Instituut voor Bestuurskunde in rapport: Van Doorne begraven duurt voort even slecht gedood Zoon van Sam bekent zes Verwarring over activiteiten papoealeider Nicolaas Jouwe Hotelgasten in Rhodesië Sigaretten met minder nicotine Staking aan Costa del Sol moorden Damiate Pers „Er wordt te weinig uitgevonden” Uitvoer van IJmuider Courant T L; g« marteltuig moet aan banden Kamervragen over tarief makelaars Voor houding inzake neutronenbom Z( Britse ambassadeur in Moskou ontboden VN-troepen moeten weg uit Tyrus Nog geen besluit over binnenbrengen wrak Grieks schip Betere voorzieningen voor zigeuners Coentunnelweg geëist Morgen uitspraak over uitwijzing Franse overvaller BINNEN- EN BUITENLAND 4 19 7 8 M E I D Conflict met Stichting Door de eeuwen trouw Klacht mr. ir. H. Mulder: VR 1 1 Aanbevelingen AMSTERDAM (ANP). De imbtelijke commissies die het be- eid tussen de verschillende minis eries op elkaar moeten afstem- nen, werken slecht. Ze zijn wei- lig effectief en er wordt niet pro- 'essioneel mee gewerkt. De com- nissies moeten dringend gereor ganiseerd worden, omdat een goe ie onderlinge beleidsafstemming /an enorm belang is voor het functioneren van het overheid sapparaat, t u I vro niel behoeven reorganisatie (Van onze Haagse redactie) J NICOLAAS JOUWE Finse president prijst ons land 0,70 i 145,- T De Eleni V werd zaterdag ter hoogte van het Engelse Great Yarmouth aangevaren door de Franse bulkcarrier Roseline. De met zware stookolie geladen Eleni brak en duizenden tonnen olie kwamen in zee te recht. De zeesleper Nederland van de fir ma Muller uit Temeuzen, die tijdens de aanvaring in de buurt was, nam daarop het achterschip op sleeptouw. Intussen is een deel van de hoeveelheid olie op de Engelse oostkust terechtgekomen. De „zoon van Sam” had de gewoonte ’s avonds in het park te gaan kijken naar paartjes. Hij vermoordde voornamelijk vrouwen met zwart haar. Tijdens de zitting vertoonde Berkowitz geen enkele emotie en zei dat hij de vrou wen „gewoon wilde doden.” Op 22 mei doet de jury een uitspraak. De maximum straf die Berkowitz kan krijgen is 25 jaar. Dat zei mr. ir. H. Mulder, directeur van Lely Industries NV uit Maasland, gisteren op een door TNO georgani seerde bijeenkomst van directeuren van middelgrote en kleine bedrijven. De bijeenkomst „Innovatie door Licen ties” is georganiseerd in verband met de internationale beurs voor technolo gische kennisoverdracht „Tech-Trans- fair ’78”, die tot en met 12 mei in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. „We moeten daarbij niet ophouden met zelfstandig te denken, en proberen met de verkregen kennis verder te ont wikkelen”, zo zei hij. Hij noemde de Japanse industrie van na de Tweede Wereldoorlog als voorbeeld. Die indus trie is geheel ontwikkeld door het slui ten van licentie-overeenkomsten, waar bij zoveel technische kennis is verg aard, dat het niveau waarop de indus trie werkte, belangrijk kon worden ver hoogd. De raadsman, mr. W. L. Nouwen uit Rotterdam, wil dat de afdeling in hoofd zaak het besluit van de staatssecretaris zal vernietigen. Daarnaast is aan de voorzitter van de afdeling verzocht om de werkelijke uitvoering van het besluit te schorsen tot een eventuele uitspraak van de afdeling. Staatssecretaris Haars besloot vrijdag 5 mei dat de Fransman naar Frankrijk zou worden uitgewezen. Frankrijk had om uitlevering verzocht omdat Viaux-Peccate verdacht wordt van een bankoverval op 24 augustus 1977 in de Franse Ardèche, waarbij een politieman en een burger omkwamen. Mr. Nouwen is bang dat er van Franse zijde geen werke lijke garanties zijn gegeven dat Viaux- Peccate