MANEGE DE WEERS HEEFT IETS TE VIEREN Velsen herdacht doden Siiomi-Meerkamp VVD ageert tegen energie-adviseur s i w Ij Ichthus college op dreef in basketbaltoernooi Felle strijd bij voer scholieren nt uitgevaren visserijschepen Kwekensteinsweg vaak dodelijk paddenpaadje Schedelletsel door val uit scheepsmast VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 M E I Afsluiting bepleit 'E Plan Ockeloen (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Manege De Weers lan de Driehuizerkerkweg heeft en interne ingreep ondergaan. roor de bezoeker die de eerste haal het ruitersportbedrijf bin- lenstapt zal het niet opvallen. De rast klantjes kijken echter glun- lerend naar de nieuwe „bak”. De vanden van de 40 bij 20 meter ;rote rijbaan zijn vernieuwd. Dat vas heel erg hard nodig. Kapotte jlankdelen, gaten en provisori- ;che reparaties vormden een ge- raar voor paard en ruiter. Geluk kig zijn verwondingen uitgeble ken. Zes vaste bezoekers van „De Weers” staken de koppen bij el kaar en overlegden wat ze aan het e 1 si shekel d euvel konden doen. Eén oplossing 1 name *eek slechts mogelijk. De bak he- ouders- lemaal 'vernieuwen. Daar werd Tatisch verder niet te lang over gezeurd. Het werd gedaan. ril 1 i e Ruitersportvrienden bouwden rond rijbaan bak nieuwe de vijver werd Gerard De Weers zijn levenlang al gek op paarden. c 55 ur ir in Eind- gadering .leid vra- f of over ilgens de wel op log geen i Kamer- n woord- ïgd mee- lem pas innenge- t staalbe- erd in de i Genua. Istichtin- >nder een ti Milaan, gepleegd. Jaap Lootsma en Piet Kuijk namen het initiatief. In Jaap van Pennen, Johan de Jong, instrukteur Ramon Vloeimans en natuurlijk in de 60-jarige Gerard de Weers zelf vonden ze een paar hartstochtelijke medestanders om de interne operatie aan te pakken. In één dag werd de hele bak gesloopt. Voordat een nieuw beschot van platen beton-multiplex werd aangebracht ’werd een stevig raamwerk van balken Expositie. In Huis ter Hagen te Driehuis komen drie kunstenaars in het beeld tijdens een gecombineerde expositie die daar 6 mei ’s middags om drie uur geopend wordt De grafici Evelien van Duyl en Maarten Groot zijn vertegenwoor digd met grafiek, Van Marjolein Menke toont plastieken en van Peter Daalderop zijn foto’s te zien tijdens de expositie die tot 5 juni duurt. In Huis ter Hagen zijn regelmatig kunstexposities. VELSEN. In het kader van de Velser Sportweek zijn op het sportveld van de Vissering Scholengemeenschap door de atletiekvereniging Suomi de zogenoemde meerkampen georgani seerd. Niet minder dan 13 teams be- kampten elkaar op 5 verschillende on derdelen. De ploeg die was samenge steld uit Astrid van Hoven, Annemarie van Leeuwen, Marcel Lieffering, Dan ny Visser en Elias Bosma wist met een totaal van 9543 punten beslag te leggen op de eerste plaats. met 9,4 seconden. Met 12 seconden pre cies was Karin Spanjaard het snelste op de 80 meter. Henk Heyblok bracht behalve de 100 meter hardlopen (15,7 seconden) nog twee andere onderdelen op zijn naam. Niet het sloop- en timmerwerk waren echter het probleem waar manegehouder De Weers zelf al zo lang over had lopen broeden. De centjes om de rigoureuze in greep te financieren waren de hindernis Hij slaagde er in de kogel 9,78 meter weg te slingeren en kwam met verspringen tot 4.10 meter. Bij dat laatste onderdeel mogen zeker ook niet onvermeld blijven de sprong van Henk Heyblok (4.04) en Annemarie Straats burg (4.03). Marjan Schoor! en Karin Spanjaard lieten bij het hoogspringen alle deelne mers onder zich met een sprong van 1.40 meter. Om alle klanten en klantjes van de iha- nege te laten delen in de vreugde van de zo belangrijke metamorfose worden er zon dag 7 mei onderlinge wedstrijden georga niseerd met een extra feestelijk tintje. „We hadden vroeger een kolenhandel”, vertelt De Weers. „Toen ik daar met mijn broer als jongen werkte was ik al gek van de paarden die we gebruikten voor de wagens waarmee de kolen en turven wer den bezorgd. Ik vond het