SCHA TKIST VERDIENT DIK AAN SPEELZALEN m Goedgekozen solisten Guus Plak reist al vijfentwintig jaar Kitscherige hardrock - van Blue Oyster Cult doen Orlando slagen gastenboek Maa JAARVERSLAG GAAT UIT VAN FORSE WINSTEN Statische regie in onbekende opera Handel Winst Opwinding blijft achter lasers verscholen Zandvoort 19 7 8 M E I MAANDAG 8 8 (Van onze correspondent) door Udo J. Buys DEN HAAG/SCHIPHOL. De financiële specialisten van het CDA, de WDen PvdA vinden het onjuist, dat de Nationale Stichting Casinospelen haar jaarverslag afsluit met een netto-winst van 8 miljoen gulden, terwijl de stichting in werkelijkheid door een opgelopen belastingschuld met een verlies van tientallen miljoenen guldens zit. De Nationale Stichting Casinospelen is er bij de afdracht van kans spelbelasting van uitgegaan dat een nieuw belastingsysteem, dat door staatssecretaris Nooteboom (financiën) is aangekondigd, al in werking is getreden. r I Casino’s vergeten belastingschulden close-harmony t. je !t erie. avari- rouw, daag. r Ita- point Cup evisie ..eren, casino’s moeten nu over elk uit te keren bedrag van 1000 gulden of meer 25 pro cent kansspelbelasting betalen. Deze be lastingplicht voor het casino geldt bij elke rondgang van de roulette. De belas ting wordt dus niet aan het eind van de avond uitgerekend op basis van de netto winst van de bezoeker. Zo kan het voor komen dat iemand die met 500 gulden naar het casino komt, verschillende ma len een prijs van 1000 gulden of meer wint, vervolgens weer verliest en ten slot te toch weer met zijn 500 gulden het casino verlaat. Deze bezoeker heeft niets verloren en niets gewonnen, maar het casino moet wel de belasting betalen van de prijzen die de bezoeker boven de 1000 gulden won. Het is in Zandvoort gebeurd dat een Griekse reder met 150.000 gulden op zak het casino een belastingschuld van enke le tonnen bezorgde. De Griek ging met heden zelfs nog niet uitgeput. Zaterdagavond riep de komst van het Newyorkse kwintet Blue Oyster Cult soortgelijke vragen naar de stand van za ken in de hardrock op. Voor dit enige Ondanks de belastingperikelen blijken de casino’s in ons land zeer florissant te draaien. Het jaarverslag (15 maanden Zandvoort en zeven maanden Valkenburg) geeft aan dat 34 miljoen winst is gemaakt, vóór afdracht van belastingen. Op basis van een nieuw kansspelbelas- tingsysteem heeft de stichting 11 miljoen kansspelbelas ting opgevoerd, 11 miljoen vennootschapsbelasting en bijna een half miljoen vermakelijkheidsbelasting. Na af trek van deze belastingposten en na aftrek van een volgens de wet verplichte reservering om de continuïteit van het casinobedrijf te waarborgen (de stichting heeft 5 miljoen gulden gereserveerd), blijft als netto-opbrengst voor de schatkist over: 6.723.727,18? In de praktijk WAT DICHTERBIJ IS dat ook het geval met het Middellandse-zee-eiland Malta, ao hoorde ik van Ad Deurloo 18.05 nma. 19.25 Jour- 21.45 ia!. Mc- 20.35 great >ppen- Jour- Die -serie. 20.15 rtage. 22.00 tektiv Joür- ieren 'dserie. ïugdse- 1.08 In- gen en 1. 20.15 □stairs, spreks- in Wet- de film enberg t Bene- eurs te imen... Film- e prijs n „De D. P. ngebo- i „Een •anckx is aan- e film M. Po- boden Ruad Geor- le een inema Sects” ere uit ijs van i werd n Her- De Nationale Stichting Casinospelen heeft vandaag haar eerste jaarverslag gepubliceerd. De casino’s brachten in het eerste jaar ongeveer 30 miljoen gulden in de schatkist. Met meer dan grote belang stelling werd de financiële verantwoor ding aan de staat door met name vele parlementariërs tegemoet gezien. Vooral de laatste maanden was de stichting her haaldelijk in het nieuws,-en alles draaide in de berichtgeving om het geld. Tot de openbaarmaking van het verslag vierden speculaties hoogtij. Hoeveel geld zou ho teldirecteur Bouwes in