bij een eventuele terdoodveroor deling door een jury niet ter dood zal worden gebracht. In Frankrijk zal de man terecht moeten staan voor een juryrechtbank in de streek waar het misdrijf heeft plaatsgevonden. zijn zelf ontevreden over de resultaten van hun werk. Uit het onderzoek bleek dat maar eenderde van de betrokkenen een positief oordeel had over de commissies. Met name in de welzijnssector en de ge zondheidszorg blijkt het overleg bijzonder onbevredigend te werken. Bij het merendeel van de ambtenaren uit de slechte gang van zaken zich in gevoe lens van frustratie en pessimisme. Het onderzoeksteam concludeert dat binnen de overheid dringend gerichte aandacht moet worden gegeven aan het slechte functioneren van de commissies. Om de commissies beter te laten functio neren hebben de onderzoekers een boekje met aanbevelingen voor het werken met commissies samengesteld. Ze geven daar in onder andere als suggestie om voorzit ters van commissies vooral te selecteren op hun leidinggevende capaciteiten en hen niet te benoemen vanwege hun ambtelijke positie. Nu wordt volgens de wetenschappelijke onderzoekers nog te vaak de functioneel meest in aanmerking komende man tot voorzitter benoemd, hoewel die niet nood zakelijkerwijs de vereiste capaciteiten hoeft te bezitten. PRESIDENT KEKKONEN gedaan wat betreft de wetenschap en de technologie. Maar de tijd om de rekening te betalen is nu gekomen. Op dit moment zijn 400.000 wetenschapsmensen en techni ci in de hele wereld bezig met het uitvinden van nieuwe vernietigingswapens. Dat be tekent dat een derde van alle wetenschap pers in de wereld deelneemt aan de bewa peningswedloop”. SALISBURY (AP). Volgens de Rho- desische autoriteiten in Salisbury hebben guerrilla’s vannacht een toeristenhotel in de bergen in Oost-Rhodesië bestormd en daarbij twee vrouwen gedood en drie an dere personen verwond. Het hotel, dat vandaag is gesloten, ligt 150 kilometer ten oosten van de hoofdstad Salisbury. Grote nadruk wordt er gelegd op het beter uitrusten en bemannen van de secre tariaten. Bij veel commissies werd gecon stateerd dat de secretaris enorm veel werk verzette maar door gebrek aan tijd toch niet al zijn werk kon doen, wat weer aan leiding gaf tot verhoogde stressgevoelens. Om een goede planning te bevorderen, wordt gesuggereerd de informatie over de voortgang in de verschillende beleidscom missies regelmatig op een punt bijeen te brengen, zodat dreigende knelpunten tij dig gesignaleerd kunnen worden. Verder wordt aanbevolen om bij com missies, die tussen ministeries gevoelig lig gende zaken moeten regelen, een onpartij dige van buiten af komende voorzitter te nemen. De kans van slagen van een com missie wordt vaak van tevoren al de grond ingeboord doordat de voorzitter tot het meest belanghebbende ministerie behoort, aldus een van de punten uit het rapport. ningverkoop een te hoge provisie te bere kenen of extra bedragen in rekening te brengen voor kantoor- of bureaukosten en advertentiekosten, die soms even hoog zijn als de toegestane provisie. Het Kamerlid wil dat goede consumentenvoorwaarden aan de makelaars bindend worden voorge schreven. DEN HAAG. De Zuidmolukse lei der ir. J. A. Manusama is bereid om ten gunste van de Stichting Door de Eeuwen Trouw te getuigen tegen Nicolaas Jou we, één van de in Nederland wonende papoealeiders, die de stichting heeft be schuldigd van oplichterij. Jouwe verklaarde zaterdag voor de NOS-televisie dat de stichting de papoe- a’s in Nederland gebruikt als „honingbij” om geld in te zamelen. De Papoealeider sprak in dat verband van „mensonwaar dige