DP BEZOEK IN WEST-DUITSLAND 1 Na- schietpartijen met guerrilla 's ALGEMENE VERGADERING: Geen SALT- akkoofd Muren Bergen- Belsen beklad Oprichter van Egyptische CP gedood I Nieuwe poging tot Rhodesië- conferentie Zware schade door laagvliegende straaljagers „Geen gedwongen ontslagen bij herstructurering’ Cor van IHC: AZAPO-top opgepakt Nieuw Afghaans bewind niet communistisch GROOT SCHRIJFSTER? KASTANJE korten HOUDING MET HANDTAS 3 BINNEN- EN BUITENLAND M E I 19 7 8 5 VRIJDAG 2 door Nico Scheepmaker stolen Bstatie „Laten wij overeenkomen”, al ius Brezjnjev gisteravond; „van ie produktie en stationering van Schade langen en (Van onze redactie buitenland) beton k (2) nieuwe massale vernietigingswa pens af te zien. Door bindende wederzijde akkoorden sluiten wij uit, dat het neutronenwapen, dat men de inwoners van Europa als een geschenk wil aanbieden, het daglicht zal zien”. haken otsing gisteren jurt van otst. Ze st leven, schillen- oofdstad Bonn, kreeg aangebo- en, heeft de Russische president en klemmend beroep gedaan om e komen tot ontwapening en rroeg hij de Westduitsers de neu- ronenbom niet op hun grondge bed toe te laten. ■fl BONN. Tijdens het diner, dat e Russische president en partij- Vanpnc leider Brezjnjev enkele uren na j fijn aankomst in de Westduitse en onder- n -handel ie nieuwe ;n komen leveld. In ïhouden. esluit LOS ANGELES-WAS- HINGTON (AFP/UPI). Er is geen akkoord over be perking van de strategische bewapening (SALT) tussen de VS en de Sovjet-Unie en de kans dat deze zomer nog een topconferentie zal plaatsvinden tussen presi dent Brezjnjev en zijn Ame rikaanse collega Carter, is gering. Aldus gisteren een woordvoerder van het Witte Huis. u-atlas (rand fabriek oor een est. De eenhal- rmoedt g k (1) op tot ontwapening I VN-patrouilles in Zuid-Afrika moet weg uit Namibië David Owen De Algemene Vergadering verwierp rxigeiiiene v^rgaueiuig verwierp j woensdag ook het Zuidafrikaanse besluit oor Chi- sn mani- hileense ïrder zal e 1 mei- oonstel- van de De Russische president kwam gister morgen aan op de „dag van de luchtvaart”, zoals zijn tolk Hemelvaartsdag vertaalde. land een politiek zal volgen van „positieve neutraliteit binnen het kader van niet- gebondenheid”. In de verklaring is door de Algemene Vergadering overigens niet gesproken over de plannen die door de VS, Groot- Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk en Canada zijn ontwikkeld om te komen tot een aanvaardbare regeling voor Namibië. Het was de slotbijeenkomst van een spe ciale zitting van tien dagen over Namibië. Er is overigens weinig kans dat op korte termijn economische sancties tegen Zuid- Afrika zullen worden genomen. De Veilig heidsraad van de VN moet hierover een besluit nemen en drie leden daarvan, de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië, heb ben al laten blijken voor sancties niets te voelen. De voorstellen van de vijf landen zijn door Zuid-Afrika aanvaard. Bij de 21 onthouders van stemming be hoorde ook Nederland. In totaal zullen Brezjnjev en Schmidt zo’n zeven uur met elkaar praten voordat de Russische partijchef zondag weer van uit Hamburg naar Moskou terugvliegt. Scheel, Schmidt en de minister van Bui tenlandse Zaken Genscher, namen giste ren overigens de uitnodiging aan binnen kort naar de Sovjet-Unie te komen. Gistermiddag legde Brezjnjev een krans bij het gedenkteken voor de „slachtoffers van de gewelddadige maatschappij”, in de Bonner Hofgarten. Tegelijkertijd werd er door ongeveer 300 mensen elders in de stad, tegen de aantasting van de mensen rechten in de Sovjet-Unie geprotesteerd. Hierbij was onder meer aanwezig de on langs verbannen Russische generaal Gri gorenko. Het is nog niet zeker welk geschenk MÜNCHEN (DPA) Laagvliegende straaljagers hebben in de stad Rain am Xech (Beieren) een schade aan huizen ver- Walvisbaai te annexeren. De vergadering