leuk om er op te rijden. Een zadel? Nee dat was er natuur lijk niet bij. Hoogstens een dekentje. Maar het plezier dat je had was er natuurlijk niets minder om. Toen het minder werd met de kolen begon ik al aan de Willems- beekweg waar we ons bedrijf hadden met een paar paarden een bescheiden manege- bedrijfje. Belangstelling genoeg. De plek waar we zaten was niet gunstig. Dankzij de medewerking van de familie Van Tuyl op Waterland kon ik acht jaar geleden hier bouwen. Wethouder Ockeloen verrichtte de opening. Wat hij zei zal ik nooit verge ten. „Er is geen particulier die zo veel investeert in de recreatie voor derden als de zelfstandige manegehouder”. Dat is een stuk waarheid. Ik heb er maar één verkla ring voor. Je liefde voor het paard. De betrokkenheid. En dat geldt ook voor het personeel”. Met dat personeel, instructeur Vloei mans, een leerling-instructeur en twee stalhulpen en met de klanten wordt het zondag een gezellig sportief paardenfeest. Wedstrijden waar het niet zo zeer gaat om de knikkers als wel om het spel. Ook al verdringen tientallen ouders zich rond de rijbaan waar hun telgen hun uiterste best doen een zo goed mogelijke indruk te maken op de altijd strenge jury. Want ruitersport is een moeilijke sport. Een mensenleeftijd is net iets te kort om die sport helemaal onder de knie te krijgen. Ook dat is voor manege De Weers, aange sloten bij de Federatie van Nederlandse Rijscholen (FNRS) een prettige bijkom stigheid. IJMUIDEN. Een opvarende van bet Engelse schip „British Esk” is afgelopen nacht met schedelletsel, een armfractuur en vleeswonden in het IJmuidense Zee weg Ziekenhuis opgenomen na een val uit de mast. VELSEN. De Actiegroep Milieude fensie IJmond springt bij de gemeente Velsen in de bres voor de padden die om deze tijd van het jaar massaal worden doodgereden op de smalle Kwekensteins weg nabij Huize Beeckestein. Milieude fensie bepleit afsluiting van deze B-weg die vanaf Rijksweg 9 als sluipweg ge bruikt wordt naar Driehuis terwijl vol doende alternatieve rijroutes beschik baar zijn. De waterpartijen op het landgoed Beec- kestijn en het nabijgelegen Waterland oe fenen in april en mei een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op paddén die massaal vanuit de omliggende polders naar de vijvers trekken om daarin hun eieren te leggen. De Kwekensteinsweg vormt tijdens deze jaarlijkse paddentrek een dodelijke hindernis. Milieudefensie IJ mond wil de smalle weg, waar nu voor auto’s in de richting Driehuis eenrichtings verkeer geldt openhouden voor twee- wielers. Afsluiting voor autoverkeer is vol gens een woordvoerder het enige redmid del voor de padden die vooral in de avon duren in een breed front het weggetje oversteken. De „British Esk” was juist vanaf de Noordzee in de Noordersluis gepasseerd toen het ongeval zich voordeed. Het slacht offer, een 25-jarige inwoner van het Engel se Southampton, moest wegens een man kement aan de verlichting in de mast zijn. Zijn toestand is nog steeds zorgwekkend. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De VVD-fractie in de gemeenteraad van Velsen zal zich verzetten tegen het voornemen van het college van B. en W. en een deskundige aan te stellen die de lar Belga het Itali- werd dat werd be- feiten en De beste individuele prestaties kwa men op naam van de volgende atleten. De snelste tijd, op de 60 meter werd gemaakt door Annemarie Straatsburg De 6 maal 80 meter estafet te werd met 1.33.1 een overwinning voor Karin Spanjaard, Marjan Leut- cher, Christien Post, Judith Paleari, Marlies Paleari en Karin van der Zwan die in de eindrangschikking met 8978 punten op de tweede plaats eindigden. In de gezellige foyer van de rijschool vertelt Gerard de Weers iets over de histo rie van zijn bedrijf dat nu ruim elf jaar bestaat. Aan de rand van het bos op één van de meest luisterrijke punten van Vel sen ligt het bedrijf half verscholen tussen het ontluikende lentelover. De ruitertou- rist die het erf afstapt bevindt zich meteen