De vissersha- ven was toen veel korter; de oude waterto ren stond er nog. Via een pad en een grindweg kwam je bij de „hangen” waar de vis werd gerookt. Nu nog herinnert Ab Reehorst zich hoe fantastisch de ponen en pietermannen smaakten van Vrouw Boet, naar zijn mening de beste op haar gebied. zaak geweest. Aan dezelfde kant van de Zeeweg waren gevestigd: slager Piet, het café van Kraak, bakker Mooijen (later De Dageraad), Jaap Stet met zijn fietsen (la ter een garage schuin tegenover smederij Van Rooijen). Baggerman (postbode en tevens drager bij een begrafenisvereni ging; bovendien had hij hier een kruide nierswinkel later zou er de fietsenzaak van Korver komen), Bleeker een schoenwinkel met erachter de werk plaats. Dan kreeg je het pad de Koekoek en daarna de slagerij van v.d. Heuvel (later de garage van Stet) en op de hoek Loendersloot”. De heer C. P. van Laar, IJmuiden: „De foto van de Zeeweg, hoek Willemsbeek- weg, riep vele herinneringen bij me op. Links de sigarenwinkel van „Opoe” Böhm ik kwam vaak bij tante in de winkel die later de zaak van Taffijn werd. Verderop aan de linkerkant van de Zeeweg: de winkel van melkboer Dam, de schoenmakerij van Wilms Floet, de ijzer handel van Menist en de Amsterdamsche Vleeschbouwerij. Geheel rechts op de fo to niet het gebouw Flora maar de winkel van bakker Kuijl. Daarnaast was Sterk gevestigd”. Je kocht de vis, nog warm, bij de rokerij voor een kwartje per pond. „OVER DE BRUG” stonden in die tijd nog geen huizen. Je had het „Braamse- veld” bij het café dat Het Vuurschip werd genoemd. Vandaar kon je het oude Wijk aan Zeeërvoetpad nemen waaraan de naam Wijk aan Zeeërweg nog herinnert de hoogte op, waar later de Watertoren zou komen en vervolgens naar de boerde rijen van Braam en Gerrits. Wandelde je verder, dan kwam je terecht op de plaats die later Velserduinplein zou gaan heten. Je kon ook de sluis overgaan en door de Hoflaan wandelen waarna je alwéér via een deel van het Wijk aan Zeeërvoetpad naar Wijk aan Zee kon lopen. De ruimte waar de watertoren is opgebouwd werd een tijdlang als stortplaats voor vuilnis gebruikt. Er is toen een keer een hele groep zigeuners gekomen die achter dat terrein hun bivak opsloegen. Dat werd hen door de bevolking niet in dank afgenomen. Vooral de mensen met de aardappelveld- (ADVERTENTIE) was kwamen de Engelse mijnenzwiepers naar IJmuiden. De matrozen wilden wel eens in een burgerpakje gaan passagieren en ruilden daarom voor één avond hun uniform voor de kleren van opgeschoten IJmuidense jongens. Die jongens trokken op hun beurt de uniform aan en paradeer den er onder het oog van alle IJmuidense schonen mee in de Oranjestraat. Tot er een militaire patrouille naderde en ze niet wis ten hoe vlug ze er vandoor moesten gaan. IN DE EERSTE Wereldoorlog heeft Ab Reehorst meegemaakt hoe de Duitse en de Engelse inkoopcombinatie in het neutrale IJmuiden tegen elkaar opboden om de vis voor de neus van de vijand weg te halen. De Engelsen oefenden zelf nog de visserij uit en hadden de aanvoer in IJmuiden dus niet nodig. Maar ze wilden voor geen goud dat deze in Duitsland terecht kwam; er was immers een hongerblokkade. Wan neer de Engelsen grote partijen vis aan de afslag van IJmuiden op de kop hadden getikt, lieten ze deze buiten de pieren weer in zee deponeren. De verteller heeft mee gemaakt hoe de in die „gouden jaren” rijk geworden Jantjebuur een legendarische figuur werd door met twee grote schim mels in Umuiden rond te rijden. Hij heeft tevens gezien hoe bij sommige mensen het geld zo in de zak of liever de portefeuille brandde dat ze een sigaar aanstaken met een briefje van tien het leek allemaal niet op te kunnen. LATER IN DIE Eerste Wereldoorlog heeft Ab Reehorst de smeesboten meege maakt, toen de trolders niet meer mochten uitvaren omdat het op de visgronden te gevaarlijk was. Er werd wel toestemming gegeven om bij de kust de netten uit te gooien. Daarom was er een enorme vraag naar kleinere boten. Hoe ging het met de binnensleepboten die voor de visserij wer den uitgerust: een kimkiel eraan, de ver schansing ophogen en varen maar. En wat had je als keuze wanneer je visserman was en je verder geen vaart kon krijgen. Er waren nogal wat zogenoemde gelegen- heidsredertjes in die jaren, zoals een snoepwinkelier in Oud-Umuiden wiens smeesbootje dan ook prompt De Neger bal werd genoemd. Toen de oorlog voorbij jtlalam Amsterdam yj anders dan anders feestelijk showprogramma l geopend 12-24 uur - toegang f 6.4 i 65+ en kind tot 12 j. f 3.