activiteiten”. De secretaris van de stichting, Gerard Knot, bestempelde de beschuldigingen van Jouwe als „onzin”. „We zijn bereid onze boeken te laten controleren. Rancu ne is de oorzaak van Jouwe’s optreden. LONDEN (Reuter). De Britse ambas sadeur in Moskou, Curtis Keeble, is zater dag op het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden om ophelde ring te verschaffen over de uitlatingen van de stafchef van de Britse strijdkrach ten, sir Neil Cameron, in Peking. (Nieuw-Guinea). „Wij beschikken over twee brieven van de leider van de ver zetsbeweging daar, Prai, waarin hij Jou we verbiedt om namens zijn beweging op te treden”, aldus Knot. Die brieven zijn volgens Jouwe een vervalsing. „Op 5 mei stuurde Prai nog een afgezant naar Ne derland om mij dringend te verzoeken door te gaan met mijn activiteiten”, aldus Jouwe. Dit staat in een rapport dat door deskun digen van de Harvard Universiteit is opge steld over hun experimenten gedurende twee jaar met dertig „proefkonijnen” die regelmatig een pakje sigaretten per dag roken. De proefpersonen pasten automatisch hun gewoonten aan wanneer zij een nicoti- ne-arme sigaret kregen aangeboden en in haleerden de rook langer om er de graad van bevrediging uit te halen die het roken van de gewone sigaret verschaft, aldus het rapport. Het project werd financieel mogelijk ge maakt door de Amerikaanse nationale in stellingen voor de volksgezondheid en ze ven Amerikaanse sigarettenfirma’s. BOSTON (AFP). Sigaretten met een zwak nicotinegehalte zijn even slecht voor de gezondheid als gewone sigaretten. (Van onze redactie buitenland) BARCELONA. Het hotelpersoneel aan de Spaanse Costa del Sol staakt door. Gistermiddag openden de bars, restau rants en levensmiddelen echter weer hun deuren. VLISSINGEN-LONDEN (Reuter/ANP). Hoewel uit het gebroken achtreschip van de Griekse olietanker Eleni V vijf honderd ton olie per uur stroomt, was er tot vanmorgen geen beslissing genomen of de Nederlandse zeesleper het wrak de Rotterdamse haven in mag slepen om de 5000 ton olie te lossen Dat is de conclusie van een onderzoek laar interdepartementale commissies dat ip verzoek van het ministerie van Binnen- andse Zaken is ingesteld door het Insti- ;uut voor Bestuurskunde van de universi- :eit van Amsterdam. Het slot daarvan is /andaag gepubliceerd. Veel van de meestal zeer hoge ambtena- •en die van de commissies deel uitmaken, UTRECHT (ANP). Er wordt in Nederland te weinig uitgevonden. De ontwikkeling van de Nederlandse eco nomie stagneert en het wordt steeds moeilijker om te exporteren. Het intro duceren van iets nieuws (innovatie) is, als peppil, hard nodig. „Noorwegen en Nederland zijn de eerste landen die een gezonde reactie hebben getoond wat betreft de neutronenbom. En dit ondanks het feit dat ze lid zijn van de NAVO”, aldus Kekkonen. Het was een zichtbaar ouder geworden president die niet officieel een bezoek bracht aan Stockholm. De toehoorders bij de lezing waren voornamelijk diplomaten, enkele journalisten en vooral veel leden van de Zweedse BVD. Het thema van de lezing was de veiligheid in Noord-Europa en met name de atoom vrije zone in Scandi navië waarvoor hij sedert jaren ijvert. „Ik spreek niet als een officieel optimist, maar ik beschouw de SALT-besprekingen in- Helsinki als een gedeelte van een ontwik keling. Een ontwikkeling die ertoe zal lei den de verdragen van Helsinki zin te geven en bij te dragen aan de ontwapening in de wereld.” Kekkonen waarschuwde voor de bewa peningswedloop: „Faust van Goethe be loofde de duivel zijn ziel voor een weder dienst De moderne mens heeft hetzelfde