op het ruiterpad en kan een bosrit maken of de duinen- en strandkant opzoeken. eropslag- I 'arage in a, Sicilië, rijf door het con- >ten in de 1 gemonteerd waar de wanden van de bak tegenaan werd gespijkerd. Hoeken en ran den werden netjes afgewerkt. Zonder eni ge stagnatie van betekenis konden de les sen doorgaan. Maandag 27 februari: Mk. Anna Lydia KW 194; maandag 17 april: Mk. Deo Volen te II KW 11, Rose Marie KW 34; dinsdag 18 april: Hektrawler Arte Ouwehand KW 122; woensdag 19 april: Hektrawler Dirk Diederik KW 172; donderdag 20 april: hek trawler Willy KW 141; zaterdag 22 april: Hektrawler Voorwaarts VL 142; maandag 24 april: Hektrawler Johanna KW 39, Mk. Alida KW 22; dinsdag 25 april: hektrawler Zeehaan IJM 57, Vorran VL 115; woens dag 26 april: hektrawler Annie Hillian KW 170, Onderneming II SCH 108; dinsdag 2 mei: Hektrawler Egmond IJ 36, Elisabeth Christina KW 41, Schout Velthuys KW 49, Mt. Protinus IJM 154, Meyert Menno IJM 209, Wiron H UM. 211, Ora et Labora KW 51, Jacob KW 55, Marry Martin KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, ML Michiel KW 167, MK. Poolster IJM 11, Eben Haezer IJM 18, Pieter IJM 19, Drie Gebroeders IJ 20, Maarten Cornelia IJM 44, Swift IJM. 115, Wiron VII IJM 207, Janny Jacoba KW 4, Pieter Jacob KW 24, Willem Adriana KW 25, Ada KW 29, Anna Hendrika KW 45, Piliaan KW 88, Wilma KW 113, Marry Jacob KW 117, Tiny KW 145, Wilhelmina KW 173, Pieter Gijsbertha KW 175, Valk KW 185, Hans KW 189, Yvonne Yolanda KW 206, Agatha KW 214, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226, Marco WR 32, Johanna Cornelia WR 57. Ongeveer honderdvijftig personen hebben donderdag deelgenomen aan de Stille Tocht door de gemeente je kunnen aantonen dat allerlei voor zieningen zoals dakisolatie, dubbele begla zing en spouwmuurisolatie, financiële voordelen bieden. De voorlichting dient eerlijk te zijn. En de bevolking behoort bij het treffen van maatregelen inspraak te krijgen”. Wethouder Van der Werff rea geerde nogal geïrriteerd op haar pleidooi. „U mag toch niet doen voorkomen alsof wij valse voorlichting geven”, zei hij gepi keerd. Mevrouw Groot verontschuldigde zich daarop. „Die suggestie wil ik niet wekken. Ik waarschuw er wel voor dat wij de mensen iets voorspiegelen wat we later niet kunnen waarmaken”. Sceptisch toonden de commissieleden G. Hoorn (CPN) en A. Roosendaal (CDA) zich over een plan tot het opzetten van een woningisolatieproject voor bestaande en nieuw te bouwen huizen. Hoorn drong erop aan vooral de technische aspecten in het oog te houden. Hij wees op een aantal nadelen van spouwmuurisolatie. Na bestu dering van enkele rapporten wilde ook Roosendaal enige terughoudendheid be trachten. Hij was tot de slotsom gekomen dat isolatie uitsluitend van nut is bij nieuwbouw. Bij bestaande woningen zou den de resultaten minder gunstig en de rentabiliteit nihil zijn. Van der Werff bena drukte dat besparing van energie uit gangspunt is gewwest van het gemeente bestuur bij de presentatie van de nota. „De financiële bezuiniging komt op de tweede plaats”, aldus de wethouder. Precies om acht uur werd door tromgeroffel en een hoornsignaal de ge bruikelijke stilte aange- kondigd, altijd weer aan grijpende momenten, om dat deze alleen door het zingen van de vogels wordt verbroken. Met een geza menlijk zingen van het eer ste en zesde couplet van het „Wilhelmus” en een défilé langs het monument werd daarop de dodenherden king 1978 besloten. waar een oplossing voor moest worden gevonden. Ook daar hadden Lootsma en zijn makkers een plannetje voor bedacht. De wanden van de rijhal zullen worden opgesierd met reklameborden. Niet schreeuwerig en storend maar zo veel mo gelijk in overeenstemming met de rest van het interieur. Zo’n bord wordt verhuurd voor de tijd van vijf jaar. De opbrengst dekt de kosten van de vernieuwing. Het kwam ons voor dat de belangstelling in Velsen voor de jaarlijkse „Stille Tocht” nog geregeld af neemt, want wij telden donderdagavond nauwe