- 1 d v "8 VELSEN-NOORD. De voetbalvereni ging KIC krijgt 6 mei drie teams van zes Noordhollandse verenigingen te gast tij dens het W. Berghuistoemooi te houden op het KIC-terrein in Velsen-Noord (sportcomplex Rooswijk). Voor de A-pu- pillen die deelnemen beginnen de wed strijden ’s morgens om tien uur. ’s Mid dags om half vijf is de prijsuitreiking. Cl en C2-pupillen van zes voetbalvereni gingen zetten hun beste beentje voor in het J Waagmeestertoemooi dat zaterdag eveneens om tien uur op het veldencom- plex Rooswijk begint. Een dubbeltoernooi voor junioren Al en A2 en junioren Bl, B2 en B3 wordt op 7 mei op Rooswijk gehou den. Hier wordt gestreden om de P. Hars- veld-beker en de G. Oorthuisbokaal. De aftrap is om half tien. door Jan van Baarsel 4. WC VELSEN. Het buurthuis De Spil breidt het cursusprogramma binnenkort uit met een boetseercursus (kleien) en cursussen poppen maken en bloemschik ken. De nieuwe cursussen worden op een ochtend, middag of avond in de week gehouden en nemen elk zes weken in beslag. Voor de boetseercursus kunnen de deel nemers op dinsdagochtend tussen half tien en half twaalf bij het buurtcentrum te recht. Voor het poppen maken en bloem schikken zijn de cursustijden achtereen volgens dinsdagmiddag van half twee tot vier uur en donderdagavond van half acht tot half tien. Het aanmeldingsadres is Rembrandtlaan 45, IJmuiden, telefoon 10186. VELSEN. Aan de Kwekensteinsweg werden in de nacht van maandag op dins dag zes toiletpotten van openbare wc’s aan puin geslagen na een inbraak in een aangrenzend gebouwtje van openbare werken die geen buit opleverde. Het ongewenste bezoek verschafte zich toegang door vernieling van een raamluik en een ruit. In het houten gebouwjte, waar uitsluitend gereedschap is opgeslagen, werd een grote ravage aangericht. De poli tie denkt aan kwajongenswerk. Profiteer snel. De meeste modellen I nü nog uit I voorraad leverbaar I spnrth vooralle zekeihcu* Dinsdag aangekomen: Aunholm, Hammervik; Zaandam; Sa- markant Yarimca; Lincolnbrook, Skogby; Tinnes, Mo I Rana, IJmuiden; Tor Scandi navia, Gotenburg; Danita, N. Tampa; Se ven Seas, Esbjerg; Martina, Izmir; Igge- sund, Iggesund, Zaandam; Styrap;, Kemina. In 1909 werd deze foto gemaakt in School A, toen nog gevestigd in het gebouw bij het Willemsplein (later School C). Van de onderwijskrachten ziet men links het hoofd van de school, Ten Napel, wonend in de Kanaalstraat en rechts juffrouw Borgwart die eveneens in de Kanaalstraat woonde, tegenover de Aposto lische kerk (de enige woning met een voortuin). De heer A. Reehorst te IJmuiden die ons deze foto ter beschikking stelde herinnert zich van de bovenste rij (van links naar rechts): Ten Napel, Willem Kuiper, Jo Meuldijk, drie kinderen De Bruin met Willem in het midden, Henk Reehorst, natuurlijk Ab Reehorst en juffrouw Borgwart. Tweede rij: Bas Meuldijk, Geertje Kui per, Bram Tol, Jo v.d. Graaf, Geertje Blinkhof, Piet van Voorst en Maarten de Groot. Derde rij: Leen Kok, Jans v.d. Graaf, NN, Peter Snijders, Neeli Kuiper, Jacob de Groot, en Jan Reehorst. Onderste rij: Rien v.d. Leek, Alie v.d. Leek, Nel v.d. Leek en Marie van Vuuren. Zend mij gratis uw dokumentatie I over: handmaaiers motormaaiers kettingzagen Naam I Adres- 1 Plaats- I In open envelop zenden aan: I Husqvarna Nederland b.v. Antwoordno. 215 I Amersfoort (Geen postzegel) (ADVERTENTIE) ---- O - van woensdag 3 t/m 1 ^zondag 7 mei (ook A Hemelvaartsdag) *»o te

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9