D] Fietsenvervoer en dan dit nog Grondwerk Zigeuners over de grens gezet voor Ondernemingsraad is F t c Kaapverdiaanse spant geding per trein wordt uitgebreid bijzonder onderwijs niet nodig voor tegen staat aan Almelo” kan beginnen EUROPEES COMMISSARIS GUIDO BRUNNER: IN Hl ROM: ER WAS WEL PLAATS BESCHIKBAAR Van Aardenne: ONTWERP-ADVIES SER-COMMISSIE Protest CEVS Ni ni Opschieten Ruimte scheppen Massale wandeling naar bedreigd plateau van Margraten tl /R 19 7 8 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Va Voedseltekorten 'C BRUSSEL (ANP). Europees Commissaris Guido Brunner heeft woensdag in Brussel ontkend dat er enige politieke betekenis gehecht moet worden aan het opschorten van de uraniumleverantie aan het Euratom-centrum in Petten. Brunner, die in de Europese Commissie ondermeer met energiezaken belast is, verklaarde dat de opschorting van de uraniumleverantie niets te maken heeft met de in de Ver enigde Staten aangenomen non-proliferatiewet. Condomenbeshiit Wapens B( [e F eide ijn „I ius de i Gestolen Roeien in beton Op bezoek (2) - Botsing Blaeu-atlas Manifestatie Schade Brand Op bezoek (1) AMSTERDAM. Op een groot aantal plaatsen in Nederland zijn gistermiddag en -avond de in de Tweede Wereldoorlog gevallen doden herdacht. De nationale do denherdenking op de Dam in Am sterdam werd door een groot aan tal nabestaanden en duizenden belangstellenden bijgewoond. Ook bijeenkomsten elders wer den druk bezocht. Het treinver keer werd van acht uur tot twee minuten over acht stilgelegd. Schaken (Van onze redactie binnenland) Opschorting uraniumleverantie heeft geen politieke betekenis FAO-rapport bij (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN o. o Ex-minister van Onderwijs en Weten schappen, Van Kemenade, deelde vorig De minister heeft dit besluit genomen omdat de grondverbetering niet gereed zal kunnen zijn voor de komende winter, wan neer niet nu reeds wordt begonnen. Zou nog langer gewacht worden, dan zou de vertraging, die er reeds is, nog met enkele maanden van de komende winter worden vergroot. De bedoeling van deze toestem ming van de minister is, dat de werkzaam heden aan de eigenlijke uitbreiding van de fabriek zo spoedig mogelijk kunnen begin nen. zodra er definitief een beslissing tot de uitbreiding zou worden genomen. DEN HAAG. (ANP) Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft de directie van Ultra Centrifuge Neder land per brief laten weten, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat een begin wordt gemaakt met de grondverbeteringswerk- zaamheden voor de uitbreiding van de Ultra Centrifuge Fabriek in Almelo. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken woensdag meege deeld. Waterstanden Umuiden Hoogwater 4.08 uur en 16.31 uur Laagwater 12.11 uur en 24.35 uur 15 20 27 18 18 14 21 22 20 16 20 20 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0.4 0.2 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 DEN HAAG. Een groep Westduitse zigeuners is woensdag bij de grenspost Bergh over de grens gezet. Op last van de directie vreemdelingenzaken van het ministerie van Justitie moesten de zigeuners Nederland verlaten omdat er geen standplaats beschik baar was voor de negen wagencombinaties. Onder escorte van de rijkspolitie werd de groep van Alkmaar via Utrecht en Arnhem naar de grens gebracht. tie andere veiligheidseisen gesteld worden dan aan de andere. Ongeveer tweeduizend mensen namen gisteravond deel aan de stille tocht naar de fusilladeplaats op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag. Mannen in blauwe overalls direct na de bevrijding in mei ’45 het uniform van de Binnenlandse Strijdkrach ten hadden bij het houten kruis de erewacht betrokken. Gasfakkels brand den rond de plaats waar tijdens de bezet ting vele Nederlanders werden doodge- De zigeuners waren legaal in Nederland: zij waren in het bezit van het Westduits paspoort en voldeden ook aan de overige wettelijke normen. Volgens de ROM wa ren ze op trektocht en waren ze van plan over enige tijd naar zuidelijker streken af te zakken. De Tweede-Kamercommissie voor CRM heeft er onlangs bij de regering op aange drongen op te schieten met het aangeven en inrichten van standplaatsen voor zigeu- Volgens de ROM is het argument dat er geen standplaatsen voor de circa 75 zigeu ners waren ongegrond; in het kamp