Nieuw soort zeilboot TUINKALENDER VOOR MEI Informatie Hi WOONWEEËN Oude Limburgse gerechten ER Een schroefje wegwerken Speeltoestellen voor tuin fl ffi 2 Stapelhout C71 Klimtoestellen Schommel 2 L S»? De kinderen kunnen weer lang buiten spelen. Een ideale speelplaats kan dan de tuin zijn, als men tenminste zo gelukkig is er een bij het huis te hebben. In een grote tuin zal ruimte genoeg zijn om een deel ervan te bestemmen als kinderspeelplaats. Voor een kleinere oppervlakte wordt dat moeilijker, maar ook hier zijn nog mogelijkheden genoeg. Voor peuters en kleuters is de zandbak een onmisbare speelplaats.Ze kunnen er urenlang bezig zijn met het bakken van taartjes en het bouwen van zandkastelen. In iedere tuin, maar ook op het balkon, kan wel een plekje voor een zandbak worden vrijgemaakt. Belangrijk daarbij is dat er een zonnige plaats wordt uitgezocht, die op het heetst van de dag toch een beetje schaduw krijgt (op natuurlijke wijze of door middel van een parasol). Het is gemakkelijk als de zandbak vanuit het huis is te zien, zodat een oogje in het zeil kan worden gehouden. 0 Houten constructies passen m omgeving M te en.) n In de (bloei)maand mei kunnen in de groentetuin toch nog vrij veel gewassen worden gezaaid. Om een vroege oogst van stambonen te verkrijgen, worden de zaden begin mei in bloempotten gelegd. Er ko men vijf bonen in elke pot. De potten worden tot de heft met compost gevuld, hierop komen de bonen en dan nog een laagje grond van ongeveer een centimeter. De grond wordt gespoten en de potten worden in een broeibak gezet. Andere planten die zonder bezwaar bij bonen in de buurt kunnen staan, zijn: aardappels, wortels, bloemkool, selderij, salie, mais en komkommers. Een kwalijke combinatie met bonen vormen venkel, uien, knoflook en tomaten. Deze planten brengen bacteriën voort die een juiste ont wikkeling van de bonen tegengaan. Op voedselrijke lichte klei en in volle zon kan na 20 mei suikermais worden gezaaid in groepjes van vier zaden. Als de mais is opgekomen, worden de groepjes zo uitge dund, dat telkens de twee krachtigste plan ten overblijven. één rij. In het midden van het bed wordt een halve steek diep een greppeltje gegra ven van ongeveer vijftig centimeter breed. Hierin komt verse paardemest en de uitge graven grond komt er weer bovenop, waardoor er een dammetje ontstaat. Hier door wordt de grond goed geventileerd en alle wortels krijgen voldoende zuurstof. die zouden blijven zitten (zoals bij afsnij den gebeurt) gaan rotten. Per keer mag niet meer dan de helft van de bladeren worden geplukt, anders zou de plant uitge put raken. Als er nog kale plekjes in de moestuin zijn, kunnen deze worden opgevuld met tuinkers, mosterd of kervel, die met korte tussenpozen worden gezaaid, zodat men ze steeds vers kan plukken. Op hete, droge meidagen moeten de pas geplante vrucht bomen en -struiken worden begoten. Ook de stam en de takken vragen een sproei beurt. Bij het bestrijden van onkruid moet zo wel in de groentetuin als in de siertuin het gebruik van chemische middelen worden vermeden. Werken met hark en schoffel is in meerdere opzichten een gezonde bezig heid. Hardnekkige pollen als kweek, dis tels en paardebloemen moeten met wortel en al worden weggestoken, bijvoorbeeld met een lang mes. Het drijflichaam is ge maakt door Fusion Rub bermaid in Deventer. De opbouw van het scheepje bestaat uit een deelbare mast van vijf meter (ge makkelijk voor het tran sport) en een zeil van 4,3 vierkante meter. Het on- zinkbare bootje weegt in totaal 