OMKOOPSCHANDAAL IN SPAANS VOETBAL TEGENVALLENDE EUROPA CUP-FINALE IN PARIJS Havermans favoriet voor biljarttitel UNICUM IN SCHAAKHISTORIE TWEE NA TIONALE KAMPIOENEN 1 Auto- slim... Defensief Formaliteit s Uw woninginrichter weet hoe goed het is! tretford 30 31 SPORT 19 7 8 M E I 5 VRIJDAG (Van onze speciale verslaggever) 5 3 PARIJS. Nog niet eerder in zijn langjarige en inmiddels toch indrukwekkende voetballoopbaan mocht Rob Rensenbrink (30) als aanvoerder een trofee in ontvangst nemen. Dat hoogtepunt in zijn carrière wilde hij zich woensdagavond in het mudvolle Pare des Princes onder geen beding laten ontnemen. „Daarom”, erkende An derlechts absolute vedette naderhand gniffelend, „wilde ik de negen tig minuten ook persé volmaken en heb ik ook niet aangedrongen op vervanging. Zou het een gewone wedstrijd zijn geweest, dan was ik er beslist uitgegaan. Want door die spierblessure aan mijn rechterbeen moest ik mij na rust erg ontzien en speelde ik in feite ook nog maar op halve kracht”. i! lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Glansrol van Rensenbrink Havermans maakte de 500 caramboles moeiteloos en met verve vol in één beurt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) 5 (ADVERTENTIE) 5 lijnen). 4 En daarmee luidde het in de voorbije maanden defensief unaniem als sterk ge kwalificeerde Austria in feite zijn eigen ondergang in. Want tegen een ploeg van het kaliber van Anderlecht, dat in potentie zoveel individuele kwaliteit bezit en op grond daarvan de top van zijn mogelijkhe den ook bij lange na nog niet heeft bereikt, kan men een speler van het wereldformaat Rensenbrink niet ongestoord zijn gang la ten gaan. Austria-trainer Hermann Stessl, duide lijk geschokt door de hoogte van het ver lies, zou later, ter verdediging van de ploeg Hetzelfde presteerde zijn streekgenoot Jan Arnouts, met zijn 19 jaar de debutant in de ereklasse. Arnouts deed Platjouw, de regionale vedette uit het Zeeuws Vlaamse Axel, in één beurt de das om en maakte aan al zijn illusies om op eigen terrein te kunnen schitteren een einde. Het betekende voor Arnouts tevens de eerste keer, dat hij de partij in één beurt uitmaakte. Overigens verloor hij wel in vijf beurten van de Noordhollander Van Ham uit Egmond aan Zee in de eerste ronde. Van Ham zegevierde twee keer (ook Van der Kruysweg - zwaar teleurstellend in Hulst - moest eraan geloven). Van der Kruysweg werd in vier beurten van de tafel geveegd. De strijd spitst zich duidelijk toe tussen Van Ham, Havermans, Bongers uit Nijmegen en Arnouts. Bongers liet Vet in drie beurten achter zich. Door het ontbreken van Christ van der Smissen en Hans Vultink (Van der Smissen zou één dag te laat hebben ingeschreven al wordt daar door iedereen een vraagteken achter gezet en Vultink heeft gewoon bedankt) wordt dit duidelijk een titelstrijd die door de jeugd beslist gaat worden met Havermans als de grootste kanshebber. Rob Rensenbrink had in de drie kwartier daarvoor zijn aandeel in de forse EC- triomf op Austria-Wien (4-0) echter al ruimschoots geleverd. Niet alleen nam hij tegen de povere verrassingsfinalist de be langrijkste treffers voor zijn rekening, bo venal ontpopte hij zich in de sfeerrijke entourage van het Parc des Princes als de onbetwiste leider, die een opmerkelijke ambitie en gretigheid aan de dag legde. In deze door het enorme klasseverschil als geheel duidelijk tegenvallende eindstrijd van de bekerwinnaars, groeide Rensen brink uit tot de alom aanwezige regisseur en smaakmaker tegelijk, in welke hoeda nigheid hij straks bij de WK ook voor Oranje van kapitale waarde zou kunnen zijn. De tweede helft, waarin de vaak veel te lankmoedige Aldinger tot twee keer toe het geel trok (voor Josef Sara en