herhaalde, dat Walvisbaai, de enige diep- zeehaven van Namibië, een integraal deel uitmaakt van Zuidwest-Afrika. De vijf westerse landen hebbeniZuid- Afrika voorgesteld over dat vraagstuk na de onafhankelijkheid van Namibië, met de gekozen regering van dat land te gaan onderhandelen. Zuid-Afrika heeft daar mee ingstemd. Brezjnjev mee naar huis krijgt. De Rus geldt als een groot autoverzamelaar, maar aangezien in de Bondsrepubliek staatsge- schenken niet duurder mogen zijn dan 10.000 mark, is het uitgesloten, dat Brezjn- oorzaakt die vermoedelijk in de miljoe nen loopt. Ooggetuigen deelden de politie mee dat drie machines op ongeveer 15 meter hoog te over de daken raasden. Het zouden Amerikaanse toestellen van het type T-38 Northrop zijn geweest. Door de ontstane luchtdrukgolf werden 100 huizen aanzienlijk beschadigd. Daken werden afgerukt en deurstijlen uit de mu ren getrokken. Ruiten braken en in muren ontstonden scheuren. jev deze keer een fraaie automobiel ten geschenke krijgt. In West-Duitsland denkt men aan een andere liefhebberij van de president: jagen. Naar verluidt krijgt hij een zilveren jachtgeweer. Ik vraag me elke keer weer als ik Het Achterhuis herlees af of dat waarde-oor- deel (geen groot schrijfster) niet gebonden was aan de tijd, toen er, dertig jaar gele den, andere maatstaven aan literatuur werden aangelegd dan tegenwoordig. Is een boek, ook al heeft het de vorm van een dagboek, dat in bijna vijftig talen vertaald werd en 34 jaar na dato nog zoveel indruk maakt dat het aantal belangstellenden naar Anne Frank en het Achterhuis nog steeds toeneemt, niet per definitie „a work of art”, een literaire schepping? „Misschien had zij het kunnen worden, maar hoe zinloos wordt deze vraag in haar weemoedigheid”, voegde zij daaraan toe. Anne Frank zelf voelde zich wel degelijk een schrijfster, weliswaar niet in het begin, maar zeker wèl nadat ze op 29 maart 1944 op Radio Oranje minister Bolkestein had horen zeggen dat er na de oorlog een inzameling zou worden gehouden van dag boeken en brieven over de oorlog. Ze schreef in haar dagboek: „Natuurlijk stormden ze allemaal direct op mijn dag boek af. Stel je eens voor hoe interessant het zou zijn, als ik een roman van Het Achterhuis zou uitgeven”. En op 4 april 1944: „Ik wil nog voortleven ook na mijn dood! En daarom ben ik God zo dankbaar, dat hij me bij mijn geboorte al een moge lijkheid heeft meegegeven om me te ont wikkelen en om te schrijven, dus om uit te drukken alles wat in me is”. Nadat minister Bolkestein dat gezegd had over de dagboeken, begon Anne Frahk haar dagboek te verbeteren en het is dat herschreven dagboek dat we nu als sinds 1947 kunnen lezen. Het opmerkelijke bij dat verbeteren is (een medewerkster van het Anne Frank Huis wees me daar op), dat ze met feilloos instinkt voor wat de waarde van een dagboek van een 13- tot 15- jarig meisje uitmaakt, de onbeholpen en zeg maar wat „kinderachtige” dingen uit de eerste drie weken van haar dagboek toen ze nog niet ondergedoken was, met zorg heeft gehandhaafd, terwijl een ge middelde dagboekschrijfster na twee jaar versnelde rijping als onderduikster juist die „kinderachtige” dingen zou hebben geschrapt of veranderd. Ik heb me wel eens laten vertellen dat Anne met de onbewimpelde vrijmoedig heid die zij er dank zij een blijkbaar goede en ongefrustreerde opvoeding op na kon en durfde houden, in haar dagboek ook over haar menstruatie en haar vagina ge schreven heeft, begrippen die zo kort na de oorlog nog niet acceptabel waren voor publikatie, zeker niet in het dagboek van een zo jong meisje. Als dat klopt is er anno 1978, 31 jaar na de eerste uitgave van Het Achterhuis, alle reden om de ongewijzigde oorspronkelijke tekst het licht te doen zien, omdat we er een nog vollediger en indrukwekkender beeld van Annes per soonlijkheid door zullen krijgen. E 1 r H Brezjnjev roept J J