lijks honderdvijftig deelne mers. Dat het toernooi vlot en volledig op het tijdschema kon worden afgewerkt dankte de schoolbaskptbal- commissie aan veel mede werking van buitenaf. Jos Meijer: „Plezierig was het ook tijdens dit toernooi weer te moeten ervaren dat arbiters steeds bereid wa ren in te springen. Met na me de verenigingen Akri- des en Exercitia droegen hun steentje bij aan het welslagen”. Grossier in schooltitels was het Ichthus College uit Driehuis, dat drie van de zes schooltitels voor zich opeiste. Spanning was er vooral bij de categorie jongste jongens, waar de ploegen elkaar vrijwel niets toegaven. Op het scherpst van de snede werd gevochten voor de finale plaatsen. Dankzij een beter doelsaldo waren het ten slotte het Ichthus College Driehuis en de Johannes MAVO, die om de hoogste eer mochten strijden. Een duel dat het Ichthus college verdiend met een 20-12 ze ge afsloot. vervuld door even stram in de houding staande leden van het Nederlandse Rode Kruis. De gewijde stem ming werd verhoogd door koraalmuziek van de mu ziekvereniging „Soli”, on der leiding van dirigent H. Hoogervorst en zang door de gezamenlijke koren „De Stem des Volks” uit Sant poort en het „Engelmun- duskoor” uit Velsen-Driehuis, met de heer B. J. F. Beijlevelt als dirigent. Manege-eigenaar Gerard de Weers maakt er geen geheim van dat hij toch wel erg onder de indruk was toen het resultaat van het „geheime beraad” hem werd mee gedeeld. „Ik liep er zelf al heel lang over te iprakkizeren. Maar ja, een manegebedrijf is geen vetpot. Je gaat er mee door omdat je er van houdt. Je stelt je leven er hele maal op in. Je kunt geen gekke dingen doen en je wilt toch dat je spulletjes voor elkaar zijn”. Bij de middelste jongens was het Ichthus College Driehuis zowel in de poule als in de finale oppermach tig. Ging het Felisenum in de voorronde met 36-10 ten onder, in de finale moest de Technische School na een 23-12 nederlaag genoegen nemen met de tweede plaats. Voor een gave bas- ketbaldemonstratie zorgde bij de oudste jongens de IJmond MTS. Deze ploeg met zijn vele topspelers, die eerder de titel in Haarlem veroverde, ontbrak het in feite aan tegenstand. Moei teloos werd de titel vero verd voor het Ichthus Col lege Driehuis, dat door een gunstiger doelsaldo het Fe lisenum naar de derde plaats verwees. Bij de jongste meisjes kwam weliswaar opnieuw het Ichthus College Driehuis als poulewinnaar te voorschijn, maar in de eindstrijd bleek de Hugo de Grootschool toch de sterk ste. Met 10-4 trokken de MAVO-leerlingen in dit treffen aan het langste eind. In de finale bij de middelste meisjes stonden bevolking informeert over een zuiniger gebruik van energie. De VVD meent dat het bestaande ambtenarenkorps van de gemeente Velsen voldoende is toegerust om zich van deze voorlichtingstaak te kwijten. Het liberale raadslid mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn verwoordde dit stand punt tijdens een vergadering van de com missies voor openbare werken en mi lieubeheer voor volkshuisvesting, woens dagmiddag. Zij achtte het volstrekt over bodig een functionaris van buiten de ge meente aan te trekken.^ „Wij beschikken immers reeds over een team van milieu specialisten. Deze zouden best als adviseur kunnen optreden bij de energiebespa- ringsactie”, zo betoogde mevrouw Van Heel. Wethouder ing. H. van der Werff ant woordde dat het gemeentebestuur zich al leen heeft uitgesproken over de wenselijk heid van een speciale adviseur. Over de vraag of deze ambtenaar van elders moet worden aangetrokken, dan wel moet wor den benoemd uit eigen gelederen, is nog geen beslissing genomen. Pas wanneer de raad zijn goedkeuring heeft gehecht aan de Nota Energiebesparing, zullen B. en W. zich hierover beraden. Mevr. Van Heel kon zich woensdag maar met moeite met deze gang van zaken verenigen. Zij stelde nog voor de aanbevelingen in de nota zodanig te wijzigen dat enigszins tegemoet was gekomen aan haar bezwaren. Maar ing. Van der Werff ging