Zandvoort krij gen in ruil voor het afstaan van ruimte voor het casino? Er werden bedragen tot één miljoen gulden per jaar genoemd. Hoeveel geld zou de Oostenrijkse casino- organisatie ontvangen voor het leveren van kennis op casinogebied. Gissingen hepen uiteen van 5 tot 25 procent per jaar van de omzet van de Nederlandse ca sino’s. □rma- !n en 0 Te- 20.30 in, tv- Docu- tages. Daarnaast speelde zeer recentelijk het verhaal rond de voorzitter van de Natio nale Stichting Casinospelen, drs. Van de Kamp, die zou hebben getracht opbreng sten van de Nederlandse casino’s naar Zwitserland over te hevelen. Het geharrewar rond de kansspelbe lasting zorgde er voor dat er zelfs over gesproken werd dat de legale speelhui zen hun deuren zouden moeten sluiten. De casino’s in Nederland zouden, in te genstelling tot de speelgelegenheden in de gehele wereld, niet rendabel zijn. Uit het jaarverslag blijkt dat de casino’s wel degelijk zeer winstgevend voor de staat kunnen zijn. Bij een juiste toepassing van het systeem van kansspelbelasting- heffing vloeien de miljoenen jaarlijks in de schatkist. Met de huidige wet op de kansspelbe lasting blijken de casino’s niet uit de voeten te kunnen. Wat is het geval? De De Raad voor de Casinospelen (het adviescollege van de regering) zal zich pas over enkele maanden over het jaar verslag in een advies aan de betrokken ministers uitspreken. Binnen de raad wordt nu al vrij gunstig geoordeeld over het jaarverslag van de Nationale Stich ting Casinospelen. 1a ma” Roeser in zelfaanbidding achterover, (Roxy Music) benutte concertmogelijkheid körtom beoefent BOC het ambacht met de die een oordeel bemoeilijkt vanwege de zelfde risicoloze uiterlijkheden waarmee haar seizoen 1977/1978 voor een opmerke lijke verrassing gezorgd met de opvoering van de vrijwel onbekende opera „Orlan do” van Handel vrijdagavond in het Cir custheater. De naam Handel wordt hier te lande meestal in een adem genoemd in verband met zijn glorieuze oratorium „The Messiah”. Daaruit zou men kunnen opmaken, dat hij in de eerste plaats een drama als „Orlando” aanvaardbaar te ma- oratoriumcomponist is geweest, maar hij ken voor een hedendaags publiek. Dat schreef 46 opera’s (in het Italiaans) en deze onderneming volledig geslaagd is, „slechts” 32 oratoria (in het Engels).... De Nederlandse Operastichting heeft te recht ingezien, dat het tijd werd de aan dacht te vragen voor Handel als opera componist. Dat dit tot nu toe zelden ge- AAN DE KENNIS EN SERVICE van de Nederlandse reisagent zullen in de nabije toekomst veel hogere eisen wor den gesteld dan nu al het geval is. Dat is de absolute verwachting van Guus Plak, die reisbureaus heeft in Sant poort, Bloemendaal en Alphen aan den Rijn. Plak kwam nog eens extra tot die overtuiging nadat hij de afgelopen week in Engeland een congres van de ABTA bijwoonde, de Britse zusterorganisatie van de ANVR, de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, waarvan hij vice-voorzitter isenGerardCou- v r e u r, directeur. „DAAR HEB IK GEZIEN dat we in Nederland nog maar aan het begin staan”, aldus Plak, die doelde op een nieuwe ontwikkeling waarbij de televi siekijker thuis de door hem verlangde reisinformatie op de beeldbuis kan afle zen. Eind dit jaar wordt daarmee in En geland al een aanvang genomen en Plak verwacht dat ook in Nederland die ont wikkeling niet zal uitblijven. „Het komt hier ook ongetwijfeld”, meent hij, „je kan je als reisagent daartegen verzetten, die stemmen zijn er nu al, maar dat vind ik dom. Je zult er zelfs iets mee moeten doen, zorgen dat je die informatie ook Tpro- unde imen- tuali- ïlpro- üt. itzen- hebt en je service moeten vergroten”. ZELF HEEFT REISADVISEUR Plak er vijfentwintig jaar in het reisvak opzit ten. Precies een kwart eeuw geleden ver kocht hij zijn eerste