Thissen) was nog slechts een formaliteit. Het ook nu bij vlagen knap ongeconcentreerde Anderlecht voelde er weinig voor de Oos tenrijkers nogmaals het vel over de oren te trekken, liet het initiatief nu ook be wust aan Austria, om vervolgens via de counter terug te slaan. HULST. Louis Havermans uit Zundert heeft zich aangediend als de grote favoriet in het toernooi om het Nederlands kampioenschap libre, dat in sporthal „Den Dullaerd” in Hulst wordt afgewerkt. De 22-jarige Brabander en tweevoudig Europees kampioen in het libre maakte in de eerste ronde korte metten met Rijvers, de invaller voor Velthuis, die zich wegens rugklachten heeft teruggetrokken. h- Richard Budding: doelpunt voor mili tair team tegen Italië. Donner remise, Ligerink-Bohm remise. Van der Sterren-Van der Vliet remise, Ree-Kuijpers 1-0, Scheeren-Hofland 0-1, Baljon-Hartoch remise. De tegenstanders van het Nederlands elftal in Argentinië zullen echter vermoe delijk niet dezelfde blunder begaan als Austria Wien woensdagavond. De in het Europese bekervoetbal nog nauwelijks geacclimatiseerde Oostenrijkers weiger den resoluut de mandekking toe te pas sen, maar slaagden er daarnaast evenmin in de verdediging zodanig te organiseren, dat de posities werden overgenomen. Gerrie Mühren: club betrokken bij be schuldigingen over omkoping. EINDSTAND: 1-2 Timan, Sosonko 9, 3 Donner 6,5, 4-5 Ree, Baljon 7, 6-7 Bohm, Ligterink 6,5, 8- 10 Hartoch, Kuijpers, Van der Vliet 6,11- 12 Hofland, Langeweg 5,5, 13 Van der Sterren 5, 14 Scheeren 4,5. -I I I Jan Timman analyseert de remisepartij tussen Langeweg (links) en Sosonko nadat zijn eigen partij tegen Donner eveneens in remise was geëindigd. van de twee sterkste spelers van Neder land. Zowel Sosonko als Timman hebben in de laatste jaren opmerkelijke succes sen behaald. Ze spelen nog dit jaar mee aan een zonetoernooi en aan de schaako lympiade die in het najaar in Argentinië wordt gehouden. Ze zouden daar om de beurt aan het eerste bord van de Neder landse ploeg kunnen spelen. De derde plaats is in handen gekomen van Jan Hein Donner, de derde grootmeester. Hij MADRID In de Spaanse voetbal wereld dreigt een omkoopschandaal te ontstaan. De trainer van de Madrileense club Rayo Vallecano, Hector Nunez, heeft bij de voetbalbond aangifte gedaan van poging tot omkoping van zijn spe lers door het traditioneel in degrada- tiegevaar verkerende Betis Sevilla. Maar dat lukte slechts één keer toen van Binst met een oogstrelend afstandsschot de score tot 4-0 opvoerde. Dat de produktie daartoe beperkt bleef, was enerzijds de verdienste van De Bree en anderzijds de zwakte van Nielsen, in feite de enige disso nant in de Brusselse ploeg, die volgend seizoen zijn plaats zal moeten afstaan aan Ruud Geels en vermoedelijk zelf verhuist naar Standaard Luik in ruil waarvoor de IJslander Sigurvinsson naar Anderlecht komt. Schoppen zonder dat er eën bal in de buurt was, slaan, spuwen en meer van dat soort onaangenaamheden heeft het Nederlands militair elftal zich in Triest van hun Italiaanse wapenbroeders moe ten laten welgevallen. De Italianen wa ren kennelijk van plan hoe dan ook hun plaats in de eindronden van het CISM- toemooi volgend jaar in Koeweit veilig te stellen. Via een zege met 2-1 zijn zij daar goeddeels in geslaagd. Uit de eerste helft van de vierlandencompetitie heb ben zij thans zes punten tegen Neder land drie, terwijl West-Duitsland en Al gerije resp. een en nul punten hebben uit twee wedstrijden. Twee van de drie doelpunten kwamen voort uit strafschoppen. De ruststand De trainer van Rayo Vallecano, die het volgende seizoen stadgenoot Atletico onder zijn hoede neemt, heeft de Spaan se voetbalbond op nog meer kwalijke clubpraktijken gewezen. Volgens hem is