Assen zou nog voldoende ruimte zijn. De zigeu ners waren maandag ons land binnenge komen en v a Assen en Amsterdam in Alkmaar terechtgekomen. van het ministerie van CRM zou dat tekort duizend zijn. „Deze mensen kunnen in geen enkel woonwagenkamp terecht om dat er eenvoudigweg geen plaats voor hen is. Om te voorkomen dat ze daarom her en der hun wagens plaatsen en de gemeenten overlast bezorgen, worden ze het land uit gezet”, aldus een woordvoerder. Hij bena drukte dat het niet ging om illegalen. Brunner zei dat de aard en de ligging van de installaties wel met de beveiliging te maken hebben, met andere woorden, de ene installatie is van nature al beter be schermd gelegen dan de andere. Ook zei hij dat Petten de enige installatie is waar met hoogverrijkt uranium wordt gewerkt. „We zijn al twee jaar bezig met veilig heidsmaatregelen voor de nucleaire centra van Euratom (in Petten en in het Duitse Karlsruhe, het Belgische Geel en het Itali aanse Istra) te verbeteren. De veiligheids situatie is heel bevredigend, maar er valt altijd nog wel wat te doen”, aldus Brunner. „Ook in Petten zijn we, in overleg met de Nederlandse overheid, bezig de veiligheid te verbeteren", zo zei hij. schoten. Terwijl de grote bourdonklok werd geluid, trok de lange stoet van nabe staanden en belangstellenden langs de fu silladeplaats. Het aantal deelnemers aan de stille tocht was groter dan vorig jaar, toen 1200 mensen werden geteld. Op het Ereveld Grebbeberg herdacht de koninklijke landmacht samen met de bur gerij van Rhenen de gevallenen uit de door Washington worden voorgeschreven. Hij zei voorts dat de discussie over de kwestie-Petten niet moet worden opge schroefd om de goede samenwerking die met de Amerikanen bestaat niet te vertroe belen. jaar de Tweede Kamer al mee tot de ge vraagde vrijstelling bereid te zijn op voor waarde dat binnen afzienbare tijd een eigen wettelijke medezeggenschapsrege- ling voor het gehele onderwijs tot stand zou komen. De commissie werkt alleen mee aan het verlenen van de vrijstelling om ruimte te scheppen voor de totstandkoming van zo’n aparte regeling van de medezeggenschap voor het gehele onderwijs. Verder wordt er in het ontwerp-advies van uitgegaan, dat de SER ook over een eventuele hand having van de vrijstelling geraadpleegd zal worden. Brunner zei dit in een geïmproviseerde bijeenkomst met journalisten. Hij ver klaarde in Brussel ook dat het vaker ge beurt dat leveranties van hoogverrijkt ura nium door de Verenigde Staten even wor den uitgesteld. Er is niets bijzonders aan de hand. Het opschorten van deze leveran tie is een zaak die alleen in het administra tieve vlak ligt. Het is ook niet zo, aldus Brunner, dat aan de ene Euratom-installa- Staatssecretaris Veder-Smit van Volks gezondheid heeft in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer meegedeeld te zullen bevorderem dat het rubbercondomenbe- sluit nog dit jaar tot stand zal komen. Dit om te voorkomen dat nog langer ondeug delijke produkten te koop worden aange boden. Het politieteam dat zich sinds i week maandag bezighoudt met een onder zoek naar mogelijk wapenbezit en -handel in Zuidmolukse kringen, heeft drie nieuwe arrestaties verricht. De verdachten komen uit Vaassen, Amersfoort en Barneveld. In totaal zijn dertien personen aangehouden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich L Joh in stel cere kon haa van het K niei nisi fell wir wei is. 18 19 19 19 19 19 18 18 12 22 18 18 18 21— 19 20 15 20 19 12 16 19 (Van onze redactie economie) Uit een loods aan de Spoorweghaven in Rotterdam is een aantal muziekinstrumen ten gestolen met een totale waarde van 30.000 gulden. Het betrof 25 kornetten, 30 trombones en zes bugels. De dieven had den de dozen, waarin de instrumenten zaten met een scherp mes opengesneden en na i dichtgeplakt. Daarom heeft het vrij lang geduurd voor de diefstal werd ontdekt. A onbew. 1. bew. h. bew. h. bew 1. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew zw. bew. l.bew. zw. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. h. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. 1 bew zw. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. l.bew 1. bew h. bew. Ter nagedachtenis van de slachtoffers van het naziregime en de Israëlische geval lenen van de oorlogen tussen Israel en Arabische landen werd gistermiddag in de Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan een herdenkingsplechtigheid gehouden. Deze was georganiseerd door o.m. de Nederlandse Zionistenbond, het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap, de Portugese en de Liberaal Joodse ge meente. Met enkele evenementen wil de stu dievereniging van constructie-ontwerpers van de afdeling Bouwkunde van de TH Eindhoven laten zien dat met beton meer mogelijk is dan het maken van bruggen en gebouwen. Volgende week donderdag wordt in Eindhoven een symposium ge houden met als titel; Beton Drijft. Op 20 mei wordt een betonkanorace georgani seerd. MARGRATEN. (ANP) Rond tweedui zend wandelaars hebben gistermiddag deelgenomen aan een wandeling van de Kring Limburg van het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) naar het plateau van Margraten. Deze wandeling was bedoeld om extra aandacht te vestigen op het natuurschoon in dit gebied en op de dreigende mergelaf- graving door de ENCI. Het IVN is tegen verlening van een afgraafvergunning. Het aantal deelnemers aldus de voorzit ter van de Kring Limburg van het IVN, drs. J. Janssen, heeft de stoutste verwach tingen overtroffen. „We hadden gerekend op hooguit zeshonderd deelnemers.” De uitgenodigde leden van Gedeputeer de Staten van Limburg lieten verstek gaan, evenals de meeste leden van de Pro vinciale Staten. Wel liepen enkele Zuidlim- burgse burgemeesters en vertegenwoordi gers van de directie van de ENCI mee. In Dronten herdachten vele honderden militairen, oud-militairen en burgers van verschillende nationaliteiten de oorlogs slachtoffers bij het vliegersmonument, een propellor van een pa de drooglegging van Flevoland geborgen Lancasterbommen werper. Ruim honderd leden van de Engel se Air Gunners Association (boordschut- tersvereniging) woonden deze herdenking bij. In Almere Haven onthulde landdrost J. Lammers van de Zuidelijke IJsselmeer- polders een nieuw monument. Het is op verzoek van de bevolking geplaatst om de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Op de erebegraafplaats van de oorlogs gravenstichting in Loenen werden tiental len bloemstukken bij het herinneringsmo nument gelegd, o.m. van de commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. W. Geertsema en de burgemeester van Apel doorn, mr. F. Dijckmeester. Het oud-lid van de Tweede Kamer H. Scheps sprak over „zullen wij, en hoe zullen wij’ en wat zullen wij herdenken". Aan de bijeen komst namen honderden mensen deel. Gisterochtend is bij het oorlogsmonu ment in Den Helder een korte plechtigheid met kranslegging gehouden. Voor de Ko ninklijke Marine legde commandant zee- macht-Nederland, vice admiraal H. Ram- bonnet, de krans. Voor de Koninklijke Landmacht generaal-majoor G. Roos en voor de Koninklijke Luchtmacht generaal- majoor D. Boks. In het Amerikaanse tijdschrift „Nature" was bericht dat Petten beter beveiligd diende te worden in verband met de aan wezigheid van Zuidmolukkers in Neder land. Het blad schreef hetzelfde over de Italiaanse installatie, in verband met de acties van de Rode Brigades in Italië. Burgemeester Van der Louw van Rotter dam heeft woensdag in Peking een ont moeting gehad met de Chinese vice-pre mier Kang Sjih-En. Dit meldt het persbu reau Nieuw-China. Aan het gesprek na men ook de andere leden van de Neder landse missie en ambassadeur Dolleman deel. ners in ons land. Indien het overleg met de vereniging van Nederlandse gemeenten niet spoedig resultaat heeft, zou minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zich rechtstreeks tot de gemeenten moeten wenden om de standplaatsen te creëren. Het gaat in dat geval om 450 in Nederland verblijvende zigeuners, die sinds eind sep tember ’77 wachten op standplaatsen en een daaraan gekoppelde verblijfsvergun ning. (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT. NS heeft besloten de mo gelijkheden voor de fiets in de trein te verruimen. Onder meer op aandrang van de Eerste, Enige en Echte Wielrijdersbond (ENWB) wordt de maximale vervoers- grens van 48 km opgeheven. Voorts kan .de fiets op alle dagen mee: zaterdagen en zondagen zijn niet langer uitgesloten. De beperkingen voor fietsvervoer in de spits uren worden verkleind, en het aantal stati ons waartussen de fiets kan worden ver voerd, wordt uitgebreid van 80 tot 115. Van 28 juni tot en met 30 