vakantiereis en dat was een treinreis naar het Schwarzwald. Dat feit werd dit weekeinde gevierd, waarbij ook de muziekvereniging SOLI present was en zaterdagmiddag voor Zaal Zomerlust aan de Hoofdstraat in Santpoort waar Plak recipieerde een grote show gaf. Die aubade aan de jubilerende reisbureauman was ook de finale van een draaiorgelshow van de Nederlandse Kring van Draaiorgel-vrienden, die de hele dag in Santpoorts centrum liet spelen. VRIJDAGMIDDAG ONTVING Plak met zijn vrouw Anna collega’s uit het vak in het Koetshuis van Landgoed Beeckesteijn in Velsen. Christoffeldirec- teur AndréVerlinden was er aan wezig met zijn vrouw Adrienne. Ver- linden vecht nog steeds om zijn lucht- droom Rotterdam Airlines, de RAL, van de grond te krijgen. Met F-28 Fellows hips wil hij vanaf Zestienhoven Rotter dam met een aantal Europese steden gaan verbinden. HU HEEFT INMIDDELS al heel wat stem, die in omvang en kracht misschien vergelijkbaar is met de stem van Senesino - de Italiaanse castraat die in 1733 de hoofdrol zong in Handels „Orlando”, maar haar gereserveerde waanzinnigheid was ontoereikend om ons schrik aan te jagen. Dat lag voor een deel aan de statische opvatting van regisseur Filippo Sanjust, die ook te weinig visie toonde om de rol van de tovenaar Zoroastro aannemelijk te maken. Henk Smit moest deze rol spelen in het habijt van Petrus, compleet met baard, alleen de sleutels ontbraken! Hij wist ons toch te imponeren met zijn donkere stem en zijn toverkunsten, zijn coloraturen in de aria „Combatti vir la gloria” waren ver bluffend. VOORBURG. Het zijn gouden tijden wel geschrokken zijn van de daarop voor- voor de met name in Amerika bloeiende komende close-harmony en intieme hardrock. Bij gebrek aan vernieuwing in ballads. Live blijkt helaas weinig sprake van hetzelfde bedrag als waarmee hij geko men was het casino uit. Hij had echter vele malen kansspelbelasting „veroor zaakt” (prijzen met 1000 gulden of meer gewonnen). Vóór de opening van het eer ste casino in Zandvoort (1 oktober 1976) verwachtten deskundigen dat er minder prijzen van 1000 gulden of meer zouden moeten worden uitbetaald. Als het wetsontwerp van staatssecreta ris Nooteboom (Financiën) door de Tweede Kamer wordt aangenomen, wordt de kansspelbelasting direct gekop peld aan de roulettewinst. Dan wordt 33 en een derde procent belasting betaald over het verschil tussen de inzetten en de uitbetalingen. Voor de speler maakt de wetswijziging niets uit. Het voorstel van Nooteboom, gekoppeld aan een moge lijke belastingkwijtschelding aan de stichting van onge veer 50 miljoen gulden, is echter aan zware kritiek onder hevig en het is allerminst zeker dat de Kamer akkoord gaat met een belastingkwijtschelding. De Partij van de Arbeid vindt dat de stichting die schuld, gezien haar goede financiële positie, gemakkelijk in een aantal jaren kan terugbetalen. En het CDA voelt ook wel voor een betalingsregeling over een lange periode. De heffing van^ de kansspelbelasting zoals die nu plaats vindt, heeft tot gevolg dat de casino’s meer belasting moeten betalen dan er aan geld binnenkomt. Het accoun- I tantskantoor De Tombe en Melse zegt in een toelichting bij het jaarverslag, dat het verslag een getrouw beeld geeft van het vermogen van de stichting, op voorwaarde dat het parlement de wet op de kansspelbelasting wijzigt. Uit het jaarverslag, dat vandaaag verschijnt, blijkt dat de Nationale Stichting Casinospelen, die de speelhuizen van de staat mag runnen, wel 11 miljoen gulden kansspel belasting boekt, maar in werkelijkheid geen cent afdroeg. Pas in het begin van dit jaar is de stichting belasting gaan betalen. Dat werd ook noodzakelijk omdat de stichting, die alle baten aan de schatkist moet afdragen, eind 1977 over aanzienlijke geldmiddelen (33 miljoen) beschikte. In