38 kilo. Het heeft een opklapbaar zwaard en roer. „Bookeskook, „N’n opzat”, „Moore- vlaai”, heet dit boekje dat als onderti tel meekreeg: Een kookboek met oude De samenstellers zijn de Britten Al bert Jackson en David Day. De Neder landse bewerking is van Mar Groen, een man die zijn sporen op dit gebied ruimschoots heeft verdiend. Een aardig „katern” achter in het boek over maten van spijkers, schroeven, lijmen, tegels enz. plus een soort vreemde woorden lijst van het woon-vakgebied is een goed extraatje. Ook bij Rumida BV is het zogenaamde stapelhout verkrijgbaar. Met dit glad ge- fraisde hout (doorsnee 7 centimeter) kun nen kinderen zelf elk gewenst bouwwerk samenstellen. Gereedschap is hierbij niet nodig, want elk onderdeel past in elkaar. Het bouwsel is zo stabiel, dat er zelfs op gelopen kan worden. Worden de kinderen te groot om met dit stapelhout te spelen, dan kunnen er altijd nog mooie bloembak ken van worden gemaakt. F Tomaten maken de meeste kans op een goede oogst als ze in de tweede helft van mei op 50 tot 60 centimeter afstand van een zuidmuur worden geplant. Zodra de plan ten zo groot zijn dat de zijscheuten kunnen worden vastgepakt, moeten deze verwij derd worden. Alleen de hoofdstengel moet overblijven. Elke stengel wordt met een stok gestut. De hele maand mei kunnen met tussen pozen stamerwten worden gezaaid. De rij enafstand moet 30 centimeter zijn en de erwten worden om de 2 a 3 centimeter in een vore gelegd die zo diep is, dat de zaden met vijf centimeter aarde kunnen worden bedekt. Als de planten ongeveer tien centi meter hoog zijn, krijgen de hogere erwte- rassen een steuntje door er rijshout bij te zetten. Rabarber, die het vorig jaar geplant is, kan nu geoogst worden. De onderkant van de stengel wordt aangevat en met een snelle beweging losgedraaid. Stukjes steel Engelsen zijn echte hobbyisten. Onze buren aan de overkant van de Noord zee frunniken heel wat af. Ze stellen hun bedrijvigheid ook te boek. Van daar dat er vanuit Albion ons zoveel boeken over tuinieren en andere liefhebberijen bereiken. Zo ook nu weer met „Woonideeën voor doe-het- zelvers” met als ondertiteling „ontwer pen, verfraaien, verbeteren en onder houden van uw huis en interieur”. Nu gaat het in dit boek niet alleen om ideeën, want die kunnen vaak volsla gen onnut of onuitvoerbaar zijn. In dit door Zomer en Keuning uitge geven woonboek 49,50) vind je prach tige kleurenfoto’s van interieuren met spullen daarin, waarvan je de werkte keningen ook aantreft. Het grootste deel van het boek echter is gewijd aan gereedschap, constructies, houtverbin- dingen, materialen en wat je daar zoal mee kunt doen zoals reparaties aan ramen (dat wordt fase voor fase be schreven en getekend) of het stofferen van stoelen of het maken van gordijnen en ze dan ook nog perfect ophangen. Kortom, best een aanwinst voor de reeksen boeken, die er al op dit gebied zijn verschenen. Rumida BV uit Goirle (013-342295) brengt een groot aantal houten klim- en speeltoestellen op de markt. De meeste van deze fraaie toestellen zijn niet geschikt voor de stadstuin vanwege hun afmetin gen. Van de klimtoestellen die een niet te groot grondoppervlak vragen, zijn erg leuk de klimzuil en de wig-wam. De klim- zuil heeft een grondoppervlak van 1,60 bij 1,60 meter nodig en de wig-wam 1,50 bij 1,50 meter. De prijzen zijn respectievelijk 725 en 480 gulden. Alle door Rumida BV gemaakte toestellen zijn vervaardigd van geïmpregneerd naaldhout en worden, als ze niet te groot zijn, gemonteerd geleverd. Ook