WASHINGTON. (DPA) Het Ameri kaanse lid van het Huis van Afgevaardig den, Donald Fraser, wil de uitvoer van folterwerktuigen alleen dan toestaan als onomstotelijk vaststaat, dat ze niet tegen gevangenen worden gebruikt. Het gaat in dit verband om duimschroeven, ijzeren kettingen, voetboeien, elektrische schok- tangen etc. Fraser heeft een daartoe strek kend wetsvoorstel ingediend. AMSTERDAM (ANP). De Stichting „Rom”, die zieh inzet voor de belangen van zigeuners, heeft de gemeente Amster dam verweten te weinig voorzieningen te treffen voor het „tijdelijke” zigeuner kamp aan de Coentunnelweg. De papoealeider verklaarde dat hij op grond van zijn correspondentie met de stichting kan aantonen dat is gemanipu leerd met de gelden voor de papoea’s. „Ik zal dat voor de rechter bewijzen”, zei Jouwe. Hij tonnde zich wel verrast dat ir. Manusama van plan zou zijn om tegen hem te getuigen. „Ik heb niets tegen ir. Manusama, integendeel, ik heb alleen maar de grootste achting voor hem. Ik zou niet weten waarom hij tegen mij zou getuigen. Voor zover ik weet, onderhou den wij goede betrekkingen”, verklaarde hij. Volgens de secretaris van de stich ting was Manusama boos over de uitla ting van Jouwe, „te meer omdat de Zuid- molukkers via de stichting ook de papoe a’s met geld steunen”. DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning t v r v I I DEN HAAG (ANP). Het Kamerlid Het hotelpersoneel staakt door omdat er nog steeds geen akkoord is tussen werkne mers en werkgevers over een loonsverho ging. Ofschoon de hotelgasten hun eigen bed den moeten opmaken en bij toerbeurt als onbezoldigd personeel optreden, heeft dit niet geleid tot een leegloop. De bezettings graad van de hotels aan de Costa del Sol is goed gebleven. Toch hebben de grote Eu ropese touroperators gedreigd het betrok ken gebied besmet te verklaren en hun klanten naar andere bestemmingen te brengen, als de staking blijft voortduren. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post VI tore: mee: weel teri< dooi wen wen niet! Ae de m ken hier van scho gron iets I 1 t i i 1 t t 1 i DEN HAAG. (ANP) De afdeling rechtspraak van de Raad van State zal morgen uitspraak doen over het beroep dat de verdediger van de 25-jarige Frans man Stéphan Viaux-Peccate heeft inge steld tegen de beslissing van staatssecre taris Haars van Justitie om de man aan Frankrijk uit te leveren. NEW YORK (Reuter). David Berko witz, beter bekend als de „zoon van Sam”, heeft gisteren voor de rechtbank in New York bekend zes moorden te hebben ge pleegd en 2000 branden te hebben ge sticht. Ook zei hij zeven mensen verwon dingen te hebben toegebracht. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 IJ1 het v gepa zoge: licht waai eiger geve diefs Cameron was een week geleden in de Chinese hoofdstad waar hij bij een diner de Sovjet-Unie de gezamenlijke vijand van de Britten en Chinezen noemde. De ambassadeur heeft de Russen duide lijk gemaakt, dat Camerons opmerking deel uitmaakte van een antwoord op een toast door een Chinese commandant. Dit antwoord was niet tevoren opgesteld, al dus Keeble. Evenmin hield de opmerking een wijziging in het Britse beleid ten aan zien van de Sovjet-Unie en China. Vorige week dinsdag had premier James Callag han het parlement dezelfde uitleg gegeven van Camerons opmerking, die in Engeland veel opzien baarde. Het uitvinden van nieuwe produkten is volgens Mulder vergelijkbaar met het schilderen van een schilderij. „En niet iedereen is een Picasso”, aldus Mulder, die daarom pleitte voor het sluiten van licentie-overeenkomsten, waarbij de know-how van anderen kan worden