J lerentrein :t aan de ienbosch, dijk werd n verloor >00 grote ist van de (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Met honderdnegentien stemmen voor, geen stemmen tegen en bij 21 onthoudingen, heeft de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties woens dag een beroep gedaan op Zuid-Afrika zich zonder voorwaarden vooraf terug te trekken uit Namibië (Zuidwest-Afrika) en heeft ze economische sancties als stok achter de deur aanbevolen. HANNOVER (AP/DP A) Op de muren rond het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen in het Westduitse Neder- saksen, zijn gisternacht nazi-leuzen ge schreven. ROTTERDAM (ANP). De (voorgeno men) herstructurering van IHC-Holland NV mag niet leiden tot gedwongen ontsla gen. Dit schrijft de centrale onderne mingsraad (COR) van het bedrijf aan de raad van bestuur in haar advies over de herstructurering. Bij eventuele sociale gevolgen voor de (4300) werknemers dienen de regelingen te worden toegepast, die binnen het huidige concern bestaan, zowel die van het con cern zelf als die van de diverse bedrijven. Rechten, die zijn opgebouwd door de werknemers, dienen onverkort overgeno men te worden door de nieuw te vormen groep, aldus de COR. De raad blijft grote moeite houden met de voorgenomen opsplitsing van het be drijf, maar voelt zich gegeven het feit, dat inmiddels oprichting heeft plaatsgehad van IHC-Inter NV (waarin de buitenlandse belangen zijn ondergebracht), gedwongen akkoord te gaan met de oprichting van „IHC-Baggerbouw”. In deze „poot” van het bedrijf wil IHC de werven IHC-Ver- schure, IHC-Smit en IHC-De Klop onder brengen. Deze drie werven zouden dan samen moeten gaan met de baggerwerf Van Rees, waarbij de staat de helpende hand zou moeten bieden. De ondernemingsraad vindt wel dat ook de andere ondernemingen van IHC onder gebracht moeten worden in de bagger- groep. Verder zou IHC-Inter aan de bag- gergroep de eerstkomende jaren finan ciële steun moeten bieden bij eventuele calamiteiten. JOHANNESBURG (Reutèr/AP). Vijf dagen na oprichting van de Volksbewe ging voor Azania (AZAPO), zijn gisteren de voorzitter, Ishmael Mkhabela, en de secretaris, Lybon Mabasa, door daZuidaf- rikaanse politie gearresteerd. Azania is de naam die de negers in Zuid-Afrika aan dit land geven. Een reden voor de aanhouding is niet gegeven. de stu- werpers i de TH on meer iggen en nderdag :ium ge- t. Op 20 eorgani- Tyrus gestaakt (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon heeft voorlopig patrouilles in de havenstad Tyrus opgeschort. De maatregel is bedoeld conflicten met de Palestijnse guerrilla’s in de stad te voorkomen, nadat bij gevechten eerder deze week drie VN-soldaten werden gedood en een aantal gewond. In haar inleiding prees Annie Romein- Verschoor het dagboek in alle toonaarden, maar ze voegde er ook aan toe dat het niet het werk van een groot schrijfster was. Als Anne Frank uit het zolderraam van het Achterhuis naar buiten keek, zag ze de Westertoren en een huizenhoge kastanje boom in de tuin, die tweehonderd jaar oud moet zijn en de grootste kastanjeboom van Amsterdam wordt genoemd. De Westerto ren staat er nog steeds, de kastanjeboom ook, al heeft dat weinig gescheeld omdat de olieman vorig jaar 15.000 liter stookolie de tuin inpompte in plaats van in de olietank. En Anne Frank, bestaat die ook nog steeds? Wel als levende legende. Het Anne Frank Huis wordt ieder jaar door meer bezoekers bezocht, dit jaar worden er zelfs 300.000 verwacht. Daarmee staat het als museum op de vierde plaats, achter het Rijksmuseum en het Van Gogh Mu seum, en vlak achter het Stedelijk Mu seum. Maar het Anne Frank Huis trekt wel meer buitenlandse bezoekers dan het Ste delijk, en bovendien moet worden bedacht dat de bezoekers aan het Anne Frank Huis er maar één keer komen, terwijl het Stede lijk met zijn wisselende exposities dezelfde mensen