Industriebonden in actiekrant: Uitreiking ruim 200 acupunctuur-diploma ’s door negeren rood licht Minister van Financiën Suriname: VOLGEND JAAR IN GEBRUIK en dan dit noq Kaapverdiaans meisje verblijft nu in Bijlmer-bajes Aanklacht tegen Papoealeider Dodelijk ongeval „SPOORLIJN WEST-SURINAME Landelijke Pastoraal Overleg bijeen in oktober of januari Ri MISSEN da Er vr De 4 k O r - 2m „Nederland en Azië hebben gezamenlijk narcotica-probleem He BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG M E I 19 7 8 8 BC VOi Kei mei Doodssteken Dakloos Steun Doodstraf Teer Wolkbreuk UTRECHT (ANP). Iedere verdere regeling van het sta kingsrecht betekent volgens de Industriebonden NVV en NKV slechts een verdere inperking van dat stakingsrecht. En dat is in de praktijk helemaal niet nodig. Minderwaardig Staking Welschap Miss Hollanc Links op rfe de meuwe Miss Holland. Naast haar Miss Youn ff Holland, Zie voor een toe- liehtW de rubri&k En don dit Nieuwe kerk :ormi cent, Stakingsrecht moet niet verder geregeld worden national. Ze reageren daarmee in hun actiekrant het weer] I WEERRAPPORTEN 24 0.2 „In een land als Nederland, waar werk nemers alleen als allerlaatste middel ge bruik maken van dat stakingsrecht, is een verdere regeling van het stakingsrecht nutteloos en overbodig. Een wettelijke sta- kingsvrijheid, gekoppeld aan de mogelijk heid om de rechter de rechtmatigheid van een staking vanaf de zijlijn te laten toetsen dus zonder dat hij zich met het conflict bemoeit is voldoende om te garanderen dat stakingen in dit land goed verlopen”, vinden de Industriebonden. 14 21 23 20 23 9 14 15 4 13 9 8 16 16 15 10 1 9 9 6 9 8 9 3 13 7 8 12 0 0.2 0.2 0 0 SCHIPHOL. (ANP) „Het is nog altijd de bedoeling dat de nieuwe spoorlijn in West-Suriname volgend jaar in gebruik wordt genomen”. Dit heeft de Surinaamse minister van Financiën, L. E. Goede, gis termorgen op Schiphol verklaard bij zijn vertrek naar Suriname. op de ideeën die het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) lanceerde over een wettelijke regeling van het sta kingsrecht en over bedrijfsbezettingen. Die plannen van het NCW zouden in feite een beknotting van het stakingsrecht bete kenen, menen de Industriebonden. en goederen niets in de weg mag worden gelegd. Bedrijfsbezettingen wijzen de christelijke werkgevers af. De Industriebonden vinden dat de voor stellen van het NCW „de bekende werkge- versangst voor het verschijnsel stakingen” uitademen. Nederland kan duizend maal het land zijn met de minste arbeidsconflic ten en het laagst aantal werkdagen dat als gevolg van stakingen verloren gaat, de werkgevers blijven proberen de stakings- vrijheid van de werknemers in te perken, aldus de Industriebonden. De commissies van onderzoek die „zoge naamd” op basis van vrijwilligheid de oor zaken en de oplossing van een arbeidscon flict zouden moeten onderzoeken zien de industriebonden niet zitten. Die vrijwillig heid zou voor de werknemersorganisaties een farce zijn, vrezen de bonden. Want een vakbond die weigert aan zo’n onderzoek mee te doen zou bij een kort geding van de kant van de werkgever wel bijzonder zwak komen te staan. „Vrijwillig” betekent dan in de praktijk gewoon „verplicht” aldus de bonden. De 9-jarige David Pruis uit Grootebroek is zaterdagavond omgekomen bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats. De jon gen sloeg volgens de politie op een kruis punt onverwacht linksaf en werd geschept door een passerende auto. De 53-jarige aannemer A. Jansen uit Amersfoort kwam vrijdagnacht om het leven toen hij bij Leusden met hoge snel heid tegen een rechts van de weg staande boom reed. Hij werd uit de auto geslingerd en was op slag dood, aldus de rijkspolitie. Twee inwoners van Eindhoven zijn het afgelopen weekeinde overleden aan ver wondingen die zij eerder in de week op liepen bij verkeersongevallen. De driejari ge Alexandra Grimminck overleed in de nacht van zaterdag op zondag nadat zij vrijdagmiddag was aangereden door een personenauto. Zij was al spelend de weg opgelopen. De 23-jarige Theo Vonk overleed dezelf