kunnen zelfbouwpakketten worden besteld. Een klein klauter- en speelplaatsje is te maken door het ingraven van palissa den van verschillende lengten. men de schroefplaatsen aangegeven. Om een ge slaagd geheel te krijgen moet men er wel attent op zijn de boorpunt pre cies in het midden van de markering te plaatsen. Hier kan men de gaten voor de schroeven voor boren. De platkopschroe- ven worden nu aange bracht en de doppen met lijm vastgehecht op de schroef. Heeft men dop pen van langshout dan moet de draad van het hout samenvallen met die van het werkstuk. Als de lijm is gedroogd kan met het oppervlak glad schuren en verder be werken. Er is een kruising ont worpen tussen een wind- surfplank en een kleine zeilboot, de zg. Whirl wind. Men kan zowel staande („surfend”) als zittend met dit scheepje zeilen. Opvallend is de grotere breedte van het drijflichaam, waardoor de boot stabieler is dan de wat wankele surf plank. De Whirlwind is een Nederlands product, ontworpen bij Tilona Watersport in Barneveld. Nadat de schommelhaken aan de dwars balk zijn bevestigd, wordt deze balk in de uithollingen van de staande palen ge plaatst en stevig vastgemaakt met draad nagels en daar overheen bandijzer. De schoorpaaltjes, die ter ondersteuning dienen, worden schuin tegen de staande palen geplaatst, waarbij ze ook gedeelte lijk worden ingegraven. Deze paaltjes wor den met draadnagels aan de staanders bevestigd. Wie zich liever niet waagt aan het zelf maken van een schommel, kan er natuur lijk een kopen. Hierbij kan gekozen wor den tussen een houten en een stalen frame. De schommels uit de serie Magros Artix hebben een veilige, stalen constructie. Er zijn drie modellen: de mini, mixte en maxi. De „mini” is uitgerust met een wipschom- mel en twee verstelbare schommels, het benodigde grondoppervlak is 2,85 bij 2,00 meter en de prijs is 159 gulden. Een tweepersoons gondel en een verstel bare schommel horen bij het model „mix te”, waarvan de prijs 195 gulden is en het grondoppervlak 1,70 bij 2,10 meter (inclu sief uitzwaaimogelijkheid). Het model „maxi” heeft een wipschommel, twee ver stelbare schommels en een gondel, ad viesprijs 269 gulden en benodigd grondop pervlak 3,45 bij 2,00 meter. Deze schommelserie wordt geleverd door Magros Riethoven BV in Breda. Alle modellen zijn uitgerust met een extra ste vige nokbalk en het frame is behandeld met een speciale lak voor goede kleurvast heid en weerbestendigheid. Voor een hou ten schommel-combinatie kan men onder andere terecht bij Bergenco BV in Zwolle, waar twee modellen uit de HillHout Plus- serie verkrijgbaar zijn. De in lichtgroen hout uitgevoerde toestellen kosten 370 gul den (tweepersoons) en 435 gulden (drieper- soons). Een leuk en zeer bruikbaar kook boekje stelde mevr. Netty Engels-Geurts samen uit oude Lim burgse recepten, die zij van alle kanten toegestuurd kreeg. Veel van die oude gerechten waren tegenwoordig hele maal niet meer bekend. En voor wat dat betreft is het een verrijking van onze keuken geworden. De schrijfster-samenstelster waar schuwt, dat de bereiding van deze ge rechten soms ook veel tijd vraagt en dat ze bovendien vaak ook nogal calo rierijk zijn. Maar met wat kennis van de kookkunst en wat fantasie kan men ver komen, meent zij. Trouwens, er kan een vervolgdeeltje in zitten, want de schrijfster doet een beroep op de gebruikers van dit boekje, om haar „zoveel mogelijk „nieuws” over oude recepten te sturen en haar wat te vertellen over de ervaringen met „grootmoeders keuken”.” Dat alles ontvangt