K in de visha Sil, een hond vol goede wil kwispel- door Meubelfabriek Oisterwijk hcivcn- berichtcn J Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: i 1 GPV presenteert gemeenteprogram Kapsalon en parfumerie van de familie Jung gaat na zesenzeventig jaar over in andere handen kom 3 1 naar nieuw engeland en neem een voorschot op de zon ra Recordopbrengst van kledingactie OIG ’t Vinkennest” houdt open dag Poster w Hoorzitting over garagebedrijf u aUl 'V P 11 IJMOND 19 7 8 M E I 5 VRIJDAG i r amsterdam eindhoven ==330 Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Bfc I^H z Toen in 1902 de 19-jarige Josephus Pierre Jung vol ondernemings lust in het winkeltje van de dames Extra in Oud-IJmuiden een kapperszaak vestigde, heeft hij nooit bevroed dat de naam Jung een dikke driekwart eeuw met het kappersvak verbonden zou blijven. De uit Hoorn afkomstige Josephus Pierre Jung boerde goed. Hij ver plaatste zijn zaak naar de Enschedéstraat in Oud-IJmuiden en stichtte een gezin daarbij. Drie zonen kreeg hij en zij waren - hoe ging dat in die dagen - voorbestemd om het vak van hun vader te leren. Drie kleine jongetjes waren het nog die na schooltijd voor vader mochten inzepen voor het scheren, die later werden ingewijd in de kniptechnieken. Drie pientere baasjes die al ras de toenmalige varianten in haardracht - kaal, kaal met pony en „luxe” - onder de knie hadden. m c J r 1I A wij laten onze collectie en onszelf van de zonnige kant zien. Voor iedere 300 gulden die u besteedt, ligt bij de kassa een zonnig extraatje van 25 gulden voor u gereed, (t/m 27 mei) koningsplein rechtestraat «4 o a I s gebouw. la-Roosenrt i ,De Kfande ka de tenen. Een Ierse Setter ten voeten uit. Ellery de Drentse Patrijshond van verle- (ADVERTENTIE) ermarkt. .Waldeck’, ort. tlaan bij tricht, afrit Per 40 kg: tarbot 481-244; griet 228-141; kabeljauw één 192; kabeljauw twee 198; kabeljauw drie 134-100; kabeljauw vier 102-86; kabeljauw vijf 80-57; schol één 134-120; schol twee 122-106; schol drie 120- 86; schol vier 70-65; makreel twee 61; wijting drie 71-45; wijting vier 21; schar 73- 50; steenbolk 46-43. Het oude, in de oorlog verdwenen Tas- manplein werd de plek waar de jonge Karei zijn eerste eigen zaak vestigde. Een jaar later, in 1938, trouwde hij Henny de Bruin en op de eerste etage van het pand je op de hoek van de Roggeveenstraat werd een huishouding opgezet. Maar wat is een ondernemer als hij niet telkens met iets nieuws in de weer is. Dus het duurde maar een paar jaar en de heer Jung vatte het plan op in de Kennemer- laan, daar waar voorheen het Kennemer- plein was geweest, een winkelgalerij te vestigen. Hij charterde een aantal andere middenstanders om zijn initiatief te steu nen en na drie jaren vol problemen werd de zaak geregeld. SANTPOORT. De firma Witteman heeft bij het gemeentebestuur van Velsen vergunning gevraagd voor de inrichting van een garagebedrijf aan de Overbildt- weg 21 in Santpoort-Noord. Op woensdag 17 mei om tien uur ’s mor gens wordt in het stadhuis te IJmuiden een hoorzitting gehouden waar een ieder de gelegenheid krijgt mondeling bezwaar te maken tegen de inwilliging van dit ver zoek. Voorts bestaat de mogelijkheid tot 30 mei schriftelijk bezwaar aan te tekenen bij het college van B. en W. Het is nauwelijks verbazend dat de ele gante verschijning in het kastanjebruine omhulsel van