overgenomen. BEIROET (AFP). De Vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon, gaat zich terugtrekken uit de havenstad Tyrus omdat haar positie militair on houdbaar is geworden, zo is uit militaire bron in Tyrus vernomen. Volgens Palestijnse zegslieden heeft PLO-leider Jasser Arafat vorige week aan de bevelhebber van de VN-troepen, gene- raai Erskine, laten weten dat hij slechts Nypels (D’66)'heeft minister*Van Aarden**- aanwezi8heid 111 Ty ne (Economische Zaken) gevraagd het lek in de prijzenbeschikking makelaarsta rieven te dichten. jl- Wtm van Doorne, die in de nacht van woensdag op donderdag overleed, is giste ren op de R.K.-begraafplaats in Eindho ven begraven. Deze plechtigheid werd door vele belangstellenden bijgewoond. Op de foto: rechts Hub. van Doorne, grondlegger van de DAF-ondememing; naast hem zijn vrouw; tussen hen in, oud- premier prof. De Quay en naast mevrouw Van Doorne, hun zoon Marty. geldende prijzenbeschikking stelselmatig f" 1_ wordt ontdoken, met name door bij wo- geven. Ook Iraanse VN-soldaten die een positie wilden betrekken op de brug van Qaaqayet over de rivier de Litani, zijn volgens Palestijnse bronnen tot de terug tocht gedwongen. De kazerne van Tyrus ligt buiten het gebied dat door Israëlische troepen bezet is geweest en dient dus volgens de PLO niet overgenomen te worden door de VN. Arafat verklaarde tegenover Erskine, dat dit optreden van de VN-troepen in strijd is met resolutie 425 van de Verenigde Naties. Het Libanees-Palestijns akkoord voorziet echter wel in terugtrekking van de Pales tijnse troepen uit dit gebied. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal r/ Volgens de Stichting zullen de spannin gen tussen omwonenden en zigeuners tot botsingen leiden als er niet spoedig ge zorgd wordt voor scholing, vorming en werk voor de kampbewoners. De Stichting deelde mee dat wethouder Van der Eyden geweigerd heeft op sugges ties betreffende voorzieningen in te gaan met het argument dat de zigeuners toch slechts tijdelijk in Amsterdam verblijven. Het is inderdaad de bedoeling dat de dertig gezinnen aan de Coentunnelweg binnenkort naar een definitieve stand plaats verhuizen. Er hebben zich echter nog niet genoeg gemeenten aangemeld om deze vestiging te verwezenlijken. In de tussentijd, zo meent de Stichting, mogen de zigeuners niet aan hun lot wor den overgelaten. Het gedwongen nietsdoen heeft tot spanningen in de gezin nen geleid en de sfeer tussen kamp en omwonenden verslechterd. Wij hebben in 1971 alle banden met hem verbroken nadat hij had geëist, dat de fondsen die bestemd zijn voor de papoea- se verzetsstrijd op zijn privé-rekening zouden worden overgemaakt”, aldus Knot. (Van onze redacteur in Zweden, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM. In een lezing op het buitenlands politiek instituut in de Zweedse hoofdstad Stockholm, heeft de Finse president Urho Kekkonen gister avond Nederland geprezen voor zijn hou ding inzake de neutronenbom. 1 Hol filn regi den (Vb te, niel dan zijn In uitk waa kan roes eige tooi dez< vroi veel Ai chai van een zien jarii vrie dere Zij i haai kort Suz, bij 1 lang Zi dem den Suz. lijk een Volgens Knot werpt Jouwe zich ten onrechte op als vertegenwoordiger van de verzetsbeweging op West-Papoea „Ambtelijke commissies rus zal toestaan. De VN-troepen, zijn sinds 24 maart in Tyrus, waar ze proberen een bestand aan te houden, maar vorige week kwam het tot In vragen wijst hij er op, dat de nu gevechten tussen de VN-troepen en Pales- - - ------ J j tijnen, die weigerden hun stellingen op te

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4