zij dan graag op haar adres: Thull 7, te Schinnen in Limburg. Limburgse gerechten. (Uitg. Corrie Zeelen in Maasbree.) De Bookeskook uit de titel blijkt een spekpannekoek gemaakt van boek- weitmeel, karnemelk, zout, speklapjes en gist. En dat alles onder het motto: „Alles op zienen tied en bookeskook in de herfst”. “N’n opzat", is een taart opgebouwd uit soesjes, die traditioneel gegeten werd bij communiefeest en huwelijk. En tenslotte de „Moorevlaai” met een vulling van wortelemoes. Schrijfster vertelt hierbij, dat het vroeger een schande was om wortelen vlaai te presenteren. Inwoners van het ene dorp scholden die van de naburige plaats uit voor „Moorevlaaieters”, het geen betekende, dat men minderwaar dig spul in de keuken gebruikte. Hoe het ook zij, de hier verzamelde recepten geven een boeiend en bruik baar overzicht van wat er leeft en ge leefd heeft in onze zuidelijke pro vincie. En laat het u smaken, zals Opa ervan genoot Van harte aanbevolen. GASTON GOURMET 4 Om te voorkomen dat kinderen het witte zand vermengen met de oorspronkelijke, vaak zwaardere grond, wordt op de bodem van de zandbak een laag tegels gelegd. Voor een goede drainage, wanneer de kin deren met water in de zandbak spelen, moet tussen de tegels een ruime voeg wor den opengelaten. Er kunnen ook vellen plastic op de bodem worden gelegd. Dit plastic moet dan wel erg dik zijn, omdat het anders gemakkelijk wordt beschadigd. Bij de bouwmaterialenhandel kan speci aal zand, zilverzand of rivierzand worden besteld om de zandbak mee te vullen. Om dit zand te beschermen tegen regen en wind en tegen katten, die er maar wat graag een kattebak van zullen maken, is een goed afsluitend deksel noodzakelijk. Dit deksel moet zo stevig zijn dat de kinde ren er, als ze er op springen, niet doorheen kunnen zakken. Bij gebruik van hout geldt ook hier weer: goed schaven en impreg neren. Het zelf bouwen van een zandbak kan met behulp van bouwpakketten. Voorbeel den hiervan zijn de SORO-zandbak van Gouderak BV en het bouwpakket van Ma gros Riethoeven BV uit Breda (076- 878267). De SORO-zandbak is gemaakt van geïm pregneerd vurenhout en wordt geleverd in de kleur grijs-groen. De afmetingen zijn 145 bij 145 centimeter en de prijs is 157 gulden. De zandbak van Magros is ook te gebruiken als bloembak. Deze houten bak wordt opgebouwd door middel van inge legde hoeken. De prijs is 198 gulden en de afmetingen zijn 120 bij 120 centimeter. Ook een schommel kan zelf gebouwd worden. Dit vereist wel wat handigheid en erg veel nauwkeurigheid, omdat alle on derdelen goed betrouwbaar moeten zijn. Een ongelukje met een schommel kan rampzalige gevolgen hebben. Het toestel moet daarom goed stevig in de grond staan. Er moet ruimte genoeg zijn, zodat de kinderen, al schommelend, niet tegen een schutting, muur of boom aan kunnen komen. Voor een zelf te bouwen schommel heeft Het wegwerken van schroefgaten vormt het sluitstuk van ieder werk stuk. De schroefkoppen moeten dan diep verzin ken zodat daar overheen een precies passende dop gelijmd kan worden. In de houthandel kan men doppen kopen die ook voor het opvullen van uitgeboorde kwasten ge bruikt worden. Ze hoe ven niet van precies het zelfde hout te zijn als het werkstuk, maar ze moe ten wel wat groter zijn dan de kop van de schroef. Als men op regelmati ge afstanden schroeft, kunnen doppen van een Het zelf bouwen van deze speelplaats is een makkelijk karwei, waarbij de afmetin gen kunnen worden aangepast aan de be schikbare ruimte. De omlijsting van de bak kan worden