vaak meer keren per jaar ont vangt. trijfël Rotter- sn ont- ce-pre- >ersbu- ek na- Neder- lleman Aan het hoofd van een 150 man sterke delegatie werd hij op de luchthaven be groet door de Westduitse president Scheel en bondskanselier Schmidt, met wie hij later in de middag een uitvoerig gesprek had. laven in trumen- rde van stten, 30 ren had- imenten esneden id weer 'rij lang itdekt. PARIJS (AP/UPI/AFP). De 63-jarige oprichter van de Egyptische Communisti sche Partij, Henri Curiel, is gisteren door twee onbekenden in Parijs neergeschoten en kort daarna overleden. Curiel werd neergeschoten toen hij uit de lift stapte van het flatgebouw waar hij woonde. Een getuige van de schietpartij zag na de aanslag twee jongemannen weg rennen. Het Franse persbureau AFP ontving la ter een brief van de groep Delta, waarin stond dat Curiel een agent van de Russi sche geheime dienst was en een verrader van Frankrijk. De Delta-groepen waren in de beginja ren zestig terreurcommando’s van de OAS, die in die jaren alles in het werk stelden om Algerije Frans te houden. Hen ri Curiel die als politiek vluchteling in Frankrijk woonde, is vaak beschuldigd relaties te onderhouden met terreurbewe gingen als die van de beruchte Argentijn Carlos. Curiel heeft dat overigens altijd ontkend. Ze maakte trouwens na die rede van minister Bolkestein ook een lijst met pseu doniemen voor de acht ingezetenen van het Achterhuis, waarvan vader Otto Frank na de oorlog gebruik gemaakt heeft: de familie Van Daan heette in wer kelijkheid Von Pelz. Het is te hopen dat er ooit nog eens een geannoteerde uitgave van de oorspronkelijke en de door Anne verbeterde versie van Het Achterhuis komt, met inbegrip van de „enkele gedeel ten, die van weinig waarde voor de lezer zijn”, die blijkens het slotwoord uit de oorspronkelijke tekst werden weggelaten. De gezondheidstoestand van de Russische president Brezjnjev die momenteel een bezoek brengt aan de Bondsrepubliek, is niet best, zo wordt beweerd. Toen hij gisteren uit een luie stoel wilde opstaan, moest de Russische minister Gromiko hem ijlings te hulp schieten. Zijn chef dreigde een ogenblik weer neer te gaan. Gastheer Schmidt (uiterst rechts) lijkt van het voorval geen kennis te hebben genomen. de Rol- ise par- i I spelen derland omaten, 'ortman ne Mak- Roethof bestaat eur van nbassa- Bolivar ?rste se- de), Ga- 1 vakije), Lode- rnianov en Sa- -I mworga- ntwikke- 1 n Afrika ernstige Vietnam, slzone is port bij- De verklaring van het Witte Huis komt nadat het dagblad de New York Times gisteren berichtte, dat er een compromis zou zijn bereikt tussen beide landen ten aanzien van het sluiten van een tweede SALT-akkoord. Volgens het blad zouden de VS akkoord gaan met een Russisch voorstel het aantal bommenwerpers en lange af- standsraketten tot 2250 per land te beperken. De Sovjet-Unie zou dan instemmen met een afzonderlijk maximum van 1200 voor raketten met meervoudige kernkoppen. In de Finse hoofdstad Helsinki is gisteren in de Amerikaanse am bassade de tweede ronde van de Amerikaans-Russische besprekin gen begonnen met het doel de in ternationale wapenhandel te be perken. Deze tweede ronde zal vier dagen duren. Beide landen nemen naar schatting ruim 75 procent van de internationale wapenhan del voor hun rekening. In een later stadium is het de bedoeling ook andere landen in het overleg te betrekken. ir De vermoorde Henri Curiel LONDEN-LOESAKA (AP/Reuter/ AFP). De Britse minister van Buiten landse Zaken, Owen, heeft gisteren ge zegd, dat Groot-Brittannië en de Verenig de Staten een nieuwe poging doen om alle bij de kwestie Rhodesië betrokken partij en rond de tafel te krijgen. Intussen heeft de Rhodesische nationa listenleider Joshua Nkomo woensdag zo wel de legalisering van het Patriottisch Front door het bewind in Salisbury ver worpen als de amnestie voor de zwarte guerrillastrijders tegen het bewind van Ian Smith. Nkomo zei, dat de guerrilla’s zullen blijven doorvechten tot Rhodesië Volks- vragen s zullen nen be en. Dit ndeug- aange- De president ontkende ook, dat bij de coup duizendep doden zouden zijn geval len. Volgens Tarakki zijn er hooguit hon derd mensen omgekomen. Het Russische persbureau Tass meldde woensdag, dat de nieuwe revolutionaire raad in Kaboel alle bezittingen van leden van het Afghaanse vorstenhuis in beslag heeft genomen. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, heeft naar de incidenten een onderzoek gelast en gezegd dat degenen die voor de aanval op de VN- soldaten verantwoordelijk zijn geweest, berecht zullen worden. Volgens de PLO zijn het overigens geen Palestijnen geweest die met de VN-vredesmacht slaags zijn geraakt, maar leden van linkse Libanese groeperingen. In het gebied ten noorden van Tyrus, wordt sinds woensdag een Britse burger vermist. De man, de 32-jarige Colin Rodker, werkt als technicus voor de VN-bestandsorganisatie UNTSO, die sinds 1949 in Zuid-Libanon is gevestigd. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is ingegaan op het verzoek van secretaris generaal Waldheim en heeft toestemming gegeven de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon uit te breiden van 4000 naar 6000 man. Intussen heeft de Israëlische premier, Begin, die op bezoek is in de Verenigde Staten, woensdag in Chicago gezegd, dat zijn land zich nooit zal terugtrekken tot de grenzen van de juni-oorlog van 1967 en geen onafhankelijke Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever zal toestaan. Begin sprak voor een gehoor van 800 leiders van de 270.000 leden van de joodse gemeenschap in Chicago. In Warschau heeft de Poolse regeringsleider Gierek gezegd niet afwijzend te staan tegenover herstel van de diplomatieke betrekkingen met Israel. De betrekkingen tussen beide landen werden door Polen na de juni-oorlog van 1967 verbroken. „Wij waren het Israëlische volk nooit vijandig gezind. Wij menen dat het Israëlische volk het recht heeft op zijn eigen bestaan en dat dit recht moet worden gewaarborgd door internationale overeenkomsten”, aldus Gierek. Volgens de politie stonden kreten ge kladderd als Sieg Heil, Juden raus (Joden eruit), Juda krepier (Juda krepeer) en SA siegt (de SA overwint). In de omgeving vond de politie een exemplaar van het fascistische blad Völkrische Beobachter, gewijd aan de „89ste geboortedag van de Führer”. Er is een speciale recherche-eenheid ge vormd om deze „afschuwwekkende mis daad” zoals minister Gross van Binnen landse Zaken van Nedersaksen zei, te on derzoeken. KABOEL (Reuter/AFP/AP). De nieuwe president en premier van Afgha nistan, Noer Mohammad Tarakki, heeft op felle wijze ontkend, dat het nieuwe be wind, dat met een staatsgreep de vorige week aan de macht kwam, communistisch is. In een interview zei Tarakki, dat zijn volledig onafhankelijk is geworden. Dinsdag riep het overgangsbewind in Salisbury de zwarte guerrillabeweging op het vechten te staken en liet het weten dat het verbod op de ZANU (Zimbabwe Afri can National Union) van Moegabe en de ZAPU (Zimbabwe African Peoples’ Uni on) van Nkomo was opgeheven. Beide be wegingen vormen samen het Patriottisch Front. Luitenant-kolonel Johnson staat keurig in vol ornaat opge steld tijdens een vlag- ceremonie waaraan koningin Elizabeth in haar hoedanigheid van commandant van het eerste grena- diersregiment Foot Guards, deelnam. Tij dens de ceremonie hinderde het handtas je van de vorstin hare majesteit. Vandaar dat luitenant-kolonel Johnson daarmee •werd opgezadeld, overigens zonder dat het de wakkere sol daat deed verblikken of verblozen. le Neder- op een >llar ver- md staat - de beste' emplaar I dateert IN DE 1 woens- atie in r een rerneur esprek- van de ervan, ïapore, aar hij onder-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3