Britse afkomst is. Er is wei nig fantasie voor nodig om zich lady en lord Buttervlo voor te stellen in een glan zende Rolls Royce vergezeld van deze zo artistocratische metgezel. En natuurlijk zijn er die typische parties waar de elegan te blaffers niet mogen ontbreken. Of het knapperend haardvuur waarvoor deze pa rel van de Engelse hondenfokkerij gedra peerd ligt. Zo zouden we nog wel een tijdje kunnen doorfantaseren over de omstan digheden waaronder het „lordmanship” zich prettig pleegt te voelen. Intussen zit Sil in het asiel. Is daar te recht gekomen omdat ze op de boerderij Het resultaat was voor de beide organi satoren van de actie, de heren C. L. Linde boom en H. Veldman, boven verwachting. Met de opbrengst wordt een vakantiereis gefinancierd voor een aantal Velsense invaliden. De vakantie, waarvan de pre- ciese bestemming nog niet bekend is, wordt gehouden in september. Het kindertehuis ,,’t Vinkennest” aan de Duin en Kruidbergerweg in Driehuis biedt 20 mei gelegenheid voor een kennis making met de jeugdige bewoners en de gevolgde werkmethoden tijdens een open dag. Tussen tien uur ’s morgens en ’s mid dags vijf uur zijn familieleden van de bewonertjes maar ook particulieren uit Driehuis welkom in het hoofdgebouw en de paviljoens die verspreid aan de Duin en Kruidbergerweg liggen. Leden van de staf zijn de hele dag aanwezig voor informatieverstrekking, er wordt een informatiestand ingericht over de gehuisveste kinderen en hun speciale aanpak en in het hoofdgebouw worden instructiefilms gedraaid. De leiding van dit orthopedagogische tehuis beschouwt de open dag als goede gelegenheid voor nauwere contacten met de inwoners van Driehuis die doorgaans slecht geïnfor meerd zijn over het tehuis waar jongens en meisjes met gedragsmoeilijkheden ge huisvest zijn. Voor de open dag is een programma samengesteld met optredens van popgroepen, een kunstexpositie, kin derkennis en fancy fair. merken van. Een hond die slechts gedijt in vrijheid hoort niet in het asiel. De vraag lijkt dan ook gerechtvaardigd of de vorige eigenaar zich niet wat te makkelijk van Sil heeft ontdaan. Gehoor zaamheid is een hond als de Ierse Setter aan te leren. Dat vraagt wel wat geduld en tijd maar het is zeker geen onmogelijke opgaaf. Ze toont zich van meet af aan gevoelig voor een woord van waardering. Komt er duidelijk door tot rust. Tijdens de wande ling steekt ze bij herhaling de neus in de lucht. Lijkt zich af te vragen „welke kant moet ik nu op om 4huis te komen?” Eigen lijk een klein stukje dierenleed. Overigens geeft het schrandere dier al blijk de elementaire beginselen van het begrip „gehoorzaamheid” onder de knie te hebben. Ze begrijpt het bevel „zitten”. Maar de rusthouding is niet van lange duur. Naam: Sil LEEFTIJD: 7 maaden RAS: Ierse setter SOORT: dame PRUS: 60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 De winkeliers van de Kennemerlaan zijn voornemens dit jaar weer een Oud hollandse Jaarmarkt te organiseren. Om nog meer bekendheid te geven aan dit evenement hebben zij door de IJmuiden- se graficus Dirk van der Molen een poster laten ontwerpen. Omvat door een groen kleurig met vissen gelardeerde passe-par tout staan een smid en een spinster afge- beeld. Twee stevig uit de kluiten gewas sen personen die elkaar aankijken op een manier die hun Oudhollandse gevoelens duidelijk vertolken. /l I