januari werd 20 miljoen gulden aan de staat overgemaakt. Als gevolg van een verkeerd gekozen kansspelbelasting- systeem is de belastingschuld naar schatting nog zeker 40 miljoen gulden. betekent het echter dat de schatkist er, inclusief belastin gen, bijna 30 miljoen gulden beter op wordt. De verwach ting is, dat wanneer Scheveningen volgend voorjaar zijn casinodeuren opent, jaarlijks 75 miljoen gulden gokgeld in de schatkist zal vloeien. De Nationale Stichting Casinospelen blijkt ruim 2,5 miljoen gulden nodig gehad te hebben voor aanloop- en voorbereidingskosten van het casino-apparaat. Deze kos ten zijn in het eerste verslagjaar geheel afgeschreven. De Oostenrijkse casino-organisatie die de Nederlandse casi no’s met hulp bijstaat, heeft tot 31 december vorig jaar bijna 800.000 gulden voor haar bemoeienissen ontvan gen. Met de Östeiireichische Spielbanken AG is een con tract afgesloten, dat op 30 september 1981 afloopt. Tot die tijd krijgen de Oostenrijkers ieder jaar 1,6 percent van de bruto-spelopbrengst van de Nederlandse casino’s. Met Scheveningen als derde casino erbij, moet volgend jaar bijna 1,5 miljoen aan de know-how-leverancier worden afgedragen. Uit het jaarverslag wordt ook duidelijk, dat de stichting jaarlijks 365.000 gulden huur dient te betalen aan de heer Bouwes, de bezitter van het hotel waarin het Zandvoortse casino is gevestigd. Het contract met Bouwes loopt tot 1 juli 1986. In Valkenburg moet jaarlijks 4 ton aan huur worden voldaan. Aan voorlichting en publiciteit rond de\ casino’s werd bijna 1,5 miljoen gulden uitgegeven. Het personeel van de casino’s kon in het eerste verslag jaar volledig betaald worden uit de fooienpot (tronc). Ruim 27 miljoen gulden bedroeg de tronc, waaruit de bijna 500 personeelsleden hun salaris kregen. De opbrengst van het casino in Zandvoort bedroeg in de eerste 15 maanden bijna 40 miljoen gulden. Valkenburg kwam in ruim zeven maanden tot ruim 13 miljoen. In Zandvoort werden 474.000 bezoekers (54.000 buitenlan ders) geteld en in Valkenburg 185.000 (55.000 buitenlan ders). In een eerste reactie op het jaarverslag zegt de finan ciële deskundige van de Partij van de Arbeid, D. Dolman: „Uit de cijfers blijkt dat het een bloeiend bedrijf is. Er is gesuggereerd dat daar geen sprake van is. Daarom is er ook geen enkele reden om de belastingschuld kwijt te schelden. In enkele jaren kan die schuld gemakkelijk worden voldaan. De wet op de kansspelbelasting moet intussen wel worden aangepast. Of de voorgestelde wijzi ging van de staatssecretaris (33 en een derde percent kansspelbelasting over het verschil tussen inzet en uitbe talingen (red.) de oplossing is, moet worden bezien. Mis schien zijn de prijzen ten opzichte van de inzetten ook wel te hoog”. Over de kostenposten wil Dolman, bij gebrek aan nade re specificaties, niet veel zeggen. Hij noemt het echter hoogst merkwaardig, dat naast de 800.000 gulden die aan de Oostenrijkse adviseurs is betaald, nog eens een post van ruim 400.000 op de balans voorkomt voor andere adviseurs. De directeur van de Nationale Stichting Casi nospelen, N. de Rooij, zegt dat in die vier ton een aanzien lijk bedrag zit voor het opzetten van het administratieap- paraat en voor adviezen op bouwtechnisch gebied. Evenals Dolman, is ook de financiële deskundige van het CDA, drs. J. J. van Amelsvoort, van mening dat de van Air Malta. „Het gaat lekker en er is een sterk groeiende interesse. Naruur- schoon heeft het niet, maar het eiland is gewoon erg charmant, en behalve stran den heeft het enorm veel cultuur”, vertel de hij. Op het ogenblik trekt de bestem ming nog veel ouder publiek, maar ook de jeugd gaat het meer en meer ont dekken. IK ZAG OOK Hans Kettelhake nog, die in Heemstede woont en directeur is van het Duitse Reis- en Informatiebu reau