de nacht in een Tilburgs ziekenhuis. Hij botste donderdag met zijn auto tegen een andere auto. Daarbij raakten twee andere inzittenden ernstig gewond. Gisteravond verloor in de Limburgse gemeente Horst de 21-jarige Jacobus Cle vis uit Grubbenvorst het leven. Volgens de rijkspolitie reed hij met zijn auto tegen een boom nadat hij eerst een opstaand randje van de weg had geraakt. Een achttienjarig meisje uit Sittard heeft gisteren haar vader doodgestoken. Ze heeft zichzelf daarna bij de politie gemeld. Ze vertelde haar vader ongeveer veertig messteken te hebben toegebracht. De politie heeft gisteren geen mededelin gen over het motief van het meisje gedaan. Ze is ingesloten. Een uitslaande brand heeft gisteren twee gezinnen in St. Michielsgestel dak loos gemaakt. Twee woningen brandden volledig uit door een nog onbekende oor zaak. Een derde huis liep forse waterscha de op. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vijf tigduizend gulden beschikbaar gesteld aan het internationale comité van de organisa tie voor hulpverlening aan krijgsgevange nen in het noorden van de Afrikaanse staat Tsjaad. Het comité heeft voor medi sche hulp, voedsel en voor speciale be schermende maatregelen voor de onge veer 2500 gevangenen tot eind mei onge veer twee miljoen gulden nodig. Het Algerijnse Hof voor de Staatsveilig heid heeft gisteren een 32-jarige Span jaard ter dood veroordeeld na hem schul dig bevonden te hebben aan de op 5 april gepleegde moordaanslag op Antonio Cu- billo, de leider van de in Algiers gevestigde beweging voor de onafhankelijkheid van de Canarische eilanden. De verdachte, Juan Antonio Alfonso Gonzalez, verklaar de dat hij naar Algiers was gestuurd door de Spaanse anarchistische beweging RAP. Cubillo is ernstig gewond geraakt bij de aanslag. Artsen achten het mogelijk dat hij de rest van zijn leven verlamd blijft. werd de priester geëxcommuniceerd door aartsbisschop Mario Casariego. Furlan De Eindhovense politie heeft zich giste ren met een niet alledaags karwei bezigge houden: met behulp van verdunner, water Om ongeveer elf uur op zaterdagavond De zwart koop' vond Griek Bui de oli dat v zijn, t na gr Eer van 1 verve dat hi zwaai DEN HAAG (ANP). De Stichting „Door De Eeuwen Trouw” heeft bij de officier van justitie in Den Haag een aan klacht ingediend tegen de Papoealeider Nicolaas Jouwe. Het bestuur voelt zich gekwetst door uitlatingen van Jouwe. GRONINGEN. (ANP) De 62-jarige mevrouw E. Haan-Deuling uit Groningen is zaterdagnacht in een ziekenhuis in Gro ningen overleden. Ze raakte zaterdag zwaar gewond bij een botsing op een kruispunt van de R-360, de rijksweg bij Hoogezand. Volgens de politie had haar man schuld aan het ongeluk: hij reed door rood licht. Deze raakte ook gewond, maar is buiten levensgevaar. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis me de betreffende vijftig miljoen zou le nen op de internationale kapitaalmarkt. Suriname is inmiddels lid van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF). Het lid maatschap van de Wereldbank volgt nog deze maand, terwijl besprekingen gaande zijn met de Inter-American-Development- Bank (IDB). De lening van de vijftig miljoen zal even wel verstrekt worden door een niet nader- genoemde Nederlandse Bank. „De bespre kingen in Nederland daarover zijn rond”, zo zei minister Goede. „De uiteindelijke beslissing hierover moet in Paramaribo worden genomen en dat is alleen nog een kwestie van besluitvorming.” valt ongeveer de helft af, van wie wel een deel een diploma krijgt voor de in een of twee jaar behaal de studieresultaten. Het NAAV- „einddiploma” is inmiddels in het bezit van ongeveer 300 Neder landse (tand)artsen. De arts dr. K. S. Liem, voorzitter van de NAAV, zei bij de diploma-uitrei- king, dat het NAAV-be- stuur gezien het toene mende aantal praktize- rende leden binnenkort studiebijeenkomsten wil gaan organiseren waar in and de Mis 3esP WA ward ter, ec presic uit ee waan result LO van c heeft maat dat e« te uit lijke a r: 13 12 12 11 11 12 12 13 11 11 6 16 10 12 10 10 bi 3 CC De het z cruisi