Redactie Loes De Fauwe tel. 02Sj50 15389 Woensdag aangekomen: Trans germenia, Ha- mina; Hagen, Antwerpen; Stirling brigg, Cont- plat, IJmuiden; Breda, Antwerpen; Typhoon, Noordzee, IJmuiden; Majestic service, Contplat, IJmuiden; Casmir le Quellec, Stettin, Laura CKHRISNA, JSc heceningen, IJmuiden; Pacif shore, Contplat, IJmuiden; Fridel, Poole, IJmuiden; Parkesgate, Kingslynn, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Lesi Christina, IJmui den, Monrovia; Tor Scandinavia, Gothenburg; Scol rover, Gefle; Lydia, Delfzijl; Heilbron, Le Havre; Gerda graebe, Beverwijk, Kiel; Korn- sund, La quera; Iggesund, Iggesund; Marinus Smits, Walthand; Habseatic, Rotterdam; Steinb- jorn, Antwerpen; Reguliersgracht, Kami; Capa- longa, Contplat; Scol unit, Newcastle; Merc trad, Rotterdam; Transbaltic, Rouaan; Trans germa- nia, Rimini; Kosmos, Rotterdam; Majestic servi ce, IJmuiden, Contplat; Lincoln brook, Rot terdam. Donderdag aangekomen: Jemrix, Rochester, IJmuiden; Rent Shore, ContPlat, IJmuiden; Stu- er, Bremen; Neugraben, Wismar; Tor Brittannia, Gotenburg; Blakely, Ipswich; Atlantic Coast, IJmuiden; Regina, Brake; Altmark, Djeppe; No va Shore, Contplat, Velsen; Titan Service, Cont plat, IJmuiden; Sea Bruce, Cont Plat; Csokosay, Verre Oosten; Mercandian Shipper, Tema; Pau line Brinkman, Poole, Velsen; British esk, Gdansk. Donderdag vertrokken: Maria Clipper, Rotter dam, Beverwijk; Kunholm, Noordzee; Samar kand Asent; Cazimir, Le Quellec, Sevilla; Par kesgate, Kingslynn, IJmuiden; Fridel, Roches ter, IJmuiden; Lindinger Brillian Rochester; Tor Britannia, Gotenborg; Irene S, Sheemess; Titan en Droogdok no. 7, Harlingen; Blakeley, Souths hields; Jemrix, IJmuiden, Shitby; Pacific Shore, Cont. Plat, Velsen; Ingrid Gorthon, Brage; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Tinnes, Simons- vik, IJmuiden. Vrijdag aangekomen: Trans Germania, Hami- na; Manifest lipcovy, Gdansk, IJmuiden; Rousta bout, Noordzee; Can azobe, Tema; Kolpino, Le ningrad; Janne Coast. Fouman; Aat V, Ipswich. Vrijdag vertrokken: Stoer, Emden; Alk, Lon donderry. Met de kledingactie van de Stichting OIG is dit jaar in de gemeente Velsen een absoluut record gebroken. De inzameling heeft maar liefst vijftigduizend kilo kle ding opgeleverd, ofte wel een bedrag van ƒ25.000. Tot 1942 kon dat zo blijven, daarna werd de zaak geëvacueerd. Het echtpaar Jung kwam in 1945 terug naar IJmuiden en een nieuwe zaak werd opgezet. Deze keer in een woonhuis aan de Kennemer laan. Oude advertenties van de opening maken melding van de grote trots op dat moment: de op „Amerikaansche” leest geschoeide inrichting. Het zitje, de chro men kapstok, het stijlvolle kinderstoeltje, het heeft allemaal tot het eind toe dienst gedaan. De kapsalon voor heren, waar de heer Jung tijdens de eerste jaren nog be dienden had lopen, was de eerste in Vel sen die overging op het maken van af spraken. „Iedereen verklaarde me voor gek”, de heer Jung herinnert zich dat goed, „maar ik moest wel. Het vak werd slecht betaald en de mensen konden over al meer verdienen. Dus ik ging het alleen doen en daarom moesten er afspraken worden gemaakt, om te voorkomen dat er lang moest worden gewacht.” Het is voor de heer Jung nog steeds een genoegen te Van die drie toenmalige kappersleerlin- getjes, hanteert er nog één regelmatig de scheerkwast, het mes, de schaar en de tondeuse