op het Spui in Amsterdam. Plak zelf was erg ingenomen met al die belangstel ling en ook met het toespraakje van Willem Mudde, die directeur is van reisbureau Orion in Heemskerk, maar nu sprak als vice-president van de Skêl- club, afdeling Kennemerland, waar Plak ook weer in het bestuur zit. DE SKALCLUB is een vereniging die er naar streeft om „in een verbond van vriendschap, de wederzijdse collegiali teit te bevorderen”, zoals het in de Statu ten staat. Een voorwaarde voor het lid maatschap is dat men in het reisvak zijn boterham verdient, maar ook mensen als J. A e 1 e n van „Het Wapen van Heemste de” enGerritHofman, die directeur is van hotel Lion d’Or in Haarlem, zijn er donateur van. MUDDE SPRAK OOK namens Tour- coop, dat tien jaar geleden werd opge richt en dat nu 44 leden telt met samen 66 reisbureaus. Ook weer een bundeling die tot doel heeft ervaringen en kennis in het toerisme uit te wisselen en het vakman schap te stimuleren. Dus reisinformatie via de televisie of niet, Plak c.s. zijn er klaar voor. danken wij echter aan de goede keuze van de solisten. Met name aan de Koreaanse sopraan Sung-Sook-Lee, die haar debuut maakte in de rol van Angelica. De intensi- teit waarmee zij zingt verhoogt de expres- beurd is, komt waarschijnlijk door de bij- s^e van haar stem, die een typische door- zondere eisen, die Handel aan zijn solisten dringende klank heeft. Zij beweegt zich gracieus en het is be- die een oordeel bemoeilijkt vanwege de zelfde risicoloze uiterlijkheden waarmee abominabele akoestiek. In ieder geval viel ze vroeger dankzij tomeloze inzet een zaal -■ zonder moeite vast te stellen dat de belang- mee overeind kreeg. stelling voor wat het in pseudo zwarte magie gespecialiseerde vijftal te bieden heeft tanende is in vergelijking met de interesse die de Cult tweeëneenhalf jaar geleden bij het Nederlands debuut ten deel viel. Slechts een kleine duizend liefhebbers wa ren naar Voorburg gekomen. Onzekerheid over de muzikale ontwikkeling en koers kan nu eenmaal zelfs niet met een lokker tje van een peperdure laserinstallatie wor den gecompenseerd. BOC heeft het name lijk aangedurfd op haar laatste langspe- lers (Angents of Fortune, Spectres) de weg naar een gevarieerder repertoire in te 'slaan, maar de puristen in de leer zullen Ook nu lukt dat, maar met de boven beschreven kitscherige hardrock, waarop - niemand zit te wachten. Als dan bovendien J een show met bijkans enkel nummers van oudere elpees als Secret Treaties en On your Knees wordt gevuld, afgesloten met j een knullige versie van Bom to be Wild i en alleen het van Spectres afkomstige Gol- den Age of Leather in gunstige zin boven de rest uitsteekt, kan BOC de wacht wor den aangezegd. Mijn sympathie gaat dan uit naar de veel melodieuzere en vinniger rock van Johnny Cougar, die na vijfen- twintig minuten voorprogramma de han den terecht op elkaar krijgt. JOHN OOMKES Directeur N. de Rooij van de casinos- tichting zegt al op 2 november 1976 de toenmalige staatssecretaris Van Rooijen van Financiën geschreven te hebben dat geheel volgens zijn voorspelling de wet op de kansspelbelasting niet van toepas sing kon zijn op het roulettespel: „Het is spijtig dat die zaak zo lang is blijven liggen. Maar men moet niet vergeten dat belasting en winst sowieso naar de staat gaan. Hoe de kansspelbelasting ook wordt geregeld”. □4- Guus en Anna Plank (rechts op de foto) ontvingen op hun receptie ook de gelukwen sen van Christof- feldirecteur André Vertinden (foto links) SKAL-vice-pre- sident Willem Mudde rechts en diens bruinogi- ge vrouw Marja, ir De belangrijkste mensen van Blue Oyster Clut in beeld: Eric Bloom (links) en Donald „Buck Dharma” Roeser. v (Foto Peter Bernard). landingsrechten weten te krijgen en ver wacht per 1 april van het komende jaar de lucht in te