euroj behai ontsl: loon Cui zabet vertn en on bedie Wat het stakingsrecht betreft wil het NCW de instelling van commissies van onderzoek die bekijken wat voor mogelijk heden er zijn om stakingen te voorkomen en er via overleg uit te komen. Ook zouden werkgevers en werknemers zelf regels moeten opstellen voor bemiddeling ter voorkoming of beëindiging van stakingen. op problemen en ervarin gen uit de eigen praktijk kunnen worden bespro ken. Op die manier wil de NAAV het inzicht in en de kennis van de acu punctuur uitbreiden. Daarnaast zou er een stakingscode moe ten komen waarin onder meer staat dat een staking minstens vijf dagen tevoren moet worden aangezegd en dat precies moet worden aangegeven hoe en waar gestaakt gaat worden. Die code zou ook moeten regelen dat tijdens de staking het bedrijf niet dicht mag en dat werkwilligen SOI se li beth pese van 2 regen geh. bew. zw. bew. zw. bew. mist regen regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. regen geh. bew. geh. bew. h. bew. h. bew. 1. bew. h. bew. regen regén mist mist h. bew. 1. bew. onbew. regen onbew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. regenbui onweer onbew. zw. bew. motregen h. bew. zw. bew. ingetrokken motie van de Haarlemse dele gatie, waarin gevraagd werd dat de bis schoppen in enkele korte lijnen duidelijk zouden maken, waarin zij van kerkvisie verschillen. Verschillende delegaties vertolkten on behagen over verdeeldheid binnen het episcopaat. De Bredase delegatie wees er op, dat de Haarlemse motie eigenlijk een aanduiding is voor wat leeft, maar niet duidelijk is. Zij vindt het nodig, dat de bisschoppen open zijn en vertellen hoe zij denken over kerk-zijn. De Groningse delegatie constateerde, dat de meningsverschillen binnen het epis copaat aanleiding geven tot „minderwaar dige geschriften”. De bisschoppen dienen ook te verzekeren, dat het „Landelijk Pas toraal Overleg” niet voor niets is. Onder die voorwaarde verklaarde de Groningse delegatie graag verder te werken. Bisschop Bluyssen verklaarde, dat de onenigheid onder het episcopaat geen ty pisch Nederlandse zaak is. Zij komt overal in de wereld voor. De Bossche bisschop, die als vice-voorzitter van de bisschoppen conferentie de vergadering voorzat, omdat kardinaal Willebrands nog rust moet hou den, verklaarde namens de bisschoppen, dat zij bereid zijn aan de hand van de documenten van het tweede Vatikaanse concilie hun kerkvisie te beschrijven. Aan het slot der discussies voerden ver schillende bisschoppen het woord. Bis schop Bluyssen bepleitte onder meer, dat de basisgroepen, waarmee het LPO zater dag uitvoerig had kennis gemaakt, „dienstbaar zouden worden gemaakt aan de kerk als geheel”. Bisschop Möller van Groningen beklem toonde de wezenlijke eenheid van de bis schoppen. Zinspelend op het vliegtuigje met de tekst „Trouw aan Rome”, dat bo ven het Veldhovense congrescentrum vloog, en op de vermelde „minderwaardi ge geschriften” verklaarde hij nadrukke lijk, dat dergelijke initiatieven buiten alle bischoppen om gaan. ROTTERDAM (ANP). Het 16-jarige Kaapverdiaanse meisje Manuela Correia Cabral is vrijdagmiddag overgebracht naar de vrouwenafdeling van de Bijlmer bajes in Amsterdam. Sinds vorige week dinsdag verbleef zij in een arrestantencel op het Rotterdamse hoofdbureau van politie. In afwachting van het kort geding dat Manuela heeft aangespannen tegen haar uitwijzing, mag zij in Nederland blijven. Het ministerie van Justitie vond de arres tantenafdeling van het Rotterdamse poli tiebureau echter niet zo’n geschikte plaats. Diverse organisaties, die zich het lot van Manuela hebben aangetrokken, proteste ren heftig tegen de nieuwe verblijfplaats van het meisje. „Dit betekent dat een slachtoffer van verkrachting wordt vast gehouden in een strafinrichting”, aldus een woordvoerdster van de actiegroep „Manuela Vrij”. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie wordt het meisje vast gehouden, omdat zij is uitgewezen en wordt zij in de Bijlmer-bajes „soepel” be handeld. De advocate van Manuela, mevrouw mr. V. M. Weski, zal bij de raadkamer van de rechtbank in Rotterdam een verzoek tot tijdelijke invrijheidstelling indienen. die van boven tot onder bedekt was met een laag teer. De man verklaarde dat hi, zaterdagnacht op een bouwwerk een slaapplaats had gezocht, maar in het duis ter kennelijk in een ton met teer was gevallen. Hij had zich daarop naar een wc op het Eindhovense station begeven, al waar de politie hem in besmeurde toe stand aantrof. beleidsorgaan al zijn samengesteld, sprak de Surinaamse minister tegen. Tot de instelling van deze beleidscom missie werd eerder dit jaar besloten, nadat het overleg binnen de „Commissie Ont wikkelingssamenwerking Nederland-Su- riname” (CONS) in het slop was geraakt. Directe aanleiding tot de problemen was toen het niet beschikbaar zijn van de 25 percent (ongeveer vijftig miljoen gulden) van de aanlegkosten van de nieuwe bauxietspoorlijn die Suriname volgens de bestaande afspraken zelf zou moeten beta len. Minister De Koning van Ontwikke lingssamenwerking kwam toen met de re gering in Paramaribo overeen, dat Surina- Deze verklaarde zaterdagavond in het NOS-joumaal dat „de Stichting de pa- I poea’s in Nederland als honingbij heeft gebruikt om geld te verzamelen”. Met die financiën zou volgens Jouwe gerommeld zijn. Jouwe sprak van „mensonwaardige praktijken”. Volgens secretaris G. Knot van de Stich ting „Door De Eeuwen Trouw” is dat on juist. Bovendien, aldus Knot, heeft Jouwe geen enkel recht om op te treden als Pa- poea-leider. De verzetsbeweging op West- Papoea (Nieuw Guinea) heeft zich volgens Knot gedistantieerd van Jouwe. Hij wijst daarbij op een brief van verzetsleider H. Prai, die meer ziet in de Papoealeider Kasjeppo, die ook', in Nederland verblijft. De onenigheid met Jouwe over de finan- ciën stamt volgens de Stichting al uit 1971. Knot: „Jouwe wenste toen persoonlijk het I beheer over het geld van inzamelingsac ties. Dat wilde de Stichting niet en sinds- dien zijn de banden verbroken.” noemt de kerk „Kathedraal voor de Derde Wereld” en geeft als reden voor de stich ting op dat de huidige kerkleiding in Gua temala te weinig doet voor de allerarm sten. De priester heeft aangekondigd naar Rome te zullen gaan om de paus de zaak te gaan uitleggen. Mocht deze geen begrip tonen dan zal hij met de moederkerk breken. .EE G cö 5 4 3 9 4 11 15 1 2 1 3 0 0 0 14 9 1 0 0 o 6 0 0.3 42 2 G. 1 0.3 0 0 15 0.6 7 6 Weer in binnen- en buitenland Duizenden vakantiegangers aan de Spaanse Costa del Sol zijn gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag verstoken gebleven van bediening in hotels, bars en restaurants vanwege een staking van het horecapersoneel. De tweedaagse staking was door de vakbonden in de toeristenin dustrie uitgeroepen om kracht bij te zetten aan looneisen. Zij hebben voor vrijdag een driedaagse staking aangekondigd als aan hun eisen nog niet tegemoetgekomen is. d' o w Sm 22 23 24 24 22 21 20 23 17 20 7 26 18 22 13 21 23 17 11 21 20 17 17 12 12 19 16 21 20 21 17 11 18 22 HONGKONG (UPI). Nederland en Zuidoost-Azië hebben een gemeenschap pelijk probleem waar het de narcotica- handel en het misbruik betreft. Dit heeft minister van Justitie De Ruiter zaterdag gezegd in Hongkong, na een bezoek van drie dagen aan de Britse Kroonkolonie. De minister, die doorreisde naar Koeala Loempoer in Maleisië, noemde de zoge noemde „gouden driehoek” in Indo-China de voornaamste bron van de heroïne, die uiteindelijk in Nederland terechtkomt. „Het komt naar ons via verscheidene lan den en langs een verscheidenheid van rou tes”, aldus de minister. Hij wil in Zuidoost- Azië met de regeringen spreken over sa menwerkingsvormen om de stroom van verdovende middelen naar Nederland tot stilstand te brengen. De minister zei dat zijn besprekingen in Hongkong zeer vriendschappelijk, nuttig en informatief waren geweest. Hij arri veert morgen in Bangkok, de hoofdstad van Thailand. ,.E ■o Su w wzw ono ono zzo nno verand. zzo ozo wzw nnw n n o wnw z z zzw zzw wnw windst. ono nnw wzw nw zzw windst. wzw windst. zzw nw windst. zo windst. o ozo zzo zo nno n zo z wnw HARMELEN (ANP). De Nederlandse Artsen Acupunctuurvereniging heeft zaterdag in Harme- len ruim tweehonderd diploma’s uitgereikt aan artsen en tandartsen die dit jaar met goed gevolg het eindexamen of een van de voorgaande exa mens in de (drie jaar du rende) cursus acupunc tuur van de NAAV heb ben afgelegd. Jaarlijks beginnen on geveer 150 artsen aan een acupunctuurcursus. In de loop van de drie jaar De afgelopen dagen voerde de bewinds man in Den Haag onder meer besprekin gen over het beleidsorgaan voor de finan ciering van het ontwikkelingsproject „West-Suriname”. Onder zijn voorzitter schap moet deze beleidscommissie finan cieringsplannen maken voor de korte en lange termijn. Berichten als zou dit Doordat veel NAAV-le- den in ziekenhuizen of als huisarts werkzaam zijn in de piodeme ge neeskunde, is er volgens dr. Liem een dialoog mo gelijk tussen de westerse geneeskunde en de (uit China afkomstige) acu- punctuur-leer. In zaal Kers in Oerle, een kerkdorp van Veldhoven, vindt op 18 mei een bijeen komst plaats van de actiegroep „Welschap Stop”. Veldhoven is op dit moment de enige gemeente die zich nog verzet tegen aanwijzing van Welschap tot burgerlucht haven. De 21-jarige Karin Gustafsson uit Rot terdam is zaterdagavond in het Amster ren damse Hiltonhotel gekozen tot Miss Hol ;evre land 1978. Zij zegevierde over negentiet mededingsters en verdiende o.a. een nerts mantel en een cruise. De overwinnin; 1 geeft recht op deelneming aan Europa-, Miss Universe- en Miss World ?eblt verkiezingen. De 17-jarige Nicole Cohen uit Amsterdam werd gekozen tot Miss Young Holland. Zij zal dit jaar in Japan Voli meedingen naar de titel Miss Young Inter- were! ontwé reikt, Hij d voors Ove is het gebied tussen Maas, Waal en Rijn jev: getroffen door een wolkbreuk die gepaard ling v ging met hevig onweer. Het zicht werd zo traagi slecht dat automobilisten op de weg Am- De be hem-Apeldoorn hun wagens langs de kant succe moesten zetten. Van veel auto’s sloeg de monsi motor af. De zware slagregen duurde totRussii ongeveer half een. Ook in Zuid-Limburg de ne Zijr. in het gebied zijn gisteren de gehele dag were! de S< gigani ontwi ren. „He de ste en zeep heeft zij een man schoongemaakt WOENSDAG 10 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.55 uur onder 21.19 uur Maan op 8.24 uur onder 00.13 uc Waterstanden IJmuiden Laagwater 2.21 uur en 14.41 uur Hoogwater 6.32 uur en 18.55 uur VELDHOVEN (ANP). Het „Lande lijk Pastoraal Overleg” der Nederlandse r.k. kerkprovincie is gisteravond uiteen- gegaan met de vraag of het niet wenselijk zou zijn de tweede zitting niet in oktober maar pas in januari 1979 te houden. Vol gens de delegatieleiders is te vrezen, dat de tijd van voorbereiding voor de okto- ber-zitting te kort is. De vraag welke datum zal worden aan gehouden hangt mede af van de mogelijk heden, die de delegatieleiders uit de zeven bisdommen zien om uit de discussies de onderwerpen te halen voor de agendacom missie die de tweede zitting moet voorbe reiden. Mej. M. A. M. Klompé, die als voorzitster van de agendacommissie af scheid neemt, waarschuwde echter, dat het „Landelijk Pastoraal Overleg” door uitstel wellicht geen tijd genoeg heeft om het resultaat van zijn overleg in te brengen in de tweede kerkenconferentie, die even eens voor 1979 gepland is. Een belangrijk deel der discussies van gisteren was gewijd aan een overigens Vooruitzichten voor dinsdag Overwegend droog, geleidelijk meer zon en middagtemperaturen van 14 tot 19 graden. Aantal uren zon: 5 tot 15. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Gev nente didati partij Der De bij de krottenbewoners in Guatema- (fond la-stad zeer bekende priester José Maria hacks Ruize Furlan, heeft gisteren een nieuwe /afgev kerk opgericht. Enkele dagen geleden|met 3 Wa< en noem proce Mas jesch ïftrec in eer septei bert 1 demo en 39 Vol dy Ca de ve ders i heeft het zaterdagnacht flink geregend. Brandweerkorpsen van diverse plaatsen ^de bezig geweest om de hierdoor veroorzaak te wateroverlast te bestrijden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2