en dat is Karei Jung. Karei stapte op zijn beurt ook op zijn negen tiende jaar bij zijn vader in de zaak, dat was in 1930. Nu is de heer Karei Jung de 65 gepasseerd en hij acht de tijd rijp om ruimte te maken voor een nieuwe genera tie. Na eenenveertig jaar lang samen met zijn vrouw H. Jung-de Bruin de kapsalon en parfumerie te hebben gerund, gaat straks de zo bekende winkel aan de Ken nemerlaan over in nieuwe handen. Geen stralende lach meer van mevrouw Jung achter de toonbank, geen degelijke snit meer in de kapsels van vele Velsense heren. Beverwijk, Parallelweg 100. tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur geopend tot g in Utrecht, ■nelo; vrijdag en en Etten-l In het nieuwe winkelpand kon de win kel worden uitgebreid. De salon werd in het achterste gedeelte van het pand ge plaatst, terwijl de winkel ruimte bood voor vergroting van het assortiment par fumerie- en toiletartikelen en de bijoute rie waar mevrouw Jung de scepter zwaait. Langzaam maar zeker werd een uitgebreide kring van vaak vaste klanten opgebouwd. De strijd tussen de grote ondernemingen en de kleinere midden stand ging voor deze zaak eigenlijk onge merkt voorbij. Het geheim daarvan, zo menen de heer en mevrouw Jung, ligt in de persoonlijke benadering van de klan ten en het gespecialiseerde inkoopbeleid, vooral ten aanzien van de bijous. De nog heel persoonlijke aanpak in de winkel stond borg voor de juiste adviezen aan de juiste personen. Hierin heeft vooral me vrouw Jung haar steentje wel bijgedra gen in de zaak. Maar met plezier: „We hebben altijd een pracht sortering klan ten gehad. Daar zijn we erg blij mee geweest. Vaste klanten vaak, die ook uit Driehuis en Santpoort hier helemaal kwamen winkelen. Door mond-op-mon- dreklame werd dat zo uitgebreid, want we hoeven nooit meer te adverteren. En in de salon is dat ook zo”. 1 em-Alkmaai m/Heemskj kade 74. Rijksweg e Sniep. ijn-Arnhem, constateren dat hij altijd keurige klanten heeft gehad. „Je hebt een vertrouwenspo sitie en daardoor krijg je een klantenbin ding”. Het doet deze kapper ook plezier dat deze binding nooit werd beïnvloed door de confrontaties buiten de zaak; de heer Jung heeft heel wat bestuursfuncties waar ze woonde niets begreep van scha pen en aanverwante weidestoffering. Haar jachtinstinct kreeg telkenmale weer de overhand. Ze joeg de blerrende en mekke rende kuddes voor zich uit omdat ze ken nelijk minachting koesterde voor de logge wolballen die hun leven slijten in het geza pige kaalvreten der landouwen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 14,01-13,15; grote tong 12,17-11,87; groot- middel tong 14,01-13,75; kleinmiddel tong 11-59-11.00; tong één 10,16-9,83; tong twee 8,80-8,57. Vanaf volgende week zal de in Jugengstil ontworpen prent behalve voor zijn propagandistische waarde ook ge bruikt worden voor de handel. Ofte wel: de poster is gewoon voor het publiek te koop. IJMUIDEN. De heer G. J. Schutte, algemeen secretaris van het Gerefor meerd Politiek Verbond en in Utrecht Statenlid voor deze groepering, spreekt 11 mei in Café Royal in IJmuiden. Op uitno diging van de afdeling „IJmond” van het GPV geeft hij een beschouwing over de landspolitiek van dit moment gezien van uit de reformatorische invalshoek. De Velsenaar N. A. Bakker is voor het GPV de lijstaanvoerder bij de komende raadsverkiezingen in Velsen. Hij presen teert in dezelfde bijeenkomst het GPV- gemeenteprogram voor de komende raadsperiode. De bijeenkomst wordt ge houden in de bovenzaal van „Royal” aan de Kennemerlaan. Aanvang acht uur. (ADVERTENTIE) £77 .W /’I De besommingen waren: HD 16 17.200,-; UK 135 UK 145 2.720,-; SCH 48 11.500,-; WR 123 2.200,-; IJM 18 3.200,-; verder waren present 2 schepen van Goe- derede en één Texelaar met een totaal besomming van 30.000,-. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 919 kg tong; 12 kisten tarbot en griet; 392 kisten kabeljauw; 117 kisten wijting; 191 kisten schol; 4 kisten makreel en 58 kisten diversen. straat te maken. Iets wat nu eigenlijk nog sterker speelt omdat Oud-IJmuiden zo veel nieuwe inwoners heeft gekregen. Zo had de heer Jung naast zijn vak nog talloze activiteiten, terwijl mevrouw Jung al die jaren naast het werk in de winkel de zorg had voor het huishouden en het gezin. Ondanks het feit dat het gezin Jung twee zonen en een dochter telt, zal het kappersvak in de familie niet worden voortgezet. „Dat komt”, zo bepeinst hét echtpaar Jung, „omdat de kinderen ge zien hebben wat de nadelen zijn van een eigen zaak. We hebben het altijd goed gehad, maar je hebt wel erg veel beslom meringen: in feite ben je'van ’s morgens zeven tot ’s avonds elf bezig.” „Het zal ontzettend moeilijk worden straks”, aldus de heer en mevrouw Jung. „We zullen de contacten met onze klanten van wie velen eigenlijk een soort vrienden zijn geworden, erg missen.” Om hiervan blijk te geven, om dank te kunnen zeggen en om afscheid te nemen houdt het echt paar Jung op donderdag 11 mei in de winkel een receptie van zeven tot negen uur. Dan is er voor iedere belangstellende gelegenheid hen tot afscheid de hand te drukken. Hierna zal de zaak een week worden gesloten om daarna door de nieuwe eigenaar, het echtpaar A. van Nieuwkoop van de kapperszaak aan de Groeneweg, te worden heropend. (ADVERTENTIE) uitgeoefend in al die veertig jaren, waar bij wel genoemd mag worden dat hij 27 jaar bestuurslid is geweest van het Za kencentrum Kennemerlaan. „In die peri ode was het al een gevecht tegen de Lange Nieuw, want het was onze bedoeling om van de Kennemerlaan een echte winkel- Wat natuurlijk niet onvermeld mag blij ven is het toilet van Sil. Goed verzorgd. Zijdezacht met de franjes aan de buikzijde Ondanks haar bijna niet te beteugelen fraaie bevedering^aan de oren en tussen vrijheidsdrang is Sil een hond die voldoen- - de zelfbeheersing heeft om haar begelei der een weinig te ontzien. Ze trappelt van ongeduld. Heeft een duidelijke drang den week vond een passend kosthuis in „naar voren” maar gaat zich niet te buiten IJmuiden. aan ongedisciplineerd trek werk. Sil is nog jong. Dat is haar niet alleen KWISPELdoor schrijft over honden die duidelijk aan te zien het is ook waarneem- in het Kerbertasiel aan de Heerenduin- baar in de wijze waarop ze zich voortbe- weg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te weegt. De swingende soepele tred van de wachten. Behalve op woensdag en zon- en staande hond die beschikt over uitsteken- feestdagen is het asiel dagelijks geopend de jachteigenschappen. Speurzin, snelheid van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. *s Zaterdags en uithoudingsvermogen zijn daar de ken- van 9 tot 1 uur. O NINA RKXJ x tsm

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11