kunnen gaan. Als het klei nere broertje van de KLM, de maat schappij die tot nog toe in Nederland het alleenrecht heeft om luchtlijndiensten uit te voeren. Uit die kringen hoorde ik ook dat men niet in staat is te juichen om de RAL, die best eens tot een aardige concurrent zou kunnen uitgroeien, wel kom te heten. Maar concurrentie is een goede zaak, de klant zal er in ieder geval niet slechter van worden. OOK JOOP BEKKERING, een van de Holland International-directeuren, kwam in Velsen een handje geven en natuurlijk gaf Cees van Zwijn- d r e c h t, die voorzitter is van het hoofd bestuur van de ANVR, acte de présence. Uit dat bestuur ontbrak alleen Arkedi- recteur Ferdinand Fransen, die tot zijn spijt voor een zakenreis op de Bahama’s was. Die eilandengroep onder Florida wint snel aan populariteit bij de Nederlandse vakantieganger en Arke stuurt er heel wat mensen naar toe. stichting in haar jaarverslag niet had mogen uitgaan van een kansspelbelastingsysteem dat er nog niet eens is. Van Amelsvoort: „Er is zelfs nog geen wetsontwerp waarin een mogelijk ander belastingregime staat. En de mening van de Tweede Kamer over een andere wetgeving is ook nog niet bekend. De huidige wetgeving ten aanzien van de heffing van kansspelbelasting ligt anders dan de stichting in het verslag tot uiting brengt. Dit jaarverslag geeft dus geen werkelijke voorstelling van zaken”. Deze week za binnen de fractie van het CDA gesproken worden over de belastingschuld van de stichting en over de wijze waarop een betere manier voor de heffing van kansspelbelasting kan worden gevonden. Van Amels voort: „Ik ben huiverig voor een wijziging van het belastingregime met terugwerkende kracht. Het kabinet- Den Uyl heeft de brandbrief van de casino’s, waarin op wetswijziging werd aangedrongen, anderhalf jaar laten liggen. Maar misschien is er toch een betalingsregeling te bedenken voor de opgelopen belastingschuld, waarmee het rechtsgevoel tegelijkertijd bevredigd zou zijn”. Van Amelsvoort acht het ook niet onmogelijk, dat de wet op de kansspelen anders zou worden geïnterpreteerd. De wet maakte het namelijk mogelijk dat de stichting die de casino’s exploiteert, de kansspelbelasting voor haar rekening nam. „Misschien moeten we hierin verandering gaan aanbrengen”. Van Amelsvoort verwacht dat het CDA voor wat de casinoproblemen betreft op één lijn zal komen te zitten. De afgelopen week bleken de meningen van een aantal CDA’ers over de belastingkwijtschelding en ook over het nut van de casino’s in het algemeen ver uiteen te liggen. AR-partijvoorzitter Hans de Boer wilde bijvoorbeeld dat de casino’s zo snel mogelijk hun deuren zouden sluiten. WD-belastingdeskundige F. Portheine had het verstan diger gevonden, wanneer de Nationale Stichting Casinos pelen in haar jaarverslag de huidige belastingschuld had ingevuld. „Dan was nog schrijnender aan het licht geko men hoe fout het kansspelbelastingsysteem op dit mo ment is. Misschien heeft de stichting echter op basis van toezeggingen reeds voor de nieuwe wetgeving gekozen”. De mogelijkheid bestaat dat de minister van financiën het kwijtschelden van de belastingen kan regelen buiten de Tweede Kamer om. Aangezien de druk op de regering om af te zien van de belastingkwijtschelding steeds ster ker wordt, heeft de regering nog niet willen besluiten via een beschikking (buiten de Kamer om) de belastingkwijt schelding aan de kondigen. Staatssecretaris Nooteboom heeft al laten weten pas over kwijtschelding te beslissen als de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken over het wetsontwerp waarin een wijziging van de wet op de kansspelbelasting is voorzien. Indien mocht blijken dat de Tweede Kamer geen nieuw systeem wenst, dan zouden in theorie de casino’s gelijk failliet zijn. Minister-president Van Agt