augustus is het voorts mogelijk tussen 54 stations een fiets te verzenden zonder dat een begeleider meegaat in dezelfde trein. Ten slotte wordt het mogelijk op 185 stations (twaalf meer dan nu) een fiets te huren tegen vermin derd tarief, op vertoon van het trein kaartje. Koningin Juliana legde gistermiddag als eerste een krans bij het monument op de Dam. Zij werd gevolgd door premier Van Agt, die samen met de ministers Wiegel en Scholten namens de ministerraad een krans legden. Twee anonieme verwanten van de gevallenen legden namens alle na bestaanden een krans. Namens de strijd krachten werd een krans gelegd door de bevelhebbers van land- en luchtmacht en marine. Ook werden kransen aangedra gen door vertegenwoordigers van organi saties van oud-strijders uit binnen- en bui tenland. De plechtigheid werd besloten met een défilé. vorige [ooj len, en e 1 Toe ron )ied ROTTERDAM. (ANP) De 16-jarige Kaapverdiaanse Manuela Correia, Ca bral, die illegaal in Nederland verblijft, zal een kort geding aanspannen tegen de staat der Nederlanden. Het geding zal op i 16 mei om 15.30 uur dienen voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Manuela Cabral eist via haar advocate, mevrouw mr. V. Weski, dat zij toestem ming zal krijgen in Nederland te blijven, totdat een definitieve beslissing (in hoog ste instantie) zal zijn genomen over de door haar aangevraagde verblijfsvergun ning. Deze werd dinsdag door de Rotter damse vreemdelingenpolitie geweigerd. Zou de vrouw Nederland toch moeten ver laten, dan eist zij een redelijke termijn voor vertrek, tenminste drie maanden, ge durende welke periode zij de psychische begeleiding zou moeten krijgen, die de deskundigen noodzakelijk voor haar ach ten. Zij heeft bij de politie verklaard, dat zij door de ex-vriend van haar zuster is verkracht. Volgens mr. Weski heeft de Kaapverdi aanse er alles voor over om te proberen in Nederland te mogen blijven. „Zij is bang om te worden teruggestuurd naar de Kaapverdische Eilanden, waar verkrach ting een schande is”, aldus de advocate. DEN HAAG. De commissie Ondernemingsraden van de Sociaal-Economische Raad zegt in een ontwerp-advies zich te kunnen verenigen met een voorwaardelijke vrijstelling voor het bijzonder onderwijs van de verplichting om een ondernemings raad in te stellen. De commissie verwacht dat binnen een redelijke termijn (gedacht wordt aan twee jaar) een eigen medezeggenschapsregeling voor het onderwijs tot stand komt. Wanneer dit niet het geval blijkt te zijn, wordt de vrijstelling ingetrokken. Een Italiaanse forensentrein is gisteren op een spoorwegovergang in de buurt van Rome tegen een vrachtwagen gebotst. Ze ker drie personen kwamen om het leven. Van de twaalf gewonden zijn verschillen den er ernstig aan toe. Weer in binnen- en buitenland Koningin Juliana werd bij de kranslegging op de Dam in Amsterdam bijgestaan door kolonel der Grenadiers G. R. A. Gerritsen, adjudant van de in het ziekenhuis verblijven de Prins Bernhard, en kapitein ter zee J. J. H. Willinge (rechts), adjudant van de vorstin. Een wereldatlas, gedrukt door de Neder lander Jan Blaeu, is woensdag op een veiling in Londen voor 55.100 dollar ver kocht. Het elfdelig werk, dat bekend staat als Blaeus grote atlas, behoort tot de besté in zijn soort, aldus kenners. Het exemplaar dat geveild is, bevat 596 gegraveerde kaar ten, plattegronden en platen. Het dateert uit 1665 In het Amsterdamse Centrum voor Chi leense Cultuur wordt vanavond een mani festatie gehouden, waarbij de Chileense zangeres Charo Cofré optreedt. Verder zal een verslag worden gedaan van de 1 mei- viering in Santiago. Er zal een tentoonstel ling worden geopend van werk van de Chileense schilder Ariztia. De schade die een goederentrein dinsdagavond heeft veroorzaakt aan de rails tussen Roosendaal en Oudenbosch, vergde meer werk dan aanvankelijk werd verondersteld. De goederentrein verloor een as, waardoor de wagon ging hangen en zeshonderd dwarsliggers en 2500 grote schroeven vernielde. De machinist van de trein had niets gemerkt. Tweede Wereldoorlog. De plechtigheid werd voorafgegaan door een stille tocht over de berg, waar in de meidagen van 1940 436 Nederlandse militairen sneu velden. wegneming van de inhoud weer ^iei Gut den hint je v maj dat Joh wer ove het daa 1 Al lai ze; de bi, en lis wt Fr wc gu Ia zu vo M 3 O .d .ES i G CU De Houtskool- en verpakkingsfabriek Hokomij in Breda is gisterochten voor een belangrijk deel door brand verwoest. De schade wordt voorlopig op tweeëneenhal- ve ton geraamd. De brandweer vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Minister De Ruiter van Justitie is woens dag met een Nederlandse delegatie in Hong Kong aangekomen voor een driedaags bezoek. Hij zal met gouverneur Maclehose en andere autoriteiten gesprek ken voeren over de problemen van de handel in drugs en de bestrijding ervan. De Ruiter reist verder naar Singapore, Koeala Loempoer en Bangkok, waar hij met de autoriteiten over het zelfde onder werp zal spreken. De gevraagde vrijstelling wordt in vol doende mate ondersteund door de repre sentatieve vertegenwoordiging van school besturen en werknemersorganisaties. De Wet op de Ondernemingsraden (WOR) schrijft namelijk voor dat een „voldoende representatieve organisatorische verte genwoordiging van de betrokken onderne mers of van de betrokken werknemers” zich voor een vrijstelling moet uitspreken. Zes Nederlandse parlementsleden ne men deel aan de derde interparlementaire conferentie over Samenwerking en Veilig heid in Europa. De conferentie, die woens dag is begonnen, zal tot volgende week dinsdag duren. Gesproken zal worden over het verloop van de conferentie in Belgrado over de resultaten van „Helsin ki”. De delegatie bestaat uit de Tweede- Kamerleden Berkhouwer, Ter Beek, Van Houwelingen, Ploeg en De Vries en het Eerste-Kamerlid Letschert. Het ministerie van Justitie deelde woensdagmiddag mee dat het besluit deze zigeuners die over een Westduits paspoort beschikken, het land uit te zetten, is geno men tegen de achtergrond van een nijpend tekort aan standplaatsen. Volgens cijfers De Europese Commissaris zei in Brussel dat het niet juist is dat de veiligheidsvoor schriften voor de Euratom-installaties St he he ca Zi or Wl Fi ■0 .So •sü De stichting ROM. die zich inzet voor de zigeuners in Nederland, heeft geprotes teerd tegen het over de grens zetten van de veertien zigeunerfamilies. Volgens de ROM is hier de trekvrijheid van zigeuners in het geding. De uitzetting is een gevolg van het verscherpte zigeunerbeleid van minister van Binnenlandse Zaken Wiegel, meent de stichting. Brunner ontkende niet dat er tussen de Verenigde Staten en Europa een geschil bestaat over de onhandelbaarheid van de overeenkomst (inzake uraniumleveran ties), die de Gemeenschap, sinds 1959, met de Verenigde Staten heeft. De in dat ak koord vastgelegde uraniumleveranties zijn door de Amerikanen ter discussie ge steld op grond van de recent aangenomen non-proliferatiewet. De Europese Ge meenschap en daarin vooral Frankrijk, is van mening dat internationale verdragen niet aangetast kunnen worden door inter ne wetgeving. o K t/J SS ES Volgens de Voedsel- en Landbouworga- A^i nisatie van de VN hebben 26 ontwikke- IVIi lingslanden, waarvan de meeste in Afrika en Zuidoost-Azië, te kampen met ernstige I»/ voedseltekorten. Voor Laos, Vietnam, Ethiopië, Mozambique en de Sahelzone is de toestand volgens een FAO-rapport bij zonder ernstig te noemen. Volgende week dinsdag zullen in de Rol zaal in Den Haag negen Nederlandse par lementariërs een schaakwedstrijd spelen tegen een team van negen in Nederland gestationeerdebuitenlandse diplomaten. De parlementariërs zijn De Gaay Fortman jr. (teamleider). Dolman, Feij, Heijne Mak kreel, Beinema, Van Hulst, Nagel, Roethof en Den Uyl. De diplomatenploeg bestaat uit de heren Blomstedt (ambassadeur van Finland en teamleider), Fuentes (ambassa deur van Mexico), Castroviejo y Bolivar (Spaanse ambassaderaad), Filip (eerste se cretaris op de Roemeense ambassade), Ga lan (ambassadeur van Tsjechoslowaklje), Kulev (ambassadeur van Bulgarije), Lode- wijck (ambassadeur van België), Romanov (ambassadeur van de Sovjet Unie) en Sa my (ambassadeur van Egypte). ZATERDAG 6 MEI Zon- en maanstanden Zon op 6.02 uur, onder 21.12 uur Maan op 6.00 uur. onder 20.24 uur het weer] Vooruitzichten voor zondag. Enkele buien, ook zonnige perioden en iets lagere middagtemperaturen. Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp, omstreeks 7 graden. Max. temp, omstreeks 15 graden. Kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. In oorlog gevallenen herdacht

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2