hier niet op in. In haar reactie op de nota stelde me vrouw N. Groot-Water (PvdA) dat de actie voor energiebesparing valt of staat bij een adequaat voorlichtingsprogramma. „Om de burgerij er warm voor te krijgen, moet de ploegen van het Ichthus College uit Driehuis en IJmuiden tegenover el kaar. In deze zusterstrijd trokken de leerlingen uit IJmuiden uiteindelijk met 14-8 aan het langste eind. In de finale bij de middel ste meisjes stonden de ploegen van het Ichtus Col lege en IJmuiden tegeno ver elkaar In deze zuster strijd trokken de leerlingen uit IJmuiden uiteindelijk met 14-8 aan het langste eind. Evenals bij de oudste jongens de IJmond MTS deed, liet ook bij de oudste meisjes het Ichthus College Driehuis weinig aan het toeval over. In de beslissen de wedstrijd tegen de Prof. Mr. Visseringschool won het Ichthus College over tuigend met 16-5. De prijzen van dit school- toernooi, dat zich ongetwij feld een vaste plaats op de kalender van de school- sportwedstrijden veroverd heeft, werden direct na af loop van de laatste wed strijden uigereikt door de heer Wedemeijer, de direc teur sportzaken van de ge meente Velsen. pende plechtigheid, vooral P'j gelet op de achtergronden sneuvelde geallieerden, ge- daarvan, werd daarop be- flankeerd door een half- sloten door de overige aan- stok gehesen Nederlandse wezigen, die op hun beurt en Engelse vlag, werd de de meegebrachte bloemen erewacht betrokken door op de graven deponeerden, enige oud-illegalen, welke Op Plein 1945 werd in de functie bij het verzetsmo- vooravond de dodenher- nument aan y/Mïi (Van onze basketbalmedewerker) IJMUIDEN. Na een onderbreking van ruim zes jaar vond afgelopen dinsdag in de Zeewijk-Sporthal het eerste officiële schoolbasketbaltoernooi voor Velsen plaats. Een toernooi, dat dankzij de goede organisatie gekenmerkt werd door een vlekkeloos verloop. Voor de organisatoren - Joop van Rijn, Jos Meijer en Loek Wessel - moet het verheugend zijn geweest, dat naast de grote publieke belangstelling, wanklanken achterwege bleven. „Geen van de ingeschreven ploegen liet het afweten en ook ongerechtigde spelers bleven uit”, aldus een tevreden Joop van Rijn. Burgemeester P. J. Molendijk legt een krans bij het monument op de begraafplaats Duinhof Vervolgens werd de „Stille Tocht” geformeerd, met aan het hoofd weer de Geassisteerd door hoofd- nabestaanden van gevallen bode G. Kamkes en in aan- militairen en verzetsstrij- wezigheid van vele nabe- ders, in gezelschap van staanden van de gesneuvel- burgemeester mr. P. J. Mo de leden van de land-, zee- lendijk, gemeentesecreta- en luchtmacht, werd door rjs mr. A. P. van Uffelen en de burgemeester namens de wethouders Th. C. Witte de gemeente Velsen een en H. van der Werff. De fraaie krans aan de voet stoet begaf zich langzaam van het monument gelegd, op weg naar „Westerveld”, waarna allen een korte stil- waarbij onderweg talrijke te in acht hebben genomen, halfstok gehesen vlaggen Deze sobere, maar aangrij- werden gepasseerd. Bij de graven van de ge- e toelich- iet alleen j! Neder- n”, aldus VELSEN. De doden- denking voortgezet door herdenking in Velsen ver- een aantal burgers en ver loopt elk jaar zo ongeveer tegenwoordigers van plaat- volgens hetzelfde pro- selijke verenigingen en or- gramma, maar desondanks ganisaties. die hier hun is deze daarom telkens bloemen en kransen aan de toch niet minder indruk- voet van het oorlogsmonu- wekkend. Zoals de traditi- ment kwamen leggen. Zo oneet geworden kransleg- als gewoonlijk werd de ere- ging bij het monument wacht op het plein betrok- voor de gevallenen op de ken door leden van het gemeentelijke begraaf- korps Zeekadetten. Onder plaats „Duinhof”, welke wijl speelde stadsbeiaar- plechtigheid hier donder- dier Hein de Ligt in de to- dagmorgen voor het eerst ren van het stadhuis pas- werd verricht door Vel- sende carillonmuziek. sens nieuwe burgemeester Vervolgens werd mr. P. J. Molendijk. - •V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5