heeft vorige week vrijdag gezegd dat de kwijtscheldingszaak beslist geen aanleiding zou zijn tot een kabinetscrisis. Als de Tweede Kamer de toezegging aan de casino’s wil terugdraaien, zal de rege ring zich daartegen niet verzetten. Directeur De Rooij van de Nationale Stichting Casinospelen: „We hebben in alle gesprekken met de regering over de problemen met de kansspelbelasting de verzekering gekregen dat de conti nuïteit van de casino’s voorop staat”. SCHEVENINGEN. De Nederlandse Er is natuurlijk veel voor te zeggen regie, Operastichting heeft aan het eind van decors en kostuums in een hand te leggen. Op deze manier kunnen er nooit moeilijk heden ontstaan tussen regisseur en decor ontwerper, maar in dit geval schoot San- i just als regisseur te kort zijn decors waren daarentegen een voorbeeld van in- vëntiviteit. Het lijkt onmogelijk om een langademig stelde en door het feit, dat de hoofdrol Zij beweegt zich gracieus en het is be- - doorgaans bedoeld was voor een castraat- grijpelijk dat de dolende ridder Orlando zanger De Italiaanse castraten ver- tot over zijn oren verliefd op haar wordt en dienden in Handels tijd in Londen even- zjjn verstand verliest als hij inziet, dat hij veel als onze voetballers in Spanje. geen enkele kans bij haar maakt. Sung- De grote moeilijkheid is dus een zanger Sook-Lee won in 1972 het Butterfly-con- of zangeres te vinden met dezelfde stem- cours in Tokio en vierde triomfen in New mogelijkheden als een castraat uit de tijd York en Londen. In februari 1979 zal zij van Handel. De fenomenale, Canadese haar glansrol Cio-Cio-San zingen bij de' zangeres Huguette Tourangeau heeft een Nederlandse Operastichting. De twee andere zangeressen, die deze voorstelling zo bijzonder de moeite waard - maken, zijn de Tsjechische sterren Jana~. Jonasova en Libuse Marova. Het Radio - Kamerorkest oogstte bewondering voor de zeer welluidende en verfijnde begeleiding onder de vakkundige leiding van de Poolse dirigent Kazimiersz Kord. De Nederlandse Operastichting is uitgenodigd om eind mei enkele voorstellingen van Orlando te ge- ven tijdens de „Prager Frühling” in de Tsjechische hoofdstad. Op 2 juni gaat de laatste voorstelling in het Belgische Has selt als programma-onderdeel van het Fes tival van Vlaanderen J H. MOOLENUZER de rock ook al is die er natuurlijk wel, Live blijkt helaas weinig sprake van maar mondjesmaat doen wat stoerder meer variatie in de muzikale uitdrukkings- uitgevallen types het niet onaardig met mogelijkheden, en dat zou nog niet zo erg 3 een aloud recept, waarin ingrediënten als zijn als er maar een energieke show en een een krachtig volume, spektakel, eenvoudi- attractieve voordracht tegenover zou ge akkoordenschema’s en een allesover- staan. Maar achter de kleurrijke en soms heersend ritme niet mogen ontbreken, letterlijk oogverblindende waaiers van la- Wanneer de hardrock bovendien gecombi- serlicht en de honderden watts aan volume neerd wordt met een melodieus inzicht en blijft de werkelijke opwinding vef-scholen. wat aardige harmonieën zoals bij bijvoor- En ik kan verzekeren dat niets zo passief beeld Kansas, Styx of Journey het geval overkomt als de suggestie van spanning, is, dan lijkt het aantal muzikale mogelijk- zoals die van zanger Eric Bloom en orga- i, heden zelfs nog niet uitgeput. nist Allen Lanier uitgaat. Nog steeds schreeuwt drummer Albert Bouchard dat het uitsluitend om rock and roll zou gaan, pompt hij er samen met o broerlief Joe (bas) sjagrijnig lakse en be- M optreden in ons land deed men echter het slist niet altijd even strakke vierkwartsma- Voorburgse sportcomplex De Vliegermo- ten uit> hangt gitarist Donald „Buck Dhar- len aan, een terecht sinds lang niet meer ma” Roeser in zelfaanbidding achterover,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9