het in de Spaanse eerste divisie de laat ste jaren een normaal verschijnsel ge reeds ten einde is, zijn de spelers van Anderlecht contractueel nog gebonden voor het spelen van een aantal vriendschappelijke wedstrijden. Het Ne derlands kwartet zal daarvan geen dis pensatie worden verleend. Met Ander lecht moeten zij maandag in Brussel aantreden tegen het Israëlisch elftal, drie dagen later staat een wedstrijd op het programma tegen Reims. Pas daarna is het viertal beschikbaar voor Oranje. Het bestuur van VFB Stuttgart heeft de volledige selectie van achttien spe lers als seizoenpremie 20.750 mark per man uitbetaald. aanvoeren dat zij niet gewend is mandek king te spelen. „En zouden we dat voor deze ene wedstrijd wel gedaan hebben, dan zou dat ons spel totaal hebben ver stoord”. Alsof dat nu niet het geval was. Stessl: „Het zou toch weinig hebben uitge haald wanneer ik iemand aan Rensen brink zou hebben opgeofferd, want zoals hij vanavond liep te voetballen, hadden ook twéé spelers hem niet kunnen afstop pen. Daarvoor waren zijn acties gewoon te briljant. En die doelpunten zouden er eveneens zijn gekomen, hoe dan ook”. In eerste aanleg dankte Austria het nog aan de welwillendheid van de continu van grote afstand toekijkende scheidsrechter Aldlinger, dat een grove overtreding van Obermayer tegen Rensenbrink niet met een strafschop werd gehonoreerd. Nog in diezelfde minuut zou Rensenbrink dat on recht hoogstpersoonlijk ongedaan maken, toen hij een splijtende dieptepass van Ver- cauteren naar waarde beoordeelde en het speeltuig met de buitenkant van de voet langs de verblufte Baumgartner tegen het net liet kaatsen. Op dat moment was Aus tria in feite reeds een geslagen ploeg. Toch duurde het nog tot een minuut voor de rust alvorens Anderlecht de definitieve beslissing kon forceren en Austria daar mee nog eens nadrukkelijk wees op zijn beperkingen. En weer lag de genialiteit van Rensenbrink ten grondslag aan die psychologisch zo belangrijke tweede tref fers. De 38-voudig international belastte zichzelf met de vrije schop die hem door de autoritaire Aldinger was toegekend na een forse charge van weer Obermayer. Van even buiten het strafschopgebied plaatste hij de bal zo mathematisch zuiver langs de muur en in de uiterste benedenhoek, dat Baumgartner slechts mocht toekijken. Nog in diezelfde minuut profiteerde Van Binst gretig van het shock-effect dat Ren- senbrinks treffer bij Austria had veroor zaakt en verzilverde Anderlechts vleugel- verdediger een dieptepass van Coeck feil loos. De spelers van VFB Stuttgart hebben zowel in sportief als in financieel op zicht een aantrekkelijk seizoen achter de rug. De club, die het vorige seizoen promoveerde naar de Bundesliga, plaat ste zich voor het UEFA-bekertoemooi en trok de meeste toeschouwers. Ruim 900.000 bezoekers in zeventien thuiswed strijden bevolkten het Neckarstadion, dat maximaal 71.000 toeschouwers kan herbergen. Dat is een gemiddelde van ongeveer 53.000 per wedstrijd. Een schril contrast met de Nederlandse situatie, waarin twee clubs uit Amsterdam (Ajax en FC Amsterdam) tezamen nauwelijks 15.000 bezoekers per duel trokken. LEEUWARDEN. Voor het eerst in de geschiedenis van de nationale schaaksport heeft Nederland twee kam pioenen. Jan Timman en Genna Sosonko speelden in de laatste ronde beiden re mise waardoor ze gelijk over de eind streep gingen. Het reglement schrijft voor dat de spelers dan binnen drie maanden een beslissingswedstrijd moe ten spelen. Dat is evenwel onmogelijk omdat beide winnaars tot januari zo zwaar bezet zijn, dat het niet mogelijk is tijd vrij te maken voor een tweekamp. Het reglement voorziet ook in deze mo gelijkheid, want in dat geval wordt de titel aan de betrokkenen