gemaakt van bielzen of andere stevige balken. Een erg eenvoudige mogelijkheid is het ingraven van een plas tic bak, die een afmeting kan hebben van ten minste 100 bij 100 bij 25 centimeter, omdat anders de speelruimte klein wordt. Dit geldt trouwens voor alle zandbakken. Wanneer met hout wordt gewerkt, moeten alle onderdelen goed worden geschaafd of geschaafd worden gekocht, zodat de kin deren zich niet kunnen bezeren aan splin ters. Om het hout tegen regen en wind te beschermen, wordt het behandeld met een weerbestendig middel. Erg leuk is het om de zandbak op te bouwen met zogenaamde pallissaden. Dit geïmpregneerde rondhout is te koop in verschillende afmetingen. Het voordeel is dat de rand in iedere gewenste vorm kan worden opgezet, waardoor een speels ef fect wordt bereikt. De pallissaden worden zo ingegraven dat ze stevig in de grond staan. Wanneer men een deksel op deze zandbak wil plaatsen, moeten alle delen even ver uit de grond steken. Een voor beeld van de prijs voor dit rondhout: een meter met een doorsnee van 25 centimeter kost ongeveer dertig gulden. Voorbeelden, waarbij pallissaden voor grote en kleine speelplaatsen zijn gebruikt, staan in een 8 folder die verkrijgbaar is bij Gouderak BV uit Gouderak (01827-3344). Zodra de planten over de potrand ko men, kan de grond worden bijgevuld, maar men moet er wel voor zorgen dat er een gietrand blijft van een centimeter. Als men geen broeibak heeft, kunnen de pot ten ook achter een licht keukenraam wor den gezet. Eind van de maand kunnen de bonen in groepjes worden uitgeplant. Om ze goed aan de buitenlucht te laten wen nen, worden er gedurende acht tot tien dagen nog beschermende kapjes over de groepjes gezet. Ook stokbonen worden in groepjes ge zaaid, maar eerst worden de stokken ge plaatst, die ongeveer een halve meter diep in de grond moeten komen. Op anderhalf tot twee meter hoogte worden de twee rijen stokken samengebonden met behulp van een dwarslat of -stok, die over de kruisingen komt. De ruimte tussen de twee rijen stokken kan benut worden door er sla te planten. De stokbonen kunnen tevens dienst doen als bescherming voor windgevoelige planten als bijvoorbeeld augurken, die al in de eerste helft van mei kunnen worden gezaaid, tenminste als de grond niet te koud meer is. Men moet erop bedacht zijn dat alleen de kiemkrachtige augurkzaden in de grond komen. De platte zaden moe ten voor het zaaien verwijderd worden. Op een bed van één meter twintig breed komt men de volgende materialen nodig: twee palen van 3,40 meter lang en 14 centimeter doorsnee, een balk van 150 cm lang en 10 cm doorsnee, vier schoorpaaltjes van 130 cm lang en 6 cm doorsnee, lange draadna gels en bandijzer, stenen, puin en een impregneermiddel. Een schommelplank (met touw en haken) kan in de speelgoed winkel worden gekocht. Het hout wordt eerst behandeld met een impregneermiddel. Daarna worden de lan ge palen aan de bovenzijde uitgehold, zo dat hier later de dwarsbalk in kan liggen. De staande palen worden loodrecht in kuilen van ten minste 80 centimeter diep gezet. Deze kuilen worden verder gevuld met stenen, puin en zand, eventueel aange lengd met water, totdat de palen goed stevig staan. andere houtsoort decora tief zijn. Wie geen dopjes wil kopen kan ze ook zelf zagen, het liefst van langshout. Met een centrum- of dopboor maakt men nu boringen van dezelfde maat als de dopjes. De diepte moet iets groter zijn dan de dikte van de doppen. Vooraf heeft JW, -z) k

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27