gemeenschap pelijk toegekend. was 1-1. Doelpunten: 25. Vinzenci 1-0, 30. Budding 1-1 (strafschop) 61. Rossi 2-1 (strafschop). Opstelling Nederlandse mi litairen: Van Laar (Achilles 12), Du Cha- tinier (FC Utrecht), Degens (Roda), ver vangen door Swart (FC Amsterdam), Wijnberg (FC Utrecht), Mellaard (Vites se), Woudsma (GA. Eagles), Boeve (Vi tesse) en Budding (Feyenoord), Van Staa (FC Utrecht), Houtman (FC Gronin gen) en Pier Tol (Volendam) vervangen door Erkelens (Sparta). worden, dat mogelijke degradatiekandi daten premies in het vooruitzicht stellen aan die verenigingen, die concurrenten aan een nederlaag helpen. Zo werden de spelers van Rayo Vallecano door drie bleef, evenals de beide kampioenen, on geslagen. Verrassend is het resultaat van de jon ge Groninger Christofoor Baljon. Hij slaagde er in de laatste ronde in een geladen Rob Hartoch op een afstand te houden en daardoor een gehele reeks gerenommeerde krachten te passeren. UITSLAGEN 13E RONDE: Sosonko-Langeweg: remise, Timman- In de dertiende en laatste ronde van de wedstrijd was het druk in de speel- en demonstratiezaal van de Frieslandbank te Leeuwarden. Verwacht werd dat zo wel Timman als Sosonko een uiterste poging zouden wagen om alleen als eer ste door de finish te gaan. Maar Timman besloot tegen Jan Hein Donner al op de 21e zet tot de vrede nadat hij een tijdlang toch wel een veelbelovende stelling had gehad. Genna Sosonko had inmiddels tegen Kick Langeweg een pion buit gemaakt. Dit meer bezit en de mogelijkheid om de titel in de wacht te slepen, maakten hem echter zichtbaar nerveus. Hij begon meer dan normaal bedenktijd te gebruiken, vond niet de sterkste voortzetting en be sloot óp de 27e zet in remise te berusten. Het gemeenschappelijk kampioen schap is daarmee in handen gekomen clubs premies beloofd bij winst op Betis Sevilla. Espanol was bereid per speler 312 dollar (circa 700 gulden) op tafel te leggen, Santander had erin totaal 19.000 dollar (ruim 40.000 gulden) voor over en Elche spande de kroon met een bedrag van 25.000 dollar (ongeveer 60.000 gulden). De Spaanse voetbalbond heeft toege zegd deze kwestie op lange termijn te onderzoeken. Pas na de wk-eindronde in Argentinië, waar Spanje van de partij is, zal men een begin met het onderzoek maken. Naast de PSV’ers Lubse, Poortvliet, Van Kraay en de Van de Kerkhofs kun nen ook de Anderlecht-spelers De Bree, Dusbaba, Haan en Rensenbrink het eer ste trainingskamp van Oranje niet mee maken. De 26 door de eveneens afwezige Ernst Happel (met Club Brugge in Lon den bij de EC-finale tegen Liverpool) geselecteerde spelers worden maandag op het KNVB-sportcentrum in Zeist ver wacht, waar zij tot vrijdag bijeen zullen blijven. Een dag later vertrekt de groep van 22 spelers naar Parijs, waar het Nederlands elftal op 16 en 18 mei deel neemt aan een toernooi. Hoewel ook in België de competitie Volgens Nunez werd hij door een van de spelers erop geattendeerd, dat de club van Gerrie Mühren er liefst zes miljoen peseta’s (rond de 180.000 gulden) voor over zou hebben gehad, indien Rayo Val lecano de ontmoeting zonder slag of stoot zou verliezen. De wedstrijd, die in Sevilla gespeeld werd, eindigde in een overwinning (1-0) voor de thuisclub. Een uitslag, die zo zegt de Paraguayaanse trainer niet beïnvloed werd door de poging tot omkoping, maar de reële krachtsverhouding op het veld tot uit drukking bracht. Let op het A-1 embleem. Dan wéét u dat u goed zit met uw gebruikte auto! A-1 voor onbekommerd rijgenot. Alle merken, grondig nagezien, van binnen en van buiten. Bij uw Ford-dealer. Wees auto-slim Rob Rensenbrink als aanvoerder van Anderlecht met de in Parijs veroverde Europa Cup II.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31